به گزارش ایکنا به نقل از سفارت ایران در سارایوو؛ این مراسم به منظور بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سارایوو با حضور گسترده شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، فعالان اجتماعی و سفرا و نمایندگان هیئت‌های دیپلماتیک مقیم بوسنی و‌هرزگوین برگزار شد. 

در این مراسم که شامگاه دوشنبه بیست و دوم بهمن ماه برگزار شد، «شفیق جعفروویچ»، عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، «حسین افندی کاوازوویچ»، رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، شهردار سارایوو، معاون وزیر و تعدادی از مدیران  عالی‌رتبه وزات امور خارجه بوسنی و هرزگوین با حضور در هتل «بریستول» روز ملی ایران را تبریک گفتند.

در این برنامه رئیس حزب اقدام دمکراتیک، رئیس حزب برای بوسنی، مفتی سارایوو و توزلا، معاون ریاست جامعه اسلامی، نمایندگان کلیسای کاتولیک، ده‌ها تن از سفرا و کارداران کشورهای های مختلف اروپایی، آسیایی و نمایندگان سازمان های بین‌المللی مستقر در سارایوو حضور داشتند.

مقامات و نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف، رئیس و تعدادی از اساتید دانشگاه سارایوو، رئیس و اساتید دپارتمان زبان فارسی، شهرداران مناطق مختلف بوسنی، تعدادی از نمایندگان پارلمان، رئیس و اعضای انجمن دوستی ایران و بوسنی، رؤسای برخی شرکت‌های اقتصادی، رئیس و اعضای انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا، نمایندگان احزاب مهم سیاسی، تشکل‌های مدنی و خبرنگاران رسانه‌ها از دیگر حاضران در مراسم بودند.

تبیین اهداف انقلاب

محمود حیدری، سفیر ایران در بوسنی وهرزگوین پس از نواخته شدن سرود ملی کشورمان، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران گفت: چهل سال قبل در چنین ایامی در کشور تاریخ ساز و تمدن پرور ایران، انقلابی مردمی به پیروزی رسید که مهم‌ترین اهدافش نفی رژیمی دیکتاتور و وابسته به بیگانه و بازگرداندن استقلال، آزادی و احیای ارزش‌های انسانی و اسلامی بود.

حیدری افزود: اکنون که چهل سال از  پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد ملت ایران نه فقط به دستاوردهای فراوانش در عرصه‌های سیاسی، علمی، اقصادی، صنعتی و فرهنگی می‌بالد، بلکه خرسند است که توطئه‌ها و خصومت‌های قدرت‌های زورگوی جهانی و عوامل آنان هرگز نتوانسته است در مسیر حرکتش توقف ایجاد کند.

سفیر کشورمان ضمن‌ یادآوری دستاوردهای انقلاب در چهار دهه اخیر در عرصه‌های مختلف به مبارزه سرنوشت ساز و مؤثر با تروریسم در سطح منطقه اشاره کرد و افزود: ملت ایران به نقش بی بدلیل خویش در مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و اشغالگری در منطقه آسیای غربی و تلاش‌هایش برای بازگرداندن صلح و آرامش به کشورهای بحران زده خاورمیانه، افتخار می‌کند و این کشور با پایبندی به تمام تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته‌ای توانست صلح جویی خویش و بی اساسی ادعاهای مغرضانه اغیار را اثبات کند.

پرچمدار روابط دوستانه

حیدری با یادآوری روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی گفت: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که از نخستین کشورهایی بوده که استقلال بوسنی وهرزگوین را به رسمیت شناخت و در سخت‌ترین شرایط به صورت همه جانبه شجاعانه و سخاوتمندانه درکنار ملت مظلوم بوسنی قرار گرفت، در سالیان اخیر نیز روابط دو کشور همواره در سطحی مناسب جریان داشته است که سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیئت سیاسی اقتصادی همراه به سارایوو، رشد مطلوب مبادلات تجاری و اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی در یک سال گذشته، نویدبخش آینده روبه تکامل مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف در دوره فرارو است.

در ادامه مراسم، گروه موسیقی سنتی فرهنگ از استان قزوین که به مناسبت هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی حضور دارد، چند قطعه از آثار خود را اجرا کرد که مورد استقبال قرار گرفت.

در پایان به مهمانان این مراسم کتابچه معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری ایران و کتاب معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی با عنوان «افتخار به گذشته و امید به آینده» که به تازگی از سوی سفارت کشورمان در سارایوو به زبان بوسنیایی منتشر شده است، اهدا شد.

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش ظرفیت‌ پذیرش دانشجو لطمات بسیاری درپی دارد/ نمایندگان در پیشگاه مردم و خدا مسئول هستند

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیان این نکته که افزایش بی‌رویه ظرفیت‌ها هم بر دوره فعلی و هم بر سال‌های آینده کشور تاثیر دارد، تصریح کرد: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی توجه کنند که در صورت دادن رأی اشتباه در پیشگاه مردم و خداوند متعال مسؤول هستند و البته جامعه دانشجویی نیز واکنش‌های لازم را نشان خواهد داد.

به گزارش ایسنا، محمد جودکی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی، نسبت به طرح دو فوریتی افزایش دوبرابری ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی که مقرر است هفته آینده در مجلس شورای اسلامی مطرح شود واکنش نشان داد و گفت: این طرح هفته آینده به صحن علنی مجلس می‌رود و موافقان و مخالفانی دارد. ما در شورای صنفی دانشجویان بر حسب وظیفه‌ای که داریم مخالفت خود را با این طرح اعلام و دلایل خود را برای عده‌ای از نمایندگان ارائه دهنده طرح مطرح کردیم و توانستیم تعدادی از آنان را برای پس گرفتن رأی خود از این طرح متقاعد کنیم. امیدواریم که با روشنگیری‌ها و توضیحاتی که به نمایندگان محترم مجلس داده شده، رأی خود را از این طرح پس بگیرند.

وی افزود: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می‌کنم که هنگام رأی دادن به هر موضوعی تمام جوانب آن را در نظر بگیرند و بررسی کنند که آیا این طرح با لحاظ کردن تمام جوانب قابلیت اجرا دارد یا خیر و چه عواقبی در پی خواهد داشت به علاوه اینکه محدودیت‌ها، هزینه‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که در حال اجر هستند را در نظر بگیرند.

جودکی تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که وزارت بهداشت انجام داده تا سال ۱۴۰۴ سرانه پزشک به حد استاندارد می‌رسد. تربیت دانشجو زود بازده نیست و در مورد رشته پزشکی آموزش هفت سال طول می‌کشد. با این حال حتی اگر کمبود پزشک هم داشته باشیم، در حال حاضر به عنوان دانشجویی که با تمامی دانشگاه‌‎های علوم پزشکی در ارتباط هستم عرض می‌کنم که نمی‌توانیم افزایش ظرفیت بدهیم و شرایط آن مهیا نیست. 

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی دغدغه حوزه سلامت را دارند، خاطر نشان کرد: اگر نمایندگان محترم می‌خواهند کار مؤثری در حوزه سلامت مردم انجام دهند، بهتر است روی افزایش کیفیت تربیت نیروهای علوم پزشکی کار کنند نه اینکه بدون توجه به زیرساخت‌های کمیت را افزایش دهند که این افزایش کمیت بدون توجه به امکانات و شرایط لازم باعث لطمات بسیاری می‌شود. 

جودکی با یادآوری این نکته که افزایش بی‌رویه ظرفیت‌ها هم بر دوره فعلی و هم بر سال‌های آینده کشور تاثیر دارد، تصریح کرد: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی توجه کنند که در صورت دادن رأی اشتباه در پیشگاه مردم و خداوند متعال مسؤول هستند و البته جامعه دانشجویی نیز واکنش‌های لازم را نشان خواهد داد.

وی در ادامه به ذکر این نکته که تصویب این طرح دستاویزی برای تأسیس دانشگاه‌های خصوصی خواهد شد، اظهار داشت: دانشجوی خصوص در تعارض با عدالت اجتماعی، عدالت آموزشی و سلامت جامعه است.

دبیر شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت کمبود هیأت علمی را یکی از دلایل مخالف این شورا دانشجویی با طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی برشمرد و گفت: ما دلایل خود را برای مخالفت با این طرح بر حسب وظیفه اعلام کرده‌ایم. یکی از این دلایل کمبود تعداد اعضای هیأت علمی به نسبت دانشجویان است. برای تربیت دانشجو فقط نیاز به ساختمان و کلاس نیست و این موضوع درباره دانشجویان علوم پزشکی بسیار فرق می‌کند و علاوه بر کلاس درس نیاز به بالین و بیمارستان‌هایی که دانشجویان را پوشش دهند. حتی در حال حاضر هم با دانشجویان فعلی کمبود هیأت علمی داریم. 

این دانشجوی رشته پزشکی اضافه کرد: از استدلال‌های نمایندگان ارائه دهنده طرح این است که تعداد دانشگاه‌های ما چهار برابر شده؛ باید این توضیح را بدهم که اولا دانشگاه با دانشکده تفاوت دارد، ما ۶۷ دانشگاه و دانشکده داریم که شامل ۵۰ دانشگاه و ۱۷ دانشکده می‌شود، اما تعداد بیمارستان‌ها به این نسبت افزایش پیدا نکرده؛ برای رشته‌هایی مثل مامایی، اتاق عمل، پرستاری و پزشکی فضای بیمارستانی بسیار مهم است و این موضوعی است که به آن توجه نشده است. بحث مهم دیگر تجهیزات آموزشی و درمانی خاصی است که برای رشته‌هایی مثل دندانپزشکی مورد نیاز است و در حال حاضر نیز در این زمینه ضعف بسیاری داریم چرا که به خاطر تحریم‌های ظالمانه و شرایط اقتصادی کشور امکان تهیه این تجهیزات وجود نداشته است.

دبیر شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به افزایش دوبرابری ظرفیت طی ده سال گذشته خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه ظرفیت پذیرش در ده سال گذشته افزایش یافته است اما هنوز در مناطق محروم خدمات‌رسانی مناسبی صورت نمی‌گیرد. یکی از استدلال‌های نمایندگان برای ارائه این طرح لزوم خدمات‌دهی در مناطق محروم است. این سوال مطرح می‌شود که افزایش پذیریشی که در گذشته اتفاق افتاده توانسته خدمات‌دهی در مناطق محروم را نیز به همان نسبت افزایش دهد. پاسخ این است که خیر، این طور نبوده؛ تعداد فارغ التحصیلان بیشتر شده اما این افراد به مناطق محروم نرفته‌اند و در مراکز استان‌ها فعالیت می‌کنند، به بیان دیگر توزیع نیروی انسانی خوب صورت نگرفته است. به عنوان مثال در استان خوزستان حدود دو سوم دندانپزشکان در شهر اهواز هستند و یک سوم در دیگر مناطق استان یعنی از بین ۱۲۰۰ دندانپزشک ۸۰۰ نفر در اهواز و ۴۰۰ نفر در شهرستان‌ها هستند؛ این نشان دهنده توزیع نامناسب است.

گفتنی است  ۸۶ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را امضا کرده‌اند که ظرفیت پزشکی از سال جاری و بعد از آن به دو برابر افزایش یابد. در طرحی که نمایندگان مجلس آن را امضا کرده‌اند، آمده است: «طبق گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی سرانه پزشک در ایران به ۱.۶ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت برآورد شده است، این در حالی است که این شاخص در کشور قطر ۷.۸ و در کشور یونان ۶.۲ و در کشور یمن ۵ و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت مابین ۳ تا ۵ پزشک و این شاخص در بسیاری از کشورهای دنیا عموما بیش از ۲ است.

بدون کمترین تردید ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و رشته های علوم پزشکی مهمترین عامل در تعیین نرخ سرانه پزشک در دراز مدت است و مقایسه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و علوم پزشکی در ایران با اکثر کشورهای دنیا حاکی از پایین بودن ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی است.

مضافا اینکه با توجه به افزایش جمعیت کشور به بیش از ۲ برابر و به تبع آن افزایش تعداد داوطلبان کنکور سراسری در گروه تجربی (افزایش تعداد داوطلبان از ۲۴۸ هزار و ۴۱ داوطلب در سال ۱۳۶۵ به ۵۷۰ هزار و ۱۰۳ نفر داوطلب در سال ۱۳۹۷) و به ویژه افزایش نیاز مردم به خدمات فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی به ویژه در شهرهای مناطق محروم و روستاهای کشور، متاسفانه کاهش شانس قبولی مثلا در رشته پزشکی از ۳ درصد در سال ۱۳۳۶۷ به ۰.۶۸ درصد در سال ۱۳۸۲ تنزل داشته است.

این در حالی است که تعداد دانشگاه های علوم پزشکی در ۴۰ سال گذشته به ۱۰ برابر افزایش یافته است ولی پذیرش دانشجو با این نسبت همخوانی ندارد.»

در نهایت این نمایندگان درخواست خود را در ماده واحده ای اعلام کرده اند که «سازمان سنجش آموزش کشور موظف است ظرفیت پذیرش مربوطه به رشته های علوم پزشکی برای سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ و به بعد را به میزان ۲ برابر افزایش دهد و نسبت به انتقال دانشجویان رشته های علوم پزشکی واجد شرایط به داخل کشور اقدام کند.»

امروز در خبرها اعلام شد فوریت طرح دو برابر شدن افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در کنکور ۹۸ یکشنبه آینده در جلسه علنی مجلس مطرح می شود.

انتهای پیام

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: ایکنا 22 بهمن روز ایران بوسنی قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۷۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ویژه برنامه گرامیداشت سالگرد شهیدان رجایی و باهنر در کرمان برگزار می شود
 • حمایت نمایندگان استان کردستان از پیگیری رسانه‌ها در مبارزه با فساد
 • بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت گرامیداشت سالروز صنعت دفاعی
 • بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت گرامیداشت 31 مرداد سالروز صنعت دفاعی
 • آیین گرامیداشت ده هزارمین پیوند اعضا در شیراز برگزار شد
 • نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
 • عناوین برنامه های گرامیداشت هفته جهانی مساجد در کانون های فرهنگی هنری اعلام شد
 • گراميداشت باشکوه عيد غدير خم در يمن
 • موج درخواست نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ
 • درماندگی غرب از بازگشت «بمب‌های ساعتی»
 • بهره‌برداری از ۲ پروژه فضای سبز مشهد تا بهمن ماه سال‌جاری
 • مراسم گرامیداشت دکتر بسکی در گرگان برگزار می شود
 • گرامیداشت غدیر باید به عنوان یک اندیشه ناب اسلامی گسترش یابد
 • برنامه‌ سینماهای بوشهر و برازجان
 • چرا مردم در روز عید غدیر به دیدار سادات می روند؟
 • تاکید رهبر انصارالله یمن بر گرامیداشت روز ولایت
 • خنثی‌شدن طرح حمله به مراسم سالروز استقلال افغانستان در کابل
 • برنامه های گرامیداشت هفته دولت در شهرستان ایجرود اعلام شد
 • گرامیداشت یاد و خاطره «محمد یونس جعفری» در هند