بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: 396 دستگاه پنل خورشیدی 40ولت امسال در اختیار خانوارهای عشایری این استان قرار گرفت.

محمدرضا قلی پور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برنامه ریزی شده است تا پایان سال 98، یکهزار و 600 پنل خورشیدی نیز در اختیار خانوار های عشایری استان قرار گیرد.


وی افزود: تا پایان برنامه ششم توسعه سه هزار و 800 خانوار عشایر کوچرو این استان از پنل خورشیدی برخوردار شوند.
قلی پور اظهار داشت: پنل های خورشیدی توسط وزارت نیرو، دولت و امور عشایری تامین اعتبار و در اختیار خانوارهای عشایری قرار می گیرد.
وی کاربرد اصلی پنل‌های خورشیدی را تامین برق عنوان و بیان کرد: استفاده از انرژی خورشیدی بسیاری از مشکلات عشایر را حل خواهد کرد.
به گزارش ایرنا به منظور ارتقای امکانات رفاهی زندگی عشایر استان، اختصاص دو هزار پنل خورشیدی به خانوار های عشایری به تصویب رسید که این پنل ها با یارانه 15 میلیارد ریالی خریداری می شود و در اختیار عشایر قرار می گیرد.
مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: عشایر می توانند علاوه بر روشنایی از انرژی تولیدی این پنل های خورشیدی برای استفاده های وسایل ارتباطی مانند کامپیوتر و وسایل خانگی استفاده کنند.
وی گفت: عشایر با فعالیت در بخش های مختلف و توانمندسازی هم به اقتصاد و معیشت خود و هم به رفع مشکلات اقتصادی و استقلال کشور کمک بسیار مهمی می کنند.
مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: سرانه دام خانوارهای عشایری این استان با 156راس دام از میانگین کشور با 113راس بیشتر است.
وی افزود: خراسان شمالی از نظر تعداد خانوار های عشایری در کشور در رده پانزدهم قرار دارد اما، از نظر دام و تولید گوشت قرمز در جایگاه دوازدهم است.
قلی پور با بیان اینکه خانوارهای عشایری این استان 700 هزار راس دام در دست دارند گفت: عشایر با تولید هفت هزار و 500 تن تولید گوشت در سال 25 تا 30 درصد گوشت مورد نیاز این استان را تامین می کنند.
پنج هزار و 350 خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از 700 هزار راس دام سبک در اختیار دارند که 25 درصد گوشت استان را تولید می کنند.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از 30 هزار نفر در قالب 2 ایل زعفرانلو و شادلو و ‎ 38طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.
3007/ 6042

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

عشایر اصفهان 500 تن گوشت قرمز بیشتر تولید می کند

اصفهان - ایرنا - مدیرکل امور عشایر اصفهان گفت: عشایر این استان در راستای اجرای طرح ملی افزایش زنجیره تولید گوشت قرمز در جامعه، سال آینده 500 تن مجموع تولیدات گوشتی خود را افزایش می دهد.

مختار اسفندیاری روز جمعه در گفت و گو با ایرنا آغاز این طرح را سال گذشته اعلام کرد و افزود : براساس این طرح تسهیلات بانکی به ارزش 150 میلیون ریال تا یک هزار میلیون ریال برای دام پرواربندی به عشایر پرداخت می شود.
در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع در غرب استان 27 هزار نفر عشایر ایل بختیاری و در سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان 24 هزار نفر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه سکونت دارند.
جامعه عشایری این استان سالانه بالغ بر 10 هزار تن گوشت قرمز یعنی 28 درصد مایحتاج منطقه را تولید می کنند.
وی اظهارداشت: امسال با ارائه تسهیلات بانکی به عشایر توانستیم به این هدف دست یابیم و این مقدار به تولید گوشت عشایر استان اضافه کنیم.
به گفته اسفندیاری پیش از این، سالانه 10 هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر اصفهان تولید می شد.
مدیرکل امور عشایر اصفهان با اشاره به اینکه این طرح سال آینده اجرایی خواهد شد، محل منابع مالی اجرای آن را صندوق توسعه ملی اعلام کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب با برداشت اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح موافقت کرده است.
وی بیان کرد: چنانچه دولت تسهیلات بیشتری را در اختیار عشایر قرار دهد، آنان توانایی تامین گوشت قرمز مورد نیاز و جبران کسری این مواد پروتئینی در کشور را دارند.
براساس طرح ملی افزایش زنجیره تولید گوشت قرمز در جامعه عشایری باید با ارائه تسهیلات، افزون بر 10 هزار رأس دام توسط عشایر استان اصفهان پرواربندی شوند.
برای اجرای این طرح در کشور حدود 10 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

*** زمان دقیق ورود عشایر به اصفهان یکشنبه هفته آینده مشخص می شود
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با اشاره به اینکه عشایر اصفهان در زمستان به استان های جنوبی کشور از جمله فارس، بوشهر و خوزستان کوچ می کنند و در تابستان به این استان باز می گردند، گفت: تاریخ دقیقی برای ورود عشایر به اصفهان مشخص نشده است.
وی اضافه کرد: به همین منظور روز یکشنبه آینده نشستی با حضور مدیران کل امور عشایر استان های اصفهان، کهگلویه و بویر احمد، فارس، خوزستان و بوشهر و مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع در تهران برگزار و زمان کوچ عشایر اعلام خواهد شد.
اسفندیاری با اشاره به اینکه در سال های گذشته عشایر در اوخر فروردین به اصفهان وارد می شدند، گفت: عشایر در برخی از سال ها به دلیل کمبود علوفه در استان های جنوبی زودتر از موعد مقرر وارد استان می شدند و این موضوع مشکلاتی را بوجود می آورد.
وی افزود: امسال بارندگی ها در استان های جنوبی خوب بوده است و باتوجه به اینکه علوفه خوبی در این مناطق وجود دارد پیش بینی می شود، عشایر ورود زودهنگام به استان اصفهان نداشته باشند.

*** طی 2 سال گذشته 1600 دستگاه صفحه خورشیدی به عشایر تحویل شد
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان درباره ارائه امکانات و تجهیزات به عشایر گفت: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در 2 سال گذشته یک هزار و 600 دستگاه صفحه خورشیدی برای تامین روشنایی به عشایر اصفهان تحویل شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در اوایل سال جاری حدود 20 هزار سیلندر گاز بین عشایر اصفهان توزیع شد و 200 هزار لیتر سوخت در اختیار عشایر عرب جرقویه قرار گرفته است.
طبق آمار اداره کل امور عشایر استان اصفهان، 9هزار و 605 خانوار عشایری در استان اصفهان زندگی می کنند که این تعداد شامل ایلات قشقایی ، بختیاری و عرب جرقویه هستند اما خانوار عشایر عرب جرقویه شیوه زندگی وکوچ شان با عشایر قشقایی وبختیاری بسیار متفاوت است.
عشایر قشقایی وبختیاری برای کوچ قشلاق به خارج از استان ومناطق جنوب به خصوص استان فارس می روند در حالی که عشایر عرب جرقویه فصل قشلاق به منطقه جرقویه کوچ می کنند ودر مراتع مشغول دامداری می شوند که مردان جدا از خانواده در مراتع دامداری وچوپانی می کنند و زنان به همراه فرزندان درمنطقه نصر آباد مستقر می شوند.
ایل عرب ساکن جرقویه حاصل مهاجرت عشایر در حدود 200 تا 300 سال قبل به این منطقه بوده است اما به زبان عربی تکلم نمی کنند.
2093/6026/

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: اجتماعي عشاير پنل خورشيدي خراسان شمالي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۹۱۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلف شدن ۱۰۰ رأس گوسفند در محلات عشایری مرزی کلات
 • ۸۹ درصد زنان در کهگیلویه و بویراحمد باسواد هستند
 • مجمع هیات های مذهبی عشایر در دزفول تشکیل شد
 • طرح ملی توسعه سواد زنان ودختران عشایری در یاسوج آغاز شد
 • اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به امور عشایری
 • تولید برق خورشیدی از بادی فراتر رفت
 • افزایش ۵۰ میلیارد تومانی بودجه عمرانی خراسان شمالی
 • ممیزی مراتع 350 خانوار عشایری شیروان در مراوه تپه انجام شد
 • اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به امور عشایری کرمانشاه
 • سرمایه گذاری در صنعت تولید برق خورشیدی با طرح جهاد روشنایی
 • عشایر ظرفیت خودکفا کردن کشور در تولید گوشت قرمز را دارد
 • خوزستان| همایش مجمع عشایری هیئت‌های مذهبی کشوری در دزفول برگزار می‌شود
 • بوشهر| همایش ملی مجمع عشایری هیئت‌های مذهبی کشور برگزار می‌شود‌
 • اجرای طرح‌های زیرساختی در ۶۴ روستا و منطقه عشایری محروم خرم‌آباد
 • اگر مسئولان از عشایر حمایت کنند نیازی به واردات گوشت نداریم/ در دفتر و اتاق کار نمی شود برای عشایر قانون نوشت
 • اعتبارات مناسبی در راستای جذب تسهیلات روستایی و عشایری جذب شد
 • عشایر حمایت شوند نیازی به واردات گوشت نیست
 • پیش همایش «نقد و واکاوی آثار مرتباط با زندگینامه امام خمینی» برگزار می شود
 • اگر عشایر حمایت شوند نیازی به واردات گوشت نداریم