به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه «وال‌استریت ژورنال» دوشنبه شب به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی نوشت با وجود افشای نقش «سعود القحطانی» در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود، وی همچنان به صورت غیررسمی به «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی مشاوره می‌دهد و آزادانه در عربستان و حتی خارج از کشور در تردد است.

خاشقجی که از یک سال پیش و بعد از انتقاد از سیاست‌های بن‌سلمان در واشنگتن به تبعید خودخواسته رفته بود، مهر ماه امسال زمانی که برای انجام امور اداری مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه رفته بود، توسط یک تیم ترور اعزام‌شده از ریاض به قتل رسیده و تکه‌تکه شد.

آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در گزارشی در مورد این قتل با احتمال «متوسط رو به بالا» برآورد کرده است که شخص، ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده و قطحانی به نمایندگی از وی این عملیات را ترتیب داده است. هرچند دولت آمریکا با هدف حفظ روابط خود با ریاض از طرح اتهام علیه بن‌سلمان خودداری کرده، اما قطحانی و ۷ مقام سعودی دیگر که در این حادثه نقش داشته‌اند را در فهرست تحریم قرار داده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، ریاض در برابر فشار‌های واشنگتن برای «اقدام قاطع» علیه قحطانی مقاومت کرده است. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در این مورد گفته است: «به نظر نمی‌رسد که فعالیت‌های سعود القحطانی با محدودیت چندانی روبرو شده باشد.»

قحطانی پیش از قتل خاشچقی دست راست بن‌سلمان به شمار می‌رفت و مرکزی با حضور ۳۰۰۰ نیرو برای تحت فشار قرار دادن معارضین سعودی و تلاش برای بازگرداندن آن‌ها به عربستان تشکیل داده بود. پس از افشای قتل خاشقجی، سلمان پادشاه عربستان او را اخراج کرد، اما به گفته مقام‌های سعودی وی همچنان به صورت غیررسمی مشاور بن‌سلمان است و برخی وظایف پیشین خود از جمله ابلاغ دستورات دربار به روزنامه‌نگاران و هماهنگی دیدار‌های بن‌سلمان را بر عهده دارد.

دادستان کل عربستان سعودی تحت فشار رسانه‌ها و کشور‌های خارجی تاکنون ۱۰ نفر را رسما به نقش‌آفرینی در قتل خاشقجی متهم کرده، اما قحطانی متهم نشده و صرفا مورد تحقیق قرار گرفته است.

به گفته یک عضو دربار سعودی که از این قضیه مطلع است، بن‌سلمان تلاش کرده تا از قحطانی محافظت کند. وی می‌گوید: «قحطانی ستون فقرات دربار بن‌سلمان بود. او (بن‌سلمان) به وی اطمینان داده که اتفاقی برایش نمی‌افتد و پس از آنکه جنجال خاشقجی فروکش کرد، به کارش بازمی‌گردد.»

بنا بر این گزارش، بن‌سلمان از اینکه پدرش قحطانی را اخراج کرده، خشمگین شده است.

مقام‌های سعودی به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که با وجود آنکه قحطانی ظاهرا ممنوع‌الخروج است، اما وی در امارات عربی متحده دیده شده است. علاوه بر این، ریاض در برابر فشار‌های واشنگتن برای تعطیلی مرکز رسانه‌ای تحت نظر قحطانی نیز مقاومت کرده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، مقام‌های سعودی پنج نفر را در ردیف اعدام قرار داده‌اند و امیدوارند این موضوع بتواند از فشار‌ها برای تعقیب قحطانی بکاهد. این پنج نفر عبارتند از: «احمد الاسیری» معاون سابق سازمان اطلاعات سعودی، «ماهر مطرب» عضو سابق گارد پادشاهی سعودی، «صلاح الطبیقی» متخصص کالبدشکافی که گفته می‌شود خاشقجی را تکه‌تکه کرده، «مصطفی المدنی» بدل خاشقجی و «سعار الحربی».

یک مقام سعودی در این مورد گفته است: «رژیم سعودی می‌داند که ایالات متحده می‌خواهد شاهد محاکمه قحطانی باشد، اما آن‌ها (سعودی‌ها) امیدوارند که این پنج اسم کافی باشد.»

با این حال، مقام‌های آمریکایی می‌گویند حتی در مورد اینکه این افراد هم اعدام شوند، تردید دارند. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به روند کند دادرسی به این پرونده در عربستان سعودی‌ها، می‌گوید به نظر می‌رسد ریاض عمدا قصد دارد این روند را طولانی کرده و آن را برای مدت‌ها به تعویق بیاندازد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ناتوانی سعودی ها برای جایگزینی نفت ایران

همانگونه که انتظار می‌رفت و برخلاف ادعای سعودی ها برای جایگزین کردن نفت ایران، عربستان نتوانسته جای خالی ایران را در بازار پر کند و مشتریان سنتی ایران از تامین نیازهایشان بازمانده اند.

به گزارش مشرق، با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، نوک پیکان تحلیلگران اقتصادی متوجه بازار نفت شد که باید با محدودیت عرضه نفت ایران دست و پنجه نرم می‌کرد. در همان برهه بود که شیوخ حاشیه خلیج فارس به سرکردگی عربستان سعودی با هدف حمایت از اربابان آمریکایی خود به میدان آمده و مدعی شدند که برای جبران نفت ایران در بازار نگرانی وجود ندارد. شیوخی که دست در پوست گردوی جنگ یمن داشتند و اخبار رسیده از اوضاع اقتصادی، خلاف ادعای آنان را تأیید می‌کرد.

بیشتر بخوانید ستاره خلیج فارس قربانی طرح«سیراف»

طبق تحلیل بلومبرگ، روسیه، کویت و عربستان سعودی از جمله کشورهایی بودند که در صورت کاهش عرضه نفت ایران به بازار می‌توانستند آن را جبران کنند. کارشناسان درباره ادعای افزایش تولید ٢ میلیون بشکه‌ای نفت توسط عربستان، تردید جدی داشتند زیرا این کشور طی سال‌های گذشته همواره از ظرفیت بالای خود برای تولید نفت سخن گفته است ولی در عمل هیچ گاه موفق نبوده تولید خود را حتی به سطح ۱۱ میلیون بشکه در روز برساند.

ابزارهای سیاسی هم تأثیر نکردند

این در حالی است که برخی رسانه‌های غربی به ویژه آژانس بین المللی انرژی تلاش کردند با آمار سازی سیاسی بازار را آرام نشان داده و این طور القا کنند که در نبود نفت ایران، سعودی‌ها می‌توانند کمبودها را جبران کنند. با وجود اینکه عربستان سعودی می‌گوید می‌تواند روزانه ۱۲ میلیون بشکه نفت تولید کند اما بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به ناکامی این کشور در افزایش تولید نفت، در دوران تحریم‌های سال ۹۰ به بعد ایران و همچنین کاهش شدید تولید نفت در لیبی، ونزوئلا و … چنین هدفی دور از دسترس است.

از سویی دیگر طبق گفته متخصصان بازار نفت، سعودی‌ها برای افزایش تولید نفت خود به میزان حتی یک میلیون بشکه دچار یک مشکل اساسی هستند؛ نخست اینکه در ماه‌های گرم سال مصرف نفت در عربستان به دلیل افزایش استفاده از دستگاه‌های خنک کننده، روند صعودی به خود می‌گیرد.

این در شرایطی است که مصرف انرژی در عربستان طی چند سال اخیر به طور میانگین ۷.۵ درصد در سال افزایش یافته است. بر اساس گزارش اندیشکده بروکینگز، این شرایط باعث شده تا زنگ خطر برای عربستان به صدا درآید و این کشور به اصلاح نظام قیمت گذاری انرژی در کشورش بپردازد.

دست و پای بسته عربستان در طرح‌های پالایشی

محدودیت دیگری که عربستان برای افزایش صادرات نفت خام خود با آن روبرو است، این است که حاکمان شبه جزیره طی سال‌های گذشته سرمایه گذاری بزرگی روی صنایع پالایشی خود و صادرات فرآورده‌های نفتی انجام داده‌اند که از سود بیشتری برخوردار است؛ و دور از ذهن است که عربستان با کاهش ظرفیت پالایشی خود در کشورهای خارجی، بخواهد با شرکای خود وارد یک چالش بزرگ شود زیرا این کشور در اغلب پالایشگاه‌هایی که حضور دارد، به عنوان شریک به فعالیت مشغول است.

به این ترتیب باید گفت در شرایطی که عمر مخازن نفت عربستان نیمه عمر مفید خود را گذرانده و با افت تولید مواجه می‌شود، در وهله نخست نیازمند سرمایه گذاری کلان است. از طرفی اجرای سیاست‌های بالادستی خود در حوزه توسعه صنایع پالایشی را نیز در دست اقدام دارد که محدودیت این کشور در عرضه نفت به بازار را بیشتر می‌کند.

بر اساس آمار رسمی، عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی ظرفیت پالایشگاهی خود را به ۲ برابر افزایش داده و به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز برساند که این رقم معادل حدود تولید کنونی نفت این کشور است. در همین راستا پالایشگاه ٤٠۰ هزار بشکه‌ای جدیدی در منطقه جازان درمرحله نهایی قرار داشته و به زودی به بهره برداری می‌رسد. این راهبرد ریاض برخلاف خواسته ترامپ برای افزایش صادرات نفت است زیرا این کشور نه ظرفیت مازادی فعلاً برای افزایش تولید دارد و نه می‌تواند به صورت پایدار، کمبود نفت ایران، ونزوئلا و لیبی را در بازار پوشش دهد.

تولیدکنندگان بزرگ نفتی دارای ۶۰ روز ذخیره نفتی صنعتی، ۳۰ روز ذخیره نفتی استراتژیک هستند که کاهش هر یک روز ازاین ۹۰ روز می‌تواند قیمت‌ها را تکان دهد. با توجه به حساسیت عربستان به ذخایر مازاد خود در نقش سوپاپ اطمینان بازار نفت، می‌توان گفت استفاده از ذخایر نفتی خود به منظور عرضه آن به بازار بعید به نظر می‌رسد.

پای حرف مشتریان

رویترز به تازگی اعلام کرد کره جنوبی به‌دنبال لغو معافیت‌ها از تحریم‌های آمریکا در ژوئن برای دومین ماه هیچ نفتی از ایران وارد نکرد. واردات نفت کره از ایران در نیمه اول سال جاری ۳۶.۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این در حالی است که کره جنوبی پنجمین واردکننده بزرگ نفت خام و یکی از مشتریان اصلی ایران است که از ماه می، پس از لغو معافیت‌ها واردات نفت از ایران را متوقف کرد.

از سویی دیگر صادرات نفت ایران در ۶ ماه اول سال تقریباً ۳.۹ میلیون تن معادل ۱۵۶۱۵۵ بشکه در روز بود که نسبت به ۶.۱۳ میلیون تن همین دوره در سال گذشته ۳۶.۹ درصد کمتر شده بود.

به‌طور کلی، واردات نفت کره جنوبی در ژوئن ۲۰۱۹ میلادی (خرداد و تیر ۹۸) ۲.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۱.۴۹ میلیون تن یا حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز رسید که نشان می‌دهد این کشور نتوانسته است جایگزین مؤثری برای نفت ایران پیدا کند.

چین، عاجز از تأمین جایگزین نفت ایران

به دنبال آغاز به کار دو پالایشگاه بزرگ جدید، مصرف نفت خام چین در ماه ژوئن ۷.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد کرده و به رکورد جدیدی رسیده است. طبق اعلام اداره ملی آمار چین، مصرف نفت خام پالایشگاه‌ها در ماه گذشته سال ۲۰۱۹ میلادی به ۵۳.۷ میلیون تن، یا حدود ۱۳.۰۷ میلیون بشکه در روز رسید و رکورد جدیدی به ثبت رساند. رکورد قبلی مربوط به ماه آوریل (فوروردین- اردیبهشت ۹۸) ۱۲.۶۸ میلیون بشکه در روز بود.

این نرخ بالای پالایش نفت به علت آغاز به کار ۲ پالایشگاه بزرگ جدید صورت گرفته است؛ کارخانه پتروشیمی خصوصی هنگلی که در اواخر ماه می ظرفیت خود را به حداکثر رسانده و روزانه ۴۰۰ هزار بشکه را پالایش می‌کند و شرکت پتروشیمی ژه‌جیانگ که با ظرفیتی مشابه در ساحل شرقی فعالیت خود را آغاز کرده است.

رویترز اعلام کرد واردات هند در ماه ژوئن ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۴۰.۲۹ میلیارد دلار رسید که پایین‌ترین حد طی ۴ ماه اخیر بود و نشان می‌دهد مصرف در سومین اقتصاد بزرگ آسیا کاهش یافته است.

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت / ‏جایگزینی‬ نبود

واردات نفت هند در ژوئن امسال یعنی یک ماه پس از لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران ۱۳.۳۳ درصد کاهش داشت و به ۱۱.۰۳ میلیارد دلار رسید، افت قابل توجه واردات نفت هند نشان می‌دهد این کشور نتوانسته است جایگزینی برای نفت ایران پیدا کند.

منبع: مهر

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

کلیدواژه: آمریکا عربستان ترورسیم قتل

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۱۹۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشته و زخمی شدن ده‌ها عنصر متجاوز سعودی در «عسیر»
 • تلفات سنگین نظامیان سعودی در عسیر
 • بن سلمان دست به دامان آمریکا شد!
 • پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟
 • اعزام صدها نیروی آمریکا به عربستان سعودی؛ با چه هدفی؟
 • آمریکا ۵۰۰ نیروی جدید به عربستان سعودی اعزام می‌کند
 • تبعید امامان جماعت عربستانی در حکومت سلمان
 • اذذعان تحلیلگر صهیونیست: سعودی‌ها در یمن شکست خوردند
 • تلاش غرب برای نجات رژیم سعودی از باتلاق تجاوز به یمن
 • فعالیت ۴۸۰ همیار مشاور در مدارس ناحیه یک اهواز
 • اذعان تحلیلگر صهیونیست: سعودی‌ها در یمن شکست خوردند
 • پشت پرده فرار همسر حاکم دبی فاش شد؛ پای بن سلمان در میان است
 • ۲۸ هزار نیروی مشاور در آموزش پرورش نیاز داریم
 • بازبینی روابط واشنگتن ریاض با تحریم محمد بن سلمان
 • قدردانی سلمان خان از نقاش ایرانی
 • سلمان خان از نقاش ایرانی تشکر کرد
 • گفت و گوی تلفنی رئیس جمهوری افغانستان با ولیعهد سعودی
 • گفتگوی تلفنی «اشرف غنی» و «بن سلمان»
 • تمدید مهلت ارسال اثر به کنگره سلمان فارسی