دفتر صادرات گمرک ایران با صدور اطلاعیه ای تاکید کرد که صادرات خاک زراعی و مرتعی ( کشاورزی) ممنوع است. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵ اقتصادی کشاورزی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دفتر صادرات گمرک ایران با صدور اطلاعیه ای تاکید کرد که صادرات خاک زراعی و مرتعی ( کشاورزی) ممنوع است. در این نامه آمده است.

پیرو مفاد بخشنامه شماره 82043‏/58664‏/747‏/480‏/71‏/126 مورخ 22‏/04‏/90 موضوع ممنوعیت صادرات خاکهای زراعی و مرتعی، مجدداً تأکید می گردد با عنایت به مفاد بند «الف‏-2» ذیل ماده 23 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، صادرات انواع خاک زراعی – مرتعی وگونه هایی که جنبه حفظ ذخائر ژنتیکی و یا محیط زیستی داشته باشند، کما فی السابق ممنوع است، دستور فرمایید در زمان اظهار محموله های صادراتی تحت عنوان خاک صنعتی، بدواً نظر آزمایشگاه استاندارد (مبنی بر تأیید صنعتی بودن آن) را استعلام نمایند.

صادرات خاک صنعتی با مجوز آزمایشگاه استاندارد/ خروج خاک زراعی همچنان ممنوع است

 باتوجه به اینکه دربخشنامه فوق الذکر مؤسسه تحقیقات خاک و آب در خصوص تشخیص خاک زراعی و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور درخصوص تشخیص خاک مرتعی ازطرف وزارت جهاد کشاورزی وهمچنین درمورد رعایت حفظ ذخائر ژنتیکی ویا حفاظت تنوع زیستی، دفتر زیستگاهها وامورمناطق از طرف سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان مراجع تشخیص تعیین شده اند، لازم است درصورت احتمال زراعی ویا مرتعی بودن نوع خاک اظهارشده جهت صادرات، نسبت به استعلام مراتب از مراجع موصوف اقدام نمایند.

شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را به کلیه واحد های تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت مستمر معمول دارند.

انتهای پیام/

R1342/P/S7,83/CT1 واژه های کاربردی مرتبط وزارت جهاد کشاورزی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

400 هزار حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در کشور فعال است

علیمراد اکبری روز دوشنبه در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی خراسان جنوبی افزود: در یک گفتمان عمومی و غیرکارشناسی در کشور میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ۹۰ تا ۹۲ درصد اعلام می‌شود در حالی که اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه مصرف آب کشاورزی در کشور از ۶۵ درصد هم کمتر است اظهار داشت: از دو سال گذشته تاکنون برای بررسی میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی به صورت میدانی ورود کرده‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در این طرح ۳۵ محصول عمده در ۷۰ درصد عرصه‌های تولیدی کشور هدفگذاری شد و با استفاده از توان بزرگترین و قوی‌ترین نیروهای آمار کشور اکنون نتایج ۱۵ محصول به اتمام رسیده و میزان مصرف آب کمتر از ۶۵ درصد گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد در کشور کم‌آبیاری می‌شود عنوان کرد: به عنوان مثال دور آبیاری در محصول پسته در کرمان تا ۹۰ روز است که نشان می دهد به این بخش جفا می‌شود.

اکبری با تاکید بر اینکه بایستی از منابع آبی کشور صیانت کنیم یادآور شد: با برنامه‌های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی ۱۰۰ درصد موافق هستیم اما بایستی امور به صورت کارشناسی شده باشد.

وی اضافه کرد: نمی‌توان با بستن شیرآلات آب از منابع آبی صیانت کرد زیرا با شیر آب بازی کردن مدیریت کردن نیست لذا برای معیشت ۴.۵ تا پنج میلیون بهره‌بردار بخش کشاورزی باید به صورت کارشناسی شده برنامه‌ریزی کرد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: بازدیدهایی که دو روز گذشته از منابع آبی استان خراسان جنوبی داشتیم نظر ما را در این استان عوض کرد مردم مناطق روستایی با قنات‌های خشکیده چه می‌کنند.

وی افزود: مردم این استان انسان‌هایی فوق العاده بزرگوار، دلسوز و قانع هستند که کرامت آنها خیلی بالاست و در مقابل این مردم شرم می‌کنیم که قنات ۱۲ لیتری چندصد بهره‌بردار داشته باشد.

اکبری اظهار داشت: در بحث مدیریت منابع آبی خراسان جنوبی که ضامن اهمیت اقتصادی این استان است باید بیشتر تلاش کرد و نگاه‌ها را تغییر داد.

وی عنوان کرد: خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده زیادی است برای رسیدن به کاهش مصرف منابع آبی باید تلاش کنیم زیرا این سفره‌های آبی سرمایه آیندگان مملکت است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیلان آبی خراسان جنوبی با مشکل مواجه بوده و آمار و ارقام به درستی جمع‌آوری نشده است که در این زمینه بایستی دستگاه‌های ذیربط جامع‌نگری داشته باشند.

وی یادآور شد: مرجع تعیین سطح سفره‌های آب زیرزمینی در استان موجود است لذا بایستی در مدیریت آب‌های سطحی برای معیشت بهتر بهره‌برداران بخش کشاورزی بیشتر تلاش شود.

اکبری با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب از آبهای سطحی از استان مرزی خراسان جنوبی خارج می‌شود گفت: همچنین مصرف آب در بخش فضاهای سبز شهری زیاد است در صورتی که این هدررفت در بیلان استان دیده نشده است.

وی افزود: در بیلان آب استان مشکلاتی وجود دارد که بایستی این موضوع با کمک دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سایر بخش‌ها بیلان تطبیق داده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه باید کاشت محصولات تابستانه در این استان تعطیل شود اظهار داشت: حتی در توسعه باغاتی که مصرف آب پایین دارند باید با احتیاط عمل شود.

وی گفت: خراسان جنوبی استانی فوق‌العاده آسیب پذیر است و انباشت خشکسالی در چند سال گذشته آسیب‌های زیادی به بخش کشاورزی وارد کرده است لذا بایستی بسته‌ای در بحث آبخیزداری، مدیریت آب سبز و عملیات مرمت و لایروبی قنوات تعریف شود.

اکبری بر استفاده از مالچ‌های پلاستیکی در مزارع کشاورزی تاکید کرد و گفت: از این طریق می‌توان تا ۹۰ درصد جلوی تبخیر آب در اراضی کشاورزی را کاهش داد.

وی تصریح کرد: توسعه کشت‌های نشایی، تغییر الگوی کشت، پرورش آبزیان، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، توسعه آبیاری نوین و میکرو، استفاده از کشاورزی حفاظتی، افزایش مواد آلی خاک و سایر از جمله راهکارهای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی به ویژه در خراسان جنوبی است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با چاه‌های غیرمجاز درخراسان جنوبی گفت: در این استان تعداد چاه‌های غیرمجاز و مصرف آب بسیار پایین است اما بایستی مدیریت شود.

وی افزود: همچنین چاه‌های کم بازده کشاورزی با آب یا خاک شور فعال هستند که می‌توان آنها را به فعالیت‌های غیرزراعی مانند پرورش آبزیان اختصاص داد.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

خانم ها میتوانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

کلیدواژه: وزارت جهاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۲۶۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پوشش بیمه محصولات زراعی و دامی در اردبیل افزایش یابد
 • پنج هزار قلمه صنوبر در دانشگاه گیلان کاشته شد
 • واردات دستگاه های ازن تراپی ممنوع شد
 • مصرف بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در چاه‌های غیرمجاز کشاورزی کشور
 • خسارت ۳۶۳ میلیارد ریالی باد و طوفان به بخش کشاورزی کوهسرخ
 • واردات برنج را ممنوع کنید
 • واردات دستگاه اُزن‌تراپی ممنوع شد
 • واردات دستگاه های ازن تراپی ممنوع است
 • قلع و قمع ۲۰ مورد از مستحدثات غیرمجاز اراضی زراعی و باغی در ملارد
 • مصرف بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در چاه‌های غیرمجاز کشاورزی
 • ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی از مبدا میدان مرکزی تره بار
 • زراعت چوب؛ نسخه بی دارو برای درمان چند درد
 • شناسایی 1200 گونه گیاهی در استان مرکزی برداشت 10 میلیارد ریالی محصولات فرعی مرتعی
 • استان زنجان در حوزه صادرات محصولات کشاورزی وضعیت نامطلوبی دارد/ صادرات و کشت محصولات کشاورزی در زنجان برنامه مدونی ندارد
 • فرصت ها و چالش های قانون حفاظت از خاک
 • مشکل امرار معاش، برخی نویسندگان را دچار ناامیدی کرده/ «پاسیاد پسر خاک»، روایتی از زندگی یک اسیر
 • مرتضی بانک: سامانه اعتبار سنجی فعالین اقتصادی مناطق آزاد، تا پایان سال راه اندازی خواهد شد/مناطق آزاد در شش سال گذشته 9 میلیارد دلار واردات و 4.5 میلیارد دلار صادرات به خارج از کشور داشتند
 • اطلاعیه‌ هواشناسی خوزستان در خصوص تندباد و خاک محلی
 • تأکید جهاد کشاورزی اصفهان به مالکان اراضی و باغات؛ هرگونه خرید و فروش در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد