نظرسنجی از اقتصاددان نشان می‌دهد احتمال دو فصل متوالی با رشد منفی در اقتصاد انگلیس به ۳۰ درصد افزایش یافته است. ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷ اقتصادی اقتصاد جهان نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، احتمال رکود انگلستان در 12 ماه آینده طبق نظر اقتصاددانان 1 از 3 است . 
نظرسنجی از ده اقتصاددان نشان می‌دهد احتمال دو فصل متوالی با رشد منفی در اقتصاد انگلیس به 30 درصد افزایش یافته که بالاترین مقدار از پایان سال 2016  و 25 درصد نسبت به ماه گذشته بیشتر است .

احتمال رکود برای کل سال 2018 ، 20 درصد یا پایین‌تر بود . 
این نظرسنجی از اول تا ششم فوریه انجام شد، یعنی قبل از اینکه بانک مرکزی انگلیس پیش بینی های جدید را منتشر کند. این پیش‌بینی‌ها کند ترین رشد اقتصادی را طی یک دهه در 2019 و کمی بیش از 20 درصد احتمال رکود را نشان می دهند. برگزیت بدون توافق احتمال رکود را بیشتر می‌کند . 
اقتصاددان ها احتمال رکود را تقریباً 50 درصد پس از رأی برگزیت در 2016 پیش‌بینی کردند ولی اقتصاد این کشور همچنان رشد کرد. از 2012 تا حالا هیچ رکود سه‌ماهه‌ی ثبت نشده است .

بانک جهانی: فقر مطلق در ایران کمتر از انگلیس است + جدولانگلیس و اتحادیه اروپا درباره «برگزیت» بلاتکلیف هستند

انتهای پیام/35

R7586/P/S7,85/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اروپا

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بخشنامه کالای گروه 4 خود تحریمی و زمینه ساز فرار سرمایه ها است

کیش -ایرنا- کارشناسان و فعالان اقتصادی کیش و شرکت کنندگان در میزگرد ایرنا، صدور برخی بخشنامه ها از جمله بخشنامه ممنوعیت کالاهای گروه 4 را نوعی خود تحریمی، عامل رکود اقتصادی و فرار سرمایه از مناطق آزاد ارزیابی کردند.

گمرک کشور، بیست و هفتم دی ماه امسال در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی اعلام کرد تا از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خودداری کنند.
براساس این بخشنامه و ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت، ثبت سفارش و واردات 1339 ردیف تعرفه‌ای کالا که شامل بیش از 1400 قلم کالا است ممنوع شد.
این بخشنامه بازتابابی گسترده در محافل اقتصادی و تجاری داشته، واکنش منفی مسئولان،کارشناسان و فعالان اقتصادی مناطق آزاد را برانگیخته و موجب التهاب در فضای کسب و کار و تجارت در این مناطق بویژه منطقه آزاد کیش به عنوان فعالترین منطقه آزاد شده است.
به همین جهت خبرگزاری جمهوری اسلامی در میزگردی بررسی و تجزیه تحلیل این مسئله را در برنامه کاری خود قرار داد تا با استفاده از نظرات بدنه کارشناسی و نگاه پایین به بالا، تصمیم گیرندگان را در جریان این دیدگاهها قرار دهد، دیدگاههایی که بی تردید می تواند در فرآیند تصمیم سازی نقشی موثر و مفید داشته باشد و مشارکت پذیری جامعه هدف را در روند تصمیم سازی و اجرا افزایش دهد.
* این میزگرد در ادامه میزگرد هفته گذشته با حضور ، سادات نجفی از فعالان اقتصادی مناطق آزاد و مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش، عبدالنبی شرفی، رئیس شورای شهر کیش، پرویزحیدری کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی، محمد رضا بازگیر از فعالان اقتصادی و رسانه ای، صادق جلالی مدیر گمرک منطقه آزاد کیش - ایرج شرف زاده عضو شورای شهر و محمد سلطانمرادی رئیس خبرگزار ایرنا دفتر کیش برگزارشد.
ماحصل این میزگرد و دیدگاههای مطرح شده حسب فراوانی و اشتراک نظر شرکت کنندگان موضوع بندی و بشرح ذیل ارائه می شود.
* - واژه مناطق آزاد دربرگیرنده مفاهیم و ماهیت این مناطق است و این بدان معنا است که این مناطق باید در بتوانند مستقلا عمل کنند، این درحالیست که حتی در روند تصمیم سازی و تصمصم گیری ها و صدور بخشنامه های مشارکت داده نمی شود.
* : مناطق آزاد به عنوان یکی از دستاوردهای راهبردی جمهوری اسلامی دارای قوانینی مترقی و کامل است که اگر مفاد آن اجرا می شد، به اهداف خود می رسید اما متاسفانه این قوانین رعایت نمی شود و صدور بخشنامه های ضد و نقیض به مانعی جدی برای این مناطق تبدیل شده است.
* مشکل اصلی مناطق آزاد عدم اجرای قوانین این مناطق است و لازم است که این موضوع از طریق دولت، مجلس شورای اسلامی و مراجع حقوقی، بررسی و آسیب شناسی شود.
* به تبع برخی بخشنامه ها از جمله بخشنامه اخیر ممنوعیت ورود و ترانزیت کالای های (گروه 4 ) زمینه برای فرار سرمایه های مالی و نخبگان اقتصادی از کیش ایجاد شده و گزارش های دریافتی حاکی از رایزنی برای مهاجرت فعالان اقتصادی به سایر کشورهای منطقه است.
* اینگونه بخشنامه ها بدون در نظر گرفتن شرایط و ماموریت مناطق آزاد صادر می شود و تبعات سوء آن به رکود هرچه بیشتر این مناطق می انجامد.

* - برخی تصمیمات ازجمله ممنوعیت ترانزیت ورود کالا به کیش شرایط ذهنی منفی را در عرصه فعالیتهای اقتصادی و اذهان فعالان عرصه کسب و کار در کیش ایجاد کرده که اگر در این زمینه اقدامی جبران کننده صورت نگیرد باید منتظر عواقب جبران ناپذیر آن و رکود بیشتر اقتصادی در جزیره کیش باشیم .
* برخی آمارهای غیرواقعی مبنی بر واردات مناطق آزاد که توسط برخی رسانه ها منتشر می شود، متاسفانه زمینه ساز صدور برخی بخشنامه های ضد و نقیض و ایجاد مشکلات برای مناطق آزاد است، این آمارهای غیرکارشناسی، در واقع آدرسهای غلطی است که به ایجاد مانع در روند فعالیت مناطق آزاد منجر شده است.
به گفته شرکت کنندگان در این میزگرد : برخی رسانه ها، آمار واردات مناطق آزاد را در سال 96 حدود 7 میلیارد دلار ذکر کرده اند که این موضوع غیر واقعی است، چرا که از این مبلغ، 4 میلیارد دلار کالاهای عبوری و ترانزیت است یعنی کالاهایی است که ثبت و سفارش آن در سرزمین اصلی صورت گرفته و مقصد آنها جزیره کیش نبوده بلکه سرزمین اصلی بوده و از 3 میلیارد دلار باقی مانده، 2 میلیارد و 400 میلیون دلار آن صرف تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی در مناطق آزاد شده و 600 میلیون دلار باقی مانده، کالاهای همراه مسافر بوده که این کالاها نیز در روند ایجاد 500 هزار شغل و فعالیت 80 هزار واحد صنفی در مناطق آزاد و ویژه نقشی اساسی دارد.
* - طیق آمارهای موجود میزان واردات جزیره کیش در مقابل صادرات آن رقمی ناچیز است و در این زمینه تنها یک واحد تولیدی دارو در کیش طی سال 96 بیش از 150 میلیون دلار صادرات داشته است که عمده مواد اولیه آن وارداتی بوده لذا بایذ از واردات به عنوان فرصتی مهم برای تولید و صادرات استفاده کرد بنا بر این بخش عمده وارات به جزیره کیش مواد خام اولیه بوده که به تولید منجر شده و با ارزش افزوده بالا صادر و برای کشور درآمد ارزی ایجاد کرده است.
* - ایجاد محدویت در مناطق آزاد بدترین راهکار کنترل ارز است و با این اقدام 80 هزار واحد صنفی و تولیدی و 500 هزار فرصت شغلی در مناطق آزاد، بطور جدی مورد تهدید قرار گرفته است.
* سیاست گذاری های غیر کارشناسی و محدود کننده ، نه تنها هیچ‌ کمکی به مناطق آزاد و کاهش آمار قاچاق کالا کمکی نکرده بلکه به شرایط رکود در این مناطق دامن زده است.
* واردات فرصتی مهم برای صادرات است و این نکته ای است که تاکنون به آن توجه نشده لذا باید واردات به مناطق آزاد بویژه کالاهایی که درفرایند تولید قرار می گیرد به عنوان یک فرصت مدیریت و مورد توجه قرار گیرد.
* در بسیاری از کشورها از جمله چین، واردات مواد اولیه تولید با رویکرد به صادرات مورد توجه خاص قراردارد و برای وارات اینگونه کالاها تسهیلات وِیژه ارائه می شود به همین جهت واردات به عنوان یک فرصت در ایجاد کسب و کار و تجارت داخلی و خارجی تلقی می شود.
* تلاش سالهای گذشته برای جذب سرمایه و توانمندیهای بخش خصوصی در مناطق آزاد و ویژه در واقع از نظر اجتماعی، فرهنگی و اعتماد عمومی یک سرمایه بنیادین محسوب می شود که این سرمایه هم اکنون با صدور برخی بخشنامه ها مورد دستخوش و تهدید قرار گرفته است. این درحالیست که درشرایط فعلی بیش از هر زمان دیگر به این سرمایه ها نیازمندیم.
* سیاستگذاریها و تصمیمات برای مناطق آزاد طبق قانون باید در جمع تخصصی و در شورای عالی مناطق آزاد تعیین و تصویب شود، این درحالیست که این شورا هم اکنون فعالیتی ندارد.
* حل مشکلات و نجات مناطق آزاد از شراشیبی رکود نیازمند عرم ملی است زیرا چراغ مراکز تجاری در کیش درحال خاموش شدن است و روند ورود سرمایه های مالی و نخبگان به این جزیره معکوس شده بگونه ای که طی سه سال گذشته بجای ورود سرمایه گذار بیش از 16 هزار مهاجر جویای کار وارد کیش شده است و این بدان معنا است که این منطقه باید منتظر پدیده مشکلات اجتماعی نیز باشد.
* در شرایط خاص فعلی باید به جای محدود کردن و ایجاد چالش واردات را بانگاه رهبردی و آینده نگری مدیریت و به بازرگانان و فعالان اقتصادی اعتماد کنیم و مطمئن باشیم که اینگونه بخشنامه ها قدرت رقابت را کاهش و عملا اقتصاد مناطق آزاد با رکود می کشاند.
* توجه به رویکرد های تشویقی و پرهیز سیاست های محدود کننده بهترین راهکار تقویت اقتصادی ملی و اقتصاد مقاومتی است و در این راستا هر تولید کننده که ظرفیت های تولید را افزایش دهد باید مورد تشویق قرار گیرد. خصوصا تولیدکنندگانی که این توفیق را با واردات مواد اولیه به دست می آورند.
1339

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: اروپا اروپا

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۳۰۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظر وزیر اقتصاد در مورد جنگ اقتصادی
 • وزیر اقتصاد: جنگ اقتصادی برای مردم ایران جدید نیست
 • وزیر اقتصاد: جنگ اقتصادی برای مردم ایران جدید نیست/دشمن معیشت را هدف گرفته است
 • وزیر اقتصاد: جنگ اقتصادی برای مردم ایران جدید و غیر منتظره‌ نیست
 • کمیسیون اروپا: احتمال مشارکت انگلیس در انتخابات پارلمان اروپا وجود دارد
 • تکمیل چرخه خرید با ایجاد نیاز در بازار
 • منشور اقتصاد در گام دوم | علی‎نقی خاموشی: گام دوم کارآمدسازی و استقرار عدالت است
 • ۲۰ درصد واحدهای تولیدی دچار رکود هستند
 • ۲۰ درصد واحد‌های تولیدی شهرک‌های صنعتی درگیر رکود هستند
 • ۲۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی دچار رکود هستند
 • 20 درصد واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی دچار رکود شده اند
 • تحلیل کارشناسان از آینده بازار مسکن
 • انتظارات جامعه از دانشگاه‌ها در زمان رکود
 • درمان التهاب معده با طب سنتی+ عوامل بروز درد و سوزش معده
 • علت اصلی پراید 45 میلیونی و گوشت 120 هزار تومانی/ بودجه چرا معیوب است، عیب آن چیست؟
 • دفاع موشکی در مونیخ!
 • مسکن سفته‌بازان در بازار
 • سفته‌باز‌های ملکی فروشنده شدند/ گروهی از خریداران به بازار آمدند
 • چند درصد از مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌هاست؟