عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برجام نه مشکلات اقتصادی و نه مشکلات سیاسی را حل کرد، گفت: چه روی موشک شعار بنویسیم چه ننویسیم، دشمنی آمریکا وجود دارد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف در برنامه بدون توقف در پاسخ به این سوال که «نظر شما در خصوص این مطلب که برخی عقیده دارند، مشکلات معیشتی امروز مردم حاصل مقابله و ایستادگی ما در برابر آمریکاست، چیست» گفت: من با این نظر موافق نیستم که اگر مردم امروز سختی می‌کشند و ما امروز مشکل داریم علتش این است که در برابر ظلم یک ظالم ایستادیم، آیا آنهایی که در مقابل ظلم نایستادند و سرسپردگی کردند آیا امروز شرایط خوبی دارند.

مثل شرایط برخی از کشورهای منطقه که هم قرارداد کمپ دیوید را امضا کردند و هم با اسرائیل پیمان صلح بستند، آیا آنها آرامش و آسایش و رفاه دارند.

وی همچنین تصریح کرد: حتما استقلال داشتن، عزتمندانه زندگی کردن و شرافتمندانه زندگی کردن هزینه دارد، مگر می‌شود در دنیای چپاولگری و ظلم قدرتمندان امروز برای استقلال هزینه نداد، اما اگر بگوئیم هزینه‌اش این است که مرغ به دست مردم نمی‌رسد، نه من این را قبول ندارم.

قالیباف در ادامه با اشاره به رفتار برخی از مسئولان در شرایط حال حاضر کشور گفت: این تعبیر امام(ره) بوده که «هر کس که مسئولیت دارد اگر کار نکند ضد انقلاب است»، انقلاب ما انقلاب مستضعفین بوده، قطعا مردم این را نمی‌پذیرند که مسئولان‌شان ولو از راه حلال و با دادن خمس و زکات چند صد میلیون سرمایه داشته باشند. حتما این افراد نمی‌توانند در جمهوری اسلامی مسئول باشند، اینها هم مشکل انقلاب نیست مشکل افراد است چرا این مشکلات را به حساب انقلاب می‌گذارید.

شهردار سابق تهران با تأکید بر اینکه ما با گذشت زمان در دهه چهارم و امروز در دهه پنجم نسبت به رویکردهای اول انقلاب تفاوت پیدا کرده‌ایم، یادآور شد: از قضا معتقدم همه مشکلات ما از جایی شروع شده که مردم و مسئولان مخصوصا مسئولان ما نسبت به اندیشه‌های انقلاب فاصله پیدا کردیم، نباید این مشکلات را به گردن انقلاب بیندازیم. انقلاب ما قطعا انقلابی الهی است، ما متکی بر فرهنگ قرآنی حرکت می‌کنیم اما این فرهنگ قرآنی و روحیه انقلاب ما که انقلابی قرآنی و مردمی است یک مبانی داشته و یکی ازموضوعات انقلاب ما باورمندی بوده است.

وی تصریح کرد: ما بر اساس مبانی علمی در جنگ پیروز نشدیم بلکه بر اساس فرهنگ قرآنی که می‌گوید تو هر چه ظرفیت داری بگذار و تلاش کن و تردید نداشته باش در جنگ پیروز شدیم. این فرهنگ در سیاست هم بوده در اقتصاد هم بوده، در دهه اول پیروزی انقلاب این‌ها بوده اما بعدها آن را کنار گذاشتیم، به دلیل فاصله گرفتن از باورها در دهه هفتاد مسیری را آغاز کردیم که آن مسیر با مبانی دهه اول انقلاب سازگاری نداشت و مشکلات از آنجا آغاز شد.

قالیباف با اشاره به اینکه من بعد از جنگ علاقه‌مند بودم در حوزه سازندگی کار کنم که بر این اساس قرارگاه سازندگی شکل گرفت، اظهار کرد: دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود با ایشان از قبل دیدار و ارتباط داشتم، آن زمان دیدم فضای سازندگی به فضایی از جنس کارگری، کارفرمایی تبدیل شده و شیوه کار به شکل پیمانکاری خشک گذشته می‌رود، در خصوص همین سد کرخه‌ای که ساخته شد در همین حوزه این بحث را داشتیم یعنی به سبک سرمایه‌داری یک کارگاه اداره می‌شد.

وی همچنین تشریح کرد: من به ایشان پیشنهاد دادم همین پروژه سد کرخه را به جای اینکه بیائیم به شیوه پیمانکاری اداره کنیم، بر اساس همان فرهنگ انقلابی که در جنگ داشتیم به این شیوه کار کنیم که طراحی را به دانشگاه‌ها بسپاریم. امروز می‌گوئیم رابطه بین صنعت، علم و حوزه مدیریت اجرایی از بین رفته، چرا این رابطه از هم جداست ببینید آنجاهایی که اینها از هم جدا نیستند ما رشد کرده‌ایم در حوزه پتروشیمی، هسته‌ای و غیره.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که «ملت ما به دنبال عزت بودند و هستند و از منت‌کشی هم بدشان می‌آمده و می‌آید اما سوال این است، ما چرا با اعمالی مانند شعارنویسی روی موشک بهانه دست آنها می‌دهیم»، گفت: اینکه دشمن‌تراشی کنیم این حتما کار خوبی نیست ولی به تعبیر شهید مدرس به آمریکای همایونی بگوئید دمش کجا نیست که ما پای‌مان را بگذاریم آنجا، شما ببینید برای اینکه انقلاب ما به پیروزی نرسد کاری بود که آمریکا نکند، از بحث تجزیه‌طلبی گرفته تا کودتای نوژه و ترور رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و نماینده مجلس، برای براندازی تا اینجا آمدند که ۱۷هزار نفر از مردم ما را در کف خیابان شهید کردند. این همه تحریم را انجام دادند، عملیات نظامی کردند، فضای مجازی را ببینید چه کرده‌اند جز اینکه به دنبال فروپاشی و براندازی انقلاب هستند، آنها هیچ وقت دست از سر ما برنداشته‌اند.

وی ادامه داد: اما من هم عقیده دارم ما نباید در روش مبارزه بدسلیقه‌گی کنیم و به اصطلاح گاف بدهیم. ولی ببینید در حوزه برجام چه اتفاقی افتاد، امام(ره) فرمودند «ما شاه را بیرون می‌کنیم و بر آنها فائق می‌شویم ولی من نگران این هستم که تفکر غرب و غربزدگی را نتوانیم بیرون کنیم» این فرهنگ غربزدگی از دهه هفتاد در کشور آغاز شد همین طور آرام آرام آمد جلو. برخی مقاله دادند و صحبت کردند که ریشه همه مشکلات این است که با آمریکا مبارزه می‌کنیم، او چه دشمنی با ما دارد؟ این مسئله آن‌قدر تئوریزه شد که به بدنه عمومی جامعه ما هم رسید و در پایان دهه هشتاد عموم جامعه ما احساس‌شان این بود که بیشتر این نارسایی‌هایی که شما به آن اشاره کردید علتش این است که ما در مقابل آمریکا ایستادیم اگر ما در مقابل آمریکا نمی‌ایستادیم و اگر امروز مذاکره کنیم مشکلات حل می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: به نظر من از اینجا بود که مقام معظم رهبری تصمیم گرفتند که این مذاکره را انجام دهند، از اول هم به نظرم این باور شخصی حضرت آقا نبود اما چون به باور و موضوعی در افکار عمومی تبدیل شده بود، ایشان قبود کردند، حضرت آقا از اول هم گفتند آمریکا قابل اطمینان نیست، در برجام رفتیم چه اتفاقی افتاد، نه مشکلات اقتصادی ما حل شد، نه مشکلات سیاسی ما حل شد، نه دشمنی‌شان رفع شد، حالا چه روی موشک شعار بنویسیم چه ننویسیم، این دشمنی وجود دارد، اما عقیده من این است که ما باید روحیه پیش‌دستانه داشته باشیم، روحیه جلوگیری و بازدارندگی داشته باشیم، ما این روحیه را در حوزه دفاعی داریم پس چرا در حوزه اقتصادی نداریم.

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

شکست سیرک ورشو در مقابل سوچی

دو صحنه رویارویی قطب بندی تحولات غرب آسیا یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات منطقه در اختیار کدام کشورهاست.

به گزارش مشرق، نشست ورشو همانطور که پیش‌بینی می‌شد بدون رسیدن به نتایج مدنظر رژیم آمریکا و صهیونیست‌ها و ارتجاع عرب پایان یافت و تنها چند رسوایی برای نقش‌آفرینان این سیرک مضحک باقی گذاشت. از تحقیر «م ایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا توسط «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تا گاف نتانیاهو در مورد مردم لهستان و خفت وزرای خارجه ارتجاع عرب در همراهی با قاتلان اعراب فلسطینی.

بیشتر بخوانید:

گزارش تفصیلی از منطق برنامه منطقه‌ای ایران اجلاس ورشکسته‌ها در ورشو نمایش تحقیر آمریکا تنش در روابط اسرائیل و لهستان با پایان کنفرانس ورشو احمقی به نام «جولیانی»

گاف نخست نشست ورشو را «رودی جولیانی» مشاور و وکیل سابق دونالد ترامپ داد. این فرد در حاشیه نشست ورشو در اجتماع گروهک تروریستی منافقین حاضر شد و ضدایرانی‌ترین اظهارات ممکن را به زبان راند. امری که موجب عصبانیت کاخ سفید شد تا آنجایی که مقامات آمریکایی اعلام کردند، جولیانی بدون هماهنگی با آن‌ها در ورشو حاضر شده است.

مواضع ضدایرانی «مایک پنس» در سیرک ورشو

«مایک پنس» معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا نیز در افتتاحیه سیرک ورشو، به تهدید مردم ایران پرداخت و خیلی زود مشت گردهم آمدگان این سیرک را باز کرد. آمریکایی‌ها اگر چه ابتدا اعلام کردند نشست ورشو به ایران اختصاص دارد، اما وقتی با بایکوت مقامات اروپایی و چینی و روسی مواجه شدند، از موضع خود عقب نشستند و اعلام داشتند نشست ورشو به امنیت در منطقه غرب آسیا اختصاص دارد. البته مضحک بودن این امر از آنجایی ناشی می‌شد که خود آمریکایی‌ها بزرگترین عامل ناامنی در منطقه غرب آسیا هستند.

افتضاح وزرای ارتجاع عرب

یکی از گاف‌های عمده سیرک ورشو را وزرای خارجه سه کشور عربی بحرین و امارات و رژیم سعودی دادند؛ گافی که با شیطنت دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یوتیوب منتشر شد و کل جهان عرب را در بهت فرو برد.

در فیلمی که از سوی دفتر نتانیاهو تعمدا در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر شد، آل‌خلیفه، آل‌نهیان و عادل‌الجبیر مسئولان سیاست خارجی سه کشور عربی بحرین، امارات و سعودی ضمن تعریف و تمجید از رژیم اشغالگر صهیونیستی که روزانه اعراب فلسطینی را از لب تیغ و تیر می‌گذراند، ایران را دشمن شماره یک نامیدند! انتشار این فیلم موجی از تنفر از مسئولان سه کشور عربی فوق‌الذکر را در میان کاربران مجازی دنیای عرب و فعالان سیاسی و رسانه‌ای عرب زبان به دنبال داشت.

پاسخ مقام کویتی به دریوزگی مسئولان بحرینی و اماراتی و سعودی

معاون وزیر خارجه کویت نیز در واکنش به گزافه گویی سه مسئول عربی در نشست ورشو، گفت: هر کس که تصور می‌کند یک عکس دسته‌جمعی در نشست ورشو به معنای تغییر در موضع کویت در قبال اسرائیل است در توهم به سر می‌برد. کویت با عادی سازی روابط با اسرائیل مخالف است.

لاف‌زنی ابلهانه نتانیاهو

اما گاف دوم سیرک ورشو را خود نتانیاهو داد. این قصاب خونخوار صهیونیست در حاشیه نشست ورشو در مصاحبه با چند روزنامه‌نگار صهیونیست به زبان عبری از آمادگی برای جنگ با ایران سخن گفت! امری که حتی واکنش آمریکایی‌ها را هم به دنبال داشت؛ سرانجام اکانت توئتیر دفتر نتانیاهو اعلام کرد منظور از «جنگ»، «مقابله» با ایران بوده است!

ورژن صهیونیستی «احمق درجه یک»

گاف سوم سیرک ورشو هم به نام ورژن صهیونیستی «احمق درجه یک» یعنی نتانیاهو ثبت شد؛ نخست وزیر صهیونیست‌ها در پایان نشست ورشو حرمت میزبان را رعایت نکرد و مردم لهستان را به همدستی با نازی‌ها در دشمنی با یهودی‌ها متهم کرد.

تحقیر «پمپئو» توسط «موگرینی»

اما با توجه به آنکه «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به صورت کاملاً واضح اجلاس ورشو را بایکوت کرده بود، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مجبور شد در پایان این نشست مضحک روانه بروکسل شود تا با موگرینی دیدار کند. امری که به تعبیر محافل رسانه‌ای غربی به نوعی سرافکندگی برای این مقام آمریکایی محسوب می‌شد. همچنین در جریان دیدار پمپئو و موگرینی هیچ سخنی از ایران به میان نیامد؛ در واقع موگرینی به پمپئو این اجازه را نداد تا رویاهای ضدایرانی خود را مجدداً ترسیم کند.

اجلاس ورشو از پیش شکست خورده بود
 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته به محض ورود به آلمان برای شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ در واکنش به اتفاقات سیرک ورشو گفت: اجلاس ورشو از پیش شکست خورده بود؛ نتانیاهو به طور رسمی اعلام کرده بود که در ورشو برای جنگ متحد می‌شوند در حالی‌که این «اتحاد فشلی» بود که به نتیجه نرسید.

نشست ورشو فقط تریبونی برای بیان آرزوهای پلید دولت افراطی ترامپ و نتانیاهو بود
 

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس طی تحلیلی پیرامون نشست ورشو، تصریح کرد: نشست ورشو بدون تصویب سندی به پایان رسید. جلسه فقط تریبونی بود در اختیار دولت افراطی ترامپ و نتانیاهو برای بیان آرزوهای پلید خود. ‏

اختلاف آمریکا واروپا پیرامون ایران بسیار واضح بود. موگرینی و وزیران خارجه مهم اروپا در نشست ورشو شرکت نکردند. حتی وزیر خارجه انگلیس فقط به افتتاحیه آمد و زود برگشت.

دست رد اروپا بر سینه آمریکا

آمریکا در موضعی جدید از اروپا درخواست نمود که از برجام خارج شود که اروپا برعکس از برجام حمایت کرد. حتی وزیرخارجه لهستان هم به عنوان میزبان در جمع بندی نهایی خود مجبور شد به اختلاف آشکار اروپا و آمریکا اذعان نموده و بگویدکه کشورهای اروپایی بر خلاف آمریکا بر اجرای برجام تاکید دارند.

سخنان نفرت‌بار «پنس»، «نتانیاهو» و «پمپئو»

آنچه از نشست پخش شد سخنان نفرت‌بار «پنس»، «نتانیاهو» به عنوان سگِ هار منطقه و «پمپئو» بود. مشارکت دیگران به سکوت و عکس یادگاری گذشت. اما نشست غایبان بزرگی داشت: ایران، روسیه، چین، ترکیه، لبنان، سوریه، قطر و فلسطین، که دو عضو دائم شورای امنیت و اعضای کلیدی منطقه هستند که بدون آن‌ها بحث در مورد خاورمیانه بی معناست.

بازیگران سوچی به احمق‌های ورشو درس سیاست‌ورزی دادند

همزمان با نشست ورشو، سران سه کشور مهم یعنی ایران، روسیه و ترکیه در خصوص یکی از مهم‌ترین مباحث غرب آسیا یعنی سوریه، تصمیمات مهمی اتخاذ کردند. دو صحنه رویارویی قطب بندی تحولات غرب آسیا یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات منطقه در اختیار کدام کشورهاست.

بیانیه پایانی کنفرانس ورشو سند شکست و ناکامی آن است
 

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه پایانی کنفرانس ورشو گفت: به رغم تلاش‌های گسترده واشنگتن برای برگزاری یک نشست فراگیر و ایجاد یک ائتلاف جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، تعداد و سطح پایین شرکت کنندگان که آنان نیز از همراهی با هر گونه تصمیم ضد ایرانی امتناع کردند، در فرجام این نشست از پیش شکست خورده، بیانیه پایانی آن را به سندی بی خاصیت تبدیل کرد؛ متن و نوشته‌ای که تنها از سوی دو کشور برگزارکننده صادر شد و فاقد هر گونه اعتبار و تصمیم بود.

قاسمی در ادامه تأکید کرد: برای همه دوراندیشان و تحلیل‌گران و سیاستمداران برجسته و فهیم جهان این شکست کاملاً از قبل و از همان آغاز طرح اولیه آن قابل تصور و پیش بینی بود. کنفرانسی تحت عنوان صلح و امنیت در خاورمیانه [غرب آسیا] چگونه می‌تواند موفق باشد؛ در حالی که بازیگران اصلی منطقه همچون ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، عراق و فلسطین در آن حضور ندارند و کشورهای مهمی، چون چین و روسیه، و بسیاری از کشورهای مهم اروپایی و غیراروپایی در آن حضور نداشته و یا صرفاً در سطح بسیار پایین و کمرنگی در آن شرکت کردند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار کرد: رفتار و کردار عصبی و متشنج وزیر خارجه و معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها که علناً از اروپا گله و شکایت کرده و از سر ضعف اصرار به خروج آن‌ها از برجام کردند، بهترین گواه و نشانه ناکامی و ناتوانی آنان در تحقق اهداف مورد نظرشان از اجلاس ورشو است.

قاسمی خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا از یک سو بانی کنفرانس صلح و امنیت در خاورمیانه [غرب آسیا] می‌شود، اما از سوی دیگر با خروج یک‌جانبه و خلاف تمام موازین بین‌المللی از برجام، و با سیاست‌های ریاکارانه خود تنش و درگیری و حمایت از تروریسم و نزاع و خصومت در میان ملت‌های منطقه را افزایش داده و ناامنی، بی ثباتی، فقر، جنگ و افراط گرایی را گسترش می‌دهد.

وی در پایان تصریح کرد: به رغم تمامی سیاست‌های خصمانه و تجاوزکارانه آمریکا و رژیم اشغالگر قدس مبارزه و مقاومت برای برقراری منطقه‌ای امن، با ثبات و عاری از حضور قدرت‌های بیگانه و متجاوز ادامه خواهد یافت و آمریکا باید هر چه سریع‌تر با درک واقعیات این منطقه حساس از جهان از ادامه این گونه کینه‌توزی‌های بی‌حاصل دست بردارد.

طراحان و حامیان عملیات تروریستی زاهدان هم‌اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند

اما همزمان با برگزاری سیرک ورشو و در پی شکست سخت استکبار جهانی از مردم شریف و قهرمان ایران در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی و راهپیمایی باشکوه و دشمن‌شکن ۲۲ بهمن ماه، تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار برای تلخ کردن کام ملت ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن، یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند را در جاده خاش- زاهدان هدف حمله انتحاری قرار دادند.

سید عباس عراقچی با اشاره به حادثه تروریستی «جاده خاش - زاهدان» در نوشتاری گفت: حمله تروریستی در زاهدان چهره عریان تروریسم و شاهدی دیگر بر اینکه ایران خود قربانی تروریسم است. طراحان و حامیان این حمله تروریستی هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلاً با تروریسم در خاورمیانه [غرب آسیا] مبارزه کنند! آیا جرات دارند همانجا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟

منبع: میزان

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۹۲۹۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش هاشمی به سخنان قالیباف/ او باید سخنانش را اصلاح کند و صداو سیما فرصت پاسخگویی به ما بدهد
 • ◄ درخواست یک عضو شورا برای اقدام قضائی علیه قالیباف
 • گاف فیبا در معرفی ستاره‌های ملی پوش بسکتبال ایران
 • اظهارات کذب قالیباف پیگیری می‌شود
 • واکنش عضو شورای شهر به اظهارات قالیباف
 • صدا و سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند/ قالیباف نه تنها بدهی‌های کلان شهرداری را انکار کرده بلکه تهمت هم زده است/ پگیری می‌کنیم
 • توضیحات قالیباف پیرامون حواشی مراسم عروسی دخترش + فیلم
 • توضیح قالیباف درباره حواشی پیرامون عروسی دخترش
 • درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف| صدا و سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند| محسن هاشمی: قالیباف اظهارات خود را اصلاح کند
 • درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
 • توئیت عضو شورای شهر به اظهارات قالیباف؛ دیوار حاشا بلند است!
 • عضو شورای شهر: درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف/ صدا و سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند
 • درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف / صدا و سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند
 • درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف / صدا سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند
 • شورای شهر و شهرداری اقدام قضایی علیه قالیباف داشته باشد/ رسانه ملی همچنان قالیباف را شهردار می داند/ ببینید
 • صحبت‌های قالیباف پیرامون حواشی مراسم عروسی دخترش + فیلم
 • گاف بزرگ گوگل‌ مپس: افشای مکان سایت محرمانه موشکی تایوان + تصاویر
 • از دریوزگی ارتجاع عرب تا لاف‌زنی سگ‌ِ هار
 • گاف‌های سیرک ورشو؛ از دریوزگی ارتجاع عرب تا لاف‌زنی سگ‌ِ هار/ شکست ورشو در مقابل سوچی