پیش‌فروش بلیت‌های فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در حالی آغاز شد و حکایت از رفع توقیف قطعی این فیلم دارد که سال پیشین در اتفاقی مشابه قرار بود «عصبانی نیستم» پس از جشنواره فیلم فجر اکران عمومی شود اما این ماجراها ماه‌ها بعدتر و پس از ایجاد فضای اعتراضی و جرح و تعدیل جدی این فیلم عملیاتی شد؛ آیا فیلم محسن امیریوسفی سرنوشت فیلم رضا درمیشیان را می‌یابد یا واقعاً این اثر اکران خواهد شد؟

به گزارش «تابناک»؛ پیش‌فروش فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی از امروز 22 بهمن برای نمایش از 24 بهمن در شماری از سالن‌های سینمای کشور آغاز شده است؛ اتفاقی که با توجه به تبلیغات روزهای اخیر سازندگان این فیلم دور از ذهن نبود اما تا زمان اکران قطعی این فیلم در سینماهای ایران، تردیدها درباره رفع توقیف قطعی این فیلم تداوم خواهد داشت، چرا که تجربه‌های مشابهی وجود دارد که بذر تردید را در دل صاحب‌نظران عرصه سینما کاشته است. مهم‌ترین این تجربه‌ها به «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان بازمی‌گردد.

«عصبانی نیستم» قرار بود پس از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و در بهمن 1396 اکران شود اما این اتفاق رخ نداد. «عصبانی نیستم» چهار بار تا پای اکران رفته بود؛ اما هر بار به نحوی مانع از این اتفاق شدند و به همین دلیل، وقتی سخن از اکران این فیلم در روز 12 اردیبهشت و تصویب این موضوع به میان آمد، همراه با تردیدهای جدی بود، چون حتی اگر پای قانون احتمالات را پیش کشیده می‌شد، اینکه بار پنجمی برای توقیف در کار باشد، شانس بیشتری نسبت به اکران داشت.

با این وجود، هزینه‌هایی که عدم اکران این فیلم در نوبت چهارم در پی داشت و شاید عصبانیت طیف وسیعی از سینماگران که جنبه رسانه‌ای پیدا کرد، باعث شد بازی تازه‌ای به راه نیفتد و این فیلم بالاخره اکران عمومی شود. نسخه اصلی این فیلم سینمایی که در جشنواره برلین به نمایش درآمد، 110 دقیقه بود اما نسخه‌ای که در سنیماها به نمایش درآمد 99 دقیقه شد.

پس از آخرین نوبت لغو اکران «عصبانی نیستم»، 120 سینماگر مشتمل بر مطرح‌ترین چهره‌های سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور نسبت به وضع موجود سینما انتقاد کردند و نسبت به بى‌اعتبار شدن پروانه نمایش و سانسورهاى چندباره که موجب به وجود آمدن فضاى ناامنى در عرصه سینما و تضییع حقوق هنرمندان مى‌شود، انتقاد کردند؛ نامه‌ای که نشان داد درمیشیان برخلاف اغلب کارگردانان‌ِ همکارش، تا زمان اکران فیلمش از پای نخواهد نشست و با گذر از فیلمش، به سراغ اثر تازه‌ای نمی‌رود.

اکنون «آشغال‌های دوست داشتنی» شرایط مشابهی دارد و قرار است در مقطع مشابهی اکران عمومی شود. محسن امیریوسفی که به شدت در سال‌های اخیر در پی رفع توقیف فیلمش بود، فیلم آشغال‌های دوست داشتنی را برای ششمین بار در جشنواره فیلم فجر ثبت نام کرد. امیریوسفی پیش از جشنواره گفته بود: «سال گذشته به من گفتند در صورت انصراف از جشنواره فیلمت را اکران می‌کنیم که هنوز این اتفاق نیفتاده برای همین دوباره فیلمم را به جشنواره می‌دهم تا شاید طلسم نمایشش بشکند.» فیلم او به جشنواره راه داده نشد که جنجال‌هایی در پی داشت و اکنون در مسیر اکران قرار گرفته است.

فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» تنها فیلم توقیفی است که ارجاعات بسیار واضح و مستقیمی به حوادث سال 1388 دارد. این فیلم روایت یک مادر است که دخترش در جریان درگیری‌های سال 1388 دستگیر شده و حال مادر از سوی یکی از دوستانش ترغیب می‌شود تا برای آنکه دخترش بیش از این به دردسر نیافتد، وسایلی را به سطل آشغال بریزد و در اینر مسیر اتفاقات جالبی رخ می‌دهد.

سوای داستان این فیلم سینمایی، «آشغال‌های دوست داشتنی» یکی از آثار قوی در حوزه جلوه‌های ویژه بصری محسوب می‌شود و در حوزه فنی سینمای ایران، یک گام به جلو است. شهاب حسینی، حبیب رضایی، اکبر عبدی، نگار جواهریان، صابر ابر و شیرین یزدان بخش بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند؛ بازیگرانی که برخی‌شان در قید حیات نیستند!

بخشی از امتیاز فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» توسط مدیران پیشین سازمان سینمایی خریداری شد تا مسیر فیلمسازی این کارگردان هموار شود اما در نهایت این اتفاق نیافتاد و امیریوسفی همچنان پیگیر اکران فیلمش است. باید دید آیا در روزهای آینده شاهد نمایش عمومی این فیلم سینمایی خواهیم بود یا اتفاقات دیگری رخ می‌دهد و مجدداً اکران عمومی به زمان دیگری موکول می‌شود؟

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

غایبان بزرگترین رویداد سینمایی کشور در سال ۹۸ را بشناسید/ تصاویر

با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.

اخبار فرهنگ و هنر _ در این میان حضور کارگردانان جوان در کنار اسامی با سابقه سینما باعث شده تا طی سالهای گذشته هیجان جشنواره فیلم فجر بالاتر از همیشه باشد، بزرگترین رویداد سینمایی کشور نشان داده که در ادوار پیشین خود استعدادهای جدیدی را به سینما معرفی کرده است.

حال با پایان یافتن نخستین ماه از تابستان امسال، برخی از کارگردانان و تهیه کنندگان سینما از آغاز پیش تولید آثار خود خبر داده و به احتمال فراوان اکثریت آنها مقصد نهایی رونمایی از فیلمشان را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر جستجو می کنند.

تاکنون فهرستی از کارگردانانی که احتمال حضور در جشنواره فیلم فجر امسال را دارند منتشر شده است، این فهرست شامل کارگردانانی است که هم اکنون پیش تولید و یا تولید آثار تازه خود را کلید زده اند، البته سابقه کاری این کارگردانان نشان می دهد که همواره برای حضور در جشنواره فیلم فجر تلاش کرده اند. 

در میان این فهرست اسامی بزرگی همچون ابراهیم حاتمی‌کیا به چشم می خورد، کارگردانی که سال جاری را با ساخت فیلم سینمایی "خروج" پشت سر گذاشته و به احتمال فراوان یکی از مهمترین فیلمسازان حاضر در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است. 

همچنین حضور محمدحسین مهدویان کارگردان جوان اما صاحب افتخار سالهای پیشین جشنواره فیلم فجر با فیلم سینمایی "داستان درخت گردو" نسبتاً قطعی است، سیاوش اسعدی، مهران احمدی، پیمان قاسمخانی از دیگر کارگردانان مهم جشنواره فیلم فجر محسوب می شوند.

حضور پیمان قاسمخانی با فیلم سینمایی ارتش سری و مهران احمدی با فیلمی با نام "جفت شیش" در مقام کارگردان نشان دهنده وجود بار کمدی در جشنواره امسال است، البته حضور رضا مقصودی در جشنواره امسال می تواند شانس دیگر سینمای کمدی باشد، وی که سابقه کارگردانی فیلم خجالت نکش را در کارنامه دارد خود را با فیلم "آژیر بی صدا" آماده فجر می کند. 

البته در این میان جشنواره فیلم فجر با وجود حضور نام‌های بزرگ و در کنار آنان کارگردانان جوان می تواند به عنوان یکی از جشنواره های جذاب ادوار گذشته این رویداد بزرگ سینمایی محسوب شود. 

در کنار نام‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر البته کارگردانانی هم هستند که هنوز برای ساخت اثر جدید خود اقدام نکرده و شاید در جشنواره فیلم فجر امسال غایب باشند، اتفاقی که شاید برای برخی از علاقمندان سینما کمی ناامید کننده به نظر برسد.

فریدون جیرانی پس از اتمام فیلمبرداری سریال نهنگ آبی هیچگونه واکنشی نسبت به ساخت فیلم جدید خود نشان نداده و البته هنوز آخرین فیلمش با نام آشفتگی اکران هم نشده است، نرگس آبیار هم که به تازگی فیلم تحسین برانگیز "شبی که ماه کامل شد" را در چرخه اکران داشته هنوز برای ساخت اثر جدید وارد عمل نشده است.

سعید روستایی دیگر کارگردانی است که به احتمال فراوان در فجر امسال حضور نخواهد داشت، وی به تازگی اکران متری شیش و نیم را پشت سر گذاشته و به احتمال فراوان یکسال استراحت می کند، نام دیگر مهم جشنواره در میان کارگرادانان جوان هومن سیدی است که این روزها مشغول ساخت سریال قورباغه بوده و احتمالا در فجر امسال غایب است. 

فرزاد موتمن، مسعود ده نمکی، شهریار بحرانی، رضا میرکریمی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، پرویز شهبازی، کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی و مهدی جعفری از دیگر کارگردانانی هستند که هنوز برای ساخت فیلم جدید خود اقدام نکرده و با توجه به حضورشان در فجر پیشین احتمال غیبتشان بسیار زیاد است، البته همچنان دو ماه از فصل تابستان باقی مانده و باید دید کدامیک از کارگردانان اثر تازه خود را کلید خواهند زد.

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

کلیدواژه: آشغال های دوست داشتنی اکران محسن امیریوسفی ویدیو فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۹۳۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتشار پوسترِ «صدای آهسته» در آستانه اکران/ عکس
 • «شبی که ماه کامل شد» از ادامه اکران انصراف داد!
 • ادامه اکران شبی که ماه کامل شد قانونی است
 • جشنواره سینمایی زن «من فلسطینی ام»
 • نبايد فرزندان‌مان را بيشتر از همسرمان دوست داشته باشيم!
 • انصراف «شبی که ماه کامل شد» از ادامه اکران در سرگروهی
 • انصراف "شبی که ماه کامل شد" از حقِ اکران ۳ هفته‌ای
 • انصراف فیلم نرگس آبیار از حقِ اکران ۳ هفته‌ای
 • انصراف سازندگان فیلم شبی که ماه کامل شداز ادامه اکران در سرگروه
 • انصراف «شبی که ماه کامل شد» از اکران در سرگروه «استقلال»
 • محمدحسین قاسمی از حق اکران شبی که ماه کامل شد انصراف داد
 • انصراف «شبی که ماه کامل شد» از حق ادامه اکران در سرگروه «استقلال»
 • مارول در فاز چهارم چه فیلم‌هایی را اکران خواهد دارد؟
 • "قصرشیرین"از چهارشنبه اکران میشود
 • «قصرشیرین» از چهارشنبه اکران می‌شود/پایان راه برای فیلم کمال تبریزی
 • لیموناد با طعم و مزه‌های مختلف برای تابستانی رنگی
 • بازگشت برنده سیمرغ بلورین به جشنواره فیلم فجر/چهار کارگردان جوان راهی فجر می‌شوند
 • گریژمان:برای بازی با مسی لحظه شماری می‌کنم/ هواداران اتلتیکو مرا بسیار دوست داشتند!
 • برنامه‌های تلویزیونی مرکز خلیج فارس یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸