در حال حاضر فدراسیون فوتبال به دنبال تعیین استراتژی برای آینده تیم ملی است و در این راه به این جمع‌بندی رسیده که سرمربی آتی تیم ملی باید خارجی باشد.


به گزارش صدای ایران از خبر ورزشی، از آنجایی که تیم ملی در ۸ سال اخیر از کارلوس کی‌روش در رأس کادر فنی بهره می‌برده فدراسیون فوتبال قصد دارد در آینده هم هدایت تیم ملی را به مربی خارجی محول کند تا تیم ملی به سیر صعودی خود ادامه دهد.

دو راه برای آینده تیم ملی وجود دارد که به‌زودی فدراسیون فوتبال یکی از آن‌ها را انتخاب خواهد کرد. یکی از راه‌ها این است که تیم ملی فعلاً با مربی موقت به کارش ادامه دهد تا سر فرصت سرمربی خارجی برای تیم ملی تعیین شود. در این صورت تیم ملی می‌تواند در ماه‌های آتی در روز‌های فیفا به مصاف حریفان خارجی برود. تیم ملی در ماه‌های آتی تورنمنت چهارجانبه چین را در ماه مارس پیش رو دارد. راه دوم هم این است که تیم ملی به سرعت یک مربی خارجی برگزیند که در این صورت به احتمال قوی تیم ملی فیفا دی را از دست خواهد داد.


مربی خارجی تیم ملی باید چه کسی باشد؟ مربی تیم ملی خارجی باشد یا ایرانی؟ در این خصوص یکسری صحبت‌ها شده است و حتی بازیکنان تیم ملی هم در این باره صحبت‌هایی داشته‌اند. به طور مثال سردار آزمون به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است فدراسیون فوتبال بهتر است یک مربی ایرانی بالای سر تیم ملی بگذارد، چون اگر چهره‌های سرشناس به تهران بیایند با امکانات فدراسیون فوتبال حاضر به کار کردن برای تیم ملی نیستند. در جریان جام ملت‌ها هم رامین رضاییان خواسته بود مردم در مورد ماندن یا رفتن کی‌روش اظهار نظر کنند!


مربی موقت برای تیم ملی و بعد مربی خارجی یا اینکه از همان ابتدا مربی خارجی برای تیم ملی انتخاب شود. تا به این جای کار صحبت‌هایی از علی دایی و برانکو هم شده است و حتی جواد نکونام.


بازیکن حق ندارد برای تیم ملی تعیین تکلیف کند، اما مشورت کردن فدراسیون فوتبال با بازیکنان تیم ملی بدون ایراد است، چون اساساً مشورت گرفتن کار خوبی است. فدراسیون فوتبال اگر با بازیکنان تیم ملی مشورت کند بدین معنی نیست که قرار است همه خواسته‌های آن‌ها را پیاده کند. مشورت گرفتن برای این است تصمیمی که برای تیم ملی می‌گیرد تصمیم خوبی باشد. چراکه این بازیکنان هستند که باید برای تیم ملی بازی کنند. هر چند برخی بر این باورند که انتخاب سرمربی تیم ملی ربطی به بازیکنان ندارد و فدراسیون فوتبال باید برنامه‌های تیم ملی را تبیین کند و در نهایت هرچه فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد بازیکنان تیم ملی باید مطیع باشند که این نظر هم به طور حتم قابل احترام است.


در تیم، سرمربی برای چیدن ترکیب با همه دستیارانش مشورت می‌کند، اما در نهایت تصمیم نهایی را خودش می‌گیرد و شرایط فدراسیون فوتبال هم این‌چنین است. فدراسیون فوتبال است که باید در مورد آینده تیم ملی تصمیم بگیرد، اما مشورت با اهالی خبره فوتبال بدون اشکال است و حتماً هم بازیکنان تیم ملی جزو نخبه‌های فوتبال هستند و قطعاً فدراسیون فوتبال در مشورت با بازیکنان تیم ملی می‌تواند به حقایقی برسد که خودش به آن نرسیده است.


هر چند ذهنیت مشورت گرفتن از بازیکنان تیم ملی نباید به این منجر شود که بازیکنان برای تیم ملی تعیین تکلیف کنند. یکی از حسن‌های حضور کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایجاد نظم و دیسیپلین بود و اینکه هیچ‌یک از بازیکنان تیم ملی به خود اجازه نمی‌دادند از حیطه‌شان خارج شوند.


فضایی که کارلوس کی‌روش در تیم ملی ساخته مورد علاقه بازیکنان تیم ملی است و اصلاً ایرادی نیست که فدراسیون فوتبال این ذهنیت و این فضا را در اردوی تیم ملی حفظ کند.


ملی‌پوشان پیشین پاسخ می‌دهند
آیا فدراسیون فوتبال در انتخاب سرمربی تیم ملی با ملی‌پوشان هم مشورت کند؟


انتخاب یک سرمربی خوب و تأثیرگذار برای تیم ملی یکی از وظایف حساس و مهم فدراسیون فوتبال است چرا که با یک اشتباه در تصمیم‌گیری سرنوشت فوتبال ملی کشورمان زیر سؤال می‌رود. با رفتن کارلوس کی‌روش می‌بینیم و می‌شنویم که برخی ملی‌پوشان کشورمان اظهاراتی را در خصوص اینکه چه کسی سرمربی بعدی تیم ملی باشد مطرح می‌کنند، اما اینکه آیا فدراسیون فوتبال در انتخاب سرمربی جدید با ملی‌پوشان هم مشورت کند، سؤالی است که آن را با تنی چند از ملی‌پوشان پیشین کشورمان مطرح کردیم. این پاسخ‌ها را بخوانید.


هادی عقیلی: بعید می‌دانم فدراسیون چنین کاری بکند


مدافع اسبق تیم ملی، در این خصوص به خبرورزشی گفت: قطعاً فدراسیون فوتبال خودش کارگروهی دارد و با یک مکانیزم خاص اقدام به انتخاب سرمربی جدید می‌کند و فکر نمی‌کنم در این بین با بازیکنان تیم ملی مشورت شود و در هیچ جای دنیا هم عموماً این موضوع مرسوم نیست. با این وجود من معتقدم باید یک مربی آورد که دنباله رو سبک و سیاق تفکرات کی‌روش باشد و آن‌ها را پیشرفته‌تر کند. اینکه برویم مربی‌ای بیاوریم که صد درجه با کی‌روش متفاوت باشد هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت.


رضا شاهرودی: فدراسیون تصمیم‌گیرنده نهایی است


مدافع اسبق تیم ملی و مربی فعلی تیم امید، در این خصوص گفت: در این خصوص فدراسیون فوتبال و کمیته فنی تصمیم‌گیرنده هستند و مکانیزم انتخاب سرمربی تیم ملی هم مسیر خوبی را طی خواهد کرد. بازیکنان تیم ملی در این خصوص دخیل نخواهند بود و قطعاً فدراسیون فوتبال و کارشناسانی که در کمیته فنی انتخاب سرمربی جدید هستند براساس واقعیت‌ها و سطح فنی و کیفی فوتبال ما بهترین تصمیم را برای انتخاب فرد مذکور خواهند گرفت.


محمدرضا خلعتبری: دلیلی ندارد این کار را انجام دهد


مهاجم سابق تیم ملی، در این خصوص به خبرورزشی گفت: دلیلی ندارد فدراسیون فوتبال بخواهد برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر بازیکنان را بپرسد. هیچ جای دنیا هم چنین کاری انجام نمی‌دهند و فدراسیون فوتبال خودش براساس معیار‌ها و مکانیزمی که دارد بررسی‌هایش را انجام می‌دهد و فرد مورد نظر را انتخاب می‌کند. در این بین بازیکنان تیم ملی هیچ نقشی ندارند و این موضوع کاملاً طبیعی است و سابقه هم نداشته است.


محمد پنجعلی: این کار مرسوم نیست


کاپیتان اسبق تیم ملی، در این خصوص به ما گفت: این کار در فوتبال دنیا مرسوم نیست و فدراسیون‌های فوتبال در سراسر جهان تعاریف و سازمان خاص خودشان را برای انتخاب سرمربی تیم ملی دارند و کسی در این خصوص نظر بازیکنان را جویا نمی‌شود، چون در کمیته کارشناسی به قدر کافی کارشناسان و صاحب‌نظران حضور دارند که با یک جمع‌بندی کلی سرمربی جدید را معرفی کنند. خود فدراسیون فوتبال هم چنین کاری نمی‌کند، چون حیطه وظایف بازیکنان کاملاً مشخص است.


عبدالعلی چنگیز: کارگروه فدراسیون تخصصی عمل می‌کند


مهاجم اسبق تیم ملی، در این خصوص به ما گفت: فدراسیون فوتبال قطعاً در انتخاب سرمربی جدید کاملاً مستقل عمل می‌کند و کارگروه خاص خودش را که متشکل از بزرگان، کارشناسان و صاحب‌نظران فوتبال ایران است، دارد و به نظرم جانشین کی‌روش یک مربی بزرگ خارجی خواهد بود که بتواند مسیری که در پیش گرفته‌ایم را تسهیل کند. فدراسیون برای این کار با ملی‌پوشان مشورت نمی‌کند چرا که وقتی سرمربی تیم ملی انتخاب نشده ملی‌پوشی هم وجود ندارد و در هیچ جای دنیا هم چنین جریانی مرسوم نبوده است.

منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

سرمربی تیم ملی اسکی: نامه اخراج کیادربندسری را نوشتم، اما فدراسیون از او حمایت کرد/ نتایج اسکی‌بازان در اندازه خودشان و امکانات خوب بود

سرمربی تیم ملی اسکی معتقد است که ملی پوشان ایران در حد و اندازه خودشان و امکاناتی که وجود داشت، نتیجه خوبی در مسابقات قهرمانی جهان بگیرند. ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱ ورزشی رشته های ورزشی نظرات - اخبار ورزشی -

باقر کلهر، سرمربی تیم ملی اسکی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره عملکرد ملی‌پوشان ایران در مسابقات قهرمانی جهان در سوئد اظهار داشت: مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد و حتی می‌توانم بگویم که سطحش بالاتر از المپیک زمستانی بود. ملی‌پوشان ایران هم در حد و اندازه خودشان و امکاناتی که داشتند، نتایج خوبی گرفتند.

وی در واکنش به مقایسه نتایج این دوره با دوره‌های قبلی گفت: هر روز اسکی با روز دیگرش متفاوت است، چه برسد به یک دوره آن، بنابراین نمی‌توان مقایسه کرد. شنیده‌ام که برخی دوستان دست به این کار زده‌اند، در مسابقات قبلی بهترین ورزشکار ایران 14 ثانیه با نفر اول فاصله داشت، اما در این دوره این اختلاف 4 ثانیه کمتر شد و به 10 ثانیه رسید.

سرمربی تیم ملی اسکی ادامه داد: واقعاً شرایط در سوئد سخت بود، اما ملی‌پوشان با همه توان مسابقه دادند. به هر حال اوت شدن هم جزو مسابقه است و در این دوره هم شاهد بودیم که خیلی‌ها زمین خوردند و اوت کردند. یک اشتباه کوچیک در سرعت زیاد باعث چنین اتفاقاتی در همه رویدادها می‌شود. حتی در این دوره قهرمانان زیادی اوت کردند. در واقع برای آنکه زمان خوبی به ثبت برسد، باید ریسک کرد و سریعتر رفت، همین مسئله نیز در یک لحظه و با یک اشتباه کوچک ممکن است باعث زمین خوردن شود. می‌شد که همه اسکی‌بازان خیلی آرام اسکی کنند و راحت از خط پایان رد شوند، اما به آنها گفتم که در حد توان‌شان سریع بروند.

حسین ساوه شمشکی: عدم رعایت عرف بهانه‌ای برای کنار گذاشتنم از تیم ملی اسکی است

 

کلهر درباره حاشیه‌های تیم ملی اسکی قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی جهان گفت: ما مسابقات انتخابی گذاشتیم و همه نفرات هم مشخص شدند، اما محمد کیادربندسری شب قبل از اعزام به سوئد انصراف داد. اون بهترین اسکی‌باز ایران است، اما واقعیت آن است که با دل و جان اسکی نمی‌کرد. اردوی تیم ملی از 7 مهر ماه یعنی دو هفته بعد از انتصاب من به عنوان سرمربی تیم ملی آغاز شد، اما او به اردو نیامد. درست است که باید هوای بهترین ورزشکار هر رشته را داشت و ما هم همین کار را کردیم، اما احترام به نظم و قوانین از همه چیز مهمتر است. من در آبان ماه به رئیس فدراسیون نامه نوشتم و گفتم که کیادربندسری اخراج است، چون به اردو احترام نگذاشته، اما فدراسیون از او حمایت کرد و گفت که با این ورزشکار راه بیاییم. کیادربندسری دنبال بهانه بود و در نهایت هم انصراف داد. مگر کی‌روش به خاطر رعایت نظم و انضباط، رحمتی را از تیم ملی کنار نگذاشت؟ همه جا نظم و انضباط حرف اول را می‌زند و باید از موضوع از سوی هرکسی رعایت شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود کیادربندسری با او احترام نمی‌گذاشته است، عنوان کرد: او در ظاهر همه چیز را رعایت می‌کرد، اما در عمل احترام نمی‌گذاشت. متاسفانه از همان روز اول که من سرمربی شدم، حاشیه‌های زیادی توسط برخی افراد بوجود آمد و فشار بر روی من، ملی‌پوشان و فدراسیون خیلی زیاد بود. آخرین حاشیه هم که در بازگشت به ایران و در فرودگاه ایجاد شد. متاسفانه به‌گونه‌ای صحبت می‌شود که انگار اسکی ایران در ردوه‌های قبلی موفق به ثبت رتبه‌های خوب و کسب مدال شده و فقط این دوره نتوانسته‌ایم. قبلاً ملی‌پوش ایران در رده 40 می‌ایستاد و حالا هم 42 می‌شود، البته با کم کردن اختلاف زمانی نسبت به گذشته.

سرمربی تیم ملی گفت: از روز اول که سرمربی شدم، حاشیه‌های زیادی ایجاد شد و حتی مشکل جسمانی پیدا کردم. باور نمی‌کنید، اما در همین چند ماه اخیر برخی موهایم سفید شده است. متاسفانه یکسری آدم بیکار هرجا که دوست دارند، حرف می‌زنند.

کلهر در پایان خاطرنشان کرد: در صحبتی که با رئیس فدراسیون داشتم، گفتم که باید روی اسکی‌بازان زیر 15 سال سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم نتایج خوبی در آینده بگیریم. امیدوارم این شرایط محقق شود تا اسکی ایران هم نتایج بهتری کسب کند.

انتهای پیام/

R1351/P/S3,33/CT1 واژه های کاربردی مرتبط اسکی

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: تیم ملی مربی کی روش

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۳۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهدی پاشازاده به عنوان سرمربی تیم فوتبال شهرداری ماهشهر انتخاب شد
 • عبدلی سرمربی تیم ملی نوجوانان کاراته شد!
 • عبدلی بدون سر و صدا سرمربی تیم ملی نوجوانان کاراته شد!
 • اعلام اسامی بازیکنان ملی فوتبال فقط از طریق فدراسیون
 • طباطبایی: انتخاب بازیکنان تیم ملی بسکتبال بر عهده کادرفنی است/ استاندارد‌های فیبا را در سالن ایجاد کردیم
 • سلطانی‌فر: مجمع باشگاه پرسپولیس باید اعضای پیشنهادی هیئت مدیره را تصویب کند/ انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال وظیفه فدراسیون است
 • سلطانی‌فر: در جریان انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال هستم
 • انتخاب بی سر و صدای سرمربی تیم ملی کاراته نوجوانان
 • سرمربی تیم ملی اسکی: چون منافعشان قطع شده تهمت می‌زنند/ ادامه دهند آنها را سر جایشان می‌نشانم
 • سلطانی‌فر: انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال در حال انجام است
 • فراخوان فدراسیون فوتبال برای بازیکنان ایرانی الاصل
 • دعوت رسمی فدراسیون فوتبال از بازیکنان ایرانی الاصل
 • حسن زاده: از این به بعد برخورد‌های جدی تری با خاطیان فوتبال انجام می‌دهیم/ شان سرمربی و مدیرعامل لیگ برتری بیانیه صادر کردن نیست
 • زمان انتخاب سرمربی جدید تیم ملی
 • خبری از انتخاب 10 روزه نیست؛ مربی تیم ملی آن‌ور سال!
 • انتخاب سرمربی تیم ملی بعد از عید
 • چرا سرمربی تیم ملی هندبال انتخاب نشد؟
 • وقت‌مان را نباید با بالا بردن سطح توقع از استقلال هدر داد/ آقای مدیر قهرمان آسیا زمین تمرین ندارد/ فعالیت در پست غیرتخصصی خیانت و دزدی است/ فتحی آن زمان هم اشتباهی مدیر بود/ خدا را شکر کی‌روش از فوتبال ایران رفت/ وریا غفوری از درد مردم نگوید چه کسی بگوید؟
 • سرمربی تیم فوتبال جوانان: برای تیم ملی مربی پرورش نداده ایم