وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام این که تهیه مسکن یکی از دغدغه های مهم مردم جامعه بویژه جوانان است، گفت: دولت برنامه دارد 400 هزار واحد مسکونی اجتماعی برای افراد با درآمد متوسط ایجاد کند.به گزارش بلاغ،فرهاد دژپسند دوشنبه شب در جمع مردم شهرستان نکا در شرق مازندران افزود: بر اساس برآورد انجام شده 2 میلیون و 200 تا 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که بلااستفاده مانده است و این موارد آسیب می زند که البته دولت باید ورود کند که در حال انجام است.

وی با تاکید بر این که مشکلات اقتصادی موجود در جامعه عوامل مختلف داخلی و خارجی دارد، گفت: همه این مشکلات ناشی از سوء مدیریت نیست .
وزیر اقتصاد قضاوت منصفانه در باره عملکرد اقتصادی دولت را نیازمند قیاس وضعیت کنونی با گذشته و حتی سال گذشته دانست و با طرح این سئوال که باید ببینیم وضعیت صادرات نفتی سال گذشته و توان مدیریتی دولت چگونه بوده است ؟ توضیح داد: سال گذشته همین موقع صادرات غیر نفتی داشتیم و امسال هم داریم و کم نشد و تورم سال گذشته این موقع 32 درصد بود ولی اکنون کاهش یافته است و همه این موارد بیانگر آن است که سوء مدیریت نیست و دولتی که تورم را به تک رقمی رساند یعنی مدیریت کرد.
وی افزود: تورمی که اقتصاددانان پیش بینی می کردند اکنون به 50 تا 60 درصد برسد، با مدیریتی که انجام شد به حدود 20 درصد رسیده است و دولت تلاش دارد باز هم این میزان را کاهش دهد.
دژپسند یکی از مشکلات اقتصادی کشور را بی اخلاقی برخی کاسب نماها دانست و گفت: کاسب نماهای بازار ارز و دلال های بی تعصب به وطن ارزش پول را پایین آوردند و دولت در چند ماه اخیر تدابیری اندیشید و اکنون قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان رسیده است و تلاش داریم به ثبات برسیم و این هم یعنی این که در حال مدیریت مشکلات هستیم.
وزیر اقتصاد از بیکاری به عنوان یکی از مشکلات مهم و دغدغه مهم مردم یاد کرد و اظهار داشت : قطعا مردم از بیکاری جوانان در رنج هستند و جوانانی که جویای کارند به اشتغال نیاز دارند ولی بخش دولتی نمی تواند برای همه جوانان اشتغال ایجاد کند و باید از حضور سرمایه گذاران استفاده کرد و تسهیلات در اختیار قرار داد تا اشتغال ایجاد شود.
وی افزود: امروز جشن چهل سالگی انقلابی را برگزار کردیم که ' نه ' های فراوانی گفتیم و این نه گفتن ها یعنی آری گفتن به استقلال و آزادی و این که ما به دنبال استقلال بودیم و به دنبال عزت خواهیم بود و خود را و کشور را مقاوم بارآوردیم تا از هر تلنگری بازنایستیم.
وزیر امور اقتصاد گفت: در دوران جنگ 100 میلیارد دلار به زیرساخت های کشور ضربه وارد شد و این یک خسارت بود ولی می دانستیم که انقلاب کردیم که بایستیم و پایدار باشیم و باید تا جایی برویم و به جایی برسیم که در اوج قدرت باشیم.
وی افزود: در دوران جنگ، جنگ اقتصادی و جنگ سخت را با هم داشتیم و در تمام دوران تلاش کردیم و حاصل آن این که اکنون رشد علم و فن آوری، فرهنگ، آموزش و بخش های مختلف را داریم و امید به زندگی 20 سال افزایش یافت و اکنون بهترین رتبه را در عرصه پزشکی داریم و اکنون در ایران مشتری های خارجی داریم و پزشکان متخصص فراوان داریم و همه ناشی از تلاش است.
او ادامه داد: نگرش رژیم قبل، نگرش شهرگرایی بود نه روستاگرایی و نگرش محرومیت زدایی و منطقه ای و تعادل درآمدی و افزایش توان ساخت سد و آزاد راهها و اتکاء به توان داخلی نبود، ولی اکنون برعکس است و ملاک این است که اشتغال زایی مناطق روستایی با تسهیلات گسترش پیدا کند و این رویکرد خاص انقلاب بوده است.
دژپسند گفت: برق، آب، بهداشت و راه روستایی و آموزش و پرورش روستایی با نگرش بعد از انقلاب توسعه یافته است و در دهه اول انقلاب که دهه جنگ هم بود بخش کشاورزی مورد توجه بود چرا که تامین کننده مواد غذایی بود.
وی با اظهار این که نیازمندی های هر زمان متفاوت است، افزود: اگر پس از جنگ مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نمی ایستاد، اکنون مترو در تهران نداشتیم چون همکاران دانشگاهی ما در آن زمان و در زمان ساخت مترو اعلام می کردند که مترو توجیه اقتصادی ندارد، اما مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ایستاد و مترو راه اندازی شد و این ناشی از نگرش منبعث از انقلاب است.
وزیر اقتصاد استقلال اقتصادی و رفع مشکلات موجود را نیازمند ایستادگی و مقاومت دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا خودمان باشیم و روی پای خود بایستیم، همان گونه که قبل از انقلاب ایستادیم و مقاومت کردیم و انقلاب پیروز شد، جنگ را بدون این که کوچک ترین بخشی از کشور را به دشمن بدهیم، با مقاومت و ایستادگی و اراده کردن به نقطه مورد نظر رساندیم و اکنون در بخش دفاعی مرجع هستیم و به جایگاهی رسیدیم که کسی نمی تواند حرفی بزند و در بخش اقتصادی هم باید به جایگاهی برسیم که تورم و تحریم ها به ما آسیبی نزند.

منبع: ایرنا

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش تسهیلات مسکن مهر پردیس به ۵۰ میلیون تومان/ منابع تامین تسهیلات اجاره را وزارت اقتصاد باید پاسخ دهد

اسلامی گفت: تسهیلات مسکن مهر برای شهر پردیس ۱۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۵ میلیون تومان افزایش یافت.

به گزارش شریان نیوز، محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی درباره افزایش تسهیلات مسکن مهر گفت: در همان ابتدای ورود به وزارت راه وشهرسازی اعلام کردیم که با کمک خود مردم واحد‌های مسکن مهر را تمام کنیم به همین دلیل در شورای پول و اعتبار تسهیلات مسکن مهر پردیس با ۱۰ میلیون تومان افزایش به ۵۰ میلیون تومان رسید و در سایر شهر‌ها هم ۵ میلیون تومان افزایش یافت.

اسلامی درباره فروش اعتباری مصالح ساختمانی تصریح کرد: کار کارت اعتباری مصالح ساختمانی تمام شده و به زودی جزییات آن را اعلام می‌کنیم.

وی گفت: با وجود اینکه مسکن استیجاری در قانون اعلام شده، اما جامعه سرمایه گذاری و سرمایه داری از آن استقبال نکرده است. وزارت راه وشهرسازی همواره شرایط سهل و راحتی برای ساخت مسکن استیجاری فراهم کرده و ما آمادگی داریم که زمین را بدون آنکه وجهی مطالبه کنیم در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم، اما در سال‌های گذشته از آن استقبال نشده است.

کمیته تعیین نرخ اجاره بها نداریم

وی به تشکیل کمیته اجاره هم اشاره کرد و افزود: هیچ زمانی قرار نبوده که کمیته تعیین سقف اجاره بها از سوی دولت تشکیل شود و دولت حق مداخله در تعیین نرخ اجاره بها را ندارد.

اسلامی تصریح کرد: جامعه از دولت انتظار دارد که برای کنترل بازار اجاره اقدام کند، اما طبق قانون، دولت حق هیچ گونه مداخله برای تعیین نرخ اجاره بها ندارد و اجاره بها باید براساس توافق بین مالک و مستاجر تعیین شود.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: براساس ماده ۲ قانون ساماندهی و ماده ۲ آیین نامه موسسات اجاره داری حرفه‌ای تشکیل می‌شود که دستور العمل و شیوه نامه آن را تدوین کرده ایم و مالک و مستاجر با استفاده از استارت آپ‌ها، اجاره منطقی و طبق شیوه نامه تعیین می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات اجاره بها را باید از وزیر اقتصاد سوال کرد افزود: آقای دژپسند باید اعلام کند که منابع مالی مربوط به تسهیلات بازار اجاره را از کدام منابع بانکی تامین خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای ودیعه مسکن بافت‌های فرسوده، وزارت راه وشهرسازی تسهیلاتی را تخصیص می دهد که از طریق آن، فرد بتواند ملکی را برای مدت محدودی اجاره کند تا نوسازی شود افزود: برای تسهیلات بازار اجاره باید خود وزارت اقتصاد پاسخ دهد.

امید به خانه دار شدن در بین مردم باید از طریق رسانه ملی افزایش یابد

اسلامی با بیان اینکه نقش رسانه ملی در ایجاد امید مردم برای خانه دار شدن بسیار مهم و با ارزش است افزود: رسانه ملی می‌تواند با آگاه سازی کاری کند که مردم در زمان‌های حساس تصمیمات درستی را اتخاذ کنند.

وی بیان کرد: وزارت راه وشهرسازی در سال جاری برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید به ویژه اطراف کلان شهر‌ها برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه در دستور کار خود قرار داده که امکان خانه دار شدن برای تمامی افراد جامعه فراهم شود.

وی افزود: امید برخی از مردم برای خرید خانه از دست رفته بود که با این اقدام ملی و آغاز ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید امید تازه‌ای در بین مردم ایجاد می‌شود.

اسلامی یاد آوری کرد: باید امید واقعی بین مردم تزریق شود زیرا برخی سایت‌ها و فضای مجازی سعی دارند این امید را بین مردم تخریب کنند که نقش رسانه ملی در این بین بسیار مهم است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه  یک جامعه مهندسی کارا و پاک دست باید فراهم شود افزود: در انتخابات نظام مهندسی باید هماهنگی و وحدت ایجاد و از تولید مواردی که باعث بر هم ریختن این نظام می‌شود جلوگیری شود.

اسلامی ادامه داد: در چند سال گذشته، بحث‌هایی که در این حوزه به وجود آمد موجب دسته بندی مهندسان ساختمان شد  و آسیب زیادی به این جامعه وارد کرد.

وی افزود: امیدواریم با انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی یک تشکل کارا و حرفه‌ای در این بخش تشکیل شود تا تاثیر گذاری ماندگاری در حوزه مهندسی کشور فراهم شود.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۲۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خبری خوش به مددجویان استان تهران
 • ریزش قیمت ها در بازار مسکن
 • کاربران شبکه‌های اجتماعی ترکیه: اس-۴۰۰ به دریای سیاه رسید، حواست باشه آمریکا
 • مخالفت نامزد تصدی وزارت دفاع آمریکا با خرید اس-۴۰۰ از سوی ترکیه
 • گازگرفتگی در برج 18 طبقه غرب تهران/در تابستان هم احتمال گازگرفتگی وجود دارد
 • سناریوی سیاسی- حیثیتی- جاسوسی!/ ارزش راهبردی کاهش تعهدات برجامی ایران
 • علل بقا گرانی در کشور با توجه به کاهش نرخ ارز / کاهش 15 درصدی قیمت مسکن به زودی
 • خبر خوش رئیس سازمان بهزیستی کشور به مددجویان/ ساخت ۵۰۰۰ مسکن برای مددجویان سیل زده
 • ترکیه: نمی‌خواهیم موضوع اس ـ ۴۰۰ منجر به اختلاف با آمریکا شود
 • سامانه اس-۴۰۰ هیچ تهدیدی برای ناتو نیست
 • منطقه ویژه اقتصادی اترک، ظرفیت مغفول توسعه صنعت گلستان
 • بسته پیشنهادی مرکز پژوهش‌های جوان با محور «جنگ اقتصادی»
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • فکر کردن به «مکر» ماکرون وقت تلف کردن است/ آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی
 • کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت دلار در عرض چند ساعت/ سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست/ تحلیل بلومبرگ از بازار ارز/ افزایش ۴۰ درصدی سهم ایران در بازار عراق/ تورم ۲.۷ درصدی چین رکورد بالاترین سطح ۱۵ ماهه!
 • نباید تابلویِ قانونِ کار را با سنگ نشانه رفت/ اولین کمیته طبقه‌بندی مشاغل در وزارت نفت تشکیل شود/ کارگران سکوت می‌کنند تا آب باریکه‌شان قطع نشود
 • آمریکا الان در درونِ خودش درگیر مشکلات بزرگ اجتماعی و اقتصادی است
 • خوش و بش ویلموتس و مجیدی پس از پایان بازی تیم ملی+عکس
 • ۱۴ هزار نفر در مراکز درمانی تامین اجتماعی البرز بستری شدند