به گزارش ایکنا؛ ماجرا از این قرار بود که مادر زکریا و فرزندش که از اهالی استان شیعه نشین «احساء» عربستان بودند، برای زیارت مرقد پیامبر(ص) سوار خودرویی می‌شوند؛ مادر این کودک پس از سوار شدن «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته و با توکل بر خدا و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) سفرش را آغاز می‌کند، در این هنگام راننده نظرش جلب می‌شود و از مادر می‌پرسد: شیعه هستی؟ و پس از شنیدن پاسخ مثبت از سوی این زن، عصبانی شده و نزدیک قهوه‌خانه‌ای متوقف می‌شود و به زور کودک را از مادر جدا کرده و با وجود فریاد‌های مادر، با شکستن شیشه‌ای، تکه‌ای از آن را بر می‌دارد و کودک بی‌گناه را سر می‌بُرد، مادر با دیدن این صحنه دلخراش بیهوش می‌شود.

روایت‌های زیادی درباره چگونگی رخ دادن حادثه با جزئیاتی متفاوت نقل شده است؛ اما این روایت‌ها، همه بر یک مسئله اذعان دارد و آن قربانی‌شدن کودکی معصوم در این واقعه است، رسانه‌های گروهی عربستان سعودی پس از این واقعه تلاش زیادی برای سرپوش‌گذاشتن بر این جنایت که نشأت گرفته از اندیشه وهابی ـ داعشی بود، انجام دادند و پس از آن نیروهای سعودی تحقیقات خود را آغاز کردند و با اعلام نتایج تحقیقات، در اظهاراتی فرافکنانه، عامل جنایت را فردی دارای اختلالات روانی معرفی کردند؛ این موضع عربستان، اعتراض صاحب‌نظران و مدافعان حق و حقیقت را برانگیخت و آن‌ها اعلام کردند روانی بودن فردی که دست به چنین جنایت فجیعی زده، غیر منطقی است؛ زیرا او راننده بوده و گواهینامه رانندگی داشته و این امر سلامت عقلی وی را اثبات می‌کند؛ بنابراین تفکرات وهابیت که از افکار داعشی جدا نیست، انگیزه این اقدام غیر انسانی بوده است.

سکوت مدافعان حقوق بشر

واکنش سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر به این جنایت هولناک، تا این لحظه بسیار منفعلانه و غیر شفاف بوده است و حتی بیانیه‌ای که گویای محکومیت این حادثه باشد، از سوی این سازمان‌ها منتشر نشده؛ این در حالی است که چندی پیش، جهان در برابر قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، ساکت ننشست و این حادثه به شیوه‌های گوناگون صدای اعتراض فعالان حقوق بشر را درآورد.

وهابیت از گذشته تاکنون مخالف شیعیان بوده و پیروان اهل بیت(ع) را به خاطر زیارت قبور ائمه(ع)، مشرک و رافضی می‌خواند؛ ابن تیمیه(از علمای وهابی) و دیگر شیوخ وهابیت از زیارت قبور ائمه(ع)، نهی کرده و در مخالفت علنی با شیعیان، کار را به آنجا رسانده‌اند که فتوای قتل کودکان در سوریه، عراق، یمن و حتی مثله کردن مخالفان با اَره را صادر می‌کنند که نمونه آن قتل خاشقچی بود. سربریدن کودک شش ساله امروز پرونده سیاه سعودی‌ها با مدیریت وهابیت را سنگین تر کرده و جنایتی است که تا ابد فراموش نخواهد شد.

واکنش‌ها در فضای مجازی

این جنایت شنیع در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت و روح طرفداران انسانیت و اخلاق را به شدت آزرد؛ هشتگ‌هایی راه‌اندازی و تصاویر و تحلیل‌های زیادی درباره آن منتشر شد، پایگاه‌های اینترنتی و رسانه‌های مخالفِ اقدامات ضد انسانی نیز ضمن وحشیانه‌خواندن این حرکت، اجرای قانون در حق قاتلی که وی را بدون قلب و وجدان نامیدند، خواستار شدند.

در توئیتی که از سوی یکی از کاربران عرب در این زمینه منتشر شده، آمده است: «نمی‌دانم  چطور شخصی آنقدر بی احساس می‌شود و احساسش می‌میرد و به درجه‌ای می‌رسد که کودکی را مقابل چشمان مادرش، سر می‌بُرد، این شخص از حیوان هم پست تر است».

علی قصی، از دیگر کاربران توئیتر نیز نوشت: «امیدوارم بدون چون و چرا، قاتل به سزای اعمالش برسد، دلیل این جنایت هر چه باشد، قاتل مجرم است و بر دولت عربستان واجب است جامعه را از لوث این فرد و امثالش نجات دهد».

«اسراء» کاربر دیگری نیز تویئت کرد: اگر من خانواده این کودک بودم، جز قصاص چیزی نمی‌خواستم و این کمترین چیزی است در مقابل قربانی‌شدن گلی نوشکفته و پاک که این چنین مقابل چشمان مادرش پر پر می‌شود».

زکریا الاحسانی نیز در توئیتی با تسلیت این حادثه به خانواده زکریا جابر آورده است:«زکریا خدایت بیامرزد، خدا به پدر، مادر و خانواده‌ و دوستدارانت صبر دهد، این یک فاجعه بود».

قرآن چه می‌گوید؟

این در حالی است که کشتن انسان‌ها بنا بر آیات قرآن و روایات اسلامی حرام است، در آیه 93 سوره نساء آمده است: «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا: و هر كس عمدا مؤمنى را بكشد كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى‏ گيرد و لعنتش مى‌‏كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است»؛ بنابراین هرگاه كس عمدا مسلمانى را بكشد به سخت‌ترين وجه، مجازات مى‌شود. چگونه ممکن است که انسان، جان انسان دیگری را بستاند؛ در حالی که خدا حق حیات را به انسان بخشیده و آن قادر متعال تنها کسی است که حق دارد آن را بستاند.

اسلام برای جان و حيات انسان، ارزش فراوان قائل شده، حفظ نفس را گرامی داشته و تجاوز به حيات و نفس ديگران را پس از كفر و شرک از بزرگ‌ترين گناهان قرار داده است، خداوند در آیه 32 سوره مائده، می‌فرمايد: «مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا: همانا هر كس شخص را بدون قصاص و يا بی آنكه در زمين فتنه و فسادی بر پا كند بكشد مانند آن است كه تمام مردم را كشته است».

قتل در احادیث نبوی

كشتن مسلمان كفر است

قتل از ديدگاه اسلام چنان جرم بزرگی است كه پيامبر(ص) كشتن مسلمان بی گناه را به كفر تعبير کرده و فرموده است:«لَا تَرْجِعُوا بَعْدِي كُفَّارًا يَضْرِبُ بَعْضُكُمْ رِقَابَ بَعْض: بعد از من به كفر برنگرديد و همديگر را نكشيد.»

از سعدبن ابی وقاص، از اصحاب پیامبر روايت است که رسول الله(ص) فرمود: «قِتَالُ الْمُسْلِمِ كُفْرٌ وَسِبَابُهُ فُسُوقٌ: كشتن مسلمان كفر و دشنام دادنش فسق است».

مشرك و قاتل بخشيده نمی‌شوند

در حدیث دیگری از پیامبر(ص) آمده است: «كُلُّ ذَنْبٍ عَسَى الله أَنْ يَغْفِرَهُ إلا الرَّجُلَ يَمُوتُ مُشْرِكاً أَوْ يَقْتُل مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً: خداوند همه گناهان را می‌آمرزد مگر كسی را كه در حالت شرک فوت كند يا يک نفر مسلمان (بی گناه) را دانسته بكشد.»

اولين چيز مورد بازخواست در روز قيامت قتل است

همچنین از رسول الله(ص) روايت است که فرمود: «أوَّلُ ما يُقْضَى بَيْنَ النَّاسِ في الدِّماءِ: نخستين چيزی كه در ميان مردم روز قيامت مورد بررسی و فيصله قرار مي‌گيرد، موضوع خونها است.»

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ماجرای قتل مادر و دختر ۱۳ ساله‌اش در تهران

ایران نوشت: دقایقی بعد تیم جنایی در طبقه سوم ساختمان پنج طبقه اجساد زن جوان و دخترش را در اتاق خواب پیدا کردند. پدر خانواده نیز در محل حضور داشت. از آنجایی که سرقتی رخ نداده بود و آثار ورود افراد غریبه به خانه نیز مشاهده نمی‌شد بلافاصله تحقیقات از مرد میانسال آغاز شد.

وی گفت: من خانه نبودم امروز قرار بود با همسر و دخترم به سفر برویم به آنها گفتم آماده که شدید به محل کار من بیایید تا برویم اما خبری نشد بعدهم خواهرزنم تماس گرفت و گفت هرچه با تلفن همراه خواهرش و خانه ما تماس گرفته کسی پاسخگو نبوده نگران شدم و به خانه آمدم که با این صحنه وحشتناک رو به رو شدم.

دستگیری در صحنه قتل

با اینکه مرد میانسال مدعی بود در زمان جنایت در خانه حضور نداشته اما متخصصان پزشکی قانونی زمان تقریبی قتل را 8 ساعت قبل اعلام کردند. از سوی دیگر باتوجه به اظهارات متناقض مرد میانسال وی به دستور بازپرس جنایی به عنوان تنها مظنون این جنایت بازداشت شد. متهم ابتدا منکر قتل بود اما کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی در ادامه تحقیقات به مدارکی رسیدند که فرضیه ارتکاب جنایت از سوی این مرد را پررنگ‌تر می‌کرد تا اینکه سرانجام 72 ساعت بعد از قتل وی اعتراف کرد.

گفت‌وگو با متهم

چرا همسر و دخترت را کشتی؟

نمی‌دانم هنوز هم در شوک عجیبی هستم. فکر می‌کنم که کابوس می‌بینم. باورم نمی‌شود با دستان خودم همسر و دخترم را خفه کرده باشم. ما اختلاف مهمی با هم نداشتیم. هیچ کسی باور نمی‌کند که من مرتکب قتل همسر و دخترم شده باشم. شاید باورتان نشود اما زمانی که به عنوان مظنون بازداشت بودم خواهر همسرم به اداره آگاهی آمده و خواسته بود مرا آزاد کنند.

پس چه اتفاقی افتاد؟
10 روز تعطیلات تابستانی داشتم که قرار شد به مسافرت برویم. می‌خواستیم اول به تبریز برویم و بعد برای عروسی یکی از بستگان به اردبیل و از آنجا هم به شهر وان در ترکیه برویم از این موضوع خیلی خوشحال بودیم. روز حادثه از سرکار به خانه آمدم و وسایل را جمع کردیم اما حدود ظهر از محل کارم زنگ زدند و گفتند یک جلسه ضروری پیش آمده است. از همسرم خواستم که بعد از ظهر به همراه دخترم به محل کارم بیایند تا از آنجا به تبریز برویم. اما همسرم وقتی از این موضوع با خبر شد عصبانی شد و شروع کرد به غر زدن هر چه خواستم آرامش کنم نشد کار به فحاشی و زد و خورد کشید یک دفعه مرا هل داد که روی تختخواب افتادم. از دستش عصبانی شدم. دستم را روی دهانش گذاشتم تا فریاد نزند و بد و بیراه نگوید اما دیگر نفهمیدم چه شد که از حال رفت و روی زمین افتاد.

چرا دخترت را به قتل رساندی؟
در همین موقع دخترم وارد اتاق شد و وقتی مادرش را در آن وضعیت دید شروع کرد به جیغ و فریاد، نمی‌دانستم چه کار کنم ترسیده بودم عقلم کار نمی‌کرد دستم را روی دهانش گذاشتم و با زحمت او را به اتاق خواب خودش بردم تا با او صحبت کنم و آرام شود. اما انگار زیادی دستم را روی دهان و بینی‌اش نگه داشته بودم چون وقتی به خودم آمدم دیگر نفس نمی‌کشید.

بعد از قتل چه کردی؟
شوکه بودم، من دو نفر از عزیزانم را با دستان خودم کشته بودم غم از دست دادن آنها یک طرف و ترس از مجازات یک طرف دیگر، آنقدر ترسیده بودم که تصمیم گرفتم صحنه‌سازی کنم. ولی بالاخره لو رفتم.

چه شد که اعتراف کردی؟
خسته شده بودم. می‌دانستم که دروغ‌هایم برای تیم تحقیق قانع کننده نیست. از طرفی عذاب وجدان یک لحظه مرا رها نمی‌کرد. برای همین تصمیم گرفتم که واقعیت را بگویم.

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد

چگونه دیر ارضا شویم؟ - راه های درمان انزال زودرس

کلیدواژه: ايكنا عربستان قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۹۴۶۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حماس و جهاد اسلامی: رژیم صهیونیستی مسئول جنایت علیه ملت فلسطین است
 • پسر ناخلف مادر خود را به خاطر اعتیاد به قتل رساند
 • اعتیاد جوان ۲۰ساله عاملی برای قتل مادر شد
 • اعتیاد جوان ۲۰ ساله عاملی برای قتل مادر شد
 • قتل تبعه افغان با لوله آهنی
 • قتل مادر به‌دست فرزند معتاد در کرمانشاه
 • قتل مادر به‌دست فرزند معتاد
 • کارگر افغانستانی دوستش را با لوله آهنی به قتل رساند + عکس
 • دانشجویان با تجمع در مقابل سازمان ملل جنایت‌های دولت هند علیه مسلمانان کشمیر را محکوم کردند + عکس
 • قتل با لوله آهنی تبعه افغان و دستگیری قاتل متواری
 • قتل با لوله آهنی و دستگیری قاتل متواری
 • دانشجویان جنایت‌های دولت هند علیه مسلمانان کشمیر را محکوم کردند
 • فروکاهش ایمان به عقیده و اخلاق به شریعت؛ بدترین اتفاقات برای یک دین
 • بدترین اتفاقات برای یک دین؛ فروکاهش ایمان به عقیده و اخلاق به شریعت
 • سیاه‌پوستان و اقلیت‌‌ها؛ قربانی نژادپرستی نهادینه در رژیم آمریکا/ ماجرای قتل فجیع یک سیاهپوست توسط پلیس به جرم سیگارفروشی!
 • ماجرای قتل فجیع زن باردار مقابل چشمان فرزندانش
 • اظهارات تکان‌دهنده دختران خردسال که قتل مادر باردارشان را دیدند/ عمو کَرم با چاقو به جان مامان افتاد!
 • اظهارات تکان دهنده دختران خردسال که قتل مادر باردارشان را دیدند/ عمو کرم با چاقو به جان مامان افتاد!
 • عامل قتل وحشتناک زن باردار قصاص شد