مشاهده اخبار داغ روز

تهران-ایرنا- برخی از تحلیلگران رسانه های عربی معتقدند آمریکا و همپیمانانش با برگزاری نشست ورشو ،درصدد مهار قدرت روبه رشد جمهوری اسلامی ایران و تقویت عناصر ائتلاف ضد محور مقاومت هستند اما آنها در رسیدن به این هدف با شکست مواجه خواهند شد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در 22 دیماه در جریان سفر خاورمیانه ای خود در قاهره در گفت وگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» از برگزاری نشست ضد ایرانی ورشو خبر داده بود.


این نشست تحت عنوان کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه»، قرار است در روزهای 24 و 25 بهمن‌ماه به میزبانی مشترک آمریکا و لهستان در ورشو برگزار شود.
در حالی برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان به همراه رژیم صهیونیستی و گروهک تروریستی منافقین قرار است در این نشست شرکت کنند ، شماری از کشورهای اروپایی و منطقه ای در خاورمیانه علاقه ای به حضور در این نشست نشان نداده اند.
روسیه از جمله کشورهایی است که در این نشست شرکت نمی کند. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که در نشست ورشو حضور نخواهد داشت. تارنمای عربی خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این زمینه نوشت: گزارش ها نشان می دهد که پس از اعتراض های اتحادیه اروپا، آمریکا از طرح خود برای تشکیل ائتلاف علیه ایران عقب نشینی کرده است. واشنگتن می کوشد با ادعای اینکه این نشست صرفاً علیه ایران نیست و اوضاع خاورمیانه را بحث و بررسی می کند، کشورهای مؤثر جهان را به شرکت در این نشست ضدایرانی و فریبکارانه ترغیب کند.
' آمریکا اعلام کرده که معاون رییس جمهوری این کشور، در نشست ورشو حضور پیدا می کند، رییس دستگاه دیپلماسی ایران نیز اظهار داشته آمریکا در تلاش است که به شکلی فضای شکل گرفته علیه خود را جبران کند، لذا به نظر می رسد این نشست به صورت مورد قبول و نظر آمریکایی ها برگزار نمی شود. وزیر امور خارجه ایران با بیان این که هیچ کدام از مقامات و مسوولان ایرانی برای حضور در این نشست دعوت نشده اند، تاکید کرد نشست ورشو قبل از شروع محکوم به شکست شده است.'
در این خصوص شبکه خبری «المنار» لبنان در گزارشی به قلم «ذوالفقار ضاهر» نوشت: دولت آمریکا تصمیم گرفته است همپیمانان و ابزارهای خود در منطقه و جهان را در نشست ورشو گردهم آورد. هدف از برگزاری این نشست تلاش برای مهار قدرت روبه رشد جمهوری اسلامی و تقویت عناصر ائتلاف ضد محور مقاومت است. مکان و زمان برگزاری نشست و کشورهایی که در این نشست شرکت خواهند کرد سوال هایی را درباره دستور کار آن مطرح می کند.
'این نشست در شرایطی برگزار می شود که منطقه در مرحله حساسی به سر می برد و بسیاری از طرح های آمریکا، رژیم اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه محور مقاومت با شکست روبرو شده است. این نشست یادآور بسیاری از نشست ها، دیدارهای دوجانبه و چندجانبه ای است که علیه ایران و محور مقاومت برگزار شده است. همه نشست هایی که آمریکا و همپیمانان با هماهنگی رژیم اسرائیل برگزار کرده اند نتیجه ایده الی به دنبال نداشت. در سفر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی در ماه می سال 2017 میلادی نشست مشترک عربی – آمریکایی برگزار شد که هیچ نتایج عملی به دنبال نداشت. شکست سیاست های آمریکا و عربستان در منطقه از یمن و لبنان تا عراق و دیگر کشورها آشکار شده است.'
در این زمینه «محمد شمص» کارشناس مسائل ایران به شبکه خبری المنار گفت: هدف از برگزاری نشست ورشو سرپوشی برای عقب نشینی آمریکا از سوریه و افغانستان است. آمریکا با برگزاری این نشست می خواهد به همپیمانان خود در منطقه اطمینان بدهد که از آنها چشم پوشی نخواهد کرد. نشست ورشو جنبه تبلیغاتی و سیاسی دارد تا اینگونه وانمود شود که برخی کشورهای منطقه و آمریکا پس از عقب نشینی آمریکا از سوریه و افغانستان درباره ایران همکاری خواهند کرد. اما زمان برگزاری این نشست نشان می دهد که آمریکا می خواهد بر شکست های طرح های خود که در نتیجه پیروزی ها بزرگ محور مقاومت و پیشرفت ائتلاف ایرانی – روسی در عرصه های مختلف حاصل شده است، سرپوش نهد.
تارنمای «لبنان الجدید» نیز نوشت: اندیشه تشکیل ائتلاف علیه ایران موضوع جدیدی نیست. آمریکا از زمان برپایی جمهوری اسلامی علیه آن عمل کرده است اما هیچ زمینه موفقیتی به دست نیاورد. دولت ترامپ بسیار بلند پرواز است و می خواهد به هدف خود درباره ایران دست یابد و این کشوردر نتیجه فشارهای اقتصادی پرچم تسلیم را بالا برد. آمریکا در نشست ورشو با تجربه جدید در ائتلاف سازی روبرو خواهد شد اما این تجربه بسیار سخت و پیچیده است. به ویژه این در شرایطی است که نگاه واقعی به فضای بین المللی نشان می دهد که دیگر آمریکا در منطقه خاورمیانه یکه تاز نیست. روسیه در کنار ایران با تمام قدرت نظامی و سیاسی خود به معادلات منطقه وارد شده است. این دو کشور دارای روابط راهبردی هستند. چین هم به عنوان یک قدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی قوی پشتیبان ائتلاف ایرانی- روسی است. با در نظر گرفتن این ائتلاف راهبردی و با توجه به عدم تمایل بسیاری از کشورها به تشکیل ائتلاف ضد ایرانی می توان گفت شاخص ها نشان می دهد که نشست ورشو با شکست روبرو خواهد شد.
روزنامه فرا منطقه ای «رای الیوم» نیز در گزارشی به قلم «علیان علیان» نوشت: نشست ورشو تنها ایستگاه دیگری برای شکست های آمریکا در منطقه است. این نشست پس از شکست تحریم های آمریکا علیه ایران برگزار می شود و هدف از آن فراهم کردن پوشش سیاسی و مادی برای پیش بردن «معامله قرن» صهیونیستی – آمریکایی - سعودی و جلوگیری از پیروزی محور مقاومت است. اما این نشست نخواهد توانست معامله قرن را پیشبرد و مانع از پیروزی نهایی محور مقاومت شود و همانند نشست دشمنان سوریه در تونس و شکست ائتلاف سعوی در جنگ یمن با شکست روبرو خواهد شد. زیرا محور مقاومت در میدان های نبرد پیروز شده است و سرزمین های را در اختیار دارد. طرح معامله قرن از محور مقاومت مشت های محکمی خورده است.
'تصمیم ترامپ برای عقب نشینی نیروهای آمریکا از سوریه، اعتراف به شکست طرح های واپسگرایانه - صیونیستی در سوریه است. این عقب نشینی سبب شده است دیگر همپیمانان آمریکا به این کشور اعتماد نداشته باشند و آنان به این واقعیت پی برده اند که آمریکا همپیمانان خود را رها می کند. تشکیل ائتلاف راهبردی علیه تهران و محور مقاومت ناممکن است. زیرا واشنگتن در حالی با استفاده از ابزارهای منطقه ای خود به دنبال ماجراجویی علیه ایران، حزب الله و دیگر جبهه های محور مقاومت است که این ابزارها در یمن از پابرهنگان یمنی شکست خورده اند.'
به نوشته روزنامه عربی 21 مصر، «احمد سعید نوفل» استاد علوم سیاسی گفت: نشست ورشو فرصت موفقیت ندارد. آمریکا طی سال های گذشته بسیاری از طرح ها را اجرا کرده، اما این طرح ها هیچ موفقیتی نداشته است و طرح آخر واشنگتن که برگزاری نشست ورشو است نیز موفقیتی به دنبال نخواهد داشت. در شرایطی که آمریکا نیروهای خود را از سوریه عقب نشینی می کند برگزاری نشست ضد ایرانی نشان می دهد که ترامپ از دیگران می خواهد که به نیابت از آمریکا بجنگند.
روزنامه «الجمهوریة» لبنان هم نوشت: واشنگتن با وجود آمادگی عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای رویارویی با ایران به قدرت همپیمانان خود برای رویارویی با ایران در لبنان، یمن، سوریه، عراق و دیگر مناطق اعتماد ندارد و اختلاف قطر و عربستان هم اوضاع را وخیم تر کرده است.
روزنامه «الوطن» سوریه نیز نوشت: به نظر می رسد آمریکا هر روز نیاز بیشتر به عرض اندام برای عرض اندام دارد. از این رو، این کشور برای برگزاری نشست ورشو تلاش کرد تا بار دیگر عرض اندام کند. این در حالی است که آنها به خوبی می دانند که این نشست همه مانند دیگر نشست ها نتیجه ای به دنبال ندارد. این اقدام آمریکا دارای یک هدف دوگانه است. این کشور با برگزاری این نشست می خواهد بر روی شکست های خود در سوریه سرپوش نهند و مبلغ فاکتور باج خواهی ها از همپیمان خود را افزایش دهد.
به نوشته نشریه «المنار» فلسطین، یکی از دلایل برگزاری نشست ورشو، شکست تحریم های آمریکا علیه مردم ایران است. رئیس جمهوری آمریکا به این دلیل لهستان را به عنوان مکان برگزاری این نشست انتخاب کرده است که بتواند دولت های راستگرا و پوپولیستی را تقویت سازد و در اروپا همپیمانانی را برای خود با هدف مقابله با انگلیس، فرانسه و آلمان که از توافق هسته ای حمایت می کنند، بیابد.
روزنامه «الحیات» چاپ لندن هم عنوان کرد: آمریکا با برگزاری نشست ورشو به دنبال ایجاد راهی برای پایان دادن قدرت و نفوذ ایران در منطقه است. این نشست به عنوان گام مهمی در چارچوب تلاش های آمریکا طی 2 سال گذشته برای رویارویی با ایران است. مخالفت قاطعانه وزارت امور خارجه روسیه برای حضور در نشست ورشو بیانگر عمق اختلاف دو قطب بزرگ و اختلاف در روابط آنها است.
'اکنون آمریکا و روسیه به دلیل منافع سیاسی و جغرافیایی با هم اختلاف دارند. نشست ورشو پیامی از سوی آمریکا به روسیه است. آمریکا با این نشست، پیمان ورشو را که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از هم فروپاشید به یاد روس ها می اندازد. آمریکا با این نشست تلاش می کند قدرت یابی روسیه و تلاش های این کشور برای تاثیر گذاری در عرصه بین الملل را به چالش کشد. همچنین آمریکا با این نشست تلاش کرده است حمایت اروپایی ها از توافق هسته ای را با چالش روبرو سازد. درست است که اروپایی ها با نظام ایران دارای مشکلات متعددی هستند اما موضع این کشورها درباره توافق هسته ای با موضع آمریکا تفاوت اساسی دارد. آمریکا با انتخاب لهستان به عنوان محل برگزاری نشست تلاش کرده است به اختلاف میان کشورهای اتحادیه اروپا درباره ایران به ویژه درباره توافق هسته ای دامن زند.'
به نوشته روزنامه «البیان» امارات، «محمد خیری» پژوهشگر مرکز «عربی» تحلیل سیاست های ایران گفت: آمریکا با برگزاری نشست ورشو تلاش می کند بسیاری از کشورهای جهان را در تحریم های ضد ایران با خود همراه کند. این موضوع یکی از اولویت های سیاست های خارجی آمریکا در رویارویی با ایران است.
روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان هم در گزارشی ادعا کرد: پیش بینی می شود کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه» که قرار است در ورشو برگزار شود، تشکیل 6 کمیته مختلف برای کنترل رفتار ایران در منطقه را به دنبال داشته باشد. نشست ورشو دارای ماهیتی متفاوت با همه تلاش های ناکام گذشته برای کنترل رفتار ایران در منطقه دارد. می توان گفت که همه تلاش های بین المللی علیه ایران در دوره های گذشته نتیجه ای به دنبال نداشته است و تنها تحریم های دولت ترامپ علیه ایران در این زمینه تاثیر گذار بوده است. اما این تحریم ها هم به تغییر واقعی رفتارهای ایران منجر نشده است. از این رو، می توان به نشست ورشو به عنوان یک نقطه عطف برای مقابله رفتارهای نظام ایران نگاه کرد. کنترل رفتار ایران نه تنها به سود همسایگان ایران و صلح و ثبات منطقه است بلکه این موضوع سبب بهبود شرایط معیشتی مردم این کشور می شود.
پژوهشم **9278**1552

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۶۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

خبر نوبخت درباره حقوق بازنشستگان

بازیگر سریال ستایش: دخترم کانادایی است!+عکس

چهره بدون گریم نرگس محمدی در پشت صحنه ستایش+عکس

کلیدواژه: سياسي نشست ورشو ايران شكست آمريكا

خبر بعدی:

آیین‌های سنتی بوشهر در لهستان به نمایش در می‌آید

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از بوشهر، گروه فرهنگی وهنری هومهر شامل تعدادی از هنرمندان بوشهری به دعوت سفارت ایران در لهستان و چند مرکز فرهنگی این کشور، برای اجرای برنامه‌های سنتی و آیینی ویژه ماه صفر و اربعین حسینی، جمعه راهی ورشو می‌شود.

سرپرست گروه فرهنگی و هنری هومهر گفت: این گروه از ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر ۲۰۱۹) تا دوم آبان (۲۴ اکتبر ۲۰۱۹) در چند شهر لهستان در قالب یک ویژه برنامه با عنوان تجلی حقیقت به اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و آیینی بوشهر مربوط به محرم و صفر می‌پردازد.

مهدی جلالی افزود: بر اساس برنامه ریزی سفارت ایران در لهستان، گروه فرهنگی و هنری هومهر بوشهر در دانشگاه ورشو، شهرداری لوبلین، موزه آسیا و پاسیفیک ورشو، مرکز فرهنگی پراگا در ورشو و صومعه دومینیکن لوبلین برنامه‌های نمایش، عزاداری سنتی بوشهر، نوحه‌خوانی، مرثیه خوانی، سینه زنی، نمایش فیلم اجرا خواهد کرد.

گروه هنری هومهر از سال ۷۵ کار خود رو آغاز کرده و در مناسبت‌های مختلف اجرا‌هایی در داخل و خارج کشور داشته که رویکرد همه این برنامه ها، توجه به آیین، فرهنگ و هنر بومی بوشهر بوده است.

این گروه سال ۹۵ هم به دعوت سفارت ایران و چند مرکز اسلامی در آلمان، به مدت یک هفته ویژه برنامه ایام محرم را در شهر‌های مختلف آلمان اجرا کرد که با استقبال مسلمانان آلمانی و همچنین هموطنان ایرانی  حاضر در این کشور قرار گرفت.

انتهای پیام/ک

نمایش آیین‌های سنتی بوشهر در لهستان

 

دیگر خبرها

 • گروه هنری هومهر عزاداری بوشهریها را در اروپا به تصویر می‌کشد
 • چرایی خروج نیروهای آمریکا از خاورمیانه از نگاه رسانه‌های عربی
 • اجرای مجلس مهتاب‌کشون در عمارت روبرو
 • برگزاری نشست «مطالعه انتقادی ابعاد هنری و رسانه ای موسیقی محرم»
 • مجلس مهتاب کشون در عمارت روبرو
 • سانسور احمقانه توهین به سرود ایران توسط رسانه‌های عربی
 • تصویر کشیدن نهضت عاشورا با زبان هنر بوشهری در قلب اروپا
 • بازتاب شکست ایران مقابل بحرین در رسانه‌های عربی
 • بازتاب شکست ایران برابر بحرین در رسانه‌های عربی
 • بازتاب شکست ایران برابر بحرین در رسانه‌های عربی/ شب افول خط حمله
 • بازتاب شکست ایران برابر بحرین در رسانه‌های عربی/ شب افول خط حمله ایران
 • تونس؛ الگوی تحقق دموکراسی در کشورهای عربی
 • روایتی از سرنوشت پرفراز و نشیب قوم کُرد
 • پوتین وارد امارات متحده عربی شد
 • روایت رسانه های داخلی از سیزدهمین نشست خبری رییس جمهوری
 • زمان برگزاری نشست خبری گابریل کالدرون، سرمربی پرسپولیس پیش از دیدار با پیکان مشخص شد
 • ثبت نام آزمون‌‌‌‌های EPT و فراگیر مهارت‌‌‌‌های عربی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد
 • ثبت‌نام آزمون‌های EPT و فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد از امروز ۲۳ مهر آغاز شد
 • مذاکرات بر سر برگزیت می‌تواند پس از برگزاری نشست رهبران اتحادیه اروپا نیز ادامه داشته باشد