در اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع آمریکا معتقدند که امکانات و توسعه فناوری‌های فضایی روسیه، چین و حتی ایران و کره شمالی، تهدیدی جدی برای امنیت ایالات متحده بشمار می‌روند. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱ بین الملل آسیا-اقیانوسیه اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، بر اساس گزارشی که صبح امروز از سوی اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع آمریکا منتشر شده، روسیه و چین بیشترین تهدیدات برای این کشور در عرصه فضا را به وجود آورده‌اند.

در این سند آمده است: «در دکترین نظامی روسیه و چین از اهمیت فضا صحبت شده و دفاع ضدفضایی را به عنوان ابرازی برای بازدارندگی آمریکا و متحدانش در نظر گرفته شده است.»

این گزارش همچنین یادآور شده که تهدیدات در این عرصه از طرف کره شمالی و ایران نیست قابل توجه است، چرا که هردو کشور امکاناتی برای در اختیار داشتن ماهواره‌های فضایی که می توانند در خدمت آزمایشات موشک‌های بالستیک باشند را حفظ کرده‌اند.

در این گزارش همچنین یادآوری شده که روسیه می تواند سلاح‌های لیزری تولید کند که قادر هستند برای نابودی ماهواره‌های مستقر در مدار زمین و همچنین هدف قرار دادن سیستم‌های ماهواره‌ای سامانه دفاع ضدموشکی آمریکا استفاده شوند.

انتقاد چین از جنگ‌افروزی فضایی آمریکاواکنش ترامپ به تشکیل نیروی فضایی آمریکاپیشنهاد روسیه به قزاقستان و ازبکستان برای ساخت یک ماهواره فضایی جدید

پیش از این "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا راهکار جدیدی برای توسعه سیستم دفاع ضدموشکی آمریکا ارائه کرده و گفته بود که این سیستم باید به آمریکا در پرتاب  انواع موشک‌ها، از جمله موشک‌های کروز کمک کند.

در سند 108 صفحه‌ای که به پنتاگون ارائه شده، تاکید شده است که ایالات متحده هیچ محدودیتی برای تولید و استقرار سامانه‌های سپر موشکی خود نداشته و در این راستا ابزار و تجهیزات استقرار فضایی نیز برای رهگیری و مقابله با تهدیدات بالقوه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

R1445/P/S8,87,89,1128/CT10 واژه های کاربردی مرتبط پنتاگون اخبار "آمریکا" اخبار "روسیه"

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

برنامه‌ریزی آمریکا برای ناآرامی‌های ایران

ساعت24-جامعه اطلاعاتی آمریکا سالیانه گزارش خود مبنی بر “ارزیابی تهدیدات جهانی” آمریکا در سال پیش رو را منتشر می­‌سازد. آخرین سند ازاین‌دست، در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ و پیرو جلسه استماع کمیته اطلاعات سنا منتشر شد.

دن کوتس، رئیس “اطلاعات ملی” این گزارش را با همکاری ۱۶ سازمان و آژانس مجزای اطلاعاتی تهیه‌کرده است.این گزارش در دو بخش اصلی شامل “تهدیدات جهانی” و “تهدیدات منطقه‌­ای” تهیه‌شده است که بخش اول این گزارش، تهدیدات امریکا را شامل حوزه‌های سایبر، عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی، گسترش و تکثیر تسلیحات کشتارجمعی، تروریسم، ضداطلاعات، فناوری­های نوظهور و رقابت‌پذیری اقتصادی، فضا و ضد فضا، جرائم سازمان‌یافته فراملی و انرژی و امنیت انسانی دانسته است و حوزه منطقه‌­ای نیز شامل چین و روسیه، شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب آسیا، روسیه و اوراسیا، اروپا آفریقا و نیمکره غربی معرفی کرده است. گزارش حاضر در پی آن است تا به این موضوع بپردازد که جامعه اطلاعاتی آمریکا، چه تهدیداتی را از طرف ایران متوجه خود می‌داند؟ به‌عبارت‌دیگر، سؤال آن است که آمریکا چه تهدیداتی را در سال ۲۰۱۹ از سوی ایران انتظار دارد؟
تهدیدات ایران برای منافع آمریکا
در ابتدای گزارش به کلیات تهدیداتی که آمریکا در سال ۲۰۱۹ در پیش روی خود می‌بیند اشاره شد، اما تهدیداتی که آمریکا از سوی ایران برای خود در سال ۲۰۱۹ متصور می‌شود، کدامند. به‌طور کل، این گزارش تهدیدات ایران برای آمریکا را ذیل ۶ دسته کلی‌تر ذیل می‌داند: سایبری، عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی، گسترش و تکثیر تسلیحات کشتارجمعی، تروریسم، ضداطلاعات و انرژی.ایران در این سند، اهمیت به نسبت بیشتری نسبت به گزارش سال پیش جامعه اطلاعاتی پیداکرده است و در حوزه‌های مختلفی به آن توجه شده است و درواقع، جامعه اطلاعاتی آمریکا، در سال ۲۰۱۹ تهدید بیشتری از جانب ایران را انتظار دارد. برخی از تهدیدهای ایران نظیر نفوذ منطقه‌ای و حامیان ایران خصوصاً در کشورهای یمن، سوریه و عراق همچنان به روال سال‌های قبل ادامه دارد. اما برخی موارد دیگر، تغییریافته است که همین موضوع تهدید ایران را جدی­‌تر ساخته است.ایران در بحث سایبری در سال گذشته صرفاً به لحاظ جاسوسی سایبری تهدید تلقی می‌شد و انتظار حمله سایبری از ایران نبود. اما در سال ۲۰۱۹، بحث سایبری ایران چندبعدی شده است. حملات سایبری ایران خصوصاً نسبت به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا، نفوذ ایران در میان مقامات، سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی، جاسوسی، استفاده از رسانه جمعی و فضای اجتماعی، نفوذ آنلاین و تضعیف نهادهای دموکراتیک آمریکا و نهایتاً دخالت در انتخابات  ۲۰۲۰ امریکا، ازجمله تهدیدات ایران در این رابطه تلقی می‌شوند که تغییر توان ایران در حوزه سایبر، از علل این پیچیده‌ترشان تهدید سایبری ایران برشمرده شده است. موضوع بعدی، تهدید انرژی (شامل جریان انتقال آن، قیمت آن و منافع ناشی از آن برای کشورهای صادرکننده) نیز بحث دیگری است که بازهم کلیشه‌ای و در ادبیات مختلف به آن پرداخته‌شده است. مورد آخر نیز، نقش دو کشور ایران و کوبا در بحث ضداطلاعات است. آمریکا معتقد است که ایران شهروندان این کشور را ناعادلانه دستگیر می‌کند.در رابطه با تسلیحات کشتارجمعی، از سال ۲۰۱۸، دغدغه آمریکا از هسته‌ای شدن ایران، حتی باوجود خروج این کشور از برجام، برطرف شده است و در رابطه با توان هسته‌ای واتمی ایران، آمریکایی‌ها دغدغه‌ای ندارند. در جلسه استماع دن کوتس نیز اذعان داشت که :”ما باور داریم ایران در حال حاضر فعالیت مهمی که منجر به تولید قطعه (تسلیحات) هسته­ای شود را انجام نمی‌دهد…”.(که این موضوع در متن گزارش اصلاح‌شده و به واژه “ارزیابی” تبدیل‌شده است.) درواقع این دوگانه باور/ ارزیابی، نکته­ای است که این نظر را تائید می­کند. جالب اینجاست که کوتس در صحبت‌های خود در رابطه با مکزیک، روسیه، داعش، افغانستان، ترکیه و کره شمالی از واژه ارزیابی استفاده کرده بود و برای ایران، از “باور” استفاده کرد. از این رو تنها دغدغه آنها، مساله موشکی ایران خواهد بود که به باور آنها ایران بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک در منطقه را دارد. حتی برنامه فضایی ایران نظیر ارسال ماهواره سیمرغ را نیز در همین راستا تحلیل می­کنند و هدف اصلی آن را، تقویت توان موشکی ایران می بینند.بحث تروریسم نیز به بیشتر به نفوذ منطقه‌ای ایران مربوط می‌شود و مطلب جدیدی نیست. تنها نکته در این راستا این است که آمریکایی‌ها به شدت از هرگونه پیوند نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حضور بلندمدت ایران در کشورهای منطقه، خصوصاً یمن، سوریه و عراق نگران‌اند.


همچنین به بحث تکنولوژیهای روز و توان دفاعی-نظامی ایران نیز، اشاره‌ای شده است که نسبت درجه و موضوع تهدید آن، تفاوت خاصی با گذشته نداشته است.
تهدیدات آمریکا و اولویت ایران
قطعا در این نوشتار، مجالی برای صحبت از برنامه آمریکا برای ایران نیست و به موضوع نوشتار نیز بی ارتباط می­‌باشد، اما آنچه می‌توان به آن اشاره کرد، اولویت آمریکا برای اقدام علیه ایران با توجه به سند “ارزیابی تهدیدات جهانی ۲۰۱۹” است. آمریکا سه هدف اصلی در رابطه با تهدیدات سال ۲۰۱۹ خود علیه ایران دارد:
    توان سایبری ایران؛
    توان موشکی ایران؛
    مسائل و امنیت داخلی ایران.
آمریکا با توجه به عللی که پیشتر ذکر شد، از توان سایبری ایران نگران است و در این راستا اقدام به تحریم کلیه اقلام، نهادها و افراد مربوط به توان سایبری ایران نظیر مجموعه‌های مرتبط با جنگ الکترونیک و سایبری ایران خواهد نمود. همچنین احتمال جاسوسی در این حوزه نیز، نظیر حوزه موشکی و هسته‌­ای که بسیار حاثز اهمیت هستند نیز بسیار بالاست. علاوه بر این موضوعات و با توجه به نگرانی آمریکا از شکل­‌گیری کمپین نفوذ آنلاین توسط ایران بر علیه مخاطبین آمریکایی، زیرساخت‌ها و اکانت‌های ایران (حتی با هویت واقعی) در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار آمریکا نظیر فیسبوک و توییتر، مسدود و یا در بهترین حالت، محدود خواهند شد و لذا باید شاهد محدودیت و مسدودشدن اکانت‌های بیشتری از طرف آمریکایی‌ها خصوصاً در نزدیکی بازه برگزاری انتخابا 2020 آمریکا بود. طبق گفته توییتر، صرفاً در اخرین اقدام این شبکه اجتماعی، حدود ۲۶۰۰ کاربر ایرانی مسدود شده‌ اند.در رابطه با بحث موشکی نیز، حصول توافق موشکی قطعا از اولویت برخوردار خواهد بود و در این راستا تلاش می‌کنند اروپایی‌ها را بیش از گذشته با خود همراه سازند تا بتوانند فشاری بیشتری در این زمینه بر ایران وارد سازند. اروپا در مذاکرات خود در رابطه با حفظ برجام (پس از خروج آمریکا از آن)، بارها به موضوع موشکی اشاره کرده­‌اند و به نظر می رسد این فشارها همچنان ادامه خواهند داشت.اما مورد آخر و مهمترین موضوع، بحث سیاست داخلی ایران است. جامعه اطلاعاتی آمریکا، ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی در ایران، به مشکلات دیگری که این آشوب‌ها را تضعیف می ‌کنند اشاره کرده است و درواقع این موارد را تهدیدی برای خود می داند. عدم وجود انسجام در بین ناآرامی‌های داخلی در ایران، عدم وجود رهبری واحد در ناآرامی‌ها و عدم وجود حمایت گسترده از ناآرامی‌ها از سوی گروه‌های سیاسی و یا از این جمله‌ اند. به نظر می‌رسد آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای مدیریت بهتر ناآرامی‌ها در سال ۱۳۹۸ است ولی پیش از آن، به دنبال رفع مشکلات و ضعف‌های آشوب‌های پیشین است. گره‌زدن مسائل سیاسی با قومیتی و ارتباط آنها با مسائل اقتصادی و معیشتی مردم، و تشویق و تحریک گروه‌های قومیتی، البته با تکنیک‌های پیچیده‌ تر از گذشته، عمده فعالیت آمریکا در فضای داخلی ایران خواهد بود.
منبع : پژوهشکده مطالعات راهبردی

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: پنتاگون اخبار آمریکا اخبار روسیه پنتاگون اخبار آمریکا اخبار روسیه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چین به دنبال ساخت مزرعه خورشیدی در فضا
 • نامه سناتور آمریکایی به پنتاگون درباره اقدام غیرقانونی عربستان
 • دریادار سیاری: تمام تجهیزات و تاکتیک‌های ما داخلی و بومی است/ اشراف کاملی بر تهدیدات در منطقه داریم
 • قرارداد روسکاسموس و اسپیس ادونچرز برای پرواز ۲ گردشگر فضایی
 • اشراف کامل بر تهدیدات منطقه داریم/ تمام تجهیزات و تاکتیک‌های ما بومی است
 • روسیه ماهواره مصری به فضا فرستاد
 • مردانی که بر ماه قدم گذاشتند
 • واکنش برزیل به تهدیدات نظامی آمریکا علیه ونزوئلا
 • تهدیدات نظامی آمریکا علیه ونزوئلا نسنجیده است
 • مخالفت برزیل با تهدیدات نظامی آمریکا علیه ونزوئلا
 • پنتاگون: هواپیمای ما بر فراز خاک روسیه در حال جمع آوری اطلاعات نظامی است
 • وقتی ترامپ قصد تسلط بر فضا را دارد!
 • روس‌ها نیز به جمع ارسال کنندگان گردشگر به فضا پیوستند
 • پرتاب کپسول فضایی اژد‌ها به ایستگاه فضایی را آنلاین تماشا کنید
 • اعزام توریست به فضا در سال ۲۰۲۱
 • نقشه فرونشست دشت‌های تهران و البرز با استفاده از فناوری فضایی
 • ايران دارنده چرخه کامل فناوري فضايي
 • نیروی فضایی آمریکا در راه است
 • نظر روسیه در مورد تهدیدات نظامی آمریکا بر علیه ونزوئلا