دفتر خبرنگاری پژوهشی افغانستان اعلام کرد که نیروهای ویژه وابسته به سازمان سیا در ولایت ننگرهار در ظرف دو ماه بیش از ۲۶۰ غیرنظامی افغان را به قتل رسانده است. ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸ بین الملل آسیا-اقیانوسیه افغانستان نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، واحد نیروهای ویژه افغان وابسته به سازمان سیای آمریکا مسئولیت بسیای از عملیات‌های شبانه در ولایت‌های شرقی افغانستان را به عهده دارد.

این نیروها با استفاده از پوشش ریاست امنیت ملی افغانستان اهداف تعیین شده از سوی سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا در ولایت‌های ننگرهار، پکتیا و خوست را هدف قرار می‌دهند.

دفتر خبرنگاری پژوهشی در افغانستان اعلام کرد که این نیروها تنها در ماههای سپتامبر و اکتبر بیش از 260 غیرنظامی افغان را در عملیات‌های شبانه در ولایت ننگرهار به قتل رسانده‌اند.

یکی از قربانیان اظهار داشت: آنها قبل از ورود به داخل خانه نارنجک پرتاب کردند و سپس وارد شدند و به همه چیز تیراندازی کردند در نتیجه عموی من همراه با پسر 9 ساله‌اش کشته شد و سایر اعضای خانواده نیز زخمی شدند.

فعالان مدنی در ننگرهار نیز با انتقاد از کشتار غیرنظامیان خاطرنشان کردند که این نیروها غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد و نیز خانه‌های مردم را با استفاده از مواد منفجره تخریب می‌کنند.

«پاتریشیا گاسمن» پژوهشگر سازمان دیدبان حقوق بشر در افغانستان نیز از ادامه عملیات‌های شبانه نیروهای ویژه در افغانستان ابراز نگرانی کردهو خواستار توقف فوری آن شد.

پیش از این نمایندگی ویژه سازمان ملل در کابل گفته بود که این نیروها خارج از تشکیلات دولت افغانستان عملیات می‌کنند و به دولت این کشور پاسخگو نیستند.

دفتر خبرنگاری پژوهشی افغانستان تاکید کرده است که تا کنون مشخص نشده از این نیروها به کدام مرجع باید شکایت شود.

«حیات الله حیات» والی سابق ننگرهار نیز کشته شمار بسیاری از غیرنظامیان افغان در عملیات ‌های شبانه نیروهای ویژه در این ولایت را تائید کرده است.

این نیروها که به (قطعه 02) مشهور هستند برای سازمان سیای آمریکا کار می‌کنند اما از پوشش نیروهای امنیت ملی افغانستان استفاده می کنند و در پایگاه هوایی ننگرهار مستقر هستند.

این در حالی است که در یک سال اخیر صدها غیرنظامی افغانستان از جمله زنان و کودکان از سوی این نیروها در ولایت‌های ننگرهار، خوست پکتیا و میدان وردک کشته شدند.

انتقاد سنای افغانستان از کشتار غیرنظامیان در حملات شبانه نیروهای آمریکایی

پارلمان و سنای افغانستان بارها خواستار توقف عملیات‌های شبانه این نیروها شده‌اند اما دولت افغانستان تا کنون اقدامی برای جلوگیری از فعالیت قطعه 02 انجام نداده است.

«نیویورک تایمز» نیز اخیرا فاش کرد: تیم‌هایی که در شرق افغانستان عملیات شبانه انجام می‌دهند توسط سازمان سیا استخدام و آموزش دیده‌اند.

گمانه‌هایی وجود دارند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با توسل به کشتار عامدانه غیرنظامیان افغان به دنبال ترویج افراط گرایی و ایجاد پایگاه حمایتی برای گروه تروریستی در این کشور است.

انتهای پیام/.

R36461/P36446/S8,87,1413/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سیاست دوگانه جنگ و مذاکره طالبان در افغانستان

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به حمله مهاجمان انتحاری بر مرکز ولایت بادغیس اعلام کرد، گروه طالبان متعهد به قطعنامه مشترک نشست بین الافغانی قطر نیستند.

ارگ با نشر خبرنامه ای نوشت: با آنکه طالبان در قطعنامه هشت ماده ای نشست دو روزه بین‌الافغانی قطر، تعهد کرده بودند که از صدمه رسانیدن به اهداف ملکی و تاسیسات عام المنفعه و مؤسسات تعلیمی و تحصیلی، دست می کشند و تلفات ملکی را به صفر می رسانند، اما حملۀ تروریستی روز شنبه ۲۲ تیر ماه نشان داد که آنان هنوز هم از کشتار مردم بی گناه و آسیب رسانیدن به تاسیسات عام المنفعه، دست بردار نیستند.

سومین نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۶ و۱۷ تیر ماه با حضور چهره‌های سیاسی افغانستان و گروه طالبان به میزبانی مشترک آلمان و قطر در دوحه برگزار شده بود.

صلح پایدار افغانستان در گرو توافق با طالبان است.

طالبان یکی از گروه های قدرتمند جهادی افغانستان، با دیدگاهی بسته موجب نارضایتی قشر زیادی از مردم افغانستان شدند و بعد از گذشت ۱۷ سال از سقوط این گروه از قدرت در افغانستان، تاکنون با نیروهای ارتش افغانستان و آمریکا در حال جنگ هستند و هر روز شاهد عملیات انتحاری و حملات متعدد این گروه به ارتش افغانستان و نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور هستیم.

یکی از خواسته های اصلی گروه طالبان در این جنگ، خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است آنان بر این باورند که کشور افغانستان از سوی آمریکا اشغال شده و دولت مرکزی نیز دست نشانده این کشور، و فاقد استقلال است و مدعی اند که در راه آزادی کشورشان تلاش می کنند. در طول این چند سال که از جنگ در افغانستان می گذرد تعداد زیادی از غیر نظامیان افغان به دلیل حملات انتحاری گروه طالبان جان خود را از دست دادند.

دولت مرکزی افغانستان وآمریکایی ها به این نتیجه رسیدند که بحران جنگ داخلی با طالبان در ساختار سیاسی جامعه افغانستان راه حل نظامی ندارد و به این دلیل با اصول دیپلماسی از طریق مذاکره و گفت و گو به دنبال اهداف خود برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان تلاش می کنند و با «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان برای مذاکره با طالبان وارد گفت و گو شدند.

در هفت دور مذاکرات آمریکا و طالبان بدون از هیچ گونه دستاورد عینی مقرر شد که مذاکرات را به سمت و سوی بین الافغانی هدایت کند اما چالش اصلی پیش روی خلیل زاد در این مسیر پر التهاب برگزاری مذاکره با طالبان و نشست بین الافغانی، این بود که طالبان مذاکره با دولت مرکزی را نپذیرفته و بر این عقیده بودند که دولت مرکزی دست نشانده آمریکا می باشد و برای مذاکره با طرفین آمریکایی وارد گفت و گو شدند.

با رایزنی صورت گرفته در جریان مذاکرات صلح آمریکا و طالبان، مقرر شد که مذاکرات برای رسیدن به صلح پایدار بین الافغانی برگزار گردد. لذا سه دور مذاکرات بین الافغانی برگزار شد و سومین دور این مذاکرات که در دوحه قطر برگزار شد طالبان می بایست نسبت به قطعنامه پایانی خود تعهداتی داشته باشندو در این قطعنامه به توافق رسیدند که طرف‌های درگیر جنگ خشونت‌ها را کاهش دهند و به جای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام‌جویی و جنگ‌طلبانه در بیانات رسمی خویش، از زبان ملایم استفاده کنند و این می توانست آغازی برای اعتماد متقابل بین دولت مرکزی و طالبان باشد طرفینی که سال ها درگیر جنگ داخلی در افغانستان بودند این یک توافق نسبی مهمی محسوب می شد.

اما این توافق چندان طول نکشید و کمتر از یک هفته طالبان حملات دیگری را علیه دولت افغانستان شروع کردند و این نشان از عمیق بودن این اختلافات دارد، که در طول سالیان بین دو طرف درگیر شکل گرفته و باعث شد که گذر زمان دامنه اختلافات را هر روز گسترده تر کند.

نکته حائز اهمیت در عملیات انتحاری اخیر نشان می دهد که طالبان با عملیات به دنبال این است که با زیر فشار قرار دادن دولت مرکزی، با سیاست دوگانه جنگ و مذاکره برای رسیدن به اهداف خود در جامعه سیاسی افغانستان پیش رود و این مانور نظامی برای سهم خواهی از قدرت در دولت آینده افغانستان است و یکی از دلایل به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نیز به این دلیل است که آمریکایی ها، با گروه طالبان به نقطه نظر مشترکی در مورد خواسته های آنان برسند و بتوانند صلح پایدار در افغانستان را عملیاتی کنند.

آمریکا می داند صلح در افغانستان راه حل نظامی ندارد.

به باور تحلیلگران دولت آمریکا هزینه های زیادی را در افغانستان تقبل کرده است و به دنبال کاهش هزینه های خود در این کشور است و به این جهت با طالبان وارد مذاکره می شوند شرط اول طالبان در این است که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و آمریکایی ها نوعی زمان بندی برای خروج نیروهای خود را از این کشور جنگ زده پذیرفتند.

در حال حاضر نزدیک به ۱۲ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که به نیروهای ارتش و پلیس افغانستان در مبارزه با طالبان کمک می کنند. با این حال طالبان از آمریکا خواسته است که پیش از هرگونه آتش بس در افغانستان، نیروهایش را از این کشور خارج کند، آمریکایی ها می دانند که بوجود آمدن صلح در افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید با اصول دیپلماسی وارد شد. اکنون در شرایط فعلی نه طالبان موقعیتی دارند که بتوانند مانند گذشته موفق به تصرف کابل شوند و حکومت مورد نظرخودشان را برقرار کنند و نه دولت اشرف غنی به دلیل مشکلاتی که دارد می تواند گروه طالبان را از طریق نظامی حذف کند و راه حل فقط از طریق سیاسی امکان پذیر است.

جهت تسریع روند صلح پایدار در افغانستان باید به این نکته توجه کرد که تا توازن قدرت در این کشور بوجود نیاید رسیدن به صلحی پایدارمشکل به نظر می رسد. زیرا اختلافات درونی در این کشور بسیار عمیق است. برای رسیدن به صلح پایدار مذاکره و گفت گو برای توازن قدرت ضروری به نظر می رسد.

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۶۹۷۸۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گزارش تکان‌دهنده مرکز پژوهشهای مجلس درباره هزینه تخریب محیط زیست
 • رفتار سلیقه‌ای افراد موجب ابتر ماندن برنامه‌ها می‌شود/ برای کاهش آسیب های اجتماعی به هم افزایی نیروها و امکانات نیاز است
 • طالبان: فعالیت درمانگا‌ه‌های کمیته سوئد در افغانستان ادامه یابد
 • ترور افسر ارشد ارتش افغانستان توسط نفوذی طالبان
 • جان باختن ۲۰۰ غیرنظامی طی ۱۶ روز در افغانستان
 • ژنرال ارشد ارتش افغانستان در حمله نفوذی طالبان کشته شد
 • صادرات کالاهاى تولیدى افغانستان افزایش چشمگیرى داشته است
 • ۲۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند
 • ظریف: تحریم‌های وحشیانه آمریکا غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد
 • کابل: ۱۱۰ عضو طالبان در افغانستان کشته شدند
 • مستند سازی منافقین برای بی بی سی به سفارش سیا
 • لاشه های دام کشتار شده در جم لیبل گذاری می شود
 • تهران| مرکز شبانه‌روزی سالمندان فجر آسمانی در اسلامشهر افتتاح شد
 • انهدام دو کارخانه بزرگ تولید مواد مخدر در هلمند
 • رئیس سنای افغانستان: عاملان کشتار غیرنظامیان شناسایی و مجازات شوند
 • هشدار جدی به کوچک شدن خانواده‌ها/ آماری تکان‌دهنده از کاهش فرزندآوری و عدم تمایل جوانان به ازدواج
 • چریک‌های کت‌و‌شلواری آمریکا-2/دیوید کوهن «بتمن مالی» کاخ سفید
 • کشته شدن ۳۹ کماندو در حمله طالبان به غرب افغانستان
 • دیوید کوهن «بتمن مالی» کاخ سفید