به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در آمریکا شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) به همراه نفت برنت که در سطح بین‌المللی معامله می‌شود، شاخص قیمت معروفی است. وست تگزاس اینترمدیت اندکی کیفیت بالاتری نسبت به برنت دارد و پیش از سال ۲۰۰۶، وست تگزاس اینترمدیت همواره حدود یک تا دو دلار در هر بشکه نسبت به برنت اختلاف قیمت داشت.

اما در سال ۲۰۰۷ وست تگزاس اینترمدیت گران‌تر از نرخ معمول خود شد و پریمیوم این شاخص از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به بیش از ۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ چه اتفاقی افتاد؟

دولت آمریکا صادرات نفت را ممنوع کرده بود، بنابراین رونق نفت شیل به‌معنای آن بود که آمریکا یک‌باره با عرضه داخلی فراوان نفت خام مواجه شد.

پالایشگاه‌های آمریکایی می‌توانستند نفت را پالایش و صادر کنند و همین کار را می‌کردند اما پالایشگاه‌های داخلی میلیاردها دلار برای فرآوری نفت وارداتی سرمایه‌گذاری کرده بودند که عمدتاً سنگین و ترش بودند. به دلیل مخارجی که برای فرآوری نفت سنگین و ترش متحمل شده بودند، فرآوری این نوع نفت برای آن‌ها نسبت به نفت سبک و شیرین که از مناطق شیل استخراج می‌شود، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بود.

با وجود این که وست تگزاس اینترمدیت در سطح جهانی معامله می‌شد، به دلیل ممنوعیت صادراتی، مانند گاز طبیعی آمریکا در واقع در بازار داخلی معامله می‌شد. پالایشگاه‌ها عرضه نفت فراوانی داشتند که کیفیت ایده آلی برای آن‌ها نداشت. هم‌چنین محدودیت‌های لجستیکی برای انتقال تولید جدید به پالایشگاه‌ها وجود داشت. به این ترتیب وست تگزاس اینترمدیت نرخ ارزان‌تری پیدا کرد.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا لایحه هزینه ۱.۱۵ تریلیون دلاری را امضا کرد که به تولیدکنندگان انرژی تجدیدپذیر امتیازاتی را در ازای موافقت با لغو ممنوعیت صادرات نفت پیشنهاد می‌کرد. پالایشگاه‌ها سخت لابی کردند که ممنوعیت صادرات را حفظ کنند در حالی که تولیدکنندگان برای لغو این ممنوعیت لابی کردند.

زمان زیادی طول نکشید تا این ممنوعیت تأثیر خود را بگذارد. تا سال ۲۰۱۵ صادرات نفت خام به کانادا که از این ممنوعیت معاف بود، رشد کرد. هم‌چنین به میزان اندکی صادرات به کشورهای دیگر وجود داشت که مجوز آن بر مبنای موردی صادر می‌شد.

پس از سال ۲۰۱۵، فهرست مقصدهای صادرات نفت خام آمریکا رشد انفجاری پیدا کرد. در سال ۲۰۱۵ کانادا مقصد ۹۲ درصد از صادرات نفت آمریکا بود در حالی که تا سال ۲۰۱۸ سهم کانادا به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و همزمان، میزان نفت صادراتی از حدود نیم میلیون بشکه در روز به بیش از دو میلیون بشکه در روز صعود کرد.

صادرات نفت آمریکا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸

شمار کشورهایی که نفت آمریکا را وارد می‌کنند، به حدود ۳۰ کشور افزایش پیدا کرد و چین موقتاً از کانادا به عنوان مقصد اصلی صادرات نفت آمریکا پیش افتاد. چین تابستان گذشته پیش از این که نگرانی‌های پیرامون جنگ تجاری باعث توقف واردات از آمریکا شود، بیش از نیم میلیون بشکه در روز نفت آمریکا را وارد کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، درمجموع، تأثیر صادرات بالاتر وست تگزاس اینترمدیت آمریکا، کاهش اختلاف قیمتش با نفت برنت بود. پس از سال ۲۰۱۳ این اختلاف قیمت به مدت چهار سال متوالی کاهش یافت و تا سال ۲۰۱۶ به کلی از بین رفت و وست تگزاس اینترمدیت همسو با شاخص‌های قیمت جهانی معامله شد.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ریزش ۱۷۷۸ واحدی شاخص کل بورس

بورس و اوراق بهادار امروز (اول مرداد) روز معاملاتی خود را با ریزش ۴۹۳ واحدی آغاز کرد و این ریزش تا پایان روز ادامه داشت به طوری که شاخص کل با ۱۷۷۸ واحد ریزش معادل ۰.۷۰ درصد در جایگاه ۲۵۱ هزار و ۲۷۸ واحد قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، بورس و اوراق بهادار امروز (اول مرداد) روز معاملاتی خود را با ریزش 493 واحدی و قرار گرفتن بر جایگاه 252 هزار و 563 واحد آغاز کرد و این ریزش تا پایان روز ادامه داشت به طوری که شاخص کل با 1778 واحد ریزش معادل 0.70 درصد در جایگاه 251 هزار و 278 واحد قرار گرفت.

 

بر اساس جداول معاملاتی شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با 482 واحد ریزش معادل 0.70 درصد به 68 هزار  و 215 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 829 واحد ریزش معادل 1.37 درصد ریزش به 59 هزار و 539 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 558 واحد افت معادل 1.37 درصد به 40 هزار و 85 واحد، شاخص آزاد شناور با 2126 واحد ریزش معادل 0.76 درصد به 279 هزار و 21 واحد، شاخص بازار اول با 1365 واحد ریزش معادل 0.73 درصد به 1856 هزار و 171 واحد و شاخص بازار دوم 3291 واحد ریزش معادل 0.65 درصد به 499 هزار و 661 واحد رسید.

 

بنابرجداول معاملاتی صبح امروز کگل با 183 واحد، فولاد با 157 واحد، تاپیکو با 92 واحد، شپنا با 89 واحد رشد منفی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند و سه نماد فملی با 121 واحد، فارس با 72 واحد و اخابر با 60 واحد رشد بر شاخص کل بورس تاثیر مثبت گذاشتند و در پایان معاملات فولاد با 195 واحد، کگل با 132 واحد، فخور با 130 واحد، کچاد با 126 واحد و تاپیکو با 111 واحد رشد منفی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

 

نمادهای جم پيلن - پلي پروپيلن جم - جم پيلن، فولاد - فولاد مباركه اصفهان، شفن - پتروشيمي فناوران، تاصيكو - سرمايه گذاري صدرتامين، شاراك - پتروشيمي شازند، پارس - پتروشيمي پارس و رمپنا - گروه مپنا (سهامي عام) صبح امروز در لیست پربیینده های بورس قرار داشتند و در پایان معاملات نمادهای جم پيلن - پلي پروپيلن جم - جم پيلن، فولاد - فولاد مباركه اصفهان، شفن - پتروشيمي فناوران، تاصيكو - سرمايه گذاري صدرتامين، شاراك - پتروشيمي شازند، پارس - پتروشيمي پارس و خودرو - ايران‌ خودرو در لیست پربیینده ها قرار گرفتند که از میان آنها تنها نماد شفن - پتروشيمي فناوران بر تابلو بورس با رنگ سبز به نمایش درامده است.

 

به این ترتیب در پایان روز در 222 هزار و  190 نوبت معاملاتی، 1 میلیارد و 621 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 7 هزار و 201 میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به 925 هزار و 950 میلیارد تومان رسید.

یادآور می شود: شاخص کل بورس (31 تیر) با رشد 3386 واحد و ایستادن بر جایگاه 253 هزار و 47 واحد آخرین روز خود در تیرماه را به پایان رساند و بر اساس جداول معاملاتی شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با 923 واحد رشد معادل 1.36 درصد به 68 هزار  و 998 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 231 واحد رشد معادل 0.38 درصد رشد به 60 هزار و 361 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 155 واحد صعود معادل 0.38 درصد به 40 هزار و 682 واحد، شاخص آزاد شناور با 3761 واحد رشد معادل 1.36 درصد به 281 هزار و 123 واحد، شاخص بازار اول با 2627 واحد رشد معادل 1.43 درصد به 186 هزار و 526 واحد و شاخص بازار دوم با 6146 واحد رشد معادل 1.24 درصد به 502 هزار و 953 واحد رسیده بودند.

 

نمادهای فولاد با 521 واحدف فملی با 440 واحد، پارس با 292 واحد، پارسان با 257 واحد، شتران با 235 واحد، فارس با 232 واحد و شپنا با 230 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند و به این ترتیب در پایان روز در 218 هزار و 324 نوبت معاملاتی، 1 میلیارد و 864 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 11 هزار و 604 میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به 938 هزار و 41 میلیارد تومان رسید./

پایان پیام/50

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

خانم ها میتوانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

کلیدواژه: صادرات نفت آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۷۲۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شاخص بورس کاهشی شد
 • آمارسازی، حربه آمریکا برای مدیریت بازار نفت
 • آمارسازی،حربه آمریکابرای مدیریت بازار نفت
 • چالش بر سر ظرفیت‌های تجاری «موسیقی»/ «هنر» کالا هست یا نیست؟
 • تاثیر توقیف نفتکش بریتانیایی بر بازار صادرات نفت در جهان
 • افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازار‌های جهانی
 • گرفتاری دولت در پارادوکس صادرات و تنظیم بازار داخل/ دور زدن تحریم‌ با رایزنی
 • دلار یک ماهه ۱۳۰۰ تومان کاهش یافت/ وزیر صنعت: تولید رمزارز همانند تولید یک کالاست/ بلومبرگ: افزایش ارزش ریال برخلاف ادعای ترامپ/ فروش اموال مازاد برای پرداخت پاداش بازنشستگان/ تعمیر رایگان دو خودروی جنجالی
 • پدرو اوبیانگ، هافبک وست هم در آستانه بازگشت به سری آ؛ او به زودی به ساسولو می‌پیوندد
 • واردات لپه به ۹۲۰ تن رسید/ کاهش نرخ ۲۳ ارز در بازار بین بانکی/ شاخص بورس صعود کرد
 • شاخص بورس سبز ماند
 • افزایش بهای نفت و طلا در بازار‌های جهانی
 • شکست بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در سایه نبود اجماع جهانی
 • قیمت نفت روند صعودی به خود گرفت/ بررسی قیمت طلا در بازار جهانی
 • بانک صادرات در سال جاری با ٩ برنامه راهبردی به سمت سودآوری خواهد رفت
 • وزیر نفت: فعلا موضوع سهمیه‌بندی بنزین مطرح نیست/ تغییر مسیر دلار و سکه در بازار/ سازمان حمایت: برای کاهش قیمت سیب‌زمینی ۱۵ روز صبر کنید/ پیشنهادی برای کنترل قیمت گوشت
 • فراز و نشیب در بازار طلای سیاه/ نفت اوپک بالای 63 دلار
 • بانک صادرات ایران در سال ٩٨ با ٩ برنامه راهبردی به سمت سودآوری خواهد رفت
 • شاخص بورس تهران به کانال ۲۵۰ هزار واحدی نزدیک شد