از آنجایی که تیم ملی در ۸ سال اخیر از کارلوس کی‌روش در رأس کادر فنی بهره می‌برده فدراسیون فوتبال قصد دارد در آینده هم هدایت تیم ملی را به مربی خارجی محول کند تا تیم ملی به سیر صعودی خود ادامه دهد. دو راه برای آینده تیم ملی وجود دارد که به‌زودی فدراسیون فوتبال یکی از آن‌ها را انتخاب خواهد کرد. یکی از راه‌ها این است که تیم ملی فعلاً با مربی موقت به کارش ادامه دهد تا سر فرصت سرمربی خارجی برای تیم ملی تعیین شود.

در این صورت تیم ملی می‌تواند در ماه‌های آتی در روز‌های فیفا به مصاف حریفان خارجی برود. تیم ملی در ماه‌های آتی تورنمنت چهارجانبه چین را در ماه مارس پیش رو دارد. راه دوم هم این است که تیم ملی به سرعت یک مربی خارجی برگزیند که در این صورت به احتمال قوی تیم ملی فیفا دی را از دست خواهد داد.

مربی خارجی تیم ملی باید چه کسی باشد؟ مربی تیم ملی خارجی باشد یا ایرانی؟ در این خصوص یکسری صحبت‌ها شده است و حتی بازیکنان تیم ملی هم در این باره صحبت‌هایی داشته‌اند. به طور مثال سردار آزمون به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است فدراسیون فوتبال بهتر است یک مربی ایرانی بالای سر تیم ملی بگذارد، چون اگر چهره‌های سرشناس به تهران بیایند با امکانات فدراسیون فوتبال حاضر به کار کردن برای تیم ملی نیستند. در جریان جام ملت‌ها هم رامین رضاییان خواسته بود مردم در مورد ماندن یا رفتن کی‌روش اظهار نظر کنند!

مربی موقت برای تیم ملی و بعد مربی خارجی یا اینکه از همان ابتدا مربی خارجی برای تیم ملی انتخاب شود. تا به این جای کار صحبت‌هایی از علی دایی و برانکو هم شده است و حتی جواد نکونام.

بازیکن حق ندارد برای تیم ملی تعیین تکلیف کند، اما مشورت کردن فدراسیون فوتبال با بازیکنان تیم ملی بدون ایراد است، چون اساساً مشورت گرفتن کار خوبی است. فدراسیون فوتبال اگر با بازیکنان تیم ملی مشورت کند بدین معنی نیست که قرار است همه خواسته‌های آن‌ها را پیاده کند. مشورت گرفتن برای این است تصمیمی که برای تیم ملی می‌گیرد تصمیم خوبی باشد. چراکه این بازیکنان هستند که باید برای تیم ملی بازی کنند. هر چند برخی بر این باورند که انتخاب سرمربی تیم ملی ربطی به بازیکنان ندارد و فدراسیون فوتبال باید برنامه‌های تیم ملی را تبیین کند و در نهایت هرچه فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد بازیکنان تیم ملی باید مطیع باشند که این نظر هم به طور حتم قابل احترام است.

در تیم، سرمربی برای چیدن ترکیب با همه دستیارانش مشورت می‌کند، اما در نهایت تصمیم نهایی را خودش می‌گیرد و شرایط فدراسیون فوتبال هم این‌چنین است. فدراسیون فوتبال است که باید در مورد آینده تیم ملی تصمیم بگیرد، اما مشورت با اهالی خبره فوتبال بدون اشکال است و حتماً هم بازیکنان تیم ملی جزو نخبه‌های فوتبال هستند و قطعاً فدراسیون فوتبال در مشورت با بازیکنان تیم ملی می‌تواند به حقایقی برسد که خودش به آن نرسیده است.

هر چند ذهنیت مشورت گرفتن از بازیکنان تیم ملی نباید به این منجر شود که بازیکنان برای تیم ملی تعیین تکلیف کنند. یکی از حسن‌های حضور کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایجاد نظم و دیسیپلین بود و اینکه هیچ‌یک از بازیکنان تیم ملی به خود اجازه نمی‌دادند از حیطه‌شان خارج شوند.

فضایی که کارلوس کی‌روش در تیم ملی ساخته مورد علاقه بازیکنان تیم ملی است و اصلاً ایرادی نیست که فدراسیون فوتبال این ذهنیت و این فضا را در اردوی تیم ملی حفظ کند.

ملی‌پوشان پیشین پاسخ می‌دهند

آیا فدراسیون فوتبال در انتخاب سرمربی تیم ملی با ملی‌پوشان هم مشورت کند؟

انتخاب یک سرمربی خوب و تأثیرگذار برای تیم ملی یکی از وظایف حساس و مهم فدراسیون فوتبال است چرا که با یک اشتباه در تصمیم‌گیری سرنوشت فوتبال ملی کشورمان زیر سؤال می‌رود. با رفتن کارلوس کی‌روش می‌بینیم و می‌شنویم که برخی ملی‌پوشان کشورمان اظهاراتی را در خصوص اینکه چه کسی سرمربی بعدی تیم ملی باشد مطرح می‌کنند، اما اینکه آیا فدراسیون فوتبال در انتخاب سرمربی جدید با ملی‌پوشان هم مشورت کند، سؤالی است که آن را با تنی چند از ملی‌پوشان پیشین کشورمان مطرح کردیم. این پاسخ‌ها را بخوانید.

هادی عقیلی: بعید می‌دانم فدراسیون چنین کاری بکند

مدافع اسبق تیم ملی، در این خصوص به خبرورزشی گفت: قطعاً فدراسیون فوتبال خودش کارگروهی دارد و با یک مکانیزم خاص اقدام به انتخاب سرمربی جدید می‌کند و فکر نمی‌کنم در این بین با بازیکنان تیم ملی مشورت شود و در هیچ جای دنیا هم عموماً این موضوع مرسوم نیست. با این وجود من معتقدم باید یک مربی آورد که دنباله رو سبک و سیاق تفکرات کی‌روش باشد و آن‌ها را پیشرفته‌تر کند. اینکه برویم مربی‌ای بیاوریم که صد درجه با کی‌روش متفاوت باشد هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت.

رضا شاهرودی: فدراسیون تصمیم‌گیرنده نهایی است

مدافع اسبق تیم ملی و مربی فعلی تیم امید، در این خصوص گفت: در این خصوص فدراسیون فوتبال و کمیته فنی تصمیم‌گیرنده هستند و مکانیزم انتخاب سرمربی تیم ملی هم مسیر خوبی را طی خواهد کرد. بازیکنان تیم ملی در این خصوص دخیل نخواهند بود و قطعاً فدراسیون فوتبال و کارشناسانی که در کمیته فنی انتخاب سرمربی جدید هستند براساس واقعیت‌ها و سطح فنی و کیفی فوتبال ما بهترین تصمیم را برای انتخاب فرد مذکور خواهند گرفت.

محمدرضا خلعتبری: دلیلی ندارد این کار را انجام دهد

مهاجم سابق تیم ملی، در این خصوص به خبرورزشی گفت: دلیلی ندارد فدراسیون فوتبال بخواهد برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر بازیکنان را بپرسد. هیچ جای دنیا هم چنین کاری انجام نمی‌دهند و فدراسیون فوتبال خودش براساس معیار‌ها و مکانیزمی که دارد بررسی‌هایش را انجام می‌دهد و فرد مورد نظر را انتخاب می‌کند. در این بین بازیکنان تیم ملی هیچ نقشی ندارند و این موضوع کاملاً طبیعی است و سابقه هم نداشته است.

محمد پنجعلی: این کار مرسوم نیست

کاپیتان اسبق تیم ملی، در این خصوص به ما گفت: این کار در فوتبال دنیا مرسوم نیست و فدراسیون‌های فوتبال در سراسر جهان تعاریف و سازمان خاص خودشان را برای انتخاب سرمربی تیم ملی دارند و کسی در این خصوص نظر بازیکنان را جویا نمی‌شود، چون در کمیته کارشناسی به قدر کافی کارشناسان و صاحب‌نظران حضور دارند که با یک جمع‌بندی کلی سرمربی جدید را معرفی کنند. خود فدراسیون فوتبال هم چنین کاری نمی‌کند، چون حیطه وظایف بازیکنان کاملاً مشخص است.

عبدالعلی چنگیز: کارگروه فدراسیون تخصصی عمل می‌کند

مهاجم اسبق تیم ملی، در این خصوص به ما گفت: فدراسیون فوتبال قطعاً در انتخاب سرمربی جدید کاملاً مستقل عمل می‌کند و کارگروه خاص خودش را که متشکل از بزرگان، کارشناسان و صاحب‌نظران فوتبال ایران است، دارد و به نظرم جانشین کی‌روش یک مربی بزرگ خارجی خواهد بود که بتواند مسیری که در پیش گرفته‌ایم را تسهیل کند. فدراسیون برای این کار با ملی‌پوشان مشورت نمی‌کند چرا که وقتی سرمربی تیم ملی انتخاب نشده ملی‌پوشی هم وجود ندارد و در هیچ جای دنیا هم چنین جریانی مرسوم نبوده است.

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

انتقاد پدر ملی‌پوش شطرنج از فدراسیون

  پدر آرین غلامی ملی‌پوش شطرنج گفت‌: فدراسیون شطرنج در قبال آرین کار خوبی نکرد و با حذف آرین از مسابقات جهانی نمی‌خواهند او در عرصه‌های بین‌المللی دیده شود.

به گزارش ایسنا، محمد غلامی، با گلایه از فدراسیون شطرنج به سبب دعوت نکردن آرین غلامی فرزندش به تیم ملی برای مسابقات تیمی قهرمانی جهان، اظهار کرد: فدراسیون شطرنج در قبال آرین کار خوبی نکرد، آن‌ها آرین را بعد از مسابقات سوئد به جای تشویق از تیم ملی حذف کردند. شاید نمی‌خواهند آرین در عرصه‌های بین‌المللی شناخته شود و یا در جهان رشد کند و دیده شود. آرین کم مدال ندارد و نیازی به این مسابقه و یا مسابقاتی که قرار است فدراسیون بفرستد ندارد، ولی باید حداقل اگر فدراسیون کمکی نمی‌کند سنگ اندازی هم نکند.

وی در ادامه صحبت‌های خود، بیان کرد: آرین نتایج خوبی در مسابقات ریلتون سوئد گرفت. با وجودی که مقابل نماینده صهیونیستی بازی نکرد عنوان نایب قهرمانی برق آسا را کسب کرد و توانست اولین نورم استاد بزرگی را کسب کند. بعد از سوئد بلافاصله در مسابقات ارمنستان شرکت کرد، هر چند که دیر به مسابقات رسید و نتوانست دومین نورم استاد بزرگی را بگیرد. آرین بلافاصله بعد از آن در قهرمانی کشور شرکت کرد. همه بازیکنان موظف هستند که در این مسابقات شرکت کنند، چون هر کسی که جزو پنج نفر برتر باشد عضو تیم ملی می‌شود. این مسابقات ۱۰ روز در استان بوشهر با کلی هزینه از سوی میزبان و در یک تورنمنت بسیار سنگین و سطح مسابقات بسیار بالا برگزار شد و آرین سوم مشترک شد.

پدر آرین غلامی با گلایه از نحوه انتخابی تیم ملی، خاطر نشان کرد: هر چند که در آئین نامه مسابقات قهرمانی کشور نوشته شده که کمیته فنی برای انتخاب تیم ملی تصمیم می‌گیرد، اما باید دید این کمیته فنی از چه قدرتی استفاده می‌کند؟ در کمیته فنی افرادی هستند که تابع رئیس آن هستند. رئیس کمیته فنی با وجودی که رؤسای فدراسیون‌ها عوض شدند، سال‌ها است که در این سمت قرار دارد. رئیس کمیته فنی تابعیت آمریکا را دارد و متوجه نیست شطرنج بازان ایرانی چقدر زحمت و رنج می‌کشند و چقدر در عذاب هستند که به راحتی نفرات را حذف می‌کند.

وی اضافه کرد: ما به احسان قائم مقامی احترام می‌گذاریم، اما در حال حاضر آمادگی قبل خود را ندارد. او در قهرمانی کشور در میان ۱۲ نفر نهم شد. نمی‌دانم چطور کمیته فنی نفر سوم، چهارم، پنجم و تا هشتم را حذف و نفر نهم را انتخاب می‌کند؟ آیا هر کسی که نفوذ بیشتری در فدراسیون داشته باشد یا هر کسی که ارتباط مستقیمی با کمیته فنی داشته باشد برای تیم ملی انتخاب می‌شود؟ آیا نباید برای تیم ملی فردی اصلح و قوی‌تر انتخاب شود؟

پدر آرین غلامی با بیان اینکه حتی رئیس فدراسیون شطرنج پاسپورت فرزندش را برای حضور در مسابقات تیمی جهان گرفته بود، اظهار کرد: بعد از مسابقات قهرمانی کشور پهلوان زاده به آرین زنگ زد و برنامه او را گرفت تا برای اعزام به مسابقات تیمی جهان تداخلی وجود نداشته باشد. حتی ما حضوری به فدراسیون رفتیم و پاسپورت آرین را دادیم تا بلافاصله بعد از مشخص شدن اسامی تیم ملی کار‌های ویزا انجام شود. اما بعد از چند روز کمیته فنی تصمیم گرفت به جای آرین قائم مقامی را بفرستد.

او خاطر نشان کرد: در حالی که فیروزجا، ایدنی، خداشناس، غلامی، درینی و.. به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم قهرمانی کشور قرار گرفتند، اما آن‌ها نفراتی را خارج از رده بندی قهرمانی کشور انتخاب کردند. وقتی حضور در مسابقات الزامی است اگر کسی شرکت نکرده نباید به تیم ملی دعوت شود. حداقل باید از قبل اعلام می‌کردند افرادی که ریتینگشان بالاتر است نیازی نیست که در مسابقات شرکت کنند. آرین با وجودی که خیلی خسته بود و قبل از آن در دو رویداد شرکت کرده بود، همچنین خیلی از درسش دور بود با همه این شرایط باز هم به مسابقات قهرمانی کشور رفت که حرف و حدیثی پیش نیاید. انتظار هم نداشتیم فدراسیون به جای روحیه دادن، او را حذف کند.

پدر آرین غلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان کرد: یکی از معتبرترین مسابقات، مسابقات کشوری است، اما در ایران بر عکس است. می‌گویند در مسابقات شرکت کن، اما مصلحت و انتخاب نفرات و تشخیص اینکه در مسابقات جهانی شرکت کنید را کمیته فنی و فدراسیون تعیین می‌کند. در این شرایط بحث لابی‌گری و رابطه بازی پیش می‌آید و ورزش آسیب می‌بیند.

وی به حذف آرین غلامی از تیم ملی در سه سال گذشته اشاره کرد و در این باره گفت‌: این بار اول نیست که آرین را حذف می‌کنند. در المپیاد باکو با وجودی که سرمربی تیم ملی نام آرین را در لیست قرار داده بود، اما پهلوان زاده نام او را حذف کرد و فرد دیگری را به جای او فرستادند. سه سال پیش هم آرین دوم کشور شد، ولی کمیته فنی اسم او را حذف کرد. چرا هر سال اسم او را خط می‌زنند. اگر آرین آماده نبود که نورم استاد بزرگی و افزایش ریتینگ نمی‌گرفت.

پدر آرین غلامی، اظهار کرد: آرین نام فدراسیون را بر سر زبان هر ارگانی آورد. حتی سازمانی که نمی‌دانست شطرنج چیست. فدراسیون از آرین استفاده کرد، اما عملاً اسم او را خط زد. مرصاد خداشناس هم از این قضیه معترض است. نمی‌دانیم که اساس انتخاب چیست؟ نمی‌شود که یک بازیکن را در لیست تیم ملی بگذاری بعد حذف کنی.

او ادامه داد: این فدراسیون کاری کرده که در این سال‌ها افراد زیادی تابعیت کشور‌های دیگر را می‌گیرند. هیچ فدراسیونی این گونه نیست. خیلی از استاد بزرگان این رشته به آمریکا رفتند. آن قدر فشار به بازیکنان می‌آورند که تابعیت بگیرند. آیا یک فدراسیون حق دارد که یک شطرنج باز که خودش و خانواده‌اش همه چیزشان را برای شطرنج گذاشته‌اند از تیم ملی کنار بگذارند. اکنون چه کسی پاسخگو است.

غلامی در ادامه، گفت‌: آرین تنها سفر می‌کند و در این سن به خیلی از کشور‌ها تنهایی رفته است. آیا باید حقش خورده شود؟ من مثل کوه کنار او ایستاده‌ام و اگر تا اکنون موفق بوده به خاطر حضور من در کنارش است. خیلی بلا سر آرین آمده، اما من حامی او هستم و برای موفقیتش هر کاری می‌کنم.

او در پایان صحبت‌های خود، گفت‌: در پایان می‌خواهم از تمامی کسانی که در این مدت به آرین لطف داشتند و بعد از مسابقات ریلتون سوئد از او تقدیر کردند تشکر کنم. همه سازمان‌ها و ارگان‌ها به جز فدراسیون شطرنج همچون بیت امام و رهبری، بسیج دانشجویان دانشگاه امام صادق، دفتر حمایت از فلسطین، ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران، بسیج دانش آموزی کشور، دانشجویان جهاد اکبر حضرت امام، شهرداری منطقه ۱۸ تهران، دفتر حاج آقا آیت الله طبرسی نماینده، ولی فقیه استان مازندران و همه کسانی که زحمت کشیدند تشکر کنم.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: فوتبال تیم ملی فدراسیون فوتبال فیفا چین علی دایی بازی سرمربی تیم ملی اردوی تیم ملی جهان کارشناسی فوتبال ایران اردوی تیم ملی تیم ملی جهان فدراسیون فوتبال کارشناسی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۷۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حسن زاده: از این به بعد برخورد‌های جدی تری با خاطیان فوتبال انجام می‌دهیم/ شان سرمربی و مدیرعامل لیگ برتری بیانیه صادر کردن نیست
 • لیدرهای مجلس کدام چهره‌ها هستند؟
 • رویکرد آمریکا در قبال ایران کاملا اشتباه است/دولت ترامپ قبل از خروج از برجام باید با متحدان مشورت می‌کرد
 • زمان انتخاب سرمربی جدید تیم ملی
 • خبری از انتخاب 10 روزه نیست؛ مربی تیم ملی آن‌ور سال!
 • انتخاب سرمربی تیم ملی بعد از عید
 • چرا سرمربی تیم ملی هندبال انتخاب نشد؟
 • وقت‌مان را نباید با بالا بردن سطح توقع از استقلال هدر داد/ آقای مدیر قهرمان آسیا زمین تمرین ندارد/ فعالیت در پست غیرتخصصی خیانت و دزدی است/ فتحی آن زمان هم اشتباهی مدیر بود/ خدا را شکر کی‌روش از فوتبال ایران رفت/ وریا غفوری از درد مردم نگوید چه کسی بگوید؟
 • سرمربی تیم فوتبال جوانان: برای تیم ملی مربی پرورش نداده ایم
 • اطلاعات مهم در مورد داروی پرازوسین
 • داورزنی: در انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال دخالت نمی‌کنیم
 • محمدرضا داورزنی: به والیبال برنمی‌گردم؛ برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال، فدراسیون تصمیم گیر است و ما ناظر
 • برای انتخاب سرمربی تیم ملی فدراسیون تصمیم گیر است و ما ناظر
 • اقدام مخفیانه تاج برای انتخاب سرمربی تیم ملی
 • فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متولی مسجد
 • امید روانخواه: بیشترین فعالیت شفر برای استقلال اعتراض به داوری است / فلسفه یک باشگاه را نباید سرمربی تعیین کند / شفر بدون مشورت با کمیته فنی بازیکن گرفت
 • انتخاب گزینشی برای تیم ملی تکواندو دانشجویان/ اختلاف در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی
 • انتقاد پدر ملی‌پوش شطرنج از فدراسیون: قائم‌مقامی که نهم شد را انتخاب کردند اما آرین را نه
 • مذاکره مخفیانه تاج برای انتخاب جانشین کی‌روش