تهران - ایرنا- «جمهوری اسلامی» یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مفهومی عرفی – اسلامی دارد که از دل گفتمان انقلاب متولد شد و در برگیرنده شعار «استقلال، آزادی» است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 از بزرگ ترین و عظیم ترین پدیده های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عصر حاضر است، تحقق انقلاب در ایران، اتفاق مهمی برای ایرانیان و رویدادی غافلگیر کننده و حیرت انگیزی بـرای جهان بود.
پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان مطرح کرد و چشم انداز وحدت بزرگ جهان اسلام ،حرکت عـظیم بازیابی خویشتن خـود، گریز از سلطه و ایستادگی در برابر اسـتعمار کهنه و نو و ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان را پیش روی ما قرار داد.
گروهی از اندیشمندان و نویسندگان در تحلیل انقلاب اسلامی تمرکز خود را بر روی عواملی خاص قرار داده و بر یکی از عوامل فرهنگی، ارزشی، رهبری و روحانیون انقلاب، تأکید می‌کنند. از این چشم‌انداز، علت انقلاب را نباید در مسائل اقتصادی یا علت دیگری جستجو کرد، بلکه باید آن را در عوامل فرهنگی یافت. در بسیاری از آثاری که بعد از انقلاب اسلامی در ایران درباره وقوع آن منتشر شده این رهیافت حاکم است.
ولی علل و عوامل وقوع انقلاب اسلامی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: نخست زمینه ها و بحران هایی که در ساخت قدرت پهلوی وجود داشت و دوم زمینه ها، اهداف مبارزان ایرانی و برنامه ها و شعار های آنها. این دو عوامل در بستر و زمینه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی نقش آفرینی کردند. از طرفی ساختار رژیم پهلوی، عملکرد دربار، دولت و ارتش و بخصوص دستگاه امنیتی در ایجاد جو خفقان و وحشت در تحقق انقلاب موثر بود و از سوی دیگر نهادهای روحانی و دانشجویی، تشکل های انقلابی و سازماندهی و اتحاد این دو با نقش آفرینی رهبران انقلاب، به خصوص در شورای انقلاب موجب شکل گیری اراده جمعی مردم ایران شده و روند پیروزی انقلاب را تسریع ببخشد.
بی شک یکی از بزرگ ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی «جمهوری اسلامی» است، جمهوری اسلامی مفهومی عرفی – اسلامی است که از دل گفتمان انقلاب متولد شد و در بر گیرنده شعار «استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» است.
در روزهای منتهی به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کارشناسان و مبارزان قدیمی انقلاب به جنبه های مختلف، علل و عوامل و دستاورهای انقلاب و جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته پرداختند.

**ایران در شاخص بهداشت و درمان در آسیا رتبه سوم دارد
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ایران اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا به اهداف و کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف انقلاب پرداخت و گفت: رسیدن به اهداف انقلاب یکی از ایده ها و آرزوهای من است که بسیار خوب بوده در دهه فجر امسال بتوانیم کارنامه عالمانه و عادلانه ای از عملکرد جمهوری اسلامی ارائه بدهیم و در این زمینه افراط و تفریط نکنیم.
وی افزود: نه مسائل را بپوشانیم و نه سیاه نمایی کنیم و بخش های پُر و خالی لیوان را ببینیم. 68 درصد جمعیت کشور پس از انقلاب به دنیا آمدند و 60 درصد هم امام (ره) و دفاع مقدس را درک نکردند.
وی یادآور شد: این طبیعی است که از ما بپرسند انقلاب برای ما چه کرده و اگر انقلاب نبود چه می شد؟ باید گفت کارهای زیادی انجام شده و برخی کارها هم انجام نشده است.
وی ادامه داد: سوال دیگری که مطرح می کنند، این است که می گویند دنیا در حال پیشرفت است و به شکل طبیعی ما پیشرفت‌ می کردیم، چون در این چهل سال همه کشورها با پیشرفت علم و فناوری حرکتی رو به جلو داشته اند. این از جمله پرسش های نسل سوم و چهارم انقلاب از ما است و باید به آن پاسخ های قانع کننده ای بدهیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این که در این چهل سال ما هم مانند سایر کشورها پیشرفت کرده ایم باید گفت یک سری از شاخص ها چون تورم، رکود، توسعه انسانی، بهداشت، دانشگاه و آموزش و غیره در دنیا وجود دارد که پیش از انقلاب از آخر پانزدهم بودیم، یعنی رتبه ما 150- 170 بود، ولی مدعی هستیم امروز در بسیاری از این شاخص ها زیر 20 هستیم. این آمارها توسط مراکز جهانی چون بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، یونیسف، یونیدو، سازمان ملل و مراکز تحقیقاتی منتشر می شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب تعدادی از پزشکان در ایران، پاکستانی و بنگلادشی بودند، آن زمان آرزو می کردیم از پزشکان خارجی بی نیاز شویم و پزشکان خودمان را تربیت کنیم اما امروز در شاخص بهداشت و درمان در آسیا در رتبه سوم قرار داریم، در قاره ای که چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و دیگر کشورهای در حال توسعه در آن قرار دارند، ما رتبه سوم را داریم.
رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به این پرسش که دنیا طی این چهل سال در حال توسعه بوده، آیا فکر نمی‌کنید توسعه امری طبیعی است، گفت: زمانی آرزو داشتیم پزشکان کشور ایرانی باشند و اکنون این قدر پزشک زیاد هست که کیفیت را پایین آورده است و عده‌ای از پزشکان ما بیکارند، تقریباً در تمامی رشته های تخصصی پزشکی در شرایط خوبی قرار داریم، ما در جراحی قلب، چشم، ارتوپدی، سرطان، مغز و اعصاب و تمامی تخصص‌ها در سطح بالا و در رتبه‌های اول دنیا قرار داریم؛ اگر بپرسند بعد از انقلاب چه کاری انجام داده‌اید پاسخ این است که ما این کارها را انجام داده‌ایم.
باهنر اضافه کرد: ما در بخش‌های تجهیزات نظامی، فناوری های نو، تکنولوژی هسته‌ای، نانو، هوا فضا و امنیت در دنیا کم نظیر هستیم، در علم سلول‌های بنیادی در حد شاخص‌های جهانی و رو به جلو هستیم که اگر انقلاب نمی‌شد این پیشرفت‌ها هم حاصل نمی‌شد. ما در توسعه انسانی از چین، ژاپن و خیلی از کشورها جلو هستیم.
نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وضعیت کشور ما البته خیلی گل و بلبل نیست، یکسری مشکلات اساسی هم داریم، بیکاری و تولید ناخالص ملی ما کاهش دارد، میزان تورم در کشور غیرعادی است و در بعضی از شاخص‌ها خیلی عقب هستیم، در مصرف انرژی در دنیا سوم یا چهارم هستیم، کاش این شدت مصرف انرژی تبدیل به رفاه می شد، ولی اینگونه نیست و در واقع ما اموالمان را آتش می‌زنیم و شهرها را آلوده می‌کنیم.

*چهل سالگی عددی است که در فرهنگ ما همزاد با واژه بلوغ است
عبدالواحد موسوی لاری نایب رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا به مناسبت چهل ساله شدن انقلاب اسلامی و ارزیابی 40 سال گذشته، گفت: مردمی که انقلاب را به وجود آوردند، در شعارهایشان اهدافی نیز وجود داشت، شعار و هدف مردم در سه کلمه استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی نهفته بود.
وی یادآور شد: این شعار اساسی ترین خواسته مردم بود. ملت از این که حکومت پهلوی توسری خور غرب بود و حتی برای جابجایی یک فرمانده نظامی خودش هم می‌بایست نظر آمریکا و غرب را جویا می شد، احساس ذلت می کردند.
نایب رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: مردم می‌خواستند در تعیین سرنوشت خود مستقل باشند، در این زمینه ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم. شرایط جنگ یک سری محدودیت‌ها به ما تحمیل کرد. در سازندگی و شرایط بعد از جنگ نیز یک سری مشکلات ما را از توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عقب گذاشت.
موسوی لاری همچنین گفت: 40 عددی است که در فرهنگ ما همزاد با واژه بلوغ است. می گویند مرد اگر به 40 سالگی رسید عقلش کامل می شود و توانایی او به اوج می رسد. پس قاعدتا در سال چهلم انقلاب، جمهوری اسلامی را باید در قامت یک موجود بالغ تصور کنیم و در این قامت و شکل و شمایل آن را ببینیم. ولی موانع فراوانی وجود داشته و دارد، اگر امروز مدعی شویم در عرصه عمل، انقلاب بالغ شده است ادعای درستی نیست.
وی تصریح کرد: مسیری که تاکنون طی کرده تا حدود زیادی در راستای مطالبات مردم بوده است. جمهوری اسلامی که ساختار برآمده از انقلاب اسلامی است می بایست رفاه، توسعه و پیشرفت و این مسائل را برای ملت به ارمغان می آورد در مسیر خود با ناکامی های زیادی روبرو شده است.
این فعال سیاسی تاکید کرد: انقلاب یک بحث آرمان‌ خواهی است. ما امروز افتخار می‌کنیم ملتی هستیم که در مقابل دیگران به عنوان یک ملت فهیم و قدرتمند در صحنه بین المللی حضور داریم بدون این که استقلال کشور را از دست بدهیم. هدف اصلی انقلاب این بود که ما یک ملت مستقل و آبرومند باشیم.
موسوی لاری تصریح کرد: مفاهیمی جمهوریت و اسلامیت نسبی هستند. جمهوریت یعنی سیستمی که در آن عامه و جمهور مردم در اداره کشور موثر باشند و تکیه گاه نظام حاکم مردم هستند. اسلامیت یعنی اینکه احکام شریعت اسلام مورد عمل قرار بگیرد. بدیهی است مفهوم جمهوریت به طور کامل محقق نشده است و نمونه آن بی مهری به اصلاح طلبان است.
وی ادامه داد: نمادهایی چون نمازهای جمعه، مراسم عزاداری اربعین چند میلیونی وغیره، نمادها و مظاهر دینداری و اسلامیت نظام هستند. لذا در نمادها و مظاهر پیشرفت خوب بوده است و قابل قیاس با گذشته نیست، ولی از نظر محتوا متاسفانه ما با واگرایی نسل جوان و پسرفت در ارزش‌های انقلاب و اهدافی که برای اسلامیت نظام تعریف شده بود مواجه هستیم. اگر در مقابل این واقعیت گارد بگیریم نمی توانیم آن را اصلاح کنیم.
موسوی لاری گفت: پس رفت این مفاهیم دلایل مختلفی دارد، بخشی از آن کارکرد و عملکرد مدیران در جامعه است. آنها گفته ها و بیانات زیبایی ایراد می کنند ولی در عمل و اجرا خلاف آن را انجام می دهند، مردم هم به حرف های زیبا و عمل خلاف آن نگاه می کنند.
وی یادآور شد: بداخلاقی‌هایی در برخی از روزنامه های و تریبون‌های رسمی انجام می شود. اگر مجموع تهمت‌ها و انگ زدن‌ها را در کنار هم بگذاریم، نشان می دهد ما در اخلاق مداری، فرهنگ سازی، حاکمیت اخلاق و اندیشه خلاق مدارانه دینی با مشکل روبرو شده ایم، دلیل و عامل آن هم کارکرد و عملکرد مجموعه قوای مملکتی بوده است.
وی افزود: خوشبختانه نگاه قانون اساسی ما به نحوه اداره جامعه، خوب است. البته نمی توان گفت صد درصد بدون نقص و ایراد است. در اصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی میزان رای ملت است گنجانده شده است و همه کارها باید بر اساس رأی مردم انجام شود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: ساماندهی انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و دیگر نهادهای انتخابی در اصل هفتم گنجانده شده است. مکانیسم عملیاتی قانون گذاری نیز دیده شده اما یک سری نهادهای موازی به وجود آمده است.

*مهم ترین تهدید دوری از شعارهای انقلاب است
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: یکی از خطراتی که انقلاب را تهدید می کند این است که ما «ضد انقلاب» باشیم و خلاف شعارهای اول انقلاب عمل کنیم.
کرباسچی با بیان این که انقلاب اسلامی، انقلاب اعتقاد و اخلاق بود، افزود: انقلاب قرار بود زندگی مردم را اداره کند، کشور را توسعه دهد، جلوی فساد، خودخواهی و استبدادهای فردی و جمعی را بگیرد. اگر به آن شعارها برگردیم خیلی از مسائل حل می شود.
وی ادامه داد: شعارهای اصلی انقلاب این نبود که من باشم، شما نباشید، یا شما باشید من نباشم، شعار اصلی انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. معتقدم با این معیار همه مردم انقلابی محسوب می شوند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی بحث دخالت خارجی یا استقلال کشور مطرح می شود با وجود همه تنگناها اکثریت جامعه نسبت به استقلال و آزادی کشور حساسیت نشان می دهند یعنی حتی در بدترین شرایط اقتصادی از مردم بپرسید چه می خواهند، ممکن است نان شب هم نداشته باشند ولی دنبال استقلال، آزادی و اسلام به مفهوم واقعی آن هستند.
این فعال سیاسی همچنین اظهار داشت: انقلاب و شعارهای اصلی آن میان مردم جایگاه خودش را دارد اما مردم از عملکرد برخی از مسئولان و نهادها رضایت ندارند. این رضایت نداشتن به معنای این نیست که در پی شعاری غیر از استقلال و آزادی هستند.
کرباسچی تصریح کرد: به قول معروف «هرعیب که هست از مسلمانی ماست» خیلی از کسانی که به مسلمانی ما ایراد دارند در واقع به ارزش های اسلامی پایبند هستند حتی به بعضی از حرف ها و شعارهای ما باور نداشته باشند. انحراف از شعارهای انقلاب مهمترین آسیبی است که ما را تهدید می کند.
وی با بیان این که مردم با آگاهی در پی افراد و مفاهیم می روند، افزود: باید بدون رودربایستی تکلیف خودمان را مشخص کنیم و دستاوردها و کاستی های چهار دهه گذشته را واضح و شفاف بیان کنیم و اگر دستاوردی داشته ایم بدون نگرانی از انتقاد از آن دفاع کنیم و اگر در جاهایی هم اشتباهاتی رخ داده است حتی اگر از این طرف مورد تهاجم قرار بگیریم، آن را بیان کنیم.

*جمهوری اسلامی شعار و هدف مردم بوده است
رسول منتجب نیا فعال سیاسی درخصوص کارنامه نظام جمهوری اسلامی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت: بررسی هر نظام و سازمانی براساس مقیاس ها و معیارهایی است که برای آن سازمان در نظر گرفته شده است و همانگونه که برای هر سازمان و تشکیلاتی هدف و برنامه ای در نظر گرفته می شود، قطعا بزرگان نظام و کسانی که بنیانگذار انقلاب بودند نیز برنامه‌ها و اهدافی را برای این انقلاب دنبال می‌کردند.
وی بیان کرد: درباره اهداف و برنامه هایی که مردم، رهبران و پیشتازان انقلاب در نظر داشتند، باید بررسی شود که تا چه اندازه به آن اهداف و برنامه ها رسیده ایم. نظام جمهوری اسلامی در بستر انقلاب اسلامی به وجود آمد. مردم، انقلابی را برپا کردند که به لطف پروردگار به پیروزی رسید. انقلاب کاملا هدفمند و مردمی بود و بعد از پیروزی نظام جمهوری اسلامی از آن انقلاب متولد شد.
منتجب نیا با بیان این که انقلاب بر پایه نظرات و شعارهای مردمی بود، عنوان کرد: شعارهایی مثل «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» انعکاس مبانی فکری و نظری انقلابیون است و جمهوری اسلامی شعار و هدف مردم بوده است. اکنون چهل سال پس از تأسیس نظام جمهوری اسلامی باید ارزیابی کنیم و خود را در ترازوی اهداف و آرمان های انقلاب قرار دهیم. باید ببینیم که آیا آنچه مردم، بنیانگذار نظام و رهبر انقلاب، حضرت امام(ره) می خواستند به دست آمده است یا نه؟ و اینکه چند درصد اهداف انقلاب محقق شده است.
این فعال سیاسی همچنین گفت: نباید انتظار داشته باشیم همه ایده ها و آرمان ها یک ساله و دو ساله محقق شود حتی نباید انتظار داشته باشیم که برخی از آنها در طول چهل سال به سرانجام برسد. ممکن است به سرانجام رسیدن بخشی از آرمان‌های انقلاب یک قرن طول بکشد.
منتجب نیا با یادآوری این که انقلاب اسلامی یک هدف سیاسی صرف نبوده است که بخواهیم از آن نتایج سیاسی صرف به دست بیاوریم، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی از ابعاد انسانی و فکری برخوردار و ریشه در اعتقاد عمیق ملت ایران به اسلام داشته است.
وی با تأکید بر این که انقلاب دانه و نهالی بود که در سرزمین تاریخ معاصر افشانده شد و یک شجره طیبه مقدس به وجود آورد، افزود: این نهال به دست امام(ره) و مردم در سرزمین ایران کاشته شد و طبیعی است شجره طیبه ای که از بذر انقلاب به وجود آمده است، آثار و برکات مختلف و متناوبی خواهد داشت.
وی ارزیابی میزان تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی را ضروری دانست و گفت: باید دید نظام جمهوری اسلامی چقدر توانسته در این جهت حرکت کند و چند درصد از ایده ها و آرمان های مردم و رهبر فقید انقلاب را جامه عمل بپوشاند که این خود جای بحث دارد. 40 سال عدد و زمان کمی نیست؛ می گویند 40 عدد کمال است، ما باید در این مدت خیلی پیشرفت می‌کردیم و به هدف نزدیک می‌شدیم.
قائم‌مقام پیشین حزب اعتماد ملی یادآور شد: اول می‌بایست اهداف وسط و میانه را به دست می آوردیم و بعد به اهداف نهایی می اندیشیدیم، اما ما در زمینه رسیدن به اهداف نمره مثبتی نداریم و هنوز به اهداف و آرمان های انقلاب نرسیده ایم و فاصله زیادی با آن داریم.
سیام*ا.ع**1336

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رهبر معظم انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد/ در قضیه فلسطین با هیچ کشوری رودربایستی نداریم/ اینکه سیدحسن نصرالله می گوید من ان شاءالله در مسجدالاقصی نماز می خوانم، برای ما یک امید کاملاً عملی و قابل تحقق است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار هیئتی عالیرتبه از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس)، قضیه فلسطین را قضیه اول و مهمترین مسئله دنیای اسلام دانستند و با تمجید از ایستادگی و مقاومت شگفت‌آور مردم فلسطین و گروههای مقاومت از جمله حماس، تأکید کردند: پیروزی بدون مقاومت و مبارزه به دست نمی آید و ما براساس وعده تخلف ناپذیر الهی معتقدیم که موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام، تمام خواهد شد.
در ابتدای این دیدار آقای صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی حماس نامه آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس را تقدیم رهبر انقلاب کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با قدردانی از مواضع بسیار خوب و مهم آقای اسماعیل هنیه در این نامه، گفتند: حماس در قلب حرکت فلسطین قرار دارد همانگونه که فلسطین در قلب حرکت دنیای اسلام قرار گرفته است.
ایشان ایستادگی و مقاومت مردم غزه و ساکنان ساحل غربی رود اردن را بشارت دهنده فتح و پیروزی خواندند و افزودند: خداوند به کسانی که ثابت‌قدم در راه او ایستادگی کنند، وعده یاری و پیروزی داده است و البته تحقق این وعده الزاماتی دارد که از مهمترین آنها جهاد و مبارزه و تلاش خستگی ناپذیر در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، فکری، اقتصادی و نظامی است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در قضیه فلسطین با هیچ کشوری در دنیا رودربایستی ندارد، خاطرنشان کردند: ما همواره دیدگاه خود را درباره فلسطین به‌طور صریح و شفاف اعلام کرده ایم و حتی در عرصه بین المللی کشورهای دوست ما که در این زمینه با آنها اختلاف نظر داریم می دانند که جمهوری اسلامی در قضیه فلسطین کاملاً جدی است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: یکی از علتهای مهم دشمنی با جمهوری اسلامی ایران، موضوع فلسطین است اما این دشمنی ها و فشارها موجب نخواهد شد که ایران از مواضع خود در موضوع فلسطین کوتاه بیاید، زیرا حمایت از فلسطین یک مسئله اعتقادی و دینی است.
ایشان تأکید کردند: اگر دنیای اسلام به ‌صورت متحد بر موضوع فلسطین ایستادگی می کرد، اکنون شرایط بهتری داشت و دوری برخی کشورهای دنباله رو امریکا همچون سعودی از موضوع فلسطین یک حماقت بود زیرا اگر از فلسطین حمایت می کردند، می توانستند در مقابل امریکا، امتیاز بگیرند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه براساس سنت الهی، پیروزی مردم فلسطین و بازگشت این سرزمین مقدس به دنیای اسلام، موضوع عجیب و غیرقابل تحقق نیست، گفتند: ۴۰ سال قبل کسی باور نمی کرد در ایران که مرکز نفوذ و امید امریکایی‌ها بود، یک حکومت دینی برسرکار بیاید و سفارت اسرائیل در تهران به سفارت فلسطین تبدیل شود اما این موضوع غیرقابل باور محقق شد، بنابراین تحقق موضوعاتی که در ظاهر عجیب به نظر می رسند، امکان پذیر است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اینکه آقای سیدحسن نصرالله می گوید من انشاءالله در مسجدالاقصی نماز می خوانم، برای ما یک امید کاملاً عملی و قابل تحقق است.
ایشان با تأکید بر اینکه یکی از الزامات تحقق این امید، همان مواضع مستحکم و ایستادگی است که آقای هنیه در نامه خود به آن اشاره کرده است، گفتند: اگر همه ما به وظایف خود عمل کنیم، وعده الهی قطعاً محقق خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به طرح خیانت آمیز «معامله قرن» تأکید کردند: هدف از این توطئه خطرناک، از بین بردن هویت فلسطینی در میان آحاد مردم و جوانان فلسطینی است که باید با همین نقطه اصلی، مقابله کرد و نگذاشت که آنها با استفاده از پول، هویت فلسطینی را از بین ببرند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه مقابله با این طراحی نیازمند کارهای تبلیغاتی و فرهنگی و فکری است، افزودند: یک راه دیگر مقابله با این توطئه این است که مردم فلسطین، احساس پیشرفت کنند که این موضوع تا بحال به لطف خداوند اتفاق افتاده است.
ایشان خاطرنشان کردند: در سالهای نه چندان دور، فلسطینی ها با سنگ مبارزه می کردند، اما امروز بجای سنگ، مجهز به موشکهای نقطه زن هستند و این، یعنی احساس پیشرفت.
در این دیدار آقای صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی حماس ضمن ابلاغ سلام و تحیات آقای اسماعیل هنیه و مردم فلسطین خطاب به رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرد: همانگونه که جنابعالی اشاره کردید، ما معتقدیم براساس وعده الهی قدس و فلسطین از چنگال صهیونیستها آزاد خواهد شد و همه مجاهدان و امت اسلامی، در مسجدالاقصی نماز خواهند خواند.
نایب رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به مواضع قاطع امام خمینی(ره) در حمایت از موضوع فلسطین، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب، و همچنین مواضع صریح رهبر انقلاب گفت: ما همواره قدردان حمایتهای همیشگی و غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی از مردم فلسطین بوده و هستیم.
آقای صالح العاروری با اشاره به دشمنی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی با جمهوری اسلامی و تحریمها و تهدیدها، خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان حرکت مقاومت و جنبش حماس همبستگی خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام و تأکید می‌کنیم هرگونه اقدام خصمانه در مورد ایران در واقع اقدام خصمانه بر ضد فلسطین و جریان مقاومت است و ما خود را در خط مقدم حمایت از ایران می دانیم.
وی با اشاره به توانایی‌های دفاعی جریان مقاومت در فلسطین افزود: پیشرفتهای دفاعی حماس و دیگر گروههای مقاومت به هیچ وجه قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست و امروز تمام سرزمین‌های اشغالی و مراکز اصلی و حساس صهیونیست ها در تیررس موشکهای مقاومت فلسطین قرار دارند.
نایب رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به طرح «معامله قرن» آن را خطرناک‌ترین توطئه برای از بین بردن هویت فلسطینی دانست و گزارشی از آخرین تحولات و وضعیت غزه و سرزمین های ساحل غربی رود اردن بیان کرد.
در پایان این دیدار، هیئت حماس تابلوی منقش به تصویری از مسجدالاقصی را به رهبر انقلاب اسلامی تقدیم کردند.

 

انتهای پیام

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: سياسي چهل سالگي انقلاب دستاوردهاي انقلاب فجر97

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۲۹۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هیئتی عالیرتبه از جنبش حماس: امید سیدحسن نصرالله به نماز خواندن در مسجدالاقصی یک امید کاملاً عملی است/ موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد
 • رییس بسیج مستضعفین : جلیقه زردها در فرانسه با الگو گرفتن از انقلاب‌اسلامی دست به اعتراض زده‌اند
 • رئیس سازمان بسیج: جلیقه زردهای فرانسه از انقلاب‌اسلامی الگو گرفته‌اند
 • جلیقه زردها در فرانسه با الگو گرفتن از انقلاب‌اسلامی دست به اعتراض زده‌اند
 • رهبر انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد
 • رهبر انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم این کشور و دنیای اسلام تمام خواهد شد/ جمهوری اسلامی ایران در قضیه فلسطین کاملا جدی است
 • بشارت رهبر انقلاب به مردم فلسطین و دنیای اسلام
 • جمهوری اسلامی در قضیه فلسطین با هیچ کشوری رودربایستی ندارد
 • موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد/ نامه رئیس دفتر سیاسی حماس تقدیم رهبری شد
 • رهبر انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم این کشور و دنیای اسلام تمام خواهد شد
 • امام خامنه‌ای در دیدار هیئت حماس: جمهوری اسلامی در قضیه فلسطین با هیچ کشوری رودربایستی ندارد
 • جلیقه زرد‌ها با الگو گرفتن از انقلاب‌اسلامی دست به اعتراض زده‌اند
 • دستاورد باارزش انقلاب اسلامی؛احیای هویت زن مسلمان ایرانی است
 • روش‌های اقتصادی حاکم بر جامعه متعلق به انقلاب اسلامی نیست
 • راهبردی برای کرنش حریف/ دیپلماسی صدهزار تنی یا گور دسته‌جمعی/ اهرم قدرت
 • واقعاً یک نقطه و یک جا نداریم که بشود نشان داد که دولت انگلیس به نفع ملت ایران یک قدم کوچکی برداشته باشد؛ هر چه بوده ضرر؛ هر چه بوده صدمه‌‌های بزرگ
 • مشکلات‌اقتصادی‌ناشی‌از‌عدم‌توجه‌به‌آموزه‌های‌دینی‌است
 • بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی مردم‌سالاری دینی است
 • نماز عبادی سیاسی جمعه، پایگاهی برای تقویت ارتباط مردم و مسئولان است