هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره 1427 روز سه شنبه 23 بهمن 97 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با شیروان (یدالله) محبی کشتی گیر سنگین وزن کرمانشاه منتشر کرده است.

متن کامل این مصاحبه بدین شرح است: هیچ‌کس نفهمید که در سالن مسابقات بوداپست مجارستان (سال 1985 میلادی)، چه کسی به محمدحسن محبی گفت که در لحظه خواندن سرود ملی کشور آمریکا و برافراشته شدن پرچم این کشور، مدال خود را زمین بیندازد و از سکو پایین بیاید.
محمود معزی پور و شمس‌الدین سیدعباسی مربیان تیم ایران نیز نفهمیدند که این حس ناسیونالیستی باعث خواهد شد که هم مدال از محبی گرفته شود و هم اینکه ایران نیز مجبور به ترک مسابقات شود.
حدود سه دهه از آن ماجرا گذشت، اما انگار این آمریکایی‌ها دست از سر خانواده محبی‌ها برنمی‌داشتند، شاید این اجنبی‌ها آمده‌اند که کرمانشاهیان را زجرکش کنند و آن‌ها را تا لب مرگ پیش ببرند، در مسابقات کشتی رقابت‌های جهانی در سال 2016نیک گیادوفسکی آمریکایی آمد و یداله را برد و خاطرات ویلیام شر را برای ما کرمانشاهیان زنده کرد.
این داستان سه اسطوره نیست، قصه چهار کشتی‌گیر از 2 نسل متفاوت است، محمدحسین و حسن از نسل جنگ و قحطی و یداله از نسلی نوین که این روزها او را به عنوان جانشین علیرضا سلیمانی افسانه‌ای می‌دانند.هرسه نفر آن‌ها از یک خانواده اصیل و کشتی دوست هستند، از باشگاه تختی، از اسطوره شدن برای مردمانی رنجدیده و سخت‌کوش که هشت سال جنگیدند، زخم خوردند اما صبورانه ناله نکردند، لب گزیدند اما خم به ابرو نیاوردند.
یداله محبی یکی از معدود ستاره‌هایی است که در سال‌های اخیر حال کرمانشاه را با مسابقات خارق‌العاده‌اش خوب کرده است. جادوی او در مسابقات قهرمانی آسیا و جام تختی، حتی تحسین مخالفانش را هم برانگیخته اما آیا زیرپوست او یک قهرمان نفس می‌کشد؟
اینکه این کشتی‌گیر کرمانشاهی چگونه با آن جثه بزرگش همه فنون کشتی را به راحتی انجام می‌دهد، اینکه او چگونه در یک زمان به چند چیز فکر می‌کند و مانند یک شطرنج‌باز تا چند حرکت را پیش‌بینی می‌کند، سؤالاتی هستند که اگر خودش پاسخ ندهد تا سال‌ها بی‌جواب خواهد ماند. یداله محبی برای مردم کرمانشاه یک اسطوره محسوب می‌شود؛ آن‌چنان مقدس که کرمانشاهی‌ها همان افسانه‌های قدیمی ایرانی را برای اسطوره‌های خود می‌سرایند آن‌ها نیز برای محبی می‌سازند. همان‌طور که رسول خادم رئیس اسبق فدراسیون کشتی در مدح‌سرایی برای محبی جملات فوقِ احساسی به کار برده بود، چگونه می‌توان در برابر این شکوه و سخاوت، بی‌تفاوت بود و به احترام‌اش برنخاست؟
هرچند درست مثل عموهایش، او هم نماد و اسطوره‌ای فراموش نشدنی برای کرمانشاه است؛ اما مخالفانی نیز دارد که متهمش می‌کنند به اینکه به واسطه نام و نسب محبی‌ها به این جایگاه دست یافته است.
اما یداله محبی خود را در دنیای کشتی پیدا کرد. میزان محبوبیت‌اش را شاید بتوان از آنجا نشانه زد که مراد محمدی او را در ترکیب نهایی تیم ملی کشتی برای جام تختی قرار داد و باعث شد مردم کرمانشاه آن قصیده بلند سیاوش کسرایی شاعر نامدار ایران را می‌خوانند که گفت «جهان پهلوانا صفای تو باد.»

- ما کرمانشاهی‌ها همه‌اش دنبال اطلاعات دقیق‌تری از «پدر» شما یعنی «کاظم محبی» هستیم؛ مثلاً چرا دوره کشتی و دنیای قهرمانی وی خیلی زود تمام و تصمیم گرفت مربی شود. اصلا اجازه بدهید این‌گونه شروع کنیم که یک بار در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» گفته بودید، من فرزند «کاظم» هستم؛ فکر می‌کنم هنوز هم خیلی از مردم فکر می‌کنند شما فرزند «محمدحسین» یا «محمدحسن» هستید.
من فرزند «کاظم» هستم؛ برادر بزرگ‌تر «محمدحسن» و «محمدحسین»؛ پدرم در قدیم یکی از کشتی‌گیران خوب کرمانشاه محسوب می‌شد که خیلی زود از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد و مربی شد، اما رویدادهای ورزشی را همیشه دنبال می‌کند، به خصوص اخبار کشتی؛ پدرم در میدان جوانشیر مغازه دارد و همراه با دوستانش مسابقات کشتی را پیگیری می‌کند، مثلاً چند وقت پیش دنبال خبر مسابقات کشتی «یاریگین» روسیه بود.
من مصاحبه پدرتان در آن زمان را خواندم که گفته بودند به خاطر فضای مسموم و بدِ کشتی ترجیح می‌دهد از دنیای قهرمانی خداحافظی کند؛ بی‌تعارف از فقدان روح پهلوانی در کشتی کرمانشاه صحبت کرد.
این موضوع یک بخش ماجرا است؛ پدرم مشوق اصلی کشتی‌گیر شدن عموهایم یعنی «محمدحسن» و «محمدحسین» بود، مادربزرگم همیشه نقل می‌کند که پدرم با زور و اصرار عموهایم را به سالن کشتی می‌برد یا اینکه در خانه با آن‌ها کشتی تمرین می‌کرد و این کار را هم همیشه با خشونت انجام می‌داد که باعث ناراحتی مادربزرگم می‌شد؛ پدرم هنوز هم عاشق کشتی است و تایم کشتی دارد.

- اما آقا کاظم خیلی پیگیر اتفاقات کشتی کرمانشاه نیستند، مثلاً هیچ‌وقت در محل هیات کشتی حضور ندارند.
پدرم خیلی دوست ندارد در مسائل کشتی دخالت کند و به همین دلیل به هیئت کشتی نمی‌رود. بعید می‌دانم هیچ آدمی در کره زمین به اندازه پدرم به ورزش علاقه داشته باشد، اطلاعات ایشان نسبت به تمام رشته‌های ورزشی کامل است و مسابقات کشتی، فوتبال، بسکتبال و والیبال را همیشه پیگیری می‌کند.

- در یکی از مصاحبه‌های‌تان به این مسئله تاکید کرده بودید که عموهای‌تان باعث شدند که شما و «ارشک» کشتی‌گیر شوید.
مشوق اصلی من در این راه پدرم بود. بعد از آن عموهایم خیلی برایم زحمت کشیدند. آن‌ها من را ساختند که به اینجا رسیدم. من از پنج‌سالگی همراه با پدرم به سالن کشتی می‌رفتم و دور تشک کشتی بازی می‌کردم و گاهی وقت‌ها هم همان‌جا خوابم می‌برد؛ وقتی هم به خانه می‌آمدم اعضای خانواده شب‌ها دور هم جمع می‌شدند و درباره کشتی حرف می‌زدند، می‌خواهم بگویم کشتی در روح و جسم خانواده محبی‌ها موج می‌زد.

-«ارشک» هم به کشتی علاقه داشت؟
بله، اما ارشک چون 2 سال از من کوچک‌تر بود کمی دیرتر به سمت کشتی آمد؛ وقتی به سن 12 سالگی رسیدم سرِ تایم آقای «کهریزی» و «یزدان فرزایی» رفتم، بیشتر تابستان‌ها تمرین می‌رفتم و در زمان مدرسه دیگر سالن نمی‌رفتم، یعنی مادرم اجازه نمی‌داد به تمرین کشتی بروم؛ تا اینکه «ارشک» در سال 91 قهرمان مسابقات آموزشگاهی شد، در مسابقات قهرمانی استان هم دوم شد، من هم نفر اول رقابت‌های قهرمانی شهرستان شدم اما به خاطر مصدومیت در مسابقات استانی شرکت نکردم.

-چند وقت پیش با دکتر «جواد کریمی» پیشکسوت قدیمی ورزش و کشتی ایران صحبت می‌کردم، ایشان در بخشی از صحبت‌های‌شان به شما اشاره کرد و گفت، «یداله» دارای ژنی است که از یداله خان محبی، محمدحسین و محمدحسن به یادگار دارد. البته در قدیم هم کشتی‌گیرهایی داشتیم که متعلق به یک خانواده بودند مثل برادران «خادم» یا «حبیبی‌ها»؛ اگر «یداله» استعدادش را در مسیر درست قرار بدهد به نفر اول وزن خودش در دنیا تبدیل می‌شود.
این یک واقعیت است که ژن در ورزش حرف اول و آخر را می‌زند؛ به عنوان مثال کشورهای چین، آمریکا و روسیه که تمام مدال‌های المپیک را کسب می‌کنند، به صورت اتفاقی این موفقیت را کسب نمی‌کنند، آن‌ها ورزشکارهای‌شان را از کودکی پرورش می‌دهند تا در آینده مدال المپیک را کسب کنند.

-اگر مایل باشید مسیر گفت‌وگو را تغییر دهیم؛ این سوال همیشه مثل «خوره» ذهنم را درگیر کرده است، این که چرا مردم هنوز با برادران زرافشانی‌ها و زرینی خاطره دارند یک بحث جداگانه است که نیاز دارد بیشتر به آن پرداخته شود؛ اما نکته مشترکی هم بینِ کرمانشاهی‌ها و شهرهای دیگر وجود دارد که مردم کماکان چهره‌هایی مانندِ برادران محبی را نسبت به دیگر قهرمان‌ها بیشتر دوست دارند؛ آیا می‌توان به این مسئله نگاه جامعه‌شناسی داشت؟
بحث خوبی را مطرح کردید؛ البته اگر حرفی بزنم شاید برخی بگویند چون برادرزاده برادران «محبی» هستم با تعصب این صحبت را می‌گویم اما واقعاً عموهایم از قدیم‌الایام به شهر و همشهریان‌شان تعصب داشته‌اند، الان هم همین حس در وجودشان موج می‌زند؛ مثلاً خیلی از کشتی‌گیران قدیم استان مثل فریدون قنبری، اشکان ازلی‌فر، بابک قربانی، جعفر دلیری، احسان امینی و رضا افضلی شاگردهای داش هما (محمدحسن) بوده‌اند. کشتی بیشتر به انسان‌هایی نیاز دارد که دارای فتوت و منش پهلوانی باشند؛ فکر می‌کنم عموهایم به خاطر تعصبی که به شهرشان دارند هنوز نزد مردم محبوب هستند.

-به نکته خوبی اشاره کردید چون هنوز هم این بحث مطرح است که اگر «حسن محبی» از «فریدون قنبری» که یک زمان در زندان گرفتار شده بود، حمایت نمی‌کرد شاید این کشتی‌گیر به سرنوشتی شوم دچار می‌شد، به قول منصور برزگر، سرمربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد که در یک محفل خصوصی از فریدون قنبری با حسرت یاد کرده و گفته بود وقتی اسم این کشتی‌گیر را می‌برم این شعر در ذهنم تداعی می‌شود، درس معلم بود ار زمزمه محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را.
بله، حتی یادم می‌آید عموهایم در ماجرای «بابک قربانی» هم خیلی تلاش کردند اما متاسفانه به سرانجام نرسید؛ چند وقت «احسان امینی» تعریف می‌کرد که وقتی قهرمان جام تختی و کشور شده بود، مسئولین فدراسیون تصمیم گرفته بودند که احسان لشگری را به جای او به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام کنند؛ تا اینکه با مشورت دوستانش با عمویم یعنی داش هما تماس می‌گیرد و ماجرا را با ایشان در جریان می‌گذارد، عمویم هم خیلی زود با فدراسیون صحبت می‌کند و در نهایت امینی به رقابت‌های قهرمانی آسیا می‌رود.

-قبول دارید به خاطر اسم و آوازه برادران محبی تحت ‌فشار شدید روانی هستید. شاید این موضوع در گذر زمان روی شما تأثیر منفی بگذارد.
الان دیگر تحت ‌فشار نیستم و با این موضوع کنار آمده‌ام؛ البته هنوز اول راه هستم و می‌دانم سخت است که به رکوردهای عموهایم برسم، این یک افتخار است که بنده را با این کشتی‌گیران مقایسه می‌کنند، اما برخی مواقع با بدشانسی روبرو شدم مثلاً در رقابت‌های انتخابی تیم ملی که اوایل سال جاری برگزار شد خیلی اذیت شدم، یک سال زحمات خودم و مربی‌ام الکی به هدر رفت، نه این که بازنده باشم این حرف‌ها را بزنم، اما داوری‌ها واقعاً ضعیف بود و شانس حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی را از دست دادم.

-به شکستن رکوردهای «حسین» و «حسن» محبی فکر کرده‌اید؟
این یک رویا است که رکورد عموهایم را جابجا کنم؛ یک روز رسول خادم، محمد طلایی و اکبر دودانگه به من گفتند که برادران محبی با همه کشتی‌گیران زمان خودشان فرق داشتند؛ یا اینکه یادم می‌آید که در حال تمرین با تیم ملی بودم که مرحوم جعفر موسوی یکی از قدیمی‌ترین کشتی‌گیران ایران، در سالن حضور داشت و بعد از اینکه من را شناخت صدایم زد و گفت کارت دارم، نزدیک که شدم ایشان گفت تو برادرزاده محبی‌ها هستی؟ گفتم بله، گفت کشتی گرفتن آن‌ها با تمام ایرانی‌ها فرق داشت، انگار جنس دیگری داشتند، به همین دلیل قدر خودت را بدان و کاری کن که مثل عموهایت بشوی، می‌خواهم بگویم خیلی سخت است که خاطرات و افتخارات برادران محبی را تکرار کنم، اما به قول داش هما مدال گرفتن و اول شدن مهم نیست، اگر در دل مردم جایی برای خودت دست و پا کردی، کار بزرگی انجام داده‌ای؛ پس می‌خواهم کاری کنم که در ذهن و یاد مردم باقی بمانم.

-از این بحث خارج شویم؛ بعد از بردِ شما مقابل کمیل قاسمی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی، بزرگانِ کشتی ایران اعتقاد داشتند که کشتی ما با یدالله محبی، ستاره تازه کارش می‌تواند سال‌های سال یک مهره ژنتیک برای فوق سنگین داشته باشد، یکی مثل کارولین اهل روسیه و امیر علی‌اکبری که این دومی اگر ماجرای دوپینگ‌اش تلخ‌کام‌مان نمی‌کرد می‌توانست 10 سال در کشتی فرنگی طلایی باشد، فرق شما با نفرات غیر ژنتیک آن است که نفراتی چون رسول خادم و جدیدی و رضایی هیچ‌کدام از حیث قدرت بدنی و اندام، نمی‌توانستند مردانی دائمی برای این وزن باشند و مدال گرفتن این سه نفر تنها براساس هوش و فنی بودن آن‌ها بوده است.
کشتی گرفتن با آقای قاسمی برای من یک افتخار بود. ایشان یکی از بزرگ‌ترین و بهترین‌های سنگین‌وزن دنیا هستند. شکست چنین ورزشکار بزرگی واقعاً برایم جای خوشحالی داشت، آن زمان خیلی خوشحال بودم که یک حس خوب را داشتم؛ من 2 بار با قاسمی که چند ماه قبل دیدارمان، قهرمان المپیک شده بود را بردم، فکر می‌کنم همه هم دیدند که مقابل این کشتی‌گیر راحت بازی کردم، البته در آن زمان خیلی تمرین کرده بودم و 50 روز به صورت مداوم زیرنظر عموهایم در کرمانشاه تمرین می‌کردم تا در مسابقات انتخابی قهرمان شوم، اما واقعاً اردوهای رسول خادم از لحاظ روحی طوری بود که آسیب می‌دیدم، فکر می‌کنم اگر در مسابقات جهانی 2017 و امسال تیم ایران نتیجه خوبی نگرفت به خاطر همین اردوها بود، متاسفانه خادم هیچ تنوعی در تمریناتش نداشت.

-البته همان موقع، «محمدحسن محبی» در یک اظهارنظر جنجالی گفته بود قبل از اعزام به مسابقه‌های جهانی برخی از مربیان تیم ملی البته به جز محمد طلایی سرمربی تیم، به جای روحیه دادن به شما مدام با پیش کشیدن نام کمیل قاسمی روحیه‌تان را خراب کردند.
حرف من و عموهایم این بود که عدالت رعایت شود. ما می‌گفتیم هرکسی در مسابقات انتخابی اول می‌شود باید با تیم ملی به مسابقات برود، اما در آن زمان نظر کادر فنی بیشتر به سمت قاسمی بود.

-شاید به خاطر همین مسائل، برداران محبی به مخالفین سرسخت رسول خادم تبدیل شدند.
نه اصلا، اختلاف عموهایم با خادم هیچ ارتباطی به من نداشت؛ یادم می‌آید که علیرضا حیدری تعریف می‌کرد وقتی داش هما سرمربی تیم ملی ایران در سال 2002 بود، به او (محبی) فشار وارد کرده بودند تا خادم به جای وی (حیدری) در وزن 97 کیلوگرم کشتی بگیرد که عمویم مخالفت و اعلام کرد وقتی حیدری در مسابقات انتخابی اول شده است باید در مسابقات جهانی تهران کشتی بگیرد؛ از قرار معلوم خادم این موضوع را به خاطر سپرده بود و از عمویم کینه به دل داشت؛ اما اختلافاتی که جدیداً صورت گرفت به این دلیل بود که خادم یا رئیس فدراسیون باشد یا سرمربی، به نظرم حق هم با عموهایم بود.

-این اختلافات به شما ضربه نزد؟
نه، چون ربطی به من نداشت، البته بعد از مسابقه انتخابی که با «پرویز هادی» برگزار کردم، قرار شد من به مسابقات جهانی اعزام شوم، حتی «ترکان» مدیر تیم‌های ملی هم شخصاً اعلام کرد که نظر کادر فنی این است که شما به قهرمانی جهان بروید؛ من هم 6 ماه در اردو حضور داشتم تا به این مسابقات بروم اما یک دفعه گفتند «هادی» به جای شما به مسابقات می‌رود.

-چرا بین دعواهای لفظی برادران محبی و رسول خادم، واسطه نشدید؟
نمی‌شد، به هر حال آن‌ها بزرگان کشتی ایران بودند و من نمی‌توانستم بین آن‌ها میانجیگری کنم.

-در مورد رسول خادم بحث‌های زیادی مطرح است؛ به خصوص اینکه بزرگان کشتی معتقد هستند در زمانی که خادم هدایت تیم را بر عهده داشت، کشتی‌گیران ایرانی به راحتی مقابل روس‌ها پیروز می‌شدند، البته به یاد داریم که خادم در زمان بازیگری «روس» بر بود.
به نظرم نباید خوبی‌های خادم را فراموش کنیم، حسن یزدانی، علیرضا کریمی، ایمان صادقی، رضا عطری، من و ارشک در زمان ایشان رشد کردیم، مثلاً یادم هست که 6 ماه قبل از اینکه مسابقات جهانی بوداپست مجارستان برگزار شود در تمرینات تیم ملی حضور داشتم و پس از پایان تیم ملی، خادم، من را صدا می‌زد و به صورت انفرادی با من تمرین می‌کرد، اما اگر یک زمان ایشان را ببینم به وی می‌گویم کاش فقط فدراسیون را هدایت می‌کرد تا مجبور به استعفا نمی‌شد.

-در مورد کشتی شما با پرویز هادی صحبت کنیم؛ یادم می‌آید آن مسابقه خیلی صدا به پا کرد، با اینکه رأی مشکوک داوران باعث شد شما نتیجه را واگذار کنید، اما یک اتفاق و نکته توجه تماشاچیان و مربیان تیم کرمانشاه و آذربایجان را به خودش جلب کرد، وقتی شما متوجه شدید که نتیجه را واگذار کرده‌اید اما با هادی دست دادید.
دست دادن با هادی عجیب نبود، فکر می‌کنم آدم حرفش را باید روی تشک کشتی بزند نه جایی دیگر، وقتی هم صدای سوت پایان مسابقه زده می‌شود دیگر امکان برگشتن نتیجه وجود ندارد، هیچ‌کس هم نمی‌تواند نتیجه را برگرداند.

-ارشک در سالن مسابقه حضور داشت؟
بله، در بین تماشاچیان نشسته بود.

- وقتی صدای سوت پایان مسابقه زده شد، ارشک قصد حمله به داور را داشت؟
نه، این حرف دروغ است، ارشک فقط اعتراض کرد، البته حال عجیبی داشت و خودم هم از دیدنش خیلی تعجب کردم، راستش هیچ‌وقت ارشک را آن‌طور ندیده بودم؛ حتی برای چند لحظه هم من را به یاد نمی‌آورد.

-البته کمیته انضباطی فدراسیون کشتی با توجه به اتفاقات و حواشی این مسابقه، برخی از کشتی‌گیران خاطی را جریمه کرد. در کنار این احکام، شما هم به دلیل رفتار جوانمردانه خود مورد تشویق کمیته انضباطی قرار گرفتید، هر چند ارشک هم در صفحه اینستاگرام‌اش، رسماً از هادی عذرخواهی کرد.
ارشک همین الان هم با پرویز هادی ارتباط خوبی دارد و اعتراضش در آن روز، ربطی به هادی نداشت، فقط به قضاوت داور اوکراینی معترض بود.

-صحبت زیاد است؛ اما اجازه بدهید گفت‌وگو را با این سوال کلیشه‌ای و البته تکراری به پایان برسانیم؛ در این سال‌ها شائبه‌های زیادی وجود دارد که برادران محبی، به شدت هوای شما و ارشک را دارند، این مسئله باعث شده که حتی بحث پارتی‌بازی نیز مطرح شود.
این صحبت خنده‌دار است. اگر کسی در این زمینه سندی دارد که من و ارشک را در مسابقه برده اما حقش خورده شده است آن را رو کند تا مشخص شود آیا من و ارشک با پارتی‌بازی به این جایگاه رسیده‌ایم یا خیر؛ پس به این شایعات توجه نکنید.
8066

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کمک مردم شیروان به بازسازی عتبات عالیات افزایش یافت

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در شیروان گفت: طی سه ماهه نخست امسال کمک مردم و خیرین این شهرستان برای بازسازی به عتبات عالیات نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

براتعلی نادری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در شیروان اظهار داشت: طی سه ماهه نخست امسال ۲۴۰ میلیون ریال کمک نقدی از سوی مردم و خیرین در مجالس، مساجد و ایام شب قدر برای بازسازی عتبات عالیات جمع آوری شده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته، ۱۰۰ میلیون ریال بوده است.

 

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در شیروان با بیان اینکه بیشترین میزان کمک های مردمی این شهرستان برای این موضوع در ایام محرم صورت می گیرد، گفت: همچنین امسال ۱۰۰ نفر استادکار شیرانی برای ساخت اماکن به کربلا، نجف، سامرا و کاظمین اعزام شده اند.

 

نادری با اشاره به اینکه امسال تعهد مردم این شهرستان برای بازسازی عتبات عالیات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است، افزود: سال قبل در این شهرستان ۸۰۰ میلیون ریال کمک نقدی و ۲۵۰ گرم طلا برای این امر جمع آوری شد.

 

شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

 

پایان پیام/641

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: ورزش يداله محبي اواي كرمانشاه كشتي آزاد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۲۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نامه جمعی از دانشگاهیان به وزیر ورزش درباره دلیل رد صلاحیت خادم + نامه
 • رتبه سیزدهمی خادم‌الشریعه در مسابقات شطرنج بانوان شائوشین چین
 • خادم الشریعه در مسابقات چین سیزدهم شد
 • شطرنج شائوشین چین-بخش بانوان؛ تساوی سارا خادم الشریعه در دور پایانی مسابقات؛ نماینده ایران سیزدهم شد
 • سیزدهمی خادم الشریعه در مسابقات آزاد چین
 • ۳ کاندیدا از انتخابات کشتی کنار رفتند/ دبیر: جرم امیر خادم و جدیدی چه بود که نیستند؟
 • علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی شد/ دبیر: جرم خادم و جدیدی چه بود که در انتخابات نیستند؟
 • کمک ویلموتس به مجیدی؛ محبی در تیم امید
 • دبیر: جرم امیر خادم و جدیدی چه بود که نیستند؟
 • دبیر: جرم خادم و جدیدی چه بود که در انتخابات نیستند؟
 • دبیر: جرم خادم و جدیدی چه بود که نیستند؟
 • ◄ رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق بازنشستگی «هما» منصوب شد
 • ◄ آغاز پروازهای حج از ایستگاه زاهدان «هما» از امروز
 • پیروزی خادم‌الشریعه در دور هشتم مسابقات آزاد چین
 • رونمایی از نمایش رادیویی شهید حجت الاسلام ورقا محبی
 • واکنش هما به گرانی قیمت بلیت پروازها
 • قیمت بلیت پروازهای هما بر اساس نرخ مصوب است
 • هما: قیمت بلیت پروازها مصوبِ سازمان هواپیمایی است
 • ◄ قیمت بلیت تمامی پروازهای «هما» بر اساس نرخ مصوب است