خرداد: در سینما رسانه (پردیس ملت) فیلم مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» و 3 فیلم داستانی "سونامی" ، "جان دار" و "قسم" نمایش داده شد.

 روز نهم جشنواره فجر در سینمای رسانه (پردیس ملت) با نمایش فیلم مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» زینب تبریزی و 3 فیلم داستانی "سونامی" میلاد صدرعاملی، "جان دار" پدرام پور امیری، حسین امیری دوماری و"قسم" محسن تنابنده همراه بود.

توضیح: جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه روزهای ۱۹ و ۲۰ بهمن تعطیل خواهد بود و پس از آن در روز یکشنبه - ۲۱ بهمن - با نمایش 3 فیلم و اعلام نامزدها به پایان می‌رسد.

«سونامی»/میلاد صدرعاملی/نگاه نو
فیلم میلاد صدرعاملی در ژانر ورزشی است و سعی دارد رقابت بین 2 تکواندو کار را برای پوشیدن پیراهن تیم ملی روایت کند، اما واقعا عجیب است در تمام فیلم حتی یک صحنه درست از مبارزه یا تمرین این دو تکواندو کار را نمی بینیم و اساسا تنها صحنه‌هایی که تاحدودی قابل قبول از کار درآمده اند مربوط به مسابقات به سبک دعواهای خیابانی است که مرتضی با بازی بهرام رادان (یکی از تکواندوکاران) در آن شرکت می‌کند.

فیلمنامه سونامی از پایه واساس دچار انواع و اقسام مشکلات است و انگار بر اساس چند تیتر جنجالی وخبری ورزشی در چند سال اخیر نگاشته شده است مانند: باخت ورزشکاران در مقابل حریف برای مواجه نشدن با حریفانی از رژیم صهیونیستی، مشکلات حضور ورزشکاران بانوان در مسابقات با پوشش اسلامی، مشکل نداشتن پاسپورت ورزشکارانی که یکی از والدینشان (علی الخصوص پدر) افغانستانی باشد و ...

شخصیت 2 ورزشکار سطحی و بدون شخصیت‌سازی است، از ابتدا تا انتهای فیلم هیچ تغییر یا تحولی در آنهاصورت نمی‌گیرد، مربی آنها هم باز به همین شکل هیچ تاثیری بر ورزشکاران ندارد و اساسا سرمربی تیم ملی است که غیر از دوبار دعوا کردن با این ورزشکاران وجه قابل تامل دیگری از او نمی‌بینیم.

اساسا یک فیلم ورزشی با موضوع 2 قهرمان ورزشی ساخته شود که مخاطب هیچ احساسی نسبت به آنها نداشته باشد در نوع خود نوبر است. سکانس‌های مبارزه ورزشکاران سعی شده با حرکات سریع دوربین روی دست و عمدتا در نماهای بسته و غیر واضح به شیوه ای ناشیانه رفع و رجوع شود.تنها نکته مثبت فیلم حضور علی استادی در یک نقش فرعی است که طبق معمول در این نقش مکمل هم درخشیده است.

واقعا از پسر رسول صدرعاملی، تهیه کننده سونامی (علی سرتیپی)، مشاور کارگردان (پرویز شهبازی) انتظاری بسیار بیشتر می رفت که متاسفانه محقق نشد.

(امتیاز: 0.5 از 5 )«جان دار»/پدرام پور امیری، حسین امیری دوماری/نگاه نو
یک اتفاق دیگر در سینمای فیلم اولی‌ها فیلم جان‌دار و 2 کارگردان جوان آن است، فیلم داستان یک خانواده است که شب مراسم عقد دختر خانواده برادر خواستگار سابق او سعی در بهم زدن مهمانی آنها دارد و در پی دعوا و درگیری او توسط یکی از برادران دختر کشته می‌شود، حال خانواده دختر از خواستگار سابق باید رضایت بگیرند و ...

فیلمنامه جاندار داستانی پرکشش و جذاب دارد که به تناوب مخاطب را با گره افکنی‌های جدید غافل گیر می‌کند. تنها ایراد فیلم که ایراد بزرگی هم هست پایان فیلم است که از مرحله پایان باز هم رد شده است و باید گفت پایان ناتمام، انگار قرار است ادامه فیلم را در قسمت دوم آن شاهد باشیم.

موضوعی که در جاندار مطرح می‌شود یک نقد اجتماعی جدی است به موقعیت‌هایی است که انسانها در آن گرفتار می‌شوند و راه پس و پیش ندارند، طبیعتا اگر فیلم پایان دیگری داشت امتیاز فیلم بالاتر بود.

بازیگران فیلم همگی در نقشهایشان بسیار خوب ظاهر شده‌اند و انصافا بازی حامد بهداد در این فیلم یک اتفاق است، یک بازی در شخصیتی تا حدی عصبی اما مطیع و دوست داشتنی.

باید به کارگردانان جوان فیلم جاندار تبریک گفت چون اساسا سر و شکل فیلم آنها مانند فیلم اولی نیست و پختگی بیشتری در آن مشهود است.

و باید به تهیه کننده فیلم هم احسنت گفت که با اعتماد به این دو جوان حدودا 25 ساله قدم بسیار مثبتی در جهت ارائه فرصت به جوانان در سینما برداشته است و طبیعتا جوابش را هم خواهد گرفت.

با دیدن جان دار این پرسش مطرح می‌شود که آیا واقعا نباید این فیلم در بخش سودای سیمرغ می‌بود، آن هم وقتی که فیلم پالتو شتری برای آن بخش انتخاب شده، بوی یک نوع حق کشی به مشام می‌رسد.

(امتیاز: 3.5 از 5)

«قسم»/محسن تنابنده/سودای سیمرغ
فیلم دوم محسن تنابنده در قیاس با فیلم اولش «گینس» کاملا یک پیشرفت به حساب می‌آید. قسم داستان یک خانواده است که باید به مشهد بروند تا در یک مراسم مقاسمه شرکت کنند و 50 نفر قسم بخورند که متهم به قتل، دختر آنها را کشته است.

تقریبا 90 درصد زمان فیلم در جاده و داخل اتوبوسی می‌گذرد که خانواده در آن هستند و در ضمن سفر با اتفاقات ریز و درشتی همراه می‌شوند، مشکل فیلم از این است که بسیاری از زمانها احساس می‌کنیم با یک فیلم تلویزیونی یا یک بخش از یک سریال مواجهه‌ایم. حجم دیالوگ‌ها و شخصیت‌های فیلم وارجاعات به اسم‌ها و اتفاقات گذشته زیاد است که بعضی مواقع مخاطب سردرگم و گیج شده و نمی‌داند که چه کسی با چه کسی یا با چه موضوعی در ارتباط است.

از نکات مثبت فیلم بازی حدود 40 بازیگر فیلم است که همگی بسیار خوب از عهده نقش‌هایشان بر آمده‌اند (علی الخصوص حسن پور شیرازی)، محسن تنابنده در کار با این حجم بازیگر و در موقعیت محدودی مانند داخل یک اتوبوس موفق عمل کرده است. بازی مهناز افشار هم متفاوت و بهتر از نقش‌های قبلی خودش است.

(امتیاز: 2.5 از 5)


حاشیه‌های روز نهم: 

در این روز جدیدترین آمار د‌ر بخش بهترین فیلم از نگاه مردم اعلام شد که با حذف فیلم ۲۳ نفر، پنج فیلم «شبی که ماه کامل شد»، «سرخپوست»، «متری شش و نیم»، «غلامرضا تختی» و «ماجرای نیمروز ۲» در گردونه رقابت باقی ماندند.

فاطمه معتمدآریا در نشست مطبوعاتی فیلم «جان دار» حضور نداشت و از طریق یک پیام صوتی بابت اینکه نتوانسته در نشست حضور داشته باشد عذرخواهی و برای بازی در این فیلم هم ابراز خشنودی کرد.

در نشست خبری «قسم» یکی از حاضران که خود را حقوقدان معرفی می‌کرد ایرادهایی را به فیلم وارد کرد و معتقد بود گاف‌هایی در فیلمنامه به لحاظ قانونی وجود داشته اما تنابنده مصرانه تاکید کرد، سه قاضی گردن‌کلفت از طرف قوه قضائیه به او معرفی شده و در این فیلمنامه کنار او حضور داشتند. ضمن اینکه خودش هم بیش از ۵۰ پرونده را به طور محرمانه مطالعه کرده است. البته اگرچه این نشست در دقایقی با صدای بلند و جدل تنابنده و مدعی حقوقدانی ادامه پیدا کرد اما دقایقی بعد کارگردان فیلم قسم فضای نشست را با شوخی‌های خود درباره حضور شتر و گاو در فیلم توضیح داد، این اتفاق خیلی اتفاقی بوده نه از سر هوش و ذکاوت و استعاره‌ای.

حسن پورشیرازی که در این فیلم نقش یک راننده اتوبوس را ایفا می‌کند در نشست حضور داشت و تأکید کرد که پس از انقلاب برای اولین‌بار است در چنین نشستی حاضر می‌شود و اصلاً چنین جمعیتی را به عنوان خبرنگار تا به حال ندیده است.

مهناز افشار هم که در فضای مجازی به عنوان یکی از سلبریتی‌هایی که تقریباً نسبت به هر اتفاقی واکنش نشان می‌دهد، خیلی خودجوش به برخی سوالاتی که درباره بودجه فیلم‌ها در نشست‌های قبلی فیلم‌های جشنواره مطرح شده اشاره کرد و گفت: نمی‌دانم چرا بیشتر از آنکه درباره خودم صحبت کنم درباره دیگران حرف می‌زنم، اما به هر حال می‌خواهم بگویم ای‌کاش اول ببینیم درباره یک موضوع چه حرفی گفته می‌شود بعد ببینیم چه کسی آن را مطرح کرده است. اگر بحث پول فیلم‌ها مطرح است، پس این را هم می‌شود پرسید که حقوق خبرنگاران و خبرگزاری‌ها از کجا تأمین می‌شود؟ این در حالی است که برای من مهم‌تر از این سوالات، شرافت شما خبرنگاران اهمیت دارد.

در فیلم قسم یک سکانس سقوط اتوبوس در حوض آب وجود دارد که بسیاری آن را مورد تحسین قرار دادند و طبق گفته تورج اصلانی فیلمبردار قسم این سکانس در یک برداشت و با 8 دوربین فیلمبرداری شده است.

منبع: عصر ایران برچسب ها: جشنواره فجر ، فیلم‌ ، سیما

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«راه سوم» پیش روی سینمای ایران

سینما در کشور ما سابقه‌ای نزدیک به صد و بیست سال دارد و با نگاهی به تحولات روابط حاکمیت و صنعت سینما طی دهه‌های پیشین در می‌یابیم که تمایل دولت ایرانی به مداخله و تصدی‏گری در حوزه‏ فرهنگ، به ویژه فرهنگ مدرن را می‌توان تا سال‌هایی بسیار دورتر، شاید از عصر ناصری ریشه‬ ‏یابی کرد. سنتی با قدمتی بیش از یک قرن که محوری واحد دارد: «دولت می‌تواند با تصدی‏گری امور فرهنگی، علاوه بر حفظ و کنترل اوضاع، فرهنگ را از انحطاط و در غلتیدن به ابتذال محافظت کند». از دیگر سو مخالفت با این امر و تلاش برای استقلال کامل از حاکمیت نیز از سوی برخی هنرمندان و روشنفکران سابقه و تاریخی به همین قدمت دارد و از این منظر می‌توان مناقشه بر سر صحت و مفید بودن حضور دولت در عرصه‏ فرهنگ را، مناقشه‌ای تاریخی و متناظر بر فرآیند تجدد در کشورمان دانست.

در سال‌های اخیر و با پررنگ‌تر شدن حضور بخش خصوصی و حضور سرمایه‌های سرگردان در حوزه‏ تولید آثار سینمایی و نمایش خانگی، به نظر می‌رسد این مناقشه‏ تاریخی، این بار به شکلی دیگر سربرآورده است. هجوم سرمایه‏‬ گذاران به نوع خاصی از آثار سینمایی، تصویری، اعمال نفوذ اثبات‏‬ نشده‏ صاحبان قدرتمند سرمایه در فرآیند اکران و توزیع امکانات سینمایی و به حاشیه ‏رفتن برخی دیگر از ژانرهای سینمایی که همواره تولید‏کننده‏ آثار شاخص سینمایی بوده‌اند، باعث شده است بار دیگر دو سر طیف، در برابر یکدیگر صف‏آرایی کنند. از یک‌سو برخی دولت را موظف به حراست از فرهنگ بدانند و از سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی انتظار مداخله‏ بیشتر و تصدی‏‬ گری تولید سینمایی را داشته باشند و از سوی دیگر، برخی با اشاره به رونق نسبی بازار سینما، پس از ورود سرمایه‌های بخش خصوصی و موفقیت تجاری فیلم‌های «گونه‏ کمدی سبک» در بازار ایران، برعکس از بنیاد سینمایی فارابی انتظار داشته باشند پا پس بکشد و تنها به امر نظارت بر بازار آزاد و حراست از حقوق بخش خصوصی اهتمام داشته باشد.

اما پرسشی که شاید بتوان در این مناقشه افق جدیدی را بگشاید، این است که آیا تنها امکانات موجود بخش حاکمیتی، برای مداخله در سینما، منحصر به همین دو گزینه می‌شود؟ آیا نمی‌توان به گزینه دیگری اندیشید که نه‌تنها به این مناقشه‏ به نظر نخ‏نما شده و تکراری، در فضای سینمای کشور پایان دهد، بلکه تبدیل به الگویی شود که بتوان آن را در حوزه‌های دیگر فرهنگ، از کتاب تا موسیقی نیز تکرار کرد؟ پاسخ ما به این پرسش، در بنیاد سینمایی فارابی مثبت است؛ چرا که در شرایط کنونی، با ظهور بازارهای نوظهور و مفاهیم جدید در حوزه‏ کارآفرینی، ما با شرایط و انتخاب‌هایی مواجهیم که شاید در صد سال گذشته، شرایط وقوع آنها هیچ‌گاه فراهم نبوده است به همین جهت نیز در این موقعیت جدید، می توان آرایش گفتمانی جدیدی را طراحی کرد که نقش بخش حاکمیتی در آن شفاف‌تر و مناسبات و حقوق بخش خصوصی در آن محافظت شده‌تر باشد و در عین حال، بازار سینمای ایران نیز از آسیب‌هایی که هم ‏اکنون بسیاری از دغدغه‏مندان این حوزه را نگران کرده است، در امان نگه داشت.

ترکیبی از امکانات فراهم آمده در فناوری‌های نوظهور، بلوغ و رشد امیدوارکننده‏ بازار فرهنگ و مجموعه‏ صنایع فرهنگی مجاور سینما و تولید و رواج مفاهیم و ادبیات کارآفرینی، در نهایت ما را به کلیدواژه «تسهیل‌گری» در مقابل «تصدی‬ ‏گری» به عنوان راه‌حلی برای تعریف نقش دستگاه‌های حاکمیتی در سینمای ایران می‌رساند. نقشی نو، ذیل برنامه‌های سازمان سینمایی که می تواند بنیاد سینمایی فارابی، در مقام بازوی اجرایی سیاست‌های حاکمیتی دولت جمهوری اسلامی ایران به عهده بگیرد. این نقش جدید را می‌توان به صورت خلاصه، تلاش برای تسهیل روابط میان صاحبان ایده و اثر، هنرمندان، کارآفرینان و صاحبان سرمایه، در جهت تأمین عدالت توزیعی میان گونه‌های مختلف هنری، ارتقای سطح کیفی و کمی سینمای ایران و در عین حال تلاش برای بهینه‌سازی سودآوری اقتصادی، در عین حفظ کیفیت هنری آثار دانست.

ایفای نقش تسهیل‌گری، به جای تصدی‏گری از سوی بنیاد سینمایی فارابی، دست‏کم می‌تواند در میان مدت، آثار و فواید فراوانی را حاصل جامعه‏ هنری کند. از جمله‏ این پیامدها می‌توان ترویج ادبیات کسب و کاری و مفاهیم کارآفرینی در جامعه‏ هنری، پیوند میان سینما را به عنوان یک هنر-صنعت و دست‏کم بیست شاخه و رشته‏ صنعتی مجاور، خلق ثروت و رونق واقعی تولید ملی در حوزه‏ فناوری‌های نرم و هویت‏ساز و ایجاد پیوند ارگانیک میان سینما و بدنه مخاطبان، در عین حمایت از گونه‌های فاخر سینمایی و حفظ و ارتقای ارزش‌های فرهنگی سینمای ایران دانست.

«راه سوم» پیش روی سینمای ایران است و این رویکرد را شاید بتوان قدمی نو در راه بلوغ و شکوفایی سینمای ایران دانست، قدمی که هم‏اکنون مقدمات آن در بنیاد سینمایی فارابی برداشته شده و بیش از همیشه نیازمند همیاری و فهم متقابل از سوی جامعه‏ هنری سینمای ایران، فعالان صنفی این حوزه، کارآفرینان و نهادهای حاکمیتی پشتیبانی کارآفرینی و رونق تولید ملی در کشور و چه بسا از همه مهم‌تر، فعالان علاقه‏مند به سینما در بخش خصوصی است، چرا که بدون ایجاد این تفاهم و همدلی، برداشتن قدم‌هایی بلند از این دست، بسیار دشوار خواهد بود.

* علیرضا تابش

منبع: روزنامه اعتماد، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

*ایرنامقاله **۱۳۹۸**

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: جشنواره فجر فیلم سیما

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۷۶۷۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با اعلام سرمربيان تيم‌هاي ملي نوجوانان صورت گرفت؛ معرفي هوگوپوش وزن ششم دختران و وزن نهم پسران در ميدان آسيايي
 • بلوغ سینمای استراتژیک
 • سینمای مستقل نیاز به همبستگی دارد
 • سینمای مستقل نیاز به یک همبستگی دارد
 • قسم‌تان می‌دهم که تشریف نحس جدال‌های سیاسی‌تان را از فرهنگ و هنر بیرون ببرید
 • زنان وارداتی سینمای ایران
 • گلایه تند بازیگر سریال «بانوی عمارت» از وضعیت سینما/واکنش نواب‌صوفی به اظهار نظر هنرمندان در فضای مجازی
 • آغاز به کار بیست و چهارمین سالن سینمای استان در تبریز
 • گمانه‌زنی‌ها برای حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
 • لحظه به لحظه با انتخابات هیات رئیسه دوره نهم اتاق ایران
 • معرفی دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند
 • دبير سومين جشنواره تئاتر استاني منطقه آزاد اروند معرفي شد
 • ارشاد زمانی از بولتن‌نویسان می‌ترسید امروز از فضای مجازی/ حمله‌کنندگان به سینمای کمدی هدفشان کلیت سینماست/ بعد از ماجرای فیلم رحمان 1400 ارشاد محتاط‌تر شد/ ربات‌های کامنت‌گذار واقعیت دارد
 • داوران بخش‌های محله و اقلام تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم شهر معرفی شدند
 • رانت و فساد در سینمایی که نه دولتی است نه غیردولتی
 • رقابت نفسگیر فیلم های اکران عید فطر
 • تحسین رسانه های عمان از حضور درخشان سینمای ایران در جشنواره های بین المللی
 • تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم پارس جنوبی اول تیر آغاز می‌شود
 • هاشمی: عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم پارس جنوبی آغاز می شود