خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران که در بیروت به سر می‌برد در ادامه دیدارهایش با مقامات لبنانی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و درباره گسترش مناسبات پارلمانی، روابط دوجانبه و تحولات منطقه به گفتگو پرداخت.

وزیر خارجه ایران پیش از این با «جبران باسیل» همتای لبنانی و «میشل عون» رئیس جمهور لبنان دیدار کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران دیروز (یکشنبه) به منظور اعلام همبستگی با دولت و ملت لبنان پس از تشکیل دولت جدید این کشور وارد بیروت شد. وی دیروز با نمایندگان گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی لبنان، «زیاد نَخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس و رهبران گروه‌های فلسطینی مستقر در سوریه و لبنان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه کشورمان دیروز در بدو ورود به بیروت گفت که این سفر هم برای اعلام همبستگی و هم اعلام آمادگی ایران به منظور همکاری در همه حوزه‌ها با دولت لبنان انجام شده است.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ۱۷ آبان ۱۳۹۵ و پس از انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری لبنان در سفری دو روزه به بیروت رفت و با مقامات این کشور، گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌ها دیدار و درباره گسترش مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه گفتگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در چارچوب سفرهایش به منطقه یک ماه پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دور دوم سفرهایش به منطقه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ به بیروت سفر و در این سفر با مقامات لبنان از جمله نخست‌وزیر، رئیس مجلس و وزیر خارجه این کشور دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین برنامه جامع اقدام مشترک به گفتگو پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از توافق وین در اولین دور سفرهایش به منطقه به کویت، قطر و عراق سفر کرده بود و پس از بیروت نیز به، دمشق، اسلام‌آباد و دهلی‌نو رفت.

ظریف ۲۲ دی ماه ۱۳۹۲ و حدود یک ماه پس از توافق ژنو (سوم آذر ماه ۱۳۹۲) سفری به بیروت داشت. او در اولین مقصد از سفر‌های دوره‌ای خود پس از این توافق به لبنان و پس از آن هم به سوریه، اردن و عراق نیز سفر کرد.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

یادداشت| در باب اعمال محدودیت سفر ظریف در آمریکا؛ باید کاری کرد

گستاخی و جسارت آمریکا به وزیر خارجه کشورمان نباید بی‌پاسخ بماند، این نگرانی وجود دارد که عدم پاسخ به آمریکا منجر به جسارت به رئیس‌جمهور محترم در سفر احتمالی ایشان به نیویورک گردد. ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶ بین الملل دیپلماسی ایران نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست‌هایی در نیویورک حضور دارد در توئیتی نوشت: "در حالی که مشغول انجام وظیفه رسمی خود در سازمان ملل متحد هستم فقط به حضور در سه مکان محدود شده‌ام! گفتگوی من با لستر هولت از برنامه اخبار شبانه شبکه ان‌بی‌سی در نیویورک. ما 15 جولای در اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل متحد به گفتگو نشستیم، یکی از سه ساختمانی که من اجازه پا گذاشتن در آن را دارم آن هم در حالی که مشغول انجام وظیفه رسمی خود در سازمان ملل متحد هستم. گفتگوهای بیشتر از بی‌بی‌سی و دیگر شبکه‌ها پخش خواهد شد."

طی چند هفته اخیر اخباری در رسانه‌ها منتشر شد که دولت آمریکا در نظر دارد نام وزیر خارجه کشورمان را در لیست افراد تحریمی قرار دهد. امری که می‌توانست به‌عنوان یک مانع برای سفرهای دیپلماتیک آقای ظریف به مقر سازمان ملل، به حساب آید. هرچند این خبر تکذیب شد و در بیانیه‌های رسمی و فهرست‌های تحریمی جدید دولت آمریکا نامی از آقای ظریف برده نشد لیکن هم‌زمان با قصد ایشان برای شرکت در نشست سازمان ملل متحد در نیویورک، رسانه‌ها اعلام کردند صدور ویزای آقای ظریف با تأیید وزیر خارجه آمریکا و البته همراه با محدودیت‌هایی برای تردد در آمریکا صورت پذیرفته است. متعاقب این امر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا طی مصاحبه‌ای اعلام کرد آقای ظریف و هیئت ایرانی «تنها می‌توانند بین مقر سازمان ملل و محل اقامتشان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت‌وآمد داشته باشد.» پامپئو اضافه کرده است: «وقتی دیپلمات‌های آمریکایی نمی‌‌توانند در تهران حضور داشته باشند، دلیلی هم برای تردد آزادانه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در آمریکا وجود ندارد.»

در خصوص این خبر برخی افراد و جریانات در موضع‌گیری خود، جناب آقای ظریف را مورد خطاب قرار داده‌اند لیکن به نظر نگارنده سمت و جهت اعتراض باید به سمت دولت مستکبر و زیاده‌خواه آمریکا باشد. نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برای انجام امور سیاسی در اماکن و مقرهای سازمان‌های جهانی و بین‌المللی که در آمریکا قرار دارد، چاره‌ای جز حضور و سفر در این کشور ندارند و این آمریکا است که برخلاف حقوق بین‌الملل، رفتار می‌کند و از این اهرم برای پیشبرد منافع و اهداف خود سوءاستفاده می‌نماید. شاید دولت آمریکا تلاش داشته که با این حرکت منفعلانه و به‌شدت غیراخلاقی، پاسخی به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی بدهد و یا نشان دهد که فرآیند سیاسی در تعامل با ایران در حال پایان گرفتن است لیکن در عین غیر متناظر بودن رفتار آمریکا، این عمل برای آمریکا یک سرشکستگی سیاسی محسوب می‌شود و البته قطعاً این موضوع در داخل کشور باعث تقویت نگاهی که آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانست خواهد شد. افکار عمومی کشورمان فارغ از موافقین یا مخالفین برجام، حمایت از جناب آقای ظریف به‌عنوان نماینده رسمی کشورمان را امری صحیح  و ضروری دانسته و آنچه مورد شماتت و سرزنش قرار می‌دهند، رفتار آمریکا با ایشان است.

 البته این نکته نیز در افکار عمومی کشورمان و حتی دیگر کشورها تقویت می‌شود که مذاکره با دولتی که اقداماتی در چنین سطحی را در دستور کار قرار می‌دهد، قطعاً کار عاقلانه‌ای نیست. این‌چنین اقداماتی تیر خلاص بر پیکر در حال احتضار «راهبرد مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات» خواهد بود و نشان می‌دهد که مشکل اصلی، خود آمریکا است.

سازمان ملل و دیگر مجامع بین‌المللی باید با این تبعیض سیاسی مقابله و آن را محکوم نمایند. جا دارد که گزینه انتقال اماکن متعلق به نهادهای بین‌المللی، از آمریکا به کشورهای دیگری که رعایت حداقل‌های عرف بین‌الملل و احترام به نمایندگان رسمی کشورها را می‌نمایند، مورد بررسی قرار دهند. این مطالبه تنها نباید از سوی سیاستمداران کشورمان مطرح شود بلکه نخبگان در حوزه‌های مختلف که می‌توانند جریان ساز و تأثیرگذار باشند باید وارد این کارزار شوند.

موضوع دیگری که باید در دستور کار کشورمان قرار گیرد، اقدامات متقابل در خصوص کشور آمریکا است. نباید فراموش کرد که ایران اسلامی گزینه‌های مناسب برای پاسخ به این گستاخی را در اختیار دارد و باید به نحو شایسته از این اهرم، استفاده کرد. محدود کردن ترانزیت و عبور هواپیماهای مسافربری آمریکایی از فضای سرزمینی کشورمان و یا عبور کشتی‌های آمریکایی از تنگه هرمز دو مؤلفه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان یک امر حداقلی در دستور کار کشورمان قرار گیرد. شاید اگر در زمانی که دولت آمریکا از پذیرش نماینده کشورمان در سازمان ملل به بهانه‌های واهی استنکاف ورزید، اقدامات مناسبی از سوی دولت آقای روحانی انجام می‌پذیرفت، امروز شاهد این بی‌احترامی به آقای ظریف نبودیم و نگارنده این نگرانی را دارد که در صورت عدم پاسخگویی به این گستاخی آمریکا، در سفر احتمالی رئیس‌جمهور محترم کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این بی‌احترامی و گستاخی به نحو دیگری تکرار شود.

ظریف: نفتمان را بالاخره می‌فروشیم اما شرافتمان را هرگزظریف: اروپا برای حفظ برجام هنوز حاضر به سرمایه‌گذاری نشده است

 

انتهای پیام/

R36446/P/S8,95,1128/CT4 واژه های کاربردی مرتبط ظریف

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

کلیدواژه: محمدجواد ظریف نبیه بری رئیس پارلمان لبنان

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۸۴۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحرکات تازه صهیونیست‌ها در مرز لبنان و واکنش بیروت
 • ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است/ اگر جنگ شود در منطقه کسی در امان نخواهد بود
 • بازتاب های متفاوت سفر ظریف به نیویورک در رسانه های داخلی
 • علل سفر نخست‌وزيران پيشين لبنان به عربستان
 • برایان هوک: اعضای دولت ترامپ با ظریف در نیویورک دیدار نخواهند کرد
 • برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف دیدار نمی‌کند
 • هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد
 • برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد
 • دیدار پادشاه عربستان با مقامات سابق لبنان
 • بازگشت عربستان به لبنان از دروازه نخست‌وزیران پیشین
 • دیدار پادشاه و وزیر خارجه عربستان با مقامات سابق لبنان
 • بیانیه سه نخست‌وزیر پیشین لبنان پس از دیدار با شاه سعودی
 • چرا ۳ نخست وزیر لبنان به خدمت شاه سعودی رفتند؟+عکس
 • دیدار نخست‌وزیرهای پیشین لبنان با پادشاه عربستان
 • چرا نخست وزیران اسبق لبنان به خدمت شاه سعودی رفتند؟+عکس
 • آنچه حریری در دیدار فرماندهی دریایی یونیفیل در لبنان گفت
 • دیدار سه نخست وزیر سابق لبنان با ملک سلمان
 • دیدار سه نخست وزیر اسبق لبنان با پادشاه عربستان
 • نخست‌وزیران سابق لبنان با شاه سعودی دیدار کردند