به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین دیدار اموات با خانواده و دوستان خود در دنیا شاید همان لحظه ای باشد که مرده را در خاک دفن می کنند و ارتباط مادی او با دنیا کاملا قطع می شود، اما این پایان زندگی دنیوی نیست، بلکه اموات یا بهتر است بگوییم روح اموات در برخی از مواقع بنا به اذن الهی در دنیا رفت و آمد دارد و می تواند خویشاوندان خود را ملاقات کند. اما سوال اینجاست که آیا ارواح در دنیای دیگر (عالم برزخ) می توانند با یکدیگر دیدار یا مکالمه داشته باشند؟

بیشتر بخوانید: آداب کفن و دفن اموات/ خواندن نماز میت برای زن و مرد چه تفاوتی دارد؟

در روایتی از امام علی (ع) ارتباط اموات با یکدیگر شرح می دهد؛

درباره دیدار با بستگان و اقوام و دیگر اموات در برزخ باید گفت: از روایاتی استفاده می‌شود اموات با هم در ارتباط هستند. (۱)

از امام علی (ع) می‌پرسند: آیا مردگان با هم گفتگو و انس دارند؟ امام فرمود: آری، اگر پرده از جلو چشم تو برداشته شود، آن‌ها را می‌بینی که حلقه حلقه نشسته اند. باز علی (ع) می‌فرمایند: اگر پرده‌ها برداشته شود، ارواح مؤمنان را می‌نگرید... حلقه حلقه نشسته اند و با همدیگر ملاقات و گفتگو می‌کنند. در این جا روح هر مؤمنی هست و در برهوت روح هر کافری. (۲)

علامه طباطبائی در کتاب حیات پس از مرگ از قول شیخ مفید در کتاب امالی حدیثی از امام صادق (علیه السلام) نقل فرموده: هنگامی که خدا روحی را قبض می‌کند، روح را به شکلی همانند آنچه در دنیا داشته، به بهشت می‌فرستد. ارواح در آن جا می‌خورند و می‌نوشند. هنگامی که شخصی بر آنان وارد می‌گردد، آن‌ها را به همان شکلی که در دنیا داشته اند می‌شناسند؛ و آیت الله دستغیب در کتاب معاد، (ص. ۶۰) در حدیث دیگری از امام صادق با همین محتوا نقل می‌کند که ارواح با صفات اجساد در بستانی از بهشت قرار دارند. یکدیگر را می‌شناسند و از یکدیگر سؤال می‌کنند. روایت‌های دیگری که در این زمینه وارد شده است که علامه طباطبائی می‌فرماید: چنین معنائی در اخبار بسیار آمده که البته همگی در مورد مؤمنان است. (۳)

بنابراین اگر رفتگان و گذشتگان مؤمن باشند و انسان با ایمان از دنیا برود، می‌تواند در آن عالم، آن‌ها را ملاقات نماید.

بیشتر بخوانید: شرایط خواندن نماز استیجاری برای اموات

در همین راستا حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ادیب یزدی خطیب و کارشناس امور دینی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دیدار ارواح در آخرت و ملاقاتشان در روز قیامت اظهار کرد: مومنین یعنی کسانی به ولایت امیرالمومنین (ع) ایمان دارند و جزو شیعیان حضرت هستند می توانند دنیا عالم برزخ و روز قیامت یکدیگر را ملاقات کنند و با عنایتی که خداوند شامل حالشان می کند، می توانند گفتگو داشته باشند، اما کفار و منافقین چنین اذنی نخواهند داشت.

وی در ادامه ارتباط ارواح با دنیای مادی نیز بیان کرد: در برخی از موارد می تواند و همه باید با اذن الهی انجام شود و همه چیز منوط به نگاه خداوند است.

حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی یادآور شد: امیرالمونین (ع) ملاک سعادتمندی است.وقتی که ولایت عهدی و پیروی از اهل بیت (ع) به ویژه امام علی (ع) در جان آدمی نقش ببیند و در مقابل ولایت امیرالمومنین (ع) و اولادش تسلیم باشد، چون آدمی به آخرین درجات ایمان نائل شده است، پس در هیچ محدودیتی جای نخواهد داشت، به همین دلیل شرایط این افراد در آخرت و عالم برزخ متفاوت است و شامل عنایت پروردگار الهی می شوند.

پی نوشت ها:

۱. شیعه در اسلام، علامه طباطبائی، ص. ۱۶۲ و ۱۶۳.

۲. آموزش عقاید، استاد مصباح یزدی، ج. سوم، ص. ۷۰.

۳. حیات پس از مرگ، ص. ۴۴.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فلاحت پیشه: از پاره کردن برجام ،دیگران آسیب نمی بینند،دست ما از استدلال حقوقی خالی می شود


برجام به عنوان محصول نهایی این کشمکش سیاسی، دیپلماتیک و کشمکش در قالب حقوق بین‌الملل، در نهایت خود را به عنوان یک مبنای حقوقی بی بدیل تثبیت کرد. البته منکر نمی‌توان بود آنچه از طریق برجام به دست آمد، به طور کامل مطلوب یک طرف نبود، اما برای همه طرف‌ها برد برد به حساب می‌آمد. از جمله مواردی در برجام که می‌توان از آن به عنوان یکی از نقاط ضعف نسبت به ایران یاد کرد، مواد 11 تا 13 قطعنامه 2231 است که به اصطلاح مکانیسم ماشه را تعریف کرده است.
اما این کاستی نمی تواند ما را از جنبه‌های بسیار مثبت برجام که تحریم زدایی از اقتصاد جمهوری اسلامی ایران است، غافل کند. از مسیر توافق هسته ای با قدرت‌های جهانی، حداقل تا زمان خروج ترامپ از برجام، از هزار و 248 تحریمی که علیه ایران وضع شد، 915 مورد آن برداشته شد. هرچند پس از خروج امریکا از برجام، عملاً این تحریم‌ها به همراه تحریم‌های دیگر بازگشت، اما این فرایند ناشی از عدول امریکا از یک توافق بین‌المللی است، نه خود برجام.
 باید به منتقدان برجام که برای پاره کردن آن تعجیل دارند، گوشزد کرد که در این صورت کشوری آسیب نمی‌بیند و تنها دست ما را از یک بنیان و استدلال حقوقی  آن هم با دست خودمان خالی می‌کند. زیرا امروز حتی در میان جمهوری خواهان امریکا که به رئیس جمهوری این کشور نزدیکند، هستند کسانی که خروج احساسی ترامپ از برجام را نقد می‌کنند. آنان هرچند معتقدند که از ابتدا نباید با برجام فضای تنفسی به ایران داده می‌شد، اما درعین حال می‌گویند درصورت تداوم حضور امریکا از برجام، می‌شد به بهانه‌های مختلف از مکانیزم ماشه استفاده و شرایط را برای ایران سخت‌تر از امروز کرد. زیرا در این صورت، ایران نه به تحریم‌های یکجانبه امریکا که مثلاً چین مقابل آن ایستادگی می‌کند، بلکه با تحریم‌های بین‌المللی مواجه می‌شد که همه کشورهای جهان ملزم به رعایت آن بودند.
این نیز استدلال دیگر است برای اثبات این واقعیت که برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک بنیاد برای چانه‌زنی حقوقی پدید آورده است. از این رو ما نیز باید در کاهش تعهدات خود، ملاحظات دیپلماتیک را لحاظ کنیم تا در نهایت به گونه‌ای نشود که ایران به عنوان طرفی که روی برجام پا گذاشته و باید از ظرفیت آن استفاده کنیم. در این میان برخی می‌پرسند چرا باوجود دستاوردهای متعدد برجام، برخی همچنان در داخل آن را می‌کوبند و فضا را دوقطبی می‌کنند. در پاسخ باید گفت که این اظهارنظرها، به دلیل رویکرد سیاسی و مخالفتی که از ابتدا وجود داشت، طبیعی است. ضمن اینکه خروج ترامپ  از برجام موضع مخالفان داخلی را تقویت کرد. 23302 کد خبر 1279778

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: مناسبت های مذهبی احادیث قرآن ائمه اطهار

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۵۷۲۷۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روح الله باقری از استقلال جدا می شود
 • روح‌الله باقری برای فسخ به باشگاه استقلال رفت
 • فرهنگی: طبقات فرودست جامعه از تحریم و ناکارآمدی آسیب می بینند
 • کشاورزان استان مرکزی در زمینه شناخت گیاهان ممنوعه آموزش می‌بینند
 • وزیر ارشاد احمدی نژاد: ما یک وقتی فکر می کردیم برای تبلیغ انتخاباتی از صداوسیما استفاده کنیم،اما بعدا فهمیدیم خیلی از مردم اصلا تلویزیون را نمی بینند
 • فهمیدیم خیلی از مردم اصلا تلویزیون نمی‌بینند
 • کودکان متکدی با کمک های مالی مردم آسیب های جدی می بینند
 • شرایط ظهور امام زمان (عج) / ۷۰ حقی که مؤمنان نسبت به هم دارند
 • موگرینی: طرف‌های توافق هسته‎ای، نقض برجام را جدی نمی‌بینند
 • کمیته استیناف ضلع جدید اختلافات در فدراسیون فوتبال/ لیگ در برزخ
 • بنابر روایات، ظهور امام زمان(عج) زمانی فرا می رسد که دل های مردم به هم نزدیک شود
 • نیلی: تنها کشوری در دنیا هستیم که همه مسئولان آن منتقد شرایط هستند/ اقتصاد و سیاست‌ ایران هر یک ساز خود را می‌زنند
 • زندگی‌های مشترک با عمر 15 سال آموزش می‌بینند
 • امکان دوقطبی کردن فضای انتخاباتی به حداقل رسیده است
 • ابتکار: زنان مدیریت اقتصاد در خانواده را آموزش می بینند 
 • ۲۷۵۹ بی‎سواد و کم‎‏سواد عشایر استان کرمانشاه دوره‏‎های سوادآموزی می‌بینند
 • نبرد آزادسازی جولان قطعی است/ پوتین و سردار سلیمانی 140 دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند
 • تنها کشوری در دنیا هستیم که همه مسوولان آن منتقد شرایط هستند
 • خانم بازیگر: فکر می‌کنند من ایران نیستم! +عکس