سامانه‌ی صدور حواله‌ الکترونیک از آبان ماه سال جاری برای دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شد، این سامانه جایگزین صدور چک شده و از این پس انتقال وجه دستگاه اجرایی به صورت مکانیزه جابه‌جا شده و پس از تأیید نهایی، بدون نیاز به مراجعه‌ حضوری به شعبه‌ی بانک، انتقال وجه به حساب مقصد در اسرع وقت انجام می شود.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی طبق ماده‌ (۱۲) قانون پولی و بانکی، به عنوان بانکدار دولت شناخته شده و موظف به نگاهداری حساب‌های دولتی و انجام  تمام عملیات بانکی داخل و خارج از ایران بوده است؛ اما ساختار متمرکز این ‌بانک و فقدان شعبه‌ و واحد عملیاتی در سراسر ایران از دهه‌های قبل منجر به آن شد که وظایف عمده‌ شعبه‌ای مربوط به ایفای تکالیف بانکداری دولت و بویژه نگهداری حساب‌های دولتی به طور موقت به برخی بانک‌های دولتی واگذار شود.

ضمن آنکه ادامه این روند نگهداری حساب‌های دولتی در بانک های تجاری تبعات و معضلات دیگری هم به همراه داشت که از جمله آنها می‌توان به «تعدد و پراکندگی حساب‌ها نزد شبکه‌ بانکی»، «عدم امکان کسب اطلاع از وضعیت حساب‌ها»، «عدم امکان ایفای کامل تکالیف بانک مرکزی در تودیع صد در صدی وجوه دولتی از بانک‌های عامل»، «زمان‌بر بودن فرایند وصول درآمدهای دولتی» و «عدم امکان نظارت و کنترل برخط و مؤثر بر امور خزانه‌داری‌کل» اشاره کرد.

از این رو با توجه به معضلاتی که اشاره شد، قانونگذار در ماده‌ی (۹۴) قانون برنامه پنج‌ساله‌ پنجم توسعه‌ عملا به دنبال برگرداندن آب رفته به جوی و انتظام بخشی در حساب‌های دولتی بود. در این راستا در مردادماه ۱۳۹۵، "دستورالعمل نگهداری انواع حساب برای وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی" به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و بر اساس آن، نگهداری حساب‌های دولتی دوباره به بانک مرکزی که مورد تاکید در برنامه توسعه پنج ساله ششم و قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه‌ای بود، محول شد.

به گفته مسعود رحیمی - مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی - در سامانه صدور حواله‌ی الکترونیک که از مردادماه سال ۱۳۹۵ برای خزانه‌داری کل کشور و در ادامه، برای خزانه معین استان‌ها به بهره‌برداری رسیده، جایگزین صدور چک شده و به گونه‌ای طراحی شده که حواله صادره به صورت کاملاً مکانیزه بین عوامل ذینفع در فرایند انتقال وجه دستگاه اجرایی جابه‌جا شده و پس از تأیید نهایی، بدون نیاز به مراجعه‌ حضوری به شعبه‌ بانک، انتقال وجه به حساب مقصد در اسرع وقت صورت می‌گیرد. همچنین به جهت بهره‌مندی از بستر شبکه‌ ملی اطلاعات و استفاده از توکن یا همان نماد جهت احراز هویت دارندگان امضا، از امنیت بالایی برخوردار است.

به این ترتیب دستگاه‌های اجرایی دولت جمهوری اسلامی ایران از این پس در پرداخت‌های خود با گذر از فرایندهای سنتی و مبتنی بر کاغذ، مجهز به ابزار نوین، امن و مطابق با اقتضائات روز می‌شوند و قطعاً این امر منجر به چابکی و توانمندی مجموعه مالی دولت در تخصیص به‌موقع وجوه خواهد شد.

انتظار می‌رود با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، دستگاه‌های اجرایی و دیگر عوامل ذی‌مدخل در این پروژه؛ تامین مصالح ملی کشور در احصاء صحیح درآمدهای دولت، کنترل مناسب گردش حساب‌های هزینه‌ای، ممانعت از استفاده نادرست از منابع دولتی و سایر اهداف عالی این طرح؛ به زودی حاصل و از نتیجه‌ی آن آحاد جامعه بهره‌مند شوند.

گفتنی است سامانه‌ی صدور حواله‌ی الکترونیک از آبان ماه سال جاری برای دستگاه‌های اجرایی آزمایشی (به ترتیب: وزارت آموزش و پرورش، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، شرکت گاز استان خوزستان و وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و جهاد کشاورزی) راه‌اندازی و همزمان با برگزاری کارگاه‌ آموزشی برای ۱۳۰ دستگاه اجرایی که دارای بیشترین تعداد پرداخت‌ در مقایسه با سایر ارگان‌ها هستند؛ برای کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی متقاضی عملیاتی شد.

در پایان لازم به ذکر است ارگان‌های متقاضی بهره‌برداری از سامانه‌ی یادشده می‌توانند با مراجعه به پرتال بهداد به آدرس www.behdadportal.cbinasim.ir در جریان مراحل اقدام قرار گیرند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

باید نظارت بر دستگاه‌های دولتی در یزد افزایش پیدا کند

مسئول دفتر ارتباطات مردمی استانداری یزد گفت: به محض ایجاد این دفتر و ابلاغی که در رابطه با مسئولیت آن صادر شد مراجعات مردمی به استانداری بسیار افزایش پیدا کرده و از این رو نظارت و بازرسی بر عملکرد دستگاه‌های دولتی و اداری استان باید افزایش پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابوالقاسم دهقان در گفتگو با یزدرسا، درخصوص راه اندازی مجدد دفتر ارتباطات مردم استانداری یزد گفت: با توجه به اینکه در هر استانی مرکزی برای مراجعات مردمی و راهنمایی آنها نیاز است و عمدتاً در هر مرکز استانی، استانداری را به عنوان دستگاه بالاتر از همه دستگاه‌های دولتی قلمداد می‌کنند دفتر ارتباطات مردمی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه عدم همکاری و یا عدم پیگیری مسائل مختلف در ادارات استان منجر به سرریز شدن مراجعات به استانداری شده است، افزود: در چند سال گذشته به طور غیررسمی مراجعات مردمی به استانداری وجود داشته اما مجدداً به عنوان یک مرکز رسمی دفتر ارتباطات مردمی راه‌اندازی شد و ساختمان جدیدی که در ورودی استانداری بنا شده با همین هدف ایجاد شده که مردم بتوانند به آن مراجعه و مسائل و مشکلاتشان را مطرح کنند.

مسئول دفتر ارتباطات مردمی استانداری یزد عنوان کرد: این دفتر اکنون با  امکانات خوب اداری، استقرار دبیرخانه و میز خدمت، محل مراجعات مردمی است و بخش دیگری از کار رسیدگی به درخواست‌ها و شکایات مردمی نیز از طریق سامد(سامانه ارتباط الکترونیکی مردم و دولت) استان انجام می‌شود که شماره تلفن 111 به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت پیشنهادها و انتقادات مردمی است.

دهقان افزود: دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری یزد نیز بخش دیگری از کار را انجام می‌دهد و وظیفه نظارت بر عملکرد مدیران و رسیدگی به شکایات مردمی نیز بر عهده دارند که بخشی از وظیفه این دفتر نیز در ارتباط با مراجعات مردمی و رسیدگی به درخواست‌ها و مطالبات آنها است.

افزایش بسیار زیاد مراجعات مردمی به دفتر ارتباطات مردمی استانداری

وی با اشاره به افزایش بسیار زیاد مراجعات مردمی به دفتر ارتباطات مردمی استانداری یزد تصریح کرد: به محض ایجاد این دفتر و ابلاغی که در رابطه با مسئولیت آن صادر شد مراجعات مردمی به استانداری بسیار افزایش پیدا کرده و از این رو نظارت و بازرسی بر عملکرد دستگاه‌های دولتی و اداری استان باید افزایش یابد.

مسئول دفتر ارتباطات مردمی استانداری یزد ادامه داد: عمده مراجعاتی که به استانداری انجام شده است به این دلیل است که یا درخواست‌های مردمی در قوانین و ضوابط اداری دستگاهی که به آن مراجعه شده نگنجیده است و محدودیت و معذوریت‌های قانونی در مورد آن درخواست‌ها وجود داشته است، و بخشی از مراجعات به دفتر ارتباطات مردمی نیز به دلیل سهل‌انگاری و بی‌توجهی در برخی دستگاه‌های دولتی نسبت به درخواست‌های مردم است که لزوم نظارت بر دستگاه‌های دولتی را می‌رساند.

دهقان تأکید کرد: با توجه به مراجعات مردمی به استانداری، باید عملکرد مدیران، معاونان و کارشناسان دستگاه‌های مختلف استان مورد ارزیابی قرار گیرد و ادارات و سازمان‌ها طبق دستورالعمل باید وظایفی که به آنها محول شده را به نحو احسن انجام دهند و منجر به مراجعه مردم به استانداری نشود.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین بخش کار در دفتر ارتباطات مردمی راهنمایی مردم با سعه‌صدر و حوصله است، افزود: بخشی از مراجعات مردمی مربوط به تسهیلات بانکی و بدهی‌های بانکی آنها است که بالاخره بانک‌ها قوانین و ضوابط خودشان را دارند و ما باید مردم را در این زمینه مشاوره بدهیم و راهنمایی کنیم چرا که بسیاری از مشکلات به دلیل عدم آگاهی مردم از مسائل موجود رخ می‌دهد و آنها را دچار سردرگمی می‌کند.

حضور مدیران و مسئولان دستگاه‌ها در بین مردم

دهقان با بیان اینکه در تلاش هستیم تا استاندار و مسئولان استانی رویه دیدار با مردم را دنبال کنند و اینگونه نباشد که منتظر مراجعه مردم بمانند، افزود: در ایام‌الله دهه فجر با تلاش و همت بسیجیان حرکت جهادی انجام گرفت و تعدادی از مدیران از جمله مدیران دستگاه‌های خدمت رسان در محل نماز جمعه حضور پیدا کردند و مردم مشکلات و مسائل خود را با آنها در میان گذاشتند، و قصد تداوم این حرکت را داریم که مدیران دستگاه‌های دولتی در محلات در روستاها و شهرهای استان در میان مردم بروند و مکلف شوند تا در میان مردم حضور پیدا کنند و به سمت آنها بروند و مراجعه مردم به دستگاه‌های دولتی کمتر شود.

وی افزود: دفتر ارتباطات مردمی باید از توان و ظرفیت دستگاه‌های دولتی و همچنین مؤسسات غیردولتی برای حل مشکلت مردمی و درخواست‌هایی که در مراجعات خود به این دفتر دارند استفاده کنیم و در حقیقت وظیفه دفتر ارتباطات مردمی ایجاد زمینه‌های مختلف ارتباط بین مسئولان و مردم است که این با حضور مسئولان در محلات و در بین مردم محقق می‌شود و همچنین با مشاوره و راهنمایی‌هایی که انجام می‌گیرد مردم از بسیاری از سردرگمی‌ها در مورد مسائل مختلف بیرون می‌آیند.

مسئول دفتر ارتباطات مردمی استانداری یزد عنوان کرد: مردم پیش از این روزهای یکشنبه با هدف ملاقات با استاندار مراجعه داشتند اکنون با ایجاد این دفتر، مراجعات مردمی معمولا در طول ساعات اداری انجام می‌گیرد و این دفتر با بررسی درخواست و مشکل مردم در جهت راهنمایی و مشاوره با آنها اقدام می‌کند و همچنین با ارتباط با دستگاهی که مردم نسبت به آن دچار مشکل شده‌اند یا درخواستی داشته‌اند ارتباط می‌گیرد و در جهت رفع و حل و فصل آن مشکل برمی‌آید و در مواردی که نیاز به اقدام مستقیم استاندار باشد زمینه دیدار فراهم می‌شود.

دهقان گفت: بیشترین تلاش ما این است که مدیران، معاون و کارشناسان که در رأس ادارات استان قرار دارند به مراجعات مردمی به نحو احسن پاسخگو باشند تا مردم به دلیل بی‌توجهی و عدم همکاری آنها مجبور به مراجعه به استانداری نشوند و این حس ایجاد نشود که استانداری به عنوان دستگاه مرکزی و استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان بار همه مسئولیت‌های ادارات را به دوش بکشد، همچنین فرمانداران و بخشداران هر شهرستان و منطقه نیز باید به حل و فصل مسائل مردم بپردازند تا مردم مجبور به مراجعه از مناطق دور به مرکز استان نشوند.

انتهای پیام/

 

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: بانك مركزي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۴۱۹۳۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الکترونیکی نمودن فرایند ارائه خدمات به مردم با جدیت دنبال شود
 • دستگاه بی خطرساز زباله در بیمارستان نورآباد ممسنی اندازی شد
 • ارتباط بین مدیران دستگاه های اجرایی با اقشار مردم بسیار مهم است
 • طرح نسخه نویسی الکترونیک در کرمان/راه اندازی نظام استحقاق سنجی در بیمارستان‌های دولتی /بیشترین هم پوشانی در بیمه عشایر و روستاییان
 • افتتاح پنجمین باجه خدمات بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان گيلان
 • از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد
 • صدور حواله جدید توسط حامی مالی استقلال
 • صدور حواله توسط حامی مالی استقلال
 • حامی مالی استقلال حواله جدید صادر کرد
 • طرح جامع مالیاتی؛ ابزار مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم‌ها
 • هزینه‌های سنگین دستگاه‌های کارتخوان بر نظام پولی و بانکی کشور
 • انتقاد به افزایش 50 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی
 • طرح جامع مالياتي، مقاوم‌سازي اقتصاد کشور در مقابل تحريم‌هاست
 • سامانه تشخیص سوء استفاده‌کنندگان از ارز دولتی چه مزایایی دارد؟
 • دستورالعمل «صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی» ابلاغ شد
 • انتقاد به افزایش 50 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی و کاهش بودجه دفاعی کشور
 • لاستیک های حواله ای فروشی نیستند / سرکوب قیمت ها راه حل تنظیم بازار نیست
 • بیش از ۶۷ هزار جلد سند مالکیت در روستا‌ها صادر شده است/ ارائه ۹۷ درصدی خدمات به صورت الکترونیک
 • نیم نگاهی بر مزایا و معایب کارت‌های بانکی/ هزینه‌های سنگین دستگاه‌های کارتخوان بر نظام پولی و بانکی کشور