رویداد۲۴  چند سالی است در سالگرد انقلاب ایران سوالی تکرار می‌شود و البته پاسخی برای آن نیست؛ «آرشیو شبکه من و تو هر سال چگونه به روز می‌شوند و تصاویر انقلاب و سخنرانی‌های امام خمینی و دیگران چهره‌های ارشد نظام و مصاحبه‌های مردمی که تا به حال از تلویزیون ایران پخش نشده، چگونه به دست شبکه‌ای رسیده که عمر آن به ده سال هم نمی‌رسد!»

امسال البته باب گفت‌وگو را حسام الدین آشنا باز کرد.

او در توئیتی نوشت: «این روزها {روزهای سالگرد انقلاب } یادی کنیم از عزتمندانی که آرشیو تلویزیون ملی ایران را با بودجه‌ای درخور ولی حفاظتی اندک دیجیتال کردند، اجنه هم آرشیو آماده را چون ورق زر ربودند و فروختند، نه به من و نه به تو بلکه به از ما برترانی که در تونل زمان اسطوره ساختند از عوامل دردهای بی درمان ملت ایران.»

اشاره حسام الدین آشنا به پخش تصاویر محرمانه و پخش نشده صداوسیما در برنامه «تونل زمان» با اجرای پانته‌آ مدیری بود. دو سه سالی است که این در این برنامه تصاویر دست اولی از تاریخ انقلاب پخش می‌شود که تا کنون دیده نشده بود. مستند «رضا شاه» و «انقلاب 57» نیز دور برنامه‌ای بود که کارشناسان درباره آن گفته بودند قطعا با استفاده از آرشیو محرمانه صداوسیما ساخته شده‌اند.

عزت الله ضرغامی بلافاصله پاسخی به حسام الدین آشنا داد با این مضمون که «وزارت اطلاعات در جریان ماجرا هست.» او البته طعنه‌ای به کلامش اضافه کرده بود که حسام الدین آشنا در حال پرونده سازی است.

پاسخ ضرغامی در همین حد بود و «فرد عزتمندی» که آرشیو را فروخته بود را معرفی نکرد و سربسته پاسخ داد که بهتر است با ادامه دادن ماجرا همه چیز را خراب نکند. جالب آنکه در این مدت شورای نظارت بر صداوسیما نیز واکنشی نسبت به موضوع نداشته است؛ عجیب‌تر آنکه سیداحسان قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگوی خود به رویداد۲۴ خبر داده که اساسا موضوع فروش آرشیو صداوسیما در شورای نظارت مطرح نشده است.

قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما گفته حسام الدین آشنا عضو شورای نظارت است و اگر پیگیر این موضوع باشد، به عنوان عضو می‌تواند در شورا مطرح کند اما تا کنون گزارش فروختن آرشیو محرمانه به من و تو در شورای نظارت مطرح نشده است.

مدیر شبکه مستند پیش از این اطلاعات عجیبی درباره فروش آرشیو صداوسیما منتشر کرده بود. آنگونه که او گفته فروش این آرشیو در دوره‌ای انجام شده که بدهی صداوسیما بسیار بالا بوده است.

شايعه حضور عامل نفوذی در صداوسیما با پخش اولین مستندهای من و تو بسیار قوت گرفت و گفته شد فردی از از سوی شبکه من و تو مبلغی کلان به چندتن از کارکنان صداوسیما داده و بخش‌های مهم آرشیو تلویزیون را از صداوسیما خارج کرده است. امیر تاجیک نیز در اطلاعاتی که از این ماجرا منتشر کرده بود، نامی از فروشنده آرشیو به میان نیاورده بود اما اشارات او نشان می‌داد این فرد یکی از مدیران پیشین آرشیو صداوسیمای ایران بوده که مدتی نیز بازداشت شده است اما چندماهی پس از دولت اول روحانی با وساطت عزت الله ضرغامی آزاد شده است.

این اطلاعات جزئی توسط امیر تاجیک مدیر شبکه مستند در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ضرغامی منتشر شده بود. تاجیک در نامه خود خطاب به ضرغامی نوشته بود: «جنابعالی اظهار نظر کرده بودید که هیچ تصویری از آرشیو خارج نشده است. سوال اینجاست که چرا مدیرکل اسبق آرشیو تا سر حد بازداشت پیش رفت و تنها به دلیل واسطه‌گری شما بازداشت نشد؟»

تاجیک همچنین در نامه خود خبرداده بود که دو نفر کارشناسان آرشیو نیز بازداشت شده‌اند وبا کم دادگاه محکوم به حبس شدند؟

فیلم‌هایی که مربوط به اتفاقات سال ۵۷ و سخنرانی‌ها و جلسات آن زمان بوده، همگی نسخه‌های «نگاتیو» یا «یوماتیک» بوده‌اند. در دوره دوربین‌های صداوسیما از دوربین‌های مشهور به «بتاکم» استفاده کرد و برخی از فیلم‌ها از نسخه‌های یوماتیک یا نگاتیو به بتاکم تبدیل شد، اما در پروژه‌ای که در دوره ضرغامی انجام شد، تمام آرشیو قابل استفاده به نسخه‌های «دی‌وی‌دی» تبدیل شد که این پروژه با هزینه بسیار بالایی انجام شد.

مدیر شبکه مستند گفته بود «هزینه پروژه «دیتابیس» صداوسیما در آن زمان ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که البته نیمه‌کاره مانده است.» یا اینهمه گویا هزینه ۵۰۰ میلیاردی اگر برای صداوسیمای ایران سودی نداشته، برای شبکه من و تو منفعت بسیاری داشته است.

برخی از فیلم‌های این آرشیو در دوره ضرغامی پخش شد؛ بخشی از فیلم‌های دوران سلطنت پهلوی، فیلم‌های دوره انقلاب و مجموعه سخنرانی‌ها چهره‌های انقلاب در ابتدای دهه ۶۰ و مناظره‌های تلویزیونی و مصاحبه‌های تلویزیون با مردم در همان دوره ضرغامی پخش شد که خود او در مصاحبه‌ای بسیار به آن افتخار کرده بود. آنگونه که تاجیک گفته بخشی از همین آرشیو که با هزینه فراوان دسته‌بندی شده، فروخته شده است.   باشگاه خبرنگاران جوان رسانه صداوسیما، در گزارشی که برای تغییر صورت مسئله خروج آرشیو صداوسیما شده بود، گزارشی تهیه کرده بود و نوشته بود آرشیو زمان قدیم از تلویزیون خارج شده است. در آن گزارش نوشته شده که «کل تصویری که برنامه «تونل زمان» قصد دارد از ایران دوران پهلوی در ذهن مخاطبان جوان این شبکه بسازد، مربوط به یک دوره تاریخی مشخص (۱۳۵۱-۵۵) است.» این در حالی است که این رسانه سخنی از پخش تصاویر مستندها و سخنرانی‌های پس از انقلاب نمی‌آورد.

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

۶۶شبکه در صداوسیما فعال است/ فعالیت۴۴۳ ایستگاه تلویزیونی در استان

به گزارش خبرنگار مهر، رضا علیدادی عصر امروز شنبه در مراسم افتتاح پروژه های فنی صدا و سیمای آذربایجان شرقی گفت: هم اکنون ۴۴۳ ایستگاه تلویزیونی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد.

وی با بیان اینکه شاهد روند جهشی توسعه در صنعت رسانه هستیم، گفت: در صدا و سیمای کشورمان۲۰ شبکه ملی و ۳۳ شبکه استانی داریم.

وی با بیان اینکه تلاش می کنیم پوشش برنامه های تلویزیونی دیجیتال استان به ۱۰۰ درصد برسد اظهار داشت: به ۱۳۰ ایستگاه در استان نیاز است تا میزان پوشش برنامه های تلویزیونی دیجیتال در استان به ۱۰۰ درصد برسد.

علیدادی با بیان اینکه بخش اعظم تجهیزات فنی صدا و سیما از شرکت های داخلی و فناوری های بومی متناسب با شرایط تامین می شود، گفت: این مهم به نوبت خود صرفه جویی های ارزی و ریالی هنگفتی در برداشته است. اگر الان تقاضای امکانات جدید وجود دارد نشانگر این است که مردم پوشش دیجیتال و شبکه های بیشتر را خواهان هستند.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما در ادامه به پوشش ۹۶ درصدی سامانه پخش دیجیتال برنامه های تلویزیونی در آذربایجان شرقی اشاره کرد.

وی گفت: قدیمی بودن واحد سیار مشکل کنونی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی است. تلاش می شود این مشکل با تامین یک دستگاه واحد سیار جدید مرتفع شود.

ارتقای کیفیت برنامه های تولیدی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی

مدیر کل صداو سیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز در این مراسم از ارتقای کیفیت برنامه های تولیدی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: امروز با پدیده استعمار فرانو و تحمیل اهداف کشورهای استعماری بر کشورهای هدف مواجه هستیم.

مرتضی صفری با تاکید بر اینکه مهم ترین تهدید هم در این زمینه، سامان دادن به بروز و ظهور رسانه های بیگانه و تضعیف رسانه های داخلی است، گفت: تهدیدات اینترنتی و رسانه ای، پایه و اساس این نوع استعمار است و بر کسی پوشیده نیست که بستر این تهدیدات رسانه ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه امروز همه رسانه ها تلاش می کنند با دو عنصر محتوا و کیفیت در برنامه های تولیدی، ارتباط خود با مخاطب را حفظ و تقویت کنند، افزود: در راستای افزایش کیفیت برنام هایمان تلاش می کنیم.

صفری با اشاره به قابلیت ها و توانمندی های فنی مرکز و گستره پوشش دیجیتال فرستنده های رادیویی و تلویزیون آذربایجان شرقی اظهار داشت: با وجود این، مهم ترین مشکل فنی مرکز، کیفیت واحد سیار است.

مدیر کل صداو سیمای مرکز آذربایجان شرقی ادامه داد: استان چهار تیم فوتبال و والیبال در لیگ برتر دارد و با توجه به موقعیت سیاسی، اجتماعی استان، سالانه دهها همایش و مسابقات در آن برگزار می شود، آن هم در حالی که امکانات سازمان محدود است.

کد خبر 4543956

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

کلیدواژه: رویداد24 آرشیو صدا و سیما شبکه من و تو حسام الدین آشنا عزت الله ضرغامی شورای نظارت بر صدا و سیما

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۲۵۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تشکیل پرونده برای ۲۱۶ راننده متخلف در بخش مسافر و کالا
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| حضور رادیوی برون مرزی صداوسیما در جشنواره بنگلادش/شب‌های هنر ویژه جشنواره تئاتر و اختیاریه دوباره از شبکه پنج
 • واکنش امام جمعه تبریز به انتقادات علیه صداوسیما
 • ۶۶شبکه در صداوسیما فعال است
 • بیش از ۱۴۰ پروژه فنی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی افتتاح شد
 • برنامه‌های برون‌مرزی صدا و سیما مورد حمایت قرار گیرد
 • هم اکنون 66 شبکه در سازمان صدا و سيما فعال است
 • کارنامه سیما در پوشش «فجر۳۷»/ نقد فیلم «نق زدن» نیست
 • مخالفت صداوسیما با پخش قوی‌ترین مردان ایران!
 • مخالفت تلویزیون با پخش"مردان آهنین"
 • امام جمعه تبریز: صدا و سیما برنامه های اقناعی برای مردم تولید کند
 • طرح غربالگری سلامت در صدا و سیمای مرکز یزد اجرا شد
 • مستند «روزهای سرنوشت» از شبکه سوم سیما پخش می شود
 • ۶ مانع صنعت پخش ایران
 • برنامه پخش زنده رقابت‌های ورزشی از شبکه‌های سیما
 • "ماجرای نیمروز" را چه کسانی ترور کردند؟
 • ماجرای نیمروز را چه کسانی ترور کردند؟ + عکس و فیلم
 • گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد
 • حذف مجدد پست سخنان سيدحسن نصرالله در اينستاگرام خبرگزاري صداوسيما