ارزش‌ها و اصول و فطرت انسانی به خودی خود، ویژگی‌های خوب را ستایش و ویژگی‌های بد را نکوهش می‌کند. برای مثال صداقت، امانت داری و بزرگواری در همه جوامع با هر دین و مذهب و گرایشی، صفت‌های پسندیده هستند اما در مقابل دروغ، فریب کاری و نزول خواری (البته به جز جوامع یهودی) در همه ادیان و اعتقادات نکوهش می‌شوند.

به گزارش ایسنا، الف در ادامه نوشت: با این مقدمه می‌خواهیم در این جا به یکی از ویژگی‌های زشت و نکوهش شده یعنی قتل بی دلیل و بی گناه به هر دلیل و انگیزه‌ای اشاره کنیم. در اینجا منظور دقیقاً حادثه وحشتناکی است که در عربستان و به خصوص در حرم امن پیامبر که در پنج شنبه گذشته رخ داد، اشاره کنیم.

با توجه به ضد و نقیض بودن خبرها در این خصوص، قصد پرداختن به جزئیات حادثه را نداریم بلکه فقط اصل مطلب را ذکر می‌کنیم: یک سعودی کودک ۶ ساله‌ای را سر برید. این کودک شیعه مذهب بود و همراه مادرش عازم زیارت حرم پیامبر حضرت محمد (ص) بود که به دست یک جنایت کار به قتل رسید. خبرهای ضد و نقیضی درباره انگیزه جنایت منتشر شده است؛ برخی گفته‌اند به خاطر رویکرد وهابی قاتل بوده است. برخی گفته‌اند قاتل بیمار روانی بوده است یا از دست پلیس فراری بوده است. دلیل این جنایت هر چه باشد از یکی از این سه حالت خارج نیست.

در اینجا قصد تحلیل و بررسی انگیزه‌های این جنایت هولناک را نداریم. این جنایت به قدری هولناک است که هر کسی ذره‌ای وجدان و انسانیت داشته باشد نمی‌تواند به هیچ طریقی آن را توجیه کند اما ما در اینجا می‌خواهیم این سه روایت مختلف را به طور جداگانه بررسی کرده و مسئول اصلی و نه مستقیم آن را شناسایی کنیم.

اولین روایت می‌گوید مجرم بنا به انگیزه‌های فرقه‌ای و بر اساس تفکر افراطی‌گرایانه برخاسته از رویکردهای وهابی‌گری و کینه دیرینه نسبت به شیعیان این جنایت را مرتکب شده است. اگر این روایت درست باشد سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است چه کسانی مسئول شست و شوی مغزی این شخص و مسخ فطرت انسانی او هستند که می‌تواند تا این حد از خصلت حیوانی و حتی پست تر از آن تنزل کند که سر یک کودک بی گناه و بی دفاع را ببرد آن هم فقط و فقط به دلیل اینکه هم عقیده او نیست و عقاید تکفیری او را نمی‌پذیرد؟ پاسخ این سوال از روز روشن هم روشن‌تر است. چرا که شیوخ وهابی از روزگاران گذشته پیوسته علیه شیعیان تبلیغ کرده‌اند و هنوز هم می‌گویند کشتن شیعه حلال است و حتی ثواب دارد. این امر بر کسی پوشیده نیست.

بر اساس این روایت، بریدن سر زکریا بدر جابر، کودک ۶ ساله حاصل تفکر وهابی‌گری تکفیری متعصبانه‌ای است که در متون درسی عربستان در منابر و مساجد و رسانه‌های این کشور پیوسته تبلیغ شده است. سیاست‌های حکومتی آل سعود نیز که شیعیان را شهروندان درجه ۲ و غیر مسلمان می‌دانند، جای خود دارند. بنابراین مقامات سعودی مسئول قتل این کودک بیگناه هستند زیرا آنها هستند که دست تکفیری‌ها را در جامعه عربستان و در دستگاه‌های دولتی علیه شیعیان باز گذاشته‌اند. این جنایت، کم از جنایت تروریست‌های داعشی که با پول عربستان در سراسر مناطقی که اشغال کردند در عراق و سوریه دست به قتل و کشتار کودکان و زنان و سالخوردگان بی دفاع زدند.

طبق روایت دوم، مجرم بیمار روانی است. این هم یک بهانه کهنه و رسوا است که دیگر هر کسی که اندک آشنایی با اوضاع دارد، و از حقیقت انواع جنایاتی که در این کشور رخ می‌دهد آگاه است، حوصله شنیدن آن را ندارد. لذا پرداختن به این بهانه یا روایت به طور کلی کاری بیهوده و مسخره است.

و اما روایت سوم می‌گوید مجرم تحت تعقیب پلیس بوده است. لذا سعی کرده است از این کودک به عنوان سپر انسانی و گروگان استفاده کند اما بعد او را جلوی چشم مادرش سر بریده است. این روایت که پس از فرض بیمار روانی بودن مجرم در رسانه‌های عربستان به عنوان دومین علت، مورد تاکید قرار گرفته و تبلیغ شده است، ثابت می‌کند که نیروهای امنیتی عربستان پس از مجرم، مسئول این جنایت هستند. چون کمترین مهارتی در انجام وظایف خود ندارد و جان شهروندان را به راحتی به خطر می‌اندازند چه رسد به یک کودک معصوم. مخصوصاً که این مجرم احتمالاً تهدید کرده است که اگر دست از سرش برندارند کودک را خواهد کشت.

هیچ بعید نیست که مأموران امنیتی عربستان چنین اشتباهات مرگباری را زیاد مرتکب می‌شوند که نشان از بی لیاقتی و بی تجربگی آنها دارد و بهترین گواه بر این بی لیاقتی، حوادث خونینی است که هر از گاهی در موسم حج به وقوع می‌پیوندد و ده‌ها تن از حجاج را قربانی می‌کند.

در پایان باید خاطرنشان کنیم که اسلام و قرآن قتل را از بزرگترین گناهان کبیره می‌دانند. خداوند در سوره نساء آیه ۹۳ می‌فرماید: وَمَنْ یَقْتُلْ مُوْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاوُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَلَعَنَهُ وَاَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیمًا (و هر کس مؤمنی را به عمد بکشد مجازات او (آتش) جهنم است، که در آن جاوید (معذّب) خواهد بود و خدا بر او خشم و لعن کند و عذابی بسیار شدید بر او مهیا سازد.) اما در کارنامه افراطی‌گری وهابی، این جنایت اولین جنایت نیست، آخرین هم نخواهد بود؛ و تاریخ گواه این حقیقت است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

تقلای بن سلمان برای خروج ریاض از انزوای ناشی از بحران قتل خاشقجی + تصاویر

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی که پس از قتل وحشیانه «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی با موج وسیعی از انتقادات روبرو و تا حد زیادی منزوی شد، در تلاش برای خروج از این وضعیت ناخوشایند این هفته تور آسیایی خود را آغاز کرد.

بیشتربخوانید: پس‌لرزه‌های قتل خاشقجی ادامه دارد / پشت پرده طلاق جنجالی جف بزوس چیست؟

هواپیمای سلطنتی محمد بن سلمان با اسکورت چند فروند جنگنده «اف- ۱۶» شامگاه یکشنبه وارد حریم هوایی پاکستان شد و به این ترتیب تلاش‌های عربستان برای بازسازی چهره مخدوشش در عرصه بین المللی آغاز شد.   تحلیلگران بر این باور هستند که سفر آسیایی بن سلمان با هدف ترمیم چهره خود در خارج از کشور انجام می‌شود.
عربستان که پس از قتل وحشیانه «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر با موج انتقادات در مورد سیاست‌های ریاض در یمن نیز مواجه شده، روابط خود با سایر کشور‌های غربی را تحت الشعاع این موضوعات و در خطر دید.
در واقع قتل خاشقجی سبب شد تا دستگیری فعالان حقوق زنان در عربستان در حالی که بن سلمان برای ارائه چهره‌ای مترقی از خود تبلیغات زیادی می‌کرد، بیش از پیش مورد انتقاد قرار بگیرد.
توقف‌های محمد بن سلمان در هر کشور آسیایی، تکرار سفر ۲ سال پیش پدرش با هدف بازسازی روابط پادشاهی عربستان با کشور‌های آسیایی و ترغیب آنان برای مقابله با ایران است و هیچ استقبال گرمی از شاهزاده سعودی قادر به مخفی کردن تلاش عربستان برای ترمیم روابطش با آمریکا نخواهد بود.
از سوی دیگر استقبال گرم از عربستان در پاکستان یادآور این نکته است که چگونه اسلام آباد برای جلوگیری از فروافتادن از بحران مالی دیگر، عربستان را از مخمصه انزوا نجات می‌دهد.
«رابرت جردن» سفیر سابق آمریکا در عربستان با اشاره به این که ارتباط پادشاهی عربستان با کشور‌های آسیایی "روابط امنیتی نیستند"، اظهارات ترامپ مبنی بر ناتوانی عربستان در دفاع از خود را اینگونه تکرار می‌کند:" هیچ یک از کشور‌های آسیایی واقعا قادر به ارائه هیچگونه چتر امنیتی برای سعودی‌ها در صورت مواجهه آنان با تهدیدات امنیتی نیستند. "
این سفر محمدبن سلمان که تاکنون با اعتراضات گسترده مردمی در هند و پاکستان مواجه شده، تنها چند روز پس از آن رخ داد که مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت دموکرات، تصمیم گرفت رئیس جمهور را مجبور به عقب نشینی نیرو‌های نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن کند. علاوه بر این نمایندگان مجلس سنا با اکثریت جمهوریخواه نیز در پی قتل خاشقجی خواستار تحریم عربستان شده بودند.  
«مارسلا وهبا» سفیر سابق آمریکا در امارات و مدیر اندیشکده کشور‌های خلیج فارس در واشنگتن، اظهار داشت:" واضح است که روابط آمریکا و عربستان وارد دوره سختی شده و بدون شک مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات، به تنش‌ها دامن خواهند زد. "
وی ادامه داد:" البته سفر به شرق قطعا فرصت مناسبی برای بن سلمان خواهد بود. اما باید توجه داشت که نگرانی‌ها در مورد جنگ یمن، فعالان زن زندانی و قتل خاشقجی در آمریکا همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند. "
اهمیت نفت عربستان در تامین انرژی آمریکا به عنوان عنصر کلیدی رابطه دو کشور به نشست ملک عبدالعزیز پادشاه وقت عربستان و فرانکلین رزولت رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۴۵ بازمی گردد. در پی افزایش تولید نفت آمریکا این رابطه دچار افول شد. اما عربستان با خرید تسلیحات آمریکا و قرار داشتن در صدر خریدارن تسلیحات آمریکایی و سرمایه گذاری در پروژه‌های این کشور توانست روابط را ترمیم کند.
عربستان سعودی در دهه گذشته با جایگزینی آمریکا به جای کشور‌های آسیایی به عنوان خریدار عمده نفت پادشاهی، روابط خود با واشنگتن را افزایش داده است. حال ریاض با بروز بحران‌های منتج از قتل خاشقجی، روابط خود با آمریکا و سایر کشور‌های غربی را در خطر می‌بیند.
محمد بن سلمان کماکان از حمایت ترامپ و «جرد کوشنر» داماد و مشاور تاثیرگذار وی در مشی آمریکا در دولت ترامپ، برخوردار است. این دو، عربستان را عنصری کلیدی در اجرای سیاست فشار بیشتر بر ایران می‌بینند. این حمایت‌ها تا آنجا ادامه دارد که ترامپ اعلام کرد ممکن است درخواست کنگره برای تعیین مقصر اصلی قتل خاشقجی را نادیده بگیرد.
جردن در این رابطه گفت: "سعودی‌ها به عنوان سد اصلی در مقابل گسترش نفوذ ایران دیده می‌شوند و سعودی‌ها در حال حاضر دیدگاه مشابهی در مورد ایران دارند. "   چین و هند از دیگر مقاصد تور آسیایی بن سلمان هستند. «لی گوفو» مدیر مطالعات امور خاورمیانه در انستیتو مطالعات بین المللی چین گفت: "سفر آسیایی شاهزاده به نوعی به این دلیل است که روابط عربستان با کشور‌های غربی پس از مرگ خاشقجی بدتر شده است. "
دولت سعودی در حال مبارزه برای ترمیم روابط خود با کشور‌های غربی است. این تلاش‌ها با هدایت برادر ولیعهد و سفیر عربستان در آمریکا به همراهی گروهی از تحلیلگران حامی سلطنت در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی انجام می‌شود. در این راستا ریاض در نظر دارد تا دفاتری را با این هدف در نیویورک و سانفرانسیسکو ایجاد کنند تا تبعات قتل خاشقجی که به صورت توقف سرمایه گذاری‌های کلان در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان نیز خود را نمایش داد، متوقف کنند.   منبع: میزان انتهای پیام/ تور آسیایی محمدبن سلمان؛ تقلای ریاض برای خروج از سایه قتل خاشقجی

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: رژیم آل سعود

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۸۵۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راه‌اندازی پویش فعالان عربستانی علیه ظلم رژیم آل سعود
 • اعتصاب غذاي شيوخ در زندان هاي عربستان/ تحليل
 • خوراندن مشروبات الکلی به پسر خردسال! + فیلم
 • عزم مردم عربستان جهت استمرار "انتفاضه کرامت " عليه آل سعود/تحليل
 • وهابیت و آل سعود به دنبال از بین بردن وحدت جهان اسلام است
 • قتل فجیع مرد نوشهری/ او را آتش زدند + عکس 16+
 • پدر آمریکایی کودک خردسالش را با چکش به قتل رساند + تصاویر
 • ورود نظامیان قطری به عربستان/ترامپ: عروس داعش را نمی‌پذیریم/ روایت «بندر بن سلطان» از موضع ایران در جنگ کویت/احتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستان سعودی
 • مقام آمریکایی: سیاست‌های عربستان در منطقه شکست خورده است/ قتل خاشقجی جنایت وحشیانه‌ای بود
 • راز یک قتل فجیع پس از خاموش کردن شعله های آتش پیکان وانت برملا شد
 • انتقام خون شهدای سیستان و بلوچستان را می‌گیریم/ هدف آل سعود نابودی پاکستان است
 • کواکبیان:دود هسته‌ای شدن آل سعود به چشم قدرت‌های ظالم می‌رود
 • موضع ایران در جنگ کویت
 • روایت «بندر بن سلطان» از موضع عجیب و غریب ایران در جنگ کویت
 • روایتی از موضع ایران در جنگ کویت
 • کواکبیان: دود اتمی شدن آل سعود به چشم قدرت های ظالم می رود
 • روایت «بندر بن سلطان» از موضع ایران در جنگ کویت
 • نامزد خاشقجی در فکر رسوا کردن آل‌سعود
 • کارگران خارجی، قربانیان اقتصاد بیمار عربستان