لندن – ایرنا – کمتر از 7 هفته مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، رئیس تیم مذاکره‌کننده برگزیت از سوی اتحادیه اروپا هشدار داد که زمان برای رسیدن به توافق میان دو طرف «به‌شدت کوتاه است».

به گزارش ایرنا، میشل بارنیه روز دوشنبه در یک نشست خبری در لوکزامبورگ تصریح کرد: توافقی که قبلاً به تائید شورای اروپا رسید، همچنان بهترین گزینه برای خروج منظم از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.


توافقی که او به آن اشاره می‌کند، پس از نزدیک به دو سال مذاکره نوامبر گذشته به تائید 27 کشور عضو اتحادیه اروپا رسید. با این‌حال نمایندگان مجلس عوام انگلیس با اختلاف 230 رأی با آن مخالف کرده و با تصویب لایحه‌ای ترزا می نخست‌وزیر این کشور را مامور کردند تا برای تغییر در این توافق با طرف اروپایی دوباره مذاکره کند.
«می» هفته گذشته برای مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا درباره اصلاح توافقنامه برگزیت راهی بروکسل شد. او در این سفر با دونالد توسک رئیس شورای اروپا، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و تعداد دیگری از مقام‌های اروپایی دیدار کرد، اما گزارش‌ها حاکی است که این مذاکرات به نتیجه ملموسی نرسید.
نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید که به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در مهلت قانونی پایبند است و به تلاش‌های خود برای گرفتن امتیاز از اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد. با این‌حال نظرسنجی‌ها حاکی است که بیشتر مردم انگلیس امیدی به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های نخست‌وزیر ندارند.
تحولات اقتصادی و تجاری انگلیس در آستانه خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا تعریف چندانی ندارد و بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده که این کشور ممکن است در سال جاری دچار رکود اقتصادی شود.
پیش ‌از این اتاق بازرگانی انگلیس نیز هشدار داده بود که هزاران شرکت فعال خارجی به فکر خروج از این کشور افتاده‌اند.
امروز هم نزدیک به 30 رئیس شرکت مواد غذایی در نامه‌ای سرگشاده به وزیر محیط ‌زیست انگلیس تأکید کردند که به دلیل کمبود ذخایر غذایی ناشی از احتمال خروج بی توافق این کشور از اتحادیه اروپا، قادر به اجرای سیاست‌های زیست‌محیطی نیستند.
در این نامه آمده است: در حال حاضر که وقوع بحران غذایی در انگلیس احتمال می‌رود، اوضاع مانند گذشته نخواهد بود
در همین حال دفتر آمار ملی انگلیس نیز امروز گزارش داد که رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر گذشته 0.4 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس این مساله را با خروج این کشور از اتحادیه اروپا بی‌ارتباط دانسته و پای مسائلی همچون رکود تجارت بین‌المللی را بهانه کرده است.
نخست‌وزیر انگلیس تلاش می‌کند تا در فرصت باقیمانده به توافق دست پیدا کند که در آن رضایت پارلمان و اتحادیه اروپا دیده شود. گزارش‌ها حاکی است که «ترزا می» برای گفت‌وگو و بررسی راهکار برگزیت حزب اصلی مخالف دولت، اعلام آمادگی کرده است.
بر اساس برنامه اعلام‌شده انگلیس 29 ماه مارس از اتحادیه اروپا خارج و به روابط خود با اتحادیه اروپا پس از گذشت 4 دهه پایان خواهد داد.
اروپام ** هـ ن **1908

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

رد درخواست آمريکا براي خروج از برجام

خبرگزاري آريا- آلمان و اتحاديه اروپا درخواست مايک پنس معاون رئيس جمهور آمريکا از اروپايي ها را براي خروج از توافقنامه هسته اي ايران (برجام) و منزوي کردن اين کشور رد کردند.
به گزارش آريا به نقل از خبرگزاري فرانسه از مونيخ، آلمان و اتحاديه اروپا روز جمعه درخواست مايک پنس معاون رئيس جمهور آمريکا از اروپايي ها را براي خروج از توافقنامه هسته اي ايران (برجام) و منزوي کردن اين کشور رد کردند.
هايکو ماس وزير امور خارجه آلمان از توافق سال 2015 دفاع کرد.
ماس در کنفرانس امنيتي مونيخ اعلام کرد: "همراه با انگليسي ها، فرانسوي ها و کل اتحاديه اروپا، ما راه هايي براي نگه داشتن ايران در موافقتنامه هسته اي تا امروز پيدا کرده ايم".
فدريکا موگريني نيز در سخناني در همين کنفرانس با اعلام اينکه اين موافقتنامه بايد حفظ شود، تاکيد کرد براي اروپا، "اين يک مسئله مربوط به امنيت است".
مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد اين نهاد مصمم است به "اجراي کامل" اين موافقتنامه ادامه دهد.
وي گفت اين توافق براي امنيت اروپا حياتي است.
موگريني افزود: "بنابر اين شما مي توانيد روي اين مسئله حساب کنيد که اتحاديه اروپا و کشورهاي عضو آن با حفظ اجراي کامل (اين موافقتنامه)، به خدمت به منافع مربوط به امنيت و عدم اشاعه ادامه خواهند داد".
پنس روز پنجشنبه در کنفرانسي در ورشو درباره خاورميانه، از پايبندي اروپايي ها به موافقتنامه هسته اي ايران انتقاد کرده بود.
وي همچنين از ابتکار فرانسه، آلمان و انگليس در اجازه دادن به شرکت هاي اروپايي براي ادامه فعاليت در ايران به رغم تحريم هاي آمريکا انتقاد کرد.
فرانسه، آلمان و انگليس ماه ژانويه بر سر کانالي جديد براي تجارت با ايران خارج از مبناي دلار به منظور اجتناب از تحريم هاي آمريکا، از طريق يک سازوکار مالي توافق کردند؛ ابزاري که هدف از ايجاد آن، کمک به تبادل صادرات نفت و گاز ايران در ازاي خريد اقلام از اتحاديه اروپاست.
با وجود اين، احتمال مي رود عملياتي شدن اين سازوکار تجاري ماهها به طول بينجامد. ديپلمات ها اعلام کردند اين سازوکار تنها براي تجارت هاي کوچک همچون مواد غذايي و اقلام بشردوستانه استفاده خواهد شد.

مهمترين بخش هاي صحبتهاي موگريني در کنفرانس امنيتي مونيخ
پايگاه اينترنتي سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا متن اظهارات فدريکا موگريني مسئول ارشد سياست خارجي و امنيتي اتحاديه اروپا را در نشست امنيتي مونيخ منتشر کرد که مهمترين بخش هاي آن به شرح زير است:
ماهيت تهديدهاي امنيتي که امروزه با آنها روبرو هستيم کاملا متفاوت از ماهيت تهديدهاي حتي چند سال پيش هستند: اشاعه تسليحات کشتار جمعي، مسابقات تسليحاتي تازه، جنگجويان تروريست و همچنين تاثير تغييرات اقليمي و چالش هاي ناشي از استفاده از فناوري هاي تازه از جمله هوش مصنوعي. اينها همگي مسائلي امنيتي هستند که احتمالا جزو مهمترين مسائل اين زمان محسوب مي شوند. و از طرفي اينها همگي فراتر از حوزه سنتي سياست امنيتي و دفاعي قرار دارند.
همين امر در مورد مناقشات موجود نيز صادق است که از منطقه ما، از ليبي، در شرق اوکراين و در يمن در جريان هستند. هرچند حل و فصل اين مناقشات نيازمند مولفه هاي امنيتي سنتي است، اما بيشتر از همه نيازمند ديپلماسي و ميانجيگري، برخورداري از ظرفيت اقتصادي براي تعامل در بازسازي و تغيير اقتصادهاي جنگ زده و جوامع جنگ زده به اقتصاد و جوامع مبتني بر صلح، آمادگي براي احياي نهادها، آموزش نيروهاي امنيتي محلي و مواردي اين چنيني است.
نمي توان با رويکرد صرفا نظامي به هيچ يک از چالش هاي امنيتي پيش روي جوامع امروز پرداخت. من معتقدم امروز نه تنها ما اروپايي ها بلکه تمام جهان در برابر چالش هاي امنيتي پيش روي خود گاهي اوقات احساس سرخوردگي و عصبانيت مي کنيم. امروزه اتحاديه اروپا يک فراهم کننده واقعي امنيت است. علت آن است که ما مي توانيم بر خلاف ديگران اين کار را در سطح گسترده انجام دهيم. سفراي ما در سراسر جهان که توانش هايي در حوزه هاي غير سنتي دارند در اين جهت گام برمي دارند.
امروزه اتحاديه اروپا از اصلي ترين قدرت هاي جهاني است؛ بزرگترين بازار جهان، دومين اقصتاد بزرگ جهان و اولين شريک تجاري بسياري از کشورهاي جهان. ما در اتحاديه اروپا بيشتر از تمامي ديگر کشورهاي جهان روي هم، در همکاري هاي مربوط به بحث توسعه سرمايه گذاري مي کنيم. ما از طرفي در اتحاديه اروپا روي هم رفته دومين بودجه بزرگ دفاعي جهان را داريم که البته گاهي اوقات ذکر اين رقم فراموش مي شود.
به همين علت ما در دو سال اخير تصميم گرفته ايم به شکل جدي در قدرت سخت خود نيز سرمايه گذاري کنيم. در حالي که محيط امنيتي ما همچنان در حال تغيير است، مايليم به اعضاي اين اتحاديه و همچنين شرکاي خود کمک کنيم چرا که مي دانيم امنيت در منطقه ما از نزديک با امنيت ما مرتبط است.
گزارش امنيتي مونيخ از کشورهاي اروپايي به عنوان «قدرت هاي ميانه» نام مي برد. به نظر من اين نامگذاري حتي با گشاده دستي انجام شده است. من معتقدم کشورهاي ما حتي کوچک هستند. من اغلب مي گويم اعضاي اتحاديه اروپا نه بزرگ و نه کوچک هستند. اما ما در کنار هم قطعا يک ابرقدرت هستيم – هم به لحاظ اقتصادي و هم به لحاظ امنيتي. صنايع دفاعي و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي ما در جهان جزو بهترين ها هستند.
ما تلاش خود را براي محقق شدن «ساختار دائمي همکاري ها» به کار گرفته ايم. اين نخستين بار است که منابعي از بودجه اتحاديه اروپا به اين امر اختصاص مي يابد. از سال 2020 صندوق دفاعي اروپا بودجه سيزده ميليارد يورويي حمايت از توسعه توانمندي ها را در اين اتحاده تامين مي کند. ما روي هم رفته سي ميليارد يورو را ظرف هفت سال آينده به برنامه هاي مرتبط با حوزه دفاعي اختصاص مي دهيم.
 
ديدار موگريني و پمپئو ؛ بدون صحبت درباره ايران
يک روز پس از آنکه مايک پنس، معاون رئيس جمهور آمريکا، متحدان ديرينه اروپايي آمريکا را به تلاش براي تضعيف تحريم هاي اين کشور عليه ايران متهم کرد، مايک پمپئو، وزير خارجه روز جمعه با فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروکسل ديدار کرد.
خبرگزاري رويترز در گزارشي از بروکسل اعلام کرد: ديدار پمپئو با موگريني، قبل از انتقاد مايک پنس از قدرت هاي اروپايي برنامه ريزي شده بود. اين در حالي بود که موگريني به خاطر همزماني نشست ورشو با يک نشست مربوط به ناتو، در نشست ورشو حضور نيافت.
موگريني که به دستيابي به توافق هسته اي بين ايران و قدرت هاي جهان کمک کرد، در مقابل شمار زيادي دوربين در مقر اتحاديه اروپا در بروکسل با مايک پنس احوالپرسي کرد، و سپس براي نشست کاري يک ساعته اي که برنامه ريزي شده بود، وارد اتاق کنفرانس شدند.
موگريني سر خود را تکان داد، و با تکان دادن دست، از اظهارنظر درباره سؤال خبرنگاران مبني بر اينکه نظرش درباره سخنراني روز پنجشنبه پنس در ورشو چيست، خودداري کرد. پنس در نشست ورشو، اتحاديه اروپا را به تلاش براي تضعيف تاثير تحريم هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران متهم کرده بود.
اظهارات پنس درباره آلمان، فرانسه و انگليس که معمولاً شديداللحن است، بازتاب راهبرد واشنگتن در تلاش براي منزوي کردن ايران است؛ اظهاراتي که احتمال مي رفت روابط آمريکا و اروپا را بيش از پيش تيره کند.
موگريني پنجشنبه با سخنراني در نشست ناتو قبل از اظهارات پنس گفت آمريکا و اتحاديه اروپا ”ديدگاههاي متفاوتي“ درباره توافق هسته اي ايران دارند. وي گفت حفظ اين توافق براي امنيت اروپا مهم است.


لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: سياسي انگليس برگزيت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۰۱۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افشای سفر مخفیانه نتانیاهو به 4 کشور عربی/پیش‌بینی «وندی شرمن» درباره ماندن یا خروج ایران از برجام/ دفاع تمام قد امارات از اسرائیل در برابر ایران/ جواب رد آلمان به آمریکا در مورد خروج از برجام
 • اسکار زیر فشار سینماگران کوتاه آمد
 • برجام تحت فشار بسیار شدید قرار گرفته/ اگر اروپا نبود توافق هسته‎ای مدت‌ها پیش مرده بود
 • گفتگوی تلفنی "ترزا می" با "مرکل" درباره برگزیت
 • برجام تحت فشار بسیار شدید قرار گرفته است/ اگرکشورهای اروپایی نبود توافق برجام مدت‌ها پیش مرده بود
 • گفتگوی تلفنی ترزا می با مرکل درباره چگونگی جلوگیری از برگزیت سخت
 • معاون ترامپ بار دیگر اروپا را به خروج از برجام فراخواند
 • سقوط دولت ترزا می‌ در صورت اتکا به حزب کارگر
 • دهمين شکست دولت ترزا مي
 • تحقير مجدد ترزا مي با شکست در راي گيري پارلماني
 • رای منفی پارلمان بریتانیا به طرح تغییرات در توافق برگزیت/ شکست دیگر برای «ترزامی»
 • شکست دیگری در کارنامه دولت «ترزا می»
 • رد برنامه ترزا می‌ برای ایجاد تغییرات در توافق برکسیت
 • پارلمان انگلیس به راهبرد برگزیت دولت «می» رای مخالف داد
 • رای منفی پارلمان انگلیس به طرح به تعویق انداختن برگزیت
 • انیمیشن کوتاه پرونده‌های نیپس و پارکینگتون؛ کارگردان: ملودی وانگ
 • توصیه فارن‌پالیسی به رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره برجام
 • رونمایی از پوستر جدید «زمستانه‌ی فیلم کوتاه»
 • اتحادیه اروپا همچنان منتظر پیشنهادات جدید انگلیس درباره برگزیت است