به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در این بسته خبری، گلچینی از پربازدیدترین اخبار گروه وبگردی را مشاهده می‌کنید.

۹ روش هولناک شکنجه توسط ساواک / از سوزاندن لب تا آزار‌های عجیب جنسی

در این مطلب قصد داریم شما را با شکنجه‌های نیرو‌های ساواک در سازمانی موسوم به کمیته مشترک ضد خرابکاری آشنا کنیم.

حقایقی جالب و عجیب درباره مشهورترین کوتوله‌های جهان!

در این مطلب شما را با معروف ترین کوتوله های دنیا آشنا خواهیم کرد.

همه‌چیز درباره یک ترانه ماندگار در تاریخ ایران/ سرود ملی پس از انقلاب اسلامی چگونه خلق شد؟

سرود ملی ایران یکی از نمادهای انقلاب اسلامی است که در دهه ۷۰ با حضور بهترین‌ها در حوزه شعر و موسیقی تنظیم و ارائه شد.

صدای خردشدن استخوان‌های دشمن در خیابان‌های ایران/ آن «احمق درجه ۱» که قصد بر هم زدن جشن چهل سالگی انقلاب را داشت، امروز کجاست؟

امروز در چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران، با حماسه‌سازی همین مردم، برگ زرین دیگری بر اوراق سراسر عزت و افتخار میهن اسلامی اضافه خواهد شد.

واکنش مردم به شنیدن گوشه‌ای از جنایات تکان‌دهنده رضاخان + فیلم

عملکرد رضاشاه را می‌توان ملغمه‌ای از استبداد و دیکتاتوری عریان و دین ستیزی آشکار دانست که در ۱۶ سال قدرت ‌جنایات هولناک و خیانت‌های بی شماری را در ایران انجام داد.

آیا صید ارزشمند آمریکایی‌ها در سوریه از قفس پریده است؟

در حالی که اخیرا آمریکایی‌ها ادعا کردند شکار ابوبکر البغدادی را در شمال سوریه دنبال می‌کنند، شواهد امر حکایت از آن دارد که طرح این مساله ادعایی بیش نبوده است.

خبری خوش و مهم برای فرهنگیان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش از اتفاقی مثبت برای فرهنگیان خبر داد.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران و کارمندان چه پیامدهای منفی دارد؟

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آسیب‌های افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها در سال آینده را تشریح کرد.

حق مسکن کارگران تا پایان سال چقدر خواهد شد؟

معاون وزیر کار درباره تصویب حق مسکن کارگران تا پایان سال توضیحاتی ارائه داد.

وضعیت بورس در هفته جاری چگونه خواهد بود؟

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند علی‌رغم مخابره خبرهای خوب سیاسی از جمله کانال مالی با اروپا و نیز خبرهای مثبت از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برخی شرکت‌ها، بازار واکنش چندانی به این خبرها نمی‌دهد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بزرگترین زمین‌خوار ایران را بشناسید + عکس و سند

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حرص رضاخان برای تصاحب زمین بر کسی پوشیده نبود و حتی در مکاتبات سفارت انگلستان از قول سفیر نیز ثبت‌شده است که شاید وی بخواهد قباله همه ایران را به نام خود بزند! این‌همه زمین‌ها را خریده بود؟ اگر جواب بله باشد پولش را از کجا آورده بود؟ تاریخ می‌گوید آن سال‌ها که حقوق ماهانه کارمندان دولت بین ۴۰ تا ۱۰۰ تومان بود خانه‌ای را به ۳ ریال و دکانی را به یک ریال معامله کرده بود! پس پاسخ درست‌تر اینکه اراضی را نمی‌خرید بلکه تصاحب می‌کرد. اسناد تاریخی می‌گوید سفیر آمریکا در تهران در یکی از گزارش‌هایش نوشت که رضاخان برای اراضی هر قیمتی که دلش بخواهد می‌پردازد. این‌طوری بود که موقع خروج اجباری از ایران رضا خان ثروتمندترین پناهنده جهان لقب گرفت و پهلوی دوم در یکی از نخستین اقداماتش برای فرونشاندن خشم مردم و نمایندگان مجلس وعده داد که زمین‌ها را به صاحبانشان بازگرداند.

مالکانی که مزد‌بگیر شدند!

چنین گفته‌اند که یک روز رضاخان یک باغ در بومهن هدیه گرفت و همین شد بلای جان ملت. شاه تازه از راه رسیده به مالکیت زمین علاقه‌مند شد و افتاد به جان دیگران. برای تصاحب زمین‌ها نیز بنا به اسناد و مدارک، روش‌های متفاوت داشت؛ از مصادره مستقیم تا تملک اراضی بدون‌صاحب، نقل‌وانتقال مشکوک اموال دولتی، آبیاری اراضی بایر و به‌اصطلاح آبادانی آن‌ها و اجبار زمین‌داران بزرگ و کوچک برای فروش ملکشان به قیمت ناچیز. درواقع رضاخان که برای خرید به یک منطقه می‌آمد دیگر همه باید می‌رفتند؛ کار تمام بود. البته عده زیادی هم به دلیل مقاومت در برابر خواست وی زندانی و شکنجه شدند. زمین‌داران بزرگ وضعیت بهتری داشتند و فقط کافی بود از زمین‌شان چشم‌پوشی کنند یا به جایی دیگر بروند. ولی کشاورزان خرده‌پا پس از غصب زمین‌شان ممکن بود کل زندگی‌شان از هم بپاشد. گاهی هم مجبور می‌شدند روی زمین خودشان به عنوان کارگر و مزد‌بگیر کار کنند! شهرت رضا‌خان در تصاحب اراضی به قدری بود که یک روزنامه فرانسوی به وی لقب جانور زمین‌خوار داد.

۴۴ هزار سند داشت!

پس از ۱۶ سال سلطنت درنهایت رضاخان ۴۴ هزار سند به نام خودش داشت؛ اسناد اراضی وسیعی در مازندران، گیلان، گرگان، گنبد، آذربایجان، لرستان، فارس، همدان، خوزستان، اصفهان، ورامین، شمیران و...

تقریباً تمامی مازندران و اراضی مرغوبش و بخش‌های بزرگی از گرگان و گیلان متعلق به وی بود. این تملک سراسری اراضی شمالی ایران به‌قدری معروف و آشکار شده بود که خاندان پهلوی و اطرافیانشان بعد‌ها چنین استدلال و توجیه کردند که رضاخان اراضی شمال را می‌خرید تا ایران را از خطر کمونیست حفظ کند!

درآمد ۷۰۰ میلیون تومانی!

درآمد رضاخان از یک و نیم میلیون هکتار اراضی کشاورزی و جنگلی، مراتع، باغات و شکارگاه‌ها در سراسر ایران به سالانه ۷۰۰ میلیون تومان می‌رسید که از این رقم حدود ۶۰ میلیون تومان معادل ۲۵ میلیون دلار آمریکا در آن زمان، به بانک‌های خارجی منتقل می‌شد. در اراضی رضاخان که بیش از ۲ هزار و ۱۶۰ روستا را هم شامل می‌شد حدود ۲۵۰ هزار نفر کار و زندگی می‌کردند. این مقدار اراضی که به‌زور تصاحب‌شده بود حدود ۱۰ درصد کل اراضی کشاورزی ایران و البته مرغوب‌ترین بخش‌های آن را در برمی‌گرفت. برخی محققان رضاخان را بزرگ‌ترین ملاک و زمین‌خوار جهان و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا می‌دانند.

املاک سلطنتی؟!

عاقبت صاحب این‌همه زمین از کشور اخراج شد و مدتی بعد درگذشت. اموالش را هم طی نامه‌ای به فرزندش محمدرضا پهلوی بخشید که وعده داده بود که زمین‌ها را به صاحبانشان بازگرداند. وعده‌ای که نصفه‌و‌نیمه پیگیری شد و فقط برخی از ملاکان بزرگ و با‌نفوذ سرانجام توانستند بخشی از اراضی شان را پس بگیرند. بعد‌ها در بحبوحه تغییرات سیاسی و اجتماعی در ایران تا مدتی عواید حاصل از این اراضی و املاک به خزانه دولت واریز می‌شد و، چون این اراضی به عنوان املاک سلطنتی ثبت شده بود فروش یا هر گونه تصرف حقوقی در آن‌ها ممنوع شد. تا اینکه با فشار پهلوی دوم لایحه‌ای به مجلس رفت تا همه اموال غیرمنقول که از پهلوی دوم گرفته شده بود به وی پس داده شود! اینطوری پرونده بزرگ‌ترین زمین‌خواری تاریخ ایران با انتقال اموال از پدر به پسر بسته شد و حق به صاحبانش بازنگشت.

منبع:فارس

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: چهل سالگی انقلاب ساواک حقوق کارگران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۹۵۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهکارهای افزایش رفاه فرهنگیان استان بوشهر ارائه شود
 • تاثیر منفی ته سیگار بر رشد گیاهان +عکس
 • عشایر وفاداری خود را به امام و انقلاب ثابت کرده اند
 • برای دریافت حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان باید بجنگیم / نگذارند خصوصی‌سازی‌‌ها برای تاراج بیت‌المال باشد
 • واکنش مهدی چمران به جنایات آمریکا و عربستان در یمن
 • پیامد «وهم جازم» هلاکت است/ صفات و افعال الهی در تجلیات ظاهر می‌شود
 • ترفندهایی برای خوش عکس بودن
 • عقب نشینی خفت بار سعودی/ یمن، ضربه‌های فیصله‌دهنده/ آیا ترامپ تغییر می‌کند؟!
 • نقض حقوق بشر در امارات|نقض هولناک حقوق زندانیان سیاسی و پرونده بارزترین بازداشت‌شدگان
 • مقامات آمریکا منتظر هر فرصتی برای تبلیغات منفی هستند
 • اعمال سلیقه؛ پیامد واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه‌
 • بزرگترین زمین‌خوار ایران کیست؟ +تصاویر
 • هنرمندی که برای شعرش توسط ساواک دستگیر شد
 • سرنوشت بزرگ‌ترین زمین‌خوار ایران
 • گزارش تکان‌دهنده مرکز پژوهشهای مجلس درباره هزینه تخریب محیط زیست
 • انتشار خبری که فرهیختگان چندین سال قبل منتظر شنیدن آن بودند
 • سرنوشت بزرگ‌ترین زمین‌خوار ایران چه شد؟
 • فیلم | پایان بندی مورد نظر ساواک برای «گوزن‌ها»
 • شکنجه در زندان های صهیونیستی عادی شده است