تهران- ایرنا- سردار حسین علایی نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت ‌وگوی با «اعتماد» می گوید: سیاست ترامپ باز گرداندن ایران به دامان امریکاست. او ایران مستقل از سیاست‌های امریکا را نمی‌خواهد و معتقد است که ایران نه تنها نباید با سیاست‌های امریکا در خاورمیانه مخالفت کند، بلکه باید مثل زمان شاه، مجری‌سیاست‌های امریکا در منطقه خلیج فارس باشد.

توافق هسته‌ای ایران با جامعه جهانی همچنان زنده است اما ایران بیش از 6 عضو دیگر این توافق به تعهدات خود پایبند مانده است. امریکا قریب به 10 ماه پیش با فرمان رییس‌جمهور از برجام خارج شد و سایر اعضای باقی‌مانده در برجام از سه کشوراروپایی تا چین و روسیه هنوز نتوانسته‌اند نبود امریکا در توافق هسته‌ای را جبران کنند. در میان گلایه‌های ایران از عدم اجرای تمام و کمال تعهدات طرف مقابل، امریکا سیاست فشار حداکثری را در قبال ایران دنبال می‌کند؛ سیاستی که با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی در کنار دخالت‌های سیاسی در امور داخلی ایران همراه شده است.در این میان برنامه موشکی ایران به بهانه جدیدی برای پیشبرد پروژه ایران‌هراسی تبدیل شده و دولت دونالد ترامپ ادعا می‌کند فعالیت موشک‌های بالستیک ایران در تناقض با قطعنامه 2231 است.

این در حالی است که رییس‌جمهور امریکا با خروج از برجام که مورد تایید این قطعنامه قرار داشت عملا امکان استناد به آن را از خود سلب کرده است. اروپایی‌ها نیز در مساله موشکی یکی به میخ و یکی به نعل می‌زنند و به عنوان مثال تهران را به اقدام‌هایی ناسازگار با قطعنامه متهم می‌کنند اما در عمل از سخت‌گیری‌های تحریمی امریکا علیه ایران الگوبرداری نمی‌کنند.

سردار حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه که سابقه ریاست ستاد مشترک سپاه و قائم‌مقامی وزارت دفاع و ریاست سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع را نیز در کارنامه خود دارد در گفت‌وگوی اختصاصی با «اعتماد» راهبرد اصلی دولت‌های متفاوت امریکا در قبال ایران را تغییر رژیم می‌داند اما می‌گوید دولت امریکا با ناامیدی از این مساله اکنون سیاست تغییر رفتار ایران را به عنوان گام اول انتخاب کرده است. سردار علایی اعتقاد دارد که اروپا نیز مانند امریکا به منظور حفظ توازن به نفع رژیم اسراییل در منطقه به دنبال محدودسازی برنامه موشکی ایران است. مشروح گفت‌وگو با سردار حسین علایی به شرح زیر است:

**برنامه موشکی ایران همواره مورد سوال و اعتراض کشورهای غربی بوده اما در چند ماه اخیر اروپایی‌ها نیز در ماهیت اعتراض و نه نوع برخورد به امریکا پیوسته‌اند و به عنوان نمونه ادعا می‌کنند که برنامه موشک بالستیک ایران در تعارض یا در ناسازگاری با قطعنامه 2231 است. فکر می‌کنید با توجه به آنکه بودجه نظامی ایران در مقایسه با کشورهای همسایه و منطقه بسیار ناچیز است دلیل این میزان حساسیت روی برنامه موشکی ما چیست؟
ایران در دوران حکومت شاهنشاهی فاقد موشک‌های زمین به زمین و موشک‌های بالستیک بود. از روزهای آغازین جنگ تحمیلی، ارتش عراق از موشک‌های فراگ برای حمله به شهر دزفول استفاده می‌کرد. اما به تدریج عراق از موشک‌های اسکاد بی ساخت شوروی نیز علیه شهرهای ایران استفاده کرد. این در حالی بود که مردم آسیب دیده از حملات موشکی صدام به‌طور مرتب شعار «موشک جواب موشک» را می‌دادند ولی قوای مسلح ایران فاقد چنین توانی برای پاسخگویی به دشمن بودند.

تداوم حملات موشکی صدام به شهرهای ایران و نیز افزایش برد موشک‌های عراق، جمهوری اسلامی ایران را وادار کرد تا به دنبال ایجاد توان موشکی در داخل کشور بیفتد. از آنجا که کشورهای اروپایی و امریکا و شوروی عملا جانب صدام را در جنگ گرفته بودند، بنابراین ایران ناچار شد تا با خرید تعداد معدودی موشک بالستیک از کشورهای جهان سوم و با بهره‌گیری از دانش مهندسان جوان خود، دست به طراحی و مهندسی معکوس موشک‌های اسکاد بزند و توسعه توان موشکی را در داخل کشور برنامه‌ریزی کند.

اما از همان روزهای اول شروع فعالیت‌های موشکی در ایران، اروپا و امریکا نسبت به آن حساسیت نشان دادند و در اواخر جنگ تحمیلی تصمیم به تاسیس رژیم کنترل موشکی گرفتند تا قدرت دفاعی ایران را محدود کنند.

در مذاکرات برجام نیز اروپا و امریکا سعی کردند تا برای محدودسازی توان موشکی ایران، جمهوری اسلامی را تحت یک رژیم خلع سلاح گسترده قرار دهند که خیلی موفق نشدند. بنابراین توسعه توان موشکی ایران که ماهیتی دفاعی دارد در تعارض با قطعنامه 2231 سازمان ملل نیست.

**آیا محدودسازی برنامه موشکی ایران هدف نهایی امریکا و دولت ترامپ است یا این دولت برنامه موشکی را به ابزاری برای اعمال فشار بر ایران به منظور به پای میز مذاکره کشاندن آن تبدیل کرده و در نهایت ممکن است با سایر امتیازهایی که طبیعتا در مذاکره دوجانبه یا چندجانبه می‌گیرد با برنامه موشکی ایران هم موافقت کند؟
هدف اصلی امریکا و اروپا ضعیف نگه داشتن قدرت دفاعی ایران است. آنها نگران امنیت اسراییل هستند و معتقدند که افزایش توان موشکی ایران، موازنه قوا را علیه اسراییل به‌هم خواهد زد. بنابراین به دنبال برگزاری یک نوع گفت‌وگوی موشکی شبیه گفت‌وگوهای هسته‌ای هستند تا بتوانند از آن طریق، محدودیت‌هایی را برای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های قدرت موشکی ایران اعمال کنند. آنها می‌خواهند تا محدودیت‌هایی را برای برد، دقت، تعداد و میزان موشک‌های موجود در ایران ایجاد کنند به گونه‌ای که حتی بتوانند نقل و انتقال موشکی را نیز کنترل کنند. آنها پیوسته به تضعیف قدرت ایران می‌اندیشند و تحمل وجود یک قدرت موشکی در خاورمیانه که تحت کنترل آنها نباشد را ندارند.

اروپایی‌ها تجربه برجام را برای خود فرآیندی موفق و برای ایران محدود کننده می‌دانند و می‌خواهند با فشارهای جدید، این تجربه را در باره توان موشکی ایران نیز تکرار کنند و هیچ چیزی هم به ایران ندهند، درست مثل خروج ترامپ از برجام و تداوم تحریم‌ها.

**رژیم اسراییل و ادعاهای این رژیم در تهدید خواندن برنامه موشکی ایران را تا چه اندازه در تصمیم‌گیری‌های اروپا درباره برنامه موشکی ما سهیم می‌دانید؟
همه می‌دانند که سلاح‌های هسته‌ای و کلاهک‌های اتمی اسراییل از خطرات و تهدیدات دایمی برای تمامی کشورهای خاورمیانه است که اگر یک قدرت بازدارنده در برابر آن به وجود نیاید، امکان به‌کارگیری این سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورهای مسلمان افزایش می‌یابد. بنابراین از آنجا که سیاست امریکا و برخی از کشورهای اروپایی بالا نگاه داشتن دست اسراییل از نظر نظامی نسبت به تمامی کشورهای خاورمیانه است، بنابراین امریکا و اروپا نگران برنامه موشکی ایران هستند، زیرا توان موشکی ایران، حکومت اسراییل را از اجرای سیاست از «نیل تا فرات» بازمی‌دارد و او را مجبور می‌سازد تا از فکر لشکرکشی به کشورهای همجوار منصرف شود و به لاک دفاعی فرو رود. بنابراین بعضی از کشورهای اروپایی درصدد کمک به اسراییل برای حفظ برتری قدرت نظامی آن هستند.

**در یکی از سخنرانی‌های خود تاکید کرده بودید که ترامپ نمی‌خواهد ایران نیروی هسته‌ای اعم از صلح‌آمیز یا غیرصلح‌آمیز داشته باشد.این در حالی است که برخی تحلیلگران مسائل ایران و امریکا می‌گویند رییس‌جمهور امریکا صرفا به دنبال توافقی با ایران است که نام ترامپ را بر پیشانی داشته باشد و توافق باراک اوباما نباشد و چه بسا در این توافق فرضی، ترامپ از خیر بسیاری از محدودیت‌هایی که در برجام توسط امریکایی‌ها بر ایران تحمیل شد، بگذرد. نظر شما در این باره چیست؟
سیاست ترامپ باز گرداندن ایران به دامان امریکاست. او ایران مستقل از سیاست‌های امریکا را نمی‌خواهد و معتقد است که ایران نه تنها نباید با سیاست‌های امریکا در خاورمیانه مخالفت کند، بلکه باید مثل زمان شاه، مجری‌سیاست‌های امریکا در منطقه خلیج فارس باشد. ترامپ به دنبال مذاکره با ایران از موضع قدرت است تا بتواند سیاست‌های خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کند و معاهده‌ای را با ایران امضا کند که برای همیشه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران کنار گذاشته شده یا در کنترل امریکا قرار گیرد و ایران نتواند در این حوزه‌ها به‌طور مستقل عمل کند. بنابراین، به نظر می‌رسد که ترامپ به دنبال گرفتن امتیازات بیشتری نسبت به اوباما از ایران است تا در افکار عمومی خود را موفق‌تر از اوباما در مهار ایران نشان دهد.

**در حال حاضر دولت امریکا سیاست فشار حداکثری بر ایران در حوزه‌های متفاوت سیاسی، اقتصادی و امنیتی را دنبال می‌کند و گفته می‌شود که هدف اصلی به پای میز مذاکره کشاندن ایران است. فکر می‌کنید اگر ایران در دو سال باقی‌مانده از دور نخست ریاست‌جمهوری ترامپ باز هم در برابر مذاکره با این دولت مقاومت کند، احتمال روی آوردن دولت امریکا به گزینه نظامی وجود خواهد داشت؟ (اخیرا منابع امریکایی فاش کرده‌اند که ترامپ حتی در مواجهه نیروهای ایرانی با امریکایی در خلیج فارس هم این سوال را مطرح کرده بود که چرا ما نیروهای ایرانی را هدف قرار نمی‌دهیم و با توصیه‌های جیمز متیس، وزیر دفاع سابق از خیر حمله نظامی گذشته بود).
به کارگیری قدرت نظامی برای حل مسائل سیاست خارجی، همواره از سیاست‌های امریکا بوده است. حمله به افغانستان و عراق و حضور نظامی در سوریه و کمک به عربستان در تهاجم نظامی به یمن از نمونه‌های آن در همسایگی ایران است. اما ترامپ معتقد است که این اقدامات نظامی نه تنها مشکل امریکا را حل نکرده است، بلکه حدود 7000 میلیارد دلار هزینه روی دست امریکا گذاشته است.

در افغانستان نه تنها طالبان از بین نرفت بلکه الان ترامپ به دنبال نوعی مصالحه با این گروه است، در عراق هم امریکا نتوانست جای پای خود را محکم کند و در حال حاضر بنای بر خروج نظامیان خود از سوریه را نیز دارد. بنابراین دولتمردان امریکا روی آوردن به اقدام نظامی علیه ایران را بی‌فایده می‌دانند، گرچه جان بولتون و پمپئو به دنبال آنند. ولی ترامپ به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران با اعمال تحریم‌های گسترده و بی‌رحمانه است تا مردم ایران را به ستوه آورند و با دست مخالفین بتوانند نظام را تغییر دهند یا با تداوم فشارها جمهوری اسلامی را تسلیم خواسته‌های خود کنند.

**وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ترامپ به صراحت در موضع‌گیری‌های عمومی اعم از سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها و فضای مجازی، از تغییر رژیم در ایران حمایت می‌کنند که نمونه‌های اخیر آن توییت‌های مایک پمپئو در سالروز انقلاب اسلامی است. همزمان برخی چهره‌های اپوزیسیون در داخل نیز بر تعداد دیدارها با مقام‌های امریکایی در دولت و کنگره برای اعمال فشار بر نظام ایران افزوده‌اند. در چنین شرایطی همچنان اعتقاد دارید که هدف امریکا تغییر رفتار ایران است؟
هدف امریکا همواره تغییر نظام در ایران بوده است، اما چون دولتمردان امریکا آن را غیرعملی و ناممکن می‌دانند، تغییر رفتار را گام اول در مهار ایران می‌دانند.

**برخی از تحلیلگران اروپایی می‌گویند که ایران و اروپا هر دو سیاست صبر برای به پایان رسیدن دوره نخست ریاست‌جمهوری ترامپ و احتمالا شکست وی یا عدم مشارکت او در دور دوم را در پیش گرفته‌اند. فکر می‌کنید با توجه به حجم فشار اقتصادی و سیاسی که روی ایران از سوی دولت ترامپ گذاشته شده و از طرف دیگر ایران می‌گوید تا زمانی که زبان تهدید و تحریم امریکا متوقف نشود مذاکره نمی‌کند، باید احتمال هرگونه مذاکره میان ایران و امریکا در دو سال باقی‌مانده را صفر دانست؟
اصل مذاکره اگر از موضع برابر باشد، می‌تواند راهگشا باشد. اگر امریکا به این نتیجه برسد که برقراری تحریم‌ها علیه ایران به نتیجه مطلوب نخواهد رسید، ممکن است کوتاه بیاید و حاضر شود تا پمپئو 12 شرطی را که اعلام کرده بود، ملغی کند و ترامپ با برداشتن تحریم‌ها، راه مذاکره را باز کند. امریکا اگر بتواند نشان دهد که به دنبال براندازی نیست و می‌خواهد مسائل خود با ایران را حل کند می‌تواند به مذاکره امیدوار باشد.

ابتدا باید امریکا بپذیرد که جمهوری اسلامی با ایران دوران شاه یا با دولت پادشاهی عربستان متفاوت است و باید نگاه خود به ایران و انتظارات خود از جمهوری اسلامی را تغییر دهد. آنگاه می‌توان ابتدا در باره مسائل قابل تفاهم دستور کاری را مشخص کرد، مثل چگونگی برقراری امنیت در خلیج فارس و افغانستان و عراق در صورت خروج نظامیان امریکایی از منطقه و بعد به سایر مسائل حساس‌تر در روابط دوجانبه رسید.

**اروپا در برجام با ایران همراه اما در سایر مسائل غیربرجامی با امریکا گام برمی‌دارد. فکر می‌کنید سیاست فشار حداکثری سیاسی و امنیتی که ترامپ بر ایران به منظور تغییر رفتار وارد می‌کند تا چه اندازه در پشت پرده با حمایت اروپا همراه است و راهکار ایران برای تفکیک رابطه برجامی و غیربرجامی با اروپا چیست؟ به هرحال رهبری نیز تاکید داشته‌اند که ما به دنبال قطع رابطه با اروپا نیستیم اما نباید به آنها اعتماد کرد.
اروپا ضعیف‌تر از آن است که بخواهد جلوی سیاست‌های امریکا بایستد. اروپا فقط در حد حرف می‌تواند با بعضی سیاست‌های امریکا همراهی نکند. اصولا اروپا ظرفیت و استعداد جدا عمل کردن از برنامه‌ها و سیاست‌های امریکا را ندارد. نباید به اروپا وزن زیادی داد در عین حال که نباید آن را در دامان امریکا رها کرد. اقتصاد اروپا وابسته به تعاملات با امریکا است و اروپا به دنبال حفظ منافع خود در برجام است. امید به اروپا ما را از برداشتن گام‌های بزرگ باز می‌دارد.

منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397.11.23
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تحویل موشک‌های جدید روسی برای سامانه‌های موشکی اس-۴۰۰ چین

روسیه موشک‌های جدیدی برای سامانه‌های موشکی «اس-۴۰۰» فروخته شده به چین را به این کشور تحویل داده است تا جایگزین موشک‌هایی شوند که سال گذشته در جریان طوفان تنگه "لا-مانش" از بین رفتند. ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹ بین الملل آسیا-اقیانوسیه اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی چمیزوف" رئیس شرکت «راس تکنیک» روسیه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات دفاعی «IDEX 2019» در ابوظبی اعلام کرد که طرف روسی موشک‌های جدید برای سامانه‌های موشک‌های زمین به هوای «اس-400» را به چین تحویل داده است تا جایگزین موشک‌هایی شوند که در جریان طوفان "لا-مانش" آسیب دیدند.

وی یادآور شد: «قرارداد بین دو کشور مدت‌ها قبل امضاء شده و بر اساس آن ما می‌بایست همه موشک‌ها را پیش از این به طرف چینی تحویل می‌دادیم، ولی متاسفانه حادثه‌ای رخ داد و کشتی حامل این موشک‌ها دچار طوفان شد و ما مجبور شدیم آنها را به خاطر آسیب وارده شده از بین ببریم و اکنون موشک‌های جدیدیی برای سامانه‌های موشک‌های اس-400 چین ارسال شده است.»

یک هنگ کامل از سامانه‌های موشکی اس-400 در ژانویه سال 2018 توسط سه کشتی به سمت چین در حال عزیمت بودند که یکی از این کشتی‌ها در تنگه "لا-مانش" دچار طوفان سهمگینی شد و محموله تجهیزات نظامی آن دچار آسیب جدی شدند.    

مذاکرات برای امضای قرارداد تحویل سامانه موشکی اس-400 روسیه به چین در ماه نوامبر سال 2014 علنی شد و در نوامبر سال 2015 این قرارداد امضاء شد. شرکت «راس تکنیک» روسیه در سال 2016 اعلام کرد که ارتش چین در سال 2018 این سامانه‌ها را تحویل خواهد گرفت.

روسیه و عربستان هنوز در حال رایزنی درباره موشک‌های اس-400 هستنداستقرار سامانه‌های موشکی اس- 400 در مرزهای غربی روسیهتمایل 13 کشور به خرید موشک‌های اس-400 از روسیه

چین نخستین مشتری خارجی این سامانه‌های دفاع ضدموشکی مدرن ساخت روسیه است. کشورهای هند و ترکیه، نیز از دیگر خریداران این سامانه‌ها هستند که با روسیه قرارداد امضاء کرده‌اند. برخی کشورهای دیگر، از جمله عربستان سعودی هم در حال مذاکره در اینباره هستند.  

انتهای پیام/

R1445/P/S8,87,89,1414/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "چین" اخبار "روسیه"

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

دانلود آهنگ جديد احسان زرافشاني بنام ته تغاريِ خدا

کلیدواژه: سياسي اعتماد سياست ترامپ ايران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۲۳۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کردهای سوری دست به دامان اروپا شدند
 • اینستکس سکویی برای خروج از شرایط فشار است/ کشور‌ها را از اردوگاه خود پشت سر ترامپ نفرستیم
 • اینستکس می‌تواند سکویی برای خروج از شرایط تحت فشار باشد/ کشور‌ها را از اردوگاه خود پشت سر ترامپ نفرستیم
 • جدال چالش ظریف با یک‌جانبه گرایی
 • مادر باردار دیواندره ای با کمک راهداران از دامان برف نجات یافت
 • اینستکس می‌تواند سکویی برای خروج از شرایط تحت فشار باشد/ کشورها را از اردوگاه خود پشت سر ترامپ نفرستیم/ جنگ برجامی اروپا و آمریکا زرگری نیست
 • سیاست‌های ترامپ شرکای اروپایی را علیه آمریکا متحد کرد
 • بازگشت یک بهله «کرکس سیاه» به دامان طبیعت پلدختر
 • دفاع قاطعانه ظریف از مواضع جمهوری اسلامی درکنفرانس مونیخ
 • غرب تا هزینه ندهد فشار می‌آورد/ هیاهوی ترامپ از ضعف است/ تداوم مسیر فعلی سیاست خارجی، تهدید علیه امنیت ملی کشور است
 • «خط مقدم» با روایتی متفاوت از پدر موشکی ایران
 • «خط مقدم» روایت داستانی تشکیل یگان موشکی در ایران منتشر شد
 • امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند
 • چالش ‌های اتحادیه اروپا
 • دفاع موشکی در مونیخ!
 • واشنگتن می‌خواهد «اینستکس» را مختل کند/ تلاش اروپا برای تشویق ایران به مذاکره با آمریکا / INSTEX بیشتر مُسکن است تا درمان واقعی
 • صحبت‌های ظریف پیرامون برنامه موشکی ایران + فیلم
 • کنفرانس امنیتی مونیخ صحنه حملات اروپا به سیاست خارجی ترامپ
 • دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام