بنا به گفته پلیس اندونزی، یک عضو اندونزیایی داعش ماه گذشته میلادی در جریان درگیری با نیروهای مورد حمایت آمریکا در سوریه کشته شده است، این بعد از حضور او در یک تصویر ویدیویی داعش در جریان اقدامش به قتل یک خارجی است.

به گزارش ایسنا، دیدی براستیو، سخنگوی پلیس ملی اندونزی اعلام کرد که محمد سیف‌الدین با نام مستعار "ابو ولید" در ۲۹ ژانویه گذشته در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه در اثنای درگیری با نیروهای سوریه دموکراتیک که مورد حمایت آمریکا هستند، کشته شد.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، معین دین الله بصری، برادر بزرگ سیف‌الدین گفت، خانواده‌اش هنوز اطلاعات رسمی در خصوص کشته شدن سیف‌الدین دریافت نکرده اما جسد را شناسایی کرده‌اند.

این عضو اندونزیایی داعش در شماری از کلیپ‌های ویدئویی منتشر شده در پایگاه‌های اینترنتی متعلق به افراطگرایان حضور داشته، از جمله این ویدئوها به سال ۲۰۱۶ میلادی بازمی‌گردد که وی در کنار دو افراطگر دیگر از مالزی و فیلیپین در زمان کشتن سه خارجی از جمله خبرنگار ژاپنی حضور داشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

گزارش تسنیم|ابهامات در بازگشت رهبر اپوزوسیون تاجیک به دوشنبه

خبر بازگشت شرف‌الدین گدایف، معاون رهبر پیمان ملی به تاجیکستان در حالی منشتر می‌شود که در ویدئوی اعترافاتش که توسط وزارت کشور منتشر شده او می‌گوید کاملا اختیاری برگشته است، اما پیمان ملی ادعا می‌کند که وی توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است. ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته در محافل رسانه‌ای تاجیکستان خبرهای مبنی بر ربوده شدن و دستگیری شرف‌الدین گدایف، رهبر جنبش رشد و اصلاحات تاجیکستان توسط نیروهای امنیتی تاجیک و بازگشت وی به دوشنبه منتشر شد. در این اخبار آمده بود گدایف زمانی که برای انجام برخی امورات به روسیه سفر کرده بود، با کمک نیروهای امنیتی روسیه و تاجیکستان دستگیر شده و از مسکو به دوشنبه فرستاده شده است. گدایف پیش از این از اعضای گروه 24 و از چهره‌های نزدیک به عمرعلی قوت‌اف بود. پس از قوت‌اف، گدایف برای مدت کوتاهی به رهبری گروه سیاسی 24 رسید، اما مدتی بعد از آن خارج شد و جنبش رشد و اصلاحات تاجیکستان را تاسیس کرد. در سال 2018 نیز گدایف یکی از چهار رهبر اپوزوسیون تاجیک بود که به ائتلاف سیاسی تحت عنوان «پیمان ملی تاجیکستان»  پیوست. گدایف پیش از این بر اساس بند 1 ماده 289 (پیرامون قاچاق کالا) و بند 2 ماده 340 (پیرامون تبانی) قانون جزایی تاجیکستان محکوم شده بود. گدایف طی سال‌های اخیر با اخذ پناهندگی سیاسی در کشور هلند به سر می‌برد.

شرف الدین گدایف در گفت‌وگو با تسنیم: پول‌های بابک زنجانی و دلارهای عربستان عامل اصلی سردی روابط ایران و تاجیکستان است

پیمان ملی: گدایف ربوده شده و به زودی شاهد سخنرانی بازگشت داوطلبانه‌اش خواهیم بود!

در پی انتشار اظهارات گدایف و وزارت کشور تاجیکستان، پیمان ملی با انتشار بیانیه‌ای ادعا می‌کند که گدایف با دعوت برخی افراد به روسیه سفر کرده بود و متاسفانه توسط مقامات امنیتی تاجیکستان و بعضی دایره‌های فاسد در روسیه، ربوده شده و به تاجیکستان برده شده است. این ائتلاف سیاسی اپوزوسیون همچنین با اشاره به موارد سابق در خصوص ربوده شدن افرادی نظیر ابراهیم‌اف، احسان آدینه‌اف و ملا نعیم‌جان سمیع‌اف و بازگردانده شدن آن‌ها به تاجیکستان، این مورد را سناریویی تکراری عنوان می‌کند.

پیمان ملی در ادامه در بیانیه خود تاکید می‌کند: ما اطمینان کامل داریم که گدایف در تاجیکستان مورد شکنجه قرار خواهد گرفت و شاید ساعت‌های نزدیک شاهد سخنرانی‌‌هایش در خصوص «بازگشت داوطلبانه‌اش» به دوشنبه باشیم. پیمان ملی تاجیکستان با تمام مسئولیت خود اظهار می‌دارد که این بازگشت اختیاری نبوده، و نامبرده در نتیجه یک عملیات مخصوص ربوده شده است.

این ائتلاف سیاسی همچنین در انتها می‌افزاید: پیمان ملی تاجیکستان از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، به خصوص دولت هلند که شرف‌الدین گدایف در پناهندگی سیاسی این کشور بود، خواهش می‌کنیم که بر دولت تاجیکستان بابت رفتارهایش در ربودن مخالفین سیاسی فشار آورند تا دست از آدم‌ربایی‌ها بردارد. همچنین از دولت فدراسیون روسیه می‌خواهیم تا مانع از همکاری دایره‌های فاسد کشورش با مقامات امنیتی تاجیکستان شود.

بیانیه وازرت کشور تاجیکستان و اظهارات ویدئویی گدایف

هنوز مدت زمان زیادی از گمانه‌زنی‌ها درباره گدایف نگذشته بود که وزارت کشور تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای، بازگشت گدایف به تاجیکستان را به درخواست خود او و کاملا اختیاری عنوان کرد. در ویدئویی که در سایت وزارت کشور تاجیکستان از اظهارات و اعترافات شرف الدین گدایف منتشر شده، وی ضمن بیان اختیاری بودن بازگشتش به تاجیکستان می‌گوید: من امروز در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر قدم زدم و دیدم که کشور چقدر پیشرفت کرده است. مدیریت شهری (رستم امامعلی رحمان، پسر رئیس‌جمهور تاجیکستان) بسیار خوب کار کرده است و البته جوان است و باید به او کمک کرد. رهبری کشور نیز تاکید کرده است که باید به جوانان بها داد. ما باید ایده‌ها و افکار خود را به حکومت برسانیم و من می‌دانم که از آن‌ها استفاده می‌شود. فعالیت‌های سیاسی نیز در کشور آزاد است.

وی با اظهار پشیمانی از فعالیت‌های پیشین خود، اظهار می‌دارد که او از جمله جوانانی بوده که اشتباه کرده و از بزرگان کشور می‌خواهد که آن‌ها را ببخشند. او همچنین ادعاهای محی‌الدین کبیری، رهبری حزب نهضت اسلامی را اشتباه توصیح کرده که منجر به تحلیل غلط او شده است. رهبر جنبش رشد و اصلاحات تاجیکستان همچنین با اشاره به دوره جنگ شهروندی سال 1992 در این کشور، هدف گروه‌های اپوزوسیون و همچنین حزب نهضت اسلامی را بی‌ثباتی و ناامن کردن تاجیکستان می‌خواند. گدایف در ادامه همچنین تاکید می‌کند که تحت هیچ شکنجه و اجباری وادار به این گفته‌ها نشده است و کاملا آزادانه و اختیاری این مطالب را عنوان می‌کند.

اعلان رسمی ساختار تشکیلاتی پیمان ملی تاجیکستانگزارش تسنیم-1|بیم‌ها و امیدهای اپوزیسیون تاجیک نسبت به «پیمان ملی تاجیکستان»گزارش تسنیم-2|بیم‌ها و امیدهای اپوزیسیون تاجیک نسبت به «پیمان ملی تاجیکستان»

ابهامات در بازگشت اجباری یا اختیاری شرف‌الدین گدایف

وزارت کشور تاجیکستان بازگشت گدایف را همانطور که در ویدئوی منتشر شده آمده کاملا اختیاری عنوان می‌کند، اما مخالفان آن را اجباری و نوعی آدم‌ربائی می‌خوانند. به گفته یکی از نزدیکان گدایف به سامانه اخبار، سفر او به روسیه به دعوت نیکولای نیکولایف، یکی از وکلای روس و با وعده کفالت او و تضمین امنیتش در روسیه صورت گرفته بود. با این حال اتفاقاتی در مسکو رخ داد و به یک باره گدایف در دوشنبه دیده شد. نیکولایف وکیل عمرعلی قوت‌اف، رهبر پیشین گروه سیاسی 24 بود.

یکی از نمایندگان پیمان ملی تاجیکستان نیز در این باره گفته است: گدایف هیچ عزمی برای برگشتن نداشت. بلکه به تازگی و در مورخ 2 فوریه در یک ویدئو از تصمیم دولت تاجیکستان برای پولی کردن چند شهر کشور (دریافت عوارض) به شدت انتقاد کرده بود. عوارضی شدن بزرگ‌راه دوشنبه- خجند پیش از این مطرح شده بود. کسی که تصمیم بازگشت به دوشنبه را داشته باشد مگر چند روز قبل بازگشتش چنین انتقاداتی می‌کند؟

انتهای پیام/

R7650/P/S8,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط آسیای میانه اخبار "تاجیکستان"

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

مدارس کدام استان‌ها فردا شنبه ۲۷ بهمن ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: اندونزي داعش دیر الزور

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تسلط ائتلاف آمریکایی بر آخرین پایگاه داعش در سوریه تکذیب شد
 • آخرین پایگاه داعش در شمال سوریه تصرف شد
 • تداوم عملیات ضد داعش در مساحت اندک در شرق سوریه
 • پنس از پایان کار داعش در عراق و سوریه خبر داد
 • کردها بر آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه مسلط شدند
 • کمک‌های امدادی در میان ساکنان حومه دیرالزور توزیع شد
 • سیف‌زاده: ایران نتوانست از فرصت اوباما استفاده کند
 • سقوط آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه
 • خبرهای متناقض درباره تسلط کُرد‌های سوریه بر مناطق تحت اشغال داعش در شرق فرات
 • کاندیدا‌های تایید صلاحیت شده فدراسیون چوگان چه کسانی هستند؟/ ۵ کاندیدا رد صلاحیت شدند
 • جمال الدین مودب در حضور وزیر ارشاد چه گفت؟
 • داعش ۳ غیرنظامی را در الانبار عراق ربود
 • کشته شدن عناصر داعش در حملات هوایی عراق به سوریه
 • حمله هوايي ارتش عراق به داعش در خاک سوريه/ ادلب به زودي آزاد خواهد شد
 • بمباران مواضع داعش در سوریه توسط ارتش عراق
 • سنای آمریکا گزینه ترامپ برای سمت وزیر دادگستری را تایید کرد
 • سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه: درگیری های شدیدی با داعش درجریان است/ آنها به زنان متوسل شده اند
 • آخرین نقطه‌ای در سوریه که داعش هنوز نفس می‌کشد+تصاویر
 • واکنش همسر شهید بلباسی به اظهار نظر جنجالی حسام الدین آشنا +تصویر