پول‌نیوز - این روزها قیمت پراید، پرفروش‌ترین خودروی ایرانی در بازار، چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است. عددی که در سال جاری رشد قابل‌توجهی داشته و این رشد، انتقاد بسیاری از مردم را نیز به‌دنبال داشته است. اگرچه مدیران شرکت‌های خودروسازی در ایران، همواره از پایین‌بودن قیمت خودرو گله دارند و خواستار افزایش آن هستند اما تردیدی نیست که قیمت خودرو برای بسیاری از مردم، بیش از توانایی‌شان است.


حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ برای فردی مجرد بنا بر تصویب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برابر با یک میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۶۹ تومان است که نسبت به سال ۹۶، افزایشی ۳۰ درصدی داشته است. حال اگر فرض کنیم که فرد مجردی با پایه حقوق وزارت کار استخدام شده و قصد خرید خودرو با استفاده از حقوق ماهانه‌اش را دارد و در این مدت از حقوقش، هیچ مقداری را صرف امور جاری مانند خوراک و مسکن نکند، حدود ۳۲ ماه طول می‌کشد تا بتواند پول خرید یک پراید را جمع‌آوری کند! این مورد را هم در نظر بگیرید که خط فقر برای یک خانواده چهار نفره ساکن تهران در تابستان ۹۷، دو میلیون و ۷۲۸ هزار تومان بوده است. به بیان دیگر، به احتمال قریب به یقین، در شهری مانند تهران، آن پایه حقوق وزارت کار به تنهایی کفاف یک زندگی عادی را هم نمی‌دهد؛ چه برسد به آنکه آن را دست‌نخورده به مدت سه سال جمع کنیم تا بتوانیم با آن پراید بخریم!
البته همین نکته که پرفروش‌ترین خودروی ایرانی - برخلاف بسیاری از کشورها - هم‌زمان ارزان‌ترین خودرو در این کشور نیز هست، گواهی است بر این نکته که قیمت خودرو در ایران، بیش از توان مالی قشر عظیمی از مردم است.

حال بد نیست نگاهی بیندازیم به همین آمار در کشورهای دیگر. جدول زیر، مقایسه‌ای است از حداقل حقوق مصوب در ۱۸ کشور که برحسب دلار (به صورت اسمی) آورده شده و متأثر از نرخ دلار در کشور مورد نظر است. بدیهی است که قدرت خرید یک دلار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است بنابراین در مقایسه‌هایی که بر حسب خرید صورت گرفته، شاخصی به نام «شاخص هزینه زندگی» لحاظ شده که به نوعی این اثر را خنثی کند.

در محاسبه اعداد، ساعت کاری در هر ماه برابر با ۱۷۶ ساعت لحاظ شده است. اگرچه در برخی کشورها این عدد متفاوت است اما میزان این تفاوت، تعیین‌کننده نیست.

در هریک از این کشورها، پرفروش‌ترین خودرو با دیگر کشورها متفاوت است. اگر همان شرایط مفروض در مسئله بالا را برای این کشورها فرض کنیم (حداقل حقوق مصوب به صورت دست‌نخورده) چند ماه طول می‌کشد تا مردم هریک از این کشورها موفق به خرید خودروی محبوب کشورشان شوند؟ برای این محاسبه، ابتدا خودروی محبوب در هر کشور و سپس قیمت خودرو در کشور مربوطه (به دلار) را استخراج و سپس قیمت آنها را به حداقل حقوق ماهیانه تقسیم می‌کنیم.

اگرچه در کشوری مثل آرژانتین ۴۸ ماه طول می‌کشد تا کارگری با حداقل حقوق و بدون دست زدن به آن حقوق به پرفروش‌ترین خودروی این کشور برسد اما پس از ۴۸ ماه، یک تویوتای هایلوکس نصیبش می‌شود؛ نه یک پراید!

بد نیست بدانید پرفروش‌ترین خودرو در جهان، تویوتا کورولا است که در این کشورها بین ۷ ماه (استرالیا) تا ۴۱۱ ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندکی جست‌وجو به این نتیجه می‌رسید که یک تویوتا کورولا در ایران حدود ۳۵۰ میلیون تومان آب می‌خورد؛ یعنی چیزی حدود ۲۹۱ ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یک کارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرک خودرو است که باعث می‌شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت‌های خودرو در جهان باشد.

البته با اینکه حداقل حقوق، معیار نسبتا مناسبی در طبقات فقیر جامعه به شمار می‌رود، الزاما نمی‌تواند دیدِ شفاف و دقیقی نسبت به اکثریت جامعه را به ما بدهد. شاخص‌های دیگری از جمله برابری اقتصادی و هزینه‌های زندگی، نقش‌های بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

در همین مرحله می‌توانید با مقایسه میانگین حقوق با حداقل حقوق در هر کشور، دیدِ مختصری نسبت به برابری اقتصادی در جامعه کشور هدف پیدا کنید. البته عوامل دیگری نیز در این مورد نقش بازی می‌کنند که از اهمیت بالایی برخوردارند ولی برای مثال، دو کشور آمریکا و دانمارک را در نظر بگیرید. حداقل حقوق در دانمارک، چیزی حدود دو برابر حداقل حقوق در آمریکاست؛ در حالی‌که این دو کشور، میانگین حقوق تقریبا برابری دارند. به بیان دیگر، فقرای دانمارک، چندان از متوسط جامعه دور نیستند. این مورد خودش را در ضریب جینی (شاخصی برای ارزیابی شکاف طبقاتی) این دو کشور نیز نشان می‌دهد. ضریب جینی برای آمریکا برابر با ۰.۴۲ و برای دانمارک برابر با ۰.۲۹ است. اعداد پایین‌تر به معنای شکاف طبقاتی کمتر است.

حال اگر هزینه‌های جاری متوسط زندگی را از حقوق بکاهیم چطور؟ واقعیت این است که شاخص هزینه زندگی، برای سبد مشخصی از کالا و برای متوسط جامعه محاسبه می‌شود و این یعنی نمی‌توان فرض کرد فردی که حداقل حقوق را می‌گیرد، با همین هزینه‌ها زندگی می‌کند اما اگر چنین فرضی داشته باشیم و به نوعی رفاهی برابر را برای تمام آحاد جامعه فرض کنیم، چند ماه طول می‌کشد تا در هریک از این کشورها بتوان یک تویوتا کورولا خرید؟ در هفت کشور از کشورهای فوق، هرگز نمی‌توانید! در واقع اصلا دخل و خرجتان با هم جور در نمی‌آید چون هزینه‌های زندگی متوسط از حقوق حداقل بیشتر است. اما در میان ۱۱ کشور باقی‌مانده، استرالیا با ۱۲ ماه، بهترین وضعیت و آرژانتین با ۵۱۰ ماه بدترین وضعیت را دارد. اگر همین شرایط را برای حقوق متوسط نیز لحاظ کنیم، کماکان استرالیا در صدر باقی می‌ماند ولی برزیل با ۲۸۰ ماه جای آرژانتین را در قعر می‌گیرد.

اگر منصفانه و علمی‌تر به مسئله نگاه کنیم، نمی‌توان تنها با استفاده از آمار فوق، مواردی چون رفاه اقتصادی یا رضایت مردم هر کشور را بسنجیم چرا که تعداد عوامل مؤثر در هریک بسیار بیش از موارد بالاست. اما می‌توان به یک نمای کلی از وضعیت در هر کشور و البته در ایران رسید.


منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راهنماي خريد ماشين ظرفشويي

  خبرگزاری آریا- امروزه ماشین ظرفشویی به یکی از لوازم خانگی پر مصرف در هر خانه ای تبدیل شده است اما مطمئناً هرکسی در زمان خرید ماشین ظرفشویی برای منزل خود به دنبال بهترین مارک و مدل ماشین ظرفشویی می باشد اما زمانی که شما به بازار و یا یک فروشگاه اینترنتی مراجعه می کنید باسیل عظیمی از برندها و مدل های مختلف برخورد می کنید که این کار را برای انتخاب شما بسیار مشکل می کند، و متأسفانه بسیاری از افراد در کشور ما تصور می کنند که گرانترین و بالاترین مدل حتماً می تواند بهترین انتخاب برای آنها باشد به همین خاطر بسیاری از افراد را می بینید که آخرین مدل ماشین ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی را در خانه دارند اما همیشه از یک برنامه شستشو برای شستن انواع ظروف و لباس های خود استفاده می کنند و هیچ گاه از دیگر قابلیت های آن استفاده نمی کنند، به یاد داشته باشید که بهترین انتخاب برای شما مدلی است که بر اساس نیاز و بودجه شما انجام شود، ما در اینجا سعی می کنیم در چند قدم بتوانید بهترین مارک ماشین ظرفشویی و بهترین نوع آن را برای منزل خود انتخاب کنید.

در ابتدا ما به شما کمک می کنیم بهترین مارک ماشین ظرفشویی را برای منزل خود انتخاب کنید، در مرحله بعد شما باید نوع و ظرفیت ماشین ظرفشویی خود را انتخاب کنید و در آخر شما باید با برنامه های شستشو و تکنولوژی های بکار رفته در ماشین ظرفشویی آشنایی باشید تا بتوانید بهترین مدل را تهیه کنید.

بهترین مارک ماشین ظرفشویی

در اینجا ما قصد داریم بهترین برندهای ماشین ظرفشویی در دنیا را به شما معرفی کنیم تا شما با علم کافی بتوانید بهترین آن را انتخاب کنید بهترین مارک های ماشین ظرفشویی شامل میله، بوش و آ.ا.گ می باشد و بعد از آن ال جی و سامسونگ هر 3 برند اول مربوط به کشور آلمان می باشد که جزو بهترین ها و صاحب تکنولوژی در صنعت شستشو محسوب می شوند برند میله «Mile» جزو بهترین برندهای لوازم خانگی در کل دنیا محسوب می شود که یک برند لاکچری محسوب می شود این برند جزو بهترین ها محسوب می شود اما بزرگترین نقطه ضعف آن قیمت بسیار بالا و نداشتن هیچ گونه نمایندگی و خدمات پس از فروش در ایران است به این معنی که اگر شما احتیاج به یک سرویس و یا یک قطعه داشته باشید مطمئناً به مشکل برخورد خواهید کرد، اما ماشین ظرفشویی آ.ا.گ «AEG» نیز جز بهترین ها محسوب می شود با یک قیمت منطقی اما با خرید این برند نیز شما همان مشکل را خواهید داشت به همین دلیل است که کمتر فروشگاهی را می بینید که محصولات این شرکت را داشته باشد اما در این میان برند بوش «Bosch» یک از بهترین ها در این صنعت محسوب می شود که توانسته قسمت بزرگی از این بازار را به خود اختصاص دهد ماشین ظرفشویی بوش علاوه بر قیمت بسیار مناسب خوشبختانه به صورت مستقیم دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش در ایران می باشد که تا اینجا می تواند بهترین انتخاب برای شما محسوب شود اما دو برند دیگر سامسونگ «Samsung» و ال جی «LG» که ساخت کشور کره محسوب می شود در اولویت دوم قرار می گیرد این دو شرکت نیز خوشبختانه دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش در ایران می باشد اما متأسفانه هیچ کدام از این دو شرکت در زمینه شستشو و نظافت تخصصی ندارد اما می توانیم بگوییم در زمینه سرمایش کولرهای گازی و یخچال جزو بهترین ها محسوب می شود اما برند سامسونگ در زمینه تلویزیون و موبایل یکی از بهترین می باشد پس در انتها به شما پیشنهاد می کنیم که اگر به دنبال بهترین مارک ماشین ظرفشویی هستید که کیفیت و طول عمر بالایی داشته باشد و دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش در ایران باشد ماشین ظرفشویی بوش بهترین انتخاب برای شما محسوب می شود.

نوع و ظرفیت ماشین ظرفشویی

بعد از انتخاب برند خود بهتر است نوع ماشین ظرفشویی خود را انتخاب کنید که می توانید ماشین ظرفشویی ایستاده، رومیزی و یا ماشین ظرفشویی توکار را انتخاب کنید که این بستگی به دکوراسیون و تعداد اعضای خانواده شما دارد، اگر شما یک خانواده کم جمعیت یک و یا دونفره هستید و مشکل جا دارید بهترین انتخاب برای شما ماشین ظرفشویی رومیزی می باشد که بتوانید به صورت روزانه از آن استفاده کنید چراکه انتخاب اشتباه در ظرفیت ماشین ظرفشویی باعث می شود شما نتوانید به درستی از آن استفاده کنید چراکه بسیاری از خانواده ها در ابتدا سعی می کنند بالاترین ظرفیت را برای منزل خود استفاده کنند اما بعد از تهیه به دلیل بالا بودن ظرفیت آن و پر نشدن ظرفیت ماشین ظرفشویی ترجیح می دهند ظروف خود را با دست بشورند و ماشین ظرفشویی در خانه به یک وسیله بل استفاده در می اید، بهتر است اگر شما یک خانواده کم جمعیت دارید اما می خواهید از ماشین ظرفشویی خود در زمان هایی که مهمان نیز در منزل دارید استفاده کنید بهتر است یک ماشین ظرفشویی ایستاده با ظرفیت 12 و یا 14 نفره تهیه کنید اما دقت کنید که حتماً برنامه شستشو نیم شور Half load را داشته باشید این برنامه به شما این امکان را می دهد تا در زمانی که به کل ظرفیت ظرفشویی احتیاج ندارید ظروف خود را در طبقه پایین قرار دهید و با فعال کردن برنامه نیم شور ماشین ظرفشویی فقط طبقه پایین را برای شما می شورد به این شکل شما در هر زمانی می توانید از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید، اما اگر یک خانواده پرجمعیت و پر رفت آمد هستید بهتر است یک ماشین ظرفشویی با ظرفیت 14 نفر را انتخاب کنید اما بهتر است که دارای برنامه VarioSpeed Plus باشد این برنامه به شما کمک می کند تا زمان شستشو را تا 60 درصد کاهش دهید به این معنی که ظرفشویی شما می تواند ظروف شما را خیلی سریع شسته تا شما بتوانید سری جدید ظروف خود را داخل آن قرار دهید، همانطور که می بینید انتخاب ظرفیت و برنامه های ماشین ظرفشویی بسیار مهم است تا شما بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

تکنولوژی و برنامه های شستشو در ماشین ظرفشویی

در انتها اگر شما برند و ظرفیت ماشین ظرفشویی خود را به درستی انتخاب کنید برای یک انتخاب بهتر این شما باید با تکنولوژی و برنامه های شستشو نیز آشنایی کامل داشته باشید تا بدانید هر برنامه می تواند چه مزیتی را برای شما ایجاد کند تا بر اساس آن بتوانید نیازهای خود را تشخیص داده و در نهایت بتوانید بهترین ماشین ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی را برای منزل خود تهیه نمایید ما برای این کار به شما پیشنهاد می کنیم وارد مجله اینترنتی 20 بخر شده و از مقالاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید و در پایان جالب است که قبل از خرید مقاله مربوط به فرهنگ خرید لوازم خانگی را در مشرق نیوز بخوانید.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: خودرو پول نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۷۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشد اقتصادی حاصل حذف صفر از پول ملی در سایر کشورها
 • تجمیع اطلاعات مودیان مالیاتی تا دو ماه آینده
 • مهلت ۲ ماهه وزیر اقتصاد به سازمان امورمالیاتی در خصوص اصلاح برخی رویه‌های این سازمان
 • تصمیمات جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی در حوزه مالیات/ اعمال تغییرات و اصلاح برخی رویه‌ها
 • تصمیمات جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی در حوزه مالیات
 • تجمیع اطلاعات هویتی و سوابق مودیان مالیاتی تا دو ماه آینده
 • اولتیماتوم وزیراقتصاد به سازمان‌مالیاتی
 • هشدار وزیر به سازمان مالیات
 • صلاح رویه‌های سازمان امور مالیاتی
 • جوان گرایی مدیران درکار نبود؛ اشتباه اطلاع رسانی دولت، حداکثر سن مدیران ارشد را ۵۰ سال کرد
 • استخدام حسابدار، پشتیبان فروش در شرکت تولیدی صنعتی در تهران
 • دستور وزیر اقتصاد درباره نحوه اخذ مالیات نقل و انتقال املاک
 • دستور وزیر اقتصاد برای اصلاح رویه‌های سازمان امور مالیاتی در مهلت زمانی تعیین شده
 • اصلاح رویه‌های سازمان مالیاتی اجرایی شد
 • الکترونیکی شدن فرایند مالیات نقل و انتقال املاک تا سه ماه آتی
 • ابلاغیه وزیر اقتصاد برای بهبود محیط کسب و کار
 • اعمال تغییرات و اصلاح برخی رویه‌های سازمان امور مالیاتی در مهلت زمانی تعیین‌شده
 • دستور وزیر اقتصاد برای اصلاح برخی رویه های سازمان امور مالیاتی
 • اولتیماتوم وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی