به گزارش ایکنا؛ ماجرا از این قرار بود که مادر زکریا و فرزندش که از اهالی استان شیعه نشین «احساء» عربستان بودند، برای زیارت مرقد پیامبر(ص) سوار خودرویی می‌شوند؛ مادر این کودک پس از سوار شدن «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته و با توکل بر خدا و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) سفرش را آغاز می‌کند، در این هنگام راننده نظرش جلب می‌شود و از مادر می‌پرسد: شیعه هستی؟ و پس از شنیدن پاسخ مثبت از سوی این زن، عصبانی شده و نزدیک قهوه‌خانه‌ای متوقف می‌شود و به زور کودک را از مادر جدا کرده و با وجود فریاد‌های مادر، با شکستن شیشه‌ای، تکه‌ای از آن را بر می‌دارد و کودک بی‌گناه را سر می‌بُرد، مادر با دیدن این صحنه دلخراش بیهوش می‌شود.

روایت‌های زیادی درباره چگونگی رخ دادن حادثه با جزئیاتی متفاوت نقل شده است؛ اما این روایت‌ها، همه بر یک مسئله اذعان دارد و آن قربانی‌شدن کودکی معصوم در این واقعه است، رسانه‌های گروهی عربستان سعودی پس از این واقعه تلاش زیادی برای سرپوش‌گذاشتن بر این جنایت که نشأت گرفته از اندیشه وهابی ـ داعشی بود، انجام دادند و پس از آن نیروهای سعودی تحقیقات خود را آغاز کردند و با اعلام نتایج تحقیقات، در اظهاراتی فرافکنانه، عامل جنایت را فردی دارای اختلالات روانی معرفی کردند؛ این موضع عربستان، اعتراض صاحب‌نظران و مدافعان حق و حقیقت را برانگیخت و آن‌ها اعلام کردند روانی بودن فردی که دست به چنین جنایت فجیعی زده، غیر منطقی است؛ زیرا او راننده بوده و گواهینامه رانندگی داشته و این امر سلامت عقلی وی را اثبات می‌کند؛ بنابراین تفکرات وهابیت که از افکار داعشی جدا نیست، انگیزه این اقدام غیر انسانی بوده است.

سکوت مدافعان حقوق بشر

واکنش سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر به این جنایت هولناک، تا این لحظه بسیار منفعلانه و غیر شفاف بوده است و حتی بیانیه‌ای که گویای محکومیت این حادثه باشد، از سوی این سازمان‌ها منتشر نشده؛ این در حالی است که چندی پیش، جهان در برابر قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، ساکت ننشست و این حادثه به شیوه‌های گوناگون صدای اعتراض فعالان حقوق بشر را درآورد.

وهابیت از گذشته تاکنون مخالف شیعیان بوده و پیروان اهل بیت(ع) را به خاطر زیارت قبور ائمه(ع)، مشرک و رافضی می‌خواند؛ ابن تیمیه(از علمای وهابی) و دیگر شیوخ وهابیت از زیارت قبور ائمه(ع)، نهی کرده و در مخالفت علنی با شیعیان، کار را به آنجا رسانده‌اند که فتوای قتل کودکان در سوریه، عراق، یمن و حتی مثله کردن مخالفان با اَره را صادر می‌کنند که نمونه آن قتل خاشقچی بود. سربریدن کودک شش ساله امروز پرونده سیاه سعودی‌ها با مدیریت وهابیت را سنگین تر کرده و جنایتی است که تا ابد فراموش نخواهد شد.

واکنش‌ها در فضای مجازی

این جنایت شنیع در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت و روح طرفداران انسانیت و اخلاق را به شدت آزرد؛ هشتگ‌هایی راه‌اندازی و تصاویر و تحلیل‌های زیادی درباره آن منتشر شد، پایگاه‌های اینترنتی و رسانه‌های مخالفِ اقدامات ضد انسانی نیز ضمن وحشیانه‌خواندن این حرکت، اجرای قانون در حق قاتلی که وی را بدون قلب و وجدان نامیدند، خواستار شدند.

در توئیتی که از سوی یکی از کاربران عرب در این زمینه منتشر شده، آمده است: «نمی‌دانم  چطور شخصی آنقدر بی احساس می‌شود و احساسش می‌میرد و به درجه‌ای می‌رسد که کودکی را مقابل چشمان مادرش، سر می‌بُرد، این شخص از حیوان هم پست تر است».

علی قصی، از دیگر کاربران توئیتر نیز نوشت: «امیدوارم بدون چون و چرا، قاتل به سزای اعمالش برسد، دلیل این جنایت هر چه باشد، قاتل مجرم است و بر دولت عربستان واجب است جامعه را از لوث این فرد و امثالش نجات دهد».

«اسراء» کاربر دیگری نیز تویئت کرد: اگر من خانواده این کودک بودم، جز قصاص چیزی نمی‌خواستم و این کمترین چیزی است در مقابل قربانی‌شدن گلی نوشکفته و پاک که این چنین مقابل چشمان مادرش پر پر می‌شود».

زکریا الاحسانی نیز در توئیتی با تسلیت این حادثه به خانواده زکریا جابر آورده است:«زکریا خدایت بیامرزد، خدا به پدر، مادر و خانواده‌ و دوستدارانت صبر دهد، این یک فاجعه بود».

قرآن چه می‌گوید؟

این در حالی است که کشتن انسان‌ها بنا بر آیات قرآن و روایات اسلامی حرام است، در آیه 93 سوره نساء آمده است: «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا: و هر كس عمدا مؤمنى را بكشد كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى‏ گيرد و لعنتش مى‌‏كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است»؛ بنابراین هرگاه كس عمدا مسلمانى را بكشد به سخت‌ترين وجه، مجازات مى‌شود. چگونه ممکن است که انسان، جان انسان دیگری را بستاند؛ در حالی که خدا حق حیات را به انسان بخشیده و آن قادر متعال تنها کسی است که حق دارد آن را بستاند.

اسلام برای جان و حيات انسان، ارزش فراوان قائل شده، حفظ نفس را گرامی داشته و تجاوز به حيات و نفس ديگران را پس از كفر و شرک از بزرگ‌ترين گناهان قرار داده است، خداوند در آیه 32 سوره مائده، می‌فرمايد: «مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا: همانا هر كس شخص را بدون قصاص و يا بی آنكه در زمين فتنه و فسادی بر پا كند بكشد مانند آن است كه تمام مردم را كشته است».

قتل در احادیث نبوی

كشتن مسلمان كفر است

قتل از ديدگاه اسلام چنان جرم بزرگی است كه پيامبر(ص) كشتن مسلمان بی گناه را به كفر تعبير کرده و فرموده است:«لَا تَرْجِعُوا بَعْدِي كُفَّارًا يَضْرِبُ بَعْضُكُمْ رِقَابَ بَعْض: بعد از من به كفر برنگرديد و همديگر را نكشيد.»

از سعدبن ابی وقاص، از اصحاب پیامبر روايت است که رسول الله(ص) فرمود: «قِتَالُ الْمُسْلِمِ كُفْرٌ وَسِبَابُهُ فُسُوقٌ: كشتن مسلمان كفر و دشنام دادنش فسق است».

مشرك و قاتل بخشيده نمی‌شوند

در حدیث دیگری از پیامبر(ص) آمده است: «كُلُّ ذَنْبٍ عَسَى الله أَنْ يَغْفِرَهُ إلا الرَّجُلَ يَمُوتُ مُشْرِكاً أَوْ يَقْتُل مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً: خداوند همه گناهان را می‌آمرزد مگر كسی را كه در حالت شرک فوت كند يا يک نفر مسلمان (بی گناه) را دانسته بكشد.»

اولين چيز مورد بازخواست در روز قيامت قتل است

همچنین از رسول الله(ص) روايت است که فرمود: «أوَّلُ ما يُقْضَى بَيْنَ النَّاسِ في الدِّماءِ: نخستين چيزی كه در ميان مردم روز قيامت مورد بررسی و فيصله قرار مي‌گيرد، موضوع خونها است.»

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

تاثیر سیستم‌ایمنی مادر بر مغزکودک

طبق نتایج یک تحقیق جدید، اگر سیستم ایمنی یک زن در طول بارداری فعال شود می تواند بر رشد مغز نوزادش تاثیر گذارد. ناطقان: برخی از محرک ها شامل عفونت، استرس، بیماری و آلرژی ها می توانند موجب فعال شدن سیستم ایمنی شوند. در صورت فعال شدن سیستم ایمنی، پروتئین ها به عنوان بخشی از واکنش التهابی آزاد می شوند.

مطالعه قبلی در حیوانات نشان داده است که برخی از این پروتئین ها می توانند بر جنین تاثیر گذارند. اما اطلاعات کمی در مورد این تاثیر بر روی انسان وجود دارد.

از همین رو محققان زنان جوان را در طول بارداری، زایمان و تا بزرگ شدن نوزاد تا زمان راه رفتن، مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دریافتند عملکرد کوتاه مدت و بلندمدت مغز کودک ممکن است در طول سه ماهه سوم بارداری تحت تاثیر فعالیت سیستم ایمنی مادرشان باشد.

این یافته ها شامل تغییراتی در ضربان قلب جنینی در نوزادان زنان بارداری بود که علائم التهاب را نشان دادند. با توجه به رابطه بین ضربان قلب جنین و سیستم عصبی، محققان عنوان می کنند تغییرات ضربان قلب نشان می دهد التهاب مادر حتی قبل از تولد نوزاد هم تاثیر می گذارد.

در چند هفته اول بعد از تولد، اسکن مغز نوزاد مادرانی که در طول بارداری پروتئین های مرتبط با التهاب شان افزایش یافته بود، اختلالاتی را در ارتباط بین مناطق مختلف مغز کودک مشاهده کردند.

سپس زمانیکه نوزاد ۱۴ ماهه بود، آزمایش ها تفاوت در مهارت های حرکتی، رشد زبان و رفتار را در بین کودکان مادرانی که سیستم ایمنی شان به خاطر التهاب فعال شده بود را نشان داد.

دکتر «بردلی پترسون»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان لس آنجلس، در این باره می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که نشانگرهای التهاب در خون مادر می تواند با تغییرات کوتاه مدت و بلندمدت مغز کودک مرتبط باشد.»

محققان عنوان می کنند این یافته ها بسیار قابل توجه هستند، اما باید تحقیقات بیشتری برای فهم کامل نحوه تاثیر فعال سازی سیستم ایمنی مادر در طول بارداری بر کودکش انجام شود.منبع:سلامت نیوز برچسب ها: سیستم ایمنی ، بدن مادر ، مغز کودک

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: ايكنا عربستان قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۹۴۶۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پذیرایی از وزیر با غذایی از جنس سادگی/ واکنش دامپزشکی اصفهان به پخش کلیپ ذبح الاغ /حواشی ایجاد شده یک تابلو بین دزفول و اندیمشک
 • صادقی: نگذاریم از رهگذر تنگناها دموکراسی ذبح شود
 • ذبح غیرشرعی مرغ؟
 • زندانی که برای انسانیت ساخته نشده+عکس
 • خطرناک‌ترین‌ زندانی مکزیک به مخوف‌ترین سلول دنیا می‌رود؟/ زندانی که برای انسانیت ساخته نشده/ عکس
 • ذبح غیرشرعی مرغ امکان ندارد/ غرض‌های فردی پشت داستان است
 • ذبح غیرشرعی مرغ امکان ندارد
 • ریشه های کفر از دیدگاه امام صادق (ع)
 • جشن روز مادر و رونمایی از تابلو هایپر «می» برگزار می شود / راه اندازی بازار مادر و کودک در شیراز
 • آیت الله محقق داماد: ایمان و کفر اثری در حقوق شهروندی ندارد
 • واکنش دامپزشکی اصفهان به پخش کلیپ ذبح الاغ
 • واکنش دامپزشکی به پخش کلیپ ذبح الاغ در اصفهان؛ این فیلم قدیمی است
 • برگزاری کارگاه های آموزشی بهداشت مادر و کودک در کرمانشاه
 • به فرموده امام صادق(ع) این 3 خصلت، ریشه های کفر می باشند
 • تجلیل از ۴ مادر شهید در مراسم سوگواری «مادر مدافعان حرم حسین (ع)»
 • ایمان و کفر اثری در حقوق شهروندی ندارد
 • عوارض اضافه وزن در بارداری برای مادر و جنین
 • ترویج دیگرپذیری وظیفه اصلی آموزش و پرورش/پرهیز از کینه‌توزی و عداوت شیوه امام موسی صدر
 • ریشه های کفر چیست؟