به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه «وال‌استریت ژورنال» دوشنبه شب به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی نوشت با وجود افشای نقش «سعود القحطانی» در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود، وی همچنان به صورت غیررسمی به «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی مشاوره می‌دهد و آزادانه در عربستان و حتی خارج از کشور در تردد است.

خاشقجی که از یک سال پیش و بعد از انتقاد از سیاست‌های بن‌سلمان در واشنگتن به تبعید خودخواسته رفته بود، مهر ماه امسال زمانی که برای انجام امور اداری مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه رفته بود، توسط یک تیم ترور اعزام‌شده از ریاض به قتل رسیده و تکه‌تکه شد.

آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در گزارشی در مورد این قتل با احتمال «متوسط رو به بالا» برآورد کرده است که شخص، ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده و قطحانی به نمایندگی از وی این عملیات را ترتیب داده است. هرچند دولت آمریکا با هدف حفظ روابط خود با ریاض از طرح اتهام علیه بن‌سلمان خودداری کرده، اما قطحانی و ۷ مقام سعودی دیگر که در این حادثه نقش داشته‌اند را در فهرست تحریم قرار داده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، ریاض در برابر فشار‌های واشنگتن برای «اقدام قاطع» علیه قحطانی مقاومت کرده است. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در این مورد گفته است: «به نظر نمی‌رسد که فعالیت‌های سعود القحطانی با محدودیت چندانی روبرو شده باشد.»

قحطانی پیش از قتل خاشچقی دست راست بن‌سلمان به شمار می‌رفت و مرکزی با حضور ۳۰۰۰ نیرو برای تحت فشار قرار دادن معارضین سعودی و تلاش برای بازگرداندن آن‌ها به عربستان تشکیل داده بود. پس از افشای قتل خاشقجی، سلمان پادشاه عربستان او را اخراج کرد، اما به گفته مقام‌های سعودی وی همچنان به صورت غیررسمی مشاور بن‌سلمان است و برخی وظایف پیشین خود از جمله ابلاغ دستورات دربار به روزنامه‌نگاران و هماهنگی دیدار‌های بن‌سلمان را بر عهده دارد.

دادستان کل عربستان سعودی تحت فشار رسانه‌ها و کشور‌های خارجی تاکنون ۱۰ نفر را رسما به نقش‌آفرینی در قتل خاشقجی متهم کرده، اما قحطانی متهم نشده و صرفا مورد تحقیق قرار گرفته است.

به گفته یک عضو دربار سعودی که از این قضیه مطلع است، بن‌سلمان تلاش کرده تا از قحطانی محافظت کند. وی می‌گوید: «قحطانی ستون فقرات دربار بن‌سلمان بود. او (بن‌سلمان) به وی اطمینان داده که اتفاقی برایش نمی‌افتد و پس از آنکه جنجال خاشقجی فروکش کرد، به کارش بازمی‌گردد.»

بنا بر این گزارش، بن‌سلمان از اینکه پدرش قحطانی را اخراج کرده، خشمگین شده است.

مقام‌های سعودی به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که با وجود آنکه قحطانی ظاهرا ممنوع‌الخروج است، اما وی در امارات عربی متحده دیده شده است. علاوه بر این، ریاض در برابر فشار‌های واشنگتن برای تعطیلی مرکز رسانه‌ای تحت نظر قحطانی نیز مقاومت کرده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، مقام‌های سعودی پنج نفر را در ردیف اعدام قرار داده‌اند و امیدوارند این موضوع بتواند از فشار‌ها برای تعقیب قحطانی بکاهد. این پنج نفر عبارتند از: «احمد الاسیری» معاون سابق سازمان اطلاعات سعودی، «ماهر مطرب» عضو سابق گارد پادشاهی سعودی، «صلاح الطبیقی» متخصص کالبدشکافی که گفته می‌شود خاشقجی را تکه‌تکه کرده، «مصطفی المدنی» بدل خاشقجی و «سعار الحربی».

یک مقام سعودی در این مورد گفته است: «رژیم سعودی می‌داند که ایالات متحده می‌خواهد شاهد محاکمه قحطانی باشد، اما آن‌ها (سعودی‌ها) امیدوارند که این پنج اسم کافی باشد.»

با این حال، مقام‌های آمریکایی می‌گویند حتی در مورد اینکه این افراد هم اعدام شوند، تردید دارند. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به روند کند دادرسی به این پرونده در عربستان سعودی‌ها، می‌گوید به نظر می‌رسد ریاض عمدا قصد دارد این روند را طولانی کرده و آن را برای مدت‌ها به تعویق بیاندازد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

تشویش و اختلال ناگهانی در تور آسیایی ولیعهد سعودی

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، گردش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در کشورهای آسیایی امروز- شنبه- دچار اختلال و تشویش ناگهانی شد به گونه‌ای که دیدار او از مالزی و اندونزی و سفرش به پاکستان یک روز به تعویق افتاد.

این در حالی است که به دنبال موضوع قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، اعتراض‌ها نسبت به او در حال افزایش است.

مالزی و اندونزی امروز اعلام کردند که دیدار بن سلمان از این دو کشور به درخواست عربستان برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده است. 

«سامر علاوی» گزارشگر الجزیره گفت که قرار بود عربستان با این دو کشور قراردادهای چند میلیارد دلاری امضا کند. 

این گزارشگر افزود که اندونزی انتظار دارد دیدار بن سلمان ناامیدی اقتصادی ناشی از دیدار دو سال پیش پدرش «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی را از بین برد، اما اعلام خبر دیدار ولیعهد سعودی از مالزی، مسئولان و سیاستمداران این کشور را در مقابل توده‌های مردم در تنگنا قرار داد. 

وزرای کابینه مالزی در اظهار نظر نسبت به این دیدار محافظه‌کاری کرده و به بیان این نکته اکتفا کردند که فقط خبر آن را شنیده و از جزئیات آن خبر ندارند. 

وزارت خارجه مالزی امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان طی تماس تلفنی با «سیف الدین عبدالله» همتای مالزیایی خود از تعویق سفر بن سلمان بدون ارائه جزئیات بیشتر خبر داد. 

خبرنگار الجزیره در مالزی گفت که خبر تعویق این سفر پس از آن اعلام شد که نهادهای حقوقی و انسانی از برگزاری تظاهرات گسترده در پایتخت مالزی خبر دادند. 

سازمان‌های حقوقی مالزی ولیعهد سعودی را به نقض گسترده حقوق بشر در عربستان، عادی‌سازی روابط با اسرائیل و ترور خاشقجی متهم کردند.

در جاکارتا نیز وزارت خارجه اندونزی اعلام کرد که سفر بن سلمان برای مدت نامعلومی به تأخیر افتاده است. در این بیانیه به جزئیات بیشتری از دلایل این تأخیر اشاره نشده اما بر تلاش دو طرف سعودی و اندونزیایی برای تعیین زمان جدید این دیدار و دستور کار آن تأکید شده است.

در اسلام آباد نیز وزارت خارجه پاکستان با اعلام خبر تعویق سفر بن سلمان به فردا هیچ اشاره‌ای به جزئیات آن نکرد.

مقام‌های پاکستان از لغو نشست اقتصادی مشترکی خبر دادند که در جدول کاری دیدار دو روزه بن‌سلمان از اسلام آباد قرار داشت.

پاکستان انتظار دارد که نخستین دیدار بن سلمان از این کشور از زمان انتصاب به  پست ولیعهدی موجب سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری عربستان در این کشور شود. 

هند نیز پس از پاکستان مقصد دیگر ولیعهد سعودی است که در سایه تنش‌های شدید دو کشور همسایه بر سر موضوع کشمیر صورت می‌گیرد.

این در حالی است که عربستان در شمار محکوم‌کنندگان حمله نظامی علیه یک کاروان نظامی هند در منطقه وابسته به کشمیر و کشته شدن ۴۴ نظامی هندی قرار داشت. 

علاوه بر پاکستان و هند، چین نیز ایستگاه سفر آسیایی بن سلمان در روز پنج شنبه آینده است.

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

مدارس کدام استان‌ها فردا شنبه ۲۷ بهمن ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: آمریکا عربستان ترورسیم قتل

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۱۹۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بن‌سلمان با اعضای طالبان در پاکستان دیدار می‌کند
 • احتمال دیدار بن سلمان با نمایندگان طالبان افغانستان در پاکستان
 • دیدار احتمالی ولیعهد سعودی با اعضای طالبان در پاکستان
 • ولیعهد سعودی با اعضای طالبان در پاکستان دیدار می کند
 • سفر بن سلمان به مالزی و اندونزی نیز به تعویق افتاد
 • ريخت و پاش دولت پاکستان براي سفر بن سلمان/ اعتراض مردم پاکستان سفر وليعهد سعودي را به تعويق انداخت
 • سفر جنجالی بن سلمان به پاکستان به تأخیر افتاد
 • سفر بن سلمان به اسلام آباد یک روز به تعویق افتاد
 • دیدبان حقوق بشر: مسئولیت ولیعهد سعودی در جنایت علیه خاشقجی روشن است
 • نگرانی سناتورهای آمریکایی درباره واکنش ترامپ به قتل خاشقجی
 • تعویق سفر ولیعهد رژیم سعودی به پاکستان
 • اردوغان: تصمیم داریم پرونده قتل خاشقجی را به محاکم بین‌المللی ارجاع دهیم
 • برنامه سفر ولیعهد سعودی به پاکستان تغییر یافت
 • برگ جدیدی از قتل خاشقجی
 • گزارش پلیس ترکیه از احتمال سوزانده شدن جسد خاشقجی در کنسولگری عربستان
 • ولیعهد عربستان به پاکستان می‌رود/ صدها پرواز داخلی و خارجی در اسلام آباد لغو می‌شود
 • درخواست مجلس سنا از دولت ترامپ برای ارائه اطلاعات بیشتر درباره قتل خاشقجی
 • راز جدیدی از پرونده قتل خاشقجی
 • پلیس ترکیه: احتمالا جسد خاشقجی در منزل سرکنسول عربستان سوزانده شده است