حوزه/ 
خبرگزاری تقریب، حوزه سایر رسانه ها: «مبارزه با فساد» از مسائل مهمی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان پرچمدار انقلاب اسلامی بارها و بارها نسبت به این موضوع، به مسئولین کشور تذکر داده‌اند. معظم له در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۰ نیز فرمان هشت ماده‌‌ای درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی را به سران قوا ابلاغ کردند، البته این که سران قوا به این فرمان عمل کردند یا نکردند، بماند. حضرت آقا در تیر ماه سال 97 هم در دیدار مسئولین قوه قضائیه، به موضوع مبارزه‌ی قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی پرداخته و فرمودند:«باید واضح و موثر در این مقوله ورود کنید و فعال باشید.»

 امام جمعه لواسان استان تهران، پس از ناامید شدن از مسئولان، مدتی است در راستای عمل به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب، برای مبارزه با فساد در لواسانات به پا خاسته و برخی مفاسد فرهنگی و اقتصادی به ویژه در حوزه زمین خواری، تپه‌خواری، کوه‌خواری و اشرافی گری مسئولان را افشا کرده و این اقدام بازتاب های بسیار خوبی در جامعه داشته است و البته هزینه هایی هم برای او.

او از مسئولان به شدت انتقاد می کند و می گوید: ‌هر جا که مسئولی بوده است، صحبت کردیم، یعنی هر جایی که مسئول این مسائل بوده، مثل منابع طبیعی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، اداره آب، شهرداری، سازمان بازرسی، دوستان وزارت اطلاعات صحبت کردم. در چند سال اخیر در جلسات متعددی که با مسئولین داشتیم، نسبت به خطری که منطقه را تهدید می‌کند، تذکر دادم و مطالبی را عرض کردم. اما بیشتر با توجیه مواجه شده‌ام!

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی، امام جمعه لواسان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» به برنامه‌های خود در جهت فساد زدایی در لواسانات، پیگیری ها و نتایج این پیگیری ها در فساد زدایی، رسالت و وظیفه قوه قضائیه در این حوزه، واکنش مردم و مسئولان به فسادهای موجود در لواسانات و... پرداخته که حاصل این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

 

* چرا مبارزه با فساد در لواسانات را علنی و  اقدام به افشاگری کردید؟ در چه حوزه‌هایی در  منطقه لواسان فساد وجود دارد؟

در چند سال اخیر در جلسات متعددی که با مسئولین داشتیم، نسبت به خطری که این منطقه را تهدید می‌کند، تذکر دادم و مطالبی را عرض کردم. با توجه به این که انقلاب بر مبنای عدالت است و اگر فساد وجود داشته باشد باید با آن برخورد کنیم، خطر‌ها را عنوان کرده‌ام، اما بیشتر با توجیه مواجه شده‌ام، لذا به این نتیجه رسیدم که این بحث در پشت در‌های بسته به نتیجه نمی‌رسد.

اتفاقی هم که در لواسان و مناطق دیگر رخ داده، این است که یک طبقه نو کیسه و اشراف به منطقه لواسان آمده‌اند و می‌خواهند در این منطقه امکاناتی را برای خود ایجاد کنند که برخی از این‌ها نامشروع است. من با بخش مشروع این امکانات کاری ندارم، اما بخش نامشروع آن، یعنی زمین‌خواری، تپه‌خواری، کوه‌خواری که فاجعه است و بار‌ها هم از طرف رهبر عزیز  به مسئولین تذکر داده شده است که با این مسئله جدی برخورد کنند.

70 درصد لواسان، رودبار، شمیرانات و.. محیط حفاظت شده است و هر گونه تجاوز به این منطقه موجب از بین رفتن محیط زیست خواهد شد، گذشته از آن، این امر حقیقتا خلاف عدالت است. از طرف دیگر ساخت و ساز‌های غیر مجاز است که برخی از آن در مناطقی است که ماهیت کشاورزی دارد، به طور مثال در روستا‌ها و مناطق طبیعی است که نباید انجام بگیرد و با آنها برخورد جدی نمی‌شود و برخورد‌ها فصلی و موسمی است.

مسئله ساخت و ساز‌های نامتعارف هم یکی از مسائل مهمی است که با آن مواجه هستیم. وقتی این مسائل شکل می‌گیرد، مسائل فرهنگی به وجود می‌آید. وقتی این طبقه اشرافی در این گونه مناطق زندگی می‌کنند، طبیعتا فساد اشرافی‌گری خود را در منطقه گسترش می‌دهد و مشکل ایجاد می‌کنند و من فکر می‌کنم که مسئله اصلی همان‌ها است. اگر ما بتوانیم آنها را حل کنیم، مسائل بعدی ان شاءالله قابل حل است.

 

*مسئله مبارزه با فساد را از چه مراجع قانونی پیگیری کردید، آیا این پیگیری‌ها به نتیجه رسیده است، اگر به نتیجه نرسیده دلیل آن چه بوده است؟

هر جا که مسئولی بوده است، ما صحبت کردیم؛ یعنی هر جایی که مسئول این مسائل بوده، مثل، منابع طبیعی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، اداره آب، شهرداری، سازمان بازرسی، با مراجع قضایی صحبت کردیم، با دوستان وزارت اطلاعات صحبت کردم. با هر جایی که لازم بوده، من صحبت کردم. در جا‌هایی به نتیجه رسیدیم، سازمان بازرسی ورود بسیار مسئولانه‌ای در این قضیه داشت و هنوز هم پیگیری می‌کند و خیلی خوب ورود داشته است. برخی از مراجع دیگر هم خوب ورود کرده‌اند، اما به نظر من این ورود ناقص بوده است، به همین دلیل فکر می‌کنم که نیاز است که آگاه‌سازی شود و با این پدیده به طور جدی‌تر برخورد شود. عرض بنده این است که سرمان را مثل کبک زیر برف نکنیم.

 

*وظیفه قوه قضاییه در این زمینه چیست؟

قوه قضاییه در حقیقت آخرین جایی است که باید وارد شود، یعنی کار‌های اولیه را مراجع دولتی و عمومی که مسئولیت مستقیم دارند باید انجام بدهند، مثلا در ارتباط با زمین‌خواری، اگر منابع طبیعی خیلی محکم و قاطع بایستد، مسئله هیچ وقت به قوه قضاییه نمی‌رسد. یا اگر جهاد کشاورزی، شهرداری و سازمان‌های مربوطه دیگر وظیفه خود را درست انجام بدهند، مسئله به قوه قضاییه کشیده نخواهد شد، بنابراین قوه قضاییه در مراحل اولیه ورود ندارد، اما از دو جهت می‌تواند وارد شود، یکی به عنوان مدعی العموم در چنین اتفاقات نامناسبی وارد شود و بررسی کند که در جا‌هایی هم که وارد شده نتیجه مثبت بوده است. از جهت دیگر، اگر پرونده‌ای در قوه قضاییه مطرح می‌شود، باید با سرعت، قاطعیت و شفافیت برخورد کند که سبب شود متخلفین از کار خود بترسند.

 

*در خصوص مبارزه با فساد، قطعا مخالفان و موافقانی وجود دارد، در لواسانات شما با چه موافق و مخالفانی مواجه هستید و برخورد و واکنش مردم و مسئولین چگونه بوده است؟

بله همین طور است. موافقان بیشتر در این جهت بودند که این بحث به صورت جدی و شفاف مطرح شده است.

مبنای حرکت بنده، حرکت انقلاب اسلامی است، یعنی من معتقدم که انقلاب اسلامی اهدافی داشته است و در چهل سالگی آن دیگر باید به سراغ این اهداف برویم. برخی از این اهداف پیاده شده است، برخی از آن باید پیاده شود و انقلاب اسلامی به عنوان یک جریان پیشتاز باید به اهداف خود برسد که مهم‌ترین هدفی که اکنون باید به آن برسد، دولت اسلامی است. دولت اسلامی فقط قوه مجریه نیست، تمام ارکان حکومت باید اسلامی باشد که طبیعتا به جامعه اسلامی برسیم، لذا مقدمه این امر تحقق عدالت است و مقدمه آن هم مبارزه با فساد است. وقتی با این مبنا وارد عمل می‌شویم، انقلابی‌ها و نیرو‌های متدین خیلی خوشحال می‌شوند.

 برخی از دوستان هم از این جهت نگران هستند که این کار موجب سیاه‌نمایی نشود که خدای ناکرده ضد انقلاب از آن استفاده کند که من به این دوستان عرض کردم که ما نمی‌توانیم مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم. باید با موضع انقلابی با این پدیده مبارزه کنیم و نه تنها سیاه‌نمایی نیست، بلکه نشان‌دهنده قدرت، کارایی و توان انقلاب اسلامی است که بعد از چهل سال هنوز شعار‌های اولیه آن زنده و پویا است. برخی هم از این جهت که برای خود حاشیه امنی درست کرده بودند، نگران هستند و مخالفت می‌کنند. به طور کلی من برایند مخالف و موافق را این گونه درک می‌کنم که اکثریت مردم که من می‌بینم واقعا از این بابت خوشحال هستند. از مسئولان هم کسانی که سلامت هستند و برای مردم کار می‌کنند، نگاه مثبتی داشتند، البته برخی هم مخالف هستند.

 

*در راستای اقدامات ارزشمند شما، رسالت حوزه‌های علمیه، روحانیت و خبرگزاری حوزه به عنوان رسانه رسمی حوزه‌های علمیه کشور چیست؟

این سؤال بسیار خوبی است. نخست که من از علما و فضلا خواهش می‌کنم که مبانی بحث عدالت، فساد، شفافیت، تفاوت شفافیت و تجسس را در بحث‌های جدی علمی حل کنند. ما بحث عدالت علی الارض و فساد علی الارض داریم که باید جدی در خصوص آن بحث کنیم و مصادیق و عوامل آن را مشخص کنیم، بنابراین به نظر من علما یک کار جدی را در درس‌های خارج خود شروع کنند. به تعبیر امام(ره) روحانیت طبیب است و باید پیشگام باشد.

عرض من این است که روحانیت در انقلاب اسلامی پیشگام بود، در جا‌های دیگری هم پیشگام است، در این جا هم باید پیشگام باشد، اگر روحانیت سکوت کند، به نظر من به آرمان‌های حضرت امام(ره) و رهبری خیانت کرده است.

خبرگزاری حوزه هم باید در بحث عدالت و مبارزه با فساد پیشگام باشد از این جهت که حوزه وظیفه اساسی در این مسئله دارد و خبرگزاری حوزه، آقایان علما و فضلا را آگاه کند که ما باید در این جهت پیشگام باشیم و مطمئن باشیم که با توجه به قدرت و قوت انقلاب اسلامی، اگر ما پیشگام باشیم، قطعا خدای متعال ما را به نتیجه مطلوب خواهد رساند.

 

*نکته پایانی

 ما در جبهه‌ای کار انجام می‌دهیم که فرمانده آن امام خامنه‌ای است. من همیشه به دوستان عرض می‌کنم که حضرت امام(ره) در دفاع مقدس که با صلابت وارد شدند، نیرو‌های بسیجی پشت سر ایشان بودند. اکنون هم نیرو‌های متدین نه تنها در این خصوص بلکه در مسائل مختلف باید پشت سر رهبری بایستند.

منبع: تقریب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقادات تند امام جمعه لواسان: ویلاهای لواسان شبیه کاخ سفید و کلیسا است/اگر من آخوند این حرف‌ها را نزنم چه کسی بزند؟

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام سعید لواسانی امام  جمعه لواسان در گفت و گویی با شبکه افق درباره ساخت و سازهای ویلاهای متخلف لواسان گفت: مسائل سیاسی و اجتماعی روز موضوعاتی هستند که حضرت امام بر آن تاکید بسیار دارند تا به مردم اطلاع بدهیم و ما در خطبه های نماز جمعه باید مسائلی را که درگیرشان هستیم را بیان کنیم.

وی ادامه داد: من در یکی دو سال گذشته  تحفظ داشته  و تلاش می کردم  تا در پشت پرده با ارتباطاتی که با مسئولین مربوطه ارتباط بر قرار کرده و موضوع را پیگیری کنم. بعد از گذشت زمان متوجه شدم که  از صحبت هایی که مطرح می شد؛ عملا نمی توان نتیجه گرفت ؛ضمن آن که بهتر است این مطالب با مردم در میان گذاشته شود. زمان ی که مردم در جریان قرار میگیرند؛ یک فرهنگ شکل می گیرد چرا که یکی از وظایف امام جمعه فرهنگ سازی است.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی باید صورت بگیرد تا با فساد و اشرافیت مقابله کنیم؛ به همین دلیل تریبون نماز جمعه می تواند این مطالب را با رعایت تقوا و مسائل شرعی مطرح کرده و به همین دلیل فکر کردم که خوب است که در نماز جمعه مطرح شود.

امام جمعه لواسان با اشاره به ویلاهای ساخته شده در لواسان گفت: باید به پدیده هایی که با آن مواجه هستیم توجه کرد. در شهر لواسان که ساخت و ساز های خلاف قاعده مقرراتی داریم؛  ۴۵۰ متر یا در برخی مواقع ۶۰۰ متر می توان ویلا ساخت اما به طور مثال ویلای ۱۴۰۰ متر خانوم نعمت زاده که تخریب شد؛ ۹۰۰ متر اضافه بنا داشت. اضافه بنای ساخته شده به کمیسیون ماده ۱۰۰ می رود که یا حکم تخریب  یا جریمه صادر شود.

وی افزود: این موضوع بدی است که ما اختیار را به دست مرجعی داده ایم. قانون ما شفاف نیست. قانون باید کاملا در رابطه با  زیر بنا و اضافه بنای ساخته شده شفاف باشد.

سعید لواسانی گفت: در این صورت من تشخیص می دهم که ویلای شما را تخریب می کنم و برای دیگری را خراب نکنم.  در این هنگام است که خطاها و رشوه های جا به جا می شود که دیگر نمی توان برآن چشم بست. بحث خطرناکی پیش می آید که از جهت عدالت، بحث تبعیض است. من به عنوان یک مامور دولتی و با فردی که به طور مثال ۶۰ متر دیوار ساخته است سریع برخورد می کنم اما در کنارش یک ویلای  بسیار بزرگ ساخته می شود که اصلا نگاهش نمی کنم.

این امام جمعه  در اشاره به دو ماده قانونی گفت: در ماده ۳ قانون می گوید که تخریب کنید و در ماده ۱۰ می گوید می توانید صبر کنید. ما یک بار از ماده ۱۰ و بار دیگر از ماده ۳ استفاده می کنیم و این موضوع مردم را بسیار اذیت می کند.

او در رابطه با معماری شهر و ویلاها افزود: موضوع دیگری که در لواسان باید به آن توجه کرد؛ از بین بردن معماری شهر است .شما در لواسان ویلاهایی را  می بینید شبیه کاخ سفید یا کلیسا می باشد.  و هر کس هر طور که دلش خواسته است ویلا را ساخته است

حجت الاسلام لواسانی گفت: وقتی مجموع این قضایا و آدم هایی که به هیچ کاری ندارند را بررسی می کنیم، خانه نیست، قلعه است. دیوار های آن بالای ده متر است. بالای ۳ متر دیوار ساختن خلاف قانون است اما کسی کاری ندارد. من به دوستانی که اعتراض کردند ؛ گفتم خودتان را دست کم گرفتید. جریان عدالت و فریادها باعث ترک خوردن دیوار اَشرافیت شده و این خیلی مهم است.

 او با بیان خاطره ای ادامه داد: یک روز که در دفتر نماز جمعه بودم؛ یکی از سرمایه داران گفت که  هیچ کاری نمی توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است.

این امام جمعه تصریح کرد:  دیوار اشرافیت ترک خورده  و این دست آورد مهمی است.  امام جمعه ای که از امیدیه یا اهواز به اینجا می آیدیا از اینجا به گرگان می رود، یعنی یک فرهنگ شده است. این فرهنگ اگر جا بیافتد و قوی پیش برود یعنی اتفاق مهمی است. در همین صدا و سیما مگر اجازه بود که این حرف ها گفته شود؟ من یک بار در صد ا و سیما و در شبکه ۵ این صحبت ها را کردم، مستقیم گفتند تو دیگر صحبت نکن.

او با اشاره به رشد رسانه ها گفت:  مطبوعات و فضای مجازی وارد گود شده اند.  این فرهنگ  در  چهلم دوم انقلاب باعث شده  است تا این جریان دیگر نتواند رشد کند. مطالعه عدالت جز ذات و ماموریت های انقلاب اسلامی است، مگر ما می توانیم عدالت نداشته باشیم. اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزم چه کسی باید حرف بزند؟ این یک سوال جدی است.

حجت الاسلام لواسانی با بیان ایرادی که از او گرفته می شود خاطر نشان کرد: یکی از ایراداتی که از من گرفته و پاسخی که به آن می دهم، این است که می گویند شما بحث هایی که مطرح می کنید ایجاد نا امیدی در جامعه می کند.  من عرض می کنم  که  به چند دلیل این صحبت ها ایجاد امید می کند. دلیل اول آن است  که بدون هیچ شکی ریل گذاری نظام ما عدالت است و در آن شکی نیست.  ما اصلا فساد سیستماتیک در نظام نداریم و در درون همین نظام اتفاقاتی می افتد که ما باید این ها را جبران  و برخورد کنیم.

او افزود:  برداشت که من این است که بیان این موضوعات تسهیل در ورود قوه قضاییه تسهیل می کند و مسئولین می توانند وارد این مشکلات شود و مطالبات مردم را پیگیری کنند و امیدی در جامعه ایجاد می کند .

۲۷۲۱۵

کد خبر 1280318

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۵۷۸۱۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیسی: ماموریتم ایجاد عدالت و مبارزه با فساد است
 • حجت‌الاسلام لواسانی:‌ گویا دستگاه‌ها اجرای عدالت در لواسان را شوخی گرفته‌اند
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • سومین یادواره محله محور شهدا در لواسان برگزار می شود
 • مبارزه با رانت و فساد در سلامت، رمانی در انتظار فصل آخر
 • حمایت قاطع دکتر جلیلی از مواضع ضد فساد وزارت بهداشت برای مبارزه با مفاسد حوزه غذا و دارو
 • ویلاهای لواسان شبیه کاخ سفید است
 • سروش رفیعی: مدیران پرسپولیس اصول اولیه فوتبال را نمی دانند؛ اگر نمی توانیم خدمت کنیم، برویم تا خیانت نکنیم!
 • ویلاهای لواسان شبیه کاخ سفید و کلیسا است
 • بازدید سرلشکر موسوی از تیپ 321 متحرک هجومی شهید اشراف مرند
 • نخستین نشست شورای سیاستگذاری مبارزه با فساد در ارمنستان برگزار شد
 • امام جمعه لواسان: پول‌های نامشروع موجب تقویت جریان اشرافی در لواسان شد
 • پول‌های نامشروع موجب تقویت جریان اشرافی در لواسان شد
 • پول‌های نامشروع موجب تقویت جریان اشرافی در لواسان شد/ یکی از صاحبان ویلا گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون قدرت یعنی پول دست من است
 • کشف گوشت میش وحشی در تربت حیدریه
 • عبور از لمپن یا نوکیسه ها
 • دیپلمات هندی: توقیف «گریس ۱» غیرقانونی است/ ایرانی‌ها شیوه رفتار با انگلیسی‌ها را بلدند
 • در گفت‌وگو با الف مطرح شد اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود
 • توجه رسانه های داخلی به روایت وزیر بهداشت از فساد در وزارتخانه متبوعش