بر اساس قانون کار کلیه کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد ، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

بیشتر بخوانید

تصویب حق مسکن 100 هزار تومانی کارگران در دولت تا پایان سال

حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران

حداقل حقوق مصوب سال 97: حدود 1میلیون و 111 هزار و 269 تومان

حداقل عیدی مصوب سال 97:حدود 2میلیون و 222 هزار و 538 تومان

 حداکثر عیدی مصوب سال 97: حدود 3میلیون و 333 هزار و 807 تومان

اما در میان جامعه 14میلیونی کارگری بعضی از کارگران هستند که عیدی کامل دریافت نمی کنند.

جزئیات عیدی کارگران به شرح زیراست.

یک ماه کارکر185 هزار و 211 تومان

دوماه کارکرد370هزار و 423 تومان

سه ماه کارکرد555 هزار و 634 تومان

 4ماه کارکرد740هزارو 846 تومان

5ماه کارکرد926هزار و 57 تومان

6ماه کارکرد1میلیون و 111 هزار و 269 تومان

 7ماه کارکرد 1میلیون و 294 هزار و 680 تومان

8ماه  کارکرد1میلیون و 481 تومان و 692 تومان

9ماه کارکرد 1میلیون و 666 هزار و 903 تومان

10 ماه کارکرد1میلیون و 852 هزار و 115 تومان

11 ماه کارکرد 2میلیون و 037 هزار و 326 تومان

12ماه کارکرد 2میلیون و 222 هزار و 538 تومان

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران مقابل حوزه اجرایی ریاست قوه قضاییه

خبرگزاری آریا- اعضای «تعاونی مسکن کارگران برق تهران» از حوالی ساعت 10 و 30 دقیقه صبح امروز دوشنبه (24 تیر) مقابل حوزه ریاست قوه قضاییه تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از ایلنا، اعضای «تعاونی مسکن کارگران برق تهران» صبح امروز مقابل حوزه ریاست قوه قضاییه (معاونت اجرایی) واقع در خیابان ولیعصر، روبه‌روی کلانتری جامی تجمع کردند.
معترضان می‌گویند: بیست و هفت سال از خرید زمین در فاز پنج هشتگرد می‌گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، 20 هزار نفر است. زمین‌ها تقریبا به حدود نیمی از این افراد به صورت غیرقانونی فروخته شده است. به همین خاطر تعدادی از اعضای هیات مدیره سابق بازداشت شده‌اند و پرونده‌های آنها در دادگاه کیفری در دست بررسی است. تعدادی از آنها نیز با قید وثیقه آزاد شده‌اند.
به اعتقاد مالباختگان روند رسیدگی به این پرونده طولانی شده است.
اواخر بهمن‌ماه سال 90 بود که پرونده‌ اعضای تعاونی مسکن کارکنان اداره برق تهران به شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد.
معترضان با اشاره به آزادی این افراد می‌گویند: متهمان اهتمامی نسبت به تحویل آپارتمان‌ها به خرج نداده‌اند. اتهام آنها کلاهبرداری، جعل و انتقال مال به غیر است.
اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران در سال‌های گذشته تجمعات متعددی مقابل دادگاه و مجلس شورای اسلامی برگزار کرده‌اند به امید اینکه مشکلاتشان برطرف شود.
یک نفر از معترضان می‌گوید: بسیاری از کسانی که از این تعاونی آپارتمان خریده‌اند درآمد چندانی ندارند. خیلی از آنها در خیابان دستفروشی می‌کنند، مثلا سبزی می‌فروشند و مستاجر هستند یا پس از بازنشستگی به مسافرکشی روی آورده‌اند؛ آنها چه گناهی کرده‌اند که باید سال‌ها معطل شوند و زجر خانه به‌ دوشی را بکشند.
آنها خواستار دیدار با رئیس قوه قضاییه شده‌اند.
سلیم نژاد (رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران) در مورد مشکلات حول زمین‌های اعضا به ایلنا گفت: ابتدا باید بگویم که قرار پلاک تحت تصرف را با شهرداری بسته‌ایم و کارهای اداری آن انجام شده است که باید در کمیسیون ماده 5 تصویب شود تا بعد زمین‌ها برای واگذاری آماده شوند. منتها عمران هشتگرد هم قدرالسهم می‌خواهد که ما با آن مخالف هستیم. در این مورد جلساتی برگزار کرده‌ایم و به فرمانداری و شهرداری نامه نوشته‌ایم.  
وی افزود: ماده 12 قانون زمین شهری می‌گوید: پس از اینکه شهرداری‌ها در اراضی که چند ده هزار سکنه دارد، مستقر می‌شوند تنها شهردار تصمیم گیر است و نه عمران آن شهر. عمران تنها می‌تواند به فعالیت‌هایش با هماهنگی شهرداری ادامه دهد و نمی‌تواند دخالت مستقیم داشته باشد اما عمران این قانون را قبول نمی‌کند و می‌گوید من هم سهم دارم.
رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران در خصوص تصمیم گیری دادگاه در مورد اراضی که به غیر به صورت غیرقانونی و قانونی فروخته شده، می‌گوید: تعاونی مسکن در خصوص 226 هکتار از این زمین‌ها سند دارد. تعاونی بر یکسری اراضی هم تحت عنوان اراضی باقی مانده وکالت دارد که متاسفانه متخلفان بر روی آنها وکالت جزء زده‌اند و به غیر فروخته‌اند. منتها نوشته‌اند: 220 متر مشاء از اراضی باقی مانده پلاک اصلی!
سلیم نژاد افزود: باید مشخص شود که اراضی باقی مانده یعنی چه و کجا؟ تعاونی برای مشخص شدن این موضوع کارشناس تعیین کرد اما ثبت همکاری نکرد. برای همین از طریق دادگاه پیگیری کرده‌ایم تا کارشناسانی تعیین شدند. کار آنها بررسی اراضی باقی مانده بود. این کار از این جهت اهمیت دارد که متخلفان وسعت زیادی از زمین‌ها را با وکالت‌های تکراری و جعلی فروخته‌اند. کارشناسان قضایی در این مورد به نتایج خوبی رسیده است.
وی تصریح کرد: اینگونه شاید شاید 100 تا 200 هکتار از زمین‌های از دست رفته زنده شوند که اگر این اتفاق بی‌افتد ثبت موظف است که به رای دادگاه تمکین کند و زمین‌ها را به تعاونی برگرداند تا سندها به نام اعضا منتقل شوند. منتها بحث این است که حقانیت تعاونی بر این زمین‌ها اثبات شود. به هرشکل عده‌ای در تعاونی سوءاستفاده کردند و با کارت‌های جعلی و بدون پشتوانه به غیر زمین فروخته‌اند.
رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران به نمونه‌ای اشاره کرد: مثلا پیمانکاری در اینجا کار کرده و در انتها به جای دستمزد 20 کارت واگذاری زمین از تعاونی دریافت کرده است. این پیمانکار بعدا از طریق بنگاه‌ها و دلال‌ها کارت‌ها را به افراد از موضوع بی‌خبر فروخته‌اند. بعد هم برای اینکه مشکلی به وجود نیاید آنها را فرستاده‌اند تا 300 هزار تومان به حساب عمران شهر واریز کنند تا یک مهر پای برگه واگذاری آنها بزنند. این کارها برای خریداران کارت‌ها حق ایجاد کرده است. در صورتی که خیلی از این کارت‌ها جعلی بوده‌اند.
وی افزود: یک سال بیشتر است که هفت کارشناس روی این پرونده کار کرده‌اند و گزارش‌هایشان را هم به تازگی تحویل دادگاه داده‌اند. دستگاه قضایی به زودی در این مورد تصمیم گیری می‌کند.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

کلیدواژه: قانون کار عیدی تجاوز مسکن دولت حقوق جامعه عیدی کارگران میزان کارکرد

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۸۴۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کارکرد‌های ذهنی در جوامع ازهم‌گسیخته چگونه است؟
 • وعده پرداخت مطالبات کارگران شهرداری منجیل عملی نشد
 • اعتراض کارگران شهرداری لوشان به عدم دریافت معوقات
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • عملکرد ورزشکاران در مسابقات قهرمانی کارگران کشور
 • قبوض کارکرد تلفن ثابت از مهرماه سال جاری حذف می‌شود
 • بررسی وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور/مناطق حفاظت‌شده ۱میلیون هکتار افزایش یافت
 • عبور سبد معاش از مرز ۶میلیون و ۹۰۰هزار تومان
 • سبد معاش از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشت!
 • رییس اتاق‌بازرگانی: هر ایرانی ماهانه 1میلیون یارانه می‌گیرد
 • ساماندهی کارگران یا کمک به معامله قرن؟
 • جنجال وزارت کار الحریری؛ ساماندهی کارگران یا کمک به معامله قرن؟
 • برنامه‌ریزی شهری؛ از تئوری تا عمل
 • عبور سبد معاش از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
 • ۱۳.۵ میلیارد تومان بودجه پایگاه‌های میراث جهانی هنوز در خزانه است/ همیشه سرِ کارگران کلاه می‌رود
 • عبور سبد معاش از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان/ هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان زیاد شد!
 • سرپیچی نرم سازمان تأمین اجتماعی از تعهداتش به مستمری‌بگیران و کارگران/ سازمان بدون فروش اموال و وام بانکی نمی‌تواند ادامه حیات بدهد
 • سبد معاش از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشت/ در خرداد هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان زیاد شد!
 • استخدام کارشناس فروش با حداقل ۲ سال سابقه کار در تهران