مشاهده اخبار داغ روز

استقرار تجهیزات جدید نظامیان آمریکایی در مرز عراق و سوریه، درگیری شدید نیروهای «قسد» و «داعش» در شرق سوریه، هشدار صندوق بین المللی پول به ولیعهد سعودی و واکنش‌ها به بریده شدن سر کودک 6 ساله عربستانی از جمله مهم ترین عناوین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تشکیل شش کمیته علیه ایران در کنفرانس «ورشو» نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، کنفرانس موسوم به «صلح و امنیت در خاورمیانه» که با حمایت آمریکا و کشورهای عربی در چهاردهم فوریه (25 بهمن) در ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود، شاهد تشکیل شش کمیته علیه ایران است. 

روزنامه الشرق الاوسط نوشت: قرار است کنفرانس ورشو به تشکیل شش کمیته کاری [کارگروه] برای اجرای توصیه‌های کنفرانس منجر شود. این شش کمیته در حوزه‌های «مبارزه با تهدید امنیت سایبری»، «موشک‌های بالستیک»، «مبارزه با تروریسم»، «فراهم کردن امنیت و انرژی»، «امنیت راه‌های دریایی» و «حقوق بشر» فعال‌ خواهند بود؛ حوزه‌هایی که به شکل مستقیم به رفتار ایران در خاورمیانه مربوط است. 

در این نشست که ابتدا قرار بود تمام ضدایرانی و صرفا با موضوع ایران باشد، اما اکنون نامش به صلح و امنیت در خاورمیانه تغییر کرده، به موضوع لیبی و منازعه فلسطین اسرائیل نمی‌پردازد.

الشرق الاوسط نوشت: ایده کنفرانس ورشو به چند ماه پیش برمی‌گردد که دونالد ترامپ پیشنهاد کرد ائتلافی گسترده با هدف ایجاد «ائتلافی ضد ایران به موازات ائتلاف ضد داعش» تشکیل شود. 

به نوشته الشرق الاوسط، کشورهای اروپایی موضع متفاوتی درباره ایران در مقایسه با موضوع هسته‌ای اتخاذ کرده‌اند. آنها تلاش کردند تغییراتی در کنفرانس اعمال شود. از ظواهر امر برمی‌آید که هیچ وزیر خارجه اروپایی در این کنفرانس حاضر نخواهد شود. 

نشست ورشو همزمان با نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در سوچی برگزار می‌شود. ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روند آستانه (مذاکرات صلح سوریه) و تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را بررسی خواهند کرد تا مقدمات اصلاح قانون اساسی سوریه با هدف اجرای قطعنامه 2254 فراهم شود.

استقرار تجهیزات جدید نظامیان آمریکایی در مرز عراق و سوریه

منابع خبری از استقرار تجهیزات نظامیان آمریکایی در منطقه «التنف» عراق واقع در مرزهای مشترک با سوریه خبر دادند.

بر اساس این گزارش، تجهیزات نظامیان آمریکایی از جمله سلاح های سنگین و توپخانه ها در منطقه التنف واقع در ۴۹۰ کیلومتری غرب شهر الرمادی مرکز استان الانبار مستقر شده است.

استقرار این تجهیزات همزمان با آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه برای پاکسازی آخرین پایگاه داعش در استان دیر الزور صورت می گیرد.

پیشتر شبکه خبری المیادین از توافق ائتلاف آمریکا و شبه نظامیان کرد تحت حمایت این ائتلاف با گروه تروریستی داعش بر سر خروج عناصر این گروه از شرق سوریه خبر داده بود.

مخالفان سوری نیز اعلام کرده بودند که داعش مهیای خروج از شرق فرات شده است اما مقصد این گروه همچنان مبهم است اما شاید عناصر مسلح داعش به صحرای الانبار یا بادیه التنف منتقل شوند.

درگیری شدید نیروهای «قسد» و «داعش» در شرق سوریه

«نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت نیروهای آمریکایی قرار دارند، روز یکشنبه برای اخراج عناصر داعش از آخرین پایگاه‌های آنها در شرق سوریه، درگیری شدیدی را تجربه کردند.

«مصطفی بالی» سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که «داعشی‌هایی از آخرین دژ خود دفاع می‌کنند، گروهی از باتجربه‌ترین نیروهای آنها هستند.» بالی گفت که هنوز حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ عناصر داعشی در آخرین منطقه تحت اشغال داعش که در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق قرار دارد و شامل دو رستا می‌شود، حضور دارند.

منابع سوری می‌گویند، اولین هدفی که در عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه دنبال می‌شود، تسلط بر روستای «الباغوز» در نزدیکی مرز عراق است.

نیروهای دموکراتیک سوریه عصر شنبه گفته بودند که عملیات برای آزادسازی آخرین منطقه‌ در شرق فرات آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که نیروهای داعش در منطقه‌ای به وسعت ۴ کیلومتر در نزدیکی روستای «الباغوز» از توابع منطقه «هجین» در شرق دیرالزور متمرکز شده‌اند.

هشدار صندوق بین المللی پول به ولیعهد سعودی

رئیس صندوق بین المللی پول گفت صادرکنندگان نفت هنوز کاملاً از شوک قیمت نفت در ۲۰۱۴ بیرون نیامده اند. او همچنین در مورد هزینه کردن برای پروژه های فیل سفید هشدار داد.

فیل سفید اصطلاحی است برای اشاره به دارایی‌هایی که مالک آنها نمی‌تواند به سادگی از بند آنها رها شود و در عین حال میزان استفاده و مفید بودنشان نسبت به هزینه شان ناچیز است.

کریستین لاگارد، مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول گفت با کاهش درآمدها، کسری مالی علیرغم اصلاحات قابل توجه در هر دو بخش هزینه و درآمد با معرفی مالیات بر ارزش افزوده و تعیین مالیات های داخلی، خیلی آرام کاهش می یابد.
این شرایط باعث افزایش شدید در بدهی عمومی از ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی در ۲۰۱۳ به ۳۳ درصد در ۲۰۱۸ شده است.

لاگارد گفت بی ثباتی در دورنمای رشد برای صادرکنندگان نفت نشان دهنده تغییر رویه سریع کشورها به سمت انرژی تجدید پذیر در چند دهه اخیر است که همزمان شده با قرارداد تغییرات جوی پاریس.

او گفت چهارچوب های مالی در خاورمیانه باید بهبود پیدا کند. دولت‌های منطقه احتمالاً گمراه شده‌اند که به جای سرمایه‌گذاری بر مردم و پتانسیل های تولیدی، از پروژه های فیل سفید حمایت می کنند.

عربستان سعودی بزرگترین اقتصاد خاورمیانه طرح‌هایی با سه پروژه جدید اعلام کرده است که شامل نئون، یک منطقه اقتصادی ۵۰۰ میلیارد دلاری می شود. این طرح توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان معرفی شده است.

لاگارد همچنین گفت در این منطقه معمولاً صندوق‌های ثروت دولتی مستقیماً هزینه پروژه های مالی را تامین میکنند، در حالیکه نهادهای دولتی در برخی کشورها وام گیری های بالایی خارج از بودجه دارند.

صادرکنندگان نفت باید نمونه های کشورهای دارای منابع دیگر مثل شیلی و نروژ را در استفاده از قوانین مالی برای حفاظت از اولویت هایشان دنبال کنند.

واکنش‌ها به بریده شدن سر کودک 6 ساله عربستانی

پایگاه اسرار الاسبوع در گزارشی با اشاره به ذبح کودک ۶ ساله شیعی به دست یک وهابی در مدینه منوره از عربستان به عنوان سرزمین تکه تکه کردن و ذبح نام برده است.

این رسانه نوشت: جنایت در جاده سلطان بن عبدالعزیز رخ داد و هنگامی که مادر زکریا الجابر از ساکنان منطقه الاحساء در شرق عربستان خودرویی را کرایه کرد تا برای زیارت مرقد مطهر حضرت محمد(ص) برود هنگام سوار شدن مادر این کودک گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم توکلنا علی الله، اللهم صل علی محمد و اله»، در این هنگام راننده خطاب به مادر این کودک شیعی گفت که تو شیعه هستی و هنگامی که جواب بله شنید خشم سرتاپایش را فرا گرفت. راننده پس از مدت کوتاهی خودرو را در نزدیکی قهوه خانه ای متوقف کرد و کودک را به زور از مادرش گرفت و مادر این کودک از کسانی که در محل بودند و رهگذران کمک خواست اما کسی به وی کمک نکرد و این جنایتکار وهابی با شیشه شکسته شده کودک را مقابل جشمان مادر سر برید و مادر به کما فرو رفت.

اسرار الاسبوع در گزارش خود به روایت وارونه رسانه های سعودی که کوشیدند که جنایتکار وهابی را تبرئه کنند و وی را دارای اختلال روانی معرفی کنند، اشاره کرده و آورده است: این روایت رسانه های سعودی درحالی مطرح می شود که به اعتقاد ناظران امور این با رانندگی فرد جنایتکار همخوانی ندارد زیرا به کسی که مشکل عقلی دارد، گواهینامه نمی دهند و این ثابت می کند که جانی در صحت عقل مرتکب جنایت شده و انگیزه واقعی این جنایت تفکرات وهابی است که تفکر داعشی هاست.

این رسانه در ادامه به بی توجهی سازمان های حقوق بشری که برای کشته شدن جمال خاشقچی این همه سروصدا به راه انداختند پرداخته و بیان کرده است: این جنایت کمتر از جنایت قتل خاشقچی نیست. تفکر وهابی میان کوچک و بزرگ تفاوتی قائل نیست و مملکت ذبح و تکه تکه کردن است و این به جنایات سعودی ها که وهابیون آنرا اداره می کنند و زندان مخالفان و فعالان است افزوده می شود.

اسرار الاسبوع می نویسد: تفکر وهابی بر اساس خشونت است و پیروان اهل بیت(ع) را رافضی می داند. فتواهایی از سوی شیوخ وهابی مانند عبدالرحمن البراک علیه شیعیان داده شده است. جنایت ذبح شهید زکریا الجابر در نتیجه تفکر وهابی تکفیری متعصبی است که در کتب درسی در عربستان ترویج و تدریس می شود و در منابر در مساجد و نیز رسانه ها تبلیغ می شود و نیز سیاست های دولت عربستان که شیعیان را شهروندان درجه دوم محسوب می کنند و با آنها به عنوان مسلمان برخورد نمی کنند.

این رسانه در ادامه آورده است: وهابی ها در ابتدا اجازه تشییع و خاکسپاری این کودک شهید شیعه را در قبرستان بقیع نمی دادند اما سرانجام این کودک در بقیع در جوار ائمه(ع) به خاک سپرده شد.

اسرار الاسبوع آورده است: این جنایت در شبکه های اجتماعی با واکنش های زیادی روبرو شده است از جمله کاربری به نام عبدالله الداهم از آن به عنوان زنگ خطری یاد کرده است.

وبسایت نشریه انگلیسی سان نیز در گزارشی با توضیح جزییات این حادثه نوشته است: شیعیان در سرزمین عربستان با محدودیت زیادی روبرو بوده، و شمار قابل توجهی از فعالان سیاسی این طیف با خطر اعدام روبرو هستند.

 

منبع: تابناک

شرط وصل دوباره اینترنت از زبان سخنگوی دولت؛ عدم سوءاستفاده از اینترنت و بازگشت آرامش به کشور

اینترنت در کدام شهرهای ایران وصل شده است؟

وضعیت به این وحشتناکی است؟ تداوم قطعی اینترنت توجیه‌پذیر است؟

چرا تصمیم‌گیری‌ها را عده‌ای دیگر انجام می‌دهند و سختی‌ها را مردم می‌کشند؟

آخرین وضعیت اتصال به اینترنت در دو روز اخیر

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۳۱۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: تحولات خاورمیانه تحولات سوریه تحولات عراق تحولات یمن ایران برجام تحریم های ایران عربستان

خبر بعدی:

رژیم تحت الحمایه!

 رئیس جمهور آمریکا که پروژه ایران هراسی او و دوشیدن شیوخ ثروتمند حوزه جنوبی خلیج فارس با این حربه اش زبان زد خاص و عام است، بار دیگر با توسل به این توطئه نخ نما ضمن موافقت با ارسال تجهیزات و نظامیان بیشتر به سعودی، درصدد است بار دیگر ریاض را بیش از پیش تلکه کرده و به قول خودش بدوشد.

مهدی خالدی/

 رئیس جمهور آمریکا که پروژه ایران هراسی او و دوشیدن شیوخ ثروتمند حوزه جنوبی خلیج فارس با این حربه اش زبان زد خاص و عام است، بار دیگر با توسل به این توطئه نخ نما ضمن موافقت با ارسال تجهیزات و نظامیان بیشتر به سعودی، درصدد است بار دیگر ریاض را بیش از پیش تلکه کرده و به قول خودش بدوشد.

 در همین راستا دونالد ترامپ روز گذشته در نامه ای خطاب به رئیس مجلس نمایندگان این کشور، با تهدید خواندن ایران، تأیید کرد ۳هزار نظامی آمریکایی در عربستان مستقر خواهند بود. ترامــپ در بخشــی از این نامه نوشــت: «همانطور کــه در ۲۲ جوالی (۳۱ تیر) ۲۰۱۹ گفتم، نیروهای ارتش آمریــکا جهــت محافظت از منافع آمریــکا و افزایش محافظت از منطقه در برابر اقدامات خصمانــه ایران و نیروهای نیابتی این کشــور در منطقه مســتقر شدند.

 وی در بخش دیگر این نامه با توســل به حربه نخ نمای گذشته خود اتهاماتی علیه ایران مطرح کرده و نوشت: «ایران تهدیــد علیه امنیت منطقــه را از جمله با حمله ۱۴ ســپتامبر(۲۳ شهریور) ۲۰۱۹ به زیرســاخت های نفتی و گازی در عربســتان ادامــه داد.بــرای اطمینان بخشــی به شــرکا، بازداشــتن ایران از رفتارهــای تحریک کننــده و افزایــش قابلیت های دفاعی در ســطح منطقه، به نیروهای دیگری از ارتش آمریکا دســتور داده شــد در خاورمیانه مستقر شوند».

 در راستای این تصمیم قرار است سامانه های موشکی و راداری و دو اسکادران جنگنده برای افزایش توان دفاعی عربستان به این کشــور اعزام شــود. به اذعان ترامپ این نیروها مادامی که حضورشان برای اجرای مأموریت های ذکر شــده لازم باشــد، در عربستان مستقر خواهند ماند. با احتساب این نیروهای اضافی، تعداد کل پرســنل نیروهای مسلح آمریکا در ریاض به نزدیک ۳هزار تن خواهد رسید.

 مسکو: استقرار آمریکایی ها در عربستان تنش زاست

 این در حالی است که معاون وزیر خارجه روســیه به این تصمیــم ترامپ واکنش نشــان داده و آن را گامی تنش زا توصیف کرد. میخائیل بوگدانــف، در واکنش به بیانیــه دونالد ترامــپ، رئیس جمهوری آمریکا درخصــوص اعزام نیروهای نظامی به عربستان خاطرنشان کرد: آمریکا تعداد نیروهایش را در عربستان به ۳ هزار نظامی در هفته های آتی افزایش خواهد داد و این اقدام تنها بــه افزایش تنش ها در منطقه دامن می زند.

 وقتی پول بر هر چیزی مقدم است

گفتنی اســت پنتاگون در سپتامبر سال جاری میــلادی (تیر مــاه) و همزمان با حملات موشــکی و پهپــادی نیروهای یمنی به تأسیســات شرکت نفتی آرامکو ســعودی و با ادعای آنچه کــه مقابله با اقدامات خرابکارانه ایران خوانده شد، مجوز استقرار نیروهای آمریکایی در سعودی را صادر کرد. در پی این اقدام شــاه سعودی نیز با میزبانی این کشور از نظامیان ایالات متحده با هدف آنچه «گســترش ســطح همکاری های مشــترک دفاعی» در جهت حفظ امنیت و ثبات خوانده شده، موافقت کرد.  در آن مقطع قــرار بود ۵۰۰ نظامی آمریکایی در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان واقع در منطقه های بیابانی در شرق ریاض، مستقر شــوند، اما به دلیل حساسیت ها، ریاض از اظهارنظر علنی درباره اعزام نیرو به عربستان امتناع کرده بود.

 امــا همزمان بــا مهر تأیید ســلمان بن عبدالعزیز بر افزایش نظامیان آمریکایی در خاک کشــورش، پنتاگون اعلام کرده بود سرپرست وزارت دفاع این کشور مجوز اعزام نیرو و تجهیزات به عربستان را صادر کرده است. وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرده بود شرکت لاکهید مارتین امتیاز عقد قراردادی به ارزش 1/48 میلیارد دلار برای فروش ســامانه های دفاعی موشکی «تاد «به عربستان را به دســت آورده است.  این همکاری های نظامی واشنگتن با سعودی در حالی بود که ســردمداران آل سعود به دلیل درگیر بودن در پرونده خونبار جنگ یمن و همچنین ماجرای قتل فجیع جمال خاشقچی منتقد دربار سعودی با انتقادات بسیاری از سوی جامعه جهانی روبه رو بوده و بسیاری تحریم تســلیحاتی سعودی را خواستار بودند.

 ترامپ اما پیشــتر بهصورت آشکار اعلام کــرده بود برای وی در رابطه با ســعودی پرونده حقوق بشــری و رفتار این کشور مهم نیست، بلکه چیزی که او در این رابطه دنبال می کند، کســب پول بیشتر است؛ همان چیزی که سعودی دارد.

 اوج سرسپردگی آل سعود

اما موج سواری آل سعود بر ماجراجویی های ترامپ در خلیج فارس با موافقت ریاض در اعــزام مجدد نظامیــان آمریکایی به این کشور آن هم در شرایطی که ایالات متحده و هم پیمانانش در منطقه دست به اقدامات ناپخته می زنند، قابل تأمل و سؤال برانگیز اســت.  اگرچه حضــور دوبــاره نظامیان آمریکایــی در خاک عربســتان موضوع جدیدی نیست، اما بازگشت دوباره آنها پس از ۱۶ سال آن هم در شرایط حساس کنونی از اوج سرسپردگی حکام سعودی در مقابل غرب حکایت دارد. بــه نظر می رســد ریــاض در شــرایط حســاس کنونی که منطقه با اقدام های ویرانگر غرب هر روز بحرانی تر می شــود، ترجیح میدهد به جــای انتخاب گزینه دیپلماتیک و گفت وگو با همســایگان در راستای حل تنش، کشور خود را به تحت الحمایه غرب تبدیل کرده تا شاید به این طریق مفری برای ادامه حکومت استبدادی خود پیدا کند.

دیگر خبرها

 • آیا ناتو مسیر پیمان ورشو را طی خواهد کرد؟
 • وقوع درگیری شدید میان فلسطینیان و صهیونیست‎‌ها در «رام الله»
 • یک دانش آموز دیگر عربستانی کشته شد
 • یورش سنگین داعش با سلاحهای آمریکایی به منطقه‌ای در کرکوک
 • صهیونیست‌ها به روی فلسطینیان در شرق غزه آتش گشودند
 • فرمانده قسد: ترکیه در عین العرب مرتکب قتل عام شده است
 • معرفی فیلم سینمایی «مسخره باز» + تصاویر و خلاصه داستان
 • کشف جاسوس اوراوا در تمرین بسته الهلال
 • ترکیه از تکمیل تشکیل منطقه امن در شمال سوریه خبر داد
 • ترکیه: تکمیل ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه (+نقشه)
 • روسیه نسبت به استقرار نظامیان آمریکایی در عربستان هشدار داد
 • هشدار روسیه نسبت به استقرار نظامیان آمریکایی در عربستان سعودی
 • استقرار نظامیان روس در فرودگاه سیرین شمال شرق سوریه
 • انتشار کتابی با عنوان تربیت فرزندی که هیجانات شدید دارد
 • سوریه؛ نظامیان روسیه جای آمریکایی‌ها را گرفتند
 • بی‌نظمی امان سرمربی استقلال را بریده | استراماچونی قهر کرد
 • وعده صادق سردار سلیمانی که محقق شد/ تصاویر
 • داعشی که آمده بود تا بماند؛ اما رفت/ وعده صادقی که محقق شد + تصاویر و فیلم
 • مقام روس: استقرار ۳ هزار نیروی نظامی آمریکا در عربستان را محکوم می‌کنیم