تهران - ایرنا- «جمهوری اسلامی» یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مفهومی عرفی – اسلامی دارد که از دل گفتمان انقلاب متولد شد و در برگیرنده شعار «استقلال، آزادی» است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 از بزرگ ترین و عظیم ترین پدیده های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عصر حاضر است، تحقق انقلاب در ایران، اتفاق مهمی برای ایرانیان و رویدادی غافلگیر کننده و حیرت انگیزی بـرای جهان بود.


پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان مطرح کرد و چشم انداز وحدت بزرگ جهان اسلام ،حرکت عـظیم بازیابی خویشتن خـود، گریز از سلطه و ایستادگی در برابر اسـتعمار کهنه و نو و ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان را پیش روی ما قرار داد.
گروهی از اندیشمندان و نویسندگان در تحلیل انقلاب اسلامی تمرکز خود را بر روی عواملی خاص قرار داده و بر یکی از عوامل فرهنگی، ارزشی، رهبری و روحانیون انقلاب، تأکید می‌کنند. از این چشم‌انداز، علت انقلاب را نباید در مسائل اقتصادی یا علت دیگری جستجو کرد، بلکه باید آن را در عوامل فرهنگی یافت. در بسیاری از آثاری که بعد از انقلاب اسلامی در ایران درباره وقوع آن منتشر شده این رهیافت حاکم است.
ولی علل و عوامل وقوع انقلاب اسلامی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: نخست زمینه ها و بحران هایی که در ساخت قدرت پهلوی وجود داشت و دوم زمینه ها، اهداف مبارزان ایرانی و برنامه ها و شعار های آنها. این دو عوامل در بستر و زمینه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی نقش آفرینی کردند. از طرفی ساختار رژیم پهلوی، عملکرد دربار، دولت و ارتش و بخصوص دستگاه امنیتی در ایجاد جو خفقان و وحشت در تحقق انقلاب موثر بود و از سوی دیگر نهادهای روحانی و دانشجویی، تشکل های انقلابی و سازماندهی و اتحاد این دو با نقش آفرینی رهبران انقلاب، به خصوص در شورای انقلاب موجب شکل گیری اراده جمعی مردم ایران شده و روند پیروزی انقلاب را تسریع ببخشد.
بی شک یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی «جمهوری اسلامی» است، جمهوری اسلامی مفهومی عرفی – اسلامی است که از دل گفتمان انقلاب متولد شد و در بر گیرنده شعار «استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» است.
در روزهای منتهی به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کارشناسان و مبارزان قدیمی انقلاب به جنبه های مختلف، علل و عوامل و دستاورهای انقلاب و جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته پرداختند.

**ایران در شاخص بهداشت و درمان در آسیا رتبه سوم دارد
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ایران اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا به اهداف و کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف انقلاب پرداخت و گفت: رسیدن به اهداف انقلاب یکی از ایده ها و آرزوهای من است که بسیار خوب بوده در دهه فجر امسال بتوانیم کارنامه عالمانه و عادلانه ای از عملکرد جمهوری اسلامی ارائه بدهیم و در این زمینه افراط و تفریط نکنیم.
وی افزود: نه مسائل را بپوشانیم و نه سیاه نمایی کنیم و بخش های پُر و خالی لیوان را ببینیم. 68 درصد جمعیت کشور پس از انقلاب به دنیا آمدند و 60 درصد هم امام (ره) و دفاع مقدس را درک نکردند.
وی یادآور شد: این طبیعی است که از ما بپرسند انقلاب برای ما چه کرده و اگر انقلاب نبود چه می شد؟ باید گفت کارهای زیادی انجام شده و برخی کارها هم انجام نشده است.
وی ادامه داد: سوال دیگری که مطرح می کنند، این است که می گویند دنیا در حال پیشرفت است و به شکل طبیعی ما پیشرفت‌ می کردیم، چون در این چهل سال همه کشورها با پیشرفت علم و فناوری حرکتی رو به جلو داشته اند. این از جمله پرسش های نسل سوم و چهارم انقلاب از ما است و باید به آن پاسخ های قانع کننده ای بدهیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این که در این چهل سال ما هم مانند سایر کشورها پیشرفت کرده ایم باید گفت یک سری از شاخص ها چون تورم، رکود، توسعه انسانی، بهداشت، دانشگاه و آموزش و غیره در دنیا وجود دارد که پیش از انقلاب از آخر پانزدهم بودیم، یعنی رتبه ما 150- 170 بود، ولی مدعی هستیم امروز در بسیاری از این شاخص ها زیر 20 هستیم. این آمارها توسط مراکز جهانی چون بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، یونیسف، یونیدو، سازمان ملل و مراکز تحقیقاتی منتشر می شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب تعدادی از پزشکان در ایران، پاکستانی و بنگلادشی بودند، آن زمان آرزو می کردیم از پزشکان خارجی بی نیاز شویم و پزشکان خودمان را تربیت کنیم اما امروز در شاخص بهداشت و درمان در آسیا در رتبه سوم قرار داریم، در قاره ای که چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و دیگر کشورهای در حال توسعه در آن قرار دارند، ما رتبه سوم را داریم.
رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به این پرسش که دنیا طی این چهل سال در حال توسعه بوده، آیا فکر نمی‌کنید توسعه امری طبیعی است، گفت: زمانی آرزو داشتیم پزشکان کشور ایرانی باشند و اکنون این قدر پزشک زیاد هست که کیفیت را پایین آورده است و عده‌ای از پزشکان ما بیکارند، تقریباً در تمامی رشته های تخصصی پزشکی در شرایط خوبی قرار داریم، ما در جراحی قلب، چشم، ارتوپدی، سرطان، مغز و اعصاب و تمامی تخصص‌ها در سطح بالا و در رتبه‌های اول دنیا قرار داریم؛ اگر بپرسند بعد از انقلاب چه کاری انجام داده‌اید پاسخ این است که ما این کارها را انجام داده‌ایم.
باهنر اضافه کرد: ما در بخش‌های تجهیزات نظامی، فناوری های نو، تکنولوژی هسته‌ای، نانو، هوا فضا و امنیت در دنیا کم نظیر هستیم، در علم سلول‌های بنیادی در حد شاخص‌های جهانی و رو به جلو هستیم که اگر انقلاب نمی‌شد این پیشرفت‌ها هم حاصل نمی‌شد. ما در توسعه انسانی از چین، ژاپن و خیلی از کشورها جلو هستیم.
نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وضعیت کشور ما البته خیلی گل و بلبل نیست، یکسری مشکلات اساسی هم داریم، بیکاری و تولید ناخالص ملی ما کاهش دارد، میزان تورم در کشور غیرعادی است و در بعضی از شاخص‌ها خیلی عقب هستیم، در مصرف انرژی در دنیا سوم یا چهارم هستیم، کاش این شدت مصرف انرژی تبدیل به رفاه می شد، ولی اینگونه نیست و در واقع ما اموالمان را آتش می‌زنیم و شهرها را آلوده می‌کنیم.

*چهل سالگی عددی است که در فرهنگ ما همزاد با واژه بلوغ است
عبدالواحد موسوی لاری نایب رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا به مناسبت چهل ساله شدن انقلاب اسلامی و ارزیابی 40 سال گذشته، گفت: مردمی که انقلاب را به وجود آوردند، در شعارهایشان اهدافی نیز وجود داشت، شعار و هدف مردم در سه کلمه استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی نهفته بود.
وی یادآور شد: این شعار اساسی ترین خواسته مردم بود. ملت از این که حکومت پهلوی توسری خور غرب بود و حتی برای جابجایی یک فرمانده نظامی خودش هم می‌بایست نظر آمریکا و غرب را جویا می شد، احساس ذلت می کردند.
نایب رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: مردم می‌خواستند در تعیین سرنوشت خود مستقل باشند، در این زمینه ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم. شرایط جنگ یک سری محدودیت‌ها به ما تحمیل کرد. در سازندگی و شرایط بعد از جنگ نیز یک سری مشکلات ما را از توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عقب گذاشت.
موسوی لاری همچنین گفت: 40 عددی است که در فرهنگ ما همزاد با واژه بلوغ است. می گویند مرد اگر به 40 سالگی رسید عقلش کامل می شود و توانایی او به اوج می رسد. پس قاعدتا در سال چهلم انقلاب، جمهوری اسلامی را باید در قامت یک موجود بالغ تصور کنیم و در این قامت و شکل و شمایل آن را ببینیم. ولی موانع فراوانی وجود داشته و دارد، اگر امروز مدعی شویم در عرصه عمل، انقلاب بالغ شده است ادعای درستی نیست.
وی تصریح کرد: مسیری که تاکنون طی کرده تا حدود زیادی در راستای مطالبات مردم بوده است. جمهوری اسلامی که ساختار برآمده از انقلاب اسلامی است می بایست رفاه، توسعه و پیشرفت و این مسائل را برای ملت به ارمغان می آورد در مسیر خود با ناکامی های زیادی روبرو شده است.
این فعال سیاسی تاکید کرد: انقلاب یک بحث آرمان‌ خواهی است. ما امروز افتخار می‌کنیم ملتی هستیم که در مقابل دیگران به عنوان یک ملت فهیم و قدرتمند در صحنه بین المللی حضور داریم بدون این که استقلال کشور را از دست بدهیم. هدف اصلی انقلاب این بود که ما یک ملت مستقل و آبرومند باشیم.
موسوی لاری تصریح کرد: مفاهیمی جمهوریت و اسلامیت نسبی هستند. جمهوریت یعنی سیستمی که در آن عامه و جمهور مردم در اداره کشور موثر باشند و تکیه گاه نظام حاکم مردم هستند. اسلامیت یعنی اینکه احکام شریعت اسلام مورد عمل قرار بگیرد. بدیهی است مفهوم جمهوریت به طور کامل محقق نشده است و نمونه آن بی مهری به اصلاح طلبان است.
وی ادامه داد: نمادهایی چون نمازهای جمعه، مراسم عزاداری اربعین چند میلیونی وغیره، نمادها و مظاهر دینداری و اسلامیت نظام هستند. لذا در نمادها و مظاهر پیشرفت خوب بوده است و قابل قیاس با گذشته نیست، ولی از نظر محتوا متاسفانه ما با واگرایی نسل جوان و پسرفت در ارزش‌های انقلاب و اهدافی که برای اسلامیت نظام تعریف شده بود مواجه هستیم. اگر در مقابل این واقعیت گارد بگیریم نمی توانیم آن را اصلاح کنیم.
موسوی لاری گفت: پس رفت این مفاهیم دلایل مختلفی دارد، بخشی از آن کارکرد و عملکرد مدیران در جامعه است. آنها گفته ها و بیانات زیبایی ایراد می کنند ولی در عمل و اجرا خلاف آن را انجام می دهند، مردم هم به حرف های زیبا و عمل خلاف آن نگاه می کنند.
وی یادآور شد: بداخلاقی‌هایی در برخی از روزنامه های و تریبون‌های رسمی انجام می شود. اگر مجموع تهمت‌ها و انگ زدن‌ها را در کنار هم بگذاریم، نشان می دهد ما در اخلاق مداری، فرهنگ سازی، حاکمیت اخلاق و اندیشه خلاق مدارانه دینی با مشکل روبرو شده ایم، دلیل و عامل آن هم کارکرد و عملکرد مجموعه قوای مملکتی بوده است.
وی افزود: خوشبختانه نگاه قانون اساسی ما به نحوه اداره جامعه، خوب است. البته نمی توان گفت صد درصد بدون نقص و ایراد است. در اصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی میزان رای ملت است گنجانده شده است و همه کارها باید بر اساس رأی مردم انجام شود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: ساماندهی انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و دیگر نهادهای انتخابی در اصل هفتم گنجانده شده است. مکانیسم عملیاتی قانون گذاری نیز دیده شده اما یک سری نهادهای موازی به وجود آمده است.

*مهم ترین تهدید دوری از شعارهای انقلاب است
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: یکی از خطراتی که انقلاب را تهدید می کند این است که ما «ضد انقلاب» باشیم و خلاف شعارهای اول انقلاب عمل کنیم.
کرباسچی با بیان این که انقلاب اسلامی، انقلاب اعتقاد و اخلاق بود، افزود: انقلاب قرار بود زندگی مردم را اداره کند، کشور را توسعه دهد، جلوی فساد، خودخواهی و استبدادهای فردی و جمعی را بگیرد. اگر به آن شعارها برگردیم خیلی از مسائل حل می شود.
وی ادامه داد: شعارهای اصلی انقلاب این نبود که من باشم، شما نباشید، یا شما باشید من نباشم، شعار اصلی انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. معتقدم با این معیار همه مردم انقلابی محسوب می شوند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی بحث دخالت خارجی یا استقلال کشور مطرح می شود با وجود همه تنگناها اکثریت جامعه نسبت به استقلال و آزادی کشور حساسیت نشان می دهند یعنی حتی در بدترین شرایط اقتصادی از مردم بپرسید چه می خواهند، ممکن است نان شب هم نداشته باشند ولی دنبال استقلال، آزادی و اسلام به مفهوم واقعی آن هستند.
این فعال سیاسی همچنین اظهار داشت: انقلاب و شعارهای اصلی آن میان مردم جایگاه خودش را دارد اما مردم از عملکرد برخی از مسئولان و نهادها رضایت ندارند. این رضایت نداشتن به معنای این نیست که در پی شعاری غیر از استقلال و آزادی هستند.
کرباسچی تصریح کرد: به قول معروف «هرعیب که هست از مسلمانی ماست» خیلی از کسانی که به مسلمانی ما ایراد دارند در واقع به ارزش های اسلامی پایبند هستند حتی به بعضی از حرف ها و شعارهای ما باور نداشته باشند. انحراف از شعارهای انقلاب مهمترین آسیبی است که ما را تهدید می کند.
وی با بیان این که مردم با آگاهی در پی افراد و مفاهیم می روند، افزود: باید بدون رودربایستی تکلیف خودمان را مشخص کنیم و دستاوردها و کاستی های چهار دهه گذشته را واضح و شفاف بیان کنیم و اگر دستاوردی داشته ایم بدون نگرانی از انتقاد از آن دفاع کنیم و اگر در جاهایی هم اشتباهاتی رخ داده است حتی اگر از این طرف مورد تهاجم قرار بگیریم، آن را بیان کنیم.

*جمهوری اسلامی شعار و هدف مردم بوده است
رسول منتجب نیا فعال سیاسی درخصوص کارنامه نظام جمهوری اسلامی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت: بررسی هر نظام و سازمانی براساس مقیاس ها و معیارهایی است که برای آن سازمان در نظر گرفته شده است و همانگونه که برای هر سازمان و تشکیلاتی هدف و برنامه ای در نظر گرفته می شود، قطعا بزرگان نظام و کسانی که بنیانگذار انقلاب بودند نیز برنامه‌ها و اهدافی را برای این انقلاب دنبال می‌کردند.
وی بیان کرد: درباره اهداف و برنامه هایی که مردم، رهبران و پیشتازان انقلاب در نظر داشتند، باید بررسی شود که تا چه اندازه به آن اهداف و برنامه ها رسیده ایم. نظام جمهوری اسلامی در بستر انقلاب اسلامی به وجود آمد. مردم، انقلابی را برپا کردند که به لطف پروردگار به پیروزی رسید. انقلاب کاملا هدفمند و مردمی بود و بعد از پیروزی نظام جمهوری اسلامی از آن انقلاب متولد شد.
منتجب نیا با بیان این که انقلاب بر پایه نظرات و شعارهای مردمی بود، عنوان کرد: شعارهایی مثل «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» انعکاس مبانی فکری و نظری انقلابیون است و جمهوری اسلامی شعار و هدف مردم بوده است. اکنون چهل سال پس از تأسیس نظام جمهوری اسلامی باید ارزیابی کنیم و خود را در ترازوی اهداف و آرمان های انقلاب قرار دهیم. باید ببینیم که آیا آنچه مردم، بنیانگذار نظام و رهبر انقلاب، حضرت امام(ره) می خواستند به دست آمده است یا نه؟ و اینکه چند درصد اهداف انقلاب محقق شده است.
این فعال سیاسی همچنین گفت: نباید انتظار داشته باشیم همه ایده ها و آرمان ها یک ساله و دو ساله محقق شود حتی نباید انتظار داشته باشیم که برخی از آنها در طول چهل سال به سرانجام برسد. ممکن است به سرانجام رسیدن بخشی از آرمان‌های انقلاب یک قرن طول بکشد.
منتجب نیا با یادآوری این که انقلاب اسلامی یک هدف سیاسی صرف نبوده است که بخواهیم از آن نتایج سیاسی صرف به دست بیاوریم، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی از ابعاد انسانی و فکری برخوردار و ریشه در اعتقاد عمیق ملت ایران به اسلام داشته است.
وی با تأکید بر این که انقلاب دانه و نهالی بود که در سرزمین تاریخ معاصر افشانده شد و یک شجره طیبه مقدس به وجود آورد، افزود: این نهال به دست امام(ره) و مردم در سرزمین ایران کاشته شد و طبیعی است شجره طیبه ای که از بذر انقلاب به وجود آمده است، آثار و برکات مختلف و متناوبی خواهد داشت.
وی ارزیابی میزان تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی را ضروری دانست و گفت: باید دید نظام جمهوری اسلامی چقدر توانسته در این جهت حرکت کند و چند درصد از ایده ها و آرمان های مردم و رهبر فقید انقلاب را جامه عمل بپوشاند که این خود جای بحث دارد. 40 سال عدد و زمان کمی نیست؛ می گویند 40 عدد کمال است، ما باید در این مدت خیلی پیشرفت می‌کردیم و به هدف نزدیک می‌شدیم.
قائم‌مقام پیشین حزب اعتماد ملی یادآور شد: اول می‌بایست اهداف وسط و میانه را به دست می آوردیم و بعد به اهداف نهایی می اندیشیدیم، اما ما در زمینه رسیدن به اهداف نمره مثبتی نداریم و هنوز به اهداف و آرمان های انقلاب نرسیده ایم و فاصله زیادی با آن داریم.
سیام*ا.ع**1336

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

با تاکید بر سیره سیاسی مقام معظم رهبری

خبرگزاری میزان- درسگفتار رویکرد تمدن سازی در سیاست گذاری جمهوری اسلامی ایران؛ با تاکید بر سیره سیاسی مقام معظم رهبری با ارائه دکتر محمد پورکیانی در دانشگاه امام صادق برگزار می شود.

 به گزارش گروه فرهنگی میزان ،درسگفتار رویکرد تمدن سازی در سیاست گذاری جمهوری اسلامی ایران؛ با تاکید بر سیره سیاسی مقام معظم رهبری با ارائه دکتر محمد پورکیانی در دانشگاه امام صادق برگزار می شود.

دوشنبه‌ها از ۲۹ بهمن ماه. ساعت ۱۶ الی ۱۷/۳۰.

جهت ثبت نام به شماره ۰۹۳۷۴۶۰۹۵۱۵ پیامک ارسال فرمایید.

بزرگراه چمران، پل مدیریت، دانشگاه امام صادق (ع)، ساختمان ۲۳ «شهید وطن پور»

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: سياسي چهل سالگي انقلاب دستاوردهاي انقلاب فجر97

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۲۹۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ سوال ما از آقایان این است که فتح‌الفتوح برجام چه شد؟/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • با حمایت وحضور بانک انصار هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزارشد
 • یک موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم
 • عزم راسخ مردم در پشتیبانی از انقلاب، رهبری، و دستاورد‌های عظیم انقلاب اسلامی
 • تأثیرات ضد امنیتی انفعال سیاسی ـ دیپلماتیک پس از توافق هسته‌ای
 • شریعتمداری:یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • ماجرای کامپیوتر آمریکایی حسین شریعتمداری از زبان خودش
 • ناکام ماندن دشمن در 22 بهمن منجر به حادثه تروریستی شد
 • حسین شریعتمداری: یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • ما از بسیج برای برخورد با گروه‌های سیاسی استفاده نمی‌کردیم
 • یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • حسین شریعتمداری: میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست!
 • ملت ایران هرگز مقابل دشمن سر خم نخواهد کرد/ اعتماد به آمریکا یعنی خیانت
 • ذهنیت بدنه حزب‌اللهی‌ها دین حداقلی است/حوزه راه‌حل ایجابی ندارد
 • امروز وقت سلب اعتماد مردم نیست / پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس دستاورد بزرگی برای کشورمان است
 • دفاع مقدس ما نماد مقاومت و دستاورد عظیم انقلاب است
 • کتاب «دستاورد‌های اقتصادی انقلاب اسلامی» روانه بازار نشر شد
 • تشریح دستاورد‌های ۴۰ ساله قضایی
 • مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی خود باوری است