چالش عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با نماینده‌های اسرائیل در رویداد‌های بین‌المللی در حالی یکی از معضلات جدی ورزش کشور بوده که مدتی است به کابوسی بد برای سعید ملایی، ستاره تیم ملی جودو تبدیل شده است. باخت مصلحتی برای مواجه‌نشدن با جودوکاران رژیم صهیونیستی، کابوس این روز‌های ملایی است.   به گزارش شرق، او در سه ماه گذشته در شرایطی در سه مرحله رقابت‌های جهانی گرنداسلم و مستر روی تاتامی رفته که هربار به دلیل مواجهه احتمالی با نماینده‌های جودوی اسرائیل مجبور شده متحمل یک باخت عامدانه شود.
جودوکار وزن ۸۱- کیلوگرم ایران نخستین‌بار در مسابقات گرنداسلم ابوظبی بود که از ادامه مبارزه در این میدان امتناع کرد. او پس از استراحت در گام نخست، جودوکار آمریکا را از پیش‌رو برداشت. در ادامه، جودوکار گرجستانی را ایپون کرد و سپس برابر حریفی از کانادا به پیروزی رسید. ملایی در نیمه‌نهایی با توجه به شرایط جدول و رسیدن به جودوکار اسرائیلی، به حریف بلژیکی باخت و به رده‌بندی رفت.   ملایی در این دیدار و برای کسب مدال برنز هم حاضر نشد برابر جودوکار قزاق روی تاتامی برود و به‌این‌ترتیب به عنوان پنجمی رسید. اتفاق تلخ بعدی این‌بار در رقابت‌های مسترز چین بود که گریبان قهرمان جودوی جهان را گرفت. او در نخستین دیدار خود به مصاف نماینده ژاپن رفت و برای عدم رویارویی در دور بعد با برنده دیدار جودوکاران بلژیک و اسرائیل تن به شکستی مصلحت‌آمیز داد. جودوکار رژیم صهیونیستی البته در دور بعد مغلوب حریف بلژیکی شد! حالا، اما صحبت از پیکار‌های گرنداسلم ۲۰۱۹ پاریس است؛ آوردگاهی معتبر که سعید ملایی با وجود شایستگی کسب عنوان قهرمانی آن، برای روبه‌رونشدن با جودوکار اسرائیلی باز هم تن به شکست داد.   این مسابقات روز یکشنبه در حالی پیگیری شد که ملایی پس از استراحت در دور نخست مقابل «کنیا کوهارا» از ژاپن به برتری رسید. در دومین مبارزه‌اش نیز «الکساندر ویزرزاک» از آلمان را برد، اما در سومین مسابقه خود برابر «روسلان موسایف»، جودوکار گمنام قزاق که در رده ۲۰۹ رنکینگ جهان جای دارد، شکست مصلحتی دیگری را پذیرفت. ملایی به دلیل اینکه در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف «ساگی موکی»، جودوکار اسرائیل نرود، در ۱۸ ثانیه ایپون شد. نماینده ایران به‌این‌ترتیب راهی گروه بازنده‌ها شد تا برای کسب مدال برنز به مصاف رقبا برود.   او در این مرحله ابتدا «ماتیاس کاس» از بلژیک را شکست داد و در دیدار رده‌بندی «خالمورزایف» از روسیه را از پیش‌رو برداشت و صاحب نشان برنز شد. مرحله پایانی این مسابقات در حالی پیگیری شد که «ساگی موکی»، جودوکار صهیونیستی، توانست با شکست رقیب بی‌نام‌ونشان ملایی، فینالیست شود. او که رده نهم رنکینگ جهان را در اختیار دارد، در فینال به جودوکاری از آلمان باخت و حذف شد. «ساگی موکی» عنوان قهرمانی اروپا را در سال ۲۰۱۸ در کارنامه دارد.   ضربه فنی قهرمان جهان در ۱۸ ثانیه
سعید ملایی در حالی به عنوان برترین مرد جودوی جهان در وزن ۸۱- کیلوگرم ناباورانه مدال طلای رقابت‌های گرانداسلم پاریس را از دست داد که تا پیش از مبارزه با نماینده قزاق، دو جودوکار نامدار را از پیش‌رو برداشته بود. «کوهارا» مدال نقره جوانان جهان را در کارنامه دارد و «ویزرزاک» دارنده نشان طلای ۲۰۱۷ و برنز ۲۰۱۸ جهان است. اتفاق درخور توجه، اما شکست تعمدی او مقابل نماینده قزاق بود که تعجب مسئولان برگزاری مسابقات را هم برانگیخت؛ اینکه چرا نفر اول جهان باید برابر چنین ورزشکاری که تنها افتخار او کسب یک عنوان دومی در تورنمنتی سطح‌پایین در قزاقستان است، در ۱۸ ثانیه ایپون شود.   همین موضوع باعث شده تا بار دیگر موضوع مسابقه‌ندادن ورزشکاران ایرانی به دلیل اختلاف‌نظر‌ها و چالش‌های سیاسی دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد و نگرانی‌ها بابت تبعات منفی جدید این ماجرا بیشتر شود. «ماریوس ویزر»، رئیس فدراسیون جهانی جودو، روز گذشته در گفتگو با رادیو آرام‌سی فرانسه به این موضوع پرداخت: «ما می‌خواهیم خیلی جدی این شرایط را آنالیز کنیم، چون توضیح‌دادن درباره این اتفاق ساده نیست. از لحاظ متودولوژی برای ما هم سؤال است که چرا جودوکاری مثل سعید ملایی که دو برد قاطع را پشت‌سر گذاشته باید در مقابل جودوکار قزاق در ۱۸ ثانیه ایپون شود».   رئیس فدراسیون جهانی جودو، اما در عین انتقاد از باخت مصلحتی سعید ملایی در مقایسه با سران جهانی رشته‌های دیگر خیلی منعطف‌تر با مسئولان ورزش و فدراسیون جودوی ایران برخورد می‌کند: «جنبه‌های ورزشی و اخلاقی این داستان به زودی آنالیز می‌شود، اما باید بپذیریم راه‌حل عادلانه‌ای برای این چالش پیدا کنیم. ما در گذشته خیلی شرایط و مشکلات سخت‌تری داشتیم که آن‌ها را حل کردیم، امیدواریم که بتوانیم این چالش جدید را هم حل کنیم».
جای خالی ملایی روی سکوی مسابقات
با مرور و تکرار عدم مواجهه ورزشکاران ایرانی با نماینده‌های اسرائیل در رسانه‌های بین‌المللی، حالا دیگر کمتر کسی وجود دارد که متوجه اختلافات و تنش‌های سیاسی موجود نشده باشد. ایرانی‌ها تا پیش از این با بهانه‌هایی مانند مصدومیت و ارائه گواهی پزشکی در میادین مختلف مقابل اسرائیلی‌ها حاضر نمی‌شدند حالا، اما با ابعاد گسترده‌ای که این موضوع در کمیته بین‌المللی المپیک، بالاترین نهاد اجرائی ورزش دنیا پیدا کرده دیگر این بهانه‌جویی‌ها هم جواب نمی‌دهد. این‌طور است که چه جودوکاران و چه کشتی‌گیران که بیشتر از ورزشکاران سایر رشته‌ها با اسرائیلی‌ها هم‌گروه می‌شوند، یک مرحله پیش از مواجه‌شدن با نماینده‌های این رژیم متحمل باخت‌های مصلحتی می‌شوند.   در این رابطه اسرائیلی‌ها نیز پس از پایان رقابت‌های گرنداسلم و مسترز سال ۲۰۱۸ به جوسازی علیه سعید ملایی پرداختند و در رسانه‌های داخلی خود مدعی شدند که برای عدم رویارویی با نماینده‌های آن‌ها تمارض می‌کند. حاشیه‌های باخت عامدانه سعید ملایی در مسابقات گرنداسلم پاریس تنها به ایپون او در ۱۸ ثانیه ختم نشد و عدم حضور او روی سکوی اهدای مدال‌های مسابقات هم جنجالی شد؛ او به دلیل اینکه مصدوم است، از قرارگرفتن روی این سکو در کنار جودوکار اسرائیلی که صاحب مدال نقره شده بود صرف‌نظر کرد.   ملایی و الان «خوبتسوف» از روسیه هر دو صاحب مدال برنز مشترک شدند که تنها جودوکار روس روی سکوی سومی قرار گرفت. آلمان‌ها در شرایطی توانستند در غیاب نماینده ایران به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند که بعد از هفت سال به این مقام رسیدند. آخرین قهرمانی آن‌ها در رقابت‌های جهانی به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

لیگ جهانی کاراته وان دبی| عسگری طلایی شد، فداکار به مدال نقره رسید

در روز پایانی مسابقات لیگ جهانی کاراته وان دبی، بهمن عسگری موفق به کسب مدال طلا شد و علی فداکار به مدال نقره دست یافت. ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸ ورزشی رزمی نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در سومین و آخرین روز از پیکارهای لیگ جهانی کاراته وان در دبی امارات که با حضور 737 کاراته‌کا از 86 کشور پیگیری شد، امروز (یکشنبه) فینال وزن 75- کیلوگرم بین بهمن عسگری از ایران و لوئیجی بوسا ایتالیایی دارنده یک مدال طلا، دو نقره و یک برنز جهان برگزار شد که عسگری موفق شد با برتری 2 بر صفر مدال طلای این وزن را از آن خود کند.

عسگری پس از استراحت در دور اول، در اولین مبارزه 2 بر صفر جو کلاوای از انگلیس دارنده برنز امیدهای اروپا را شکست داد. سپس موفق شد 5 بر صفر لوگان داکوستا از فرانسه را مغلوب کند. او در ادامه یک بر صفر پاول آرتومونوف از استونی دارنده برنز امیدهای جهان در سال 2017 را برد و در نیمه نهایی 2 بر صفر رافائل آقایف آذربایجانی دارنده پنج عنوان قهرمانی جهان را مغلوب کرد و فینالیست شد.

در وزن 84- کیلوگرم، علی فداکار برای کسب مدال طلا به دیدار اوگور آکتاش ترکیه‌ای نفر سوم جهان در سال 2018 رفت و 2 بر یک نتیجه را واگذار کرد و مدال نقره را بر گردن آویخت. او در اولین مبارزه خود 3 بر 2 سالی دیوپ از فرانسه را برد، سپس با نتیجه 2 بر صفر از سد میشل دورهام از استرالیا گذشت. او در ادامه موفق شد 4 بر صفر جورج پرز از دومینیکن را با شکست بدرقه کند. فداکاردر چهارمین مبارزه 5 بر یک ماکوتو کوییکی از ژاپن را برد و در نیمه نهایی 3 بر 2 از سد فاروک عبدسلام از فرانسه گذشت تا راهی دیدار فینال شود.

پیش از این نیز نمایندگان کاراته ایران موفق به کسب هفت مدال برنز توسط فاطمه چالاکی، رزیتا علیپور، هامون درفشی‌پور، امیررضا میرزایی، ذبیح‌الله پورشیب، سجاد گنج‌زاده و کاتای تیمی مردان با ترکیب ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد دلیخون شدند.

لیگ جهانی کاراته وان دبی| کسب 7 مدال برنز توسط نمایندگان ایران


انتهای پیام/

R1434/P/S3,30/CT1 واژه های کاربردی مرتبط لیگ جهانی کاراته وان بهمن عسگری

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

کلیدواژه: سعید ملایی مسابقات جهانی جودو

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۶۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شکست دقیقه ۹۴ لاتزیو در لوئیجی فراری/ کیه‌وو به اودینزه هم باخت
 • ادریوزولا: باخت مقابل ژیرونا به معنای باخت لالیگا نیست؛ 9 امتیاز اختلاف را ممکن است جبران کنیم
 • چوب خط باخت رئال پُر می شود؟
 • ليگ جهاني کاراته وان امارات؛ عسگري طلا گرفت/ فداکار مدال نقره را بر گردن آويخت
 • قهرمانی بهمن عسگری در لیگ جهانی کاراته وان امارات/ مدال نقره وفادار و کاتای تیمی بانوان
 • قهرمانی بهمن عسگری در لیگ جهانی کاراته وان امارات/ وفادار به مدال نقره رسید
 • لیگ جهانی کاراته وان-امارات؛ عسگری طلایی شد، مدال نقره دور گردن فداکار
 • رییس بسیج ورزشکاران: ملایی پای آرمان‌ها ایستاد/ امیدوارم اسراییل تا المپیک نابود شود
 • تصویربرداری «نون. خ» سعید آقاخانی از مرز ۶۰ درصد گذشت
 • محمد منصوری: ملایی با شکست خالمورزایف شاهکار خود را تکمیل کرد
 • آل‌کثیر: ۸ باخت پیاپی باورکردنی نیست
 • فوتبال جهان| واکنش مدیر اجرایی باشگاه دورتموند به شایعه‌ای عجیب درباره باخت مقابل تاتنهام
 • گیلان نایب قهرمان مسابقات کاتای جودو بانوان کشور شد
 • واکنش رییس فدراسیون جهانی جودو به "باخت عمدی" ملایی
 • رییس فدراسیون جهانی جودو: باخت عمدی ملایی را بررسی می کنیم
 • واکنش رییس جهانی جودو به باخت عمدی ملایی
 • واکنش رییس فدراسیون جهانی جودو به "باخت عمدی" سعید ملایی/بررسی خواهیم کرد
 • واکنش فدراسیون جهانی جودو به باخت عمدی جودوکار ایرانی
 • واکنش رییس فدراسیون جهانی جودو به باخت عمدی سعید ملایی