اصفهان-ایرنا- مسابقات ووشو قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی آقایان روز سه شنبه در استادیوم آزادی شهرستان نجف آباد آغاز شد.

محسن روناسی رئیس هیات ووشو استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مسابقات گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 630 ووشکار از استانهای مختلف به مدت پنح روز
با یکدیگر به رقابت می پردازند.
وی اظهارداشت: در دو روز اول این رقابتها بخش ساندا و سه روز بعدی در نمایش فرم های تالو برگزار می شود.
وی گفت: این مسابقات در 10 وزن در ساندا و پنج فرم در تالو است و نفرات اول تا سوم این دوره به اردوی تیم ملی ایران دعوت می شوند.
ووشو (به چینی: 武術)(پین‌یین:wǔshù) یک هنر رزمی مدرن چینی است که پس از انقلاب 1949 چین برای ملی‌سازی هنرهای رزمی سنتی چینی ابداع شد، مسابقات ووشو در دو بخش نمایشی (تالو) و مبارزهٔ فول کنتاکت (سانشو یا سان‌دا) برگزار می‌ شود.
تالو از فرم‌های رزمی تشکیل می‌شود که به طور معمول مقامات منتخب دولت چین آن‌ ها را بر اساس فرم‌های سنتی هنرهای رزمی چینی ابداع کرده‌اند و انواع استقرارها، لگدها، مشت‌ها، حرکات تعادلی، پرش‌ها، فنون جارویی و پرتابی در آن گنجانده شده‌است.
سان‌دا یا سان ‌شو نیز یک یک روش مبارزهٔ فول کنتاکت است که بر اساس تکنیک‌های بوکس چینی و کشتی های سنتی چینی مانند شوای چیائو طراحی شده و شباهت زیادی به مبارزات کیک‌بوکسینگ و موای تای دارد، اما فنون گلاویزی بیشتری در آن دیده می‌شود.
این مسابقات بر روی سکو برگزار می‌شود، مسابقات تالو و سانشو معمولاً در کنار هم برگزار می‌شوند.
8114//6026/

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مبتلا به نیوکاسل

مجموعه داستانی که برای ادبیات داستانی کرمانشاه نوید یک داستان‌نویس بسیار خوب را در ادبیات کشور می‌دهد. به بهانه چاپ نیوکاسل با محمودی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.  

از ‌نیوکاسل برای ما بگویید. اسم جالبی برای یک ‌مجموعه داستان به نظر می‌رسد. چرا نیوکاسل؟  

 مجموعه داستان نیوکاسل حاصل ۱۰ سال نوشتن و بازنویسی داستان‌هاست. خیلی برای این مجموعه وقت گذاشتم و البته آن‌چنان هم به دنبال چاپ نبودم، چون معتقدم داستان‌نویس وظیفه‌اش این است که داستانش را بنویسد و پروسه چاپ دیگر به او مربوط نمی‌شود. حال که منتشر شده امیدوارم مخاطب خودش را پیدا کند. راجع به اسم نیوکاسل باید بگویم جدا از این‌که نام یکی از شهرهای انگلیس است، نام یک بیماری است که بیشتر در پرندگان و حیوانات شایع است؛ نوعی فلج شدن. به سبب این‌که برای نخستین بار این بیماری و داروی آن در شهر نیوکاسل انگلیس کشف می‌شود، نام آن شهر را بر بیماری مذکور می‌گذارند. البته نام جذابی است و این بیماری پیوند تنگاتنگی با داستان اول مجموعه و دیگر داستان‌های کتاب دارد.  

 این مجموعه چند داستان دارد و دغدغه اصلی شما به عنوان نویسنده در این مجموعه چیست؟  

 این مجموعه ۱۱ داستان داشت که ۲ داستان آن چاپ نشد. حقیقت و وفاداری به حقیقت دغدغه اصلی من در ادبیات و داستان است. میشل فوکو جمله معروفی دارد که من همیشه به آن فکر می‌کنم، می‌گوید: «حقیقت موجب رهایی است. » بله، حقیقت رهایی می‌آفریند. در همه داستان‌هایی هم که در این مجموعه هست سعی‌ام بر این بوده که به حد توانم نقاب از پلشتی‌ها برکشم. امیدوارم موفق بوده باشم.  

به عنوان کسی که سال‌هاست ادبیات داستانی را به طور جدی دنبال می‌کند، فکر می‌کنید بیشترین تاثیر را در ادبیات از چه کسی گرفته‌اید؟  

هر کس که به ادبیات علاقه‌مند است، ابتدا با آثار هدایت و جمالزاده آشنا می‌شود. البته با مطالعه سلیقه انسان تغییر می‌کند. مثلا وقتی هدایت را می‌خوانی و بعد می‌رسی به ساعدی و جلال و با فرم دیگری از ادبیات آشنا می‌شوی و تحت تاثیر قرار می‌گیری. من اگر بخواهم اسم ببرم، نویسنده‌ای که خیلی دوستش دارم و اغلب آثارش را خوانده‌ام «هوشنگ گلشیری» است. بیشترین تاثیر را از او گرفته‌ام. به نظرم هنوز هم کسی نتوانسته پا جای پای گلشیری بگذارد؛ بعد ساعدی.

این دو را خیلی دوست دارم چون نابغه‌های داستان ایرانی هستند، با این تفاوت که ساعدی بیشتر می‌نوشت، ولی گلشیری نسلی را تربیت کرد مثل شهریار مندنی‌پور، ابوتراب خسروی، رضا جولایی، کوروش اسدی و... به نظرم ادبیات ایران مدیون گلشیری است و افرادی را که آموخته کرده، باعث شده‌اند چرخ ادبیات بچرخد. این است که وقتی دوره‌های مختلفی را بررسی می‌کنید، به گلشیری که می‌رسید به واسطه نگاهی جدی که به ادبیات دارد، نمی‌توانید به‌سادگی از او عبور کنید. البته خود گلشیری به تولید محتوا معتقد بود و فرم را تنها جوابگوی نیاز جامعه ایران نمی‌دانست. فرم بخشی از ادبیات است و زمانی که به آن می‌رسید، آن‌چنان نمی‌توانید پیش روی کنید. گلشیری جمله معروفی دارد که می‌گفت: «شما هر چقدر هم کله‌معلق فرم بزنید در نهایت باید داستان تعریف کنید. » 

 ادبیات داستانی کوتاه ایران را در مقایسه با رمان در چه جایگاهی می‌بینید؟  

به نظرم داستان کوتاه در ایران بسیار جلوتر از رمان است. این حرف من نیست و خیلی از بزرگان ادبیات هم این را تایید می‌کنند. ما در داستان کوتاه قوی هستیم و این مساله دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد، از جمله این‌که حافظه ما از متل‌ها و پندها و قصه‌هایی انباشته است که خیلی کوتاه و مینیمال بوده‌اند. از سعدی تا عبید زاکانی و بسیاری از بزرگان کلاسیک ما سعی داشتند که موجز و کوتاه سخن بگویند و همین مساله تا امروز هم تاثیر خودش را گذاشته و البته این چیز بدی نیست. باید بتوانیم این فرم را به غایت مطلوب آن برسانیم.  

در کنار ساختارمند بودن، نقطه قوت اغلب داستان‌های شما این است که در فضایی بومی اتفاق می‌افتند. چقدر این اتفاق را در موفقیت داستان‌هایتان موثر می‌دانید؟  

من بارها در جلسات داستان و گپ‌هایی که با دوستانم داشته‌ام به این اصل اشاره کرده‌ام که اگر قرار است روزی ادبیات ایران جهانی شود، قطعا به واسطه ادبیات بومی این اتفاق می‌افتد. البته منظورم ادبیات بومی صرف نیست که یکسری واژه یا آداب رسوم خاص و توریستی دارد. یکی از سخت‌ترین و تحقیقاتی‌ترین انواع ادبی، ادبیات بومی است. آثار بومی را اگر به شکل خلاصه بخواهم تعریف کنم می‌شود: نگاه منحصر و متفاوت به سوژه‌های مشترک داشتن است. یعنی مخاطب وقتی با اثر مواجه می‌شود بداند که یک کرمانشاهی به عشق چطور می‌اندیشد. یا مرگ از منظر یک کُرد چطور است. یا جنگ و یا هر موضوع و ایده‌ای دیگر. این همان برگ برنده ادبیات بومی است که موجب می‌شود مخاطبی در آن‌سوی گیتی را هم برای خواندن اثر ترغیب کند و موجب جهانی شدن ادبیات یک بوم را فراهم می‌کند.  

برای پیشرفت داستان کرمانشاه چه باید کرد؟  

یکی از مهم‌ترین مشکلات ادبیات داستانی کرمانشاه وجود برخی  افراد غیرمتخصص و بی‌تعهد در راس بعضی کانون‌ها و انجمن‌هاست. این افراد با توجه به ناآگاهی و درک از جایگاه و نقش ادبیات داستانی کرمانشاه، به دنبال دار و دسته درست کردن ودر کار دیگران دخالت کردن و سنگ پیش پای نویسندگان انداختن و... هستند و همیشه هم بازنده ماجرا بوده‌اند. چون ذات ادبیات بهترین حذف‌کننده است. اگر کسی برای چیزی غیر از ادبیات به این عرصه وارد شده باشد بعد از گذشت اندک زمانی دستش رو می‌شود و کنار می‌رود.  

کد خبر 448431

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: ورزش اصفهان ووشو قهرماني

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۴۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تنها ۹درصد چینی‌ها گذرنامه دارند
 • اردوی رزمی امنیتی گردان بیت المقدس در نایین برگزار شد +تصاویر
 • سلاطین بازار شاسی بلندهای چینی؛ جک s۵ بخرم یا چری تیگو ۷؟
 • اجلاس استانی اندیشکده‌های راهبردی در دانشگاه آزاد نجف آباد
 • فرم های بی قاعده در بناهایی ساختار شکن
 • راپسودی «زاینده رود» پویا سرایی منتشر شد/ جزییات ساخت یک مجموعه مهم
 • راپسودی زاینده رود منتشر شد+صوت
 • در هر خانواده‌ای سوءتفاهم و اختلاف‌نظر وجود دارد بهرمن نه‌تنها استاد بلکه برادر بزرگ‌تر و پشتیبانم است
 • راپسودی «زاینده رود» پویا سرایی منتشر شد/ جزییات یک پروژه مهم
 • برگزاری مسابقات تنیس روی میز قهرمانی بانوان استان در خرم آباد
 • بازار داغ خودروهای چینی در پی افزایش قیمت ارز نیما
 • نگرانی دانشگاه‌های آمریکایی از کاهش تعداد دانشجویان چینی در اثر جنگ تجاری
 • علی‌نژاد: پول نداریم مربی بیاوریم
 • علی‌نژاد: پول نداریم مربی بیاوریم/ در کمیته المپیک کار دیگری انجام می‌دهم
 • مایوس کردن مردم آب به آسیاب دشمن ریختن است
 • آیت‌الله دری نجف‌آبادی: باید با قدرت از منافع، عزت و امنیت ملی در برابر اروپایی‌ها و آمریکا دفاع کرد
 • آغاز مسابقات پومسه تکواندو کشور در اصفهان
 • پیاده روی نیرو‌های رزمی تیپ ۴۸ فتح کهگیلویه و بویراحمد
 • آیت‌الله دری نجف‌آبادی: اطاعت از مقام معظم رهبری یک تکلیف و واجب عینی است