دیانا فتحی جهان ذهنی و البته شخصی خود را از دریچه بهمن فرسی روایت می‌کند؛ اما این روایت کماکان مملو از نشانگان شخصی است که شاید مخاطب را بدان ورودی نیست. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸ فرهنگی تلویزیون ، سینما و تئاتر نظرات - اخبار فرهنگی -

باشگاه خبرنگاران پویا - احسان زیورعالم

نخستین ساخته حرفه‌ای دیانا فتحی چندان از جهان آثارش در دوره دانشگاهی دور نیست.

نمایشی از او به یاد دارم که نوشتار و کارگردانی و بازیگریش با خود او بود. نمایش درباره زنی بود محصور در میان نامه‌ها و از دل نامه‌ها خاطراتش را پشت میز مرور می‌کرد. خاطراتی که انگیزه‌های وجودی زنی جوان را به چالش می‌کشید. نمایشی میان غم و شادی و حتی مرگ و زندگی. نمایشی که بوی پاییز می‌داد و قرار بود در ساخت مونولوگیش، مخاطب را به واکنش وادارد. نامه‌ها در دست مخاطب سنگینی می‌کرد تا زمانی که فتحی آنها را می‌گرفت و می‌گشود تا یکی از رازهایش را فاش کند. به عبارتی او زنانگی خویش را عیان می‌کرد و آن را با مخاطب سهیم می‌شد؛ اما مخاطب هنوز به دنیای او ورود نمی‌کرد. ادبیات نمایش به شدت شخصی بود و محصول جهان ذهنی فتحی. جهانی که تا همین حوالی هم ادامه داشته است.

«اهالی هوا» داستان یاسی، دختری است که همسرش، روزبه جدا شده است. جدایی او از روزبه موجب نزدیک شدن روزبه به همسایه طبقه پایین، خاطره می‌شود؛ اما روزبه در مرور خاطراتش هنوز به یاسی فکر می‌کند. یاسی اما تصویر ایدئالی از یک زن روشنفکر در ذهن روزبه باقی مانده است که خوابش را هم از آن خود کرده است.

طبق آنچه در نمایش بیان می‌شود، «اهالی هوا» نگرش دراماتیک به «شب یک، شب دو» بهمن فرسی است. نمایشنامه‌نویس شاخص در رمانش داستان مردی را مرور می‌کند که غرق در نامه‌های عشق از دست رفته‌اش هست. عشق او زنی است هنرمند و روشنفکر که خواب را از چشم زاوش گرفته است.

در رمان روایت در دست مرد داستان است؛ اما در «اهالی هوا» با اینکه نقش‌ها همان است، روایت به یاسی سپرده شده است. یاسی از دل ماجرا خارج می‌شود؛ اما به سبب ویدئوهایی که از خانه و خیابان کریمخان و البته اشارات متعدد به رمان فرسی می‌شود، کماکان راوی باقی می‌ماند. او سایه‌اش را بر نمایش باقی می‌گذارد تا آن گونه که می‌خواهد جریان را پیش برد. از همین رو نمایش دو وجه مشخص پیدا می‌کند. نخست آنکه بر مدار مونولوگ می‌چرخد و حتی دیالوگ‌هایش با فاصله عمیق میان شخصیت‌ها رد و بدل می‌شود. مونولوگ‌گویی اتمسفر نمایش را تسخیر می‌کند و ما را به همان رمان فرسی می‌کشاند. رمانی که به واسطه نوشتار نامه‌نگاری خود بدل به جریانی مونولوگی می‌شود. زمانی که شخصیت‌ها با هم سخن می‌گویند، همین روند نامه‌وار موجب می‌شود فاصله ایجاد شود. گویی همانند نویسندگان نامه‌، زمانی برای تأمل وجود دارد تا پاسخ طرف مقابل را بدهیم. سکته‌ها و مکث‌ها در کلام گواه بر این امر است.

دومین مسئله جریان سیال ذهنی است که نمایش را می‌سازد، روایت را تسخیر می‌کند و اساساً داستان نمایش می‌شود. جریان سیال ذهن مثل یک روح در کل اثر حرکت می‌کند و ما را از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌برد. این سیالیت را در تصاویر ویدئویی نیز می‌بینیم. مخاطب با چشمی گشوده از خیابان کریمخان به پرواز درمی‌آید و در دل خانه‌ای قدیمی فرومی‌افتد تا با گربه‌های سرگردان هم‌قدم شود. در این میان به داستان مبهمی گوش می‌دهد که تهش این است: روزبه هنوز به یاسی فکر می‌کند.

این سیالیت نیز از رمان فرسی به عاریه گرفته شده است. در ابتدای فصل چهارم فرسی می‌نویسد «حسابی سردرگم هستم. من چه صفحه‌ای از تو خواسته بودم؟ تو ظاهراً خیلی تلاش کرده‌ای. یادم هست که هیچ صفحه‌ای از تو برایم نرسید. من برای ژیوار نامه نوشتم؟ هیچ باور نمی‌کنم. (من در دفتر کار شبان شوهر پوپک هستم.)»

اما فتحی همانند همان نمایشی که در ابتدا تشریحش کردم به جای قضاوت از دریچه نگاه مردی شکسته خورده در عشق، همه چیز را در ظرف زنی می‌ریزد که سرگردان خیابان کریمخان است و غیبش می‌زند. او در جستجوی چیزی است که شاید ما آن را زنانگی بنامیم؛ اما برایمان سوال می‌شود که خاطره آیا از آن زنانگی درکی ندارد. پس زنانگی نیست. من نام آن را همان عیان‌سازی می‌گذارم. عیان‌سازی دیانا فتحی. نمایش «اهالی هوا» از همین رو شخصی می‌شود. بخشی از وجود خود او می‌شود که اکنون در برابر ماست؛ ولی چنان شخصی است که نمی‌توان بدان دست زد. ما فقط ردش را می‌گیریم و بیش از کلام‌ها، در ویدئوها.

انتهای پیام/

R1369/P/S4,34/CT4 واژه های کاربردی مرتبط جشنواره تئاتر فجر تئاتر

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

۶۰۰ ساعت تنفس هوای پاک در تهران

هوای پاک در تهران طی سال جاری رکورد زده و پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۲۵ روز هوای پاک تنفس کرده‌اند که طی ۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گزارش ایسنا، پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۲۷۶ روز هوای مطلوب تنفس کرده‌اند که از این میان ۲۵ روز هوا پاک و ۲۵۱ روز سالم بود، همچنین طی بهمن ماه، هوای تهران ۷ روز پاک، ۱۳ روز سالم و ۱۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بود.

در حالی بهمن ماه امسال تهران ۲۰ روز هوای مطلوب داشت که طی سال‌های گذشته حداقل نیمی از روزهای بهمن، هوا برای گروه‌های حساس ناسالم بود. بر اساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دومین ماه زمستان سال گذشته هوای تهران ۲۲ روز در شرایط نامطلوب قرار داشت که از این تعداد ۱۹ روز هوا ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳ روز ناسالم برای همه افراد بود.

طی بهمن ماه سال ۹۵ نیز هوای تهران به ترتیب ۱ روز در شرایط پاک، ۲۱ روز سالم و ۸ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. دومین ماه زمستان سال‌های ۹۴ و ۹۳ نیز هوای پایتخت به ترتیب ۱۱ و ۱۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

هر چند که باد و باران طی زمستان امسال به بهبود کیفیت هوای کلان شهر تهران کمک کرد، اما اجرای قانون معاینه فنی نیز در این امر بی‌تاثیر نبود. به گفته محسن پورسیدآقایی - معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران- سال گذشته طول پایداری هوا در تهران سه روز بود. یعنی اگر سه روز باد و باران در تهران نمی‌آمد، هوا آلوده می‌شد ولی طی امسال طول پایداری هوا به شش روز رسیده است بنابراین تداوم اجرای قوانین و همکاری دستگاه‌ها در این رابطه به بهبود کیفیت هوای پایتخت کمک می‌کند.

انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: جشنواره تئاتر فجر تئاتر جشنواره تئاتر فجر تئاتر

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۳۸۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سلفی با آسمان آبی آبی آبی/ سال دیگر هم هوای پاک و سالم رکورد می‌زند؟
 • هواي تهران امروز سالم است
 • وضعیت هوای پایتخت سالم است
 • هوای تهران امروز سالم است/پیش‌بینی شرایط نامطلوب کیفیت هوا در برخی مناطق
 • هوای پاک در تهران از رکورد هشت‌ساله عبور کرد/ چه عواملی باعث بهبود کیفیت هوا شده‌اند؟
 • آخرین وضعیت هوای پایتخت
 • هوای پاک پایتخت ۲۵ روزه شد/ رکورد هشت ساله کاهش آلودگی هوا شکست
 • کیفیت هوای پایتخت با شاخص 63 سالم است
 • هوای «پاک» و «سالم» در سال 97 رکورد زد
 • کاهش ۵ درجه‌ای هوای قم طی روزهای پایانی هفته
 • اهالی روستایی در مازندران که امنیت جانی ندارند
 • خبر خوش فتحی درباره یک بازیکن استقلال
 • تهرانی‌ها چند ساعت هوای پاک داشته‌اند؟
 • ناظمی و زری فتحی وارد ایران شدند (عکس)
 • ناظمی و فتحی وارد تهران شدند
 • گلاره ناظمی و زری فتحی وارد تهران شدند
 • گرفتاری روستائیان آق سو در برف/ اهالی نیاز به غذا و دارو دارند/ چرا روستای آق سو تنها در زمان انتخاب به یاد می‌افتد؟
 • اهالی یک هوای مه آلود
 • غمنامه امام خمینی برای اهالی آذربایجان