رویداد۲۴  بنا به ادعای روزنامه وال‌ستریت ژورنال، در سپتامبر گذشته، پس از حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری این کشور در بصره، تیم امنیت ملی آمریکا، به رهبری جان بولتون، مشاور امنیت ملی، از پنتاگون درخواست کرده که برای حمله به ایران گزینه‌های نظامی در اختیار کاخ سفید قرار دهد.

این نخستین بار بود که در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به صراحت حمله نظامی به ایران مطرح می‌شود. پیش از این، بحث حمله نظامی به ایران، فقط به شکل تحلیل و گمانه‌زنی در رسانه‌ها مطرح می‌شد. بسیاری از تحلیلگران، و حتی مقامات سابق آمریکایی، با استناد به مواضع سابق افرادی مثل بولتون و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مورد احتمال تقابل نظامی آمریکا و ایران هشدار می‌دادند.

شاید به همین دلیل است که یک مقام سابق دولت آمریکا گفته درخواست شورای امنیت ملی، مقامات دولت آمریکا را به لرزه انداخت و آن‌ها را شوکه کرد. اما علیرغم اختلاف‌نظر جیمز متیس، وزیر دفاع مستعفی آمریکا، با بولتون، پنتاگون از درخواست شورای امنیت ملی تبعیت کرد و، بنا به گفته وبگاه آکسیوس، گزینه‌هایی برای حمله به ایران به کاخ سفید ارائه کرد.

به طور کلی، تهدید حمله نظامی آمریکا به ایران، امر جدیدی نیست و در دولت‌های قبلی آمریکا هم، تلویحا و تصریحا، مطرح شده است. اما بازگشت این تهدید در برهه حساس کنونی، که تنش‌ها بین تهران و واشنگتن به اوج خود رسیده، قابل تامل است. بررسی اظهارات آمریکایی در این خصوص و نیز نحوه انتشار خبر درخواست بولتون نشان می‌دهد که این امر از دو سناریو خارج نیست.

سناریوی اول: تغییر محاسبات ایران

بولتون از درز اخبار محرمانه شورای امنیت ملی آمریکا متنفر است و تمایل زیادی برای کنترل کانال گزارش‌دهی به ترامپ دارد. بنابراین، احتمال اینکه خبر وال‌ستریت‌ژورنال بدون اطلاع او منتشر شده باشد، اندک است. با وجود گذشت دو روز از انتشار خبر درخواست شورای امنیت ملی، نه او و نه هیچکدام از مقامات دولت ترامپ، این خبر را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

در سناریوی نخست، برپایه برخی شواهد و قراین، می‌توان حدس زد که بولتون و تیمش در شورای امنیت ملی، به طور هماهنگ شده این خبر را به رسانه‌ها داده‌اند تا عنصر «تهدید معتبر نظامی» را به کارزار فشار حداکثری اقتصادی کاخ سفید علیه ایران اضافه کنند. «معتبر بودن» این عنصر، لزوما به معنای عملی شدن آن نیست. بلکه آمریکایی‌ها می‌خواهند با مطرح کردن احتمال حمله نظامی به ایران، آن هم به خاطر یک واقعه نسبتا کم اهمیتی که هیچگونه خسارت مادی یا جانی در پی نداشته، ایران را از اتخاذ اقدامات مهمتر -نظیر از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم با غنای بالا یا بستن تنگه هرمز- باز دارند.

با وجود آنکه بسیاری از مقامات آمریکا عملا - و نه رسما- سیاست «تغییر رژیم در ایران» را پیگیری می‌کنند، اما عده کمی از آن‌ها به یک جنگ تمام عیار نظامی با ایران علاقه دارند. آن‌ها معتقدند که همین الان هم تحریم‌های اقتصادی آمریکا کار خودش را می‌کند و نیازی به ایجاد تقابل نظامی نیست. تقابلی که ممکن است ظرف چند روز صادرات نفت خاورمیانه را مختل کند و قیمت‌های نفت را به شدت افزایش دهد. عامل نفت، عامل مهمی است و نباید آن را نادیده گرفت. دولت ترامپ نشان داده است که به پایین آوردن قیمت نفت اهمیت زیادی می‌دهد.

در واقع صدور معافیت تحریمی به هشت مشتری عمده نفت ایران هم اقدامی برای کنترل قیمت‌ها بود. آن‌ها پس از این معافیت‌ها، توانستند قیمت نفت را به سطوح پایینی کاهش دهند. مضاف بر این، آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند راه ضربه زدن به ایران را پیدا کرده و نیازی به استفاده از ابراز‌های نظامی نیست.

به این اظهارات برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دقت کنید: «ما بر بخش انرژی بسیار متمرکز هستیم. زیرا اقتصاد ایران به نحوی ساختاربندی شده که بزرگترین آسیب ‍‌پذیری آن در این بخش است.»

او در جایی دیگر، ضمن تاکید مجدد بر عزم کاخ سفید برای صفر کردن صادرات نفت ایران، افزود: «ما توانسته‌ایم فشار زیادی بر ایران وارد کنیم. ۸۰ درصد درآمد‌های آن‌ها (ایران) از صادرات نفت می‌آید». هوک تصریح کرده که آمریکا بسیار تلاش کرده که در عین حذف مقدار زیادی از صادرات نفت ایران، قیمت‌های نفت افزایش نیابد.

شاهد بعدی که نشان می‌دهد خبر وال‌ستریت‌ژورنال یک امر هماهنگ‌شده است، به بیانیه گارت مارکویس، سخنگوی این شورا، مربوط می‌شود. تاکنون حداقل سه رسانه آمریکایی خبر درخواست حمله به ایران را، با رویکرد‌های گوناگون، پوشش داده‌اند. اما همه در یک چیز با هم مشترک بودند: بیانیه مارکویس.

مارکویس به سه رسانه وال‌ستریت‌ژورنال، نیویورک‌تایمز و آکسیوس، بیانیه واحدی داده که در آن، به طور ضمنی، درخواست کاخ سفید از پنتاگون را تایید می‌کند.

او گفته شورای امنیت ملی «سیاست را هماهنگ‌سازی می‌کند و به رئیس‌جمهور (ترامپ) گزینه‌هایی برای پیش‌بینی و پاسخ دادن به مجموعه‌ای از تهدید‌ها ارائه می‌کند».

مارکویس افزود: «در پی حمله ناکام به سفارت‌مان در بغداد و کنسولگری‌مان در بصره، ما همچنان وضعیت پرسنل‌مان را بازبینی می‌کنیم و ما برای حفظ امنیت‌شان و منافع‌مان، مجموعه کاملی از گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم»

به احتمال زیاد، مارکویس در ابتدا بیانیه خود را برای وال‌ستریت‌ژورنال فرستاده و پس از مراجعه سایر رسانه‌ها، آن را به دیگران داده است. به هر حال، حتی اگر مارکویس، به دستور رئیسش بولتون این خبر را منتشر نکرده است، باز هم شواهدی وجود دارد که اقدام شورای امنیت ملی آمریکا تبلیغاتی است.

ترامپ، با وجود همه سختگیری‌هایش علیه ایران، با جنگ مخالف است. او همین دیروز بر پایان دادن به «جنگ‌های بی‌پایان» و بازگرداندن سربازان آمریکایی به وطن تاکید کرده است.

علاوه بر ترامپ، پمپئو هم با ایده جنگ نظامی با ایران موافق نیست. پومپئو، معتقد است که فشار اقتصادی برای ایجاد تغییرات بنیادین در رفتار یا احتمالا در ساختار سیاسی ایران کافی است. به همین دلیل او مکررا از «مردم ایران» سخن می‌گوید و پیام‌هایی برای آن‌ها ارسال می‌کند. پمپئو، با ادعای اینکه ایران به دنبال سیطره بر «پنج پایتخت» - بغداد، بیروت، دمشق، صنعا و خود تهران- است، ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های آمریکا به «مردم ایران برای گرفتن کنترل پایتخت‌شان» کمک کند.

همزمانی اعلام درخواست بولتون با سفر پومپئو به خاورمیانه نیز قابل توجه است. در این سفر دو خبر درباره ایران منتشر شد که جو روانی علیه ایران را تشدید کرد. نخست نشست بین المللی لهستان و دومی درخواست تهیه گزینه‌های نظامی علیه ایران.

سناریوی دوم: تلاش بولتون برای کشاندن آمریکا به جنگ با ایران

به گفته رسانه‌های آمریکایی، میرا ریکاردل، معاون اخراجی جان بولتون، در یک جلسه، حملات در عراق را «اقدام جنگی» توصیف کرد و گفت: آمریکا باید قاطعانه پاسخ دهد. ریکاردل در اثر اختلافات با ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، از شورای امنیت ملی اخراج شد، اما مقامات قبلی و فعلی آمریکا گفته‌اند درباره تصدی یک شغل جدید در پنتاگون توسط ریکاردل، گفتگو‌هایی صورت گرفته است. همزمان با بررسی واکنش آمریکا در پاییز گذشته، کاخ سفید یک بیانیه دو صفحه‌ای منتشر کرد که هشداری درمورد یک حمله نظامی به نظر می‌رسید.

بولتون، از زمانی که در دولت جورج بوش پسر خدمت می‌کرد دیدگاه‌های تندی درباره ایران داشت که پس از خروج از دولت بوش تندتر هم شد. او به عنوان یک تحلیلگر، بار‌ها خواستار حمله نظامی به ایران بود. در سال ۲۰۱۵، در حالی که دولت وقت آمریکا به دیپلماسی با ایران روی آورده بود، او طی یادداشتی تحت عنوان «برای متوقف کردن بمب ایران، ایران را بمبماران کنید»، در روزنامه نیوریوک‌تایمز، از حمله به ایران حمایت کرد.

بولتون حتی پس از ورود به دولت ترامپ هم، به دلیل دو دستگی در کاخ سفید، نتوانست برخی طرح‌های خود را عملی کند. برخی محافل آمریکایی، ژنرال اچ آر مک‌مستر، مشاور پیشین امنیت ملی، رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق، و جان متیس، وزیر دفاع مستعفی، را «محور عقلای» دولت ترامپ می‌دانند که تمایلات تندروی ترامپ را کنترل می‌کردند.

متیس آخرین بازمانده این محور بود که اخیرا استعفا داد و عرصه را برای بولتون و پمپئو خالی کرد. در سپتامبر، که بحث حمله به ایران مطرح شده بود، متیس «نگرانی‌های عمیقی» درباره درخواست بولتون داشت. البته متیس، دیدگاه‌های مساعدی در برابر ایران ندارد، اما به هر حال از درگیری با ایران حمایت نمی‌کند. در غیاب عقلا، ممکن است بولتون بتواند ترامپ را به تقابل با ایران متقاعد کند.

در اوایل سال ۲۰۱۷، زمانی که مک مستر به عنوان مشاور امنیت ملی، انتخاب شد، به پنتاگون دستور داد یک طرح کلی برای جنگ با ایران تهیه کند. متیس هم گزینه‌هایی در این خصوص تهیه کرد. اما طرح این دو، با درخواست اخیر بولتون برای انجام حمله انتقامجویانه و محدود به برخی تاسیسات نظامی ایران متفاوت است.

در روز‌های اخیر، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که بولتون تلاش‌هایی برای معرفی ریکاردل به عنوان وزیر دفاع انجام می‌دهد، اگر ریکاردل، به ریاست پنتاگون برسد، احتمال ماجراجویی آمریکا علیه ایران به طور جدی بیشتر خواهد شد. ریکاردل در شورای امنیت ملی دست راست جان بولتون بوده و روابط نزدیکی با او دارد. در سپتامبر گذشته، ریکاردل حملات عراق را «یک اقدام جنگی» توصیف کرده و خواستار پاسخ قاطعانه آمریکا شده است.

نکته مهمی که در اینجا باید به آن پرداخت، موضع خود ترامپ است. ترامپ بار‌ها با جنگ‌های خارجی آمریکا مخالت کرده است. پس از انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر آمریکا، جمهوریخواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به نفع رقبای دمکرات از دست دادند و سیطره‌شان بر مجلس سنا هم تضعیف شد. اختلافات دمکرات‌های کنگره با ترامپ در روز‌های اخیر بر سر احداث دیوار مرزی و همچنین تعطیلی بخشی از دولت آمریکا به اوج رسیده و حتی برخی از احتمال ورود دمکرات‎ها به پرونده تبانی احتمالی ترامپ با روسیه سخن می‌گویند.

برخی ناظران معتقدند که اگر ترامپ در داخل آمریکا تحت فشار قرار گیرد ممکن است به ماجراجویی خارجی متمایل شود. کما اینکه اخیرا، ریچارد هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی مدعی شده که در سال ۲۰۱۹ ایران محتمل‌ترین صحنه برای یک جنگ خارجی است.

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش| دورنمای مبهم توافقات روسیه-آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات و پیوستن چین به آن

ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه معتقد است، هر توافقنامه جدیدی بین مسکو و واشنگتن در زمینه کنترل تسلیحات باید بتواند بعنوان ابزاری برای کنترل سلاح‌های تهاجمی و تدافعی جدیدی مورد استفاده قرار بگیرد که در زمان امضای پیمان استارت-۳ وجود نداشتند. ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز (پنج شنبه) نوشت: "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه مذاکرات روز چهارشنبه  خود "جان سالیوان" معاون اول وزیر خارجه آمریکا در ژنو را مذاکراتی حرفه‌ای و سازنده نامید.

ریابکوف یادآور شد : «ما مذاکراتی کاملاً حرفه‌ای و در مجموع سازنده داشتیم. هرچند، مسلماً اختلاف در مواضع دو کشور همچنان باقی است و این مواضع بر یکدیگر مطابق نیست و تنها با یک تلاش از بین نخواهد رفت و به طور کلی چنین وظیفه‌ای نیز در نظر گرفته نشده است.» به گفته وی، طرف روسی از این مسئله رضایت دارد که ایالات متحده از مسئله مهم کنترل تسلیحات به عنوان روشی برای تامین امنیت خویش صرف نظر نکرده است.

ریابکوف یادآور شد که آمریکا به طور مناسب به پیشنهادات روسیه برای بررسی امکان تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) واکنش نشان نداده است. وی گفت: «ما از این زاویه به وضعیت موجود نگاه می‌کنیم که پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی با گذشت زمان اگر همچنان به قوت خویش باقی بماند، می تواند ابزاری برای کنترل برخی انواع تسلیحات جدید باشد. ما امیدوار هستیم که اگر آمریکا نیز از روش ما پیروی کند، ادامه اجرای تعهدات دو کشور در این چارچوب سازنده خواهد بود. ولی همان طور که انتظار می رفت، همتایان آمریکایی ما هنوز مواضع خود در این رابطه را اعلام نکرده‌اند.»

به گفته ریابکوف، مقامات مسکو بر این عقیده هستند که ظاهراً این مسئله هنوز در داخل ایالات متحده در حال بررسی و کار است و مواضع متفق‌القولی در این باره وجود ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که هر توافقنامه جدیدی بین مسکو و واشنگتن در زمینه کنترل تسلیحات باید بتواند تسلیحات تهاجمی و تدافعی که در حال حاضر در چارچوب پیمان استارت-3 گنجانده می‌شود، را پوشش دهد. به گفته ریابکوف، دیپلمات‌های روسی و آمریکایی این مسئله را مورد بررسی قرار دادند که پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی می تواند به عنوان ابزاری برای کنترل تسلیحات نظامی جدید مشخص که در زمان امضای این توافقنامه در سال 2010 وجود نداشتند، مورد استفاده قرار بگیرد.

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که در جریان مذاکرات ژنو، طرفین تاثیر فناوری‌های جدید از جمله «فناوری‌های مافوق صوت» در امنیت بین المللی را مورد بررسی قرار دادند. به گفته وی، همچنین موضوع امنیت اطلاعاتی-ارتباطاتی در سطح جهان نیز در این گفتگوها مطرح شد.

لازم به یادآوری است که در حال حاضر مذاکرات بین مقامات بلندپایه سیاسی روسیه و آمریکا در زمینه ثبات راهبردی در ژنو در حال انجام است.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» پیش از این در تحلیلی نوشت: با وجود آغاز رایزنی‌ها بین روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی نمی‌توان انتظار زیادی برای حل و فصل مشکل پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط داشت. ضمن اینکه امکان تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، معروف به «استارت-3 » که زمان اجرای آن در سال 2021 به اتمام می‌رسد نیز همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

رسانه‌های گروهی آمریکایی به نقل از منابع خبری در وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرده اند که صحبت درباره تمدید پیمان استارت-3 هنوز پیش از موعد است، و این موضوع باید سال آینده مورد تصمیم گیری قرار بگیرد.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه قبل از انجام مذاکرات ژنو، گفته بود، مسکو نگران نامشخص بودن مواضع طرف آمریکایی درباره مسئله تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی است. به گفته وی، مشخص نیست آمریکایی‌ها چه برنامه‌ای دارند. برخی معتقدند که این توافقنامه لازم است، برخی دیگر تمدید پیمان استارت را تنها در صورت پیوستن چین به آن ممکن می‌دانند.

لاوروف معتقد است، این مسئله نیز موجب نگرانی روسیه ست که در دکترین هسته‌ای جدید آمریکا آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای به شدت پایین آمده است. در حالیکه آمریکا از پیمان سپر ضدموشکی خارج شده و پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط هم در حال نابودی است که این مسئله، تاثیر زیادی بر امنیت بین‌المللی خواهد داشت.

واکنش روسیه و چین به پیشنهاد آمریکا درباره مذاکرات سه‌جانبه درباره سلاح‌های هسته‌ایپاسخ روسیه به درخواست اتحادیه اروپا برای حفظ پیمان موشکیمسکو: مقصر عدم تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی فقط آمریکاست

روسیه عدم علاقه‌مندی چین به پیوستن به مذاکرات کاهش تسلیحاتی را درک می‌کند

سرگئی لاوروف درباره امکان مشارکت چین در مذاکرات مربوط به کاهش و کنترل تسلیحات راهبردی هسته‌ای یادآور شد، آمریکا علاقه مند به پیوستن چین به این گفتگوهاست. در مسکو عقیده بر این است که در صورت برگزاری رایزنی‌های سه جانبه، مسلماً این مسئله مفید خواهد بود، اگر مواضع طرفین روشن شود.

در این رابطه، "گنگ شوآنگ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که جمهوری خلق چین، همانطور که بارها اعلام شده، دلیلی برای شرکت در مذاکرات احتمالی سه‌جانبه با آمریکا و روسیه درباره سلاح‌های هسته‌ای نمی‌بیند. وی یادآور شد که گستردگی نیروهای هسته‌‌ای چین در سطح محدود و تنها برای تامین امنیت و دفاع از این کشور در نظر گرفته شده و با ذخایر تسلیحات هسته‌ای روسیه و آمریکا قابل مقایسه نیست. البته مقامات بلندپایه مسکو بارها درک کامل خود از مواضع پکن درباره تسلیحات هسته‌ای را اعلام کرده‌اند.

وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در مصاحبه با روزنامه «آرگومنتز و فکتس» اعلام کرد، که چین اصلاً تهدیدی برای روسیه بشمار نمی رود. به گفته لاوروف، مسائل مرزی بین روسیه و چین در مراحل پایانی حل و فصل قرار داشته و هیچ ادعای ارضی بین دو کشور وجود ندارد و توافقنامه حسن همجواری، دوستی و همکاری بین دو کشور که در سال 2001 به امضا رسیده بود، در هر دو کشور به تصویب رسیده و برخی تلاش ها برای گسترش "افسانه تهدید از جانب چین" ساخته و پرداخته ذهن کسانی است که نگران توسعه سازنده در روابط روسیه و چین هستند.

در واکنش به اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز صبح امروز اعلام کرد که مقامات پکن ارزش زیادی برای اظهارات وزیر خارجه روسیه درباره افسانه تهدیدات از جانب چین قائل هستند.

این دیپلمات تاکید کرد، سخنان لاوروف بسیار دقیق و مثبت بود و گویای روابط قابل اعتماد دوجانبه بین روسیه و چین است که طی سال های گذشته به طور بی‌سابقه ای در حال توسعه می باشد. وی یادآور شد که روسیه و چین در ماه جولای سال 2001 پیمان مربوط به حسن همجواری، دوستی و همکاری بین دو کشور را امضا کردند و در این سند فقدان هرگونه ادعای ارضی بین دو کشور مورد تایید قرار گرفته است. وی افزود: «هر گونه تلاش برای ضربه زدن به روابط دوستانه بین روسیه و چین با شکست روبرو خواهد شد.»

از بین رفتن پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط به نفع روسیه و آمریکاست

به عقیده برخی کارشناسان ، امکان نجات پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط دیگر وجود ندارد. ولی در شرایط کنونی لغو این پیمان هم به نفع روسیه و هم به نفع آمریکا خواهد بود، چرا که امکان تولید و استقرار موشک‌های استقرار زمینی با برد پرواز 500 الی 5500 کیلومتر را به دو کشور می دهد و اینها دقیقاً موشک‌هایی هستند که ارتش چین تعداد زیادی از آنها را در اختیار دارد.

به گفته کارشناسان، توان بالقوه هسته‌ای چین از لحاظ ژئوپولیتیکی می تواند نه تنها پایگاه‌ها و تاسیسات نظامی متعدد آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه را هدف قرار دهد، بلکه قادر است به هر هدفی در خاک روسیه حمله کند. نباید این واقعیت را نادیده گرفت که در واقع بیش از 90درصد از توان موشکی-هسته‌ای چین به سمت روسیه هدف گرفته شده و نه به سمت آمریکا.

پیش از این، مائو تسه‌تونگ، رهبر سابق چین اتحاد جماهیر شوروی را دشمن کشور خود نامیده بود. مسئله‌ای که امروزه نیز از زبان آمریکایی‌ها زیاد به گوش می رسد. البته به طور تقریبی چین فعالانه به سمت مذاکرات بین المللی مربوط به کنترل تسلیحات هسته‌ای تمایل پیدا کرده است.

امید ترامپ برای امضای پیمانی بین واشنگتن، مسکو و پکن برای کاهش تسلیحات هسته‌ای

"فرانتس کلینتسویچ" عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه در واکنش به خبر خبرگزاری «رویتر» که چند روز قبل به نقل از مقامات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا نوشت که واشنگتن، قصد دارد مسئله امکان گفت‌وگوهای سه‌جانبه با روسیه چین درباره کنترل تسلیحات هسته‌ای را در مذاکرات ژنو مطرح کند، اعلام کرد که مقامات مسکو آمادگی بررسی مسائل مربوط به کنترل تسلیحات با همه شرکای غربی خود، از جمله ایالات متحده را دارند.

این سناتور روس یادآور شد: «ما بارها اعلام کرده‌ایم که روسیه آمادگی مذاکره با آمریکا در زمینه تمامی مسائل مربوط به تقویت ثبات جهانی، از جمله امکان امضای توافقنامه جدیدی درباره تسلیحات هسته‌ای را دارد. البته پیشنهاد جدید آمریکا خوش‌بینی درباره نتیجه این مذاکرات را افزایش نمی‌دهد.»

بر اساس اطلاعات رسانه‌های گروهی آمریکایی، "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درصدد امضای توافقنامه‌ای سه جانبه‌ای بین واشنگتن، مسکو و پکن درباره کاهش سلاح‌های هسته‌ای است و پیشنهاد امکان مشارکت چین در توافقات آتی در رابطه با کنترل تسلیحات را در جریان دیدارهای خود با روسای جمهوری روسیه و چین در چارچوب نشست سران گروه 20 در ژاپن بررسی کرده است. البته وی پیشنهاد دقیق و مشخصی در این رابطه ارائه نکرده و این مسئله نیز مانند مواضع مقامات واشنگتن درباره مسائل مربوط به ثبات راهبردی، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

لازم به یادآوری است، پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، در سال 1987در واشنگتن توسط میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی و "رونالد ریگان" رئیس جمهوری آمریکا به امضاء رسید که بر اساس آن، دو طرف موظف شدند موشک‌های دارای برد کوتاه از 500تا هزار کیلومتر و موشک‌های دارای برد متوسط از هزار تا پنج هزار کیلومتر استقرار زمینی را منهدم کنند. پس از امضای این پیمان، اتحاد جماهیر شوروی 1846موشک و طرف آمریکایی 846موشک خود را اکثر آنها در خاک اروپا مستقر شده بودند را از بین بردند.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در اواخر سال گذشته توقف اجرای تعهدات این کشوردر چارچوب این پیمان را اعلام و از آغاز تشریفات شش ماهه برای خروج از آن خبر داد.

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه نیز در اوایل ماه مارس در واکنش به این اقدام دولت آمریکا ، دستور توقف اجرای تعهدات این کشور در چارچوب این توافقنامه را امضاء کرد. وی تاکید کرد که روسیه باید بدون کشیده شدن به مسابقه تسلیحاتی به تولید تسلیحات نظامی جدید بپردازد. پوتین همچنین دستور داد طرف روسی دیگر مبتکر انجام هیچ مذاکره‌ای در این رابطه نباشد.

بعد از آن در ماه ژوئن هر دو پارلمان سفلی و اعلای روسیه پیش نویس قانون ارائه شده از سوی ولادیمیر پوتین درباره توقف مشارکت روسیه در این پیمان را به تصویب رساندند.  سپس رئیس جمهوری روسیه در تاریخ سوم ماه جولای (12 تیرماه) این سند را امضاء کرد که بدین ترتیب این قانون قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

انتهای پیام/

R1445/P36446/S8,87,89,1128/CT7 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "روسیه"

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۴۱۷۴۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایران و آمریکا می‌توانند مشکلات را با مذاکره حل کنند/ واشنگتن نباید اعمال تحریک آمیز علیه ایران انجام دهد
 • از ناتوانی آمریکا در مقابل سپاه تا پشت پرده دزدی دریایی انگلیس
 • پنتاگون ۲۱۰۰ نظامی در مرز با مکزیک مستقر می‌کند
 • جزئیات دیدار وزیر خارجه بحرین با بولتون
 • جزئیات دیدار وزیر خارجه بحرین با بولتون و سناتور آمریکایی/تکرار اتهامات علیه ایران
 • آیا امارات از یمن خارج می‌شود؟ سرنوشت جنگ چه می‌شود؟
 • بازبینی روابط واشنگتن ریاض با تحریم محمد بن سلمان
 • سرنوشت جنگ چه می‌شود؟
 • دولت آمریکا تحریم ترکیه را در در پی خرید اس۴۰۰ بررسی می‎کند
 • آمريکا مي‌خواهد کل منطقه خاورميانه را به آتش بکشد/ رابطه مسکو و واشنگتن به اين زودي خوب نمي‌شود
 • واشنگتن: تمامی گزینه‌های تحریم‌ علیه ترکیه را بررسی می‌کنیم
 • واکنش گسترده به ممانعت آمریکا از سفر نخست‌وزیر عراق به واشنگتن/ مخالفان حضور نظامی آمریکا در عراق صدای خود را بالا بردند
 • رزم رسانه‌ای وزیر در نیویورک
 • سرپرست موقت پنتاگون: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست
 • سرپرست پنتاگون: باید به کانال دیپلماسی با ایران بازگردیم
 • احتمال اضافه شدن گزینه پخش موسیقی و ویدئو به گوگل کروم
 • نامزد ریاست پنتاگون خواستار رویکرد دیپلماتیک با ایران شد
 • رئیس‌ پنتاگون: دنبال جنگ با ایران نیستیم
 • حریف ذوب آهن بولتون انگلیس را شکست داد