به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالناصر همتی پس از حضور در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز توفیق حضور در میان خیل عظیم مردم عزیز را پیدا کردم که به خاطر چهلمین سالگرد انقلاب به صحنه آمده بودند. دهها نفر از راهپیمایان، با دیدن حقیر، ابراز لطف کرده و موجبات توضیحات زیر را فراهم ساختند:

۱. عموما نسبت به حقیر و علمکرد بانک مرکزی در این دوره سخت، ابراز محبت کرده و قدردان بودند. انصافا قوت قلبی بود جهت ادامه راه.

۲. سوالی در ذهن برخی بود که درسته بانک مرکزی نمیخواهد قیمت دلار پایین بیآید؟ گفتم نعوذباله! مگر ممکنه؟ برای بانک مرکزی در کنار تقویت ارزش پول ملی، ثبات در بازار و ممانعت از نوسان نیز مهم است، ولی این بدان مفهوم نیست که از کاهش نرخ ممانعت کرده یا در پی افزایش آن باشیم.

۳. تاکید داشتند که تلاش بیشتری برای کاهش نرخ دلار بشود. گفتم من هم معتقدم نرخ فعلی به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد.

کد خبر 4539586

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عوامل ۴گانه کاهش قیمت دلار

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است همانطور که در زمان افزایش قیمت دلار باید نسبت به عملکرد بانک مرکزی با تردید برخورد کرد، وقتی قیمت دلار کاهش می‌یابد نیز باید اعتبار آن را به بانک مرکزی داد.

مجید رضا حریری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: اینکه امروز نرخ دلار بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومان بازگشته موضوع مثبتی است اما قبل از آن باید این سوال را مطرح کرد که چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفته بود که کار دلار را به قیمت ۱۶ هزار تومان رسانده بود؟ آنجا سیاست‌های غلط باعث رسیدن به نرخ‌های بالا شده بود و امروز نیز اصلاح بخشی از آن سیاست‌ها و عبور از موج‌های متلاطم اقتصادی عامل اصلی کاهش قیمت‌هاست.

کاهش تقاضا برای ارز با کاهش قدرت خرید مردم

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل در کاهش قیمت دلار مدیریت بازار تقاضا است، توضیح داد: با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی جدی ایران که با آنها رو به روست، نمی‌توان انتظار داشت که با افزایش عرضه ارز، کاهش قیمت‌ها رخ داده باشد. از این رو و با رصد سیاست‌هایی که اخیراً بانک مرکزی آنها را اجرایی کرده، مشخص می‌شود که کاهش تقاضا یکی از اصلی‌ترین عوامل برای کاهش قیمت دلار در بازار است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به کاهش فاصله نرخ ارز نیمایی با ارز بازار آزاد، تصریح کرد: این روند که از حدود دو ماه پیش آغاز شده، نرخ این سامانه را به شکل قابل توجهی به نرخ بازار نزدیک کرده و این یعنی میزان جذابیت ارزهای رانتی کاهش یافته است. هرچه این فاصله کمتر شود، علاقه به دلالی و فساد کاهش یافته و بسیاری از این اقدامات دیگر سود گذشته را نخواهند داشت و این مسئله به کاهش تقاضای کاذب منجر شده و قیمت‌ها را کنترل می‌کند.

او با بیان اینکه با رسیدن به ماه‌های اخیر، اقتصاد ایران توانست خود را با تغییرات دو سال گذشته وفق دهد، توضیح داد: امروز قیمت‌ها در بازارهای داخلی خود را با موج پس از افزایش قیمت دلار هماهنگ کرده‌اند و پرش‌های سال‌های گذشته امروز وجود ندارد. این موضوع از یک سو باعث شده جذابیت پریدن سرمایه‌ها از یک بازار به بازار دیگر در کوتاه‌مدت کاهش پیدا کند و از سوی دیگر به کاهش قابل توجه قدرت خرید مردم بیانجامد.

به گفته حریری، کاهش فاصله نرخ ارزها، فشار برای واردات کاذب برای بهره بردن از تفاوت نرخ ارزها را نیز پایین آورده و همین مسئله در پایین نگه داشتن تقاضا تاثیرات مثبت داشته است.

محدود شدن فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از ایران

وی با اشاره به محدود کردن کارت‌خوان‌هایی که خارج از ایران فعال بودند، گفت: این کارت‌خوان‌ها به راحتی اجازه خروج سرمایه از کشور را می‌دادند و تقاضایی غیر واقعی برای ارز ایجاد می‌کردند. آمارها نشان می‌دهد که بانک مرکزی فعالیت حدود ۹۰ درصد از این کارت‌خوان‌ها را متوقف کرده و این موضوع نیز یکی از اقدامات موثر در ماه‌های گذشته است.

حریری ادامه داد: با کاهش قدرت خرید مردم عملاً در حوزه‌هایی مانند ارز مسافرتی و ارز دانشجویی با کاهش جدی تقاضا مواجه هستیم و از سوی دیگر بازار کالاهای قاچاق نیز که بعضاً به کالاهای لوکس اختصاص داشت، امروز جذابیت گذشته را ندارد و با کنار هم قرار دادن همه این موارد باز هم به کاهش تقاضا در بازار می‌رسیم.

کاهش سرعت خروج سرمایه از کشور

به اعتقاد وی امروز موج خروج سرمایه از کشور نیز که در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ با شدت دنبال می‌شد، تا حدی فروکش کرده و این مسئله نیز تا حدی به کاهش تلاطم‌ها در بازار ارز کمک می‌کند.

فشار بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین از فشار بانک مرکزی به کسانی که از بازگشت ارزشان به بازار امتناع می‌کردند به عنوان یک عامل موثر دیگر بر کاهش قیمت‌ها یاد کرد و گفت: با توجه به نفت محور بودن اقتصاد ایران و فعالیت شرکت‌های خصولتی، عملاً بخش زیادی از ارز وارد شده به کشور یا متعلق به دولت است یا در حوزه نفوذ دولت قرار دارد. این دارندگان ارز در سال‌های قبل در مقابل فشارها برای بازگرداندن ارزشان مقاومت می‌کردند اما امروز بازگشت ارز از سوی آنها با سرعت و شدت بیشتری دنبال می‌شود.

حریری درباره میزان کاهش نرخ ارز و میزان پایداری آن نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه اقتصاد ما تاثیر پذیری قابل توجهی از سیاست دارد، نمی‌توان پیش بینی دقیقی از میزان این کاهش یا میزان پایداری آن ارائه کرد، اما وقتی تمام موارد بالا را در کنار هم می‌دهیم، می‌توان امیدوار بود که این روند ادامه داشته باشد. در هفته‌های گذشته مسائل سیاسی و امنیتی که در منطقه خلیج فارس رخ داد می‌توانست به راحتی بر نرخ ارز تاثیر داشته باشد اما بانک مرکزی با مدیریت خوبی که داشت، از این فضا عبور کرد و این امید وجود دارد که در آینده نیز همین روند ادامه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته نرخ دلار در بانکها و صرافی‌ها روندی کاهشی به خود گرفته و پس از چند ماه بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومان بازگشت.

انتهای پیام

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

سقوط مینی بوس در محور بویین و میاندشت - خوانسار ۱۳ کشته برجا گذاشت

کلیدواژه: بانک مرکزی ایران دلار دلار امریکا عبدالناصر همتی قیمت دلار

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۸۷۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علل اصلی کاهش قیمت دلار
 • عوامل 4 گانه کاهش قیمت دلار
 • دلار در کانال ۱۱۰۰۰ تومان معامله شد/ فاصله دلار نیمایی و آزاد به کمتر از ۵۰۰ تومان رسید/ همتی: در تعیین نرخ ارز دخالتی نداریم/ ریزش ۸۰۰ تومانی دلار در یک هفته
 • مدیریت هوشمندانه بازار ارز توسط دولت و بانک مرکزی
 • نرخ دلار به ۱۵۳ روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان
 • ادامه ریزش نرخ دلار در بازار/ فروشندگان ارز زیاد شدند
 • همتی: شوک ارزی تخلیه شد؛نرخ تورم هم کم می‌شود
 • رئیس کل بانک مرکزی در اصفهان: مبنای ارزش پول ملی تولید ملی است؛ شرایط فعلی ارزی را تا ثبات نرخ ارز ادامه می‌دهیم
 • نرخ تورم و بیکاری رو به کاهش است/ وابستگی‌هایمان به ارز نفتی کم شده است/ بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی‌کند
 • رییس بانک مرکزی: نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • بانک مرکزی نرخ جدید ارز بین بانکی را اعلام کرد/ پوند و یورو کاهش یافت+ جدول
 • امسال ۶.۲ میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین شد
 • ماجرای اختلاف بانک مرکزی و خودروسازان/ بانک مرکزی: خودرویی‌ها پول اضافه می‌خواهند
 • اگر بانک مرکزی بخواهد دلار پایین‌تر هم می‌آید
 • تأمین ۱۲ میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات
 • تأمین ۱۲ میلیارد دلار ارز برای واردات | خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم
 • تأمین12میلیارد دلار ارز برای واردات
 • دلار به پایین‌ترین قیمت ۵ ماه اخیر رسید/ سکه‌های انبار شده از خانه‌ها به بازار می‌آید/ چرا عراق واردات تخم مرغ از ایران را متوقف کرد؟ / رئیس کل بانک مرکزی: مردم دیگر توان افزایش قیمت‌ها را ندارند