مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد آغاز شد تا سرنوشت سیمرغ های امسال نیز مشخص شود.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از لحظاتی قبل (ساعت ۱۸:۳۰) در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد. در این مراسم جمع بزرگی از سینمای ایران و اهالی فرهنگ و هنر حضور دارند. همچنین مهمانان ویژه‌ای نیز در این مراسم حضور دارند که از جمله می‌توان به مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه پرس تی وی، ملاصالح قهرمان فیلم ۲۳ نفر و تعدادی از خانواده شهدا اشاره کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد و معاون سینمایی وزارت ارشاد نیز در این مراسم حضور دارند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

محمدرضا شهیدی فر اجرای مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر را بر عهده دارد. در ۱۰ روز اکران فیلم‌های جشنواره، فیلم‌های متعدد و متنوعی در ژانرهای مختلف به نمایش درآمد؛ از آشفتگی جیرانی و مسخره باز تا ماجرای نیمروز و شبی که ماه کامل شد نرگس آبیار که هریک بحث و نقدهای بسیاری را در این ۱۰ روز داغ در بین اهالی فرهنگ و هنر و رسانه رقم زدند.

ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فجر اولین سخنران مراسم اختتامیه جشنواره سی و هفتم است. داروغه زاده در ابتدای صحبت‌های خود، سال ۹۷ را پر مخاطب ترین و پر رونق ترین سال سینمای ایران خواند.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را در حالی به پایان می‌بریم که برای سینمای ایران در این سال اتفاقات مهمی رقم خورده است. سال ۱۳۹۷ پرمخاطب‌ترین سال سینمای ایران در دو دهه اخیر بود و به تبع آن پررونق‌ترین و پرفروش‌ترین سال سینمای ایران به شمار می‌آید.


دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: با کمال تأسف و شاید به دلیل اهمیت آثار تولید شده، آنچه از دید رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌های پایتخت در این آئین باشکوه مغفول ماند شور و نشاط و جریان اجتماعی ایجاد شده حول محور سینما در سراسر ایران بود. نمایش همزمان گزیده آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرایطی فراهم نمود تا به عدالت اجتماعی نزدیک شویم و جشنواره فیلم فجر، مردم سراسر ایران را در بر گیرد و همه آنان را در این رویداد در چهل سالگی انقلاب اسلامی شریک سازد. و در این میان سیمرغ و پروانه‌ها که رهاورد مشترکی از آثار جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کودک بودند سهم کودکان و نوجوانان سراسر ایران در این شادمانی بود و لحظه‌های باشکوهی از مواجهه کودکان و فیلم‌ها و سینما خلق کرد که در غوغای نمایش و نقد آثار، کمتر دیده شدند.

*******************

پخش وله فیلم‌های بخش نگاه نو، فیلم‌های کوتاه، مستند و انیمیشن ادامه دهنده مراسم بود.

با پخش وله‌ای محمد آفریده، حبیب احمدزاده، آیدا پناهنده، سعید سهیلی و مازیار میری به عنوان داوران بخش نگاه نو معرفی شدند.

احمدزاده، پناهنده، میری و آفریده برای اهدای جوایز بخش فیلم‌های کوتاه، مستند و فیلم‌های نگاه نو روی سن حضور یافتند.

برندگان بخش نگاه نو

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه: " بچه‌خور" به کارگردانی محمد کارت

محمد کارت کارگردان بچه خور در سخنانی پس از دریافت جایزه اش با تشکر از داوران گفت: خیلی خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم و از همه عوامل فیلم تشکر می‌کنم. امیدوارم که همیشه حضور جدی فیلم کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر استمرار داشته باشد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم سینمایی مستند:"بهارستان؛ خانه ملت" به کارگردانی بابک بهداد

بابک بهداد پس از دریافت سیمرغ بلورین بخش مستند گفت: از همه عوامل فیلم و هیأت انتخاب و هیأت داوری تشکر می‌کنم. سینمای مستند امروز ما جسور و خلاق است که سینمای داستانی را تحت تأثیر خودش قرار داده و در عرصه جهانی جایزه می‌گیرند ولی متأسفانه مورد کم توجهی قرار می‌گیرند. امیدوارم مشکلات سینمای ایران به زودی حل شود.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بخش نگاه نو: فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده

برای دریافت این جایزه خیال محمد یک مهاجر افغانستانی به روی سن آمد و این متن را خواند: اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی زاده کار می‌کنم من یک مهاجر افغانستانی هستم. از ایشان خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاجران افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. ایشان از من خواست به جای ایشان اینجا حاضر شوم و خودم از مشکلات مهاجران بگویم و بگویم زندگی درد دارد. در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی‌دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی، امتیازات حقوقی ا وجتماعی اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم.امروز باید فقط حرف‌های خوب بزنیم. می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم. امروز که آفتاب امید در افغانستان دمیدن گرفته ما مردم افغانستان به پاس سال‌های میزبانی شما برایتان آرزوی عبور از مشکلات و بحران‌ها می‌کنیم. امید که رنگ آرامش دوباره به کشور بازگردد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

سپس خیال محمد نامه‌ای از همایون غنی زاده کارگردان برگزیده نگاه نو خواند با این متن: نامه‌ای از همایون غنی زاده که باید موفق شده باشد نگاهی نو به جشنواره تزریق کرده باشد. من که این نامه را می‌خوانم حاکی از آن است که این اتفاق رخ داده. لذا با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال اینجانب همایون غنی زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم.

تجلیل از 23 نفر و ملا صالح

شهیدی‌فر در ادامه با حضور روی سن به فیلم‌های این دوره از جشنواره اشاره کرد که براساس وقایع تاریخی یا شخصیت‌های تاریخی ساخته شده‌اند، از جمله «۲۳ نفر»، «شبی که ماه کامل شد» و «غلامرضا تختی». او سخنان خود را با اشاره به ویژگی‌های فیلم «۲۳ نفر» ادامه داد.

شهیدی‌فرد در ادامه اسامی آزادگانی که فیلم «۲۳ نفر» براساس زندگی آنان ساخته شده، خواند و از این آزادگان دعوت کرد تا به همراه بازیگرانی که نقش آنان را بازی کرده بودند، روی سن حاضر شوند.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شهاب حسینی و فرهادی؛ سفیران جهانی سینمای ایران

به گزارش پارس نیوز، 

سینمای ایران این روزها آنقدر که در داخل کشور پرهیاهو و پرشور به نظر می‌آید، در جشنواره‌های جهانی خارجی کم فروغ شده است. روندی که چند سالی است شاهد آن هستیم و دیگر از حضورهای جهانی موفقی که در سال‌های نه چندان دور تجربه کرده‌ایم گویا خبری نیست.

در واقع موفقیت فیلم‌های سینمای ایران در جشنواره‌های جهانی متمرکز بر چند جشنواره آسیایی و آمریکایی است که آنچنان هم عیار بالایی در فهرست جشنواره‌های سینمایی جهان ندارند.

دیگر نه خبری از حضور در بخش رقابتی ونیز، برلین و کن است و نه امیدی برای قرار گرفتن نام نماینده ایران در فهرست ۹ یا پنج فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان. این اتفاق آنقدر برایمان عادی شده است که از حضور در بخش‌های جانبی یکی از همین جشنواره‌ها و کسب یک جایزه نه چندان مهم خوشحال می‌شویم.

این مسئله باعث شد تا برای یادآوری هم که شده است بر شاخص‌ترین حضورهای جهانی موفق سینمای ایران در جشنواره‌های جهانی مروری داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از سهراب شهیدثالث تا کیارستمی

سینمای ایران از سال‌های ۱۹۶۰ به این سمت حضور در جشنواره‌های جهانی را به شکلی جدی و ویژه‌تر تجربه کرد اما این حضورها که خود در آن دوره اتفاقی مثبت بود با موفقیت و کسب جایزه همراه نبودند تا آنکه در سال ۱۹۷۴ سهراب شهید ثالث با فیلم «طبیعت بی‌جان» توانست خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره برلین را از آن خود کند تا اولین جایزه رسمی بین‌المللی برای سینمای ایران باشد.

دو سال بعد این جایزه به پرویز کیمیاوی برای فیلم «باغ سنگی» رسید، البته اگر جشنواره سه قاره نانت را در کنار جشنواره‌های برجسته جهانی قرار دهیم امیر نادری و داریوش مهرجویی کارگردانانی بودند که به ترتیب با فیلم‌های «آب، باد، خاک»، «دونده» و «سارا» توانستند برنده جایزه بهترین فیلم این جشنواره شوند.

فیلم طبیعت بی جان

اما فارغ از جایزه لوکارنو و دوربین طلایی کن برای «بادکنک سفید» ساخته جعفر پناهی، نخل طلای کن برای فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷ دروازه جدیدی را به روی سینمای ایران گشود.

سپس حضور فیلم «بچه‌های آسمان» ساخته مجید مجیدی در جمع پنج نامزد نهایی بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان در سال ۱۹۹۸، یکی از اولین موفقیت‌های جدی سینمای ایران به شمار می‌آمد.

همچنین جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره ونیز برای «باد ما را خواهد برد» ساخته کیارستمی دیگر حضور موفق ایران در یک جشنواره مهم بود.

فیلم بچه‌های آسمانبا این حال پس از جایزه شیر طلایی ونیز برای «دایره» جعفر پناهی در سال ۲۰۰۰ که برای نخستین بار این جایزه را به ویترین جوایز سینمای ایران اضافه کرد، و جایزه دوربین طلایی کن برای فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» بهمن قبادی، سینمای ایران برای دوره‌ای جایزه مهمی را در جشنواره های بین المللی کسب نکرد.

البته جدای از جوایز ویژه هیات داوران کن و برلین برای «طلای سرخ» و «آفساید» پناهی، در سال ۱۳۸۶ سینمای ایران یکی از معتبرترین جوایز جهانی را به دست آورد، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم برلین که به رضا ناجی برای فیلم سینمایی «آواز گنجشک‌ها» به کارگردانی مجید مجیدی رسید.

یک سال بعد عصر اصغر فرهادی به نوعی در سینمای ایران آغاز شد و این کارگردان توانست با «درباره الی» جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردانی جشنواره برلین را از آن خود کند.

پس از این سینمای ایران بار دیگر چند سالی دستش از جوایز سینمایی کوتاه ماند تا آنکه اصغر فرهادی با فیلم جدیدش «جدایی نادر از سیمین» به این وقفه چند ساله پایان داد و جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین را به دست آورد، اما این پایان افتخارآفرینی فرهادی با این فیلم نبود و او پس از جایزه ویژه فیلم‌های خارجی گلدن گلوب، بزرگ‌ترین افتخار سینمای ایران را رقم زد و به رویای رسیدن به جایزه اسکار پایان داد و اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست آورد.

فیلم جدایی نادر از سیمین

نام جعفر پناهی با جشنواره برلین گره خورده است چرا که او یک سال بعد با فیلم «پرده» موفق به دریافت جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم برلین شد و در این سال تا حدودی تراکم جوایز سینمایی را برای ایران شاهد بودیم.

یک سال بعد «ماهی و گربه» ساخته شهرام مکری در بخش جنبی افق نو جشنواره ونیز توانست جایزه بهترین فیلم این بخش را از آن خود کند. رخشان بنی‌اعتماد هم پس از یک سال با فیلم سینمایی «قصه‌ها» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم ونیز شد.

پناهی مدتی بعد با فیلم سینمایی «تاکسی» بار دیگر جایزه خرس طلای جشنواره برلین را به‌دست آورد و بار دیگر قرعه به نام فرهادی افتاد تا جایگاه بین‌المللی سینمای ایران را ارتقا بخشد.

او با فیلم سینمایی «فروشنده» که اولین نمایشش در جشنواره فیلم کن بود موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه این جشنواره شد و شهاب حسینی بازیگر فیلم هم توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کند.

اما همچون «جدایی نادر از سیمین» موفقیت فرهادی با فیلمش به همین جا ختم نشد و او توانست بار دیگر اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

در واقع می‌توان گفت به نوعی پس از «فروشنده» فرهادی مسیر موفقیت سینمای ایران در جشنواره‌های معتبر و کسب جوایز مهمی این رویدادهای سینمایی به بن بست رسید و از همین دوره بود که دیگر کسب جایزه بخش‌های جنبی جشنواره‌ها برایمان افتخارآمیز بود.

فیلم فروشنده

سال ۱۳۹۶ فیلم سینمایی «لرد» به کارگردانی محمد رسول‌اف جایزه بهترین فیلم بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن را کسب کرد و در همین سال فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضا» به کارگردانی وحید جلیلوند توانست جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد بخش افق نو جشنواره فیلم ونیز را کسب کند.

در سال ۹۷ هم هم سینمای ایران در عرصه بین‌الملل توانست تنها یک جایزه معتبر کسب کند که آن هم جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن برای فیلم «سه رخ» جعفر پناهی بود.

سال 98 اما سینمای ایران بار دیگر شاهد فیلم‌های خوبی بوده است. فیلم‌هایی که در جشنواره‌ فیلم فجر هم برای کسب جوایز رقابت سختی داشتند و کار داوران را سخت کرده بودند. از «قصر شیرین» رضا میرکریمی که در جشنواره شانگهای هم توانست جوایز خوبی را کسب کند تا «شبی که ماه کامل شد» که این روزها توانسته در داخل کشور هم به فروش خوبی دست پیدا کند و فیلم‌هایی مانند «سرخپوست» و «ما همه با هم هستیم» را در رقابت پشت سر بگذارد. فیلم‌هایی که باید دید آیا می‌توانند در عرصه‌های جهانی معتبر موفقیتی کسب کنند یا خیر.

 

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

کلیدواژه: بودجه 98 تحولات ونزوئلا جشنواره فجر ابراهیم داروغه زاده اختتامیه اختتامیه جشنواره فیلم فجر الناز شاکردوست جشنواره فجر سینمای ایران نوید محمدزاده هوتن شکیبا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۹۶۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خادمان راهیان نور مازندران تجلیل شدند
 • مراسم اختتامیه تجلیل از خیرین و نیکوکاران بهزیستی کشور
 • تعمیر واحد‌های مسکونی سیل‌زده در شهرستان سیمرغ حداکثر تا پایان تیر به پایان می‌رسد
 • تعمیر واحد‌های مسکونی دv شهرستان سیمرغ حداکثر تا پایان تیر به پایان می‌رسد
 • برگزاری جلسه دفاع از فیلمنامه برای دریافت بودجه از انجمن سینمای جوان شیراز
 • تقدیر از۴ اثر برگزیده در اختتامیه جشنواره ایده‌های برتر شهری در حوزه گردشگری
 • ارسال ۵۳۰ اثر به سومین جشنواره «طنین مسجد»/ اختتامیه در روز جهانی مسجد
 • تهران| مرکز شبانه‌روزی سالمندان فجر آسمانی در اسلامشهر افتتاح شد
 • تصمیمات استراتژیک، نه حرف‌های بی‌حساب و کتاب/ تاملی در باب ادعاهای یکی از فعالان بین‌الملل 
 • همایون امیرزاده عضو شورای فرهنگی اجتماعی وزارت ارشاد شد
 • خیز فجر سپاسی برای شروع بازی‌های لیگ دسته یک؛ برنامه مسابقات چهارجانبه شیراز اعلام شد
 • انتشار فراخوان جشنواره تئاتر فجر/ همزمانی دو جشنواره فیلم و تئاتر فجر؟!
 • فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام شد
 • انتشار فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
 • «۲۳ نفر» راهی جشنواره بین‌المللی فیلم کودک شد/ اصلاحات فیلم به ۳۰ ثانیه هم نمی‌رسد
 • فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد
 • پخش مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره فیلم شهر
 • برگزاری جشنواره فیلم شهر با فیلم‌های جشنواره فجر ضرورتی دارد؟
 • تجلیل از مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی ۳۰ تیرماه روستای دری مریوان+تصاویر