به گزارش خبرگزاری بسیج گلستان ، کودک و نوجوان ، پیرو جوان ، زن و مرد آمدند و فریاد برائت از دشمن سر دادند و نشان دادند با همه سختی ها پیرو اهل بیتی هستند که دین را به دنیا نمی فروشند و به فرمان امام و مقتدایشان انقلابی می مانند و صبر انقلابی پیشه می کنند.

انتهای پیام/.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

تهران- پکن در مسیر تعمیق رابطه استراتژیک

تهران- ایرنا- رابطه ایران و چین همواره در سایه دیگر روابط دوجانبه هر یک تعریف شده و می‌توان گفت که اعتماد استراتژیکی که وزیر خارجه چین از آن صحبت می‌کند هنوز میان تهران و پکن شکل نگرفته‌ و دلیل آن هم همان فاکتور سومی است که گاهی روسیه، گاهی امریکا و حتی در مواقعی اسراییل بوده است.

زمستان داغ دستگاه دیپلماسی کشورمان از نیمه هم گذشت. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان از دهلی‌نو تا بغداد، از بیروت تا سوچی، از مونیخ تا پکن را در یک ماه اخیر رفته است. تحرکات دیپلماتیک ایران در منطقه و فرامنطقه افزایش یافته‌ و این در حالی است که تصور غالب در عرصه سیاست بین‌الملل این بود که با خروج امریکا از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای، تهران در موقعیت انزوا قرار می‌گیرد. با وجود این تصور نه تنها این اتفاق از کیفیت و کمیت روابط ایران با سایر کشورها نکاست بلکه بر سرعت آن نیز افزود.

هر چند تحریم‌های فرامرزی و یک‌جانبه امریکا بر روابط اقتصادی ایران تاثیر گذاشته اما تهران در شش ماه اخیر تدابیر لازم برای عبور با کمترین آسیب از گردنه تحریم‌ها را اتخاذ کرده و در عرصه روابط دو جانبه نیز تعمیق روابط با بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را در اولویت قرار داده است. آنچه حائز اهمیت است این که ایران در دوره تحریم نمی‌تواند تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهد لذا باید تنوع در روابط را حفظ کند و از کوچک‌ترین کانال‌ها برای تامین حداکثری منافع اقتصادی استفاده کند. یکی دیگر از نیازهای دوره تحریم، تقویت روابط دوجانبه به منظور پیشبرد سیاست تجارت با ارز ملی و تهاتری است.

با چنین پیش‌نیازهایی محمد‌ جواد ظریف از فاصله دیدارهای دوجانبه خود با شرکای اصلی تجاری ایران کاسته است. وزیر خارجه پس از سفر به دهلی نو و بغداد به همراه هیات‌های عالیرتبه تجاری، برای ورود پرونده سوریه با محوریت ابتکار آستانه سفری به همراه رییس‌جمهور به سوچی داشت و پس از آن هم به منظور تبیین سیاست‌های ایران در منطقه و فرامنطقه راهی کنفرانس امنیتی مونیخ شد. سکاندار دستگاه دیپلماسی در مونیخ نیز به سبک همیشه دومینویی از مصاحبه‌ها را پیش برد که در تمام آنها بر پایبندی ایران به تعهدش به توافقی چندجانبه (برجام) تاکید کرد، از برنامه‌های موشکی ایران در قالب دفاع مشروع حمایت کرد، رفتارهای یک‌جانبه و خودسرانه رییس‌جمهور امریکا در خروج از برجام و سایر توافقنامه‌ها را مورد انتقاد قرار داد و همزمان مطالبه‌گری ایران از طرف‌های باقی‌ مانده در برجام را هم تکرار کرد.

پس از مونیخ ظریف راهی پکن، پایتخت چین شد. چین هم در برجام همراه ایران است و هم در عرصه تجارت دوجانبه رابطه پرفراز و نشیب اما سابقه‌داری با ایران دارد. پکن در زمره کشورهایی است که توانست معافیت تحریمی دوره‌ای از وزارت خزانه‌داری امریکا برای کار با ایران دریافت کند و همزمان تلاش می‌کند راه‌هایی برای حفظ رابطه تجاری با تهران بدون آسیب‌ دیدن از بازگشت تحریم‌ها بیابد. سفر وزیر خارجه کشورمان به چین از چند وقت پیش در دستور کار قرار داشت اما با توجه به ترافیک برنامه‌های وی به تعویق افتاد و در نهایت با سفر رییس‌ مجلس شورای اسلامی به پکن همزمان شد.

روز گذشته دیدار وزرای خارجه چین و ایران در پکن در اخبار بین‌المللی بازتاب خوبی پیدا کرد و با تعابیر متفاوتی نظیر دیدار شرکای برجامی منعکس شد. خبرگزاری رویترز در گزارشی از این دیدار نوشت: وزیر خارجه چین در دیدار با همتای ایرانی در پکن اعلام کرد که خواهان تعمیق اعتماد استراتژیک میان تهران و پکن است. این اظهارنظر در حالی صورت گرفت که چین تا چند روز دیگر میزبان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی هم خواهد بود. این مساله نشان ‌دهنده چالش‌هایی است که چین در توازن‌بخشی به رابطه با شرکایش در منطقه غرب آسیا با آن روبرو است. چین معمولا نقش کمی چه در دیپلماسی در منطقه خاورمیانه و چه در منازعه‌ها در این منطقه ایفا می‌کند و این در حالی است که پکن برای تامین انرژی خود وابستگی بسیار شدیدی به نفت این منطقه دارد.

در چند سال اخیر چینی‌ها تلاش کردند از انفعال‌های پیشین در این منطقه فاصله بگیرند و به خصوص در جهان عرب فعال‌تر از قبل شوند. ملک سلمان، پادشاه سعودی در سال 2017 از پکن دیدار کرد و گفته‌ می‌شود که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته محمد بن سلمان هم باید اواخر هفته جاری میلادی به پکن برسد. رقابت ایران و عربستان سعودی در منطقه کار را برای چین سخت کرده و بر همین اساس پکن در شرایطی که بخواهد هم با ایران دوست بماند و هم با سعودی رفاقت کند، مسیر سختی را پیش‌رو خواهد داشت.

رسانه‌ها به سنت همیشه روایت آنچنانی از مذاکرات ظریف و وانگ‌یی در پشت درهای بسته در اختیار نداشتند اما بخشی از سخنان میزبان ابتدا در رویترز و پس از آن در سایر رسانه‌ها بازتاب قابل توجهی پیدا کرد. «وانگ یی» در دیدار با «محمد جواد ظریف» گفت: «در تلویزیون دیدم که شما در کنفرانس امنیتی مونیخ با صدای بلند و شفاف از حقوق ایران دفاع کردید. فکر می‌کنم که صدها میلیون چینی هم صحبت‌های شما را تماشا کردند و حالا شما (در چین) فرد مشهوری هستید. می‌خواهم از این فرصت برای انجام یک مکالمه استراتژیک عمیق با دوست قدیمی‌ام به منظور تعمیق اعتماد استراتژیک بین کشورهای‌مان و اطمینان از پیشرفت تازه در مشارکت استراتژیک و روابط جامعه دوجانبه‌مان استفاده کنم».

به گزارش رویترز، محمد جواد ظریف نیز در اظهارات کوتاهی در حضور خبرنگاران گفت: «روابط ما با چین، برای ما بسیار با ارزش است. ما مشارکت استراتژیک جامع بین ایران و چین را یکی از مهم‌ترین روابط (خارجی‌مان) می‌دانیم.»

وزیر خارجه چین در بخش‌های دیگری از سخنانش تاکید کرد که امیدوار است ایران نقش بسیار سازنده‌تری در مسائل منطقه‌ای بازی کند. رسانه امریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی از سفر ظریف به چین اعلام کرد که مسائل دوجانبه از قبیل چند و چون اجرای برجام، اصلی‌ترین محور رایزنی‌های ظریف و وانگ‌یی بوده است.

براساس خبر رسانه‌های چینی، وزیر خارجه این کشور در دیدار با ظریف بر لزوم حفظ برجام و تلاش‌ها برای منتفع شدن اقتصادی تهران از این توافق پس از خروج امریکا از برجام تاکید کرده است. وانگ‌یی در این دیدار از برجام به عنوان توافقی چندجانبه و لازم‌الاجرا یاد کرده است.

رابطه ایران و چین همواره در سایه دیگر روابط دوجانبه هر یک تعریف شده و می‌توان گفت که اعتماد استراتژیکی که وزیر خارجه چین از آن صحبت می‌کند هنوز میان تهران و پکن شکل نگرفته‌ و دلیل آن هم همان فاکتور سومی است که گاهی روسیه، گاهی امریکا و حتی در مواقعی اسراییل بوده است. الجزیره در گزارشی درباره سفر ظریف به چین می‌نویسد: بسیاری از چینی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که امریکا قصد دارد با توسل به هر ترفند ممکن مانع از صعود بیشتر چین در عرصه بین‌المللی شود لذا برخی از کارشناسان در داخل این کشور تلاش می‌کنند تعمیق رابطه چین با کشورهایی که به نوعی در حالت تخاصم با تهران به سر می‌برند را پیگیری کنند. در این میان ونزوئلا نیز جای خود را پیدا کرده است.

الجزیره در ادامه می‌نویسد: سفر ظریف به چین در حالی صورت گرفت که فرجام برجام در غیاب امریکا با اما و اگرهایی روبرو شده است. مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا از اروپایی‌ها خواسته که از این توافق خارج شوند و این در حالی است که کشورهای اروپایی نیز پاسخ منفی خود به این درخواست را اعلام کرده‌اند.

الجزیره در بخش‌هایی از گزارش خود نوشته: وزیر خارجه چین در حالی از اظهارات ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ به خوبی یاد کرد که همتای ایرانی وی در آن جلسه انتقادهای بسیاری را به اسراییل وارد دانست و تاکید کرد که تل‌آویو به دنبال جنگ با تهران است. با وجود این به نظر می‌رسد که چینی‌ها هنوز قصد دارند دوست اسراییل باقی بمانند و به توسعه رابطه با تل‌ آویو ادامه دهند.

چین نیز مانند دیگر کشورهای باقی مانده در برجام منتظر به راه افتادن ساز و کاری است که بتواند در سایه آن کار با ایران را به گونه‌ای که دور زدن تحریم‌ها ممکن باشد، پیش ببرد. پکن پیش از این اعلام کرده بود که از اروپا انتظار دارد هرچه سریع‌تر ساز و کاری را راه بیندازد که برای پکن و مسکو هم قابل استفاده باشد. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که اینستکس (سامانه حمایت از تبادل تجاری با ایران) که فعلا مرحله ثبت اولیه را پشت سر گذاشته بتواند مورد استفاده سایر کشورهای اروپایی طرف تجارت با ایران از جمله روسیه و چین و هند هم قرار بگیرد.

در شرایطی که چینی‌ها بخواهند وارد این ساز و کار با ایران شوند باید معادلی برای این سامانه در پکن راه‌اندازی کنند. در حالی که ایران منبع اصلی صادر‌کننده نفت خام به چین است، امریکایی‌ها در دور نخست اعطای معافیت تحریمی، پکن را از تحریم معاف کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در دور آتی نیز این اتفاق تکرار شود.

یک کارشناس مسائل هسته‌ای در موسسه تحقیقاتی کارنگی درباره رویکرد پکن به برجام به یک رسانه چینی گفت: نه فقط برای چین بلکه برای اروپایی‌ها نیز نگاه داشتن ایران در برجام در شرایط فعلی اسان نیست. نقش چین از اروپا هم در این مسیر کمتر است و البته که امریکا تمام عزم خود را برای در فشار قرار دادن ایران جزم کرده است.

ینگ یانگ از محققان چینی فعال در حوزه استراتژی پکن در غرب اسیا همزمان با سفر ظریف به چین در این باره می‌گوید: چین اخیرا رایزنی با ایران درباره برنامه موشکی و همچنین فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور را آغاز کرده و تصور می‌کند که می‌تواند با این گفت‌وگوها احتمال تنش میان ایران و امریکا را تقلیل دهد. البته قابل پیش‌بینی است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در سفر خود به پکن که روزهای پنجشنبه و جمعه انجام خواهد شد، از پکن بخواهد از حجم رابطه‌اش با تهران بکاهد. عربستان سعودی در دوره قبلی تحریم‌ها علیه ایران نیز از چین درخواست کرده بود که از دور زدن تحریم‌ها به نفع تهران خودداری کند.

**ادعای نیویورک‌تایمز درباره حمله مشترک ایران و چین
سفر محمدجواد ظریف به چین و اظهارات همتای چینی وی درباره رابطه استراتژیک میان دو کشور در حالی صورت گرفت که یک روز قبل از این دیدار، روزنامه امریکایی نیویورک تایمز ادعا کرده بود موسسات دولتی و مراکز تجاری در امریکا در هفته‌های اخیر مورد حملات گسترده هکرهای ایرانی و چینی قرار گرفته‌اند و کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران و مقابله تجاری امریکا با چین فعالیت این هکرها را تقویت کرده است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، حملات اخیر هکرهای ایرانی علیه بانک‌ها و مراکز تجاری و وزارتخانه‌های دولت امریکا از حملات سال‌های گذشته بسیار گسترده‌تر بوده است. منابع خبری به نیویورک تایمز گفته‌اند که ده‌ها مرکز تجاری مهم و دپارتمان‌های دولت ترامپ در این حملات مورد آسیب قرار گرفته‌اند. آژانس امنیت ملی امریکا و شرکت امنیت سایبری «فایر آی» این حملات را مستقیما به هکرهای ایرانی نسبت داده‌اند و این باعث شده است که وزارت امنیت داخلی امریکا در طول تعطیلی دولت این کشور در ماه گذشته برای مقابله با این حملات حالت اضطراری اعلام کند جوئل برنر، ریاست پیشین سازمان ضداطلاعاتی امریکا در این مورد به نیویورک تایمز گفته است: «فضای مجازی یکی از راه‌هایی است که دشمنان ما می‌توانند بدون توسل به حمله نظامی یا جنگ تمام‌عیار به ما آسیب برسانند و به‌خاطر دشمنی از ما انتقام بگیرند.»

به ادعای نیویورک تایمز، تهدیدهای هکرهای ایرانی هیچگاه در سال‌های اخیر متوقف نشده و پس از خروج از امریکا از توافق هسته‌ای شدت بیشتری نیز یافته است. آدم سیگال از مدیران برنامه امنیت سایبری در شورای روابط خارجی امریکا می‌گوید: «برخی از دزدی‌های سایبری هکرهای ایرانی در زمینه امور نظامی بوده است که می‌خواسته‌اند دریابند مراکز نظامی امریکا در زمینه تکنولوژی و استراتژی نظامی خود در پنج سال آینده چه برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند.»

**آمادگی ایران برای تقویت رابطه با چین
دیدارهای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در چین نیز در دومین روز این سفر ادامه پیدا کرد. لاریجانی در دیدار با رییس پارلمان خلق چین ضمن تاکید بر روابط دوستانه بین دو کشور گفت: ما در زمینه‌های مختلف آماده تقویت و گسترش روابط با کشور چین هستیم.

در این دیدار لی جان شو، رییس پارلمان خلق چین با تأکید بر روابط دیرینه دو کشور گفت: در طول دو هزار سال رابطه بین دو کشور هرگز نزاع و اختلافی وجود نداشته است.

رییس پارلمان خلق چین افزود: سفر رییس‌جمهور خلق چین به ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود که توافق‌های راهبردی امضا شده در این سفر نشان از عزم دو کشور برای همکاری‌های طولانی مدت دارد.

وی در ادامه سفر دکتر لاریجانی و هیات همراه به کشور متبوعش را حاوی پیامی روشن برای همکاری درازمدت بین دو کشور دانست.در ادامه لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران با قدردانی از میزبانی شایسته پارلمان خلق چین گفت: روابط دو کشور و ملت ایران و چین همواره بر پایه دوستی بوده است.لاریجانی هدف از سفر به چین را گسترش همکاری‌های دو کشور برشمرد و گفت: ایران آماده تقویت روابط در زمینه‌های مختلف با کشور چین است.

منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397.12.01
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۰۲۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تولید آنزیم‌های نوترکیب دارویی در سلول هویج/تولید نانوسیلیکا از کاه و کلش برنج
 • کسی برای تهرانی‌مقدم‌ها و شهریاری‌ها فرش قرمز پهن نکرد/ برای برداشتن گام دوم انقلاب باید مراقب «غیر حماسه»‌ها و «ضد حماسه»‌ها بود
 • جلیلی: گام دوم انقلاب نیاز به خلق حماسه دارد
 • وظیفه دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور علاوه بر آموزش و پژوهش، خلق فناوری است
 • ترفندهای مجاهدین خلق در زندان
 • رزمندگان دفاع مقدس؛ سفیران گفتمان ایثار و مقاومت
 • تارتار: استقلال بسیار آماده بود و روز سختی را برای ما خلق کرد/ نیمه اول غافلگیر شدیم
 • اختلال دوقطبي (افسردگي شيدائي) چيست؟
 • استقلال در خلق یک نتیجه هت‌تریک می‌کند؟/ آمار شاگردان شفر در آزادی خوب نیست!
 • لاریجانی با گروه دوستی مجلس ملی خلق چین دیدار کرد
 • درخشش ماه کامل زیباترین صحنه ای که خلق شد + تصاویر
 • تعداد بانک‌ها با حجم اقتصاد متناسب نیست/ بانک مرکزی در جریمه اضافه برداشت‌ها برعکس عمل می‌کند/ چک‌های بلندمدت موجب خلق پول می‌شود
 • والورده: صفر- صفر نتیجه خطرناکی است
 • رئیس مجلس با گروه دوستی مجلس ملی خلق چین دیدار کرد
 • تاکید بر توسعه روابط دوجانبه ایران با چین
 • خدمت به خلق؛ شاهراه ارتباط با خدا/آرامش رهاورد همیاری با مردم است
 • فوتبال جهان| والورده: صفر- صفر نتیجه خطرناکی است/ بابت گل نزدن سوارس نگران نیستم
 • رئیس مجلس شورای اسلامی با گروه دوستی مجلس ملی خلق چین دیدار کرد
 • خلق رمانی بزرگسال با مضمون عرفان، توسط مهرداد موسویان