هایزر روز ۱۴ دی ۱۳۵۷ بدون اطلاع قبلی با یک هواپیمای نظامی از بروکسل عازم تهران شد و بلافاصله مذاکرات خود را با فرماندهان نظامی آغاز کرد. هرچه تاریخ حرکت شاه از ایران نزدیک‌تر می‌شد گزارش‌های هایزر از اضطراب و بی قراری در ارتش و تمایل بعضی از فرماندهان نظامی برای اقدام به کودتا هنگام عزیمت شاه حکایت می‌کرد.

در هرحال نقشه‌های هایزر بر باد رفت ونتوانست ماموریتی که داشت با موفقیت به انجام برسد و موج انقلاب خروشان شد و نظامیان یا از پادگان فرار و به صف مخالفین می‌پیوستند و یا در رده‌های بالای آن‌ها از کشور گریخته و هایزر با مشاهده وضع موجود وناامیدی از عدم اجرای نقشه‌های خود کشور را ترک کرد.

اسدالله بادامچیان خاطراتی از هایزر و نحوه خروج او از تهران دارد. رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه به خبرآنلاین گفت: من در کمیته استقبال از امام عضو شورای مرکزی هفت نفره آن بودم. مسئول اداره بهشت زهرا هم بودم و مجموعه یاران امام کاری کردند که هایزر نتوانست برنامه‌های آمریکا و خودش را اجرا کند و در ایران دو سه روز قبل از ۲۲ بهمن گریخت.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با اسدالله بادامچیان را در ادامه بخوانید.

*****

وقتی ژنرال هایزر به ایران آمد، در روز‌هایی که انقلاب اوج گرفته بود، شما به عنوان یکی از کارگردان‌های انقلاب چه می‌کردید؟

من در آن سال‌ها هیچ‌وقت چهره آشکار انقلاب نبودم بلکه چهره پنهانی بودم. هایزر چندبار در خاطراتش می‌گوید «ما دنبال طرفداران خمینی که خیلی با تدبیر عمل می‌کنند، هستیم». او از برنامه‌های انقلاب خیلی هم عصبانی است مخصوصا در مسئله راهپیمایی تاسوعا و عاشورا که می‌گوید خیلی دلش می‌خواسته مسئول تبلیغات این راهپیمایی را بشناسد و با اینکه سال‌ها دنبال این موضوع گشته، اما هنوز پاسخش را نیافته و هنوز هم دلش می‌خواهد بداند او کیست؟ من در کمیته استقبال از امام عضو شورای مرکزی هفت نفره آن بودم. مسئول اداره بهشت زهرا هم بودم و مجموعه یاران امام کاری کردند که هایزر نتوانست برنامه‌های آمریکا و خودش را اجرا کند و در ایران دو سه روز قبل از ۲۲ بهمن گریخت.

هایزر چگونه ایران را ترک کرد؟

فضای آن روز را نگاه کنید که هنوز نظام شاه سر کار است و اداره ایران در اختیار ژنرال هایزر است. ژنرال چهارستاره آمریکایی که در تمام ارتش آمریکا تنها دو افسر مثل او وجود داشت. او برترین بود و با اختیار کامل از طرف خود شخص کارتر به این کار گمارده شد. خاطراتش در ایران هم چاپ شده است. در آن خاطرات می‌گوید «من گفتم باید خود کارتر برای رفتن من به ایران نظر دهد. کارتر هم حکم داد نه اینکه وزیر دفاع آمریکا به او گفته باشد. می‌گوید نزدیک سه بعد از نصفه شب تلفن هایزر زنگ زد و گفتند باید همین امروز به ایران بروی. گذرنامه ام آماده نبود، بی گذرنامه از آلمان تا یونان آمدم، با لباس مبدل سوار یک هواپیمای ویژه ۳۳۰ شدم، در هواپیما فهمیدم که گذرنامه ام را جا گذاشتم». در واقع بی گذرنامه به ایران آمد و اختیار کامل اداره امور ایران از دیماه تا پیروزی انقلاب در اختیار هایزر بود. خودش می‌گوید «وقتی قره باغی از فرودگاه بعد از بدرقه شاه در ۲۶ دیماه برگشت، گفت: علیحضرت به ما دستور داده همه تابع شما باشیم». این دیگر حرف خودش است. بختیار و تمام فرماندهان نظامی شاه، ژنرال کاست رئیس هیات مستشاری آمریکا، سولیوان سفیر آمریکا، سفیر انگلیس و همه مسئولین آن روز تحت فرمان آقای هایزر بودند. جالب است، به او اختیار دادند تا یک میلیون آدم بکشد، اما نگذارد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد. هایزر فرمانده بمب افکن‌های آمریکا در جنگ ویتنام و کره بود. او مسئولیت تخلیه نیرو‌های آمریکایی از سایگون را برعهده داشت. بعد از مراسم باشکوه استقبال از امام ژنرال هایزر می‌بیند بیچاره است و نمی‌تواند کاری کند بنابراین از ایران فرار کرد. آنقدر فرارش هم خنده دار است که حد ندارد. با بالگرد، جلیقه ضدگلوله، شبانه به فرودگاه رفت. موقعی که هوا تاریک شد، با لباس مبدل از بالگرد پیاده شد و به صورت سینه خیز تا هواپیما رفت، هواپیما پرواز کرد، اما او همچنان وحشت زده کف هواپیما دمر دراز کشیده بود. هواپیما که از مرز ایران گذشت و وارد ترکیه شد، تازه روی صندلی نشست و حالش جا آمد. منشی کارتر می‌گوید «وقتی هایزر در اتاق سری کاخ سیاه گزارش داد، کارتر بی اختیار روی کاناپه افتاد و به شدت گریه کرد»، چون از دست دادن ایران شوخی نبود.

چهل سال از انقلاب اسلامی گذشت و شما فرمودید «با شور و شوق آن روز‌ها را سپری می‌کردید»، اما کشور مشکلات زیادی در این چهار دهه داشت، آیا پشیمان نیستید از اینکه انقلاب کردید؟

خیر، برعکس خیلی هم خوشحال هستم. اتفاقا یک نوه سه ساله دارم و می‌گوید «من مختارم» دائم در حال جنگ و جدال است و می‌گوید «می خواهم بروم شاه را بکشم». به او می‌گویم «شاه را ملت و ما کشتیم». می‌گوید «آره باباجون کشتید، ولی آمریکا هنوز مانده است». این نوه ام هست. برای چه پشیمان باشم؟ من شوخی نمی‌کنم جدی می‌گویم.

آیا حسرتی هست که باقی مانده باشد و آرزو کرده باشید که انقلاب اسلامی به نقطه‌ای برسد، اما نرسیده باشد یا برعکس آن نقطه‌ای که شما تصور نمی‌کردید و دستاوردی را که فکر نمی‌کردید بدست آورده باشد؟

هر دو هست، اما من، چون جزو کسانی هستم که در خط انقلاب آشنایی از نزدیک دارم، برای من سیر انقلاب با فراز و نشیب هایش یک امر عادی است. کتاب جدیدی به نام «دو نوع مدیریت در امامت» نوشتم، این کتاب بسیار جالب است. ما دو نوع مدیریت داریم؛ یک مدیریت خط ارزشگرا که ارزش‌ها و آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی را تا حکومت عدل جهانی امام قائم دنبال می‌کند. در این خط جای امثال سازشکارها، محافظه کار‌ها و ابوموسی اشعری و جای عافیت طلب‌ها نیست. سلمان، ابوذر، مقداد، سمیه، فضه و حججی‌ها رهپویان این خط هستند. یک خط هم امامت و مدیریت عامه جامعه است که همه هشتاد میلیون در آن حضور دارند. وقتی باید مردمسالارانه انقلاب را مدیریت کرد، باید بدانیم که زمان می‌طلبد و طول می‌کشد. چون جامعه موتورسیکلت نیست که زود دور بزند. تریلی است و بخواهد دور بزند و جهتش را عوض کند طول می‌کشد. از آنجا که خط امام در انقلاب تا حالا درست پیش آمده، نه تنها نگرانی ندارم بلکه خیلی هم محکم و استوار امیدوارم. در حوزه مدیریت جامعه نیز مردم به سطحی رسیده اند که می‌دانند خودشان باید انتخاب کنند و باید نتایج انقلاب را درنظر بگیرند. مثلا ۲۳ میلیون نفر رای به آقای روحانی دادند، حالا هرکس از آن‌ها اعتراض می‌کند، به او می‌گویند «انتخاب خودتان بود، حالا خودتان باید تحمل کنید». در مجموع معتقدم مردم پای انقلاب می‌مانند. در کتابی که سال ۶۷ نوشتم ره آورد و دستاورد‌های انقلاب، آفات و رمز تداوم انقلاب را گفته ام. این کتاب دانشگاهی است. همین خبرگزاری‌های شما حاصل تحول انقلاب محسوب می‌شود. قبل انقلاب یک خبرگزاری پارس داشتیم که برای شاه و زیر سلطه ساواک بود. حالا انواع و اقسام خبرگزاری‌ها را با آدم‌های مختلف داریم. امروز سه روزنامه اطلاعات، جمهوری اسلامی و کیهان در اختیار نهاد رهبری است که سه موضع مختلف دارند. یک موقع بی بی سی از من پرسید «شما می‌دانستید شاه می‌رود؟» گفتم «اگر مقصودت این است که ما بدون برنامه و هدف همینجوری آمدیم، شاه هم رفت و انقلاب شد، اینطور نیست. امام سال ۴۱ به ما فرمود: برای اینکه ایران به یک کشور اسلامی مستقل برسد، حدود ۲۰ سال طول می‌کشد. شما در این ۲۰ سال باید زندان‌ها بروید، مشکلات و زحمات را تحمل کنید. رنج‌ها بکشید تا انقلاب به ثمر برسد. شانزده و نیم سال طول کشید و بعد از آن هم می‌دانیم چکار کردیم. سال ۵۷ هم می‌دانستیم چکار می‌کنیم. الان هم می‌دانیم به کجا داریم می‌رویم و به کجا داریم می‌رسیم». بی بی سی مانده بود چه بگوید.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

تورم سال ۹۷ چقدر می‌شود؟

مرکز آمار ایران گزارش تورم بهمن ماه را به‌روز کرد. بر مبنای گزارش مذکور شاخص قیمت که در ۳ ماه منتهی به دی ماه وارد فاز «کاهش دما» شده بود بهمن ماه را با افزایش خفیف سپری کرد. شاخص قیمت در بهمن‌ماه با ۲/ ۲ درصد افزایش نسبت به دی‌ماه به عدد ۱/ ۱۵۸ رسید؛ این در حالی است که رشد شاخص قیمت در دی ماه تا ۲ درصد کاهش یافته بود. به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت برخی از کالا‌های اساسی مانند گوشت مرغ و قرمز و همین‌طور افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر علت رشد ماهانه تورم قیمت در بهمن باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ این رشد باعث شده تا در دومین ماه زمستان تورم نقطه به نقطه به حدود ۴۲ درصد و تورم سالانه به عدد ۵/ ۲۳ درصد برسد. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش تحت ۳ سناریوی به پیش‌بینی عدد تورم در پایان سال‌جاری پرداخته است. تحت سناریوی اول که فرض شده، بخشی از التهابات ارزی روز‌های اخیر در شاخص قیمت اسفندماه منعکس می‌شود و شاخص قیمت از آرایش سال‌های قبل خود پیروی می‌کند، تورم سالانه ۲۷ درصد پیش‌بینی شده است. تحت سناریو‌های خوش‌بینانه‌تر دیگر نیز عدد تورم به ترتیب معادل ۷/ ۲۶ درصد و ۵/ ۲۶ درصد پیش‌بینی شده است؛ بنابراین می‌توان با اطمینان بالا گفت: تورم سالانه عددی نزدیک به ۲۷ خواهد بود.


آغاز فاز چهارم تورم

بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران، روند رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده را در ۱۰ ماه ابتدایی سال‌جاری می‌توان به ۳ فاز «رشد ملایم اولیه»، «فاز جهشی» و «فاز کاهش دما» تقسیم کرد. به دلیل التهابات بازار دارایی‌ها که از ابتدای نیمه دوم سال گذشته شروع شده بود، شاخص قیمت همسو با اقتصاد، ابتدای سال‌جاری را با آهنگ ملایم افزایشی شروع کرد؛ این رشد ملایم ۲ ماه طول کشید و از خردادماه شاخص قیمت وارد مرحله جهشی شد. میانگین رشد ماهانه شاخص قیمت در دو ماه ابتدایی سال‌جاری حدود ۲/ ۱ درصد بود که از میانگین تورم ماهانه نیمه دوم سال قبل بیشتر بود. اما این آهنگ ملایم از ماه سوم سال با شتاب مواجه شد و شاخص قیمت را با سرعت چشمگیر به جلو راند. میانگین رشد ماهانه شاخص قیمت در ۵ ماه فاز شتاب حدود ۵ درصد بوده است؛ این بازه زمانی از حیث رشد شاخص قیمت به لحاظ پیوستگی در دهه‌های اخیر کم سابقه بوده است. شتاب مذکور تا آغاز پاییز ادامه یافت؛ به نحوی که تورم ماهانه در مهرماه به عدد کم سابقه ۱/ ۷ درصد رسید. اما رشد شاخص قیمت در دومین ماه آبان با یک سقوط آزاد مواجه شد؛ شاخص قیمت در این ماه ۶/ ۲ درصد رشد کرد؛ این رشد اگرچه در مقایسه با روند بلندمدت شاخص قیمت بالاست، اما نسبت به ماه‌های فاز جهشی کمتر بود. البته کاهش رشد شاخص قیمت محدود به آبان ماه نبود و این مسیرنزولی تا دی ماه ادامه یافت و در این ماه به ۲ درصد رسید که البته هنوز با مقدار روند بلندمدت آن فاصله زیادی دارد؛ بدین ترتیب ۳ ماه منتهی به دی ماه را می‌توان فاز کاهش دمای رشد شاخص قیمت نامید. اما بر مبنای آخرین گزارش مرکز آمار ایران دمای شاخص قیمت در بهمن ماه به‌طور خفیف افزایش یافت و با توجه به روند رشد برخی اقلام در هفته‌های اخیر و رسیدن به تقاضای آخر سال به‌نظر می‌رسد شاخص قیمت در بهمن فاز چهارم خود را شروع کرده است؛ فاز افزایشی که پیش‌بینی می‌شود در اسفندماه نیز ادامه داشته باشد.

رشد ماهانه شاخص قیمت که در آخرین ماه فاز کاهش دما به ۲ درصد کاهش یافته بود در ماه بهمن با افزایش خفیف به ۲/ ۲ درصد رسید. پیش‌بینی ادامه افزایش دما در اسفندماه بر ۳ پایه انجام می‌شود؛ اول اینکه برخی اقلام ضروری خوراکی سبد خانوار در روز‌های اخیر با رشد قابل‌توجه قیمت مواجه شده‌اند و هنوز بازار این کالا‌ها به تعادل نرسیده است. دوم اینکه به دلیل نزدیک شدن به پایان سال، انتظار می‌رود بازار کالا‌ها و خدمات با فشار سمت تقاضا به‌ویژه در حوزه پوشاک مواجه شود. دلیل سوم التهابات بازار ارز در روز‌های اخیر است؛ ارز به دلیل عدم اطمینان ناشی از تصویب FATF در روز‌های اخیر با رشد قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شده است؛ انتظار می‌رود اثر افزایشی آن روی شاخص قیمت با وقفه چند هفته‌ای در اسفندماه منعکس شود.


بار تورم بر دوش اقشار شکست‌پذیر

رشد ۲/ ۲ درصدی شاخص قیمت در ماه بهمن باعث شده تا در مجموع شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به حدود ۴۲ درصد افزایش یابد؛ این افزایش به این معناست که هر خانوار نمونه سبد مصرفی مشابه خود را در بهمن سال‌جاری بیش از ۴۲ درصد بیشتر از قیمت این سبد در ماه مشابه سال قبل تامین می‌کند. بررسی گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد این رشد نقطه به نقطه در موج تورمی سال‌های ۹۱ و ۹۲ تنها یک‌بار اتفاق افتاده بود؛ بیشترین مقدار رشد ۱۲ ماهه شاخص قیمت در موج تورمی مذکور حدود ۴۲ درصد بود که در خردادماه سال ۱۳۹۲ و در بحبوحه انتخابات اتفاق افتاده بود.

افزون بر این بررسی‌ها حاکی از آن است که مهم‌ترین دلیل رشد شاخص قیمت در مقیاس ۱۲ ماهه گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بوده است. رشد این گروه در ۱۲ ماهه منتهی به بهمن سال‌جاری تقریبا دوبرابر گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» بوده است. در این بازه دوازده ماهه تورم گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» حدود ۶۴ درصد بود، این در حالی است که تورم گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» در همین بازه زمانی تنها ۳۳ درصد بوده است. تفاوت ترکیب سبد مصرفی خانوار‌های اقشار مختلف باعث شده تا این تورم بیشترین فشار را به اقشار آسیب‌پذیر وارد کند. در حالی که گروه خوراکی وزن قابل‌توجهی از سبد مصرفی خانوار‌های موجود در طیف پایین درآمدی را شامل می‌شود، اما این گروه وزن ناچیزی در سبد مصرفی اقشار بالای طیف درآمدی جامعه دارد؛ این گروه بیشتر متقاضی خدماتی مانند تفریح و فرهنگ هستند؛ بنابراین می‌توان استدلال کرد که رشد شاخص قیمت در ۱۲ ماه گذشته بیشترین فشار را به اقشار آ‌سیب‌پذیر جامعه وارد کرده است.

بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران، در مقیاس ۲۴ ماهه شاخص قیمت در پایان بهمن ماه سال جاری رشد حدود ۵/ ۲۳ درصدی را تجربه کرده است؛ به این معنی که سبد مصرفی خانوار نمونه در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری نسبت به ۱۲ ماه مشابه سال قبل از آن حدود ۵/ ۲۳ درصد رشد داشته است.


سه سناریوی تورم سالانه

اگرچه برای دستیابی به عدد دقیق تورم سالانه باید منتظر انتشار شاخص قیمت در پایان اسفندماه ماند، اما می‌توان تحت سناریو‌های مختلف عدد تورم سال جاری را پیش‌بینی کرد. با توجه به اینکه تقاضای کالا‌ها و خدمات در ماه پایانی سال معمولا بیشتر از ماه‌های دیگر است، یک مبنا برای پیش‌بینی شاخص قیمت در ماه پایانی سال، بررسی رشد شاخص قیمت در ماه پایانی سال‌های گذشته است. نسبت تورم اسفند به بهمن در ۳ سال حدود ۲ واحد بوده است؛ به این معنی که در سال‌های گذشته رشد شاخص قیمت در اسفند تقریبا ۲ برابر رشد شاخص قیمت در بهمن بوده است؛ بنابراین در اولین سناریو می‌توان پیش‌بینی کرد رشد ماهانه شاخص قیمت در آخرین ماه سال جاری از آرایش خود در سال‌های گذشته تبعیت می‌کند؛ یعنی از ۲/ ۲ در بهمن به ۴/ ۴ در اسفندماه برسد. اگر این پیش‌بینی محقق شود شاخص قیمت در پایان سال به عدد ۱۶۵ واحد خواهد رسید؛ تورم نقطه به نقطه عدد ۴۸ درصد و تورم سالانه نیز حدود ۲۷ درصد خواهد بود.

در سناریوی دیگری می‌توان پیش‌بینی کرد افزایش خفیف دما که در بهمن ماه اتفاق افتاده در اسفندماه نیز تجربه شود؛ به این معنی که به همان نسبتی که شاخص قیمت در بهمن ماه نسبت به دی ماه افزایش یافته، در اسفندماه نیز نسبت به بهمن ماه اتفاق بیفتد. اگر چنین سناریویی اتفاق بیفتد در پایان سال شاخص قیمت به عدد ۱۶۲ درصد خواهد رسید. به‌علاوه، نرخ تورم نقطه به نقطه حدود ۴۶ درصد و نرخ تورم سالانه حدود ۷/ ۲۶ درصد خواهد بود.

در سناریوی خوش‌بینانه دیگری می‌توان پیش‌بینی کرد افزایش دمای بهمن ماه متوقف شده و در اسفند رشد شاخص قیمت نزولی خواهد شد. اگر این کاهش رشد به اندازه آخرین کاهش آن (یعنی دی ماه) باشد در نهایت در پایان سال شاخص قیمت به عدد ۱۶۱ خواهد رسید. این رشد باعث می‌شود تا رشد نقطه به نقطه شاخص قیمت در پایان سال به عدد ۵/ ۴۴ و تورم سالانه به عدد ۵/ ۲۶ درصد برسد؛ بنابراین بر اساس سه سناریوی طراحی‌شده می‌توان پیش‌بینی کرد در پایان سال جاری تورم سالانه احتمالا عددی در بازه بین ۵/ ۲۶ تا ۲۷ درصد خواهد بود.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: هایزر بادامچیان

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۳۶۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «شاه بی شین» ویژگی‌های درونی و رفتاری محمدرضا شاه را به تصویر کشیده/ شاه بی شین یعنی آه و حسرت
 • ناگفته‌های غائله خیابان پاسداران
 • ناگفته‌های بازیگر نقش مادر عبدالمالک ریگی/ رفتار این تروریست را نباید به طایفه‌ای یا مردم یك استان تعمیم بدهیم
 • سلطانی‌فر: امیدوارم تا قبل از پایان سال فاز اول موزه ورزش افتتاح شود
 • فیلم کشف دروازه ۵۰۰ساله شاه طهماسب/آثار تمدنی زیرخاک تهران با اشیاء روی زمین پایتخت برابر شد+ تصاویر
 • فرار 2دخترعربستانی اینبار به هنگ کنگ
 • فرار 2دختر عربستانی اینبار به هنگ کنگ
 • فرار 2 دختر عربستانی دیگر به هنگ کنگ
 • ناگفته های فاطمه گودرزی از سریال پرطرفدار این شبهای تلویزیون
 • زمان و مکان مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن
 • در قرن معاصر وقتی حربه‌ی ارعاب و تهدید چندان کارگر نشد، راه‌های نفوذ تقویت گردید
 • مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن امروز در قم برگزار می‌شود
 • شغل مخفی سلبریتی‌های ایرانی/ عجیب‌ترین و جالبترین حقایق درباره هواپیما/ جذاب‌ترین لحظات فوتبال در سال ۲۰۱۹/ لحظات وحشتناک انفجار رآکتور هیدروژنی/ میزان فرار مالیاتی پزشکان اعلام شد
 • توصیه رهبر انقلاب به دبیرکل پایداری پس از حادثه 22 بهمن قم/ماجرای دیدار با یکی از سران فتنه در نیویورک
 • ناگفته‌هایی از قاتل اعدامی ستایش از زبان قاضی اسلامی
 • ناگفته‌های قاضی پرونده ستایش از علت رفتار قاتل با دختر بچه افغان
 • سرباز ساده‌ای که شاه شد! / کودتاچیان سوم اسفند چه سرنوشتی داشتند؟
 • سریاز ساده ای که شاه شد! / کودتاچیان سوم اسفند چه سرنوشتی داشتند؟
 • میزان فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟