به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در بررسی طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران، اظهار کرد: در تبصره یک بند دو ذیل ماده ۵۵ قانون شهرداری، دستفروشی به عنوان یک شغل مزاحم و عاملین به امر شغل مزاحم، مسبب سد معبر معرفی شده اند، همچنین بر اساس این ماده قانونی برای شهرداری وظیفه تعریف شده که با این پدیده به عنوان یک عمل ناهنجار شهری برخورد شود.

وی ادامه داد: صاحبان مشاغل دارای پروانه کسب علاوه بر اینکه در قانون نظام صنفی از اتحادیه مربوطه پروانه کسب دریافت می کنند به شهرداری نیز عوارض کسب و پیشه پرداخت می کنند. از کد درآمدهای پایدار شهرداری، عوارض کسب و پیشه از مشاغل است و در قانون مالیات های مستقیم برای دارندگان مشاغل، مالیات عملکردی سالانه تعریف شده، بنابراین قانون شهرداری به ما اجازه نمی دهد که مخالف نص صریح قانون در قالب مصوبه ای در شورای شهر به پدیده دستفروشی با توجیهات هرچند بجای از لحاظ اجتماعی و اخلاقی وجهه قانونی بدهیم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قانون نظام صنفی در تبصره یک ماده ۳ انجام فعالیت های صنفی سیار را در اماکن ثابت به شرط اخذ پروانه مجوز دانسته است، تصریح کرد: به استناد به این دو ماده قانونی و مقدم دانستن حقوق عامه بر مطالبات دستفروشی پیشنهاد می شود که به طرح رای ندهیم.

رسولی ادامه داد: توجه به تقویت نظم و انضباط شهری و تاکید بر تقدم حقوق قانونی کسبه مجاز بر مطالبات کسبه غیرمجاز از وظایف نمایندگان مردم در شورای شهر است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۰ طرحی برای ساماندهی دست‌فروشان مصوب و کارگروهی نیز ایجاد شد، افزود: طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران مغایرت قانونی دارد و بهتر است دوستان مسیری را برای ساماندهی دست‌فروشان انتخاب کنند که این پدیده در قالب مصوبه ای رسمی و قانونی نشود.

کد خبر 4539942 نورا حسینی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لجبازی شهرداری تهران برابر مصوبه شورای شهر تهران

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ شورای شهر دوم تهران طی مصوبه‌ای به دلیل ایجاد بار ترافیکی برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب را در مرکز تهران ممنوع کرد. این در حالی است که همچنان نمایشگاه پرمخاطبی مانند الکامپ در قلب تهران برگزار می‌شود و با توجه به تذکرات پیاپی اعضای شورای شهر باز هم مصوبات نادیده گرفته شده است. اما کار بدین جا ختم نمی‌شود علاوه بر عدم توجه به مصوبه شورای شهر، شهرداری تهران با نصب بنرهایی از شهروندان برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل می‌آورد و با ارسال خبرهای مختلف، برگزاری نمایشگاه پر مخاطب در مرکز تهران را در دستور کار قرار داده است.

 نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و در زمره نمایشگاه‌های پر مخاطب تهران به شمار می‌رود. اما پایتخت با مشکلاتی چون ترافیک رو به رو است و این گونه اقدامات به ترافیک قلب پایتخت می‌افزاید؛ ترافیک در روزهای معمول در مرکز تهران موجب قفل شدن خیابان‌ها می‌شود و برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در نمایشگاه بین‌المللی تهران بر این ترافیک می‌افزاید و تنها با روح و روان مردم بازی می‌شود.

عدم توجه به مصوبه شورای شهر تهران در برگزاری نمایشگاه‌های پر مخاطب

شورای شهر تهران در سال 83 به منظور جلوگیری از ترافیک طولانی مدت خیابان‌های منتهی به نمایشگاه بین‌المللی تهران، قانونی را تصویب کرد که به‌موجب آن برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در این محل ممنوع اعلام شد.

بر اساس تبصره‌ای که در این ماده آمده، شهرداری تهران موظف است ضمن هماهنگی با مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط جهت جانمایی محل‌های مناسب برای برگزاری نمایشگاه‌ها با محوریت مسائل حمل‌ونقل و ترافیکی همکاری لازم را معمول کند.

این مصوبه در هفتاد و هشتمین جلسه شورای دوم با شماره پرونده 399 در تاریخ 14 تیر 83 با شماره ابلاغ 160/541/6623 صادر شد. همچنین در سال 95 اعضای شورای اسلامی شهر تهران طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور‌ خواستند به همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط دستور دهد‌ تا تمام نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی در محل نمایشگاه شهر آفتاب برگزار شود.

سال گذشته شهرداری تهران سکوت کرد و شورائیان تذکر دادند

در سال گذشته با وجود مخالفت شورای شهر تهران و استناد به مصوبات این شورا در خصوص ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در تهران، نمایشگاه الکامپ در سئول برگزار شد اما پلیس راهور و اعضای شورای شهر هم با برگزاری چنین نمایشگاهی در این محل مخالفت کردند، ولی شهرداری مقابل این اقدام خلاف قانون سکوت کرد.

 محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در مصاحبه‌ای در سال گذشته نیز برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب را در محل نمایشگاه‌های بین المللی شهر تهران غیرقانونی و ممنوع اعلام کرد.

احتمال طرح سوال از شهردار به دلیل بی توجهی به مصوبات شورای شهر

این در حالی است که سال جاری زهرا نژادبهرام نسبت به برگزاری نمایشگاه پر مخاطب الکامپ تذکر جدی داد که به موجب آن محسن هاشمی رفسنجانی از طرح سوال از شهردار و توضیح در خور از سوی معاونت ترافیک و حمل و نقل برای بی توجهی به این مطلب خبر داد.

دعوت شهرداری تهران از شهروندان!

با همه این تذکرات در تمام مراکز شهر تهران بنرهای دعوت شهرداری برای شرکت شهروندان در این نمایشگاه نصب شده است. اما دهن کجی شهرداری به این جا ختم نمی‌شود. سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به همراه مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند از مردم دعوت کرده تا برای شرکت در این نمایشگاه روز پنجشنبه، 27 تیرماه در بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) با ارائه سرویس‌ها و خدمات برخط و هوشمند شهری میزبان مردم و علاقمندان باشد.

همچنین در این دعوت نامه عنوان شده که غرفه‌ سازمان فاوای شهرداری تهران در سالن‌ 8 نمایشگاه بین‌المللی در این چهار روز، میزبان رویدادهای متنوع خواهد بود.

حناچی با هیات دولت به توافق برسد

زهرا نژادبهرام در واکنش به این اقدام شهرداری تهران به خبرنگار برنا گفت: شهرداری هیچ کاری برای عدم این که این رویداد در مرکز تهران برگزار نشود، تلاشی ندارد.

وی افزود: تذکر خود را داده‌ام و باید آقای پورسیدآقایی جواب مناسبی بدهد.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: از آقای حناچی خواستیم این مطلب را در هیات دولت مطرح کند و باید ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد.

ممنوعیت برگزاری نمایشگاه پر مخاطب در مرکز تهران از سوی دولت

رئوف قادری، مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، در این رابطه به برنا گفت: از یک سال پیش با وزارت صمت به تفاهم رسیده‌ایم که نمایشگاه‌های پرمخاطب به شهر آفتاب منتقل شود. استانداری تهران هم ورود کرد و دستور داد برگزاری هرگونه نمایشگاه پرمخاطب در شهر تهران ممنوع شده و همه نمایشگاه‌های پرمخاطب باید به شهر آفتاب منتقل شود ولی باز هم این دستور کافی نبود.

خبرنگار: سیمین برادران

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

کلیدواژه: حسن رسولی ساماندهی دستفروشان شورای شهر تهران

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۴۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیس شورای شهر قزوین: فضاهای مزاحم شهری ایمنی شهرهای کشور را کاهش داده است
 • پس‌لرزه‌های اولتیماتوم استاندار خراسان جنوبی ‌ادامه دارد؛ مهلت ۴۸ ساعت برای رفع مشکلات آبرسانی سیار‌‌
 • نشست کارگروه ساماندهی صنوف و مشاغل شهرداری های کشور در قزوین برگزار شد
 • دستورالعمل ساماندهی دستفروشان از سوی وزارت کشور تهیه شده است
 • نشست کارگروه ساماندهی صنوف و مشاغل شهرداری های کشور در قزوین آغاز شد
 • «نظارت» امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی‌طرفی
 • «نظارت» یک امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی‌طرفی
 • ۱۱ نقطه در شهر تبریز برای ساماندهی دستفروشان تعیین شد
 • سینمای سیار، نیاز فرهنگی و اجتماعی آران و بیدگل
 • آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی/۱۲ دستگاه تانکر ‌آبرسانی نیاز است
 • بازنشستگان وام مشاغل خانگی می گیرند
 • ۵۷۴ پروژه ساختمانی به دلیل مغایرت فنی با ضوابط شهرسازی متوقف شد
 • چرا انتخابات شورایاری ها غیر قانونی است؟ / تابلوی ایست سازمان بازرسی و انتظار برای تدبیر سران قوا
 • کمیسون ماده ۱۰۰ شهرداری؛ کمیسونی برای مناطق محروم/ از پالادیوم تا تقی آباد +تصاویر تخریب کارگاه‌های جنوب شهر
 • آموزش مهارت مشاغل خانگی به سربازان
 • الویری: انتخابات شورایاری‌ها قانونی است
 • نباید تابلویِ قانونِ کار را با سنگ نشانه رفت/ اولین کمیته طبقه‌بندی مشاغل در وزارت نفت تشکیل شود/ کارگران سکوت می‌کنند تا آب باریکه‌شان قطع نشود
 • طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان در رفسنجان آغاز به کار کرد
 • اخذ آخرین دفاع از یکی از اعضای شورای شهر مشهد/ رأی دادگاه در مهلت قانونی صادر می‌شود