عضو هیات علمی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تیم‌های ایرانی توانسته‌اند در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک طی ۶ سال اخیر ۱۲ مدال طلا کسب کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مهدی خاکیان قمی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک تعداد مدال‌های طلا و مجموع مدال¬های طلا، نقره و برنز کسب شده توسط تیم‌های ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک در ۶ سال اخیر را به ترتیب ۱۹ و ۵۳ مدال از ۵۴ شرکت کننده در این مسابقات ذکر کرد.
وی گفت: تیم ایران در این مدت ۶ سال اخیر از برگزاری این المپیاد ۳ بار موفق به کسب مقام سوم جهان، ۱ بار مقام دوم و ۲ بار موفق به کسب مقام قهرمانی شده‌اند؛ که این در بین تمامی کشور‌های شرکت کننده بی سابقه است.
المپیاد نجوم و اخترفیزیک زیر نظر انجمن بین‌المللی نجوم (IAU) اداره می‌شود. ایران، لهستان، تایلند، اندونزی و چین از جمله بنیانگداران این المپیاد هستند.
خاکیان تصریح کرد: طی تمام ادوار این المپیاد (۱۶ سال گذشته) ایران یکی از کشور‌های با عملکرد قابل قبول در این المپیاد بین‌المللی بوده است و در ۶ سال گذشته عملکردی خیره کننده داشته است.
 رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ مسئولیت کمیته ملی المپیاد بر عهده ایشان بوده است، افزود: تغییر ساختار عملکردی، حضور مدرسان جدید در کمیته، ارتباط مستقیم با والدین دانش‌پژوهان برای تعامل بهتر کمیته ملی و خانواده‌های آنها، ایجاد دو گروه در شبکه‌های اجتماعی برای دانش‌پژوهان و والدین آن‌ها به طور مستقل، استفاده از پتانسیل‌های دانش پژوهان دوره های گذشته، آموزش دوره پایه، اعم از فیزیک‌های عمومی و ریاضیات عمومی از جمله اقدامات انجام شده در جهت افزایش راندمان و کیفیت عملکردی کمیته در ۶ سال گذشته بوده است.
به گفته وی آموزش برنامه نویسی به دانش‌پژوهان، گرفتن آزمون‌های متعدد و در سطوح بالا، همراستا کردن اهداف کمیته با مسابقات بین‌المللی و همچنین تحصیلات آکادمیک آن‌ها در دانشگاه، توجه به دروس دانشگاهی دانش‌پژوهان و تاکید بر عملکرد خوب آن‌ها در دانشگاه و حل کامل آزمون‌های سال‌های گذشته در انتهای هر دوره توسط دانش‌پژوهان شرکت کننده در مسابقات بین‌المللی را از دیگر اقدامات این کمیته در این مدت دانست.
خاکیان با اشاره به مشارکت دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال گذشته در برگزاری این المپیاد خاطر نشان کرد: کسب نتایج درخشان تیم ایران در دوره اخیر المپیاد جهانی نجوم و کسب مقام قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۸ حاصل تلاش‌های دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در دوره تابستانه و در دوره‌های آموزشی این دانش پژوهان بوده است.
وی تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در ۱۰ سال ابتدایی، این کمیته در مجموع تعداد ۱۲ مدال طلا کسب نموده است در حالی که طی ۶ سال اخیر تعداد مدال‌های طلای کسب شده توسط این کمیته به ۱۹ عدد رسیده است.
به گفته رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک، در طی ۱۰ سال ابتدایی، تعداد جوایز ویژه کسب شده توسط این کمیته ۳ جایزه بوده در حالی که در ۶ سال گذشته ۷ جایزه ویژه توسط این کمیته کسب شده است.
وی با بیان اینکه در ۶ سال اخیر مقام‌های تیمی در این المپیاد کسب شده است، یادآور شد: این مقام‌ها به ترتیب رتبه سوم در رقابت ۲۰۱۳ یونان، مقام دوم در رقابت‌های ۲۰۱۴ رومانی، مقام اول در رقابت‌های اندونزی ۲۰۱۵، مقام سوم در رقابت‌های ۲۰۱۶ هند، مقام سوم در رقابت‌های ۲۰۱۷ تایلند، مقام اول در رقابت‌های ۲۰۱۸ چین از جمله موفقیت‌های تیم‌های ایرانی در المپیاد‌های جهانی نجوم و فیزیک است.
خاکیان با اشاره به کسب ۶ مدال طلا توسط تیم‌ها ایرانی در آخرین المپیاد، تاکید کرد: المپیاد‌های دانش آموزی در سطحی بالا و با استاندار‌هایی بین‌المللی و بالا برگزار می‌شود به همین خاطر دانش آموزان سراسر دنیا با دنبال کردن این فرایند، یک الگوی مناسب برای آموزش خود پیدا خواهند کرد که بسیار کارامد و آزموده شده است.
وی با بیان اینکه در مدت ۱۲ سال برگزاری این المپیاد حدود ۵۰ کشور به این رقابت پیوسته‌اند، گفت: معمولا در چنین فضایی در هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور وارد فضای المپیاد می‌شوند که فقط حدود ۷۰ نفر آن‌ها سهمیه ورود مستقیم به دانشگاه بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها را کسب می‌کنند و همچنین حدود ۲۵۰ نفر سهمیه افزایش درصد کنکور را به دست می‌آورند. بقیه دانش آموزان افراد علاقه مندی هستند که دانشگاه به دنبال آن‌ها است و به هر دلیلی جزو این تعداد محدود قرار نگرفته‌اند. این اثر مستقیمی است که این المپیاد بر روی فرایند آموزش کشور دارد.
دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز می تواند با جذب حداکثری این حدود ۲۵۰ نفر باقیمانده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سطح دانشجویان ورودی خود را هر چه بیشتر ارتقا دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کسب ۲۱ مدال توسط نمایندگان ایران

خبرگزاری میزان- بیست و دومین دوره رقابت‌های جهانی بیماران خاص و پیوند اعضا به میزبانی نیوکاسل انگلستان آغاز شد. تاریخ انتشار: 14:59 - 29 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۴۳۰۷۷

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان و به نقل از سایت فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضاء، کاروان اعزامی کشورمان متشکل از ۶۰ ورزشکار و مربی در شرایطی کار خود را در این مسابقات آغاز کردند که پرچمداری ایران در مراسم افتتاحیه بر عهده کلثوم ابراهیمی بانوی شایسته کشورمان بود.

در مراسم افتتاحیه که با حضور مسئولان فدراسیون جهانی و رئیس فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضاء کشورمان در مرکز ورزش‌های نیوکاسل انگلستان برگزار شد، پیام توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک توسط کریس توماس رئیس فدراسیون جهانی ورزش پیوند اعضاء قرائت شد. در این پیام ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای ورزشکاران شرکت‌کننده اظهار امیدواری شد تا رقابت‌هایی جذاب در نیوکاسل انگلستان برگزار شود.

در دو روز نخست این مسابقات ورزشکاران کشورمان موفق به کسب ۲۱ مدال شامل ۹ مدال طلا، ۸ نقره و ۴ گردن آویز برنز شدند. مدال‌آوران کشورمان تا این لحظه به این شرح است:

رشته اسکواش:

فتانه فرهانی و مرضیه یارخلجی (طلا)، شیوا سرحدی و حسین رضایی (نقره)، پانیذ محمودی و امین صانعی (برنز)

رشته دوومیدانی - ماده پنج کیلومتر جاده:

مرتضی فنائی (برنز)

رشته تیروکمان:

مرضیه یارخلجی (طلا)، سعید تسلیمی (نقره)

رشته پتانک:

بخش انفرادی:

فتانه فرهانی، معصومه رضایی، اشرف مرادی و سیما کریمی (طلا)، الهام محمدی و مصطفی آرمزد (نقره)   بخش دوبل:   الهام محمدی تقدیر و بهاره بیگی (طلا)، مریم فریدونی و اشرف مرادی (نقره)، معصومه رضایی و سحر مهدوی پور (برنز) بولینگ: بخش انفرادی:   کلثوم ابراهیمی و فاطمه رمضانی (نقره)   دوچرخه‌سواری تایم تریل:
محمد جواد حفظی (طلا)   این مسابقات در روز سوم در رشته‌های: شنا، دوچرخه‌سواری ۳۰ کیلومتر، بدمینتون انفرادی، بولینگ ۲ نفره ادامه خواهد یافت و نمایندگان کشورمان برای کسب مدال به مصاف رقیبان قدرتمند خود می‌روند. این مسابقات با حضور ۵۲ کشور و بیش از ۴۰۰۰ ورزشکار از یکشنبه ۲۷ مرداد آغاز شده و تا جمعه اول شهریور ادامه خواهد داشت.   انتهای پیام/

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: دانشگاه امیرکبیر اخترفیزیک نجوم المپیاد جهانی نجوم

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۴۷۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 14 سال در جستجوی آسمان تاریک/ نشست باشگاه نجوم در کتابخانه مرکزی
 • دانش آموز ایلامی مدال نقره المپیاد ریاضی مالزی را کسب کرد
 • افتخار آفرینی نوجوان ایلامی در المپیاد بین المللی ریاضی
 • بنی‌طالبی: با کسب سه مدال در قهرمانی آسیا نمره قبولی گرفتم/ اهداف بزرگی دارم
 • کسب مدال طلا توسط بانوان همدانی در مسابقات جهانی پیوند اعضا
 • ملی پوشان ووشو ایران یک مدال طلا و نقره کسب کردند
 • کسب مدال‌های رنگارنگ برای ووشوکاران ایران
 • ۲ مدال طلا و نقره دیگر برای ووشوکاران ایران
 • ووشوي قهرماني جوانان آسيا؛ «نازنين بازدار» نقره اي شد/ درخشش بني طالبي با کسب مدال طلا تکميل شد
 • کسب یک مدال طلا و نقره دیگر برای ووشو ایران
 • اعزام سه تیم دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به المپیاد تبریز
 • نه می‌توانیم معلمان خوب را نگهداریم و نه توانایی جذب مدال‌آوران را داریم
 • تیم منتخب المپیاد استعدادهای برتر ووشو استان زنجان در مسیر قهرمانی
 • کسب سه مدال توسط ملی پوشان ووشو ایران در دومین روز از رقابت های آسیایی
 • کسب سه مدال توسط ملی پوشان ایران در دومین روز از رقابت های آسیایی
 • بازی های جهانی پیوند اعضاء ؛ شروع مقتدرانه ایران با کسب 21 مدال
 • دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه موفق به کسب ۱۳ مدال برتر در المپیاد ورزشی شدند
 • المپیاد ورزش با شرکت ۸۰۰ دانش‌آموز در اردبیل برگزار می‌شود
 • سه دانش آموز هرمزگان به المپیاد نانو اعزام شدند