باشگاه خبرنگاران نوشت: پیوند فرزندان دو تاجر ثروتمند تنها یک ماه دوام آورد و خساست‌های پدر عروس باعث جدایی‌شان شد.

وقتی دو پدر پای در دفترخانه گذاشتند و همراهشان دختر و پسر جوانی وارد شدند، مشخص بود که پیوندی صورت خواهد گرفت که دو خانواده از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی به سر می‌بردند.

چند روز بعد سفره‌ای زیبا در ویلایی بزرگ و مجلل انداخته شد.

همه آماده بودند که خطبه عقد خوانده شود. صحبت از میزان مهریه که شد داماد شروع به صحبت کرد. من و عروس‌خانم هر دو در خانواده‌ای ثروتمند بزرگ شده‌ایم و پدران‌مان از قدیم‌الایام با هم آشنایی، رفاقت و رقابت داشته‌اند. ولی پس از سال‌ها هر دو در کار تجارت موفق شده و چهره‌های سرشناسی شده‌اند.

دست تقدیر اکنون فرزندان آن‌ها را کنار یک سفره عقد نشانیده است. من باور دارم که والدین ما هر دو در نهایت رضایت و شادمانی نظاره‌گر این ازدواج هستند. به همین خاطر بیشتر از میزانی که خانواده همسرم مهریه تعیین کرده بودند، مهریه را بالا خواهم برد.

می‌دانم که همسرم لایق این مهریه است و دلم می‌خواهد در تمام طول زندگی به گونه‌ای در کنار او قرار گیرم که رفاه و آسایش او را تامین کرده باشم.

داماد بعد از لحظاتی ادامه داد: یک دستگاه آپارتمان و هزار سکه بهار آزادی به عنوان مهریه برای همسرم در نظر می‌گیرم. با توجه به صحبت‌های داماد حاضران شروع به پایکوبی کرده و صیغه عقد میان زن و شوهر جوان با هزار سکه بهار آزادی جاری شد.

یک ماه بعد

صدای جنجال و عصبانیت فضای راهرو و راه‌پله را پر کرده بود. هر کسی به گونه‌ای صحبت می‌کرد. وقتی وارد دفترخانه شدند معلوم شد دو تاجر به اختلاف رسیده‌اند. ابتدا این حدس و گمان زده می‌شد که رقابت‌های کاری و اختلاف بر سر سود و زیان آن‌ها را به آنجا کشانیده باشد، ولی لحظاتی بعد حقیقتی تلخ روشن شد.

داماد که به شدت برافروخته و ناراحت بود گفت: کجای سنت ما این برخورد شما ثبت شده است. می‌گویید جهیزیه نمی‌دهیم. شما وضعیت مالی خوبی دارید. خانواده‌هایی که وضع مالی‌شان هم خوب نیست در حد بضاعت به دخترشان جهیزیه می‌دهند و نمی‌گذارند او سرافکنده پای در خانه شوهر بگذارد. آن وقت شما با توجه به ثروتی که دارید و با توجه به میزان مهریه‌ای که برای دخترتان در نظر گرفته‌ام می‌گویید حاضر به دادن جهیزیه نیستید و من باید تمام جهیزیه را تهیه کنم؟

پدر عروس گفت: حرف من یکی است. اگر مهریه را آن میزان تعیین کردی خودت دوست داشتی. ولی من دوست ندارم به دخترم جهیزیه بدهم. برای زندگی با همسرت باید جهیزیه تهیه کنی و به فکر وسایلی برای زندگی باشی.

داماد که از حرف پدر عروس و خساست‌هایش خسته شده بود، گفت: حالا که این‌طور است من هم آن میزان مهریه را قبول ندارم. نه سکه می‌دهم و نه آپارتمان. شما هر کاری دوست دارید انجام دهید. اگر دخترتان برای شما هیچ ارزشی ندارد من هم حاضر نیستم بیشتر از این خودم را به آب و آتش بزنم. شما جهیزیه ندهید من هم مهریه نمی‌دهم.

هفته‌ها درگیری میان داماد و پدر زن خسیس ادامه یافت. دخالت‌ها و نصایح اطرافیان هم باعث نشد که پدر عروس از موضع خود پایین بیاید.

عروس و داماد با همین درگیری‌ها به دادگاه خانواده تهران رفتند و حکم طلاق توافقی صادر شد و مهر طلاق بر شناسنامه‌ها، پایان لجبازی‌های داماد و حکایت خسیسی پدر عروس بود.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

طلاق با بچه‌ها چه می‌کند؟/ ترس از تنهایی و مشکلات رفتاری کودکان، پیامد تلخ طلاق در خانواده

احمد خداوردی متخصص کودکان و نوزادان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: جدایی والدین بی‌شک برای اکثر فرزندان پدیده‌ای سهمگین است؛ این کودکان در طول زندگی خود با آسیب‌های روانی و اجتماعی متعدد مواجه­ می‌شوند و در این بین آنچه مهم خواهد بود پذیرفتن این موضوع به عنوان یک واقعه استرس‌زا برای کودک خواهد بود. باید بررسی کنیم چه راهی را باید برویم تا کودک کمترین آسیب را در این برهه ببیند.

وی با تاکید بر اینکه نحوه مدیریت پس از طلاق از خود طلاق مهم‌تر است، ادامه داد: طلاق از مهم‌ترین پدیده­‌های حیات انسانی است که نه‌ تنها تعادل روانی ۲ انسان، بلکه تعادل روانی فرزندان، بستگان، دوستان و نزدیکان را نیز به­ هم می‌­ریزد؛ طلاق تحولی با ویژگی‌های منحصر به فرد است که منجر به سوگواری و ماتم زدگی و واکنش‌هایی مانند خشم، افسردگی و انزوای اجتماعی زوجین و فرزندان می‌شود.

بیشتر بخوانید: هرگز این جملات را به فرزندتان نگویید/ چگونه کودکی مستقل تربیت کنیم؟

سازگاری کودک پس از طلاق

این متخصص کودکان و نوزادان بیان کرد: توجه به خصوصیات اخلاقی کودک مانند خلق و خو، سن، آسیب‌هاى قبلی و مهارت‌های سازگاری و مقابله در نحوه مداخله در بحران طلاق مهم است؛ کودک باید خود را برای سازگاری آماده کند، برای کودک خیلی سخت است که دنیا قابل پیش بینی نیست اما کم‌کم سبک جدید زندگی خود را پیدا خواهد کرد و این حالت ممکن است چند ماه طول بکشد.

درک کودکان از طلاق

خداوردی افزود: در این بین تجدید احساس ثبات، کنار آمدن با تغییرات و مشخص شدن الگوی زندگی برای کودک معمولا ٢ تا سه سال طول می‌کشد و در این مرحله والدین باید سعی کنند  تا جایی که می‌توانند شرایط را باید برای کودک ثابت نگه دارند. نوزاد طلاق را نمی‌فهمد، اما جو روانی خانه را درک می‌کند، متوجه می‌شود که آرامش وجود ندارد، تن صدای مادر را می‌فهمد،کودک نوپا حس می‌کند خودش کاری کرده است و احساس گناه می‌کند، نبودن یکی از والدین را می‌فهمد، به دعوا‌ها و مشاجره آگهی دارد و در این بین تعامل مثبت والدین با کودک مهم است.

این متخصص کودکان و نوزادان تشریح کرد: پیش دبستانی  پر ریسک‌ترین مرحله کودکی است و آسیب پذیری در این مرحله بیشتر است،‌ همچنین ترس از جدایی دارد. کودک پیش دبستانی در میان خود میان بینی تفکر جادویی دارد؛ مثلا فکر می‌کند اگر این مداد را جا به جا کند بابا بر می‌گردد و اگر بچه خوبی باشد پدر بر می‌گردد، بار سنگین احساس گناه در اواخر دوره دبستان شروع می‌شود و باور دارد  اوضاع روانی کودک از دوران پیش دبستانی بهتر است.

هرگز نباید جلوی کودکان دعوا نکنید

وی ادامه داد: در دوران نوجوانی، فرد درک منطقی از طلاق دارد، اما با این وجود نوجوان به شدت از والدین خشم دارد و فکر می‌کند زندگیش به خاطر والدین تباه شده و به فکر او نبوده‌اند؛ والدین هرگز نباید جلوی کودکان دعوا کنند و تا زمانی که طلاق قطعی نشده آن را به کودک نگویند، درباره طلاق با کودک حرف بزنند و موضوع را توضیح دهند و در این بین احساسات کودک را درک کرده و بپذیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین راه فرزندپروری که از آن بی‌خبر هستیم/ راهکار‌های عملی برای تربیت فرزندان که پدران نیاز دارند

این متخصص کودکان و نوزادان ادامه داد: والدین باید واکنش‌های طبیعی کودک را شناسایی و با نحوه درست با آنها برخورد کنند؛ هرگز کودک را وسیله‌ای برای انتقام قرار ندهند، به کودک توضیح دهند که طلاق به این معنی نیست که او را دوست ندارند و او نمی‌تواند والدین خود را ببیند، خیلی مهم است که هر ۲ والد با هم طلاق را برای کودک توضیح دهند، توضیح باید متناسب با سن و درک کودک باشد.

خداوردی اظهار کرد: کودکان فکر می‌کنند حالا که عشق والدین به هم تمام شده او را نیز دوست ندارند به همین جهت ممکن است دچار اضطراب شود؛ به او بگویید مامان و بابا تا آخر عمر مامان بابای تو می‌مانند، کودک فکر می‌کند ممکن است پس از طلاق بی خانه مانده و تنها شود، پس مهم است که به سوال‌های کودک پاسخ دهیم.

والدین باید ثبات را در خانه حفظ کنند

وی گفت: ‌می‌توانید ثبات را در خانه حفظ کنید و توجه کودک را به چیز‌هایی که ثابت می‌ماند جلب کنید؛ پس از طلاق ارتباط با هر ۲ والد باید باشد مگر شرایط خاص، احساسات کودک خود را انکار نکنید به او بگویید حق دارد ناراحت و عصبانی باشد، به او راه‌هاى سازگاری برای زندگی در ۲ خانه را یاد دهید.

این متخصص کودکان و نوزادان یادآوری کرد: وقتی رابطه کودک با والد غایب، خوب نیست علی‌رغم نظر کودک رابطه باید حفظ شود، چون کودک ممکن است وقتی بزرگتر شود نظرش عوض شود و آن موقع نسبت به شما هم خشمگین می‌شود از اینکه راه درست را به عنوان بزرگتر به او یاد ندادید.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۸۴۲۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراحل طلاق توافقی در دادگاه از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق
 • طلاق توافقی چیست؟/مراحل طلاق توافقی/مدارک مورد نیاز طلاق توافقی
 • رکورد کوتاه ترین عقد و طلاق دنیا
 • نیاز زوجین به آموزش مهارت‎های عاطفی/ مانع طلاق 50 زوج شدیم
 • ماجرای ازدواج زن و مرد مشهدی در زندان/ زن اولم به خاطر مهریه‌اش تحت فشار قرار داد و زندانی شدم
 • آزادی ۳۷ نفر از زندانیان مهریه در دهه فجر
 • ٩٤ هزار عروس و داماد با وام بانک صادرات ایران زندگی مشترک خود را آغاز کردند
 • آزادی ۳۷ نفر از زندانیان مهریه در البرز
 • فعالیت ۲۷ ساله ستاد جهیزیه «مسجد قبا»
 • آزادی ۳۷ نفر از زندانیان مهریه در ایام الله دهه فجر
 • ثبت سالانه ۱۵ هزار طلاق در خراسان رضوی یک آسیب جدی است / توجه به نقش کلیدی خانواده‌ها در استمرار ازدواج‌ها
 • 400 نوعروس در هرمزگان جهیزیه گرفتند
 • ۲۷ طلاق از هر ۱۰۰ ازدواج در یزد/ دخالت خانواده‌ها؛ علل اصلی طلاق
 • چنبره طلاق بر زندگی زوج‌های جوان/شبکه‌های مجازی عامل اصلی خیانت زوجین به یکدیگر است
 • اهدای ۴۰۰ فقره جهیزیه به نوعروسان هرمزگانی
 • اهدای ۳۰۰ فقره جهیزیه در چهارمحال و بختیاری
 • شوکه شدن عروس و داماد از وقوع حادثه غیرمنتظره در جشن عروسی! +فیلم
 • مهریه در اسلام، حق مسلم خانم‌هاست اما بخشیدن آن برکت‌ها و خیرهای بسیاری در زندگی مشترک دارد
 • سقوط عروس و داماد و میهمانانش به داخل کانال فاضلاب+ عکس