به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ چهل سالی است که حداقل در آمریکا و اسرائیل سخن از سقوط قریب الوقوع حکومت ایران مدام تکرار می‌شود و بدون استثنا یکی از کلیدی ترین شعارهای انتخاباتی و البته عملیاتی روسا و مقامات سیاسی آمریکا براندازی ایران است. در این میان وعده جان بولتون در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بیش از سایرین جلب توجه کرد وعده ای معطوف به سقوط حکومت ایران در چهل سالگی پیروزی انقلاب این کشور.

در خلال 40 سال گذشته در کنار تحمیل جنگ، کودتا، ترور... همواره آرزوی آمریکا نابودی موجودیتی بوده است که آن را "شرور" "محورشرارت" و "عامل عدم ثبات و امنیت در منطقه" خوانده و با چشم بستن بر واقعیات و بصرف اینکه ایرانی‌ها 40 سال پیش تصمیم گرفتند راهی جز راه دیکته شده از سوی آمریکا را بپیمایند از هیچ کوششی در به اصطلاح سر براه کردن حکومت ایران کوتاهی نکرده است. حالا و پس از40 سال مردم ایران بگونه ای نسبت به تهدیدات آمریکایی عادت کرده اند و به حدی جنگ نرم آمریکایی را با گوشت و پوست خود و بشکلی لحظه ای تجربه کرده اند که اگر بفرض محال روزی چشم از خواب بگشایند و تهدید یا فشاری از ناحیه آمریکا مشاهده نکنند احساس خواهند کرد در کشوری جز ایران زندگی میکنند. این یعنی انکه ایرانیان در این 40 سال تهدیدات آمریکایی را نه تنها بخوبی هضم کرده و به آن عادت کردهاند که آن را فرصتی قلمداد می‌کنند برای مستقل زیستن، و بهمین خاطر هم هست که علی رغم افزایش مداوم تهدید ها نه تنها بر "تاب آوری" ملت ایران افزوده شده و می‌شود که بر حجم حضورشان درجبهه های حمایت از انقلاب روز بروز افزوده می‌گردد و راهپیمایی 22 بهمن نشانه و سمبل و شاهدی است بر این مدعا.

حتما از جان بولتون انتظار نبود سخنی بگوید که پشتوانه عملیاتی شدن و تحقق آن معادل صفر باشد. بولتن از نابودی انقلاب ایران در 40 سالگیش سخن گفت نه به آن دلیل که اطلاعاتش موید این مطلب بود و نه به این خاطر که به تحقق این رویا امید صددرصدی داشت. بولتون این سخن را دقیقا درسال چهلم پیروزی انقلاب ایران زد چون در این سال بلوغ حکومت ایران را مشاهده میکرد و آثار این بلوغ را در پیروزی های مکرر ایران و محور مقاومت در سرتاسر منطقه مشاهده می‌کرد.

بولتون ازسقوط ایران در چهل سالگی سخن گفت چرا که امسال دید آمریکا و اسرائیل مجبورند از این پس جریان حزب الله لبنان را نه به عنوان یک حزب بلکه به عنوان حکومتی پرقدرت در مقابل آمریکا و اسرائیل تجربه کنند. دولت جدید عراق و ترکیب پارلمان این کشور را از این پس به عنوان اساسی ترین چالش حضور غیر قانونی کشورش در این کشور بپذیرد. یمن را عرصه ای برای شکست سیاست‌های سعودی و امارات (شرکای استراتژیک کشورش) قرائت کند، رزمندگان غزه و سرزمین‌های اشغالی را مجهز به موشک‌های دقیق نقطه زن بیش از هر زمان درخلال 70 سال گذشته آماده و مصمم برای نبرد با اسرائیل میبیند، سوریه را از دست رفته قلمداد کند و بلاخره در جای جای منطقه نغمه های گوش خراشی مبنی بر شکست بزرگترین دولت نظامی دنیا در مقابل محور مقاومت را بشنود. کلام بولتون در واقع معطوف به ضرورت شکست جریان مقاومت و نه شکست صرف ایران در چهل سالگی انقلابش بود. بولتون با این ادعا در حقیقت سعی کرد انگیزه و روحیه مخالفان ایران و محور مقاومت را در مقابل این تحقیر بازسازی کند.

طی 40 سال گذشته آمریکا شاه ایران را حمایت کرد سقوطش را مشاهده کرد، در جنگ تحمیلی تمام قد از صدام حمایت کرد شکست صدام بدون آنکه وجبی از خاک ایران کم شود را مشاهده کرد، تحریم‌های ایران را در صنعت هسته ای شدت داد اما ایران را حاضر در کلوپ هسته ای دول صنعتی جهان مشاهده کرد، از برجام خارج شد تا مساله موشکی ایران را نابود کند با تست موشک‌هایی با برد بلندتر و در قالب آزمایش‌هایی 50 گانه در طول یکسال مواجه شد و ...

امروز ایرانی‌ها برای جان بولتون یک دعوتنامه رسمی فرستادند تا جشن پیروزی 40 سالگی انقلابشان را نظاره کند؛ این دعوتنامه البته از طریق پست با آدرس "کاخ سفید" فرستاده نشده بلکه از طریق امواج ماهواره ای و در فضای رسانه ای اعم از تلوزیونی، رادیویی و بلاخره فضای مجازی بشکلی لحظه ای بدست بولتون خواهد رسید. آقای بولتون ایرانیان چهلمین سالگرد انقلابشان را هم جشن گرفتند

منبع:العالم

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

فرهنگستان زبان و ادب فارسی به فرهنگستان زبان‌های ایرانی تبدیل شود

 عبدالکریم حسین‌زاده در یادداشتی با عنوان «ایران را با همه زبان‌هایش حفظ کنیم، فردا دیر است» به مناسبت دوم اسفند روز جهانی زبان مادری نوشت: «باز هم روز جهانی زبان مادری فرا رسید و گذشت و شاهد سخنان و نوشتارهایی در باب اهمیت این روز و این واژگان بودیم. اما به واقع و در عمل ما کجای کاریم و چرا هیچگاه این شعارها و ژست‌ها، صاحبان اصلی زبان‌های مختلف در پهنه سرزمینی ایران را به جدی گرفته شدن زبانشان از سوی حاکمیت، امیدوار نمی‌کند؟

به گزارش ایسنا،واقعیت این است که به رغم همه ادعاها، اگر در طول این‌ چند دهه، اراده و جسارتی برای عملی کردن اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی آموزش زبان مادری در کنار زبان رسمی را داشتیم، قطعا مردمان اقوام مختلف ایرانی، متوجه اراده و عمل ما می‌شدند اینگونه به حرفهای مسئولان درباره زبان مادری، لبخند نومیدانه نمی‌زدند.
اما امروز شاهدیم که ناامیدی از اجرای این اصل ساده قانون اساسی و نادیده گرفتن حقی بدیهی برای مردمانی که با زبانهای مختلف در دامان مادری به نام ایران زندگی می‌کنند، موجب شده تا حس نادیده انگاشته شده در میان این مردم رشد کند و کم‌کم به تقابل قومی و فرهنگی بین اقوام مختلف یک ملت واحد برسیم.
اگر بخواهیم تعارف و تظاهر را کنار بگذاریم و آنچه در زیر پوست جامعه جریان دارد را ببینیم، درک اینکه امروز به نوعی رقابت و لجاجت فرهنگی - زبانی در بسیاری از مناطق کشور، بخصوص مناطق چند قومیتی و چند زبانی رسیده‌ایم و به عقیده من این رفتارها، نتیجه جفاهایی است که همه ما به‌عنوان مسئولان و تصمیم‌گیری و سیاستگذاران این سرزمین، در همه سالهای گذشته در حق زبان و هویت قومی این مردم کرده‌ایم. آنها که اهل اقوام مختلف ایران هستند، به خوبی گذشته‌های نه چندان دور همزیستی مسالمت‌آمیز و وصلت‌ها و زندگی عاری از لجاجت و خصومت در این مناطق که هنوز هم در بسیاری از خانواده‌ها آثار آن موجود است را به یاد دارند. این نشانه‌ها آشکارا به ما می‌گویند که مردم نه با زبان رسمی کشور و نه با زبان و فرهنگ سایر اقوام، خصومتی ندارند.
اما چه می‌شود که واژه‌ها ناگهان نقش ابزاری برای ستیزه و تقابل را به خود می‌گیرند؟ و خشونت کلامی بروز و نمود پیدا میکند ؟
پاسخ روشن است: وقتی سالها بر مناصبی همچون فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مدیریت افرادی اعمال شود که انگار «زبان» و «ادبیات» را عرصه‌ای برای رقابت ایدئولوژیک می‌پندارند و مدام به دنبال پالایش زبان و حذف هرآنچه نمی‌پسندند، از ادبیات هستند، آنها که واژگانشان را در خطر حذف و نابودی حس می‌کنند، در پس ذهن خود، واژه‌سازی‌های اینگونه نهادها را، مانند ماشین حذف فرهنگی تصور می‌کنند و مقاومت‌های زبانی شکل می‌گیرد. اینگونه می‌شود که زایایی زبانهای مادر که سالها باعث تبادل واژگانی و زایش‌های کلامی بین فارسی و عربی و ترکی و کردی و تاتی و حتی لاتین و فرانسوی نیز شده بود، ناگهان به عقیم شدن، سترون شدن، کوچک شدن و ایزوله شدن زبانهای مختلف و در گام بعدی به فاصله گرفتن آنها از هم می‌انجامد.
این فرایند وقتی ادامه پیدا کند، ناگهان با جامعه‌ای مواجه می‌شویم که اقوام مختلف آن برای اعلام اینکه ما هنوز با هویت خویشتن زنده‌ایم، اولین راه را پرهیز از سخن گفتن به زبان رسمی و اصرار بر زبان مادری می‌یابند و زبانهایی که تا دیروز همپوشان یکدیگر بودند، حالا تبدیل به خطوط پررنگی برای تمایز و جدایی مردم می‌شوند و چگونه می‌توان پذیرفت که کسانی چندین دهه با نیت خیر، این فرایند را ادامه داده باشند؟ فرایندی که در نگاهی کلان، بر باد دهنده «ایرانیّت» به عنوان مهمترین عامل پیوند همه اقوام ایرانی با هر دین و زبانی بوده است.
تیشه زدن به ریشه ایرانیّت و از هم گسیختن تار و پود این فرش زیبای اقوام و ادیان و زبانها، با نیت جایگزین کردن هر مولفه دیگری که باشد، جز زیان و خسارتی تاریخی و غیرقابل جبران، دستاورد دیگری نخواهد داشت.
حساسیت آفرینی‌های زبانی به جای حساسیت زدایی، بستر ایجاد خشونت قومی می‌شود و معلوم نیست چه زمانی قرار است بپذیریم که این آب گل‌آلودی که فقط برای ماهیگیری فرصت‌طلبان و عوام‌فریبان و بهره‌گیری‌های مقطعی آنها از شکاف‌های قومی و زبانی جذاب است، هزینه‌های غیر قابل جبرانی دارد که تمام آن را تک‌تک مردم این سرزمین با هر زبان و قوم و دینی باید بپردازند!
با درنظر گرفتن این موارد، من به عنوان یک نماینده ملت ایران، معتقدم که تا همین امروز هم فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم اما دیگر فرصت‌سوزی جایز نیست و باید کاری جدی و واقعی را شروع کنیم؛ کاری که نقطه آغاز آن باید از همان‌جایی باشد که مبداء بخش زیادی از اشتباهات بوده و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم ضمن ارزیابی دقیق عملکرد فرهنگستان زبان و ادب فارسی توسط کمیته‌ای از زبان‌شناسان مستقل، این نهاد که گاه واژه‌سازی هایش، به سوژه‌ای برای برخی ستون‌های طنز مطبوعات تبدیل می‌شود، به فرهنگستان زبان‌های ایرانی تبدیل شود تا بجای شقه‌شقه کردن زبان‌های سرزمینی که از آن همه ایرانیان است، بار دیگر شاهد همزیستی و هم‌افزایی زبان‌های مردم این سرزمین، به عنوان میراث جاری و باستانی همه اقوام ایرانی باشیم و فارسی، زبان ملی همه باشد، نه رقیب زبان‌های دیگر مردمان این سرزمین.»

به گزارش ایسنا، در اصل‏ پانزدهم آمده است: زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: ایران خاک ذهن صنعت مشاور امنیت ملی

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۲۷۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش «جان بولتون» به بیانیه اخیر FATF درباره ایران
 • عصبانیت جان بولتون از تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
 • واکنش «جان بولتون» به بیانیه جدید FATF درباره ایران
 • دست رد عراق به دعوت‌ حضور در کنفرانس ورشو
 • نشانه هایی از احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا/ سفر جان بولتون به کره جنوبی لغو شد!
 • اردشیر زاهدی: ایران با تروریست‌ها جنگید نه آمریکا / بولتون از ایران و ایرانی‌ها متنفر است
 • تعلل سازو کار مالی اروپا، توسعه همکاری ایران با چین
 • طرف‌داران «تغییر رژیم» ترامپ را محاصره کرده‌اند/ سیاست ضدایرانی واشینگتن بعد از متیس +عکس و فیلم
 • ۸ قلاده پلنگ در مناطق کوهستانی بافق مشاهده شد
 • مشاهده مواردی از ملخ دریایی در مزارع آبادان
 • بولتون سفر به سئول را به خاطر تمرکز بیشتر بر ونزوئلا لغو کرد
 • لغو سفر بولتون به کره جنوبی
 • لغو سفر بولتون به کره‌ جنوبی به دلیل ونزوئلا
 • سفر بولتون به کره‌جنوبی به دلیل ونزوئلا لغو شد
 • آمار تحصیلکردان در ایران، باعث افتخار است/ به عملکرد جمهوری اسلامی احترام می‌گذارم/ ایران با تروریست‌ها جنگید نه آمریکایی‌ها/ بولتون از ایران و ایرانی متنفر است
 • اردشیر زاهدی: ایران با تروریست‌ها جنگید نه آمریکایی‌ها/ بولتون از ایران و ایرانی متنفر است
 • ایران با تروریست‌ها جنگید نه آمریکایی‌ها/ بولتون از ایران و ایرانی متنفر است
 • 2 فوتبالیست بوکانی به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شدند
 • تصویری جدید از پلنگ ایرانی