پول‌نیوز - این روزها قیمت پراید، پرفروش‌ترین خودروی ایرانی در بازار، چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است. عددی که در سال جاری رشد قابل‌توجهی داشته و این رشد، انتقاد بسیاری از مردم را نیز به‌دنبال داشته است. اگرچه مدیران شرکت‌های خودروسازی در ایران، همواره از پایین‌بودن قیمت خودرو گله دارند و خواستار افزایش آن هستند اما تردیدی نیست که قیمت خودرو برای بسیاری از مردم، بیش از توانایی‌شان است.
حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ برای فردی مجرد بنا بر تصویب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برابر با یک میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۶۹ تومان است که نسبت به سال ۹۶، افزایشی ۳۰ درصدی داشته است. حال اگر فرض کنیم که فرد مجردی با پایه حقوق وزارت کار استخدام شده و قصد خرید خودرو با استفاده از حقوق ماهانه‌اش را دارد و در این مدت از حقوقش، هیچ مقداری را صرف امور جاری مانند خوراک و مسکن نکند، حدود ۳۲ ماه طول می‌کشد تا بتواند پول خرید یک پراید را جمع‌آوری کند! این مورد را هم در نظر بگیرید که خط فقر برای یک خانواده چهار نفره ساکن تهران در تابستان ۹۷، دو میلیون و ۷۲۸ هزار تومان بوده است. به بیان دیگر، به احتمال قریب به یقین، در شهری مانند تهران، آن پایه حقوق وزارت کار به تنهایی کفاف یک زندگی عادی را هم نمی‌دهد؛ چه برسد به آنکه آن را دست‌نخورده به مدت سه سال جمع کنیم تا بتوانیم با آن پراید بخریم!
البته همین نکته که پرفروش‌ترین خودروی ایرانی - برخلاف بسیاری از کشورها - هم‌زمان ارزان‌ترین خودرو در این کشور نیز هست، گواهی است بر این نکته که قیمت خودرو در ایران، بیش از توان مالی قشر عظیمی از مردم است.

حال بد نیست نگاهی بیندازیم به همین آمار در کشورهای دیگر. جدول زیر، مقایسه‌ای است از حداقل حقوق مصوب در ۱۸ کشور که برحسب دلار (به صورت اسمی) آورده شده و متأثر از نرخ دلار در کشور مورد نظر است. بدیهی است که قدرت خرید یک دلار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است بنابراین در مقایسه‌هایی که بر حسب خرید صورت گرفته، شاخصی به نام «شاخص هزینه زندگی» لحاظ شده که به نوعی این اثر را خنثی کند.

در محاسبه اعداد، ساعت کاری در هر ماه برابر با ۱۷۶ ساعت لحاظ شده است. اگرچه در برخی کشورها این عدد متفاوت است اما میزان این تفاوت، تعیین‌کننده نیست.

در هریک از این کشورها، پرفروش‌ترین خودرو با دیگر کشورها متفاوت است. اگر همان شرایط مفروض در مسئله بالا را برای این کشورها فرض کنیم (حداقل حقوق مصوب به صورت دست‌نخورده) چند ماه طول می‌کشد تا مردم هریک از این کشورها موفق به خرید خودروی محبوب کشورشان شوند؟ برای این محاسبه، ابتدا خودروی محبوب در هر کشور و سپس قیمت خودرو در کشور مربوطه (به دلار) را استخراج و سپس قیمت آنها را به حداقل حقوق ماهیانه تقسیم می‌کنیم.

اگرچه در کشوری مثل آرژانتین ۴۸ ماه طول می‌کشد تا کارگری با حداقل حقوق و بدون دست زدن به آن حقوق به پرفروش‌ترین خودروی این کشور برسد اما پس از ۴۸ ماه، یک تویوتای هایلوکس نصیبش می‌شود؛ نه یک پراید!

بد نیست بدانید پرفروش‌ترین خودرو در جهان، تویوتا کورولا است که در این کشورها بین ۷ ماه (استرالیا) تا ۴۱۱ ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندکی جست‌وجو به این نتیجه می‌رسید که یک تویوتا کورولا در ایران حدود ۳۵۰ میلیون تومان آب می‌خورد؛ یعنی چیزی حدود ۲۹۱ ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یک کارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرک خودرو است که باعث می‌شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت‌های خودرو در جهان باشد.

البته با اینکه حداقل حقوق، معیار نسبتا مناسبی در طبقات فقیر جامعه به شمار می‌رود، الزاما نمی‌تواند دیدِ شفاف و دقیقی نسبت به اکثریت جامعه را به ما بدهد. شاخص‌های دیگری از جمله برابری اقتصادی و هزینه‌های زندگی، نقش‌های بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

در همین مرحله می‌توانید با مقایسه میانگین حقوق با حداقل حقوق در هر کشور، دیدِ مختصری نسبت به برابری اقتصادی در جامعه کشور هدف پیدا کنید. البته عوامل دیگری نیز در این مورد نقش بازی می‌کنند که از اهمیت بالایی برخوردارند ولی برای مثال، دو کشور آمریکا و دانمارک را در نظر بگیرید. حداقل حقوق در دانمارک، چیزی حدود دو برابر حداقل حقوق در آمریکاست؛ در حالی‌که این دو کشور، میانگین حقوق تقریبا برابری دارند. به بیان دیگر، فقرای دانمارک، چندان از متوسط جامعه دور نیستند. این مورد خودش را در ضریب جینی (شاخصی برای ارزیابی شکاف طبقاتی) این دو کشور نیز نشان می‌دهد. ضریب جینی برای آمریکا برابر با ۰.۴۲ و برای دانمارک برابر با ۰.۲۹ است. اعداد پایین‌تر به معنای شکاف طبقاتی کمتر است.

حال اگر هزینه‌های جاری متوسط زندگی را از حقوق بکاهیم چطور؟ واقعیت این است که شاخص هزینه زندگی، برای سبد مشخصی از کالا و برای متوسط جامعه محاسبه می‌شود و این یعنی نمی‌توان فرض کرد فردی که حداقل حقوق را می‌گیرد، با همین هزینه‌ها زندگی می‌کند اما اگر چنین فرضی داشته باشیم و به نوعی رفاهی برابر را برای تمام آحاد جامعه فرض کنیم، چند ماه طول می‌کشد تا در هریک از این کشورها بتوان یک تویوتا کورولا خرید؟ در هفت کشور از کشورهای فوق، هرگز نمی‌توانید! در واقع اصلا دخل و خرجتان با هم جور در نمی‌آید چون هزینه‌های زندگی متوسط از حقوق حداقل بیشتر است. اما در میان ۱۱ کشور باقی‌مانده، استرالیا با ۱۲ ماه، بهترین وضعیت و آرژانتین با ۵۱۰ ماه بدترین وضعیت را دارد. اگر همین شرایط را برای حقوق متوسط نیز لحاظ کنیم، کماکان استرالیا در صدر باقی می‌ماند ولی برزیل با ۲۸۰ ماه جای آرژانتین را در قعر می‌گیرد.

اگر منصفانه و علمی‌تر به مسئله نگاه کنیم، نمی‌توان تنها با استفاده از آمار فوق، مواردی چون رفاه اقتصادی یا رضایت مردم هر کشور را بسنجیم چرا که تعداد عوامل مؤثر در هریک بسیار بیش از موارد بالاست. اما می‌توان به یک نمای کلی از وضعیت در هر کشور و البته در ایران رسید.


منبع: پول نیوز

خبر بعدی:

چرا خودرو گران شد؟


هر چیزی که گران می‌شود، بعضی می‌گویند بخرید که بالاتر می‌رود و بعدا مجبورید گران‌تر بخرید. بعضی هم روی ارزان شدن آن شرط می‌بندند. استدلال آن‌ها این است که بازار این قیمت را تحمل نمی‌کند و نمی‌توانند تا طولانی‌مدت آن را اینچنین بفروشند و واسطه‌ها و تولیدکنندگان به کاهش قیمت روی می‌آورند. داستان خودرو نیز جدا از این مساله نیست. وقتی قیمت پراید به ۴۵ میلیون برسد، وضعیت بقیه خودرو‌ها مشخص است.

به گزارش اعتماد، مردم به دولت برای گرانی خودرو اعتراض می‌کنند و دولت دلال‌بازی‌ها را مقصر می‌داند. مجلس به وزیر برای بازنگری در نحوه اعلام قیمت خودرو و جلوگیری از افزایش شدید قیمت خودرو تذکر می‌دهد، وزیر هم خودروسازان را در این میانه تهدید می‌کند که باید خودرو را چنین و چنان تولید کنند و بفروشند، اما خودروساز‌ها از هزینه تمام شده بالا برای خودرو می‌گویند و حتی بیان می‌کنند که سال ۷۴ با پول پراید می‌توانستیم ۶۰ سکه خریداری کنیم، اما سال ۹۴ با پول ۶ سکه امکان خرید یک پراید وجود داشت.

البته در این جمله به این موضوع اشاره نمی‌شود که زمان مورد اشاره، خودرویی مثل پراید یک خودروی خوب در سطح شهر محسوب می‌شد، اما امروز در مقابل خودرو‌های موجود در بازار، این خودرو دم‌دستی‌ترین وسیله نقلیه شخصی است. در عین حال رضا رحمانی، وزیر صمت درباره برخی ادعا‌ها مبنی بر اینکه فرمولی که وزارت صمت برای ارزانی خودرو به کار برده به گرانی مجدد در بازار منجر شده است، گفت: گرانی خودرو ارتباطی با به کارگیری این شیوه ندارد، برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند.

زمستان داغ

در ماه‌های اخیر حاشیه‌های فروش خودرو تمامی نداشته است. دی ماه، تحویل خودرو‌ها پر سروصدا بود و بهمن، رشد قیمت‌ها. دو موضوعی که به هم نزدیک است و نشان می‌دهد که وضعیت تولید خودرو در کشور حال مناسبی ندارد. خودرو یک کالای بادوام هست که ارزش خود را در دوران تورمی حفظ می‌کند. نتیجه آنکه تقاضای مردم برای خرید آن افزایش یافته است تا هم سرمایه خود را حفظ کنند و هم اینکه از سرمایه خود به صورت روزمره بتوانند استفاده کنند.

در این شرایط، اما خودروساز‌ها نمی‌توانند خودرو‌هایی را که به مردم قول داده‌اند تحویل دهند و قیمت‌ها بیشتر افزایش می‌یابد. علاوه بر اینکه افزایش هزینه‌های تولید خودرو در ارز و کالا‌های دیگر، افزایش قیمت کالای تمام شده را برای تولیدکنندگان اجبار کرده است. اما دولت که علاقه‌ای به افزایش قیمت ندارد، تا مدتی به شرکت‌های تولیدکننده فشار می‌آورد که اجازه افزایش قیمت ندارند و پس از مدتی ناتوان از تثبیت قیمت، نظاره‌گر افزایش قیمت هستند. دردی که خودروساز‌ها بیان کردند نمی‌توانند تعهدات خود را به سرعت ایفا کنند، وزیر آنان را فراخواند.

پس از جلسه وزیر صنایع مدیر سایپا این کارخانه را ترک کرد تا شاید سیاست خودروسازان تغییر کند. با توجه به نرخ بالای پراید، سایپا بیان کرده است که در هفته منتهی به ۲۶ بهمن ماه ۹۷ به صورت میانگین ۲۰۶۲ دستگاه خودرو تولید کرد که این تعداد نسبت به هفته ما قبل ۴۵ درصد رشد نشان می‌دهد و نسبت به هفته اول بهمن ماه نیز ۹۰ درصد رشد داشته است. مدیر بازاریابی ایران‌خودرو نیز از تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال خبر داده است تا به قول خودش، بخشی از تعهدات معوقه این شرکت را انجام داده باشد و این در حالی است که وزیر به خودروسازان در مورد تاخیر در اجرای تعهدات، هشدار داده بود. با وجود تاکید وزیر صنعت و معدن به افزایش عرضه و اعلام خودروسازان مبنی بر افزایش تولید، قیمت‌ها در بازار به تعادل نرسیده و پای دلالان به این بازار پرنوسان باز شده است.

ورود دلالان

به زعم بسیاری از کارشناسان افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و معتقدند در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند. حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو با اشاره به افزایش قیمت خودرو طی چند روز اخیر در بازار، می‌گوید: در حال حاضر خودروسازان باید خودرو‌هایی را که در گذشته پیش‌فروش کرده‌اند، به مشتریان‌شان تحویل دهند و با توجه به اینکه عمده این مشتریان را دلالان تشکیل داده‌اند، جوسازی‌هایی در بازار خودرو به وجود آمده که موجب گرانی قیمت خودرو شده است. او در ادامه می‌گوید: دلالان علاقه‌مند هستند که در این شرایط قیمت خودرو را افزایش دهند، چرا که بیشتر افرادی که در گذشته خودرو پیش‌خرید کرده‌اند دلالان هستند و بنده بار‌ها این موضوع را گوشزد کرده‌ام که تا زمانی که فروش خودرو به این صورت باشد که به قیمت‌های حاشیه بازار توجه نشود و قیمت خودرو در کارخانه پایین‌تر از بازار باشد، قطعا چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد و در این شرایط عرصه برای جولان دلالان باز خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح می‌کند: پس از اینکه دلالان خودرو‌های خود را از شرکت‌های سازنده دریافت کردند و توانستند این خودرو‌ها را در بازار به فروش برسانند، قطعا بازار خودرو آرامش پیدا خواهد کرد و قیمت‌ها منطقی‌تر خواهد شد. پیشنهاد من این است که در این شرایط مردم به هیچ عنوان اقدام به خرید خودرو نکنند و منتظر ثبات قیمت‌ها و ایجاد شرایط مناسب در بازار خودرو شوند. البته باید بر این نکته تاکید داشت که قیمت‌گذاری نامناسب زمینه ورود دلالان به بازار خودرو را فراهم کرده است.

یک قیمت‌گذاری ناکارا

فریدون احمدی نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از قیمت‌گذاری خودرو توسط دولت می‌گوید نباید برای آن بدون حساب و کتاب خرج کرد. خودرو‌های تولیدی در داخل با همتایان خارجی آن مقایسه می‌شوند و باید در بازار رقابتی بتوانند نظر مشتریان را تامین کنند.

او می‌گوید قرار نیست به هر قیمتی خودرو بسازیم بلکه باید اقتصادی خودرو تولید کنیم نه آنکه خودروسازان تا پایان سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان زیان داشته باشند. در مقابل این اظهارات که افزایش قیمت را نتیجه طبیعی زیان‌دهی بنگاه‌ها می‌داند، حسن کریمی سنجری بیان می‌کند که در حال حاضر خودروسازان باید خودرو‌هایی که در گذشته پیش‌فروش کرده‌اند را به مشتریان‌شان تحویل دهند و با توجه به اینکه عمده این مشتریان را دلالان تشکیل داده‌اند، جوسازی‌هایی در بازار خودرو به وجود آمده که موجب گرانی قیمت خودرو شده است.

در نتیجه صراحتا باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند. البته او نیز به قیمت‌گذاری معیوب در پیش‌فروش اشاره می‌کند. او معتقد است از آنجا که در پیش‌فروش خودرو به قیمت‌های حاشیه بازار توجه نمی‌شود و قیمت خودرو در کارخانه پایین‌تر از بازار باشد، قطعا چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد. این اتفاق بدین معناست که دلالان خودرو‌ها را می‌خرند و تقاضای مضاعفی برای خودرو ایجاد می‌شود که، چون تامین نمی‌شود، برای باقی مانده تقاضا بازار سیاه ایجاد می‌کند.

واردات را آزاد کنید

در ماه گذشته خبر کشف خودرو‌های دپوشده در انبار خودروسازان، بی‌اعتمادی به این دستگاه‌ها را افزایش داده است تا مردم به این باور برسند که دست خودروساز‌ها در گرانی‌ها پنهان است. این مطلب زمانی تقویت شد که آگهی‌های فروش فوری و تحویل یک ماهه نیز منتشر شد. معاون امور صنایع وزارت صمت در واکنش به این خبر‌ها اظهار کرد که خودرو‌های تولیدی باید به صورت روزانه، مستمر و همزمان با تولید در اختیار مشتریان قرار گیرد و هیچ خودرویی نباید در پارکینگ خودروساز‌ها و نمایندگی‌ها انبار شود و لازم است تا تعهدات پیشین عملی شود.

خودروسازان، اما بر این موضوع تاکید می‌کنند که تعهدات پیشین باری بر دوش تولید است، اما منابعی برای تولید وجود ندارد و هدف پیش‌فروش جدید، تامین نقدینگی برای جذب مواد اولیه و قطعات است. فریدون احمدی، نماینده مجلس با بیان این نکته که وظیفه خودروساز، تامین خودروی ارزان نیست بلکه هدفش، کسب سود است و به همین دلیل خودرو تولید می‌کند بیان می‌کند که اگر دولت به فکر تامین خودروی با کیفیت برای مردم است واردات خودرو را آزاد کند. موضوعی که همیشه از سوی مردم نیز حمایت شده است که وقتی می‌توان به خودروی ارزان وارداتی دسترسی داشت، چرا دولت به بهانه حمایت از تولید داخلی به خودروسازان کمک می‌کند تا بهای آن را از مردم دریافت کنند.

در مقابل این ادعا که آزادسازی واردات خودرو سبب بهبود وضعیت بازار خودرو می‌شود، به وضعیت خودروسازی‌های مشترک با چینی‌ها اشاره می‌شود که آن‌ها نیز در این ایام در تولید با مشکل مواجه شده‌اند و تحریم‌ها اثری جدی برای تامین قطعات این خودرو‌ها از خارج داشته است و خودروسازان داخلی و خارجی همچون همدیگر گرفتار عوامل خارجی بر بازار خودرو هستند.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: خودرو پول نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۷۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خرید بلیط هواپیما ویژه نوروز
 • حداقل حقوق کارگران باید سه میلیون و 700 هزار تومان باشد
 • ۳ نکته طلایی در خرید ماشین ظرفشویی مناسب به همراه آخرین قیمت ها
 • نکاتی کلیدی در رابطه با لنت ترمز خودرو
 • زمان واریز حقوق بهمن‌ماه بازنشستگان مشخص شد
 • زمان واریز حقوق بهمن ماه بازنشستگان؟
 • کاهش ۵ درجه‌ای هوای قم طی روزهای پایانی هفته
 • پایان طرح احداث خط آهن قزوین - رشت بهره‌برداری حداکثر تا 10 روز آینده پیشرفت 25 درصدی فاز نخست خط آهن رشت - انزلی
 • بنز S۳۰۰ همنشین با سفیر و سفرا !
 • آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم علیه کشورها جنگ به پا می کند
 • تفاوت جیلی ec7 و امگرند 7؟ کدام خودرو را بخریم!
 • دمای تهران به زیر 0 می‌رسد
 • زمان دیدار ماشین‌سازی و پرسپولیس مشخص شد
 • شهری که همه روزهایش سه‌شنبه است/ از بناب تا آمستردام با دوچرخ
 • موج جدید گرانی طلا همزمان با افت دلار/ زنگنه: بنزین کم نداریم بلکه میتوانیم صادر کنیم/ اداره کشور در زمان جنگ تنها با سالانه ۱۰ میلیارد دلار درآمد ارزی/ خودروسازی آلمان قربانی تعرفه‌های آمریکا
 • حداکثر نرخ هر کیلو زعفران ۱۱ میلیون تومان
 • فروش فوری سایپا و ایران‌خودرو؛ اسب سرکش بازار رام می‌شود؟
 • تولید داخلی فقط روی کاغذ حمایت می‌شود؟
 • اسفند بارانی در پیش است