منتقدان سینما معتقدند با توجه به کیفیت فیلم ها داوری های جشنواره امسال در انتخاب ها و کاندیداها تقریبا تقریبا عادلانه بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امیررضا نوری پرتو  منتقد سینما در تیتر امشب گفت: داوری ها در فستیوال سینمایی امری نسبی است و در جشنواره امسال فیلم فجر با توجه به کیفیت فیلم ها که متوسط وخوب بودند، داوری ها در انتخاب ها و کاندیداها برای جشنواره امسال عادلانه بود و جوایز زیاد دور از انتظار نبود.

 او با بیان اینکه انتخاب برخی فیلم ها بعلت حمایت از نسل جوان بوده و برخی فیلم ها به دلیل حمایت ها جدا شد، افزود: برای بهترین فیلم حتی می توانستیم "درخونگاه" و "آشفتگی" را نیز برای بخش مسابقه انتخاب کنیم.
  او  با بیان اینکه در فستیوال های سینمایی بر اساس اساسنامه های خود معمولا 5 تا 7 نفر را بعنوان هیئت داوران انتخاب می کنند، گفت: خروجی همیشه با اعتراض هایی همراه بوده ولی باید این را پذیرفت که در بخش کارگردانی و بازیگری انتخاب ها خیلی سخت است.  نوری پرتو گفت: یکی از مشکلات مهم جشنواره ما این است که رئیسی برای هیئت داوران نداریم و حرف نهایی را او می زند.   این منتقد سینما گفت: در انتخاب بازیگر همچنان ملاک کلیشه ای در سینما وجود دارد.
  نوری پرتو درباره محتوای فیلم ها نیز گفت: تنوع ژانر در فیلم ها امسال بیشتر دیده شد و نکته خوب در انتخاب فیلم ها نیز همین بود اما فیلم ها از منظر فیلم نامه و ساختار فیلم نامه ضعیف بودند. او درباره انتخاب بازیگر های نقش مکمل گفت: انتخاب ها خیلی خوب بود و ایرادی نمی توان گرفت.
   پرتوی نور درباره داوری فیلم برداری ها گفت: کار آقای بهمنش و سلامی خوب بود و در بین فیلم ها انتخاب تختی برای بهترین فیلم برداری خوب بود.  کیوان امجدیان منتقد سینما دیگر مهمان برنامه گفت: امسال یکی از دوره هایی بود که داوری خوبی داشت و چینش هیئت داوران به گونه ای بود که تخصص و تجربه دیده شد و نتیجه دور از انتظار نبود و تقریبا انتظارات براورده شد. رسانه های مرجع هم همین نظرات را داشتند و داوری جشنواره امسال خوب بود.     امجدیان با بیان اینکه برخی فیلم ها بعلت اینکه ضعف هایی داشتند کنارگذاشته شدند،افزود: در مورد داوری ها هم فیلم های " 23 نفر" و "تختی" فیلم های قابل اعتناتری بودند و فیلم های دیگری شایستگی بیشتری نسبت به "قصر شیرین" داشتند.   او افزود: داوری امری نسبی است و نظر هیئت داوری قابل احترام است.
 امجدیان گفت: بعداز هر جشنواره متاسفانه اعتراضات شروع می شود این درحالی است که داوری نسبی است و باید تن به قاعده بازی داد و داوری را پذیرفت. او درباره جوایز برترین ها به نقش زن و مرد گفت: انتخاب ها خیلی سخت بود چون بازی ها خیلی نزدیک به هم بود اما روی هم رفته عادلانه بود.  شکل داوری در جشنواره های سینمایی و غیرسینمایی به این صورت است که چند سر داور انتخاب می شود که چند متخصص به سر داوران کمک می کنند اما در کشور ما با توجه به تعداد داوران کار داوری سخت است. در سودای سیمرغ داوری ها خوب بود ولی در بخش نگاه نو فیلم های بهتری مثل دیدن این فیلم جرم است با توجه به مختصات این بخش شانس انتخاب را داشت البته فیلمنامه مشکلاتی داشت.  او درباره محتوای فیلم ها گفت: با توجه به اینکه 30 تا 40 درصد فیلم ها ایده است، عمده مشکل سینمای ما فیلمنامه است و فیلمنامه نویس خیلی سخت مقدمه چینی می کند تا فیلم آغاز شود که این برای بیننده خسته کننده است.  او درباره انتخاب علی نصیریان بعنوان بازیگر نقش مکمل گفت: فیلم داوری می شود و همه بخش های فیلم نیز بررسی می شود و انتخاب پیشکسوت به عنوان نقش مکمل مشکلی نداشت چرا که وی به عنوان نقش مکمل در فیلم ها نیز بازی کرد.   امجدیان درباره نامزدی فیلم بردار ها نیز گفت: انتخاب نامزدها در این بخش خوب بود.  

منبع: شبکه خبر

خبر بعدی:

یحیی گل محمدی: نگران داوری بازی با پرسپولیس نیستم چون داور فغانی است؛ نباید اشتباهات قبل را تکرار کنیم

گل محمدی می گوید تیمش نباید مقابل پرسپولیس اشتباهات فردی و بزرگ داشته باشید.

طرفداری- سرمربی تیم فوتبال پدیده می گوید در دیدار فردا نباید اشتباهات گذشته‌مان مقابل پرسپولیس را تکرار کنیم.

 

به گزارش فارس، یحیی گل‌محمدی در نشست خبری پیش از بازی با پرسپولیس اظهار داشت:

جام حذفی و یک تک بازی با پرسپولیس داریم که بازی بسیار سختی است و با بازی با لیگ فرق دارد. مهم این است در این بازی اشتباه تاثیرگذار نداشته باشیم.

گل‌محمدی ادامه داد:‌

ما نباید مقابل پرسپولیس اشتباهات فردی و بزرگ داشته باشیم. مثل بازی قبل نباید مقابل پرسپولیس اشتباه کنیم. چون در بازی قبل با اشتباهات وحشتناکی بازی را واگذار کردیم. بازی قبل می‌تواند برای ما تجربه خوبی باشد تا بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم. اما به هر حال پرسپولیس تیم خوب و پرمهره‌ای است که مربی خیلی خوبی هم دارد و از هواداران و امکانات خوبی هم بهره می‌برد اما ما هم با انگیزه و آماده هستیم تا بتوانیم دور بعدی مرحله  جام حذفی صعود کنیم. مطمئنا بازی فردا جذاب خواهد بود و کسانی که از تلویزیون و ورزشگاه بازی را می‌بینند از آن لذت خواهند برد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه ظاهرا از مهدی ترابی شکایت کرده و گفتید این بازیکن نمی‌تواند مقابل شما بازی کند،‌گفت:

بحث شکایت نیست باید بدانیم ترابی مقابل ما حضور دارد یا ندارد. این قانونی است که در یوفا و فوتبال اروپا رعایت می‌شود. یک بازیکن در جام حذفی نمی‌تواند برای دو تیم بازی کند. قوانین داخلی را نمی‌دانم چگونه است به همین دلیل استعلام گرفته‌ایم و منتظریم پاسخ ما را بدهند که او می‌تواند بازی کند یا خیر که هنوز جوابی داده نشده است.

سرمربی تیم فوتبال پدیده در مورد اینکه هفته گذشته گل صحیح شما مردود اعلام شد و تیم پدیده از داوری سود برده یا ضرر کرده،‌اظهار داشت:

متاسفانه بحث داوری در فوتبال ما داغ شده است که همین مسئله باعث ایجاد عدم تمرکز روی داوران می‌شود. ما به سلامت تک تک داوران باور داریم. داوران خوبی داریم که احتیاج به حمایت بیشتری دارند. بازی‌ها حساس شده، تیم‌ها هزینه‌های وحشتناکی در این فصل کرده‌‌اند و اگر با این هزینه‌ها قهرمان نشوند و یا مقامی به دست نیاورند جای سؤال باقی خواهد ماند.

گل‌محمدی افزود:

فشار روی باشگاه‌ها، مدیران و مربیان هست که به داوری منتقل شده است، ما هم خیلی از داور ضرر کرده‌ایم. هیچ وقت هم نگفته‌ایم این اشتباهات عمدی بوده است. هیچ وقت این مسئله را عنوان نکردیم. در بازی هفته گذشته مقابل نفت آبادان دو امتیاز ما پرید. این دو امتیاز خیلی برای ما مهم بود زیرا یک تیم وسط جدول نیستیم. ما هم در کورس قهرمانی هستیم و بازیکنان بزرگی داریم و شانه به شانه مدعیان حرکت می‌کنیم. هزینه زیادی نکرده‌ایم امکانات زیادی هم نداریم اما انتظار داریم که در داوری عدالت رعایت شود. من خودم فشار روی داوران را حس می‌کنم و باید این فشار را از روی داوران کمتر کنیم.

وی در باره اینکه باشگاه پدیده شهر خودرو خواستار یک روز به تعویق افتادن بازی مقابل سپیدرود شده، گفت:

ما دو هفته قبل درخواست کردیم که این بازی یک روز به تعویق بیفتد و مسئولان سازمان لیگ گفتند که ما به این موضوع پاسخ مثبت خواهیم داد و ما به این دلیل برنامه‌ریزی کردیم که روز شنبه با سپیدرود بازی می‌کنیم. اما به ما دیروز اعلام شد که امکان به تعویق افتادن این بازی نیست و یک سؤال بزرگ برای من به وجود می‌آید و آن این است که چرا باید فشردگی مسابقات ما اینقدر فشار روی تیم ما بیاورد. اگر قرار به تعویق افتادن بازی ما بود سازمان لیگ می‌توانست از قبل این کار را انجام دهد. اما چه دلیلی دارد که 4 روز یک بار برای ما بازی می‌گذارند؟ این موضوع جای گلایه زیاد از سعید فتاحی و برنامه‌ریزان سازمان لیگ را برای ما دارد و نمی‌دانم چرا این فشار فقط باید روی ما باشد؟

سرمربی تیم فوتبال پدیده در خصوص اینکه به دلیل هجمه‌های اخیر نگران اشتباهات داوری به سود پرسپولیس در بازی فردا نیست، گفت:

ما از بحث داوری ضرر کرده‌ایم. شاید پرسپولیس هم ضرر کرده باشد. داور بازی فردا علیرضا فغانی است که تجربه زیادی دارد و من نگرانی بابت داور ندارم و اگر اشتباهی هم به ضرر ما انجام شود شک ندارم از روی غرض و عمد نیست چون به توانایی و سلامت کاری فغانی ایمان دارم و برای هر سوت او احترام قائل هستیم. و امیدوارم عدالت رعایت شود.

گل‌محمدی در پایان اظهار داشت:

همه بازیکنان ما سرحال هستند و فقط سعید صادقی محروم است.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۱۰۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روزنامه نگار ایلامی به عنوان داور جایزه ویژه خیام انتخاب شد
 • کارشناسی داوری پرسپولیس - پدیده شهر خودرو در برنامه نود + فیلم
 • کارشناسی داوری استقلال تهران - تراکتورسازی در برنامه نود + فیلم
 • کارشناسی داوری پرسپولیس - استقلال خوزستان در برنامه نود + فیلم
 • مروری بر جنجال های داوری در هفته های گذشته لیگ برتر + فیلم
 • تصمیم عجیب و غریب دپارتمان داوری درباره فغانی
 • زنان در تئاتر
 • دوره حرفه ای مدرسان داوری فیفا گشاش یافت
 • نگاهی به یازدهمین جشنواره ملی هنر‌های تجسمی فجر/ استقبال ۶ هزار نفری هنرمندان
 • عسگری: برخورد نشود داوری ها جنجالی تر می شود
 • ساختار جشنواره فیلم فجر نیاز به بازسازی دارد/ ابراز رضایت از دریافت سود اکران‌‌ها
 • اگر فکری به حال داوری نشود فاجعه رخ می‌دهد/ ولسیانی قول داد گل‌به‌خودی‌ها را جبران کند!/ تارتار به من اهانتی نکرده است
 • اعتراض به داوری؛ غیبت در جلسه VAR
 • نشست نگاهی تطبیقی به مطالعات تمدنی در ایران و مالزی برگزار می شود
 • توهین زشت کارشناس داوری به فوتبالیست‌های ایرانی
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| محمدرضا شریفی‌نیا مهمان امشب خیابان جام‌جم/ دبیر جشنواره جام‌جم: بازار در تلویزیون ایجاد می‌شود
 • بین‌المللی‌ها در جشنواره رادیو، داوری می‌کنند
 • جشن انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب
 • گل‌محمدی: نگران داوری فغانی نیستم