هم‌زمان با چهلمین سالروز بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کاخ سفید ویدیویی از ادعاهای بی اساس و خصمانه مشاور امنیت ملی آمریکا منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، کاخ سفید در صفحه توییتری خود ویدئویی منتشر کرد که در آن جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در پی مقاصد بدخواهانه مقامات آمریکایی ادعاهایی مداخله‌جویانه را درباره مسائل داخلی ایران مطرح و اتهام بی‌اساس حمایت از تروریسم در منطقه و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای علیه ایران را تکرار کرد.

وی با اشاره به بزرگداشت ملی چهلمین پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در ادعایی خصمانه و تهدیدآمیز خطاب به مقامات ایران گفت که «سالگردهای زیادی برای جشن گرفتن باقی نمانده است».

بولتون همچنین در صفحه توئیتر خود انقلاب اسلامی ایران را «چهل سال شکست» خواند.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین مدعی شد که «حکومت ایران باید برای تغییر رفتار خود تصمیم بگیرد و در نهایت این مردم ایران هستند که باید مسیر کشور خود را تعیین کنند».

وی در اظهاراتی مداخله‌جویانه مطرح کرد: «ما از اراده مردم ایران حمایت می‌کنیم و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم تا صدای‌شان شنیده شود».

به گزارش ایسنا، استکبار جهانی که همواره از عوامل اصلی به خطر انداختن استقلال و امنیت ملل جهان بوده است، قصد دارد با فرافکنی در سابقه اقدامات سلطه‌جویانه خود علیه ملت ایران، خود را حامی و دلسوز جلوه دهد. نمونه بارز این اقدامات حمایت از رژیم بعث عراق در تحمیل هشت سال جنگ علیه ملت ایران بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سعودی‌ها به‌دنبال میانجی برای گفت وگو با ایران هستند

به گزارش جماران؛ روزنامه لبنانی نوشت: عربستان که در سال های گذشته بدلایل غیرمنطقی گفت وگو با ایران را به تاخیر انداخته اکنون با درک دیرهنگام قوانین حاکم بر گفت وگو، بدنبال یک میانجی بین ریاض و تهران است.

به نوشته روزنامه "الاخبار"، بر اساس تمام معیارهای ژئوسیاسی، امنیتی و اقتصادی، گفت وگو بین ریاض و تهران یک ضرورت مشترک است.

عربستان در سال های گذشته بنابر دلایل غیر منطقی بازی تاخیر در گفت وگو با ایران را در پیش گرفت؛ دلایلی که بیشتر داخلی و اندکی خارجی است.

موضع ضد ایرانی عربستان در رسانه ها و از سوی مسئولان وزارت خارجه و حتی از آن بالاتر از سوی پادشاه سعودی و ولیعهد این کشور نمود یافت.

به این ترتیب می توان متوجه شد، آغاز یک گفت وگوی علنی برای عربستان دشوار است، اما بر اساس داده های موجود و به منظور جلوگیری از هرگونه رخداد غیرمنتظره وناراحت کننده، ریاض به سمت میانجی های مستقل سوق یافته تا کانال گفت وگوی محرمانه را با تهران بگشاید و در این مسیر بغداد بازیگر موثری بود.

کینه مداوم نظام حاکم سعودی وخصومت آن با ایران و معرفی این کشور به عنوان تنها دشمن تاریخی (نه اسراییل که مورد استقبال گرم بی سابقه محمد بن سلمان قرار گرفت) و حتی تهدید به انتقال جنگ به داخل ایران که "محمد بن سلمان" در سال 2017 در یک گفت وگوی تلویزیونی به آن اشاره داشت، همگی در کنار به راه انداختن جنگ برنامه ریزی شده ایجاد نفرت از ایران، فرصت های دیدار و گفت وگو بین دو کشور را نابود کرد.

** جدا شدن مسیر واشنگتن و ریاض

الاخبار نوشت: همه دشمنی ها با ایران از سوی ریاض، آمریکا، ابوظبی و اسراییل در نهایت در ائتلافی تحت عنوان ناتو عربی و منطقه ای نمود یافت، اما این تلاش ها از پایه و اساس ناکام ماند و در نطفه خاموش شد که نمونه آن نشست ورشو در فوریه 2019 با هدف جنگ سیاسی و اقتصادی و سپس نظامی علیه ایران بود.

 به این معنی که روسیه، چین و کشورهای مهم اتحادیه اروپا بخصوص فرانسه و آلمان در آن حضور نیافتند، اما دیپلمات های سعودی، بحرینی و اسراییلی نهایت دشمنی خود را در قبال ایران در این نشست ابراز داشتند تا جایی که "خالد بن احمد" وزیر خارجه بحرین به صراحت گفت: تهدید ایران مهمتر از کشمکش فلسطینی - اسراییلی است؛ اظهاراتی که در راستای سخنان همتای آمریکایی او «مایک پمپئو» جا داشت با این مضمون که بدون رویارویی با ایران امکان ثبات و صلح در خاورمیانه ممکن نیست.

اما ریاض، واشنگتن و تل آویو به همان اندازه اظهارات تند و خصمانه خود علیه ایران در نشست ورشو، شکست را نیز تجربه کردند، زیرا مشخص شد پایه و اساس ائتلاف مورد ادعایی آنان نه تنها سست و ضعیف است بلکه بین طرف های دست اندرکار آن نیز اطمینانی وجود ندارد و اینجا راه واشنگتن و ریاض از هم جدا شد.

به عبارت بهتر ریاض خواسته مورد نظر خود را در متحد راهبردی اش نیافت زیرا واشنگتن آماده جنگ با ایران نبود و پس از آن نیز اظهارات توهین آمیز "دونالد  ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا علیه ریاض تا موضوع نفت در مقابل تامین امنیت عربستان پیش رفت.

اما نکته مهم تر اینکه با وجود سود صدها میلیارد دلاری آمریکا در قالب معاملات نظامی و تجاری بی سابقه با عربستان، اعتماد از دست رفته از 11 سپتامبر 2001 و توصیف عربستان به عنوان کانون شر هیچ گاه بازنگشت.

** سناریوی گفت وگوی آمریکایی - ایرانی

گفت وگوی آمریکایی - ایرانی در عمان فقط در خصوص پرونده هسته ای به مثابه خنجر زدن به عربستان از پشت و عامل تغییر جدید تفکر سیاسی و راهبردی سعودی بود اما زلزله شدیدی که اعتماد بین واشنگتن و ریاض را به لرزه در آورد، زمانی بود که محاسبات عربستان در جنگ علیه سوریه و نقشه هایی که برای این کشور کشیده بود، اشتباه از آب درآمد.

پس از آن روند تحولات به سمتی رفت که یک هیات اماراتی اخیرا راهی ایران شد؛ سفری که بدون هماهنگی قبلی با واشنگتن و ریاض نبود.

الاخبار در ادامه این مطلب نوشت: درمورد گفت وگوی ریاض - تهران باید گفت، مواضع ایران شفافیت بیشتری داشته زیرا نه ملت ایران به شکل مداوم شاهد موج اقدامات تحریک آمیز علیه عربستان بودند و نه دشمنی با ریاض بخشی از اولویت های تهران بود بلکه ایران به صراحت اعلام کرد با شیطان بزرگ در نبرد است و استفاده از امکانات و تلاش ها در نبردهای دیگر خدمت به این شیطان است، بنابراین اظهارات پی در پی مسئولان ایرانی مبنی بر آغاز گفت وگوی منطقه ای در خصوص امنیت خلیج فارس و در سطح دو جانبه با عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس موضوع جدیدی نیست.

** خارج شدن دود سفید از بغداد

در این شرایط عربستان برای گشودن کانال گفت وگوی محرمانه با تهران، خط میانجیگری ها را در پیش گرفت و بغداد در این مسیر نقش تاثیرگذاری داشت.

به موازات آن، اظهارات چندی پیش محمد بن سلمان در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط مبنی بر اینکه کشورش بدنبال جنگ در منطقه نیست، پیام عقب گرد از گزینه انتقال جنگ به داخل ایران بود.

هماهنگی قابل ملاحظه تهران و ریاض در خصوص امور حج نیز  دروازه ورود به گفت وگوهای فراگیرتری بین دو طرف به شمار می آید و نشانه دیگر، اظهارات "عبدالله المعلمی" نماینده عربستان در سازمان ملل متحد در ماه ژوئیه گذشته مبنی بر وجود تماس با تهران در جریان کنفرانس سران اسلامی در مکه مکرمه بود، بدون اینکه توضیح بیشتری در این خصوص بدهد.

همچنین پیام های ریاض به تهران با آزادی نفتکش ایرانی در 20 ژوئیه گذشته ادامه یافت.

** عربستان به دنبال چیست؟

با این توضیحات یک سئوال باقی است: عربستان از گفت وگو با ایران بدنبال چیست؟

در پاسخ باید گفت، عربستان مجموعه خواسته هایی به شرح زیر دارد:

- خروج ایران از لبنان، سوریه، عراق، یمن و فلسطین و به طور کلی از کشورهای منطقه.

- تغییر اظهارات سیاسی ایران در قبال آمریکا و اسراییل.

- به رسمیت شناختن عربستان سعودی به عنوان یک کشور مهم در منطقه

الاخبار نوشت: باید گفت همواره موازین قدرت بر هرگونه گفت وگویی حاکم است و این چیزی است که عربستان گرچه دیر اما آن را متوجه شد، در غیر ای صورت چنانچه در موضعی بود که می توانست دیکته کند، به لجاجت خود ادامه می داد.

انتهای پیام

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: آمريكا ايران جان بولتون چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب کاخ سفید

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۵۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افشاگری زاکانی از تخلفات گسترده در جریان پرونده پتروشیمی‌گیت
 • برقراری 7 هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سال گذشته
 • اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟
 • آیا گوگل در انتخابات 2016 امریکا مداخله کرده است؟
 • جدال روسیه در شورای امنیت با پمپئو: از ایران امپراطوری شر ساخته اید/ انگلیس از آمریکا حمایت نکرد
 • اظهارات تخت روانچی در شورای امنیت درباره تنگه هرمز
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ بر سر ایران
 • بانک مرکزی را نمی‌توان به قاچاق متهم کرد
 • تشکیل کمیسیونی برای بررسی احتمال مداخله خارجی در اعتراضات روسیه
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران/قدردانی آمریکا از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی خلیج فارس/واکنش دمشق به حرکت نظامیان ترکیه به سمت خان شیخون
 • بروز اختلافاتی در حلقه نزدیکان ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکا
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ برسر ایران
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران
 • واکنش مقام مسئول وزارت اطلاعات به اظهارات خلاف واقع زاکانی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی
 • وکیل احمد عراقچی: بانک مرکزی را نمی‌توان در مقام اعمال حاکمیت به قاچاق متهم کرد
 • عقب نشینی منصور هادی از اخراج امارات از یمن با مداخله پادشاه و ولیعهد سعودی
 • تا زمان عرضه برنج شالیکاران واردات نخواهیم داشت/ مدیر عامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت بدون هماهنگی تغییر کرد/ برخی نظرات شخصی است و ارتباطی با جامعه مدرسین نیز ندارد
 • ربیعی: سیف و احمد عراقچی از مدیران پاک هستند / هنوز دولت اضافه کارم را نداده است