"بچه‌پولدارهایی که خود و یا خانواده‌های‌شان با افرادی در قدرت در تماس هستند و به نوعی از رانت استفاده می‌کنند، ثروت خود را در اینستاگرام با انشتار عکس‌هایی از سبک زندگی‌شان در خیابان‌های پایتخت ایران به نمایش می‌گذراند. لباس‌های پر زرق و برق و خودروهای لوکس پر سر و صدا و تفریحات آنان در مراکز تفریحی و تجاری همگان را شگفت‌زده می‌کند. این افراد می‌توانند به مشاغل دولتی دست یابند، بورس تحصیلی دریافت کنند و به راحتی سفر کنند. حتی پسر حوان‌سالی که با یکی از چهره‌های بلندپایه در ایران خویشاوندی دارد نیز سال گذشته در لندن با دستبند 3800 دلاری دیده شد. اما تعداد کمی در ایران می‌توانند از امکانات مشابهی لذت ببرند؛ چرا که هزینه‌ها افزایش می‌یابند و کیف پول آنان کوچک‌تر می شود. ایرانی‌ها سخن گفتن علیه نابرابری‌ها و فرهنگ تجملی را آغاز کرده‌اند. آنان به این بچه پولدارها می‌گویند آقازاده." آفتاب‌‌نیوز : سرویس اجتماعی- عکس‌هایی از جوانان خوش‌تیپ در تعطیلات گران‌قیمت و دسترسی‌شان به پول و فرصت‌های شغلی در ماه‌های اخیر باعث ایجاد خشم عمومی در میان ایرانیان شده است؛ چرا که همزمان با افزایش فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا، قدرت مالی و اقتصادی مردم تضعیف شده است.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ روزنامه امریکایی "واشنگتن پست" با انتشار گزارشی درباره نارضایتی عمومی از نمایش زندگی بچه‌پولدارها در خیابان‌های تهران و در رسانه‌های اجتماعی می‌نویسد: "بچه‌پولدارهایی که خود و یا خانواده‌های‌شان با افرادی در قدرت در تماس هستند و به نوعی از رانت استفاده می‌کنند، ثروت خود را در اینستاگرام با انشتار عکس‌هایی از سبک زندگی‌شان در خیابان‌های پایتخت ایران به نمایش می‌گذراند. لباس‌های پر زرق و برق و خودروهای لوکس پر سر و صدا و تفریحات آنان در مراکز تفریحی و تجاری همگان را شگفت‌زده می‌کند. این افراد می‌توانند به مشاغل دولتی دست یابند، بورس تحصیلی دریافت کنند و به راحتی سفر کنند. حتی پسر حوان‌سالی که با یکی از چهره‌های بلندپایه در ایران خویشاوندی دارد نیز سال گذشته در لندن با دستبند 3800 دلاری دیده شد. اما تعداد کمی در ایران می‌توانند از امکانات مشابهی لذت ببرند؛ چرا که هزینه‌ها افزایش می‌یابند و کیف پول آنان کوچک‌تر می شود. ایرانی‌ها سخن گفتن علیه نابرابری‌ها و فرهنگ تجملی را آغاز کرده‌اند. آنان به این بچه پولدارها می‌گویند آقازاده. اخیرا برخی از آقازاده‌ها زیر فشار افکار عمومی مجبور شدند تا از مقام دولتی خود استعفا دهند. این فشار از تابستان گذشته آغاز شد؛ زمانی که ایرانیان در رسانه‌های اجتماعی خواستند تا سیاستمداران به طور علنی هرگونه امتیازی که فرزندان‌شان از طریق وابستگی و خویشاوندی با آنان برخوردار شده‌اند را اعلام کنند. صفحه بچه‌پولدارهای تهران بسیاری از مردم را عصبانی کرده است. بسیاری از مردم می‌گویند آقازاده‌ها با ببرهای خانگی و حیوانات نادری که نگهداری می‌کنند، عکس می‌اندازند در حالی که مردم برای خرید پوشک بچه‌های‌شان در مضیقه هستند.

بیشتر بخوانید:
توهین ژن خوب به مردم : اگر نمی‌توانید کار کنید بروید بمیرید!/فیلم

چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

حربه جدید آقازاده‌ها برای فرار از افکار عمومیواشنگتن‌پست در ادامه می‌نویسد: "واقعیت آن است که ایران مشکلات اقتصادی دارد و مردم عادی احساس خستگی می‌کنند. نرخ بیکاری بالاست و کمبود‌ها احساس می‌شود و ریال نیمی از ارزش خود را تنها در سال گذشته از دست داده است. در ماه نوامبر، آمریکا تحریم‌هایی را علیه بخش نفتی و بانکی ایران وضع کرد و به تجارت خارجی ایران آسیب زد. این تحریم‌ها به دنبال تصمیم دولت ترامپ برای خروج امریکا از برجام اعمال شده‌اند".

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: "پسر یک دیپلمات ایرانی که نیم میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد، در پست‌هایش نشان می‌دهد به جزایر یونان و در کشتی‌های کروز دریایی سفر می‌کند و بطری‌های مشروب را به افتخار خود و همراهان‌اش باز می‌کند. او در پست‌هایش گفته بود چه مدت است که به من حسادت می‌کنید؟ آقازاده‌ها و آقازدگی که از دهه 90 میلادی در ایران به عنوان یک پدیده ظهور کرد و این اصطلاح در فرهنگ عمومی ایرانیان جا پیدا کرد، اشاره به فرزندان مقاماتی بوده که با استفاده از زد و بندهای خانوادگی توانسته بودند به قدرت و ثروت دست یابند. "سوزان مالونی" پژوهشگر بروکینگز می‌گوید این افراد با ارتباطات خانوادگی و خویشاوندی خود می‌توانند خیلی سریع پیشرفت شغلی و مالی کنند. در سال 2017 میلادی فرزند یکی از چهره‌های سیاسی مهم ایران گفت که از "ژن خوب" است. این موضوع بسیاری را عصبانی کرد. مردم زمانی عصبانی می‌شوند که فردی بی‌تجربه، بیسواد و فاقد مهارت به منصبی می‌رسد".
بیشتر بخوانید:
چالش ژن مرغوب؛ از این آقازاده‌ها تا آن آقازاده‌ها

بازنشسته‌ها می‌روند، ژن‌های خوب می‌آیند!


منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران و آمریکا می‌توانند مشکلات را با مذاکره حل کنند/ واشنگتن نباید اعمال تحریک آمیز علیه ایران انجام دهد

به گزارش جماران؛ سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه مشکلات ایران و آمریکا می تواند پشت میز مذاکره حل و فصل شود، اظهار داشت: برجام نشان داد که تهران و واشنگتن می توانند از این طریق بر مشکلات چیره شوند.

ماریا زاخارووا روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه اخیراً شایعاتی در خصوص میانجیگری روسیه میان آمریکا و ایران مطرح شده، با بیان این مطلب افزود: روسیه بر این باور است که نباید تنش در منطقه افزایش یابد و از این رو از همه طرف‌ها دعوت کرده است که اظهارات خصومت آمیز علیه یکدیگر بیان نکنند و یکدیگر را نترسانند.

زاخارووا گفت: موضع ما مشخص است، ما معتقدیم که کشورها باید مسائل مورد اختلاف را پشت میز مذاکره حل کنند و برجام نمونه همکاری دیپلماتیک بین ایران و آمریکا بود و نشان داد که این دو کشور می‌توانند با یکدیگر به توافق برسند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادامه داد: واشنگتن نباید اعمال تحریک آمیز علیه ایران انجام دهد و اگر به نظر واشنگتن مسأله‌ای وجود دارد باید از راه‌های دیپلماتیک با ایران به دنبال حل و فصل آن باشد.

وی پیشتر نیز در خصوص میانجیگری کشورهای دیگر میان ایران و آمریکا گفته بود: موضوع روابط دو کشور ایران و آمریکا مطرح است و همه امکانات برای بهبودی روابط بین این دو کشور موجود است فقط اگر واشنگتن از تنش آفرینی صرف نظر کند.

زاخارووا ادامه داد: امیدوارم در یاد همگان مانده باشد که چگونه واشنگتن و تهران گفت وگوهای فشرده با احترام متقابل را آغاز کردند، بدیهی است در جریان تنظیم برجام هر طرف به دنبال دفاع از منافع خود بود اما به موضع طرف مقابل هم توجه می‌کرد.

زاخارووا ادامه داد: این تجربه نه فقط لازم است بلکه باید در مسائل دیگر نیز بکار گرفته شود به همین دلیل همه امکانات برای گفت وگوهای با احترام متقابل بین واشنگتن و تهران وجود دارد. ما سه سال پیش شاهد چنین گفت وگوهایی بین محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و آمریکا بودیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: هیچ‌گونه موانع ایدئولوژیکی، فرهنگی یا هر مانع دیگری برای برگزاری مذاکرات وجود نداشت به همین دلیل من گمان نمی‌کنم که ایران و آمریکا برای گفت وگو با هم نیاز به میانجی داشته باشند.

چندی پیش برخی رسانه‌ها در ایران بدون اشاره به منابع خبری خود از میانجیگری روسیه میان آمریکا و ایران سخن گفته بودند.

اخیراً دنیس رأس دیپلمات سابق و عضو شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله‌ای در فارن پالسی نشریه وابسته به شورای روابط خارجی آمریکا پیش بینی کرد که ایران و آمریکا به رغم جنگ لفظی اخیر در نهایت با میانجیگری ولادیمیر پوتین به پای میز مذاکره خواهند رفت و توافق خواهند کرد، به نظر می‌رسد پایه استدلال برخی رسانه‌های ایران این مقاله باشد.

** با ایران بر سر اتخاذ تدابیر لازم دربرابر تحریم‌ها کار می‌کنیم

زاخارووا در پاسخ به پرسش دیگر در این باره که طرح پیش روی روسیه در ایران چیست؟ اظهار داشت: احداث نیروگاه بوشهر طرح پیشرو روسیه در ایران است.

وی اظهار داشت: بلوک اول نیروگاه بوشهر خوب کار می‌کند و احداث بلوک دوم طبق برنامه زمانی جریان دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسی افزود: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران غیرقانونی است و با ایران بر سر اتخاذ تدابیر لازم برای ادامه فعالیت‌ها کار می‌کنیم.

زاخارووا اظهار داشت: وضعیت پیرامون نوسازی سایت هسته‌ای اراک را دنبال می‌کنیم ضمن اینکه در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین این مسائل بررسی شد.

** همه طرف‌های برجام باید به تعهدات خود پایبند باشند

وی در خصوص تازه‌ترین تحولات در خصوص برجام نیز گفت: همه کشورهای شرکت کننده در این توافق باید به تعهداتی که برعهده گرفته‌اند پایبند باشند، ما نوسازی و تغییر کاربری سایت اراک را برعهده گرفته‌ایم.

زاخارووا اظهار داشت: همه کشورهای عضو برجام باید ضامن اجرای طرح‌ها در چارچوب این توافق باشند

انتهای پیام

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۴۱۷۱۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گسترش دایره فعالیت شرکت ملی پست ایران از لجستیک به تجارت الکترونیک
 • خودنمایی ردمی با تولید گوشی ۷۰۰۰ دلاری از جنس طلا +تصویر
 • «نوکیسه ها» محصول چه جوامعی هستند؟
 • خودنمایی پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی در خلیج فارس
 • صرفه جویی در دستور کار دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی قرار گیرد
 • دکترصباغی عضو هیأت‌مدیره: نقش پست‌بانک‌ایران در توسعه اقتصاد دیجیتال پررنگ‌تر می‌شود
 • تلاش بی فایده اروپا برای نجات برجام
 • چرا بیشتر ایرانیان به گرجستان سفر می‌کنند؟
 • حاجی دلیگانی: فشار بودجه‌ای دولت علیه صداوسیما، بچه‌گانه است
 • نجفی در دادگاه: همسرم را دوست داشتم / بین‌مان کُدی وجود داشت که عصبانی‌ام کرد!
 • خودنمایی پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی خاورمیانه در خلیج فارس (+تصاویر)
 • توقف صدور ویزا برای ایرانیان توسط دولت پرتغال
 • کاهش صدور ویزاهای دانشجویی برای ایرانیان در آمریکا
 • خودنمایی پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی خاورمیانه در آب‌های خلیج فارس
 • پرتغال: به ایرانیان ویزا نمی‌دهیم
 • وزارت خارجه پرتغال: به دلایل امنیتی موقتا به ایرانیان ویزا نمی‌دهیم
 • بچه یا آقازاده شو یا فوتبالیست!
 • فریادهای وینگو بر سر بازیکنان عصبانی گل‌گهر+عکس
 • در گفتگو با کارشناس ترکیه‌ای مطرح شد؛ ترکیه ابزار فشار آمریکا علیه ایران نخواهد شد