خبرگزاری میزان- مدیرعامل فرابورس ایران به بررسی برخی بند‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از منظر بازار سرمایه پرداخت و نقاط قوت آن را توجه به عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی و حفظ و پایداری بازار بدهی عنوان کرد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، امیر هامونی با بیان اینکه بررسی لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد دولت در نظر دارد برای پوشش ۴.

۰۷۷ هزار میلیارد ریالی بودجه عمومی خود از ظرفیت ۵۱۰ هزار میلیارد ریال در قالب واگذاری دارایی‌های مالی استفاده کند، گفت: موضوع مهمی که از منظر بازار بدهی باید در ارقام بودجه بررسی کرد، آن حجم از واگذاری دارایی‌ها و تملک دارایی‌های مالی مربوط به اوراق مالی اسلامی در طی سال بودجه‌ای است؛ در واقع این دو رقم میزان ورود و خروج منابع از بازار بدهی کشور را نشان خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه در بررسی جدول خلاصه واگذاری و تملک دارایی‌های مالی در سال ۹۸ متوجه می‌شویم دولت با فروش حداکثر ۴۴۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی و تملک ۱۹۲هزار میلیاردی اوراق مالی اسلامی سررسید شده، خالص ۲۴۸ هزار میلیارد ریالی حجم اوراق مالی اسلامی خود را افزایش خواهد داد، افزود: از اوراق مالی اسلامی منتشر شده توسط دولت، برخی از آن‌ها وارد بازار سرمایه می‌شوند.

مدیرعامل فرابورس ایران با یادآوری این نکته که در سال ۱۳۹۸، بازار فعلی بدهی کشور شاهد سررسید نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از اصل اوراق مالی خواهد بود، انتشار اوراق جدید دولتی را موجب حفظ و پایداری بازار بدهی دانست و گفت: در وضع کنونی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری درصد قابل توجهی از نقدینگی کشور را به خود اختصاص داده‌اند، تثبیت بازار بدهی نقش مهمی در مدیریت این صندوق‌ها دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با داشتن قریب به ۶۵ درصد از اوراق قابل معامله در فرابورس ایران، بزرگترین سرمایه‌گذاران اوراق دولتی به حساب می‌آیند که حفظ و توسعه بازار بدهی بر مدیریت این صندوق‌ها اثرگذار است.

توجه دولت به عملیات بازار باز در لایحه بودجه سال آینده

هامونی همچنین به یکی از بند‌های لایحه بودجه سال آینده که مرتبط با انجام عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی بود، اشاره کرد و در خصوص آن توضیح داد: در بند «م» از تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۹۸ عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی مجاز دانسته شده است.

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران، دولت درخواست کرده است در قالب این بند بتواند ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از بدهی‌های خود به بانک‌ها را با استفاده از اوراق بهادارسازی پرداخت و بدین شکل با نقدشوندگی بدهی‌های خود به سیستم بانکی کمک کند تا بانک‌ها نیز بتوانند از انتقال اوراق بدهی بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه اگرچه این حجم از اوراق ممکن است رقم قابل توجهی نباشد، اما برای شروع این عملیات در کشور گام مثبتی است، اضافه کرد: تجربه ما در اسناد خزانه اسلامی نیز مشابه همین عملیات بازار باز بود، به طوری که در سال ۹۴ دولت با انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی و با تخصیص نیمی از آن، بازار بدهی دولتی را شکل داد که در مقطع فعلی شاهد رشد ۶۷ برابری این بازار هستیم.

مدیرعامل فرابورس ایران اظهار امیدواری کرد با توجه به تجربیات موفق رونق بازار بدهی دولت در کشور و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران که حاصل عمل به تعهدات به موقع دولت در سال‌های اخیر بوده است، عملیات بازار باز نیز تبدیل به یک تجربه موفق در حوزه سیاست‌گذاری پولی کشور شود.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

معافیت مالیاتی هرگونه اوراق مالی منتشره در سال ۹۸

به گزارش پارسینه، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس بند‌های دیگری از تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را بررسی و تصویب کردند.

نمایندگان در بند ل. بخش درآمدی تبصره ۵ این لایحه مقرر کردند: هرگونه اوراق مالی و اسناد منتشره در سال ۹۸ مشمول مالیات نمی‌شود.
نمایندگان در این ماده به دولت اجازه دادند در صورت اجرای عملیات بازار باز و نیز وثیقه گیری اوراق مالی اسلامی دولتی از بانک‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از بدهی‌های قطعی و حسابرسی‌شده خود به بانک‌ها را که در چهارچوب قوانین تا پایان امسال ایجاد شده است، تا سقف ۲۰۰ هزار میلیارد (ریال بهادار‌سازی کند.

نمایندگان همچنین به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه دادند نسبت به تأسیس نهاد‌های واسط با مدیریت و مالکیت دولت یا استفاده از نهاد‌های واسط موضوع قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید با انتقال مالکیت، برای انتشار اوراق بهادار (ارزی- ریالی) اقدام کند.

براساس این مصوبه، معاملات بین ارکان انتشار و دریافت‌ها و پرداخت‌های مربوط به انتشار اوراق موضوع این بند، صرف‌نظر از استفاده یا عدم استفاده از نهاد‌های واسط، مشمول معافیت‌ها و مستثنیات حکم ماده (۱۴) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور می‌شود.

همچنین نمایندگان در بند ن. تبصره ۵ بخش درآمدی این لایحه مقرر کردند: سقف استفاده دولت از اوراق موضوع این تبصره برای مصارف بودجه عمومی به استثنای اسناد تسویه موضوع بند (و) این تبصره، حداکثر معادل سقف پیش‌بینی‌شده در جدول شماره (۴) قانون برنامه ششم توسعه می‌باشد و اجازه مصرف از اوراق منتشره مربوط به شرکت‌ها و شهرداری‌ها در بودجه عمومی را ندارد.

نمایندگان در بند الحاقی ۱ این تبصره به دولت اجازه دادند مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی – اسلامی جهت احداث، تکمیل و تجهیز فضا‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) منتشر کند.

با تصویب مجلس در بند الحاقی ۲ تبصره ۵، استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای تأدیه بدهی ناشی از تملک اراضی مربوط به همان طرح در طرح‌ها و پروژه‌های ملی و استانی در چهارچوب قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و این قانون بلامانع است.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: بودجه بازار سرمایه خزانه بدهی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۶۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تأمین مالی جمعی در فرابورس معطل مقررات جدید/نقش کم رنگ رتبه بندی‌ها در بازار بدهی
 • ادامه بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه/مالیات پلکانی برای کارانه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها
 • وزارت اقتصاد براي انتشار اوراق بهادار نهادهاي واسط تاسيس شد
 • هشت مصوبه مرتبط با ابزارهای مالی اسلامی در جلسه امروز مجلس
 • آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو
 • مجلس به دولت برای انتشار ۱۰ هزار میلیارد اوراق برای فضای آموزشی اجازه داد
 • وزارت نفت به انتشار سه میلیارد دلار اوراق مالی مجاز شد
 • دولت مجاز به استفاده از اوراق مالی شهرداری در بودجه عمومی نشد
 • اوراق مالی و اسناد منتشره سال ۹۸ از پرداخت مالیات معاف شد
 • مجلس با انتشار ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه و اوراق مالی اسلامی موافقت کرد
 • سقف انتشار اوراق مالی اسلامی توسط وزارت نفت مشخص شد
 • ​وزارت نفت، صنعت و نیرو مجاز به انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح های زیربنایی و توسعه ای شدند
 • موافقت نمایندگان با انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی
 • مجوز مجلس به وزارت نفت برای انتشار ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی
 • دولت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفتی مکلف به انتشار ۳۵ هزار میلیارد اوراق مالی شد
 • مجوز مجلس به شهرداری‌ها برای انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف ۸ هزار میلیارد تومان
 • مجوز به دولت برای انتشار اوراق مالی اسلامی تا ۵۰ هزار میلیارد ریال برای پرداخت بدهی‌ها
 • مجلس دولت را مکلف به انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد در سال ۹۸ کرد
 • اوراق بدهی، ابزاری برای توسعه اقتصادی