رکنا: رئیس جمهوری با اشاره به مقاومت‌های مردم در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: مردم در دوران دفاع مقدس به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست، بلکه تفکر امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خود در برابر همه دنیا با قدرت می‌ایستد.

حجم ویدیو: 9.62M | مدت زمان ویدیو: 00:01:20

به گزارش رکنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در میدان آزادی تهران برگزار شد، اظهار کرد: خدای بزرگ را سپاس می‌گویم که ملت بزرگ ایران را چهل سال پیش، از استبداد و استعمار و وابستگی‌ها رهانید و این ملت توانستند نظام جمهوری اسلامی را در این سرزمین استقلال بخشند.

وی با بیان این که ۲۲ بهمن امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد، خاطر نشان کرد: ۲۲ بهمن امسال از یک طرف همزمان است با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و از سوی دیگر امسال دهه فجر عطر و بوی فاطمی پیدا کرد. همچنین از سوی دیگر امسال در شرایطی جشن ۲۲ بهمن را برگزار می‌کنیم که در برابر توطئه‌های آمریکای جنایتکار و صهیونیسم و ارتجاع منطقه هستیم و اینها مردم ما را در فشار و منگنه تحریم قرار داده‌اند.

رئیس جمهوری ادامه داد: بنابراین امروز حضور مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی به این معنا است که نقشه‌های یک ساله دشمن، نقش بر آب شده است و دشمن به اهداف شوم خود نخواهد رسید و راه و ما راه و مسیر خود را به همان صورت که ۴۰ سال پیش انتخاب کرده بودیم ادامه خواهیم داد.

روحانی در ادامه با تاکید بر این که انقلاب اسلامی برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود، در این باره گفت‌: مردم ما به خوبی این را می‌دانند که در ۲۰۵ سال قبل بخشی از مناطق شمال کشور و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شدند؛ همچنین ۱۹۱ سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از سرزمین مادری جدا کردند؛ ۱۷۲ سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب ایران از کشور جدا شد و ۱۶۳ سال پیش بخش مهمی از شرق و ۱۳۸ سال قبل بخشی از شمال شرق از کشور جدا گردید و در ۱۰۰ سال پیش بخش بزرگی نیز از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج فارس هستند، از ایران جدا شدند.

وی افزود: حتی ۴۷ سال پیش و هفت سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی بخش مهمی از جنوب ایران که همواره در جغرافیا به عنوان استان چهاردهم کشور می‌شناختیم به دست خیانت بار پهلوی از ایران جدا شد.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، تاکید کرد: در چند دهه دوران شاهنشاهی سست عنصر قاجار و پهلوی دو سوم کشور را از ایران جدا کردند و این به این معنی است که رژیم‌های قبل علاوه بر این که به دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، به تمامیت ارضی کشور نیز خیانت کردند.

روحانی گفت‌: برخی از مردم یا یادشان هست و یا این که در تاریخ خوانده اند که ۱۰۰ سال پیش در زمان جنگ جهانی اول چگونه شمال، غرب و جنوب ایران توسط سه قدرت اشغال شد و در جنگ جهانی دوم نیز با وجود اعلام بی طرفی ایران متفقین کشور را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند که باید از ایران خارج شود؛ او نیز همه شرایط متفقین را پذیرفت به شرط این که بعد از او پسرش شاه ایران شود؛ این خیانت‌های آشکار پادشاهان نسبت به ملت بزرگ ایران بود، اما ۳۸ سال پیش و زمانی که قدرت‌های جهانی تصمیم گرفتند و صدام عفلقی را تحریک کردند تا با سلاح شرق و غرب و پول ارتجاع منطقه و سربازان بسیاری از کشورهای دنیا به ایران حمله کنند و به او وعده داده بودند که ظرف یک هفته نظام جمهوری اسلامی را سرنگون می‌کنند، اما ملت بزرگ ایران با فرزندان دلاورشان در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و همه مردم در برابر همه جهان ایستادند و هشت سال مقاومت کردند و پیروزی‌های عظیمی را در تاریخ خود ثبت کردند.

وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به پیروزی‌های جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، خاطر نشان کرد: مردم و نیروهای مسلح به فرمان امام خمینی (ره) حصر آبادان را شکستند و خرمشهر را آزاد کردند. همچنین مناطق بزرگی از غرب ایران را در عملیات فتح المبین آزاد کردند و سپس با عملیات‌هایی از جمله والفجر هشت و کربلای پنج قدرت دشمن را در هم شکاندند و به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست، بلکه تفکر امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خود در برابر همه دنیا با قدرت می‌ایستد.

رئیس جمهور افزود: مدرن‌ترین توپخانه‌ها، تانک‌ها و هلی کوپترها را در اختیار صدام گذاشته بودند، اما در عین حال شکست نهایی نصیب مزدوران آنها و عفلقیان شد و رزمندگان ما با پرچم پیروزی به خانه بازگشتند.

روحانی در ادامه، خاطر نشان کرد: امروز همه دنیا بدانند که قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روزهای جنگ و دفاع مقدس بیشتر است. در رژیم گذشته پنج درصد سلاح و مهمات نیروهای مسلح ایرانی و ۹۵ درصد مابقی آن خارجی بود، امروز ۸۵ درصد تجهیزات، مهمات و نیازهای نظامی به دست دلاوران خودمان ساخته می‌شود. ما برای ساختن انواع موشک‌های ضد زره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، زمین به هوا، دریا به هوا، دریا به دریا و زمین به زمین از هیچ کس اجازه نگرفته‌ایم و نخواهیم گرفت و با قدرت راهمان را ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور با تاکید بر این که قدرت نظامی ما در طول ۴۰ سال گذشته و نیز در پنج سال اخیر برای جهانیان شگفت آور بوده است، در این باره اظهار کرد: در زمینه انواع تانک‌ها، جنگنده‌ها، هلی کوپترها، سلاح‌های انفرادی، زیر دریایی‌ها، نفربرها و هر آن که نیروهای نظامی ما به آن نیاز دارند، کارنامه شگفت آوری داشته ایم و از آن بالاتر انگیزه، تدبیر، نقشه و شهامت نیروهای مسلح ما را همه جهانیان طی ۴۰ سال اخیر و در پنج سال گذشته دیده اند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن، با اشاره به کمک‌های ایران به مردم سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و یمن، خاطر نشان کرد: ما کمک کردیم تا مردم این کشورها به سمت آزادی و تصمیم گیری برای سرنوشت خود حرکت کنند و جهانیان دیدند که مردم این کشورها در برابر قدرت‌های منطقه که هیچ کدام دست به پیروزی دست نیافتند و مجبور شدند از منطقه خارج شوند، حالا دارند راه خود را ادامه می‌دهند و برای خویش و سرنوشتشان تصمیم گیری می‌کنند.

رئیس جمهوری با تاکید بر این که ما در برابر توطئه‌ها، ملتی پیروز داشته ایم و یک ذره از آب و خاکمان را به دشمن نداده‌ایم، در این باره خاطر نشان کرد: دومین دستاورد انقلاب اسلامی تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود. پیش از این ۴۰ سال مشروعیت قدرت این گونه بود که فردی فرزند پدری باشد که از فلان قبیله و یا فلان طایفه باشد که بتواند شاه شود و بعد از او فرزندانش شاه کشور شوند. رویه‌ای که با هیچ منطقه شرعی، اخلاقی و دموکراتیک مطابق نبود، اما دستاورد انقلاب اسلامی، جمهوری بود و امروز همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خبرگان و شوراها با رأی مردم مسند مسئولیت را بر عهده می‌گیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: همه باید حواسمان جمع باشد که اگر در این ۴۰ سال در برابر همه انواع توطئه‌هایی که قرار گرفته‌ایم و پیروز شده ایم به خاطر جمهوریت و اسلامیت این نظام بوده است. ایمان و اعتقاد مردم به فرهنگ ایثار و شهادت که بزرگترین ره‌آورد انقلاب و دفاع مقدس ما است و نیز آن چه که دشمن ندارد و ما همواره دارای آن بوده ایم و به آن دل بسته ایم امید به خدا و رحمت او است. به طوری که وقتی به میدان جنگ می‌رویم این را می‌دانیم که اگر کشته شویم پیروز هستیم و اگر فاتح جنگ باشیم باز هم پیروز جنگ خواهیم بود.

رئیس جمهور با تاکید بر این که اساس انقلاب ما بر این بود که فضیلت جای رذیلت بنشیند و اخلاق به جای ابتذال بیاید، در این باره خاطر نشان کرد: این ایمان و معصومیت اساس انقلاب و قدرت و توان ما بوده است و امروز باید این را بدانیم که اگر انقلاب ما اسلامی نبود، ایرانی بود، ملی بود، حتماً این انقلاب در برابر انواع توطئه‌ها توان مقاومت نداشت.

وی تاکید کرد: اسلامیت این نظام است که ما را در برابر بدخواهان حفظ کرده است. از طرف دیگر صندوق‌های رأی نیز باعث شده است که مردم ما علی‌رغم دشمنی‌های دشمنان و تحریم‌هایشان مسیر خود را ادامه دهند و دلیلش این است که مردم ما هر دو سال یک بار پای صندوق‌های رأی می‌روند و افراد مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خاطر نشان کرد: هر کس تغییری می‌خواهد به پای صندوق‌های رأی می‌رود و از آن سو افراد نیز نظرات، ایده‌ها و برنامه‌هایشان را مطرح می‌کنند و مردم افراد مورد نظرشان را از میان آنها بر می‌گزینند. پس حواسمان باشد که صندوق رأی یکی از نعمت‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که اگر صندوق رأی و صفوف رأی دادن نبود دشمن می‌توانست توطئه‌های متعددی را علیه ما آماده کند.

رئیس جمهوری با اشاره به این که ما در کشورمان آزادی احزاب، رسانه و بیان داریم در این باره اظهار کرد: ما رژیم گذشته نیستیم که می‌گفت در مملکت یک حزب وجود دارد و آن هم رستاخیز است و هر کسی که نمی‌خواهد پاسپورتش را بگیرد و برود. ما روزنامه‌ها و احزاب و رسانه‌های مختلفی داریم و هر چه که مسئولان نیز راه را برای حضور افکار، عقاید و جناح‌های مختلف در انتخابات فراهم کنند، نظام ما مستحکم‌تر خواهد شد.

وی در ادامه اظهاراتش، تصریح کرد: مسئولان باید با سعه صدر بیشتری با صندوق‌های رأی برخورد کنند و امیدواریم با تصویب لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی که از سوی دولت تدوین و تنظیم شده است، شاهد برگزاری پر شورتر انتخابات باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به سومین دستاورد انقلاب اسلامی با عنوان "رفاه اجتماعی"، اظهار کرد: پیش از انقلاب جمعیت ما ۳۸ میلیون بود و امروز ۸۲ میلیون است. یعنی ۲.۲۸ درصد به جمعیت ما اضافه شده است و اگر این جمعیت بیش از دو برابر شده است، حداقل باید کار، محصول و پیشرفت‌های ما هم نسبت به ۴۰ سال گذشته دو برابر باشد، اما وقتی آمارها را نگاه می‌کنیم وضع ما بسیار بیشتر از این بهتر شده است.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود به تولیدات کشاورزی اشاره و در این رابطه اضافه کرد: قبل از انقلاب با این که متخصصان آمریکایی و متأسفانه اسرائیلی را برای کشاورزی ما آورده بودند، کل محصولات کشاورزی در سال آخر رژیم گذشته ۲۶ میلیون تن بود و امروز ۱۲۲ میلیون تن است. یعنی بیش از پنج برابر به تولیدات کشاورزی ما افزوده شده است و برای این که مردم بدانند می گویم که روند پیشرفت چنان کشور سرعتی داشته است که در همین پنج سال اخیر محصولات کشاورزی ما ۲۵ میلیون تن بوده است و این در حالی است که کل محصولات کشاورزی رژیم گذشته ۲۵ میلیون تن بود. بنابراین این میزان نشان دهنده این است که مهندسان و فعالان کشاورزان ما در طی این ۴۰ سال گذشته کار بزرگی انجام داده‌اند.

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه صحبت‌های خود در این مراسم با تاکید بر این که ۴۰ سال پیش کل محصول گندم ما چهار میلیون تن بود، در این باره خاطر نشان کرد: امروز این میزان به ۱۲.۶ میلیون تن رسیده است و نشان دهنده بیش از سه برابری محصول نان و گندم که غذای اصلی مردم کشور ما است را دارد. همچنین صادرات محصولات کشاورزی ما نسبت به قبل از انقلاب ۲۰ برابر شده است، یعنی در حالی که قبل از انقلاب ۲۸۵ میلیون دلار ارزش کل صادرات محصولات کشاورزی ما بود، امروز این میزان بیش از پنج میلیارد دلار شده است و همه این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که مسیر ما درست انتخاب شده است.

رئیس جمهور با اشاره به آمار سامانه‌های آبرسانی به زمین‌های کشاورزی، توضیح داد: پیش از انقلاب کل زمین‌های کشاورزی که تحت آبرسانی قرار می‌گرفت، ۳۸ هزار هکتار بود و امروز دو میلیون و ۸۰ هزار هکتار زمین زیر آبیاری قرار گرفته است. همچنین امروز در بخش صنعت نسبت به ۴۰ سال پیش وقتی مقایسه‌ای را انجام می‌دهیم، می‌بینیم که وضعیت صنایع ما حتی با ۱۰ سال پیش هم قابل مقایسه نیست. پیش از انقلاب محصولات فولاد ما ۴۰۰ هزار تن بود و امروز بالای ۲۰ میلیون تن است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به آمار میزان تولید گاز در دوران پیش از انقلاب و بعد از انقلاب خاطرنشان کرد: در زمان رژیم گذشته کل گازی که در اختیار مردم می‌توانست قرار بگیرد حدود ۱۱۰ میلیون تن در روز بود اما امروز این میزان به ۱۰۰۰ میلیون تن در روز تبدیل شده که نشان از این است که کارگران و مهندسان ما در بخش نفت زحمات بزرگی را متحمل شده‌اند. همچنین کل ذخایر نفت کشور پیش از انقلاب ۸۸ میلیارد بشکه بود اما امروز این میزان به ۱۶۰ میلیارد بشکه است که این بدان معناست که با اکتشافات مهندسان کشور و خروج خارجی‌ها و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها توانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و کشور را اداره کنیم.

وی ادامه داد: اگر دنیا به جمعیت تحت پوشش استفاده کننده از گاز در کشور نگاه کند دچار حیرت می‌شود. پیش از انقلاب این جمعیت ۵۱ هزار خانوار بود اما امروز این میزان به نزدیک به ۲۲ میلیون خانوار رسیده است. همچنین ما در زمان رژیم قبل شش مجتمع پتروشیمی داشتیم اما امروز ۵۲ مجتمع پتروشیمی در کشور داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در زمینه‌های مختلف شاهد پیشرفت کشور هستیم خاطرنشان کرد: در زمان رژیم قبل ۱۹ سد ملی در کشور وجود داشت اما امروز ۱۷۲ سد ملی وجود دارد. همچنین در حوزه برق میزان تولید پیش از انقلاب ۷۰۰۰ مگاوات بود اما امروز میزان تولید ۸۰ هزار مگاوات است و از جایگاه سی و هشتم در تولید برق به جایگاه چهاردهم در دنیا و جایگاه نخست در منطقه دست یافته‌ایم که این نشان می‌دهد ما شاهد تحول و پیشرفت در این زمینه بوده‌ایم.

روحانی با تاکید بر اینکه در سه حوزه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران جای تردیدی حتی برای دشمنان ندارد، گفت: ما در علم و دانش، بهداشت و درمان و رفاه و عدالت اجتماعی بی تردید امروز جایگاه بسیار بلندی داریم؛ در حوزه سلامت و بهداشت و درمان پیش از انقلاب ۱۴ هزار و ۷۰۰ پزشک خدمت می‌کردند که از این تعداد ۶۰۰۰ پزشک خارجی بودند اما امروز ۱۴۰ هزار پزشک در کشور خدمت می‌کنند و ما ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها داریم. شرایط امروز کشور از لحاظ بهداشتی مورد اعتراف همه کشورهای دنیاست.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار در همه کشورها امید به زندگی در ۴۰ سال قبل ۱۰ سال بوده است اما این امید در ایران ۲۰ سال است.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در جمهوری اسلامی در زمینه کمک به اقشار مستضعف و برقراری عدالت و رفاه اجتماعی اظهار کرد: طی چند سال گذشته ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و دریافتی تمام افراد و اقشار مستضعف تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ظرف چند سال اخیر چهار برابر شده است. همچنین پیش از انقلاب میان دهک بالا و دهک پایین جامعه اختلاف ۳۵ برابری وجود داشت اما امروز این اختلاف به ۱۵ برابر رسیده است و این به معنای رسیدن به سمت عدالت است که البته در این زمینه باید قدم‌های بیشتری برداریم.

وی در ادامه با اشاره به خودکفایی کشور در گندم، تولید گازوئیل و بنزین گفت: امروز در زمینه تولید دارو ۹۵ درصد نیاز خود را در داخل تولید می‌کنیم. همچنین انواع درمان‌ها در داخل کشور انجام می‌شود. در بخش دفاعی نیز امروز قدرت دفاعی‌مان به دست خودمان تأمین می‌شود. امروز در حوزه فناوری‌های نوین از جمله هسته‌ای، بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات و سلول‌های بنیادی حائز رتبه‌های چهارم تا حداکثر چهاردهم در دنیا هستیم. ما کشوری هستیم که در علوم و پیشرفت‌هایی که در فناوری‌های پیشرفته بوده امروز در رده بالای رشد در سطح جهان قرار داریم.

روحانی با تاکید بر اینکه ما توانسته‌ایم در بسیاری از مسائل پیروز میدان‌ها باشیم خاطرنشان کرد: کارهای استراتژیکی که طی ۴۰ سال گذشته و در سال‌های اخیر انجام شده نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم در بسیاری از مسائل پیروز میدان باشیم. ما تنها کشوری هستیم که بدون آنکه در برابر دشمن سر فرود آوریم، از فصل هفت منشور سازمان ملل متحد خارج شدیم؛ این قدرت ملت ایران و قدرت دیپلماسی ماست. ما تنها کشوری هستیم که حق هسته‌ای خود را در سازمان ملل و در شورای امنیت تثبیت کرده‌ایم و این به معنای پیشرفت ملت ایران است.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در زمینه محیط زیست گام‌هایی را برداشته‌ایم که اگر بر نمی‌داشتیم، امروز با مصیبت‌های بزرگ مواجه بودیم؛ اگر دریاچه ارومیه احیا نشده بود، امروز ۱۴ میلیون نفر در غرب کشور آواره بودند و صنعت، کشاورزی و زندگی ما مختلف شده بود.

وی با بیان اینکه امروز نقش ایران در منطقه از همیشه تاریخ بیشتر است تصریح کرد: هر کشور و ابرقدرتی هر سخنی می‌خواهد بگوید؛ ایران تنها کشوری است که اگر ملت‌های منطقه امنیت می‌خواهند، می‌تواند به کمک آنها بشتابد. بدون ایران هیچ گونه طرحی در این منطقه قابل اجرا نخواهد بود؛ این را استکبار جهانی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بدانند که این پیروزی از آن ملت ما خواهد بود.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سیاست‌های دولت و جمهوری اسلامی در زمینه حمایت از اقلیت‌های دینی و اقوام در کشور، خاطرنشان کرد: ما راهمان را در بخش حقوق زنان، جوانان، اقلیت‌ها، اهل سنت و اقوام ادامه می‌دهیم. یکی از شعارهای ما در دولت حقوق شهروندی بود و امروز ۱۸۲۵ نفر از اهل سنت در مناصب مختلف از فرماندار و معاون استاندار تا بخشدار و شوراهای مختلف مشغول به کار هستند و ما دو سفیر از اهل سنت در خارج از کشور داریم که این نشان از آن است که روز به روز وحدت و یکپارچگی و اتحاد ما بیشتر خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اسلام و انقلاب ما به زنان مقام بالا داد، افزود: امروز زنان ما در تمام زمینه‌ها و رشته‌ها و مدیریت‌ها بیش از هر زمان دیگر در تاریخ ایران حضور دارند.

وی با تاکید بر لزوم شفاف سازی در امور مختلف کشور گفت: ما به شفافیت ادامه می‌دهیم با فساد مبارزه کنیم. ما همچنان حمایت‌مان از اقشار مستضعف را ادامه خواهیم داد و تعامل سازنده با دنیا را ادامه خواهیم داد و جایگاه ایران را مرتفع‌تر خواهیم کرد. همچنین فضای کسب و کار را بهتر از گذشته آماده می‌کنیم و خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی را ادامه می‌دهیم و مردم به زودی شاهد خواهند بود که دولت الکترونیک برای آنها رفاه فراوانی ایجاد خواهد کرد.

روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه کنترل بحران‌های آب و محیط زیست ادامه داد: نهادهای مالی از جمله بانک‌ها را همانطور که پرونده مؤسسات اعتباری غیر مجازی که اموال مردم را تاراج کرده بودند بسته شد، تنظیم خواهیم کرد.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: امروز ما در یک جنگ روانی – تبلیغی و اقتصادی در برابر دشمنان سبوع که با سبوعیت با مردم رفتار می‌کنند مواجه هستیم؛ ما باید این مشکلات را با دست همدیگر حل کنیم. چرا که هر جا که پیروز شده‌ایم، جایی بود که ملت و دولت در کنار هم و پشت سر رهبری قرار گرفتند؛ اگر ما توانستیم در سال‌های اول انقلاب ترور و شورش را در کشور از بین ببریم و آرام کنیم، مردم، دولت و نیروهای مسلح پشت سر امام بودند. در جنگ نیز همین طور بود؛ در تحریم هم با ایستادگی، همکاری و تعاون‌مان در برابر آمریکا پیروز می‌شویم و نخواهیم گذاشت که آمریکا پیروز شود.

وی با اشاره به اعلام سیاست‌های خصمانه علیه ایران از سوی سران ایالات متحده آمریکا طی ماه‌های گذشته خاطرنشان کرد: آمریکا دی ماه پارسال، اردیبهشت امسال، مرداد و ۱۳ آبان و کریسمس و عید سال مسیحی اعلام کرد که ایران را به زمین می‌زنم اما در هیچ کدام نشد. او همچنین قول داده بود که ۲۲ بهمن همه سران غاصب رژیم آمریکا در تهران باشند که نشد؛ هر چه گفتند نشد و نخواهد شد؛ به دلیل آنکه مردم ما به خدایشان، زهرایشان، پیامبرشان، ائمه‌شان و رهبر شجاع و بزرگوارشان ایمان دارند، متحدند و پشت سر رهبری حرکت می‌کنند؛ ما بی تردید در این مبارزه موفق خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه در این مسیر مردم ما مشکلاتی خواهند داشت، اظهار کرد: مردم ما همین الان در زندگی روزمره خود نیز مشکلاتی دارند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. وضع آمریکا به مراتب بدتر از چیزی است که خودشان فکر می‌کردند و وضع منطقه ما بسیار بهتر از آن چیزی است که خودشان فکر می‌کردند؛ جایگاه ایران روز به روز بالاتر و والاتر می‌رود و ما از مشکلات عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آرمان امروز ما همان آرمان ۴۰ سال پیش است خاطرنشان کرد: اگر ۴۰ سال پیش آرمان‌مان این بود که در برابر استبداد آزادی را جایگزین کنیم و در برابر استعمار و وابستگی، حاکمیت ملی و در برابر ابتذال، فضیلت و در برابر تبعیض عدالت را مستقر کنیم و همچنین در برابر غرب و شرق گرایی هویت ایرانی و در برابر یاس امید و در برابر افراط و تفریط اعتدال را جایگزین کنیم، امروز هم راه و آرمان ما همان است و ما بی تردید در این راه موفق و پیروز خواهیم بود.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: از ملت بزرگ ایران که امروز در هوای سرد و برفی و بارانی در سراسر کشور به خیابان‌ها آمدند و توانستند به دنیا نشان دهند که پیوند ملت ما با انقلاب، امام و رهبری‌شان همواره وجود دارد و مستحکم خواهد بود تشکر فراوان می‌کنم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است

معاونت نمایندگی دائم ایران در  سازمان ملل،  معاونت آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه و سکان‌داری سفارت ایران در فرانسه، بخشی از فعالیت‌های دیپلماتیک او  در سه دهه اخیر بوده است. اما چند سالی است که به‌واسطه دبیرکلی حزب اصلاح‌‌طلبِ ندای ایرانیان از قامت یک دیپلمات به کنش‌گری سیاسی بدل شده است. 

اخبار سیاسی- سیدصادق خرازی در گفت‌وگوی خود ، درباره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران می‌گوید:  همان طور که امروز سرمان را بالا می‌گیریم و می‌گوییم که از حزب‌الله و مقاومت حمایت می‌کنیم، بامداد سی‌ام خرداد نیز سرمان را بالا گرفتیم و با اقتدار پهپاد متجاوزِ فوق تکنولوژی و فوق سری آمریکا را سرنگون کردیم.

این دیپلمات سابق کشورمان درباره رویکرد اروپایی‌ها در برجام معتقد است: در قضیه برجام اگر صحبت از عدم اراده اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان باشد، حضور ایران در برجام و همکاری با اروپایی‌ها سالبه‌بانتفاء موضوع است، نمی‌شود که ما قرارداد همکاری مشترکی را امضا کنیم ولی طرف مقابل اراده‌ای برای همکاری نداشته باشد. اسم این یک نوع خیانت و فریب آشکار است.

وی با انتقاد از شیوه سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان بر این باور است که  اصلاح‌طلبان یک روز از مشارکت در انتخابات و روز دیگر از لزوم عدم مشارکت در انتخابات سخن می‌گویند، که این مسئله نشان‌دهنده این است که در تبیین مبانی خود عاجز‌ند.

خرازی در عین حال معتقد است جریان اصلاحات فاقد برنامه و استراتژی است. وی می‌گوید  آنروزها که سخن از لزوم پوست‌اندازی در جریان اصلاحات می‌کرد، عده‌ای به او می‌تاختند ولی همین افراد امروز از لزوم بازنگری  جدی در مشی اصلاح‌طلبانه سخن می‌گویند.

جوجه را آخر پاییز می‌شمارند، جمله کنایه‌آمیزی است که خرازی  در پاسخ به سوالی درباره عملکرد چندساله شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌دهد. زمانی که از او سوال کردیم که  آیا شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌تواند همانند دو انتخابات گذشته در ورود نفراتش به مجلس و شوراهای شهر و روستا توفیقاتی داشته باشد، سوال را با پرسش دیگری پاسخ داده و می‌گوید: آیا فکر می‌کنید شورای سیاست‌گذاری واقعا در بستن لیست‌ها موفق بوده است؟

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در واکنش به مباحثی چون مشارکت مشروط در انتخابات و یا برگزاری انتخابات آزاد توسط چهره‌های چون حجاریان و تاجزاده می‌گوید: علت شکست اصلاح‌ طلبان در برخی انتخابات‌ها، همین نگاه انتزاعی بوده که از سوی برخی منتسبان به اصلاحات بیان شده است. این سخنان و ادعاها اصلاحی نیست. ادعای اصلاحی، مذاکره با حاکمیت یا نهادی چون شورای نگهبان برای ایجاد سازوکاری مثبت و ایجابی است نه اینکه ما شورای نگهبان را به طور کامل زیر سوال ببریم و به موضع‌گیری علیه اصلاح‌طلبان تشویق کنیم و بعد خودمان گوشه‌ای بنشینیم و مردم را علیه شورای نگهبان تحریک کنیم.

* جناب آقای خرازی، با تشکر از فرصتی که در اختیار قرار دادید، گفت‌وگو را از تحولات هفته‌های اخیر در منطقه آغاز می‌کنیمدر ارتباط با هدف قرار گرفتن دو نفتکش‌ ژاپنی در دریای عمان، مقامات آمریکایی تلاش زیادی کردند که ایران را به عنوان عامل این حادثه معرفی کنند که با توجه به عدم ارائه ادله مستدل مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود شدند. تحلیل شما از اینگونه اقدامات شیطنت‌آمیز آمریکا در منطقه چیست؟

خرازی: خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک و ژئواکانامیکی که دارد، خاستگاه سلسله تحولات جهانی و منطقه‌ای طی یک قرن گذشته بوده است. بیش از یک قرن است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای نگاه استعماری به این منطقه داشته و هر با باورهای خودشان به این منطقه نگاه می‌کنند. خاورمیانه به عنوان مرکز ثقل ریزش‌ها، رویش‌ها و خیزش‌های جدی در جنبش‌های اجتماعی در چند دهه گذشته مطرح بوده و از سوی دیگر مظهر مبارزات استقلال خواهی و ضداستعماری به شمار می‌آید. خصلت خاورمیانه اینگونه است که نظام سلطه نمی‌تواند هژمونی خود را در این منطقه به صورت مستمر و دائمی مستقر کند.

خاورمیانه به سه دلیلِ تحولات اعتقادی و مذهبی، ملی و ناسیونالیستی، قومی و جنبش‌های اجتماعی، دارای ذاتی ضداستعماری است. به همین خاطر نظام استعمار هرچه با مردم خاورمیانه بنای ناسازگاری بگذارد، با عکس‌العمل تندتری از سوی مردمان این منطقه روبرو می‌شود. مضاف بر این در خاورمیانه طی 70 سال گذشته مصیبت بزرگی به نام اسرائیل تولدی نابالغ داشته است و این رژیم سرزمین‌های امت اسلامی که محل هبوط پیامبران بزرگ الهی بوده را عضب کرده است.

در کنار خصوصیات منحصر بفرد خاورمیانه وجود منابع سرشار انرژی از قبیل نفت و گاز در این منطقه موجب شده تا همواره در مرکز توجهات جهانی قرار داشته باشد. یکی از دلایل اصلی بروز بحران هم‌زیستی در خاورمیانه، حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای و در راس آنها ایالات متحده آمریکا با بیش از 200 هزار نیروی نظامی و بیش از 30 پایگاه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است. دولت آمریکا با اقدامات تجاوزکارانه، جنایتکارانه و  ناجوانمردانه که بوی تجاوز می‌دهد، هر روز در حال به هم زدن نظم خاورمیانه است. در یکی از آخرینِ این اقدامات تجاوزکارانه می‌توان به اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی اشاره کرد. آمریکایی‌ها در آغاز قرن بیست و یکم و در طلوع هزاره جدید میلادی، بخشش‌هایی در دنیا صورت می‌دهندکه با دوران بربریت و قبل از قرون وسطی تفاوتی ندارد.

* چرا مقامات آمریکایی سعی کردند که حادثه هدف قرار گرفتن دو نفتکش ژاپنی را به ایران منتسب کنند؟

خرازی: هیچ عقل خردمند و تحلیلگری نمی‌تواند بپذیرد در شرایطی که بالاترین شخصیت سیاسی یک کشور، میهمان کشور دیگری است، نیروهای نظامی کشور میزبان، کشتی تجاری کشور میهمان را مورد هجوم قرار دهند. اساسا این خوی نامهربانی با فرهنگ ایرانی نیز سازگاری ندارد. این حادثه نشانگر بروز توطئه‌ای ضد ایرانی است. واقعیت آن است که هر عقلی می‌فهمد که در جریان این حادثه طرفی ثالث وجود دارد که با چنین اقدامی در تلاش است تا به میهمان را از سفر خود پشیمان کند.

این همانند بسیاری از توطئه‌هایی که در دو دهه‌ گذشته در منطقه برنامه‌ریزی شده، توطئه‌ای عربی-صهیونیستی-امریکایی است. این ائتلاف تمام تلاش خود را بکار می‌بندد تا ایرانی‌ها را در میان افکار عمومی دنیا بدنام کند که برخی اوقات نیز اقدامات توطئه‌افکنانه آنها به دلیل قدرت پروپاگاندای سنگین رسانه‌ای به نتیجه نیز می‌رسد .

میزان ورود و خروج اسلحه در منطقه خاورمیانه قابل قیاس با هیچ یک از مناطق استراتژیک دنیا نیست و برخی کشورهای استعمارگر برای اهداف اقتصادی و بحران‌هایی که در فکر آنها می‌گذرد برای آینده منطقه برنامه‌‌ریزی کرده‌اند. تجارت اسلحه، قاچاق مواد مخدر و بسیاری از اقدامات ناموزون بین المللی در منطقه توسط چه کشورهایی صورت میگیرد؟ بنابراین باید برای مدیریت و رویایی با این توطئه‌ها هوشمند بود.

** اگر اقدامی کنیم با شجاعت مسئولیت آن را می‌پذیریم

* تحلیل شما از تجاوز پهپاد پیشرفته‌ آمریکابه خاک ایران و متعاقب آن انهدام آناز سوی پدافند هوایی کاملا بومی کشورمان چیست؟

خرازی: ابتدا در تکمیل سوال قبلی بگویم که ایران اگر کاری را انجام دهد شجاعت به عهده گرفتن مسئولیت آن را نیز دارد. همان طور که امروز سرمان را بالا می‌گیریم و می‌گوییم که از حزب‌الله و مقاومت حمایت می‌کنیم و بامداد سی‌ام خرداد نیز سرمان را بالا گرفتیم و با اقتدار پهپاد متجاوزِ فوق تکنولوژی و فوق سری آمریکا را سرنگون کردیم. آمریکایی‌ها پس از این حادثه مواضع عجولانه زیادی گرفتند. ابتدا از اساس هدف قرار گرفتن پهپاد را رد کردند، بعد گفتند در خاک ایران نبوده، سپس گفتند همراه این پهپاد یک هواپیمای دیگر نیز بوده است. پس از آن گفتند که می‌خواهیم جنگ کنیم، ساعاتی بعد گفتند می‌خواهیم تشکر کنیم که هواپیمای سرنشین‌دار ما را نزدید. بنابراین خود آمریکایی‌ها نمی‌‌دانستند که چه واکنشی به این حادثه نشان دهند که این مسئله بیانگر اقتدار یک دولت منسجم و مرکزی است که بخوبی توانسته از کیان کشورش دفاع کند.

روزی که نظریه دفاع هوشمند در ایران مطرح شد، بنیان‌گذاران امنیت ملی و متفکران نظامی ایرانی در جهت حفظ منافع ملت ایران، طرح سد آهنین و نظریه و تئوری قدرتمند دفاع موشکی را ارائه کردند و امروز ثابت شد طرح پیاده‌سازی این نظریه اقدام درست و بجایی بوده است. ایران امروز قدرت برتر موشکی غرب آسیا و دنیای اسلام و همچنین دارای نیروی مسلحی منسجم است. در قضیه هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکا، مقامات این کشور در نگاه اول تصور نمی‌کردند که ایرانی‌ها اینچنین قاطع عمل کنند و سپس با قاطعیت مضاعف پای اقدامی که انجام داده‌اند، بایستند. در حالی که سازمان رزم ایران تحت فرماندهی فرمانده کل قوا در سراسر کشور آمادگی 100 درصدی دارد و مطمئنا اگر ادعای که آنها داشتند و می‌گفتند 10 دقیقه قبل از حمله نظامی جلوی آن را گرفتیم محقق می‌شد، پاسخی بسیار سخت‌تر از حد تصوراتشان دریافت می‌‌کردند.

امروز متفکرین اندیشه نظامی بر این باوردند که نه تنها ایران به مراتب قوی‌تر از ویتنام در دوران جنگ با آمریکا است بلکه معتقدند آمریکا نیز قدرت آن سالها را ندارد و اگربا ارتکاب خطایی استراتژیک به مواضع ایران حمله کند، بزرگترین بحران تاریخی خود را به دست خودش رقم می‌زند.

ایران برای رسیدن به این قدرت و امنیت، هزینه های بالایی در طول این 40 سال پراداخته است. حدود 218 هزار نفر شهید جنگ تحمیلی، 570 هزار جانباز، 2100 شهید مدافع حرم و... بخشی از هزینه ای است که برای امنیت و اقتدار امروز ایران پرداخته ایم. بنابراین جنگ برای کسانی با رعب و وحشت همراه است که تابحال جنگ را ندیده‌اند نه برای ایرانیان که تجربه 8 سال دفاع مقدس را در کارنامه پرافتخار خود دارند. البته عده‌ای نیز در کشور هستند که صدای نامبارک و نامیمونی را در این کنسرتی که در حال اجرا است از خود در میاوردند و به اصطلاحِ خودشان، نگران امنیت ملی و منطقه‌ای ایران هستند. در حالی که دفاع مقتدرانه نه تنها بحرانی برای امنیت کشور به وجود نمی‌آورد بلکه خطرات بسیار بزرگی را سر راه کشور قرار می‌دهد.

**مذاکره مجدد با آمریکا پایانی جز خفت نخواهد داشت

* چرا عده‌ای در کشور هستند که، باز هم ساز مذاکره‌ با آمریکا را کوک می‌کنند؟ جدا از شخصیت‌ ترامپ، آیا به طور کلی مذاکره با آمریکا می‌تواند نتیجه‌ای برای ایران داشته باشد؟

خرازی: مطابق قانون اساسی، در باب امنیت ملی و سیاست خارجی، تشخیص هویت دفاع مشروع یا مذاکرات مشروط بر عهده رهبر انقلاب است. اگر کسی بر خلاف نظر رهبری و شورای عالی امنیت ملی در زمان جنگ و بحران امنیتی بخواهد اظهارنظری داشته باشد، از دو حالت خارج نیست یا اینکه ناآگاهانه زمزمه کننده منویات دشمن است یا به صورت مشخص و با آگاهی کامل دست به اقدام خیانت‌آمیز می‌زند. تعارف نداریم، ما امروز در دوران جنگ هستیم. چیزی به اسم مذاکره با دشمن عهدشکن، امروز در دکترین امنیتی ایران وجود ندارد.

آن‌روزی که سخن از مذاکره و نرمش قهرمانانه و مشروط شد، قلمروی جغرافیایی سیاسی ایران با امروز متفاوت بود. ایالات متحده آمریکا به هیچ یک از معاهدات بین‌المللی همچون برجام، پیمان دوستی آتلانتیک، پیمان کیوتو، پیمان پاریس وفادار نبوده و از سازمان‌هایی بین‌المللی چون یونسکو خارج شده است. در چنین شرایطی، کدام عقل سلیمی حکم می‌کند با رژیم و ساختار دولتی که فقط در قوه مخیله او جنگ و زورآزمایی، ارجحیت دارد، مذاکره کرد. بنابراین مذاکره مجدد با آمریکا پایانی جز خفت نخواهد داشت.

**اروپایی‌ها توان اجرای برجام  را ندارند

* آنطور که از اظهارنظرات مقامات اروپایی بر می‌آید، این کشورها اراده‌ یا توانی  برای پایبندی به تعهدات خود در برجام ندارند. با توجه به اینکه رهبر انقلاب بارها به مسئولان توصیه‌ کرده‌اند که به کشورهای اروپایی‌ نیز همانند آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد، رویکرد ایران در رابطه با برجام باید چگونه باشد؟

خرازی: اگر صحبت از عدم اراده اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان باشد که به طور کلی در صورت وجود چنین شرایطی، حضور ایران در برجام و همکاری با اروپایی‌ها سالبه بانتفاء موضوع است. نمی‌شود که ما قرارداد همکاری مشترکی را امضا کنیم ولی طرف مقابل اراده‌ای برای همکاری نداشته باشد. اسم این یک نوع خیانت و فریب آشکار است.

آنچه که از وضعیت کنونی اروپا بر می‌آید، توان متزلزل اروپایی‌ها است. سخن ما با اروپایی‌ها این است توان خود را برای انجام تعهدات برجامی بکار بیاندازند. به هر حال اتحادیه اروپا دارای یک محیط قدرتمند تکنولوژیک و حجم تجاری بالا است و اگر قرار باشد که اروپایی‌ها نتوانند اراده‌ای داشته باشند که اقدامات غیرقانونی آمریکا را مهار کند، آمریکایی‌ها در دیگر مسائل نیز توقعات بیشتری طلب می‌کنند.

برخی‌ها معتقدند که در قضیه برجام اروپا فاقد اراده است و برخی دیگر بر این باورند که اروپا فاقد توان کافی برای پایبندی به تعهدات برجامی خود است. برداشت من این است که اروپایی‌ها در تلاش‌اند تا کاری انجام دهند منتها توان آن را ندارند. در چنین شرایطی وظیفه ما این است که علاوه بر اینکه قدرت خود را به اروپایی نشان می‌دهیم، به آنها کمک کنیم تا به تعهدات خود عمل کنند. ما نباید اروپایی‌ها را در جبهه دیگری فعال کنیم چراکه عقل سیاسی حکم می‌کند که اروپا را از دست ندهیم.

* آقای دکتر کمی از فضای سیاست خارجی فاصله بگیریم و با توجه به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم، به سراغ مسائل سیاست داخلی کشور برویم.

خرازی: از خرازی دیپلمات به خرازی سیاست‌مدار سوویچ کنیم. (با خنده)

** افزایش اختیارات اطرافیان نوبخت در دولت؛ دلیل استعفای وزرا

تسنیم‌: در ارتباط با استعفای اخیر وزیر آموزش و پرورش به بهانه کاندیداتوری در انتخابات مجلس گمانه‌زنی‌‌هایی مطرح می‌شد مبنی بر اینکه پس از استعفای آقای قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت و متعاقب آن بی‌پاسخ ماندن سوالات عدیده درباره سرانجام طرح تحول سلامت،دیگر وزرا نیز به این فکر افتاده‌اند که استعفا، می‌تواند بهترین راه برای فرار از پاسخگویی درباره عملکردشان باشداین مسئله در رابطه با استعفای پر حرف و حدیث آقای آخوندی نیز به چشم آمد. نظر شما در رابطه با این گزاره چیست؟

خرازی:‌ اگر واقعا کسی با چنین هدفی از وزارت استعفا دهد، خائن است. قبول دولتمردی و وزارت هزینه دارد. مردم نمی‌توانند معطل چنین شخصی باشند. البته من مسئله استعفای وزرا در دولت را اینطور که شما گفتید نمی‌بینم. برداشت من این است که ناهماهنگی‌های موجود در دولت و افزایش اختیارات طیفی از دولت، از مهمترین عوامل استعفاهای اخیر در دولت است.

استعفای وزرای دولت اگر با هدف فرار به جلو و عدم پاسخگویی باشد، نمی‌تواند درست باشد. در همه دنیا مرسوم است که اگر فضا برای کار یک نفر در یک مسئولیت فراهم نباشد، آن فرد ترجیح می‌دهد که با دادن استعفا، فضا را برای شخص دیگری که توانایی اداره بهتر امور را دارد، باز کرده باشد.

**دولت  روحانی فاقد انسجام دوران بحران است

اختلافات داخلی در دولت‌های گذشته نیز کم و بیش وجود داشته است البته در دوره آقای هاشمی به دلیل اقتداری که ایشان داشت، تمامی وزرا تا روزهای آخر دولت ایستاده بودند و جالب اینجا بود که پس از پایان دولت سازندگی نیز، اکثر وزرای این دولت صف کشیده بودند تا به نحوی در کابینه دولت آقای خاتمی نیز حضور داشته باشند.

البته به این مسئله نیز باید اذعان کرد که در دولت آقای روحانی ناهماهنگی و اختلاف سلیقه میان اعضای کابینه زیاد است. این مسئله در دولت آقای احمدی نژاد به دلیل اقتدارگرایی شخص رئیس‌جمهور و تحقیر رفتاری وزرا توسط وی بروز و ظهور کرده بود. و موجب شده بود که وزرا توان اداره امور وزارتخانه مربوطه را نداشته باشند. در دوران آقای روحانی اختلاف دیدگاه‌ها است که موجب ناهماهنگی‌ها شده است.

روزهایی که وزرای کنونی از مجلس رای اعتماد گرفتند، شرایط منطقه همانند این روزها ملتهب نبود. بنابراین آقای روحانی در تلاش‌ است تا اولویت‌های دولت را با توجه به بحران‌های موجود در منطقه غرب آسیا، تنظیم کند و وزرایی که نمی‌توانند خود را با شرایط امروز کشور وفق بدهند، طبیعی است که با دادن استعفا، امکان حضور اشخاصی که توانایی مدیریت امور در شرایط بحرانی را دارند، مهیا کنند. در هر حال نمی‌شود نفی کرد که دولت آقای روحانی فاقد انسجام دوران بحران است.

البته به این موضوع نیز باید اشاره کرد که آقای روحانی در مقایسه با روسای جمهور قبلی به استثنای مرحوم هاشمی رفسنجانی، از انسجام ذهنی و توانایی فکری بالاتری برخوردار است.  امیدوارم با شنیدن صدای کارشناسان و دلسوزان توسط دولت و استفاده از راهنمایی هایی که رهبری معظم دارند، روزهای بهتری در آینده شاهد باشیم

**جهانگیری در دولت دوازدهم مهجور شده/ اگر جای جهانگیری بودم به گونه‌ای دیگر عمل‌ می‌کردم

* آیا اختلافات میان آقای روحانی و آقای جهانگیری در برهه‌های مختلف زمانیکه بعضا  همانند مورد اخیررسانه‌ای نیزمی‌شودرا  در راستای همین ناهماهنگی‌ها در دولت ارزیابیمی‌کنید؟

 خرازی: در موارد گذشته که خبر اختلاف نظر آقای روحانی و جهانگیری در رسانه‌ها مطرح می‌شد، من به شخصه از آقای جهانگیری پرس‌و جو می‌کردم که ایشان هر بار این مسئله را رد می‌کرد. البته در ارتباط با اختلاف اخیر هنوز ملاقاتی با آقای جهانگیری نداشتم تا ببینم ایشان درباره آن اثباتی صحبت‌ می‌کند یا ایجابی و یا سلبی. به طور کلی آنچه که مسلم است این است که آقای روحانی و آقای جهانگیری نماینده دو دیدگاه متفاوت هستند. در اینکه آقای جهانگیری در دولت دوازدهم مهجور شده و تقریبا عصاره او را گرفته و او را کنار گذاشته اند، تردیدی نیست. در شرایط کنونی هیچ‌یک از ایده‌هایی که آقای جهانگیری برای اداره کشور مدنظر داشته، در عملکرد دولت قابل رویت نیست. بنابراین اگر من جای آقای جهانگیری بودم، به گونه‌ دیگری تصمیم می‌گرفتم.

** اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد/ اصلاح‌طلبان در تبیین مواضع خود عاجز هستند

* واکنش حزب ندای ایرانیان به دعوای لفظی هفته‌های اخیر میان سران دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت چیست؟ با توجه به این که این دو حزب از احزاب تاثیر گذار در جریان اصلاحات به شمار می‌روند، آیا اختلافات آنها می‌تواند در روند برنامه‌ریزی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی مجلس تاثیرگذار باشد؟

خرازی: من درباره دیگر احزاب و نحوه سیاست‌ورزی آنها ترجیح می‌دهم صحبتی نکنم اما درباره جریان اصلاحات باید این مطلب را بگویم که اصلاحات امروز نیاز به یک پوست‌اندازی جدی دارد. چند سال پیش که چنین سخنانی را گفتم، عده‌ای به من تاختند ولی همین افراد امروز حرف بنده را تکرار می‌کنند. اصلاحات نیاز به یک غربال‌گری دارد. اصلاحات امروز فاقد برنامه و استراتژی است.

اصلاحات امروز چالش‌های جدی‌ دارد. اینکه اصلاح‌طلبان یک روز از مشارکت در انتخابات و روز دیگر از لزوم عدم مشارکت در انتخابات سخن می‌گویند، نشان دهنده این است که در تبیین مبانی خود عاجز‌ند. رهبران اصلاحات باید برای برون‌رفت از شرایط کنونی، تصمیمی جدی و عاجل اتخاذ کرده و نگاهی دموکراتیک در تحولات فکری معطل مانده در متن اجتماع داشته باشند.

اصلاح‌طلبان بدون شک یکی از مهمترین جریانات فکری کشور محسوب می‌شوند که نمی‌توان آنها را به حساب نیاورد. اما قدرت رهبری مجموعه اصلاحات طی این سال ها فاقد تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بوده و در نتیجه شاهد نوعی سردرگمی در مجموعه کنش‌گری‌های فعالان اصلاح‌طلب هستیم. بنابراین لازم است به این موضوع به شکل عمیق‌تر نگاه کنیم و فارغ از نام احزاب، افراد و کنش‌گران سیاسی، به صورت ماهوی و عینی پدیده اصلی تفکر و نگاه اصلاحی را مورد بازیابی قرار دهیم.

نمی‌شود کنش‌گران ما در جریان اصلاحات افرادی باشند که هیچ یک از مبانی انقلاب اسلامی را قبول نداشته باشند و در نقطه مقابل نیز نمی‌شود کنش‌گری این جریان بر عهده کسانی باشد که اعتقادی به مبانی اصلاحات نداشته باشند. باید به این نکته تاکید کنم که جریان اصلاحات و بزرگان آن حذف شدنی نیستند اما بدون شک این جریان به یک دگردیسی و اقدام عاجل برای احیای موقعیت سیاسی خود نیاز دارد.

** نمی‌شود با قاشق خالی دهان برخی احزاب را شیرین کرد

* با توجه به اظهارات برخی چهره‌های اصلاح‌طلب به نظر می‌رسد شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان همانند دو انتخابات گذشته برای انتخابات آتی مجلس نیزابتکار عمل را بر عهده داشته باشد. به طور کلی عملکرد این شورا را چطور ارزیابی می‌‌کنیدو اینکه آیا شورای سیاست‌گذاری می‌تواند همانند دو انتخابات گذشته در ورود نفراتش به مجلس و شوراهای شهر و روستا توفیقاتی داشته باشد؟

 خرازی: من از شما سوال می‌کنم؛ آیا فکر می‌کنید شورای سیاست‌گذاری واقعا در لیستی که ارائه داده، موفق بوده است؟ امروز زمان آسیب شناسی و بررسی عملکرد است، به اصطلاح می‌گویند جوجه را آخر پاییز می‌شمارند. در ارتباط با شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بحث ما این است که اصلاح‌طلبان فاقد شناخت و درک دقیق از برخی از کنش‌گران بودند. من هیچ داوری و قضاوتی راجع به تک تک افراد ندارم، برخی از این افراد را می‌شناسم و برای آنها نیز احترام زیادی قائل‌ام اما معتقدم اصلاحات در حوزه بازیگران سیاسی نیازمند تحولات جدی دارد. اینکه احزاب از جمله حزب ندای ایرانیان چگونه باید در مجموعه‌های سیاسی حضور پیدا کنند، باید مورد ارزیابی دقیق واقع شود. آیا باید فقط با حضور یک یا دو کاندیدا در لیست نهایی اصلاح‌طلبان دهان احزاب را ببندند و او را راضی کنند و به اصطلاح با قاشق خالی دهان برخی احزاب را شیرین کنند؟ آیا این دموکراسی است؟ بحث ما با شورای عالی سیاست گذاری بحث ساختاری و رویکردی است.

ما معتقدیم شورای عالی سیاست گذاری باید دموکرات باشد، پاسخگو و شفاف باشد، تحزب را به رسمیت بشمارد و نماینده‌های غیرحزبی و به اصطلاح ملی به حداقل برسد. کسانی که قصد ورود به عرصه انتخابات را دارند، باید برنامه‌هایشان را ارائه داده و احراز هویت شوند. باید مشخص شود که این افراد در راستای منافع ملی چگونه می‌اندیشند و در صورتی که کشور با بحران روبرو بود چطور می‌خواهند حافظ منافع ملی باشند و یا اینکه کسانی خود را در معرض رای مردم قرار می‌دهند چطور می‌خواهند بازیگران صحنه سیاسی کشور باشند و چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد کشور دارند؟ مشروعیت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان وابسته به درک واقعیت‌های روز و تعمیم دیدگاه‌های عموم اصلاح طلبان در صحنه‌ بازی‌های سیاسی کشور است.

امروز بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نحوه عملکرد تصمیم‌گیران اصلاح‌طلب را برنمی‌تابند. عرض کردم که تمایل به بیان نام کسی ندارم ولی قصه پرغصه‌ای در این رابطه وجود دارد که افرادی به نام مردم به مجلس و شورا راه پیدا کردند اما در انتها به نام خودشان در حال غزل‌خوانی هستند.

**واکنش خرازی به طرح انتخابات آزاد و مشارکت مشروط در انتخابات

* عده‌ای از فعالان سیاسی هستند که از لزوم برگزاری انتخابات آزاد در کشور سخن می‌گویند و در تفسیر طرح خود نیز تصریح می‌کنند که شورای نگهبان نباید نقشی در احراز صلاحیت‌ها ایفا کند. در رابطه با این گزاره نظر شما چیست؟ آیا کنار گذاشتن نظارت شورای نگهبان می‌تواند نقشی در حل مشکلات کشور داشته باشد؟

خرازی: از همان روز اولی که بحث نظارت استصوابی در قانون اساسی مطرح شد، عده‌ای این سخنان را مطرح می‌کردند و غزل مخالفت ‌می‌خوانند. گاهی شرط می‌گذارند، سپس از شرط خود کوتاه می‌آیند و بعد مردم را تحریک می‌کنند و وقتی که این حربه  جواب نداد بار دیگر از شرط خود کوتاه می‌آیند. به طور کلی بجای اینکه مسائل را ایجابی ببینند نگاه مردم را سلبی می‌کنند. بنده نیز  نقدهایی نسبت به روند بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان دارم و معتقدم که باید چرخه تصمیم‌سازی یا احراز صلاحیتی که در شورای نگهبان انجام می‌شود مطابق مرّ قانون باشد و رفتارهای سلیقگی نقشی در آن نداشته باشد، معتقدم گزارش میدانی و محلی نمی‌تواند ملاکی برای احراز صلاحیت افراد باشد و این روندها صحیح نیست. این مسائل قابل طرح است اما اینکه ما در آستانه تمامی انتخابات‌ها چنین مسائلی را مطرح کنیم نه عملی است و نه مردم به این سخنان اهمیتی می‌دهند.

علت شکست اصلاح‌ طلبان در برخی انتخابات‌ها نیز همین نگاه انتزاعی بوده که از سوی برخی منتسبان به اصلاحات بیان شده است. این سخنان و ادعاها اصلاحی نیست. ادعای اصلاحی، مذاکره با حاکمیت یا نهادی چون شورای نگهبان برای ایجاد سازوکاری مثبت و ایجابی است نه اینکه ما شورای نگهبان را به طور کامل زیر سوال ببریم و به موضع‌گیری علیه اصلاح‌طلبان تشویق کنیم و بعد خودمان گوشه‌ای بنشینیم و مردم را علیه شورای نگهبان تحریک کنیم. باید تلاش کنیم بنا بر تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری،  شورای نگهبان طبق مر قانون عمل کند و سلیقگی عمل نکند.

مردم ایران در تمامی انتخابات‌‌های برگزار شده در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی، با تصمیم و میل خودشان در انتخابات شرکت کرده‌اند و به چنین سخنانی نیز توجه نکرده‌اند. ما باید برای رفع ابهامات با شورای نگهبان وارد مذاکره شویم تا به این واسطه زمینه احقاق حقوق افراد تامین شود. الزاما اینگونه نیست که حق انسان‌ها فقط در یک جریان فکری نادیده گرفته شود. شاید کسانی نیز باشند که از دیدگاه نزدیکی به شورای نگهبان برخوردار باشند ولی با مشکلاتی که در ساختار این شورا وجود دارد حق آنها نیز ضایع شده باشد. ایجاد راهکار‌های مناسب و منطقی با همکاری و برنامه‌ریزی میسر می‌شود نه با حرکات قهرآمیزی که هیچگاه نتیجه مطلوب را نداشته است.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

سقوط مینی بوس در محور بویین و میاندشت - خوانسار ۱۳ کشته برجا گذاشت

کلیدواژه: آزادی استقلال خیانت سلامت پزشک بیمه اقتصادی ترور آزادی استقلال خیانت سلامت پزشک بیمه اقتصادی ترور ایران ایران اسلامی دنیا رئیس مردم عکس دختر تهران مرد فیلم تصاویر کشته قتل مشکوک بیمارستان

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۵۷۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابنیه کشف شده در والمان، احتمالا مربوط به اواسط و اواخر دوران قاجار است
 • معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید/ چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
 • ارتشبد غلامرضا ازهاری؛ انتخاب بی نتیجه رئیس دولت نظامی
 • رضا پهلوی خود را با ۹۸ درصد تخفیف به بن سلمان فروخت!
 • جوانگرایی روحانی از وعده تا عمل / چرا یک پیرمرد دیگر به دفتر رئیس جمهور راه یافت؟
 • مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است/ روحانی عملاً جهانگیری را کنار گذاشته است
 • حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • جوانگرایی روحانی از وعده تا عمل
 • خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد
 • خرازی: مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است/ روحانی عملاً جهانگیری را کنار گذاشته است
 • حمیدرضا جلایی‌پور: حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • جدا شدن افغانستان از ایران در عصر قاجار، یک غلط مشهور تاریخی
 • خرازی: روحانی عملا جهانگیری را کنار گذاشته است
 • گفتگوی تفصیلی|خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ جهانگیری در دولت روحانی مهجور شده/ اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد
 • موسی حقانی: «غرب‌باوری» و «مرعوبیت» ویژگی تقی‌ زاده‌هاست
 • فرهنگ ایرانی، رنسانس معدوم و مدرنیته مستأصل/ وقتی ایستادگی زنان ایرانی برابر کشف حجاب اجباری زمینه‌ساز تمدن انقلاب اسلامی می‌شود/ تعمق و تعقلی در آنچه بانو گوهرشاد را در تاریخ جاودانه کرد
 • 26 بازیکن در یک سال از استقلال جدا شده‌اند! چرا ستاره‌ها در استقلال نمی‌مانند (گزارش)
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند
 • چرا محمدرضا پهلوی به پدرش حسودی می کرد؟