مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد آغاز شد تا سرنوشت سیمرغ های امسال نیز مشخص شود.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از لحظاتی قبل (ساعت ۱۸:۳۰) در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد. در این مراسم جمع بزرگی از سینمای ایران و اهالی فرهنگ و هنر حضور دارند.

همچنین مهمانان ویژه‌ای نیز در این مراسم حضور دارند که از جمله می‌توان به مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه پرس تی وی، ملاصالح قهرمان فیلم ۲۳ نفر و تعدادی از خانواده شهدا اشاره کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد و معاون سینمایی وزارت ارشاد نیز در این مراسم حضور دارند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

محمدرضا شهیدی فر اجرای مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر را بر عهده دارد. در ۱۰ روز اکران فیلم‌های جشنواره، فیلم‌های متعدد و متنوعی در ژانرهای مختلف به نمایش درآمد؛ از آشفتگی جیرانی و مسخره باز تا ماجرای نیمروز و شبی که ماه کامل شد نرگس آبیار که هریک بحث و نقدهای بسیاری را در این ۱۰ روز داغ در بین اهالی فرهنگ و هنر و رسانه رقم زدند.

ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فجر اولین سخنران مراسم اختتامیه جشنواره سی و هفتم است. داروغه زاده در ابتدای صحبت‌های خود، سال ۹۷ را پر مخاطب ترین و پر رونق ترین سال سینمای ایران خواند.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را در حالی به پایان می‌بریم که برای سینمای ایران در این سال اتفاقات مهمی رقم خورده است. سال ۱۳۹۷ پرمخاطب‌ترین سال سینمای ایران در دو دهه اخیر بود و به تبع آن پررونق‌ترین و پرفروش‌ترین سال سینمای ایران به شمار می‌آید.


دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: با کمال تأسف و شاید به دلیل اهمیت آثار تولید شده، آنچه از دید رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌های پایتخت در این آئین باشکوه مغفول ماند شور و نشاط و جریان اجتماعی ایجاد شده حول محور سینما در سراسر ایران بود. نمایش همزمان گزیده آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرایطی فراهم نمود تا به عدالت اجتماعی نزدیک شویم و جشنواره فیلم فجر، مردم سراسر ایران را در بر گیرد و همه آنان را در این رویداد در چهل سالگی انقلاب اسلامی شریک سازد. و در این میان سیمرغ و پروانه‌ها که رهاورد مشترکی از آثار جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کودک بودند سهم کودکان و نوجوانان سراسر ایران در این شادمانی بود و لحظه‌های باشکوهی از مواجهه کودکان و فیلم‌ها و سینما خلق کرد که در غوغای نمایش و نقد آثار، کمتر دیده شدند.

*******************

پخش وله فیلم‌های بخش نگاه نو، فیلم‌های کوتاه، مستند و انیمیشن ادامه دهنده مراسم بود.

با پخش وله‌ای محمد آفریده، حبیب احمدزاده، آیدا پناهنده، سعید سهیلی و مازیار میری به عنوان داوران بخش نگاه نو معرفی شدند.

احمدزاده، پناهنده، میری و آفریده برای اهدای جوایز بخش فیلم‌های کوتاه، مستند و فیلم‌های نگاه نو روی سن حضور یافتند.

برندگان بخش نگاه نو

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه: " بچه‌خور" به کارگردانی محمد کارت

محمد کارت کارگردان بچه خور در سخنانی پس از دریافت جایزه اش با تشکر از داوران گفت: خیلی خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم و از همه عوامل فیلم تشکر می‌کنم. امیدوارم که همیشه حضور جدی فیلم کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر استمرار داشته باشد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم سینمایی مستند:"بهارستان؛ خانه ملت" به کارگردانی بابک بهداد

بابک بهداد پس از دریافت سیمرغ بلورین بخش مستند گفت: از همه عوامل فیلم و هیأت انتخاب و هیأت داوری تشکر می‌کنم. سینمای مستند امروز ما جسور و خلاق است که سینمای داستانی را تحت تأثیر خودش قرار داده و در عرصه جهانی جایزه می‌گیرند ولی متأسفانه مورد کم توجهی قرار می‌گیرند. امیدوارم مشکلات سینمای ایران به زودی حل شود.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بخش نگاه نو: فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده

برای دریافت این جایزه خیال محمد یک مهاجر افغانستانی به روی سن آمد و این متن را خواند: اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی زاده کار می‌کنم من یک مهاجر افغانستانی هستم. از ایشان خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاجران افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. ایشان از من خواست به جای ایشان اینجا حاضر شوم و خودم از مشکلات مهاجران بگویم و بگویم زندگی درد دارد. در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی‌دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی، امتیازات حقوقی ا وجتماعی اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم.امروز باید فقط حرف‌های خوب بزنیم. می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم. امروز که آفتاب امید در افغانستان دمیدن گرفته ما مردم افغانستان به پاس سال‌های میزبانی شما برایتان آرزوی عبور از مشکلات و بحران‌ها می‌کنیم. امید که رنگ آرامش دوباره به کشور بازگردد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

سپس خیال محمد نامه‌ای از همایون غنی زاده کارگردان برگزیده نگاه نو خواند با این متن: نامه‌ای از همایون غنی زاده که باید موفق شده باشد نگاهی نو به جشنواره تزریق کرده باشد. من که این نامه را می‌خوانم حاکی از آن است که این اتفاق رخ داده. لذا با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال اینجانب همایون غنی زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم.

تجلیل از 23 نفر و ملا صالح

شهیدی‌فر در ادامه با حضور روی سن به فیلم‌های این دوره از جشنواره اشاره کرد که براساس وقایع تاریخی یا شخصیت‌های تاریخی ساخته شده‌اند، از جمله «۲۳ نفر»، «شبی که ماه کامل شد» و «غلامرضا تختی». او سخنان خود را با اشاره به ویژگی‌های فیلم «۲۳ نفر» ادامه داد.

شهیدی‌فرد در ادامه اسامی آزادگانی که فیلم «۲۳ نفر» براساس زندگی آنان ساخته شده، خواند و از این آزادگان دعوت کرد تا به همراه بازیگرانی که نقش آنان را بازی کرده بودند، روی سن حاضر شوند.

منبع: مشرق

خبر بعدی:

رویش‌های قرآنی انقلاب تجلیل شدند/ گلایه از کم‌توجهی به افتخارات قرآنی 40ساله انقلاب

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم تجلیل از رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی، به همت سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران، جمعه ،۲۶ بهمن‌ماه در سالن هدی فرهنگ‌سرای قرآن برگزار‌شد.
ابن مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس محمد هادی صلح جو ، کارشناس مجری شبکه قرآن و معارف سیما به اجرای برنامه پرداخت و در ادامه امین پویا، قاری بین‌المللی کشورمان آیاتی از کلام وحی را تلاوت کرد.
سپس گفت و گوی کوتاه با امین پویا انجام شد و گفت: البته با صلاحیت تر از بنده می توانستند برای این برنامه فصل رویش انتخاب شود و هرچه در زندگی دارم بخاطر در کنار قرآن بودن است.
وی با اشاره به اساتیدی که داشته است، افزود: ابتدا از پدرم که همیشه و همواره یار و یاور بوده است، همچنین از محضر اساتیدی چون سیدمحسن موسوی بلده و علی سیاح گرجی استفاده کرده ام.
پویا با اشاره به جلسه سنتی قرآن خودش که چهارشنبه شب ها برپا می شود، اظهار کرد: هموار سعی داشتم که در جلسات قرآن اساتید حضور داشته باشم و امیدوارم تمام جلسات قرآن پررونق تر از قبل باشد.
سپس علی اکبر توپچی،رئیس فرهنگسرای قرآن ضمن خیرمقدم به حاضران در این مراسم ،گفت: از افتخارات کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی، می توان به درخشش قرانیان در میان دیگر کشورها اشاره کرد.
وی ادامه داد: اما جای گلایه دارد که چرا در کنار تجلیل و بیان درخشش در تمامی عرصه ها در این 40 سال به بیان افتخارات قرآنی کشور در حوزه هایی چون قرائت، حفظ و مفاهیم و پژوهش های قرآنی توجه آنچنانی که باید بشود، نمی شود.
توپچی با اشاره به اینکه دو سال است که مسابقات سراج برگزار نمی شود، گفت: اما طی برپایی چندین دوره از این مسابقات با قریب هزار جلسه قرآن ارتباط داشتیم که امیدواریم با عنایت رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شاهد رونق بیشتر قرانیان در تهران باشیم.
همخوانی دو قطعه با موضوع صلوات بر حضرت ختمی مرتبت و امام زمان(عج) توسط گروه همخوانی ضحی از دیگر بخش های این مراسم بود.
سخنرانی مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم از دیگر بخش های این مراسم بود. وی گفت: منطق همه قرانیان و تمامی افرادی که در راه توسعه قرآن زحمت کشیده اند، جز توجه به این قشر نیست.چون موضوع قرآن حائز اهمیت است و حافظ و قاری قرآن به دلیل انتسابش به قرآن باید مورد توجه قرار گیرد.
مشروح این سخنرانی را اینجا بخوانید.
در ادامه کلیپی از تجلیل شوندگان این دوره پخش شد و در ادامه اینا. معتز آقایی به اجرای تحدیر و حدر پرداخت.
و سپس فاطمیان پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران به سخنرانی پرداخت و گفت: این سازمان با وجود کمی اعتبارات امسال و در جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، دو هزار برنامه متنوع از ششم بهمن ماه تا دوم اسفندماه در حال اجرا داریم.
وی ادامه داد: از جمله این برنامه نوجوان پلاس داریم که با حضور نیروهای شاخص انقلاب در مدارس به سؤالات مربوطه پاسخ داده می شود تا به مهندسی افکار نوجوانان برسیم زیرا بیشترین راه ارتباطی دشمن با جوانان و نوجوانان از طریق رسانه ها است.
فاطمیان پور بیان کرد: از دیگر برنامه ها، برپایی جشن فصل رویش در 10 حوزه چون قرآنی، ادبیات، شعر، هنری و... هست که طی آنها از 40 شخصیت برتر متولد 50 به بالا که رشدشان در هر عرصه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود، تجلیل به عمل می آید.
در این راستا از امین پویا، معتز آقایی، محمد ضرغام، حنانه خلفی و حجت‌الاسلام سیدحمیدرضا محمودزاده حسینی از فعالان فضای مجازی در حوزه قرآن، با اهدای هدیه و لوح و تندیس جشنواره فصل رویش تجلیل به عمل آمد.
یادآور می‌شود، مبنای انتخاب این افراد سن و آغاز عمده فعالیت قرآنیشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.همچنین در حاشیه این مراسم نیز از هفت حافظ کل بانوی فرهنگسرای قرآن به همراه مربی که طی چند سال گذشته به درجه حفظ کل نایل شده‌ بودند، تکریم و تقدیر شد.
انتهای پیام

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: بودجه 98 تحولات ونزوئلا جشنواره فجر ابراهیم داروغه زاده اختتامیه اختتامیه جشنواره فیلم فجر الناز شاکردوست جشنواره فجر سینمای ایران نوید محمدزاده هوتن شکیبا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۹۶۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصاویر/ اختتامیه نخستین جشنواره رسانه‌ای ابوذر آذربایجان غربی
 • تجلیل از تلاشگران عرصه فرهنگ و هنر مجتمع فرهنگی هنری پیامبر اعظم (ص) اقبالیه
 • اختتامیه جشنواره های قرآن و عترت در مرکز خراسان شمالی برگزار می شود
 • استقبال بیش از ۵ هزار نفر از فیلم‌های جشنواره فجر در قزوین
 • اساتید امیرکبیر روز مهندس تجلیل می‌شوند
 • اساتید دانشگاه امیرکبیر در روز مهندس تجلیل می‌شوند
 • پوشش نامناسب «فردوسی‌پور» در جشنواره فجر! /فیلم
 • ۲ استاد دانشگاه امیرکبیر در روز مهندس تجلیل می شوند
 • برگزاری اختتامیه دومین جشنواره استانی علامه حلی (ره) در شهرکرد
 • عذرخواهی تهیه کننده «مسخره باز» به دلیل رفتار غنی زاده/همراه جنجالی آقای خواننده در اکران یک فیلم/رفتار عجیب روحانی با یک عکاس
 • واکنش دبیر جشنواره فجر به رفتار کارگردان «مسخره‎باز»
 • عذرخواهی تهیه‌کننده «مسخره‌باز» بابت رفتار کارگردان
 • عذرخواهی تهیه‌کننده «مسخره‌باز» بابت رفتار کارگردانش
 • عذرخواهی علی مصفا بابت رفتار کارگردان «مسخره‌باز»
 • علی مصفا بابت رفتار همایون غنی زاده عذرخواهی کرد/ به خودم در جشنواره فیلم فجر نمره ۲۰ می‌دهم
 • تجلیل از دانش آموزان برتر مدارس شیرگاه
 • اسپیلبرگ تجلیل می‌شود/ موفق‌ترین کارگردان تجاری تاریخ سینما
 • پاسخ بازیگران در مورد پوشش انتخابی آنها در جشنواره فجر
 • از رویش‌های قرآنی انقلاب تجلیل شد