به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، با وجود تحریم های آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آمارها نشان می دهد در 9 ماهه امسال 724 هزار میلیارد ریال از محل فروش نفت خام درآمد نصیب کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 48.9 درصد رشد دارد.

 

تازه ترین آمارها از وضعیت بودجه دولت در سال 97 نشان می دهد که قوه مجریه از محل «واگذاری دارایی های سرمایه ای» در 9 ماهه امسال 896 هزار و 700 میلیارد ریال درآمد داشته که از رقم مصوب مورد نظر در بودجه برای دوره مذکور 83 هزار و 400 میلیارد ریال بیشتر است.

 

دلیل اصلی افزایش درآمد نفتی کشور با وجود اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا، افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی در مقایسه با سال گذشته است؛ هرچند در هفته های اخیر تقاضا برای خرید طلای سیاه تحت تاثیر عواملی چون تنش های تجاری آمریکا و چین، مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی و نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان کاهش یافت که افت قیمت ها را به دنبال داشت و از کانال 80 دلار در هر بشکه به حدود 50 دلار افت کرد.


البته برای جلوگیری از عرضه نفت مازاد، 14 کشور عضو اوپک در یکصد و هفتاد و پنجمین نشست این سازمان در وین که در اوایل آذر امسال برگزار شد، تصمیم گرفتند تولید نفت خود را 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند. متعهدان غیراوپکی نیز با کاهش 400 هزار بشکه‌ای موافقت کردند که از 11 دی ماه اجرایی شد.


در کنار آن تحریم نفت ونزوئلا توسط آمریکا به تقویت قیمت ها در بازارهای جهانی کمک کرد به طوری که اکنون بر اساس نرخ های اعلامی پایگاه خبری اویل پرایس، بهای سبد نفتی اوپک در محدوده 61 دلار و 58 سنت قرار دارد؛ این میزان برای هر بشکه نفت برنت 61 دلار و 98 سنت است.


در این میان در بازارهای جهانی هر بشکه نفت سنگین ایران در محدوده 54 دلار و هر بشکه نفت سبک کشورمان حدود 59 دلار معامله می شود که بسته به زمان و مکان تحویل محموله، متغییر است.

** درآمد نفتی ایران از ابتدای امسال چقدر بوده است.
آنگونه که بانک مرکزی از درآمدهای نفتی دولت گزارش کرده، بخش اعظمی از درآمدهای ردیف «واگذاری دارایی های سرمایه ای» از محل «منابع حاصل از نفت و فرآورده های نفتی» است که برابر 894 هزار و 200 میلیارد ریال اعلام شده است؛ از این رقم 724 هزار میلیارد ریال به ارزش نفت خام اختصاص دارد و 47 هزار و 700 میلیارد ریال نیز مربوط به «منابع حاصل از صادرات فرآورده های نفتی و میعانات گازی» است.


مقایسه این دو ردیف با ارقام مربوط به 9 ماهه سال گذشته نشان می دهد که ارزش فروش نفت خام 48.9 درصد بیشتر شده اما در حوزه صادرات فرآورده های نفتی و میعانات گازی شاهد 59.2 درصد کاهش را شاهد هستیم زیرا در 9 ماهه سال 96 ایران توانسته بود 117 هزار میلیارد ریال از محل درآمد داشته باشد اما اکنون این رقم به 47 هزار و 700 میلیارد ریال تقلیل یافته است. به نوشته ایلنا، همچنین «منابع حاصل از فروش داخلی میعانات گازی» در پایان پاییز امسال به رقم 77 هزار و 600 میلیارد ریال رسیده است؛ این رقم در مدت مشابه پارسال 34 هزار و 200 میلیارد ریال بود.

110

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

اتحاد نفتی عربستان و روسیه در ایستگاه آخر؟

به گزارش ایسنا، در بیانیه‌ای که از سوی کرملین منتشر شد، آمده است: ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان در تبادل نظری که در خصوص وضعیت بازارهای هیدروکربن جهانی داشتند، تایید کردند که آماده ادامه همکاری هستند.

روسیه و عربستان سعودی در سال‌های اخیر همکاری در بخش انرژی را توسعه بخشیده و توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک را مدیریت کرده و همچنین توافق‌های دوجانبه ای در خصوص سرمایه گذاری مشترک در بخش انرژی داشته‌اند.

اما تحلیلگران می‌گویند پیمان نفتی میان روسیه و عربستان سعودی که درصدد تقویت قیمت‌های نفت از طریق محدودیت عرضه هستند، روی پایه‌های لرزانی قرار دارد زیرا به نظر می‌رسد تنها عربستان سعودی به تعهداتش عمل کرده است.

کشورهای تولیدکننده عضو اوپک و متحدانشان شامل روسیه که به گروه اوپک پلاس معروف شده‌اند سال گذشته توافق کردند تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. عربستان سعودی با بر دوش گرفتن عمده کاهش تولید اوپک موافقت کرده و اخیراً اعلام کرده است تولید نفت این کشور به میزان ۴۰۸ هزار بشکه در روز در مارس کاهش یافته و به ۹.۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این میزان کاهش تولید به معنای آن خواهد بود که عربستان سعودی از دسامبر در ۷۰ درصد از اهداف کاهش تولید اوپک پلاس سهیم بوده است.

در مقابل، روسیه نیز قرار بوده سهم بیشتری از کاهش تولید غیراوپک را برعهده بگیرد اما از اکتبر تا اوایل فوریه تولیدش را تنها ۴۷ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

روند کند کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان نفت روسیه انتقاد خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی را برانگیخت و وی ماه گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه سی ان بی سی اظهار کرد: مسکو آهسته‌تر از آنچه مایل بودم اقدام کرده است.

این انتقاد واکنش الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه را به همراه داشت که اوایل فوریه گفت: روسیه به تعهداتش کاملاً پایبند است و تولیدش را تا ماه مه امسال به تدریج کاهش خواهد داد.

در طول سال ۲۰۱۸ قیمت‌های نفت تحت تاثیر افزایش فزاینده عرضه نفت شیل آمریکا و نگرانی‌ها نسبت به رشد کمتر تقاضای جهانی، پایین رفت. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مکرراً از اوپک به دلیل تصمیماتش انتقاد کرد و از این گروه خواست با افزایش تولید، قیمت‌ها را پایین نگه دارد.

ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ در پیامی در توئیتر نوشت: امیدوار است اوپک تولید نفت را کاهش ندهد.

در معاملات روز پنجشنبه بهای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به ۵۷.۳۳ دلار در هر بشکه و بهای معاملات آتی نفت برنت با شش سنت افزایش نسبت به روز گذشته، به ۶۷.۱۴ دلار در هر بشکه صعود کرد.

قیمت نفت از زمان اجرای توافق اوپک پلاس، پیوسته رشد کرده و به بالاترین حد خود از نوامبر سال ۲۰۱۸ رسیده است.

اما توربیون سولتودت، تحلیلگر مسائل سیاسی خاورمیانه در شرکت "وریسک ماپل کرافت" در یادداشتی نوشته است: هر گونه پایان همکاری روسیه و عربستان سعودی، احتمالاً به فشار نزولی روی قیمت‌های نفت خواهد افزود. اگرچه مبنای سناریوی ما همچنان این است که ریاض و مسکو برای تمدید پیمان نفتی، سازش خواهند کرد اما این پیمان بیش از همیشه شکننده به نظر می‌رسد. این تحلیلگر سیاسی در ادامه افزود: انتظار دارد عربستان سعودی برای نجات این پیمان، با سطح پایین پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید، کنار بیاید.

شرکت "وریسک ماپل کرافت" برآورد کرده که ریاض برای تامین بودجه سال ۲۰۱۹ خود به قیمت ۸۰ دلار در هر بشکه نفت نیاز دارد در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ادعا کرده که نفت ۶۰ دلاری برای تامین نیازهای کشورش کافی است.

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: اقتصادی نفت ایران

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۰۱۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازخوانی وضعیت نفتی ایران درخزر
 • واعظ مهدوی: رشد توسعه انسانی ایران، دو برابر میانگین دنیا
 • رسانه استرالیایی از ثبات صادرات نفت ایران خبر داد
 • بازخوانی وضعیت نفتی ایران در خزر
 • رشد ۳۵ درصدی درآمد دولت از مالیات فروش سیگار+ جزئیات
 • روند صعودی قیمت نفت به دنبال ادامه کاهش تولید اوپک
 • قیمت نفت از ۵۷ دلار گذشت
 • بازار نفت صعودی است یا نزولی؟
 • صادرات نفت ایران به چند بشکه رسید؟
 • صادرات نفت ایران به ۱.۳ میلیون بشکه رسید
 • رویترز؛ صادرات نفت ایران به ۱.۳ میلیون بشکه رسید/رشد صادرات به رغم تحریم
 • صادرات نفت ایران به ۱.۳ میلیون بشکه رسید/رشد صادرات به رغم تحریم
 • صادرات نفت ایران به 1.3 میلیون بشکه در روز رسید
 • تولید نفت شیل چین تا ۲۰۲۵ به ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد
 • روند افزایش قیمت نفت معکوس شد
 • رشد صادرات نفت ایران در دوران تحریم ها
 • تولید نفت شیل آمریکا به رکورد ۸.۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد
 • قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ رکورد زد
 • تشکیل ۲۶۲ پرونده تخلف عرضه سوخت و فرآورده‌های نفتی در لرستان