عضو شورای رقابت گفت: فریز قیمت برق درست نیست و آسیب هایی که به اقتصاد می زند بسیار بیشتر از منافع آن است. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵ اقتصادی نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

احمد داوودی عضو شورای رقابت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه "تعیین نرخ تعرفه حامل های انرژی و به ویژه برق نیازمند بررسی های دقیقی است"، گفت: نرخ برق باید به گونه ای تعیین شود که هزینه های صنعت برق شامل تولید، انتقال و توزیع را پوشش دهد و در عین حال برای بخش خصوصی که در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کرده است، سود معقولی داشته باشد.

داوودی با بیان اینکه "دولت ممکن است قصد حمایت از اقشار خاصی را داشته باشد"، تاکید کرد: حمایت دولت از مصرف کنندگان خاص نباید منجر به حمایت از همه گروه ها و مصرف کنندگان شود.

وی ادامه داد:روند حرکت نرخ حامل های انرژی در طول سال های گذشته مناسب نبوده است و همین امر نیز باعث شده تا روند سرمایه گذاری ها در صنعت برق با مشکلاتی مواجه شود.

عضو شورای رقابت با تاکید بر اینکه "فریز قیمت برق درست نیست و آسیب هایی که به اقتصاد می زند بسیار بیشتر از منافع آن است"، خاطرنشان کرد: هم اکنون تولیدکنندگان و عرضه کنندگان برق در بازار از این که وزارت نیرو نرخ خرید برق را محدود نگه داشته است، گلایه مندند.

وی افزود: بررسی های ما در شورای رقابت نشان داد که این موضوع تا حدودی درست است اما وزارت نیرو نیز توضیح داد که به دلیل جلوگیری از انباشته شدن بدهی ها و ایجاد تعهدات بیشتری که ممکن است توان پرداخت آن وجود نداشته باشد، این کار را انجام داده است.

داوودی تصریح کرد: این مورد به وضوح  نشان می دهد که بخش خصوصی که در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کرده است، به دنبال سود معقولی است و از سویی دیگر دولت نیز در پی خدمات رسانی به مشترکان است که برای تداوم این امر باید گردش مالی برق اصلاح شود.

وی در پاسخ به این پرسش که "آیا دولت می تواند بدون تعدیل یا افزایش قیمت، کمکی به بهبود اقتصاد صنعت برق کند؟"، گفت: این روند که دولت بخواهد با کمک خارج از روال، اقتصاد صنعت برق را بهبود ببخشد در ذات خود درست نیست؛ اما حتی اگر هم درست باشد اکنون دولت هیچ منبع و امکانی برای اینکه خارج از روند موجود کمکی به صنعت برق کند و اقتصاد این صنعت را بهبود ببخشد ندارد، چرا که درآمدهای دولت کفاف چنین کارهایی را نمی دهد.

عضو شورای رقابت در پاسخ به این پرسش که "با توجه به شرایط موجود، برای پوشش هزینه های صنعت برق و اختصاص سود معقول به سرمایه گذاران در این حوزه و شرایط اقتصادی مصرف کنندگان، چه نرخی می تواند عادلانه باشد؟"، اذعان داشت: تعیین تعرفه برق نیازمند بررسی های بیشتری است اما آنچه مشخص است، این که همه مصرف کنندگان نیازمند حمایت دولتی نیستند و می توان بخشی از مصرف کنندگان را از قاعده موجود  و تعرفه برق ارزان مستثنی کرد.

وی افزود: این قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که تحرک را به بدنه صنعت برق برگرداند و صاحبان سرمایه را نیز برای تداوم حضور در این صنعت و یا سرمایه‌گذاری های جدید امیدوار کند.

عضو شورای رقابت تصریح کرد: برق کالایی تفکیک پذیر و گروه های مصرفی و اقشار مصرف کننده آن مشخص است و به نظر می رسد که می توان این تفکیک ها را بیشتر کرد تا در تعیین نرخ های جدید  و اعمال حمایت های دولتی از گروه های خاص با عدالت رفتار نمود.

درخواست کشورهای منطقه برای برخورداری از تکنولوژی صنعت برق ایران

انتهای پیام/

R32317/P/S7,80/CT1 واژه های کاربردی مرتبط صنعت برق ایران

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

پول سعودی در پاکستان نفوذ کرده است/ تصمیم در خصوص مسائل ملی بر اساس منافع ملی و اسلام

فرمانده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه با اطمینان می‌گویم هیچ تصمیمی در مورد مسائل ملی کشور گرفته نمی‌شود مگر اینکه منافع ملی و اسلام دیده شود، به موضوع حادثه تروریستی پاکستان اشاره کرد و گفت: به مردم پاکستان عرض می‌کنم در داخل پاکستان نفوذ پول سعودی صورت گرفته است و می‌خواهند با این اقدامات پاکستان را نابود کنند.

به گزارش ایسنا، سرلشکر قاسم سلیمانی در یادواره هزار و ۷۴۷ شهید بابل در مصلی نماز جمعه این شهرستان اظهار کرد: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتیم و سال‌های بعدی هم به کوری چشم دشمنان جشن می‌گیریم، جوهر فرهنگ و شهادت در اسلام، هوشمند، هدفمند و مقدس است؛ در این فرهنگ افراد با بصیرت اصرار بر حضور در این موضوعات دارند.

وی با اشاره به اینکه آثار موضوع شهادت ابعاد بزرگی در مسائل اعتقادی، دینی و ملی دارد، تصریح کرد: اشاعه فرهنگ شهادت تأثیر بسیار مثبتی در ابعاد رفتاری، دینی و اعتقادی و حتی ملی دارد، چون شهید در بالاترین وجه فرهنگ سازی می‌کند و هیچ وجهی بالاتر از شهید اثرگذار در جامعه نیست.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه وقتی یک نفر شهید می‌شود، این نیست که فقط وی در دفاع از یک امر مقدسی به شهادت می‌رسد، بلکه یکی از اهداف او نهادینه کردن فرهنگ شهادت و ایثار در جامعه است، گفت: حادثه کربلا در نهادینه کردن فرهنگ دینی بالاترین اثر را گذاشته است. این فرهنگ موجب می‌شود که افراد یک جامعه در اهداف ملی و الهی خود اقدام به خطر کنند.

سلیمانی با اشاره به اینکه دفاع مقدس در کشور ما یک دفاع مادر بود؛ چون همه دفاع‌هایی که بر پایه اسلام مقدس است ویژگی‌هایی دارد که در جامعه ما بسیار کارساز است، تصریح کرد: دفاع مقدس علاوه بر اینکه فرهنگ ضد دینی را زدود، ارزش‌های دینی را نهادینه کرد.

دفاع مقدس، سیره‌ای برای هر دفاع نابرابر

وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس در واقع تنها محور فراگیر و مقدسی بود که توانست در کوچه‌ها و شهرهای ما این موضوع را وارد کند، در واقع شیوه و سیره‌ای برای هر دفاعی که نابرابر باشد، است.

فرمانده نیروی قدس سپاه با با بیان اینکه یک ملتی اگر دچار ظلم و هجمه نابرابر شد، بخواهد دفاع کند و پیروزمند باشد، باید شیوه دفاع مقدس را الگوی خود قرار دهد، اظهار کرد: امروز همه دفاع‌هایی که بر پایه اسلام در تمامی دنیا از جمله فلسطین و لبنان وجود دارد، سرمشق درستی از دفاع مقدس بود. دفاع مقدس نقطه عطفی شد در نمایاندن اسلام و دفاع اسلام بر کشوری که بر پایه اتکا به آن دفاع می‌کند.

سلیمانی با اشاره به اینکه شهادت حالتی است که شهید قبل از شهادت به آن نائل می‌شود و آن درک از عظمت خدا است، گفت: شهید برای عمل به حکم خدا، با حکم و میل خود مخالفت می‌کند، هر چه زمان بگذرد، این عطش بیشتر خواهد شد، چون او همه چیز را به جز خدا را فراموش کرد.

دو دشمن درونی و بیرونی در برابر ایران

وی با بیان اینکه ایران با دو دشمن درونی و بیرونی رو به رو است، اظهار کرد: همه آنهایی که از سیم‌های خاردار و دژهای آنها گذشتند، اول توانستند از دژهای درونی خود عبور کنند و بعد از دشمن بگذرند اما شهدا جهاد اکبر و اصغر را توأمان انجام دادند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به اینکه امام اسلام را دوباره پایه گذاری کرد، آن روز امام دو موضوع فلسطین و خطر وهابیت را در اسلام مطرح کرد، گفت: امروز در جامعه ما فلسطین به موضوع خطرناک عالم اسلام تبدیل شد، همچنین وهابیت تلاش زیادی کرد که چهره اسلام را تخریب کند اما امام اسلام ناب را تبیین و خطرات آن را نیز مشخص کرد.

سلیمانی با بیان اینکه اگر این انقلاب وجود نداشت، حرکت‌های اسلامی نیز شکل نمی‌گرفت، خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام اگر احساس قدرت دارد و احساس می‌کند اسرائیل نمی‌تواند کاری انجام دهد، حضور دو جریان قوی در لبنان و فلسطین به نام‌های حماس و حزب‌الله است.

تصمیم در خصوص مسائل ملی بر اساس منافع ملی و اسلام

وی تاکید کرد: با اطمینان می‌گویم هیچ تصمیمی در مورد مسائل ملی کشور گرفته نمی‌شود مگر اینکه منافع ملی و اسلام دیده شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به اینکه به اسم داعش کشورهخای زیادی را تخریب کردند، صدها انسان بیگناه را کشتند و بیش از ۳ هزار مسجد منفجر شد، گفت: در نهایت جمهوری اسلامی ایران جلوی این طوفان مسموم را گرفت؛ در نظر بگیرید اگر این طوفان مسموم به مرزهای ایران می‌رسید، چه اتفاقی می‌افتاد.

انقلاب اسلامی؛ قدرت و اقتدار برای ایران به ارمغان آورد

سلیمانی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم دیگری که انقلاب به دست آورد، قدرت توأم با اقتدار است، افزود: ممکن است کشور، جریان و یا شخصی دارای قدرت اما فاقد اقتدار باشد، چرا به آل‌سعود می‌گویند اگر ما نباشیم، شما دوماه نمی‌توانید دوام بیاورید.

وی با بیان اینکه اصرار بر برجام منطقه‌ای چیست، به دنبال این هستند که برجام ۲ را پایه‌گذاری کنند و آیا این برجام هدف آنها است، گفت: با وجود آنکه می‌دانند این کشور در منطقه صاحب اقتدار و اثرگذار است، به دنبال خشکاندن قدرت و اقتدار ایران هستند.

پول سعودی در پاکستان نفوذ کرده است

فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به اینکه حادثه تروریستی زاهدان بسیار دردناک بود، اظهار کرد: سوال من از دولت پاکستان این است که به کجا می روید، شما که بمب اتم دارید آیا نمی‌توانید یک گروه چند صد نفره تروریستی در منطقه را نابود کنید، مردم خود شما در عملیات‌های مختلف تروریستی چه میزان کشته شده‌اند.

سلیمانی با بیان اینکه در داخل پاکستان نفوذ پول سعودی صورت گرفته و هدف آنها از هم از هم پاشیدن این کشور است، گفت: نباید مردم پاکستان اجازه دهند یک آدم‌کش برای آنها تصمیم‌گیری کند و حتماً جمهوری اسلامی انتقام خودش را در رابطه با شهادت شهدای اخیر در سیستان و بلوچستان می‌گیرد.

انتهای پیام

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: صنعت برق ایران صنعت برق ایران

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۶۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هزینه آب، برق و گاز مدارس دولتی رایگان شد
 • کمبود ۸ هزار مگاواتی برق در سال ۹۸ / ساعات کار مشاغل پرمصرف از ظهر به شب تغییر کند
 • یوسفی : باید با حفظ منافع نظام به بازارهای جهانی متصل شویم
 • ارائه خدمات بهزیستی ایلام در جهت کاهش آسیب‌ها به نیازمندان
 • مسئولین با روحیه پاسداری و بسیجی از منافع ملت دفاع کنند
 • دو راهی منافع ملی و تعهدات بین‌المللی؛ انتخاب مسئولین کدام است؟
 • بودجه می‌توانست بهتر از این باشد/ هرگونه وابستگی به نفت باید در بودجه حذف می‌شد
 • حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب
 • کارگاه آگاه سازی و مقابله با آسیب های فضای مجازی برگزار شد.
 • 6 آسیب اولویت جدی گلستان/ لزوم توقف حوزه کمی و ارتقاءحوزه کیفی دانشگاه ها
 • به‎کارگیری ۲۰۰۰ تشکل دینی و مذهبی برای کاهش آسیب‎های اجتماعی
 • مدیریت جهادی راهکار عملی شدن بیانیه گام دوم است/ بستر ورود جوانان به فضای مدیریتی ایجاد شود/ نمایندگانی انتخاب کنیم که وامدار کسی نباشند
 • آیا تعارض منافع برخی نمایندگان مانع از حل مسئله حق ‌الوکاله‌های نجومی می‌شود؟
 • سرمایه گذاری در صنعت تولید برق خورشیدی با طرح جهاد روشنایی
 • وزیر صنعت: یقیناً قیمت خودرو پایین می‌آید/ مرکز آمار: تورم به ٢٣,٥ درصد رسید/ معاون وزیر: مجوز واردات ۲۶۱ هزار تن گوشت دروغ است؛ قیمت گوشت تولید داخل ۸۰ هزار تومان/ حجتی: قیمت مرغ کاهش یافته است
 • زنجان| مصرف سرانه پوشاک در سبد مصرفی خانوار ۴ درصد است
 • آسیب تعداد ۱۰۲خانوار زلزله زده تحت حمایت کمیته امداد
 • راهکار مقابله با آسیب های فضای مجازی به مردم ارائه شود
 • واکنش معاون پارلمانی رئیس جمهور به استیضاح روحانی/ این کار برخلاف منافع و مصالح کشور است